HAARLEM'S DAGBLAD, DERDE BLAD. Ge oudeian in den Keek VRIJDAG 29 DECEMBER 1911 Bu'itenlaïiüsch Overzicht Van 't oorlogsveld. EEN TURKSCHE OVERWINNING? De Turksche regeering maakt bet Volgende bericht openbaar: „Den 22sten December vielen wij (de lurken en Arabieren) bij 't aan breken von den dag in twee colonnes do Italiaansehe versterkingen bij To- broek nan. üe Italiaansche macht be stond uit een regiment infanterie, een veldbatterii en een compagnie machi negeweren. een kleine afdeeling pio niers en een eskadron cavalerie. De Ottomaansche troepen bestormden niettegenstaande het, hevige vuur van ido verdedigers en van 14 oorlogssche- Ep.n de Italiaanscho versterkingen, akten volkomen de afdeolingen pio niers en de compagnie machinegewe ren in de pan. vernielden drie mi trailleuses en veroverden een vierde, 'die gebracht werd naar het Turksche kamp. De infanterie en do cavalerie van Italië, wier terugtocht bedreigd werd door onze tweede colonne, vluchtten in wanorde naar 't strand, waarhij zii hitna de helft van hun manschappen verloren. De strijd duurde tot het vallen van den avond. Behalve de mitrailleuse werd veel ammunitie veroverd. Onder de geval len Italianen zijn twee orficieren. Wij hadden 7 dooden en eenige gewon den." Dit Turksche overwinningshericht zal wel weer wat overdreven zijn, zoo als gewoonlijk. Uit Rome komt trouwens al een tegenspraak. Volgons de Italianen is er wel gevochten, maar do Turken zijn dg'llaliaansehc stellingen niet binnengedrongen, integendeel met zware verliezen teruggeslagen. Wie heeft nu weer gelijk 500 TURKEN EN ARABIEREN GESNEUVELD OF GEWOND. Een Ilaliaansch blad weet mede te dcelen, dat de Turken en Arabieren gedurende de Kerstdagen meer dan 500 dooden en gewonden verloren. Waar is dan nog moer gevochten 'dan hij Tob rock DE ARABIEREN. Een Arabier, teruggekeerd uit Ac- ;ara bij Birtobras, verklaarde, dat de daar wonende Arabieren besloten hadden de witte vlag te hijschen, zoo- dra zij de Italianen zagen, ten teeken dat zij zich onderwerpen willen. Zoo dra de Turken dit ge waai' werden, drongen zii met andere Arabieren het dorp binnen, vermoordden verschil lende mannen, vrouwen en kaderen, en joegen de overgeblevenen uiteen. BOMBARDEM ENTEN. Een Fransch oorlogscorrespondent, die aan Turksche zijde de krijgsope raties volgt, vertelt, dat de Italiaan sche ooTlovsschepen voortdurend do verschillende oasen langs dc kust bombardeeren, maai*steedszon der eenig resultaat. Nog nimmer zoo schrijft hij zijn in een moder nen oorlog zoovele bombardementen voorgekomen. Wordt van zee uit ergens aan de kust een inlander ont- dekt. dan regent het dadelijk projec- tielen.die wel een massa zand opja gen. maar verder geen schade aan richten. In den aanvang waren de Arabieren bevreesd voor het zware scheepsgeschut, maar na zijn zij er zeer gelaten onder Zoodra een schip door de kustwachters ontdekt wordt, geven zij een signaal, in de dorpen v-ordt do lam-tam geslagen, kinderen, vrouwen en grijsaards trekken zich terug naar de schuilplaatsen in do woestijn, de weerbare mannen grij pen hun g-eweren en bezetten de hun aangewezen forten in da duinen, om een eventueel© landine af te slaan. DE NIEUWE BEWONERS VAN TRIPOLIS. Nog alfi:d neemt het aantal lieden, dat in Tripolis aan wal stapt, toe. De Italiaansche regeering moet reeds on geveer 30.000 aanvragen hebben ont vangen voor passen naar Tripolis. Uit Argentinië wordt een gehecle kolonie verwacht. Het "oedings-vraagstuk levert ove rigens groote moeilijkheden op. Let- ;erliïk nlles moet worden aangevoerd alt Italië ook het drinkwater. 