oene conférence-audtlion geven over le présent et l'avenlr de la musAqoe (ran false. Van d.t echtpaar gaat een groote roep uit. De bekende Chepfer, die eerst zelf zou komtfn, maar verhin derd werd, heeft heu aanbevolen. Uit de Rechtszaal OVERTREDING WONINGWET. lu de middagzitting werd in hooger beroep behandeld de zaak tegen een Ilaarlemsclien aannemer, gemachtig de van de Maatschappij „Juliana" te Amsterdam. De directeur der Maatschappij had een van harer nog-in-aanbouw-zijnde huizen aan de Slachlhiüsstraat ver huurd en de aannemer had. aLs ge machtigde, de sleutels aan den huur der gegeven, waardoor het mogelijk was geworden, dat het perceel be woond werd, vóór B. en W. de be woonbaarverklaring hadden uitge reikt. De aannemer, die de feitelijke mogelijkheid tot het betrekken van het perceel had verschaft, door 't af geven der sleutels, was voor "t Kan tongerecht vrijgesproken, omdat het huurcontract door den directeur der Maatschappij en niet door den ge machtigde was geteekend, zoodat vol gens de opvatting van den Kanton rechter niet de aannemer ,dooh de directeur de oorzaak was, dat 't. per se el betrokken kon worden. Gehoord werden de aannemer en de directeur van de „Juliana", bene vens de heer Onderwater, opzichter bij Bouw- en Woningtoezicht- De beer Onderwater verklaarde, steeds niet den aannemer dar huizen te licb- ben gesproken en deze er ook nog eens attent op gemaakt had, dat hij een bevvijs-van-bewoonbaarverkla- ruig had aan te vragen. Desondanks waren de bewoners er al in geko men, toen 't huis nog niet af was. Het riool was bv. nog niet aangesloten op de stadsrioleering, deolde de heer On derwater mee. De subsutuut-officier van justitie, Mr. lloyer. bleek de opvatting van den Kantonrechter niet te deeien. Hij wees er op. dat art. 35, 2de lid van de V\ oningwet strafbaar stelt den geen ,die, hetzij als eigenaar of 111 eenigo andere hoedanig heid een laatstelijk niet als wo ning gebezigd gebouw tot woning in gebruik geeft, zonder schriftelijke toestemming van B. en W. De aan nemer nu is degeen, die in „andere hoedanigheid" dan eigenaar, nL als gemachtigde van de eigenaresse, de sleutels heeft gegeven. Hij eischte daarom vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter en veroordee ling van den beklaagde tot 20 boete cf 5 dagen hechtenis wegens overtre ding vuu artt. 5 en 3b van de Wo ningwet. Wij ontvingen een origineel© recla me voor de Maggi-producten, nl. een blokkendoos, waarvan men de blok ken zelf moet maken, met zes voor beelden. F i rma vanden llergh maakt reclame voor zijn „Vitello" door een kwariaaikalender met platen naar Jozef Jsraëls. Rubriek voor Vragen Gcabonneerden hebben het voorrecht, Vragen op verschillend gebied, mils voor beau tv. ooi ding vatbaar, in te zenden bij de T.edacvie van Haarlem'a Dagblad, Groote Houtstraat 53. jVi ie antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mugeiijk. Aan vragen, dia niet volledig naam woonplaats van don inzender ver malden Wordt ~aen aandacht ncscbonken. VRAAG. Is de Amsterdamsche poort eigendom van de gemeente of van particulieren? ANTWOORD. Van de Gemeente. VRAAG. Met Kerstmis heb ik een brood laten bakken. Toen ik het b;j den bakker terug wilde halen, had hii het per ongeluk aan een ander meegegeven. Ik heb hem toen tot 2 Januari gevraagd om een ander brood