NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang. No. 8755 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 6 JANUARI 1912 D HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: perdriemaanden: jMfJu Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement v oor Haarlem 3 Haarlem van 15 regels 1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ts (kom der h Bjj Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) „1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland„1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingln contant P P g» Afzonderlijke nummers0.02V* V %ysySa?rJkr n Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37^ JA Redactie en Administratie; Groote Houtstraat 53. zde omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buiteospaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buiteniandsch Advertentie-Bureau D. yTaLTA Warmoesstraat 7678. Amsterdam. Telephoon interc. 6229. VIERDE BLAD. OM ONS HEEN No. 1470 Hieuwjaarw8n8Cbsnde Lantaarnopstekers. Wel veranderen de tijden.'De Raad. heeft Woensdag hel loon van de lan taarnopstekers verhoogd van f 5.50 tot f 6.—, omdat hun niet meer ver gund is de menschen nieuwjaar te wenschen. Hiermee verdwijnt het laatste overblijfsel van een stuk oude geschiedenis. Een stadgenoot op leef tijd vertelde mij, dat In zijn jeugd hij en zijn familieleden op den Nieuw jaarsdag in spanning en vol verlan gen zaten te wachten op de nieuw jaarswenschen van den torenwachter, den vuilnisophaler en <len lantaarn opsteker. Do torenwachter of stads- trompetter brengt reeds lang zijn nieuwjaarsvers niet meer rond, de aschman dicht ook niet meer en zelfs da lantaarnopsteker heeft zijn druk werk vervangen door een nuchter kaartje, dat nu door het Raadsbe sluit ook al verdwenen is. Dat is wel eens anders geweest. Ons, gemeentelijk archief bezit eenige exemplaren van lantaarnopstekers- nieuwjaarswenschen, die door den heer Gonnet langzamerhand uit hoe ken en gaten bijeengebracht zijn en keurig in portefeuilles bewaard wor den. Er wuien toen twéé sporten van beambten, die met de lantaarns hadden uit t9 staan, de lantaarnvol ders of vuliers imon bedenke, dat het in den tijd van de olielampen was) en do lantaarnopstekers, die, wat wel merkwaardig is, elk afzonderlijk hun niouwjaarsvers ouder den naam van jaarzang aanboden- aan ;,do heer en en borgers der Stad Haarlem". De oudste die het archief bezit is van 1710, van de vuliers. De wenscli begint aldus Iloe kan een dankbaar hert, vervuld met zegeningen, In dese Morgenstond van 't versch ontlooke jaar, Nalaten 'sHeeren Lof met Dankbaar- lieyt te singen, In 'i midden van 't gejuijch der Hei lige Englenschaar. Op dit van waarlijk vrome dank baarheid getuigend gedicht volgt dan een Kerszang, waarbij de melodie is aangegeven. „'Kom,' voerman van de hel", is de vreemde titel van liet lied, waaraan deze wijs ontieoud is. En van 17-45 is er in 't archief een Nieuwjaars-zegenwenseh van do aan- steekers der lantaarnen, gericht aan „alle loflijke Heeren en vroome Bur gers der Stad Haarlem", naar het gebruik van die dagen gevolgd door een nagezang, vois (wijze) de Blauwe Vlag. Merkwaardig is het, dat deze verzen dikwijls, wat lijm en maat hetrelt; niet slecht waren. Redacteu ren van couranten ontvangen in de zen tijd, bij buitengewone gelegenhe den, wel verzen, die in taal en rijm verre bij de niouwjaarswenschen van de lantaarnopstekers achterstaan. at toen te wenschen overliet waren de prentjes. Door do jaren heen vin den we telkens de zelfde afbeeldingen, versleten houtsneden, waarvan de eene, een man op een ladder bij een lantaarn, liet eigendom der vuliers, en do ander, een