't. Is dus geen land van melk en honing Dezer dagen is to Tripolis een Echip met levend slachtvee uit Zuid- Amerika aangekomen, een proef, wel ke uitstekend geslaagd blijkt, zoodat waarschijnlijk andere zendingen zul len volgen. DE VREDESVOORLTTZICHTEN. In de delegaties heeft d© minister van buitenlaudsclie zaken van Oos- tenrijk-Hongarije medegedeeld, dat zijn regeering roods lang bezig ie met pogingen, oin een geschikten grond slag voor den vrede te vinden. Tot heden zonder succes, maar Z. Excel lentie hoopte, dat de pogingen spec dig met goeden uitslag bekroond zul len worden. Wij hopen 't ook In Turk\j8. In offieïorskringen te Konstantino- pci vertelt men, dat de Turksche mi nister'van Ooi-log een dreigbrief heeft ontvangen. Uit naam van vele hon derden officieren, zoo heet het; raadt do schrijver den minister aan af te treden, daar anders zijn leven op hot spel staat Do minister moet goz gd hebben, dat dergelijk© brieven hem het aftreden onmogelijk maken. Uit een onderzoek is gebleken, dat de afzender to Adrianopel woont. Een officier uit Adrianopel, die met verlof in Konstantinopel was, is daarop ge vangen genomen en hoeft bekend de schrijver te zijn. W at verder den binnenlandscheu toestand in Turkije betreftliet is nu meest een vcor het buitenland onbo- langnjken strijd tusschen personen, om de vorming en leiding van par tijen. liet opvallend gebrek aan ge schikte mannen bemoeilijkt daarbij den toestaud. Uit 8n ovsr PerziS. De Russische troepen bevinden zich te Tebriz, niettegenstaande de aange komen versterkingen, in een hache lijke positie. De Perzische revolutio nairen schieten nog geregeld op de Russen, zelfs wordt een aanval ver wacht. Binnen enkele dagen zal de Russi sche macht op 3000 man gobracht worden. Maar daarbij zal Rusland 't nog niet laten. De regeering heeft be sloten, den Perzischen revolutionai ren een harde les te geven. Zij wil twee straf-expedities elk van 10.000 man. naar Perzië zenden. De eene zal naar Teheran gaan, de andere naar Resjt en Enzeli. De commandanten van deze expedities hebben volmacht gekregen, allo schuldigen te straffen. üe Russische regeering heeft be richt ontvangen, dat Turkije 7 batal jons geconcentreerd houdt in het Oermia-gebied. Turkije vorzekert, dat zij handelt met medeweten en goedvinden van Engeland. W ïl Turkije tegen het Russische optreden in Perzië krachtige maatre gelen nemen De Russische regeering heeft in eon officieel communiqué medegedeeld, dat zij deze straf-expedities noodzake lijk acht, onulat de Perzisch© regec- ring, die niets gedaan heeft togen de vijandelijkheden der revolutionairen en de door hen gepleegd© wreedheden en martelingen, zelfs cr> gewonden, niet in staat is de schuldigen te straf fen. La opstand la China. De keizerin-weduwe, ïoean-Sji-Kai en do Manlsjoe-prinsen brachten lan-i gon lijd door met het beraadslagen over do voorstellen, die door do vre desconferentie te Sjanghai zijn ge steld. Prins Yoelang en prins Tsaitus bestreden het plan tot het bijeenroe pen van een conferentie van breeder omvang en moer vertegenwoordigend karakter dan die te Sjanghai. Prins Tsjing integendeel verdedigde dit plan. De troon besloot eindelijk na tuurlijk met tegenzin het to aan vaarden. Reeds ziin maatregelen genomen, om uitvoering aan het besluit te ge ven. Een telegram verzekert, dat de kei zerlijke familie besloten heeft Peking te verlaten. 