en mijn pan, maar heb nog niets gekregen. Wat moet ik nu doen? ANTWOORD. Ga naar de politie. VRAAG. Wanneer ik aan een stoomvaartmaatschappij wil komen, is het dan voldoende, wanneer mijn moeder teekent. Mijn vader is overleden. ANTWOORD. ALs ge geen voogd hebt, is de toestemming van uw moe der voldoende. VRAAG. Mijn dochter is 2 1/2 jaar bij iemand in betrekking. Met Mei gaat ze trouwen. Mag haar me vrouw nu haar nieuwsjaarsfooi in houden? ANTWOORD. Ja. VRAAG. Mijn zuster is 1 Kovem- oer in dienst getreden en heeft haar godspenning ontvangen. Tegen Fe bruari hoeft mevrouw haar dienst opgezegd. Heeft zij nu het recht de nieuwjaarsfooi op le eiscken ANTWOORD, Het met-geven van de looi bewijst, dat mevrouw haar vóór of met Mei wil opzeggen, liet uicihje krijgt dus geen fooi. VRAAG. Heeft een mevrouw het recht de nieuwjaarsfooi ui te houden, wanneer zij met 1 Januari den dienst harer dienstboden opzegt? ANTWOORD. Ju. VRAAG. Ik heb kippen, die een ziekte aan de poolen hebben. Sommi gen sterven hieraan. Wut is er aan te doen'? ANTWOORD. lle«d moeilijk is liet om hierop een antwoord te ge ven. Hebben de dieren dikke pooten of kramp of zijn ze zwak op de poo ten, dat ze er niet meer op kunnen slaan? In bet laatste geval kunt u een in deze rubriek voorkomende vraag raadplegen, is het kramp, dan dient u de pooten in te smeren niet jodium-tinctuur, eenmaal daags. Zoo- dru ze beginnen te vervellen moet u hiermede ophouden. VRAAG. Ik heb jonge kuikens van 4 maanden oud. Ze zijn flink ge groeid en worden nu zwak op do pooten. Dit wordt zoo erg, dat ze niet meer kunnen staan. Ik heb ze been dermeel gegeven, maar ze laten dit evenals hun ochtendvoer staan. Wat is er aau te doen? ANTWOORD. Haalt u eens in een apotheek Rhus Toxicodendron! 3, geef elke kip hiervan 3 maal daags 3 korreltjes op een stukje geweekt brood. VRAAG. Kunt u ook een middel op geven om luis te verwijderen bij een hond ANTWOORD. Den hond goheel flink insmeren met raapolie, een halven dag laten zitten en daarna wasschen met lauw water en groene zeep. VRAAG. Mijn kanarie trekt altijd zijn veertjes uit. Wat is hieraan te doen ANTWOORD. Vooral nooit suiker geven, em om hem het af te loeren, geeft u een stukje ongezouten reuzel tusschen de tralies. Een stukje appel, sinaasappel of vijg is ook goed. 11 dient ook te zorgen, dat er nooit veertjes in de kooi liggen en als hij zich een uitplukt moet u het dadelijk verwijderen. VRAAG. Mijn kippen hoesten. Is hieraan niets te doen (2 maal in- gez.) ANTWOORD. Indien ze overigens gezond zijn, moet u in de eerste plaats zorgon, dat de hoest niet kan verergeren. Houdt den loop flink droog, zorg voor een warm en frisch nachthok en geef 's morgens het och tendvoer warm. U moet hierdoor wat witte peper roeren. Wordt de ziekte erger, dan kan bet snot worden. VRAAG: Ik heb een k p met een op gezwollen kop en kringen onder de oogen. Hoe kan ik deze genezen? (2 maal ingezonden). ANTWOORD: Uw kip heeft in de •gsle mate snot U moet het boeet zoo warm mogelijk houden, geef dooir het weeke voeder een weinig fene griek een stuifje bicarbonas en enkele druppels olijfolie. De oogen moeien eenmaal daags schoongemaakt wor den met een nat sponsje. Daarna moet u druppelen met een druppel 1/2 pet. oplossing van nitras argentl en daar na wat roode kwikzalf er op smeren. VRAAG: Ik