dito met de ladder onder den arm, dat van de aanste kers schijnt te zijn geweest. De druk ker, Mozes van Hulkenroy, op de Markt, heeft zich over een zuiveren afdruk van deze houtsneden nooit bekommerdhij zette ze blijkbaar, maar op de handpers en trok er, zonder omkijken, zooveel als hij noo- dig had. Maar al kunnen die grove houtsneden van vroeger niet halen bij onze verfijnde zink- en kopercliché's, merkwaardig is het, dat papier en inkt rneer dan anderhalve eeuw lang in zoo goeden slaat gebleven zijn. Men moet niet meenen. dat de lan- taarukundigen in hun gedicht de zaak voorbijzagen, waar het toch feitelijk om te doen was. de fooi. Als de zon aan do avondkust In de zee haar fakkel blust. En de Maoii aan 's Hemels boogen Ons gezigt ontweeken Is. Zien wo ons Aurdrijk overtogen Met een dikke duisternis. Echter kunt gij veilig gaan 's Avonds laat, want als do Maen En do Zon haar glans en luister U onthouden» strekt het licht Des Lantaarens U in 't duister Tot een Leid-Ster voor 't gezicht, Dio wij volgpns plicht en schuld, Reed3 bii voorbuat aangevult. Ieder in zijn wijk doen branden, Loont dan onze Vlijt en Drift Met ontsloote hert en handen. Door een milde Nieuwjaarsgift. En een verdienstelijke variant op dezen openhartigen wensch is de vol gende Dit is don wensch van ons, die als de donkerheid Haar zwarte rouwkleed op onze aarde heeft uitgespreid, Bij avond of bij nagt, elk in zijn wijk, ten teken Van naarstigheid voor U, 't Lantaar- nenlicht ontsteken. Soms werden er ook wel toespelin gen gemaakt op ernstige gebeurtenis sen, die in het afgeloopen jaar waren voorgevallen, zonder dat daarbij evenwel altijd werd aangeduid, waar op het sloeg. De beschoiden dichter beeft zoker niet gedacht, dal wij anderhalve eeuw later, daarmee het hoofd nog zouden breken. Nu wij uijt dit groot benouwen zijn gered, heet het in den Nieuwjaarszang van 1749. In 1754 vinden wij er een, die ge-, noemd is onderscheydt tusschen het licht ende de Duysternisse, en die verdeeld is in zang en tegenzang, slotzang en toezang, waarmee dus een geheele muzikale familie zich aangenaam en nuttig bezighouden kon. Er was in die dagen groote neiging tot philosophic in de gelegenheids poëzie. In dikwijls dreunende taal werden meeningen ten beste gegeven over den hartstocht, de afgunst en andere gebreken van 's menschen hart. Zoo lezen we ergens over den N ij d met een hoofdletter. Eens anders Welvaard doet haar 't vette en Merg verteere, Ja, eene onlydelijke brand Doorkuoagd haar door het Inge wand. Er was in die dagen altijd groote neiging tot overdrachtelijke uitdruk kingen. „Neerlands opwekker tot een Nieuwjaarsgift" heet een van de jaar- zangeu. Laat dan het Geestlijk licht op L'vve lampen lichten. G'lijk wij 't natuurlijk licht ver- heldren Uw gezichten, Opdat geen snoö gevaar doet struiklen Uwen voet Compleet is uit den aard van de zaak de verzameling allerminst, in tegendeel, ze springt bijna een eeuw over. Maar daartusschen in vond ik een paar Nieuwjaarswenschen uit den Franschen tijd, onder het op schrift: Gelijkheid, vrijheid, broeder schap. De een- en ondeelbare Herma nns van der Fuik aan de Burgers van Haarlem bij de intrede van het 3de jaar dor Bataafscho vrijheid: Fuik leeft nog, want er zijn nog kranten En dagverhaalen.... en kalanten, 't M as zonder deze laalston niets, Of mooglijk een heel deelbaar iets. Dat is ik zou maar weinig dagen Mijn wankel Leevcn kunnen schraa- gen, Ja heelo Fuik tot stof vergaan, Als '1 met de klanten was gedaan. Wat deze oolijko een en ondeelbare Fuik (een spotternij op de Bataafsche republiek één en ondeelbaar) voor den kost deed, vernemen we uit de navolgende regelen; Veel zeegen