8000 opstandelingen zijn uit Sjang hai naar Nankins opgerukt. Allerlei. EEN NIEUW ELEMENT IN DE MAROKKO-RUZ1E. De commissie uit den Franschen Senaat is het Fransch-Duitsche Ma rokko-verdrag aan het bestudceren. Een der leden verklaarde „Wij hebben den indruk gekregen, dat de commissie uit do Kamer zich om den tuin Leeft laten leiden. Ten onrechte heeft de regeering verklaard dat do mededeel ing van sommige do cumenten gevaar zou kunnen doen ontstaan voor internationale verwik kelingen. Wij zullen de regeering noodzaken ons alles te zeggen." Er kan dus nog meer loskomen Oosteiirijk-HaiLgarije heeft zijn goedkeuring aan 't Fransch-Duitscha verdrag gehecht DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. Uit Melillu wordt geseind „Gedurende de zeer zware opera ties van Woensdag, waaraan allo troepen deelnamen, werden do Ma- rokKaucn verslagen. De verliezen der Spanjaarden zijn 2 dooden en 70 gewonden. Generaal Ros word ook gewond. De operaties worden voortgezet' KEIZER FRANS JOZEF is van zijn ziekte weer geheel her steld. 't Jaar 1911. 11. BINNENLAND. Koninklijk Huis: 20 Juni. Prins Hendrik vertrekt naar Londen. 23 Juni. De Koningin bezoekt het nieuwe Muntgebouw te Utrecht. 15 Juli. Prins Hendrik opent de nieuwe zeehaven te Zaandam. 26 Juli. Koningin en Prins bren gen een bezoek aan Brussel. 3 Aug. Koningin en Prins bezoe ken Utrecht. 4 Aug. Prins Hendrik Harderwijk. 3 Aug. Prins Hendrik bezoekt Dresden. 26 Sept-10 Oct. Prins Hendrik te Dobbin. 3 Oct. De Koningin bezoekt Brui- nisse en schenkt f 6000 aan de bevol king Regeering en Parlement: 2 Januari De heer H. Colijn wordt tot Minister van Oorlog be noemd. 13 Januari. Ingediend wordt een wetsontwerp tot wijziging en aanvul ling van het Burg. Wetb.. betreffende de verbintenis uit onrechtmatige daad. 31 Januari. Het ontwerp-Stuwa- doorswet bij de Tweede-Kamer inge diend. 1 Februari. De Minister van Ju stitie installeert het Centraal College voor de rechts see ring van ontslagen gevangenen en verpleegden. 7 Februari. Minister Talma trekt het wetsontwerp op de BaKkersra- den in. 28 Februari. Het ontwerp-Mili- tiewei wordt bij de Tweede-kaimn ingediend. I Maart Het wetsontwerp tot heffing van debietrecht op tabak bij de Tweede-Kamer ingekomen. 4 April. De Tweede Kamer neenit de Arbeidswet aan. (Op 5 Oct. door de Eerste-Kanicr aangenomen). II April. Een ontwerp-Vogelwet bij de 'i woede-Kamer ingediend. April en Mei. De Tweede- en Eerste-Kamer nemen het wetsontwerp op de zedeloosheid aan. 18 Mei. De Tweede-Kamer neemt de successiewet aan. iP McL Do '1 weede-Kamer neemt de Vaccine wet aan (14 Juli door de Eerste Kamer aangenomen). 8 Juni. Do '1 woede-Kamer neemt de Eedswet aan. 21 Juni. De Tweede Kamer noemt de Steenhouwerswet aan. (Op 5 October door de Eerste Kamer aangenomen). 22 Juni. De Eerste Kamer keurt de toetreding van ons land tot de Ber- ner Conventie goed. 27 en 29 Juni. Verzekeringsdebat in de Tweede Kamer. De Kamer acht wenschelijk, de ziekteverzekering te beperken tot uitkeering van ziektegeld met uilsluHincc van verstrekking van geneeskundige hulp. Zij acht het niet wenschelijk, particuliere kassen uit te sluiten. 29 Juni. De Tweede Kamer neemt het wetsontwerp betreffende het in voerrecht op gedistilleerd aan. 31 Juli- De Soc.-Dem. Kamerfractie dient een voorstel in ter bescherming van den arbeid. 19 September. Do Soc.-Dcm. Kamer fractie dient een wetsontwerp in tot uitbreiding van <len Leerplicht. 20 September. De Kamer neemt een voorstcl-Lohrnan aan, om het voor- stel-Troelstra, inzake het indienen van een adres van antwoord op de Troonrede, niet in behandeling tc 21 September. Rumoerige Kamer vergadering. 