betaal in de bedrijfsbe lasting f 1.10 per jaar. Ik denk, dat ik te veel betaal eu heb al tweemaal aan den burgemeester gede breven zonder antwoord te hebben ontvan gen. Wat moet ik nu doen? ANTWOORD: Wij begrijpen uw vraag niet. Als u reclameeren wil te gen uw aanslag in de bedrijfsbelasting moet u niet bij den Burgemeester, maar aan 't belastingkantoor in de Kleine Houtstraat zijn. VRAAG: Mijn dochter is 1 Augustus in betrekking gekomen en gaat met Februari vertrekken. Mag zo nu op 31 Januari na het verrichten barer bezgheden verl rekken? ANTWOORD: Zij vertrekt op 1 Fe bruari. VRAAG: Bestaat eir in Haarlem of elders in Holland oen in'rlchting, waar men bejaarde vrouwen, die kindsch zijn geworden, kosteloos of tegen geringe vergoeding ter verple ging opneemt? Zoo niet kosteloos, wat zijn dan de koslen? ANTWOORD: Wend u tot het Arm bestuur, daar zal men u wel kunnen helpen. VRAAG: Worden de werken van vader Cats niet moor herdrukt? ANTWOORD: Verschillende dicht werken van Cats zijn herdrukt ui 't Klassiek Letterkundig Panthéon. (Uit gave W. J. Thieme en Co., Zutfen). VRAAG: Wanneetr men bij eon winkel er een theelichtje hoeft ge kocht en betaald, en dit niet aan do eischon voldoet, daar er brandgevaar bij is, is men don verplicht dit te houden? ANTWOORD: Spreek er met den le verancier over; misschien kan hij zoo danig advies geven, dat het geen braudgovaar meer oplevert en ver-der goed werkt. VRAAG: Heeft mevrouw het recht haar dienstbode met 1 Januari den cLenst op te zeggen tegen 1 Februari? ANTWOORD: Neon, zij moet met zes weken opzeggen en kan dit uu mot meer doen, dan togen 3 Mek VRAAG: Waar woont de voorzitter van de aid. Haarlem van den Alg. Ned. Ambtenaa'rsbond? Waar en wanneer houdt deze af- deeiing baar vergaderingen? ANTWOORD: Wij weten het adres dezer pas-opgericlite afdeeling niet. Misschien oen ötifcór lezers? VRAAG: Hoe luidt het adres van de directie der N. A. S. M.? ANTWOORD: De president-directeur van de IIollaüd-Anierika lijn is de heer J. v. Wierdsma te Rotterdam. VRAAG. Waarvoor is de markt meester van de Botermarkt aange steld, om den bezoekers der markt hun plaats auu te wijzen, of om kra men af te geven ANTWOORD. Om hun plaatsen aan te wijzen en om toezicht ie hou den op de markt. VRAAG. Kunt u ook medodeelen of een dienstbode, die op 6 November 1911 in dienst is gekomen ea hall Maart 1912 wil vertrekken, recht beeft op den godspenning ANTWOORD. Zij kan niet tegen half Maart heengaan. De termijnen van heengaan zijn 1 Februari en 3 Mei. Er moet mot zes weken opge zegd worden. De godspenning is met -zes weken verdiend. VRAAG. Als eeuig kind, na het overlijden van uiijn moeder, w ilde ik graag mijn aandeel hebben. Mijn der wil hiervan niets weten, daar niets dan meubels zijn. Wat moet ik deen om dit aandeel te krijgen? ANTWOORD. Wen3 u tot 3cn Kantonrechter. VRAAG. Tot wien moet men zich wenden om lid te worden van de Ver- eeniging tot afschaffing van sterken drank AN TWOORD Tot den secretaris van de afdeeling Haarlem dezer ver eeniging. Dit is do heer S. J. Vester, Adriaan Loosjosstraat 14. VRAAG. Wie is de Hollandsche consul in Gladbach In welke taal kan men hem schrijven AN 1'WOORD. Aan dezen consul kan men in 't N'ederlandsch schrij ven. Consul is de lieer F. W. R. Ho- berk. VRAAG. Waar moet ik mij ver voegen om conducteur