NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29e jaargang. No. 8755 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. zaterdag 6 januari 1912 b Tot de plaatsing van advertentign en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend, gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buiteniandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37M de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIÊN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—elké regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentign van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen A contant. Redactie en Administratie; Groote Hontstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratle724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. TY\ BLAD- Buiteniandsch Overzicht Ua aorloa tusscüen Italië en TurkUe DIS VREDESKANSEN. In do Turksche Kamer hi&eft de mi nister van onderwijs het voor onjuist verklaard, dat do regeer in g ontbin ding wil om vrede niet Italië te slui ten. Turkije zal geen stukje grond aan Italié laten. Een krasse uitspraak Als dc Turken aan dit beginsel blij ven vasthouden, kan er van bemidde ling geen sprake zijn. Of... zou de minister maar wat heb ben staan opsnijden? Want de vre- desgeruchten, uit Rome en ook uit Konstantinopel blijven aanhouden, worden zelfs stelliger. Op welke gronden en voorwaarden men tot vrede wil komen is evenwel nog niet uitgelekt. Ook de mogendheden moeten weer ijveren voor den vrede. De Italiaansche Tribuna schrijft over de vredeskunsen De militaire toestand der Turken in Tripolitanië is onhoudbaar de Balkan volken rukken ongeduldig aan hun boeien de kassen zijn uitgeput en niemand wil meer een penning leenen. Onder dergelijke omstandigheden moest de vrede eigenlijk niet ver meer zijn. Italië kan wachten het heeft de voor waarde, waarop het bereid is, de wa pens neer te leggen, ondubbelzinnig aangegeven. Het zal daar standvas tig bij blijven. De Turken en. hun, den vrede willende raadgevers weten het daaraan is niets te veranderen. EEN GEVECHT. Een officieel Turksch regeerlngs- telegram uit Derria berioht, dat bij Flemisch 4200 Turken en Arabieren en eenige kanonnen de Italianen aanvielen, die daar nieuwe verster kingen trachtten te maken. Na eon blocdigen strijd werd de linkervleugel der Italianen bestormd, die daarop terug moesten trekken. De Turken hadden 77 dooden en 29 gewonden. De Italianen lieten driehonderd doo den en gewonden op het slagveld achter. Panevir, een hoofdofficier en twee luitenants werden zwaar ge wond, generaal Dcbuono, werd licht, gewond. DE ITALIAANSCHE VERLIEZEN. Men weet dat volgens mededeelin- gen uit Rome het aantal door ver wondingen buiten gevecht gestelde Italianen tot 31 Decemher 1800 man bedroeg. In het geheel verloor het Italiaan se lm leger niet minder dan 5000 com battanten in die drie maanden. De talrijke zieken, die geleidelijk naar het vaderland werden teruggebracht, zijn voor het grootste gedeelte thans weer hersteld. DE HOUDING VAN ENGELAND. Do Egyptische regeering (dus feite lijk Engeland) gaat voort de bezetting van Solum te versterken. Wederom Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Er kwam op het kantoor van de gasfabriek in zekere Nederlandsche stad een man om den directeur te spreken. Hij werd bij dozen toegela ten en hem beleefd oen stoel aange boden. Zelfs zou hem een directoriale sigaar aangeboden zijn, wanneer hij had willen rooken, maar daar hij als kind van zes jaar en twee maanden onpasselijk geworden was van het rooken van een cigaret en na dien tijd afkeert g werd van tabak, zag hij daarvan af. „Mijnheer de directeur", zei hij, „ik kom u vragen, of een aansluiting in mijn huis binnen een week klaar zou kunnen zijn". De diiecteur wierp hem een wel- willendon blik toe en zijn eene been over zijn andere wel te verstaan zijn eigen been. Vervolgens zei hij, terwijl zijn hand met een potlood en een glimlach om zijn mond speelde: „Neen. mijnheer". De bezoeker koek