wensch ik U, o klanten. Waarbij ik boeken, blaadjes, kranten, Met veel ootmoedigheid bestel. Wat ook het nieuwe jaar moog' baaren, 'k Wensch, dat gij allen wel moogt vaaren. Dan gaat het ook Uw Fuikje wel. Maar ik keer tot de lantaarnopste kers terug en ontleen aan een wensch van 1831, die er wat moderner van druk uitziet, al is hij ook versierd met een misteekend mannetje tus schen twee reusachtige lantaarns in Dat zeevaardij en Handel groeije>n, Het licht van vrede Euroop' beschijn, Dat kunst en wetenscliappen bloeijen, Elks hart voort Liefde en Deugd ont- gloeije, En Neerland zal gelukkig zijn. Wel mocht de dichter dat zeggen. Het is waarschijnlijk, dat de lan taarnopstekers gewoonlijk niet zelf poêeten zijn geweest, maar him ver zen van goede vrienden hebben kregen. Helaas, zo hebben geen dichters meer van noode Het Nieuwjaarwen- schen mogen dan ook een minder aardigen achtergrond van hand op houden en fooien vragen hebben ge had, de wenschen der lantaarnopste kers hebben in hun tijd iets gemoede lijks gehad. Zij zijn wel onder de oudste Nieuwjaarüwenschers, ja mis schien zelfs wel de oer-wonschers geweest» J. C. P. Amsterdarasche Kout Een Volksgebouw. Een belangrijke rechtskwestie. Amsterdam heeft gebrek aan een Volksgebouw. D. w. z. de Amsterdara sche arbeide'rswereld heeft daaraan behoefte. De dagen van Constants voor de journalisten van de oude gar de glorieuzer gedachtenis! zijn lang voorbij, en nu zijn er wel gebouwen als het Poleis voor Volksvlijt, Hand werkers Vriendenkring, Plaucius, waar vergaderingen ook groote kunnen worden gehouden, maar aan een groot gebouw dat als centraalpunt zou kunnen worden beschouwd: be staat voor de arbeidersbeweging in 't algemeen in een stad als Amsterdam zeker behoefte. Zooals ik zei, vergaderlokalen zijn er wei, maar een gebouw waar behal ve een groote vergaderzaal ook loka liteiten zijn voor leden-vergade'ringen, contributie-betaling en meer dergelij ke huishoudelijko dingen is er niet. Daarin zal nu verandering komen, Amsterdam zal eon groot Volksge bouw krijgen. Ben ik wel ingelicht, dan gaat het uit van do Federatie van Gemeente werklieden, het Nationaal Arbeids secretariaat, het Plaatselijk Arbeids secretariaat en de daarbij aangeslo ten vakvereonigingen. Het lokaal Do Jong, op de Oude Zijds Achterburgwal 47, waar thans hot „home" is van alle anarchistische en syndicalistische veroondgingen en het hoofdkwartier bij stakingen door vakvëreeuigingcn dezer r.chting zul met het daafnaast gelegen perceel 49 tegen den grond gaan en op do puin- hoopen zal een nieuw, groot volksga- bouw verrijzen. De opzet is, naar ik vernam, aldus: Beneden komt een groot café. Dan komt er een vergaderzaal voor groote openbare vergaderingen, waar circa 600 menschen geborgen kunnen wor den en daarbij tal van lokalen voor huishoudelijke vergaderingen, ter wijl, naar alie waarschijnlijkheid, hel bureau van het Nationaal Arbeidsse cretariaat van de Rozengracht naar dit nieuwe volksgebouw zal worden ave'rgebrucht terwijl or dan nog zelfs plaats blijft voor... een diamantslij perij. De andere groote gebouwen ik noemde er boven reods dé voor groote vergaderingen zaden disponi bel hebben, zullen er de schade van ondervinden, maar de vakveree-nigm- gen Yoor wie het gebouwd wordt zeer zoker groote voordeede'n. De bespreking van een arrest van den Iioogen Raad ligt niet op den weg van een Amsteidamacben brief schrijver, zal men zeggen. Maar er is nu toch een uitspraak gevallen, die oen speciaal Amster- damsche beieekenis heeft en juist voor onze hoofdstad zal blijken vér strekkende gevolgen te hebben eri misschien tot heel wat strijd aanlei ding kan geven. Wat toch is