te worden bij de nieuwe tram door de Haarlem mermeer? Wordt dit een electrische tram ANTWOORD. Neen, op de lijnen door de Haarlemmermeer wordt door stoomtreinen gereden. De directie der Hollandsche Electr. Spoorw. Mij. houdt kantoor Heerengracht 370. te Amsterdam. VRAAG. Wie is de Hollandsche consul in Parijs Kan men hem in 't Nederlandsch schrijven ANTWOORD. Dit is de hoer J- D. Viruly. Men kan hem in 't Neder landsch schrijven, VRAAG. Wanneer is mevrouw Mann—Bouwmeester geboren AN'TW OORD. Zij is geboren 18 April 1832 te Zutfen. VRAAG. Is Dr. Goedkoop alweer te consulteeren ANTWOORD. Ja. VRAAG. Als oen meisje, dat voor dag en nacht gehuurd is. met 2 Ja nuari h>ar dienst tegen 15 Februari opzegt, hoe gaat het dan met de uit- botaling van haar loon en met de Nieuwjaarsfooi ANTWOORD. Dan kan het loon over 2 1/2 maand en de Nieuwjaars fooi van haar loon worden afgehou den. Zij mag niet heengaan vóór 3 Mei en het aannemen van de Nieuw jaarsfooi beteekent, dat zij tot dien datum zal blijven. VRAAG. Bestaat er in Nederland een vereeniging, die ten doel heeft, Hollandsclien jongelieden een hun passende betrekking in Ned.-Indrè te bezor gen ANTWOORD. Wij kennen zulk een vereeniging niet. VRAAG. Iioe kan men een nijnenhuid bereiden Kan men dit zelf doen (Vijf maal ingezonden). ANTWOORD. Als de huid flink droog is, moet u haar eerst was schen met groene zeep en lauw wa ter, daarna flink uitspoelen, zoodat alle aeepdeelen er uit zijn. Haal een half pond aluin, dat ge oplost in wa ter en w aar ge de huid inzet, die ge daarna fliuk moet kneden aan vleeschzijde. Daarna spant u o© huid op ecu plank, tot de geheele huid er strak op zit, met do vleeschzijde naar buiten. Nu neemt ge droge aluin, waarmede go de huid flink inwrijft. Daarna met gemalen krijt uawryven. Nu laten drogen, daarna afnemen, aan de vleeschzijde wat wringen. Dan is het vel gereed. VRAAG. Hoe moet lk een hon- donhuid bereiden (Twee maal inge zonden j. ANTWOORD. Indien het een huid van waarde is, moet u haar bij een leerlooier laten looien. Is hetlief- hebberijwerk, zie dan het vorige ant woord. Wij maken er opmerkzaam op, dat dienstboden voor nacht-en-dag zich door het aannemen van de Nieuw jaarsfooi verplicht hebben tot 3 Mei te blijven. Wie eerder weggaat, be taalt de fooi terug. Degenen, die niet zes weken vóór 1 Februari hebben opgezegd (dus met 15 December) moe ien tol 3 Mei blijven. Wie eerder we; gaat, betaalt een schadevergoeding, gelijk aan het loon van 't ougenblik van heengaan tot 3 Mei. Fooi eu schadevergoeding kunnen van 't loon worden ingehouden. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. GEMEENTERAADSVERGADERING. Donderdagavond vergaderde de Raad onder presidium van den tour gemeestCr, Jkr. mr. D. E. van Lea- nep. Do Voorzitter opende do verga dering met een nieuwjaarsrede. Hij wonschte de leden geluk en voorspoed In ltel nieuwe jaar, ook den gemeente- secretarcs, die dit jaar zulke drukke bezigheden heeft gehad. Een treurige pl.cht vond spreker het, 't overlijden van den hoer v. d. Weyden to moeten berdenken. Vervolgens vestigde de Voorzitter de aandacht op de verschillende wea ken, die in het afgeloopen jaar tot stand zijn gekomen. Zoo b.v. de gas fabriek en de waterle.ding. Het aantal verbru.kere neemt steeds toe. Ook was reeds uitbreiding aan de gasfabriek