verwonderd. „Niet?" vroeg hij. ,Als 't niet on bescheiden is te vragen: kan u niet of wil u jftiet?" Op het hooien van deze rechtstreek- sche vraag begonnen de directeur en de schoorsteen van de fabriek opeens heftig te rooken (do laatste evenwel bij toeval) waarna de directeur zeide: „Ik mug ni-et"„ zijn daartoe drie compagnieën infan- teue onder aanvoering van Engelsche officieren uit Kano vertrokken. Do Khedive zal eveneens naar So lum afreizen, om zich op de hoogte van den toestand aldaar te brengen. Op krachtige wijze wordt thans de smokkelhandel in oorlogsbenoodigd- heden aan de Egyptische grens te gengegaan. Dezer dagen nog weid een groote karavaan, met bestem ming naar Tripolis, welke een groote hoeveelheid wapenen bil zich had, aangehouden en naar Kaïro terug gebracht. Ook Turksche vliegers wor den tegengehouden. UIT ALBANI5. De toestand in Albanië wordt zeer ernstig. Zelden bestond er in dit ru moerige deel van liet Turksche rijk 700'n groote ontevredenheid onder de bevolking als nu. 't Volk moedigt thans openlijk de Ilenden aan, die met den dag grooter worden en reeds geheel Noordelijk Albanië hebben overstroomd, waar zij him ontevre- denlieid luide verkondigen. Wat zal 't einde zijn GRIEKENLAND EN KRETA. Het bureau van de revolutionnaire vergadering hooft een manifest go- richt tot de gansclio Grieksche we reld, waarin de Grieken in de ver strooiing worden aangespoord om, in samenwerking met do Grieken in het vaderland, de Kretenzers to helpen in hun streven naar de vereeniging van hun eiland met Griekenland. Volgens 't Russische blad Nowoje Wrem ja bereidt Uit an over P8rziê. Wat wil Rusland in Per- zie? 't Antwoord is te vinden in een ar tikel in een Petcrsburgsehe courant, die schrijft De teerling is geworpen en Rusland kan niet meer terug. Wij zijn zoover gekomen, dat wij onze troepen niet meer kunnen terugroepen, voordat geheel Noord-Perzië feitelijk ons eigendom geworden iswij ei§ghen daar uitbreiding van ons politiek be zit, en dulden daarbij geen verzet. Of Engeland of een andore mogendheid het, goed'vindt of niet. dat ttians met do liquidatie der Perzische quaestie begonnen wordt, wij zullen onze aan spraken op het ons bij verdrag van 1907 toegewezen deel thans doen gel den. Wij treden weer met dezelfde eischen op, die wij voor den Japan- schen oorlog stelden, en roepen onze eventueele tegenstanders, waaronder wij natuurlijk niet de Perzen ver staan, toe „Rusland is uitgerust." En zoo vragen wij wat zal 't antwoord van Engeland zijn De executie van Sikat-uI-Islam en andere" personen te Tabriz heeft in of- ficicele klingen te Teheran grooten indruk gemaakt. Men vreest ernstig voor de houding der bevolking, wan neer het feit overal bekend wordt. Inderdaad de Russen spelen met vuur. De Russen hebben een redacteur wegens zijn anti-Russische houding, doen geeselen. De Russische consul „Mag niet?" herhaalde de bezoeker, terwijl zijn verbaasde blik op den directeur en hij zelf bijna van zijn stoel viel. „Juist. Bij mijn instructie is mij verboden aan derden mededeeling te doen van wat mij in mijne betrek king bekend is geworden. Uit mijn betrekking weet ik, hoeveel dagen het duren moet, vóórdat u gas in huis hebben kan, dus De directeur hield daarop zijn mond en het oog gevestigd op den bezoeker. Deze beet ongeduldig op zijn knevel en hem toe: „Dus wanneer 'k u vraag, hoeveel het gas per stère kost...?" „Dan moet ik u, volgens mijn in structie, naar B. en W. verwijzen. Mededeeling aan derden van wat mij in mijn betrekking is bekend ge worden, is verboden". „Ja, ja, dat weet ik nu wel", snauwde de bezoeker, die, hoewel hij volkomen nuchter was, zich door den loop van het gesprek bijna even be neveld voelde als het op dezen Janua ridag op het terrein van de gasfa briek was. En daarop biltere ironie in zijn toon en de hond op tafel leg gende, ging hij voort: „Is hét u soms ook geoorloofd, mij to zeggen of het goed of slecht weer is?' „Zeker niet", antwoordde de di recteur, terwijl zijn