het geval Indertijd gaf de aannemer, de heer Hendrix, een zijner ondergeschikten last tot het graven van een gat op den openbaren weg aan de Heeren gracht. Dit feit is bij politieverorde ning verboden. Nu is echter niet de man. die het gat groef aangepakt, maar de lastge ver, de heer Hendrix. En dit op grond van art. 7 dear po- litie-verordening, dut bepaalt„Het doen verrichten van in deze verorde ning verboden handeLingen, wordt gesiraft met dezelfde straf als het verrichten van die handelingen." Deze bepaling is door den raad in de politieverordening gebracht op 24 Aug. 1910 en boteekent zooveel, dat de lastgever tot een strafbaar feit vervolgbaar is voor de overtreding. Toen deze bepaling aangenomen werd is onmiddellijk protest aangetee- kend door den hoer Jan A. van Zut- phen, den bekenden secretaris van den Algemeenen Nederlandschen Dia- immtbewerkersbond, die luerin yoor zijn groote organisatie een gevaar zag. Indien het lastgoven tot een straf baar feit evon strafbaar kan worden gesteld als de dader zelf. dan zou. het bestuur van den A. N. D. B. wel eens leelijk in het gedrang kunnen konlen bij penibele kwesties als tiet posten. Het posten wordt Minister Loeff heeft liet in 1903 nog verklaard ais een geoorloofd strijdmiddel be schouwd. (1) Maar bij het posten kunnen allerlei conflicten zich voordoen, die aan do posters processen-vorbaal bezorgen. Als nu die zaken als strafbare feiten worden beschouwd én als de lastge vers die in casu de bestuurders van den A. N. D. B. zouden kunnen zijn evenzeer strafbaar zijn, dan zou hieruit voor do organisatie groot nadeel kunnen voortvloe-en. Een analoog geval nu is het geval- Hendrix, waarvan ik hiorboven ge waagde. De heer Hendrix „gaf last tot het bij politie-verordening strafbare feit: het onbreken der straat. De rechtbank sprak hem echter vrij, overwegende, dat de Amsterdamsche Politie-verordening in art. 7 iets had willen regelen, dat reeds voldoende geregeld was bij art. 47 Wetboek van Strafrecht, waardoor dus de verorde ning moest wo Kien geacht in strijd te zijn inet do wet. Dit is-voor de grootste arbeiders organisatie van ons land, den A. N. D. B., van zeer veel belang. Door de uitspraak van den Hoogen Raad is feitelijk artikel 7 van de Arn- sterdamscbe Politieverordening, dat ook lastgeven tot strafbare feiten strafbaar stelt, eigenlijk geheel v< onwaarde verklaard. üo poiiiie kan, bij gevallen als dat van den heer Hendrix, en bij geval len van posten op last van den A. N. D. B. wel gaan verbaliseeren, maar do rechter, desnoods de hoogste rech ter, zal toch vrijspreken op grond, dat de verordening in strijd is met ens Wetboek van btrafrecht. In April van dit jaar moet een nieuwe"do vijfjuarlijkscho her ziening van onze politie-verordening door den Raad in behandeliug wor den genomen. Overwogen zal dan moeten worden, of het bewuste artikel geheel uit de Politie-verordening moet worden ge licht, of dat oen redactie-wijziging moet worden aangebracht. De heer Van Zutnhen, die bij Gede puteerde Staten togen liet artikel protesteerde, had in zooverre succes, dat dit college liet bij de Kroon ter vernietiging voordroeg. Minister Heemskerk antwoordde toen, dat oen beslissing van liet hoog ste rechtscollege moest worden afge wacht. Welko beslissing thans gc-vallen is. Als de teekenen niet bedriegen, zal het artikel wel uit de verordening worden gelicht. Of men zal zulk een reductie-wijzi ging maken, dat mon blijft geheel in overeenstemming met art. 47 Wetboek (1) Deze meaning blijft voor; rebe lling van den briefschrijver. RED. van Strafrecht en dan zijn de harre- >schen au- als de A. vvarrorijen en plagerijen tusschen toriteiten en een lichaam BEDRS-OVERZICHT van de Firma E. SASSEN en Co. Parklaan 14 B, Tolef. no. 2061, 29 Dec. 1911—5 Jan. 1912. De groote beurzen hebben de opti- mistisclve verwachtingen wélke in de finarioiee'.o bladen ten opzichte van het nieuwe jaar wérden uitgesproken, voor wat betreft de eerste week, n.et teleurgesteld. In de meeste afdeelingen kon iets van de oude levendigheid wederkee- London gaf h.