9 nar Winkelsluiting Van Rijn's Apotheek KRUISWEG Nuts-Spaarbank. fiilderschs Rookworst! «Janestractt 19 G. SCHOUS, J. H. SCHOUS, van KRUISSTRAAT 12 naar hoek Nieuwe Gracht. FITS-U, A. BOOGAARD, Burgwal No. 70 E. SASSEN Co. Effecten, Coupons, ProlongatiBn, Beleeningen, Deposito's. oin hel sluitingsuur te verkorten Tol 10 uur. Daar d.toclfdo veVzoek hun verleden jaar toch ook was geweigerd, ware hel maar heter, dat deze vereeniglng meer zelfstandiger optrad en niet wacht, totdat de vergunninghouders hunne verzoekschriften instuiren. Ik hoop dat de heer De Vries deze punlen eens in overweging neemt en mocht de heer Hooy inzien, dat hij een fout heeft begaan dan hoop ik ten uwentwille, dat hij het sluitings uur terugbrengt tot tien uur. U, mijnheer de Redacteur, nog maals voor de verleende plaatsruimte dankend, teelten ik mij, E. J. DE GIER, Schoten. Stadsnieuws Een mooie gift. Rij gelegenheid van het gouden feest der Rijkskweekschool voor On derwijzers alhier heeft een geacht in- ge"> tcnc uit sympattrie met de Kweek school, voor het Van-de r-Ley fonds geschonken de som van vijftig gulden. Reclame-kalenders. We ontvangen reclame-kalenders van de firma V. H. J. Troupin. op de Nieuwe Gracht, de Nationale Levens- verz. Bank, waarvan Mej. Mary Fleisc-hmann inspoctrice is en van de pianofiima Otto in tie Jansst'raat. Examen voor handenarbeid. Te Haarlem zijn geëxamineerd 12 cand. voolr diploma B (hout). Ge slaagd de heeren B. de Beer, L. Ger- rne'raad, J. Greiner, P. Krabbendam, C. B. van Nes, M. A. S. Nol te, H. A. C. Pommée, A. A. J van Raalte, L. Vonk, allen van de rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem. De examens zijn afgefoopen. MIJ. TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. Bij de examens ter verkrijging van het getuigschrift „zangonderwijs" op do bewaar- en lagere scholen, gehou- deu te Utrecht op 30 Dec. 1911, zijn geexamineerd 7 candidaten. Onder de twee geslaagden behoorde onze stad genoot© mejuffrouw M. S. Hoekse- Bia. HET ÏÖÖNEEL „COLETTE" DOOR DE ROTTER DAMMERS. Het gezelschap van den heer Van Eijsden heeft onder hel Haarlemsche schouwburgpubliek oen gevestigde re putatie. Dat bleek Zaterdagavond, toon het weer eens bij den heer Van Gasteren speelde. Behalve de „gaan derij" was de schouwburg bijna uib verkocht, waarvan do Rotterdammers de rechtmatigheid hebban aangetoond: Stuk'en spe-1 'rechtvaardigden de groo ve opkomst van het publiek. 't Stuk! Want 't blijspel van Pierre Veber en H. de Gorsse is inderdaad een werk, dat de moeite van 't zien cn 't nog-eens-nabedenken van de in 't stuk gegeven waarheden waard Is. Do tendenz van 't stuk is, dat in lief- do het den ouderdom niet voegt zich aan jeugd te verbinden, dat de verliau ding van do jongere tot de oudeire geen liefde •'och genegenheid kan zijn, en dat alleen een reëele liefdes betrekking kan bestaan tussche'n man ven en vrouwen van gelijken leeftijd. Deze stellingen haWvan de schrijvers blijkbaar trachten to bewijzen. Hot bewijs nu wordt, wat het resultaat betreft, wel geleverd, maar de bewijs voering is toch wat zwak. Dit is blijkbaar de oorzaak, dat het stuk ten-slotte toch onbevredigd laat. In „La Gamine" hebben do Frali- sclie schrijvers de geschiedenis verteld van het meisje met een artistenziel Colette, die door ihdirecten invloed van den Parijschen schilder Maurice DeJancy, zich vrijmaakt uit den suf fen, duffen dorpskring, waar haar kunstgevoel zich niet ontwikkelen kan. Colette koestert natuurlijk onmiddellijk een diepe genegenheid voor den gtooten meester, een gene