21 September—11 October. Obstruc tie der Soc.-Dem. Kamerfractie. 4 October. De Eerste Kamer keurt do overeenkomst inzake den aanleg van den spoorweg GoudaSchoonho ven goed. 26 October. De Tweede Kamer be paalt de iaariichting der nationale militie op 23*30 man, met instelling van 1500 man militaire werkers. 1 November. Een wetsontwerp tot het verkeer met vliegmachines en luchtschepen bij de Tweede Kamer ingekomen. 16 November. De Tweede Kamer verwerpt een voorslel-Troelstra, bij de Koningin aan te dringen op in diening van een voorstel tot Grond wetsherziening in deze wetgevende periode. Eveneens wordt een molie- IJorgesius verworpen, waarin aange drongen wordt op invoering van alge meen kiesrecht met evenredige verte gen woerdi ring. 23 November. De Tweede Kamer neemt de Militiewet aan. 28 November. Bij do Tweed© Kamer komt in een voorstel, om het pen sioen van land- en zeemacht te ver- hoogen. 'Allerlei: 27 Maart, Dc Regeering «&>et 3en hoer R. B. Tinsley, atrent der Ura nium Steamship Company, uit bet land zetten in verband metde te.rd- veriiuizerskwestie. TTri. uit zottin zs- bevcJ wordt on 13 Mei ingetrokken. 9 Mri Hei st-mdh*»''! van Czaar Pfinr te- 7rand"m onthuld. 10 Juni. Andrew Carnegie stelt v Nederland een half millioen gulden beschikbaar voor een zoogenaamd Hel denfonds. 29 Juni. De Amsterdamsche Raad neemt de verordening inzake de 9-uurs-winkelsluiting aan. 4—6 Juli. President Fallières in ons land. - 11 September. Demonstraties van miliciens, die ontevreden zijn, omdat zij. wegens den toestand in Europa, langer onder do wapens worden ge houden. 19 September. Kiesrechtbetooging te 's-Gravenhage. 2026 September. Groote leger- manoeuvres. Luchtvaart. Mei: D© ee-i-ste bestuurbare lucht balion boven ons land. Vliogwsek te Amsterdam. 2226 Juni. De Europeesch© "rond vlucht door Nederland. 13 JuM. Ernstig ongeluk bij de vliegdemonatraties to Leeuwarden. 16 Dec, Tegen de VlJucgunaalschappij „Aviator" wórdt een vervolging in gesteld wegens schending dór neutra liteit in verband met den Turksch-Ita- liaanschen oorlog. Arbeiderswereld. 14 Juni. De Zeeliedenstaking in Néde'rland breekt uit. 6 Jula. Stakingso uLustetn te Amster dam. 11 Juli. De Zeeliiedenstaking te Rot terdam geëindigd. 25 Juli. D© Bootwerkerestaking te Amsterdam opgeheven. 10 Aug. De Zeelicdenstakrng te Am sterdam opgeheven. 25 Augustus: Staking van machinis ten en stokers te Rotterdam geëin digde To o n e L 24 April. Bouwmeester treedt te Berlijn op in de „Koopman van Ve netië'. 26 Juni: Mevrouw Jeanne Spree— Mönch overlijdt te Amsterdam. 29 September: Alex. Faos&en. November: Tooneeljubiiea van de dames Mann-Bouwmeeeter en Van der Lugl Meisert. Ongelukken. 16 Januari: Spoorwegongeluk te Gouda. Een 'ro ziger wórdt gekwetst. Ongelukken: 3 Februari. De „Van Imhoff" van de Kon. Paketvaart-maatsch. bij t eiland Flares vergaan. 16 Februari. Spoorwegongeluk bij Zevenborgen. Een remmer gekwetst. 18 Februari. Bij een ontploffing in; de kruitfabriek te Zaandam wordt één persoon gedood en één gewond. 27 Februari. Hevige storm. 19 Maart, Bij een ongeluk met een luchtballon aan de Ewycksluis ver ongelukt een Duatscher. 14 April. Bij een brand in 't doTpje Wilsuoi, bij Kampen, verbranden 13 huizen. 17 April. Bij een aanvaring van een boot hij Slikkerveer verdrinken de ka pitein, zijn vrouw en zes kinderen. 26 April. Mijnramp te Hoensbroek in Limburg. 18 Juni. Bij een brand te Hoorn worden iele huizen vernield. 