érin door een vas te stemming voor eerste klas staats fondsen, petroleum- en rubberwaar- don het voorbeeld. Aandeelen Shell konden aldaar van 79/6 tot 82/6 opkomen, op berichten, dat door de Standard Oil de petro- leumprijs is verhoogd. Tot deze bete re stemming lieeft ongetwijfeld de, na de jaarwisseling ingetreden geld'ruün- te veel bijgedragen. De weder tot de geldmarkt terug vloeiende gelden vvahetn zoo overvloe dig dat te Londen particulier disconlo met 1/2 kon worden verlaagd, tér- wijl te Amsterdam de prol on gatieren- te, welke op het eind der vorige maand nog 4 1/2 5 gold, met een koers va'n 3 1.2 k 3 3, 4 wel bovrijst, dat voor geldschaa'rschto geen vrees behoeft te bestaan. Ook In Amerika ziet meh blijkens de optimistisch gestelde marktberich ten der voornaamste makelaars de toekomst hoopvol tegemoet. Men wijst voornamelijk op den gunstigen toe stand waarin de Staal- en Kojvornij verheid verkee'rt, terwijl men uit de afwezigheid van eenige buitensporig heid op welk gebied ook, de conclusie trekt dat 1912, voo'rol na de presidents verkiezing, voor de Ver. Staten oen veelbelovend jaar zal worden. Nu dient echter onmiddollijk te worden erkend dat vóór de Presidents verkiezing de Amérik. Markt nog wel (ie noódige „ups and downs' zal moe ten meemaken doch in het algemeen schijnt, buiten de politiek, de toestand gezond te zijn. Wed trekt het de aandacht, dat bij de algomeen hechte spoorwegontvang sten de a&iideolen nog zulk een vaste houding, aan den dag blijven leggen, doch men schijnt, bij de kentering welke in de houding der regeering te genover de groote lichamen te bespeu ren valt, ér op te rekenen, dat het dér spoorwegen vergund zaJ warden, in dien kan worden aangetoond, dat bij de togenwoordigo tarieven hot vervoer gcon bevredigend overschot laat, do vrachtprijzen te verhoogen. Zoo konden Union Pacific welke op de publicatie der slechte November- ontvangsteu tot 172 9/16 waren inge zakt wederom tot 173 18 opkomen, na voorbijgaand tot 176 gestegen te zijn. Aand. South Pacii. ondergingen een gelijk lot, zij hoteeren na voorbij gaand tot 112 1/4 en 1 1/2 div. ge stegen te zijn ten slotte 10 9/16 ex. te gen 111 3, 4 de vo'rigo week. De overige spoorwegwaarden wa ren vast gestemd; Atch. Topeka kon dén 2 3/8 in koers verbeteren, on danks hot feit, dat de Interstate Com merce Commission de bij deze Maat schappij geldende tarieven voor het vervoer van vee onrechtmatig noemde en een aanmerkelijke verlaging be volen heeft. Ouder de kleinere soorten waren de variaties geringer. Coimn. E'ries kon dén hun koers van 32 welko zij ©eu dag bereikten niet behouden en rea geerden tot 31 3/8 tegen 30 7/8 de vo rige week. Rock Island notoeren 25 1,2 tegen 24 1/16 de vorige week doch zijn ti schantijds boven 26 genoteerd weest. Southern Rails vinden we met een koens van 26 7/16 terug, tegen 1/4 de vorige week na tot 29 1/4 te zijn opgeloopen. Missouris ondervon den eeuerzijds den gunstigen invloed van de berichten over de goede deri'ngen van de verbind.ng van Ca nada met de Golf van Moxico waarbij ook deze Maatscliappij belang heeft, doch konden wegéns de teleurstellen- dé ontvangsten deze betere stemming niet in den koers uitdrukken. Zij Onze Lachhoek PLICHTGETROUW. Een milicien, dio 's avonds laat thuis kwarn, terwijl bij aan een pa ling liep te smullen, werd door den scliildwacht aangehouden. Halt Wie daar Een milicien cn een paling Halt, paliig Ga door, milicien, was het onmiddellijke antwoord. HIJ PROFITEERDE VAN DB GELEGENHEID. Bruin (vertellende hoe hij eens bij na verdronken was). 