genheid, die zij do leveusonervare- pe. voor liefde aanziet. Maurice wijst haa'r, „het kind" eerst af, maar langzaam aan, groeit zijn gevoel voor Colette tot liefde. Maar dan is Colette tot zelfbewusthe'd gekomen en ziet, dat zij niet den 48- jarigen Mau'rloe, maar diens jongen leerling Pierre Sdrnin lief Heeft. Dat Colette zich aanvankelijk op wil offeren, door mei Delancy te trouwen en dat deze edelmoedig het meisje af staat aan zijn leerling Sernin is een slot, dat men niet van noode heeft, oni den bouw van 't stuk te beoordee- len. Want de fout van 't tooneelwerk sohullt m. i. Ln het te vaag-houdo'n van de figuu!r van Sernin en mis schien meer nog, dat de schrijvers zonder aanuemelijken overgang er is eigenlijk in 't geheel geen overgang de genegenheid voor Delancy, die Colette liefde waande, maar eens klaps laten veranderen in liefde voor Sernin. t Eonige wat men eir van inorkt is, dat Colette terwijl zij zit te treuren om Delancy's afwijzende houding, verneemt dat Pieïre haar lief heeft. Haar omkeering manifesteert zich dan alleeb hierdoor, dat zij 't jonge- mensch in do armen valt. Door deze gebrekkige beelding van Colettes eigenlijk liefdegevoel valt <ïe ewaartelijn der handeling teveel in de verhouding van Colette tot Mauri ce mi te weinig in d e van het meisje tot Sernin. Hot huwelijk tusschen de laatsten Jvordt door dcae structuur gebrekkig heid nieï uit de ontwikkeling der fei ten logïsah-ve'rklaarbaar. Wanneer men dit bozwaOr tegen do constructie van 't gobeel verder on besproken laat, kan men in bewonde ring geraken voor den knappen bouw der afzonderlijke tooneelen. Elke scène is oen stuk werkelijk heid, welkefr illusie nog versterkt wordt door het buitengemeen natuur lijke spel dor tooneelisten. Hoe sclierp- juist is bijna elk tooneeltje geteekend en uitgebeeld, b.v. de scènes, die Co lette in 't atelier van Maurice te zien geven. En welk een vernuftige vondst is 't, Delancy gebruik te laten maken van een niet-verzonden brief van Co- lette aan Piefrre, om doze beiden aan t slot tot elkaar te brengen. Het tooneeltje in t eerste bedrijf, waarin het kind-meisje dingen van over 't randje zegt en 't effect-scliaden- de he'roptreden van dien mallen Verg- neaud rieken naar do charge; mis schien ook dit, waarin een Parijsche politiecommissaris, soitenhieben geeft aan de politie, door o.a. te beweren, dat hij een beambte had moeten ont slaan, omdat die achter alles kwam en dat do politic niets vindt, omdat zij ©ear methode heeft. Om 't spel der tooneeilislen was maar ee nroep. De Vox populi had ge lijk, de creaties der rollen waren uit nemend, soms schitterend. Else Mauhs die 6teeds het lievelingetje van 't pu bliek blijft, gaf subliem werk als Co- Lette. Ik zou bijna zeggen, dat haar uitbeelding de Colette-figuur, die de 8Chrijvers zich gedacht hebben, moet overtroffen hebben. Haar medepartij, Maurice Delancy, was geen moment odder haar spel. Behalve de neer Jolï. Timirott, die de ondankbare, want slechtgoteokende rol van Pierre Sernin vervulde, heb ben de schrijvers bijna alle bijfiguren gelegenheid gegeven uit te munten, van wolke gelegenheid zij allen een goed gebruik hebben gemaakt. Ik noem de lieve „ma" Horfcense, (Me vrouw CoelinghVorderman), de ba zige „Pa' door Mevr. v. Eysdon-Vïnk, S monneau (Nico do Jong), Alcido (C. van Hoes) en do pastoor (Alex. Faas- sen). 