noodig. Ten slotte her innerde de voorzitter er aan hoe de quaesties over de geTneento-werkLie- d'en zijn geëindigd en hoe deze tót ©Bin goed resultaat waren gekomen, door de afscheiding van den Nederl. Fede ral.even Bond van Gemeemte-W-örk lieden te Amsterdam. De Voorzitter eindigde met den wensch u_t te spreken, dat de werkzaamheden, die den Raad dit jaar wachten, door God mogen gezegend worden Hierna ging men over tot de behan deling dc-r agenda. De notulen werden goedgekeurd. Als oo'rste punt der agenda wend behandeld de benoeming van twee gemeen te-artsen en een gemeente - vroedvrouw voor 1912. De stemming hierover geliouden had tot resultaat, dat benoemd wer den als gomoe n to -artsen de lieeiren Dr. Colenbrander on Dr. Droog en tot gemeente - v rood vr ou w mejuffrouw Dekker. Vervolgens wtfrd overgegaan tot de benoeming van stembureaux voor eventueel® stemming of herstemming voor een lid van den Raad. Benoemd werden in bureau I de hoeren J. H. M. van Houten, plaats- verv. voorzitter; J. v. d. Pens en L de Wilde, leden; E. Vas Visser, Jhr. L. van Cillers, J. J. Uitendaal en A. Swoifs, plaalsverv. leden. In bureau II de hoeren: Mr. P. G. in Tienhoven, voorzitter; W. C. van Meeuwen, plaalsverv. voorzitter, C. Tromp, M'r. F. A. van Hall, leden; P. Kuiper Jr. R. A. M. Grippeling, A. an Lith en M. M. v. Gemert, plaats vorv. leden. Als derde punt kwam aan de orde do plaatsing van een luge schoeimg langs de Oostzijde ctór vaart achter het postkantoor. B. en W. stelden voor een houten schoeiing te plaatsen, daar dan toch aan dc eischcn wordt voldaan, eb <le kosten aanmerkelijk minder zijn. Zonder d.soussie werd het voorstel aangenomen. Hierna kwam het voorstcfl lo'r tafel om in beginsel te besluiten tot aangaan van oen overeenkomst met de gemeente Haarlem, omtrent den Gemeenschappelij'kon keuringsdienst au voedingsmiddelen, enz. Do voorzitter woes in 1 kort er op, hoe een goede keuringsdienst vodr IIeein3tedo zeer gewenscht is en door de gemeente geen o-gen dienst kan worden ingesteld. Het voorstel werd aangenomen. Ingekomen waren o.a. een verzoek schrift van het bestuift van den veer dienst ovier 't Z. B. Spaarne om een subs.die van f 50 te geven; en schrijven van don lieer D. van Zet ten, oin als makelaar in bouwmate rialen to worden aangesteld. Daar de stukken nog niet in de vergadering van B. en W. waren behandeld werd besloten advies van B. en W. af te wachten. Tevens was ingekomen een schrij ven van mej. E. M. II. Duins om ont slag als onderwijzeres aan de open bare lagere school, wegens benoeming als zoodanig te Haarlem. Besloten werd eervol ontslag te vorleenen met ingang van 15 Febru ari. Ook een schrijven van Ged. Sta ten van Noord-Holland, houdende be richt, dat zij hun beslissing omtrent do begrooting der gemeente, dienst 1912, hebben verdaagd. Bij de rondvraag vroeg de lieer Ho ning of ér al iets bekend is over don aanleg der electrische tram Haarlem- Leiden, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regeL De Voorzitter SeeJdo mede, hom nog niets bekend was. De heer Preyde meende, dat het nog geruimen tijd zou duren, eer de lijn zal wörden aangelegd. De vergadoring werd hierna geslo ten- Binnenland Do aanslagen op treinen? Men schrijft aan de „N. R. CL" Uit goede bron vernemen wij, dat de regeering en de spoorwegautoritei ten met