anders zoo ge lijkmatig humeur in opéland kwam en hij zelf opstond, „want ik heb over dat onderwerp zóóeven juist met den gasmeester geconfereerd". De bezoeker hield het niet langer en Russische officieren woonden de- zo strafoefening bij. Ook in Tebi iz schijnen redacteuren van Perzische bladen gegeeseld te zijn. Arme collega's. DE VROEGERE SJAII tegen het einde van Februari een krachtige actie van zijn aanhangers voor. Tegenwoordig houdt hij verblijf in een plaats aan de Zuid-Oostkust van de Kaspische Zee. Zijn omgeving gelooft, dat zijn kansen verbeterd zijn. 10,000 Toerkmenen hebben zich bereid verklaard, op Teheran aan te rukken. Dagelijks moet de ex-Sjah aanbiedingen ^rijgen van Khans, die hein willen steunen. De opstand lo China. De verkiezingen voor de Natiouale Vergadering worden voorbereid. De regeering te Peking Leidt slechts de verkiezingen in de noordelijke provincies, Turkestan, Tibet en Mon golië. In het Zuiden organiseert de... republiek de verkiezingen. Deze regeling wijst op de mogelijk heid eener verdeeling van den staat, zoo de N.atiónalo Vergadering geen eenstemmige besluiten komen mocht. Uit consulaire rapporten blijkt, dat in Sjengtoe en Szetsjooan do grootst mogelijke wanorde heerscht. De on derkoning vluchtte in den Yainen, maar werd door de revolutionnairen gevangen genomen en tor dood ge bracht. Een gelijk lot trof den impe rialist, generaal Tien. 140 vreemdelingen hebben 't gera den gevonden Tgjoenking te verlaten. Baron Vitale, secretaris der Ita liaansche legatie to Peking, die pas uit Tayoenanfoe, de hoofdplaats van Sjansi. is teruggekeerd, heeft aan eèn journalist meegedeeld, dat de too stend daar critiek is. Do ütiid staat geheel onder de heerschappij van bandieten. Een aantal Italiaansche priesters en een paar andere buiten landers verkeeron in gevaar. De Ita liaansche en Engelsche gezanten heb ben de aandacht van den minister president hierop gevestigd en deze heeft beloofd troepen te zullen zen- don. Terwijl, voor zoover dan is na te gaan, het Zuiden-vrijwel in handen is van de revolutionairen, is toch ook in liet Noorden de regeering den toe stand met geheel meester. De mui tende troepen ten Noord-Oosten van Tientsin weten nog steeds liet trein verkeer te belemmeren. De ruzie tussc&en Frankrijk en Spanje aver Marokko. Ecu vertrouwbare correspondent van een Fransch blad meldt uit Ma drid, dat de berichten, dat Spanje zal afzien van tegenvoorstellen op 't Franseho aanbod, onjuist zijn. Spanje kan niet afgaan van het grondbeginsel, dat het volkomen ge lijkheid wenscht van politieke en ad- ïüjnïstratieye positie in de Spaartsehe zóne, als Frankrijk in de rest Vin Marokko zal verkrijgen. Een minis ter, die op dit punt toegaf, zou door ieder worden gedesavoueerd. uit en zijn parapluie reeds in de liuud. „Mijnheer, dan wensch ik u te zeggen, dat u dol is.,.." „Niet ik maar de ins..." hier staakte hij, evenals een deel van liet perso neel der Wcslfaalsche kolenmijnen en liet er toen zacht op volgen: „par don, aan derden mag ik geen mede deeling doen van wat mij in mijn bel rokking bekend is geworden". Een oogeublik daarna stormden de bezoeker en de Noordwestenwind sa men de poort van de fabriek uit, alle bei omdat ze liet niet konden laten. De directeur evenwel, het gesprek niet aardig, maar zijn kalmte terug vin dende zei; „het komt me toch voor, dat de instructie minder degelijk is, dan de fabriek", waarop hij bezorgd rondkeek, of misschien een andere derde deze opmerking kon hebben ge hoord. De bode Van den Bosch heeft zijn 25-jarig jubileum als zoodanig op het 'Stadhuis gevierd. Hit feit is in te genspraak niet verscliillende wetten der gezondheidsleer, die voorschrij ven, dat iemand, wil hij zekeren leef tijd bereiken, dient te leven in een minimum ruimte. Nu zijn de vertrekken, waarin de stadsboden moeten huizen, zonder «enigen twijfel beneden dat mini mum. Vroeger vertoefden ze in een kamer, die wel zoo ongeveer do af metingen had van een behoorlijke kleerkast. Herinner