11 Juli: Bij een brand in heit café „Do Nouwe Beurs te Zaandam ko men 6 personen om. 16 Juli: Bij een brand te Brake! worden 43 perceelen vörnicld. 23 Juli. Hevige brand te Gameren. 9 Augustus: Geweldige ketelontpkrf- fing aan boord van het stoomschep Gütenberg te Rotterdam. 26 Aug. Buskruitontp'offing in bet kamp te Soesfcerbërg. 4 Sopt. De kerk te Vhsslngón brand. 4 Sept. Bij •clideloefeningen aan boord van de „Hertog Hendrik' Batavia worden 3 militairen gedood en 12 gewond. 30 September. Hevige storm. I October. Ramp te Bruinis.se. 22 December. Het stoomschip Zaan- stroom in de Noordzee vergaan, waar bij één lid der bemanning omkwam. Oost-Indië: 4—10 Februari. Koelie-oproer op het eiland Bilhton. II Febr De sultan van Lingga Riouw afgezet. 18 Februari. De 1ste luitenant der inf. van het Oost-Indisch leger wordt op Siheroet door een pijlschot ge wond. April. Het wordt bekend, dat pest en cholera op Java heerschen. 1 Juli. Grens-incident op Timor, West-I ndië: 27 Maart. Aan Mr. Fock wordt eer vol ontslag verleend als gouverneur van Suriname. 24 April. De kapitein-ter-zeo W. P. baron van Asbeck wordt tot gouver neur van Suriname benoemd. Doodenlijst over 1911 7 Februari. Prof. T. Dupont, hoog- ieeraar aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam. 23 Februari. Jhr. I- C. van den Brandeler. gouverneur der Kon. Mi litaire Academie. 2 Maart. Professor J. H. van 't Holt, hoogleeraar in de scheikunde te Ber lijn.' Professor H. J. Hamaker, hoog leeraar in het Burg. Recht en Intern. Privaatrecht te Utrecht. 27 Maart. Mr. J. G. Patijn, Commis saris der Koningin in Zuid-Holland. 31 Maart Prof. Dr. I. M. J. Vale- ton, hoogle-eraar in de Oude Geschie denis en Romeinsche antiquiteiten. 26 April. J. L. Ie Bron de Vexela, voorzitter der Alg. Rekenkamer. 30 JuLi. Oscar Carré. 8 Aug. Mr. J. C. de Marez Oyens. oud-minister van Waterstaat, komt bij een ongeluk bij München om 't leven. 7 Augustus. Prof. Dr. C. H. Wind. hoogloeraar in de natuurkunde te Utrecht 12 Augustus. P. H. Hu genholtz, oud.-voorganger der Vrije Gemeente ie Amsterdam. 12 Aug. Jozef Israels. 4 Sept. Prof. Dr. G. Wildeboer t© Leiden. 5 Sept. K. A. Laan ie Montreux. 12 September. C. A. M. Raymae- kers, hd der Eerste Kamer. 16 October. Dr. J. H. Dunner, opper- rabijn der Nederl- Isr. Gemeente te Amsterdam. 26 November. Mr. Joh. Enschedé. 13 December. Max Conrat, hoog leraar in het Romeinsche recht te Amsterdam. 19 December. Jhr. Mr. P. J. van Swindereii, vice-president van den Raad van State. Stadsnieuws DE STORM. De bewerking door Dr. G. Nolst Treulté van Shakespeare's Tem- pe 9 t is nu bij de firma H. D. Tjeenk Willink Zoon in boekvorm ver schenen. Ter vergelijking is de Engelsche tekst er onder afgedrukt en lijkt, juist in verschillende malle passages van de bewerking, zooveel op de ver taling. dat de ernstige lezer zich af vraagt, of Shakespeare zijn grooten geest soms uit dartelen heeft laten gaan, ter afwisseling van ernstiger werk. Twee staaltjes. Prinses Miranda zegt tot haar vader Dit verhaal Zou zelfs een doofgeborene genezen van zijn kwaal. Shakespeare schrijft Your tale, Sir, would cure deafness. Het brengt haar zóó in ontroering, dat zij er over gaat schreien, orndat ze dit vroeger, als klein kind, niet heeft gedaan. De onverlaten 1 Wee. welk onuit sprekelijk leed 1 En daar ik niet meer weet of ik wel schreide toen. Zal ik het uit herinnering, vader, nu maar doen Mijn oogen loopen over. Shakespeare zegt het aldus Alack, for pity I, not remembring how I cried out then. Will cry it o' er again. En zoo zijn er tal van passage?. Het lezen