't Succes was zeer groot. „GLüCK AU F" IN HAARLEM. Meer dan de tooneelschrijver Ileyor- mans is de journalist van dienzelf den naam de auteur van „Glück aufDe schrijver ontkomt zijn noodlot niet. Immers, waar hij die gewetenlooze. sensatie-beluste ver slaggevers met eenigo mooie tirades van de plaats van de mijnramp Iaat weren, heeft hij zelf met een journa listieke virtuosioliteit de geschiedenis van do ramp in woord en tooneel aau zijn publiek voorgezet en in niet minder felle kleuren, dan de sensatie beluste dagbladschrijvers dat plegen to doon. In dat optreden van den journalist Heyermans en de absentie van den tooneelschrijver schuilt de bouwfout van het stuk, die 'k na de uitvoerige beschouwing, die de heer Schuil, na de première in Amsterdam, gaf, thans na de eerste opvoering te Haar lem, niet in den breede herhalen hoef. Inderdaad is „Glück auf meer een „beeld" dan een „spel" van de' mijnen. Een doorgevoerde hande ling ontbreekt eigenlijk aan 't stuk en in bijna geen der toonoelen staat de actie aan het eind van dat looneel hooger dan 't begin. En ook hier verliet het publiek, door 't de geschiedenis niet afmaken de slot, de zaal zonder veel geest drift. Te voren waren de aanwezigen evenwel verscheidene malen enthou siaster geweest. Dat was bij de zeer emotionneeren- de scènes in de mijn en bij de mijn schacht. Met een onmiskenbaar artis tiek realisme zijn deze scènes in el kaar gezet. En het droevig lol van de „koepels" mijnwerkers, van den di recteur eu zijn zwager en de achter gebleven vrouwen en kinderen, ver wekte een sterke ontroering. „Glück auf is dan ook zeker te waardeeren als een levend-ge- maakt verhaal van de ellende in de mijnbekkens. De schildering van de naakte tragiek van het kolendelvers- leven geeft een diep inzicht in som mige levensverhoudingen. „Glück aufl" zal daarom, geloof 'k, terecht vele malen volle zalen trekken. Nu was de schouwburg, behalve in de balcons, zeer goed bezet. Het spel der talrijke tooneelisten was ook hier uitstekend. Namen-noemen zou met zich mee brengen de heele lange lijst afschrij ven. Er waren geen uitzonderingen aan te wijzen. Wij zijn den heer Van Gasteren dankbaar, dat hij het nieuwe stuk van Heyermans al een week na de première naar Haarlem heeft kun nen krijgen. AD INTERIM. De voorzatter dor anti rev. kiosver- eeniging in district II (Hoofddorp c.a.) do hoer A. Vogelaar, heeft als zo'«ta nig zijn ontslag genomen. VELSEN. In opdracht van B. en W. heeft de heer D. Dorst, ingenieur-onderdirec teur van de waterleiding te Amster dam, op een terrein nabij IJmuiden, een onderzoek ingesteld of dit terrein ;e-schikt te achten is als prise d'eau voor een drinkwaterleiding in de ge meente Veisen. Aan liet slot van een uitvoerig rap port komt de onderzoeker tot do vol gende conclusie dat, ofschoon wa terwinning uit het zuidelijk gelegen duingebied ware te verkiezen le. watenvin rung uit het gasterrein mogelijk, ook voor longeron duur, mits voor uitbreiding van den watervang nog oen geschikte grond- strook van ongeveer 500 meier lengte en bijvoorbeeld 18 meter breedte wordt gereserveerd wordt daartoe besloten, dan zijn aanvankelijk 11 bronnen op dat gasterrein aan te leggen, voor wel ker plaatsbepaling vooraf nog 2 diepboringen wonsohclijk zijn, die nog een crediet van 1000 zullen vorderen 3e. ontijzering in gesloten drukfil- ters is niet raadzaam zonder dat een voorafgaande proefpomping geduren de 1 maand aan de voor de ontij ze- ring enz., gestelde eischen in elk op zicht hoeft voldaan. Met die proef pomping is, niet inbegrip van bouw en bedrijf, een tijd van 2 1/2 3 maan den noodig, terwijl de kosten daarvan op I 4500 zijn begroot 4e. op grond van het onderzoek kunnen inmiddels verdere plannen en begrootingen voor den aanleg