ik ine goed, dan zaten ze daar soms ook te rooken en wel uit het ©enige Instrument, dat op Het verschil van standpunt tus- sehen Frankrijk en Spanje in de Ma- rokkaansche onderhandelingen bleef dus nog volkomen bestaan, maar de hartelijke «temming bij de onderhan delaars vermindert do mogelij kiheid van een vredebreuk. De Engelsche in vloed wordt niet uitgeoefend ten gun ste van een der beide partijen. En i ge land poogt alleen elke onverzoenlijk heid en onverdraagzaamheid uit te sluiten en eenige wederzrjdsohe con cessies uit te lokken. Tot zoover deze berichtgever. Gevaar voor den vrede is er dus voorloopig nog niet. Gelukkig 1 Stadsnieuws NED. GHR. GEHEEL-ONTHOUDERS- BOND. De af deeding Haarlem van den Ned. Chr. Geheel-O nthoudersbond hield Vrijdagavond een openba re vergade ring in het gebouw van do Haarlem sclie Jongelingsvereniging. De ver gadering werd opgeluisterd door het zangkoor der afdeeling onder Leiding van den heer II. Visser. Als spreke'rs tradon op de heercfn R. R. Posthuma, evangelist te Hoorn en de heer F. van Essen, van „Jeruel" uit Rotterdam. Do vergadering werd geopend met gezang en gebed. Hierna liet het koor het Bondslied" boofcre'n; zooals altijd zong het dit lied zeer móói en zuiver. De heer Ten Boom, die de vergadering leidde, deelde mede, dat de bondsvoorzitter de h&er R. B. Posthuma, verhinderd was dezen avond te spreken. Vervolgens haalde de hoer Teil Booni een tekst u.t den Bij tel aain c-n besprak dezen. Daarna wees hij op de groote ver woestingen, die door den drank zijn aangericht en op de pogingen, die door de Chr. Geheel-Onthouders wa red aangewend om die te doen ver dwijnen, doch die helaas lang niet voldoende waren geweest, maar hoe men toch steeds volhield den drank te béstrijden. Hij Spoorde allen aan dezen strijd mede te voeren. Nadat eerst gezamenlijk een l ed was gezongen, sprak de lieer Van Essen. Deze hiéld breedvoerige beschouwin gen ove'r het Christen zijn. Hij vond dat de meeste Christenen geen Chris tenen waren. Het juiste wat aan zeer veel Christenen ontbreekt is, dat hun voorkomen anders is dan hun bin nenste. Nog vcrscbillendo teksten leg de de heer Van Essen op zeer duide lijke wijze uit, waarna hij eindigde. Nogmaals zong het zangkoor eenige liederen, an werd de vergadering niet gebed gesloten. een deftig Stadhuis toelaatbaar zou zijn, namelijk de lange pijp. Nader hand evenwel zijn ze, wegens vermin dering van den afzet van Goudsche pijpen en waarschijnlijk ook wel om andere redenen, geheel-onthouders op tabaksgebied geworden. Namelijk zoolang hun functie duurt. Dit is een verstandige regeling, om dat wanneer twee of drie boden in het tegenwoordige bodenkamertje gin gen rooken, zij spoedig in den nevel verdwenen en dus niet meer te vinden zouden zijn. En wat heb je nu aan een onvindbaren bode 1 Bedoelde ka mer heeft den vorni van een kubus. De zoldering ls zoo laag, dat iemand van meer dan gewone lengte er niet in rechtop kan staan. Ben ik wel in gelicht, dun heeft hot den jubileeren den bode, die nogal uit do kluiten ge wassen Is meermalen zorg gegeven, dat hij ter elfder ure nog zou gaan groeien en dus boven den bovenkant der deuropening verheven zou raken, wat misschien zijn verdere loopbaan zou hebben belemmerd. Terwijl vol- vens de wet de gemeentewerklieden moeten vertoeven in een kamer van minstens drie meter boog, haalt de bodenkamer naar mijn schatting zelfs dat minimum niet. Maar de wet trekt zich eenmaal, daar ze door meer dan honderd menscbcn gemaakt en dus onpractisch is, van lieden, welke niet precies arbeiders zijn in den zin, die gewoonlijk aan dat woord ge hecht wordt, niemendal aan. Het ls —aar, dat ditzelfde vertrek daartegenover een overdadig aantal Baden. In liet douchebadhuis aan liet Lekl- scheplein zijn in de afgeloopen week 716 baden genomen; ln dat aan den Koudien hoorn bedroeg dit aantal 547. NAAR 'T CONCOURS. Door het Gemengd Koor „Excel sior", directeur do héér Jan Over buys, is thans definitief besloten deel te