't Was een vreesehjke sensatie I Nadat ik voer den derden keer zonk kwamen my allerlei tooneelen uit niijn leven voor den geest. Broom (plotseling belangstelling toonend). Heb je dan soms ook ge zien, dat ik je in 't najaar van 1908 een tientje leende 1 OOK EEN WILDE. Fritsje. Mama, ik zou zoo gaar ne do wilden zic-u, die in het circus zijn. Moeder. O, dan behoef je je papa maar aan to zien wanne.er do reke ning van de modiste komt. toeren na 30 38 geweest te zijn 29 5/8 tegen 29 1/8 de vorige week. Canadi ans kondon oen vijftal procenten mon- téêren op do voortdurend gunstige ontvangsten. Van Gouldwaalden valt een gunsti ge stemming te vermeiden. Comm. Wabash konden van 6 5/8 tot 7 3/8 verbeteren, de preferente aandSvelen liepen van 16 15/16 tot 19 1/8 op ter wijl de 4 bonds van 54 5/16 tot 56 1/4 Ook Denvers waarop blijkbaar pp den laalston dag het bericht, dat de heer Bush, president der Missouri Pa cific ook tot president der Denver Ra gekozen is, terwijl do President der Erie Spw. Mij. den heer George J. Gould als voorzitter van den raad van beheer opvolgt, van gunstigen in vloed was ondergingen een verbete ring van 19 1316 tot 22 1/2. Overigens valt van deze afdeeling niets belangrijks te vernielden. De industrieele markt gaf opnieuw van een vaste houding blijk. Amalga mated Copper konden op eon verbete ring van den koperprijs te New-York tot 14 3/8 c. van 64 3.4 tot 06 7/16 wij zen, terwijl ook Steels op de verwach ting dat de binnenkort te publioeeren staat der onuitgevoerde ordérs een bevredigend cijfer zal aangeven van 68 1/3 tot 69 1/4 konden opkomen of schoon het bericht dat spoedig zal worden voorgesteld de invoerrechten op ijzér en staal met 30 a 35 te ver lagen, de stemming wel wat deed be koelen. Preferente Marine vindén we met een koers van 22 11/16 terug tegen 22 1/8 de vorige week. De gunstige stemming voor Mnriiiewaarden, voor namelijk de preferente aandeelen, blijft aanhouden, deze week, omdat Taft in zijn boodschap aan bet con gres te komen heoft gegeven, dat hij het billijk oordeelt dat van sciiepen van -Vresülde ftiltennlitelt Kanaal- gelden zullen worden geheven bij de opening van het Paiumnakanaal in 1913 ten einde zoodoende de Amerik. schepén indirect do subsidie te ver- leenen welke de Europeesche scheep vaart van regeer.ngswege reeds ge niet. Er gaan reeds protesten op tegen deze wijze van subsidieering, en om op zulk een manier de vreemde na ties de onderstand aan de Amerik. scheepvaart te laten betalen, wordt een zeer onwaardig raiddel genoemd. Men wijst er in dit vérband op, dat Amerika zich jegens Groot-Britannift heeft verbonden in het belang van al len het kanaal vrij te laten en open voor alle Imndels- cji oorlogsschepen der natiën, welko de ueutrallieitsto- gelen In acht nomen. De lokale markt vertoonde de afge loopen week in sinds langen tijd on gekende levendiglreid. In do eerste plaats verdienen Rub ier waarden vermelding. Op het voor beeld van Londen, alwaar op een ver betering van den rubberprijs de voor naamste soorten een krachtige rij zing ondergingen, konden ook hier de voornaamste muKlooien krachtig verbeteren. A'dam Rubber boekten oen vooruitgang van 2211/2 tot 235 1/2. Bandars van 92 tot 96 1/2. De- U Batavia inontoorelen 4 pGt., Kolo niale Rubber 7 pCt., Lumpongs 2 3/4 pCt. NederL Rubber-Mij. 71/4 pCt.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 13