der waterleiding worden opgemaakt, zoo dra opdracht daarvoor wordt ver leend. _Uit de Omstreken OVERVEEN. Heden is het 20 jaar geleden, dat de agent van politie J. de Vries in dionst trad van de gemeente Bloc- mendaaL Zaterdagmiddag stak de 11-jarige K. een anderen knaap, met wien bij van te voren oneenigheid had ge had, met een mes in zijn linker bo venarm, waardoor een bloedende wond ontstond, d»e door Dr. Bornwa- ter werd verbanden. Proces-verbaal is opgemaakt. HAARLEMMERMEER. Tijdens de afwezigheid van de be woners heeft men door opens!uiting van de achterdeur, inbraak gepleegd bij den rustend landbouwer Los, wo nende aan den Ringdijk bij Oude Wetering. Voor zoover bekend, wordt er ver mist pl m. f 80 aan specie en gouden sieraden tot een waarde van pl.in. f 150. Bij de thuiskomst van de be woners werd pas bemerkt, het geen ar voorgevallen was. Binnenland EERSTE KAMER. De Senaat is al weder uiteen tot 9 dezer, na afdoening van de Indische l>egrooting en het hoofdstuk I alsook de wet op de middelen en de „Natio nale Schuld" voor 1912. De rede van Minister De Waal Ma- lefijt leverde weinig nieuws op voor dengene die gelezen heeft, wat de Mi nister van Koloniën aan de overzijde van het Binnenhof reeds had gezegd. Alleen was hier méér gesproken over de reclitshervormingen en de Minis ter zegde bespoediging daarvan toe, gelijk hij ook beloofde aan opiumver bruik, politie, rietbrandersbeteuge- Iing, enz., zijn aandacht te zullen schenken. Het denkbeeld eener afzonderlijke Indisclie Marine wilde hij overwegen. Over do vraag pantservloot- of torpe- dovloot liet de Minister zich niet uit hij heeft trouwens gekozen, maar hij vond de manier niet aardig, waarop de landvoogd, in zijn gepubliceerd advies, tegenover den vlootvoogd was uitgespeeld. De Indische spoorwegen of bedrij ven zelfstandig leeningen te doen sluiten, kwam den Minister niet ge- wenscht voor. Inzako liet onderwijs nam de Mi- nistor het standpunt in, dat men in lndië nu eenmaal niet precies gelijk kan handelen als in Nederland- Men heeft met den overheerschenden gods dienst, met de mate van cultuur, met gebleken behoeften, te rekenen. Er kon volledige godsdienstvrijheid zijn, zonder dat de zending werd belem merd. Dan ware er geen sprake van de onderwijsquaestie in lndië te bren gen. Zooals gezegd de Kamer komt den 9en te half 9 's avonds, woder bijeen. VERGIFTIGING. De politie, die door buren gewaar schuwd was, heeft den landbouwor J. v. d. V. en zijn echtgonoote in de Naardermeer, bij Naarden, dood to bed gevonden. De dood is vermoede lijk door vergiftiging veroorzaakt Misdaad schijnt vrijwel uitgesloten, evenwel werd de justitie ontboden. In de woning bevonden zich nog twee jeugdige kinderen, die al dien tijd bij de lijken van hun ouders hebben vertoefd.. De namen dor slachtoffers zijn A L. van ddr Vaart 34 jaar, en zijn vrouw T. Schrijver, 23 jaar. De lijken lagen op '1 bed. Toein buren de gesloten woning bin nendrongen vonden ze aan liet voe teneinde van 1 bed, schreiende verkleumd, het vierjarig dochtertje Antje, haar drie jarig zusje Cortiolia zat overeind in het ledikantje, dat in de kamer stond. In dit ledikantje slie pen heide kindero'n, maar Antje, blijkbaar door honger en angst gedre ven, had haar ouders in de bedste de opgezocht, die haar ocliter geen hulp meer kondon bieden. Donderdagnacht moet de vergifti ging zijn ingetreden, en eerst Zater dagmiddag zijn de buren en de politie gekomen. Op stad stonden de II koeien onge- molken, de diereu gingen vreeeelijk te keOr. Het boerderijtje van Vah der Vaart staat nogal afgelegen, vandaar, dat hot ongeval niet eerder bemerkt was. 