van de bewerking is niet minder amusant, dan de vertooning is geweest In een voorwoord verklaart de schrijver zich bereid tot overleg be treffende regie e. d. in. Het zou ons niet verwonderen, wanneer van dat vriendelijk aanbod gebruik werd ge maakt voor li&fhebberij-tooneelge- zeischappen is het een uitstekend stuk. Het Kweeksciioolfeest. Nadat de vaak door applaus afge broken redevoering van den heer Van der Ley was geëindigd klonk wederom oen lang en geestdriftig applaus. Daarna sprak de heer Fablus, in specteur in de 1ste inspectie van het lager onderwijs. De heer Fabius wilde zich niet ver liezen in de toekomst, hoewel het zeer begeerlijk is, de nieuwe kweek school aan de Leidschevaart ie stich ten. Spreker wilde eerige leemten in de geschiedkundige schets van don heer Van der Ley aanvullen. Hij her innerde er aan, "dat het de heer Van der Ley is geweest, die aan de drie Lageronderwijsinspec tours voorlich ting heeft versterkt, toen dezen een studiereis maakten om het sUBdon- derwijs te bostudeer.-n. Voorts looft hij wat de Directeur heeft gedaan voor de lichamelijke en zedelijke vor ming der leerlingen en vestigde er de aandacht op, dat het de heer Van der Ley met den heer Been is ge weest, die de onderwijs-inzendiiig op de Parijsche tentoonstelling van 189D zoo heeft doen slagen, dat die inzen ding den hoogsten, prijs op die ten toonstelling heeft behaald. Wanneer buitenlanders bij de Re geering kwamen, om het Nederland- sche onderwijs te bestudeeren, zoide de Inspecteurs steeds- Ga naar Haar lem, daar kunt ge zien aan de kweek school hoe de onderwijzers moeten opgeleid worden en aan de Rijksleer school, hoe de nieuwe methoden in de practi.ik worden gebracht. Spreker zou kunnen aanhalen, hoe de Koningin den hoer Van der Ley heeft, gehuldigd door hem te benoe men tot ridder in dë Oranje-Nassau- orde. Maar dat is verleden Spreker wil spreken over het lieden en daarom wil hij meedeeien, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken hem opge dragen heeft, daar hij zelf verhinderd was. hier te zijn, den heer Van der I.ey mee te doelen, dat het II. M. do Koningin behaagd had hem te bevor deren tot Officier in de orde van Oraiije-Nassau. Een zeer langdurig applaus werd door deze mededeel ing verwekt De heer Van der Ley dankte den heer Fabius voor zijn woorden en voor de meedeel ing omtrent het verleenen van het Officierskruis. Hierna sprak de heer Roodenburch, districtsschoolopziener. Hij wenschte den beroemden Directeur geluk met de Kon. onderscheiding. Spreker wijdde daarna zijn rede aan het personeel der school, zonder wie het den heer Van der Lc-y, alleen kwalijk gelukt zou zijn de sehnni dien naam te doen verwerven en tot dien bloei t© brengen, welke zij nu heeft bereikt, indien hij bij zijn onvermoeid streven niet de hulp en medewerking hod mogen ondervinden van het on derwijzend personeel. Het is spr. aangenaam aan de leeraren op dezen dag een ©eresaluut te brengen", en daarbij te herdenken, dat hij zoo menigmaal getroffen werd door de kennis van zoovelen !dor leeraren, en de gave om hgar aap de leerlingen mede te deelen, maar voor al ook door den goeden toon en den aangenamen geest, die er tusschen den Directeur en u. en tusschen u onderling heerschen. Spr. prees do verhouding tusschen leeraren en leerlingen. Waar het de Koningin behaagd had, bij dit feest aan den Directeur een bewijs barer hooge waardec-ring te verleenen, daar verheug ik mij daarin ook voor de leeraren, omdat daarin een bewijs van erkenning mede van hun verdiensten