elkaar in verbinding zijn getreden naar aanleiding van het vermoeden, dat er plannon bestaan of bestaan hebben daden van sabota ge op den spoorweg to plegen. Een feit moet het zijn, dat verschillende lijnen door de politie streng bewaakt worden en ook vanwege den spoor wegdienst zelf een hijzonder wakend oog op den weg en de weaken gehou den wordt. Een feit is het verder, dat Dinsdag avond 2 dezer op den verbindingsweg tusschen het Centraalstation te Utrecht en station Maliebaan aldaar ontdekt is, dat een puntstuk van een spoorwegstaaf van den spoorweg stuk was, waardoor de treinenloop tus schen. Utrecht-Gentraalstatlon en Utrecht-Muliebaan gestaakt moest worden, en de treinen naar Arnhem .er verkeerd spoor moesten loopen. Voorts vernamen wij, eveneens uit een geloofwaardige bron, dat een spoorwegbeambte van het Zuiden des lands uit de autoriteiten moet hebben gewaarschuwd. Onder het spoorwegpersoneel zelf loopen verschillende geruchten. Zoo werd van die zijde vorteld, dat do minister en de directeur-generaal der Staatsspoorwegen dreigbrieven moe ten hebben ontvangen, welke brieven gepost waren te Bodegraven. Deze geruchten moet men echter laten, voor wat ze zijn, namelijk niets meer dan geruchten. Als lijnen, die bewaakt worden, worden bepaaldelijk genoemd de lij non ArnhemAmsterdam, Boxtel— Nijmegen en Utrecht—Leiden. Waar schijnlijk is liet echter, dat alle lijnen bewaakt worden. De Tijd meldt Niemand in Nederland weet mis schien op het oogenblik nog, hoe al les in rep en roer is, om do veiligheid der raizeuden te beschermen. Toch is er gisterennacht een beele macht op de been geweest met dit doel. En ook hedennacht is weer dezelfde bewa king opgeroopen. Er schijnt namelijk hij de directie der Staatsspoorwegen oen dreigbrief ter kennis gekomen te zijn, waarin gemeld werd, dat er heden op de lijn UtrechtBokstel een aanslag zou worden gepleegd op groote schaal. Het schrijven is gedeponeerd bij de justitie te Utrecht, maar intusschen hebben de justitie en de directie der S. alle mogelijke voorzorgsmaatre gelen genomen, om, indien het schrij ven inderdaad ernstig mocht bedoeld te trachten liet onheil te voorko men. Nagenoeg alle spoorwegambte naren, de marechaussees en andere handhavers der openbare orde zijn gerequireerd, en langs de lijn gesta- tioimeerd ter bewaking. Alle stationschefs langs de lijn Utrecht—Bokstel hebben de noodige instructies gekregen en alles is op zijn qui-vive. De zaak wordt zeer ge heim behandeld, want zelfs de tele grammen, die er over gewisseld wor den, gaan langs bet Rijksbureau en worden onder couvert besteld. Hebben we hier te doen met een werkelijk bedoelden aanslag Het is op liet oogen blik nog niet te zeggen. Dat er echter ernst aan het geval ten grondslag ligt, zou men moeten af leiden uit de uitgebreide maatrege len. die genomen zijn. Wat het schrij ven letterlijk behelst en hoe het ter kennis van de directie der S. S. is gekomen, konden wij nog niet te we ten komen. Ook de Betuvvsche correspondent van 't Hbld. berichtte, dat uit de ver se lullende stations van de lijn Kui lenburglied cl Donderdagnacht is gepatrouilleerd, terwijl de brug te Geldennalsen door politie werd be- waakt Doorgangsbewijzen voor die brug werden dien nacht niet ver strekt. DE HAAGSCHE SCHOUWBURG- QUAESTIE. De Haagsche gemeenteraad heeft gister