'Dejustitie werd dadelijk na de ont dekking gewaarschuwd. Niet T min ste spoor van geweldpleging werd op de lijken gevonden. Daardoor werd aan vergiftiging gedacht. Al de etens waren en ook de lijken werden naaï Amsterdam vervoerd, om onderzocht ie worden. Dr. Van Schoo van 't Wilhelmina- gasthuis heeft vastgesteld, dat vloesch- vergiftiging de oorzaak is. Het in de woning gevonden pekel- ©n rook- vleesch waren sterk bedorven. De kinderen hobbeh van 't vleesch niet of heed weinig gegeten. HOOGER BEROEP INGETROKKEN. Men herinnert zich, dat in de groo- te rechtzaak in September betreffen de de onlusten op Kattenburg te Am sterdam, de beide beklaagden Haring- huizen en Fijlstra, resp. verdedigd door inr. Mendels cn nir. P. Groote Jr., weiden vrijgesprokon. Van dat vrijsprekend vonnis ging toen de Of ficier van Justitie onmiddellijk in hoo ger beroep. Thans is aan de twoo be klaagden oen exploot beteckond, dat de Officier van Justitie het hooger beroep hoedt ingetrokken. DOOR HET NIEUWJAARS- SCHIETEN. Een zoon van den landman G. K oom on, te Leek (N.-IL), heeft zich Maandagnacht bij liet schieten den arm verbrijzeld. De zoon van kapitein Bok, a.b. ffleep boot Adriana zou te Lobit schieten. Zijn geweer sprong en 1 jongmensch verbrijzelde de "rechterhand. EEN TREURIG GEVAL. Schipper G. Spanjer, van de red dingsboot te Mi>Jsland, op Terschel ling, is door het uitglijden van de ladder in de rcddingslwotschuur ge vallen en aan de gevolgen van dien val overleden. De vrouw van V. O. Spanjer, te Lies, tante van den door een ongeval om het leven gekomen schipper, ont stelde op het hooron van de doods tijding zoó hevig, dat zij nog denzelf den dag overleden is. TWEEDE-KAMERVERKIEZING. HILVERSUM. In het kiesdistrict Hilversum hoort men, naar men aan de Rsbd. meldt, als den vermoedelij- kon candidaat der rechtsche partijen voor de Tweede Kamer den heer A. Colijn noemen, lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland. Naa"r liet Volk verneemt, is er te Hilversum in de antirevolutionaire partij hoogloopend meoniaigsverachil over do Kamercandidatuur. Een deel der leden wil mr. V. H. Rutgers, het antlrev. lid van den Hilve'rsumschon gemeenteraad, candideeren. Een an der deol verzet zich daartegen echter heftig. Het geschil houdt verband met twisten, die dezen zomer bij de raads verkiezingen rozen. OPGERICHT 17 DECEMBER 1817 DAGBliIJKS geopend van 11-2 en bovendien WOENSDAG- en ZATERDAGAVOND van 7-8',* uur. RENTE 3°/o. worden kostsloos ten gebruike gegeven. Inlichtingen en Reglementen ten kantore der Spaarbank, Ter bevordering der 9 uur winkelsluiting hebben onder- geteekenden de eer hunne geachte^Cliëntèle in kennis te stellen dat de magazijnen van Ijzerwaren, Huishoudelijke artikelen, Haarden, Kachels, Fornuizen, Kinderwagens, enz. enz., van 1 Januari tot 1 September des avonds na 8 uur zullen zijn gesloten, uitgezonderd Zaterdags. Ged. Oude Gracht 30. Warmoesstraat 12. Jacobijnestraat 7. Oude Groenmarkt 16. Gemengd Nieuws DE MASSA-VERGIFTIGING TE BERLIJN. Het aantal ziekteverschijnselen on der de bezoekers van het tehuis voor dakloozen is sedert weer aanzienlijk toegenomen. Volgens opgave van de politie worden 132 gevallen geconsta teerd, waarvan 60 met doodelijkon afloop. De Keizer vroeg aan den minister van Binnenlandscha Zaken om in lichtingen. De „B. Z. am Mitlag" schrijft „Niemand gelooft aan de vergiftiging door het gebruik van bedorven bok kingen. Hot klinkt buitengewoon on waarschijnlijk, dat die