mag wor den gezien. FEUILLETON (Naar liet Engelsch door Barones Orcz y.) 17) Wel,- ging de man in den hoek voort, met het grijnslachje, dat hem in oogenblikkcn van opgewondenheid eigen was, de adellijke gevangen© werd vrijgesproken. Misschien zou he- hatelijk zijn te zeggen, dat hij de rechtszaal verliet zonder een vlekje op zijn karakter, want u weet zeker uit ervaring, dat de misdaad bekend als het Geheim van York, nooit vol doende is opgehelderd. Veel menschen schudden twijfel achtig hun hoofd, toer zij bedachten, dat Charles Lavender vermoord was met een ines. dat een getuige gezwo ren had toe te bobooien aan Lord Arthur anderen weer bleven bij de oorspronkelijke theorie, dat George Higgins de moordenaar was, dat hij ©n J nines Ferry het verhaal van de poging van Lavender om Lord Ar thur geld af te persen, verzonnen hadden, en dat de moord alleen uit zucht naar roof gepleegd was. Dat mag wezen, zooals het wil, j maar de politie heeft tot nu toe nog geen kans gezien om voldoende be- j wijsmateriaal tegen Higgins of Fer ry bijeen te brengen, en de misdaad is door de pers en het publiek beide geclassificeerd onder de categorie van do zoogenaamde ondoordringba re geheimen. HOOFDSTUK IX. Een gebroken Hart. De man in den hoek bestelde weer een glas melk en dronk het langzaam uit, vóórdat hij verder ging. Nu is Lord Arthur bijna altijd buitenslands, zei hij. Zijn arme, lij dende vrouw stierf den dag, nadat hij door de rechtbank was vrijgesproken. Zij kreeg nooit haar bewustzijn terug. Zelfs geen oogenblikje, dat voldoende was, om liet heugelijk nieuws te hoo- ren, dut do man, dien zij zoozeer be minde, tocli onschuldig was ver klaard. Geheimzinnig voegde hij er bij als wilde hij antwoorden op de •gedachten van John Burton. De moord op dien man was voor mij nooit oen geheim. Ik kan niet begrij pen, boe de politie zoo blind kon zijn nu iedere getuige zoowel A charge als h décharge, telkens onwillekeurig wees op do eenige schuldige. Wat denkt u er zelf van Ik vind het gebeele geval zoo verwarrend, antwoordde John, dat ik geen enkel aanknoopingspunt voor de oplossing kan vinden. Niet zei hij blijkbaar opgewon- 1 den, terwijl zijn magere vingers weer met het onvermijdelijke touwtje speelden. Ziet u niets, dat de sleutel van de geheele zaak kan wezen Lavender werd vermoord, niet waar Lord Arthur vermoordde hem niet. Hij bad ten ininste in Kolonel Mc Intosh een niet te weerspreken getuige om te bewijzen, dat hij den moord niet kon hebben bedreven en toch, voegde hij er langzaam en met nadruk bij. ieder en volzin met een knoop bezegolond, en toch tracht te hij met groote beslistheid de schuld te werpen op eon man, die blijkbaar ook onschuldig was. Waarom dit alles Hij kaai hem toch wel als Ie schuldige beschouwd hebben. -- Of wenschte van iemand, die hij wist, dat schuldig was, den terug tocht te dekken. Ik begrijp u niet. Denk aan iemand, zei hij opge wonden, aan Iemand, wier verlangen om een schandaal ten opzichte van Lord Arthur's naam te vermijden, even groot moest zijn als van dien gentleman zelf. Iemand die. zonder dat Lord Arthur het wist misschien, hetzelfde gesprek had afgeluisterd, dat George Jliggins aan de politie en de rechters had verteld, iemand die, terwu'jl Chipps hot kaartje van Laven der aan zijn meester bracht, eenige minuten tijd had, om een afspraak j met Lavender te maken, waarin zij hem ongetwijfeld geld beloofde, in ruil voor de compromitteerende schuldbekentenis. U meent toch zeker niet zei John Burton met van verbazing op getrokken