met 25 tegen 1 stem de schouw- burgcommissie gemachtigd om in on derhandeling te treden met de firma Fellne'r en llelmar te Woenen over 't opmaken van een definitief ontweTp an een nieuwen schouwburg, zonder evénwel tot iets te binden. Namens B. en W. werd verklaard, dat do gemeen- toarchitect Gort eventueel 't plan zul udvoeren. DE WINKELSLUITING IN DE HOOFDSTAD. liet schijnt, dat te Amsterdam de strijd tegen de winkelsluiting zoo goed als verdwenen is, zoo schrijft de Nieuwe Courant De ooizaak van do onverschilligheid der kleine winke liers voor den uitslag van de gerucht makende procedure ligt wel iu hoofdzaak daar in, dat, voor den nood dwang wijkend, het publiek zich reeds aan den toestand heeft gewend; eu de toeloop van klanten na negen uur zich naar een vroeger deel van den dag heeft verplaatst, zoodat er zelfs zaken zijn, waar men nu met de Kerstmis, zonder bijzondere opge wektheid, het licht na negen uur nog laat branden. Het pleit is beslecht en het publiek, ordelievender dan kele clandestine afwijkers, heeft het hoofd neergelegd bij wat „de hoeren wezen". Natuurlijk het is hier gegaan, zoo als het overal elders gegaan is, merkt daarop de Rotterdammer op. Men is enkele dagen doodsbenauwd, dat men minder centen in het laatje krijgt. „Maar zoo gauw is niet gebleken, dat dit reine inbeelding was, en dat, zoo dra het publiek maar even gewend is om vóór negenen zijn inkoopen te doen, de winkeliers precies evenveel verkoopt, of alle verzet is geweken men is blij met den vrijen tijd. Men kam nu eens «ion, wat dikwijls al hot lawaai veer de „vrijheid" beteekent Men voelt dat men nu „vrij" is go-1 maakt van het despotisme van heli publiek en onwillige collega's. Geen wonder, dat men „met de Kerstmis I het licht zonder bijzonder opgew-i.l- heid liet branden", zos.ds de Nieuwe Courant zegt, het is tijd en geld ver- I knoeien meer niet, en dat ziet men I nu zelf in! Van een petitie tegen de verorde- I Hing is dan ook niets terecht geko- men. JEUGDIGE AVONTURIERS. Twee minderjarig»? jongens uit Goes, zekere Chr. L. R. en H. K., had- den besloten een reisje te maken cn trokken, zonder iemand van dat voor? I nemen kennis te geven, gezamenlijk de wijde wereld in. Te Rosendaal aangekomen, maak ten ze echter kennis met de gemeente- .t politie, die het onmogelijk kon gocd- •- keuren, dat een twectul zoo onerva- 1 ren reizigers hun tocht nog verder zou voortzetten. Na een dag en een nacht van huis te zijn geweest, zijn de jeugdige avonturiers door de ma rechaussee aan hunne ongeruste ouders teruggegeven, zoo meldt de „Tel.". EEN ONDEUGEND MEISJE! Vóór eern paar weken ging oen 18- ja'rig meisje uit Heerenveen elders lo- I geeren. 7. ij keerde, tot groote o'ngo- rustheid hare'r ouders, niet terug. Bij onderzoek is thans gebleken, dat zij met haar verloofde stilletjes op re;s gegaan is naa'r Indië. Namens de ouders is telegraph >ch haar terugkeer gelast VERDRONKEN. •Te Steen wijk geraakte in een onbe waakt oogenbllk het driejarig zoontje van W. van der Struik in de achter zijn huls stroornende Aa. Schipper G. van Lier vond het kind drijvende tus schen den wal en zijn schip. Den ijlings ontboden geneesheer mocht i het belaas niet gelukken, de levens geesten weer op te wekken. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De timmerman Bovensohulte, dis ©enigen tijd geleden het ongeluk had to vallen in den windmolen van don heer Smit aan den Molenweg, te A3- j sen, is in het Academisch Ziekenhuis te Groningen aan de gevolgen over- I leden. DE GROOTTE DER KLASSEN IN DE LAGERE SCHOOL. Dr. J. II. Gunning, districtsschool- I opziener te Amsterdam heeft in oen brief aan liet gemeentebestuur van I Watergraafsmeer zijn oordeel gezegd I over het streven om het aantal leer- I Hagen in de klassen der lagere school I te verminderen. Dr. Gunning schrijft o.m. het vol gende: M.i. is het thans allerwegen m 1 den lande aangeheven geroep om kiel- nero klassen uit den booze. De onder- wijzers sugigereeren zich zelf en an- I deren, dat de klassen over het alge- n bij ons te groot zijn en zoo out- staat langzamerhand een communis opinio in strijd met de waarheid Want de eenvoudige waarheid is, dat ner- gens in de gansche beschaafde we- reid de klasson zoo klein zijn als bij ons. Indien dus de resultaten van ons onderwijs niet bevredigender zijn dan I elders, dan is bet duidelijk, dat het niet kan liggen aan het te groot aan- i tal leerlingen per klasse. Nog onlangs bezocht ik eau lagero school te Berlijn. De klassen bevatten alle 56 knapen, het aantal onder'wijs- uren bedroeg, na aftrek der pauzen, 13 1/2 uur- per week, de discipline was zeer en zoeir vrij; de resultaten even- j wel waren.... schitterend! anneor de klassen te klein wor- den, dan werkt dat zoowel bij onder- I wijzers als bij leerlingen een zekere gemakzucht in de hond, die nadeelig is voor opvoeding ©n onderwijs beide; ik heb de waarheid daarvan persoon lijk ondervonden en aan mijn kinde ren. Vermindering van het thans in Ne- I derland vrij algemeen haerschende gemiddelde pl.m. 45 leerLingon, voert j naar mijn vaste overtuiging tot da ling van het gehalte dor onderwij zers." EEN BOERDERIJ VERBRAND. Te Vlight i3 de boerderij, bewoond I door H. Berkel, geheel afgebrand. vee koeien kwamen in de vlammen u. Alles was verzekerd. 'T WATER ZAKT. 't Water ia de rivieren, o. a. in de Waal, dat in de laatste dagen zeer hoog etond, is gelukkig aan 't zak ken. E DREIGENDE LOODGIETERS- I STAKING TE AMSTERDAM. Naar aanleiding van de gevoerde actie dor gozeHenvereenigiiig nam een buitengewone vergadering van I de patroons een motie aan, waarin I mot. algomccne stemmen uitgesproken wordt, op geen der "voorstellen in te I gaan, (maar zifh te houden aan het j bestaand collectief contract. Een staking wordt uu waarschijn lijk. DE MOORD TE BEEK. Ondanks liet ijverige onderzoek der marechaussee is nog geen spoor out- I dekt van de(n) moorden aar(s) vail den 70-jarigen Gekssen, die, zooals wij be- I reids meldden, op het laatst van liet I vong jaar mot gedeeltelijk gekloofden schedel onder het bed werd gevonden. In ieder geval moeteen) de dader(s) I niet onbekend zijin geweest met d< levenswijze van den vermoorde, oer I hoogst zonderling man. (De Tijd). OVERREDEN. Gisterochtend is aan het statio i Maarsbergen G. v. II., een ongehuwde l man van ongeveer 60 jaar uit Vee- nendaal, toen hij, uit een trein ge stapt, zich iii de richting van Doorn van het perron wilde verwijderen, door een van Utrecht komenden trein I gegrepen en overreden. Leve'nlooi werd hij onder den trein weggehaald. Do politie van Doorn stelt een onder-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6