bokkingen al leen verkocht zouden zijn aan dak loozen on dat ten getale van 140 tot 160 personen. Enkele doctoren staan op het standpunt, dat de vlschvergif- tiging, zelfs nog na 14 dagen kan uit breken, maar die theorie wil er bij de menscheu niet ln. De symptomen, waargenomen bij de laatste ziektege vallen, waren andera dan bij de eer ste. De patiënt kreeg buikkrampen, gaf over en werd dan in eens bewus teloos. Thans komt het voor, dat de zieke gedurende eenige uren opgewekt en helder van geest is, dan do hoog ste koorts krijgt on na 6 uur overlijdt. Nu is ook een man gestorven die nooit in oen asyl is geweest. 1 Govol wordt dus hog raadseladh- ligert Het Konk. Instituut voor infectie ziekten heeft uitgemaakt, dat de ziek te oen gevolg moet zijn van vergifti ging door de botulismebocil. Van een epidemische ziekte is geen sprake zoo wordt gezegd. De grooto vraag blijft intussoliOn hoe "t gif in het lichaam der zieken is gekomen. Den dakloozen wordt aanbevolen zich van het gebruik van sterken drank le onthouden. Kenschetsend voor do stemming is, dat visch, zelfs versche visch bijna niet meer verkocht kan worden. Ver leden jaar ware-n tegen Oudejaars avond, eenige rnillioenen kilo's kar per in Groot-Beriijn ingevoerd. Nu versmaadt men zelfs de levende visch en moet deze tot iederen nrijs van de hand gedaan wonden. Het kost do grootste moeite een rijtuig to krijgen naar de straat, waar het asyl staat. De koetsiers en chauffeurs zoeken al le mogelijke uitvluchten, om de pas sagiers, die er heen willen, niet op te nemen. Het serum botulisme-antitoxin, dat den ernstigen patiënten gegeven werd is door prof. Wassennann vervaar digd. Uit culturen van vleeschgif- bacterien werd hot gif, toxin, geëx traheerd, en een paard langzamer hand in steeds grooter dosis inge spoten. In het Lloedserum van dit paard vormde zich het tegengif anti toxin. Er zijn echter verschillende soorten von botulisine-toxinen, die elk een speciaal anti-toxui producee- ren. Daar de nnütoxin-behandeling onschadelijk is, en het eenige midel dat wellicht de groote sterfte kan vei minderen, achtte men zich verplicht, dat serum den ernstigen zieken toe te dienen. Het was de eerste maal, dat dit serum op menscheu beproefd weid. Heden wordt geseind-. Het onderzoek bracht aan 1 licht, dat uit vdredhillend© tapperijen aan de asylisten geleverde drank methyl alcohol bevatte. De leverancier van den sterkön drank, oen drogist te Chariot tenburg, Schannach geboe te n, bekende sterke drank te hebben befreid bestaande urt 2/3 doelen me thylalcohol en een 1/3 deol spiritus. Hij werd gearresteerd. In medische kringen is men zoor sceptisch tegen- j over het donkbeeld van vergiftig ng doo'r methylalcohol. SPOORWEGONGELUKKEN. Men verneemt uit Constantine (Al giers), dat de ketel van een locomotief sprong, waardoor de stoker en machi nist om 't leven kwamen. T© Wannsee l:ep een goederentrein top 'In verkeerd spoor, waarhij twee menschep om het leven kwamen. IS VERPLAATST 69 Opgericht 1838. Tel. 648. do btoli Amaril. Gluspiun, Prima bard Doublé. onberispelijke afwerking. J. J. WEBER Zn., Opticien, Koningstraat 10. Liéfhehbers van üe echte Vraagt bij Uwen Winkelier Rook worst, voorzien van onze naamplombe Wij waarborgen kwaliteit en smaak. L. J. P. STEGEMAN en Co., Deventer. maakt bekend, dat de f10.-. zijn toegekend aan den heer B. VALLENDÖUK, Assenstraat No. 3. Het vel woog 1 Kilo 2 lood, PARKLAAN 14 B - HAARLEM. TELEFOON No. 2061. Telegr.-adras i 8ASCO. Kantoor geopend van 9—4 uur.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5