wenkbrauwen. Punt nummero één, zei hij be daard, geheel door de politie over het hoofd gezien. Geoige Higgins ver klaarde bij het getuigenverhoor, dat op het belangrijkste oogenblik van het gesprek tusschen Lavender en Lord Arthur, en toen de stem van den book ma iter luid en dreigend be gon te worden, een stem die boven van het trapje de heeren in de rede viel met de woorden „Je thee wordt koud." Ja maar hield John voL Wacht een oogenblik, want nu komen wij aan punt nummer twee. Die stem was van een dame. Nu, deed ik wat de politie liad behooréa te doem, maar wat zij niet deed. Ik ging eens op dat tuintrapje staan, om te zien, welk gezicht men van daaruit over de renbaan heeft, wat voor mij zoo'n belangrijke factor is in het ontdekken van deze. misdaad. Ik vond maar een klein trapje van ecu dozijn lage treden iedereen, die daar stond moest ieder woord gehoord hebben, dat Charles Lavender uitte, toen bij zijn 6tem verhief. Zelfs dan... Heel goed, u is het daarin dus met mij eens, zei hij opgewonden, Dan was er nog een heel belangrijk punt, een dat de vervolging, vreemd genoeg, geheel over het hoofd zag. Toen Chipps, de lakei eerst aan La vender vertelde, dat Lord Arthur hem niet kon ontvangen, schoen hij bui ten zichzelf van woedetoen ging Chipps heen, om het zijn meester te zeggen enkele minuten gingen voor bij en toen de lakei Lavender later weer vertelde, dat zijn meester hem niet wilde ontvangen, zei de laatste „Heel goed", en scheen de zaak hem volkomen koud te laten. Daarom moet er blijkbaar in dieu tusschentijd iets gebeurd zijn, dat de bookmaker tot andere gedach ten had gebracht Welnu I Wat was er gebeurd Denk over alles wat de getuigen gezegd hadden, en u zal tot de ontdekking komen, dat er in dien tusschentijd maar éen ding gebeur de, de komst van Lady Arthur in de kamer. Om in de rookkamer te komen moet zij de hal zijn overgestoken zij moet Lavender gezien hebben. In dat kort oogenblik moet zij overtuigd ge raaid zijn,dat de man bleef aanhou den, en daardoor een levend gevaar voor haar echtgenoot was. Bedenk, dat vrouwen meer vreemde dingen hebben gedaan zij zijn veel grooter raadsel voor hem, die het menschel ijk karakter bestudeert, dan de manne lijke, minder ingewikkelde sekse ooit geweest is. Zooals ik in 't begin al opmerkte en de politie van het be gin af aan had moeten zien waar om beschuldigde Lord Arthur met groote beslistheid een onschuldig man van moord als het niet was oni de schuldige te ontzien. Bedenk wel, men zou Lady Ar thur hebben kunnen ontdekken die man, George Higgins, zon haar heb ben kunnen zien, vóórdat zij tijd had gehad, op geschikte wijze uit den weg te komen. Zijn aandacht, zoowel als die van de agenten, moest afgeleid worden. Lord Arthur handelde onder de blinde opwelling van het koste wat het wilde zijn vrouw te redden. Kolonel Mcintosh zou haar toch ontmoet kunnen hebben, zei John. Misschien wel, zei hij. Wie weet? De dappere kolonel moest alleen inuar zweren, dat zijn vriend on schuldig was. Hij kou dat voor zijn geweten verantwoorden daarua was zijn plicht volbracht. Geen on schuldig man moest voor den schul dige lijden, liet mes, dat aan Lord Arthur had toebehoord, zou Geoige Higgins altijd redden. Een tijdlang was daardoor de echtgenoot onder verdenking geweestde vrouw geluk kig nooit. Arm ding, zij stierf waar schijnlijk aan een gebroken hart, maar vrouwen denken als zij lieüieb- ben maar aan één ding op aarde hem dien zij him hart geschonken hebben. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7