nemen aan het concours, uitge schreven door de liedertafel „Onder linge Oefening" te Amsterdam. Het koor zal uitkomen in de eerste afdee- ling van gemengde zangvereenigin- gen. Het heeft als vrije nummer in studie genomen „Vredesboodschap", accompagnateur Dirk Troeletra en gecomponeerd door den lieer Otto W. do Nobel, een zeer moeilijk muzikaal werk. Vervolgens heeft liet koor naar aan leiding van de vele aanvragen een kinderkoor opgericht, genaamd „Jong Excelsior". Als directeur is benoemd de heer Jan Overhuijs. Het bestuur is samengesteld uit E. W. van Nes, voorzitter, M. Groene- veldt, secretaris, rnej. C. Poelman, penningm., J. Wildschut, J. A. Steea- kist, A. GroeneveLdt, en W. Blokker, commissarissen, alwaar men de kin deren kan opgeven. De vêreeniging zal evenwel niet al léén -zang beoefenen, maar er zal ook gezorgd worden voor ontspanning door kleine reisjes en liet organisee- ren van feesten. BEETHOVEN-AVOND. De heéren Julius en Engeltert Rönt gen gaven Vrijdag in De Kroon hun aangekondigden Beethoven avond. Het programma werd gevormd door de Sonate op. 102, D-du'r voor piano en violoncel, Sonata Appassionato, op. 57 F-mo] voor piano solo en de So'nate op. 69, A-dur voor piano en violoncel. Ik meen my stellig te herinneren, dat ik verscheidene jaren geleden den lieer EhgeLbert Röntgen toen aJs viioLlst met zijn vader de Kreutzer-. Sonate heb hooren spelen. Is dit zoo dan beschikt de heer Röntgen Jr. over veelzijdige bekwaam heden. Dat vioolspelen in de Kreutzér- sonate was voor een zoo jeugdig kun stenaar volstrekt niet onbeteekenend en nog veel minder was d l het geval met zijn cellospel van gisteravond. In- tegondee* ik vond het technisch zeer geacheveerd en zeldzaam muzikaal. Dat „zeldzaam" lijkt misschien wat gek, omdat we tegenwoordig zoo lierhaa'delijk hoogst muzikale bespe lers van strijkinsrnunenien zien op treden. Maar ik zal bet toch maar la ten staan; want liet spel van den jon gen RóntgeA teelt werkelijk iets dat hem ouder tal zijner kunstbroeders onderscheidt. Hij heeft een volko men klaar besef van dó meerdere of mindere gewicht.gheid "zijner partij op ieder gegeven oogenbkk, en speelt dus niet elk onbeduidend trekje met openingen bevat. Vooreerst twee ra men, waarvan het eene uitziet op en dus vvederkeerig zijn licht ontvangt van een binnenplaats, en het andere uitziet op de trappen van de hal, maar geen licht in ruil terugont vangt, omdat die trappen zelf niet te missen hebben. Bovendien zijn er in de twee andere wanden twee deuren, die dan ook zóó vlak over elkaar lig gen, dat wie eenigszina haastig de eene deur instant, zonder dal hij het weet de andere alweer uitgcloopen is. Een geluk mag't heeten, dat de hoofdbode ietwat klein van stuk is. Nog grooter voordeel, dat de meeste boden gewoonlijk binnen of buiten het Stadhuis onderweg zijn moest het corps op volle sterkte in dit ka mertje verblijven, dan zou dat moeten wezen in de verpakking, die wij al len zoo wel kennen, van vijiren of krenten. Ook Van den Bosch brengt hier nooit een uur achtereen door en dat is zonder twijfel zijn geluk ge weest, lk mag deze beschrijving niet ein digen, dan na verklaard te hebben, dat voor deze kubus-dobbelsteen-ka- mer tot niemand een verwijt mag worden gericht. Als er ruimte in het Stadhuis was, hing men er denkelijk alleen jassen op. Nu moeten er wel menschen in huizen, die lu afwach ting van een betere kamer in een verbouwd Stadhuis niets, beter weten te doen, dan do deur, die op twee van de gangen uitkomt, voortdurend open le houden en zoodoende hun een aplomb, alsof nu precies dAèr het fijne van de zaak schuilt. Juist dat zuivere ondersclieiden van hoofd- en nevenzaken geeft aan zijn voordracht een relief dat de aandacht van den hoo'rder voortdurend früsch en leven dig houdt. Prachtig speelde hij o.a. het S3agl!o uit de D-dur-Sonate. Zelfs het op zich zélf minder belangrijke zooals b.v. het lang uitklinkende dom-septime- akkoord bij de overgang naar de elot- fuga hield ons in ademlooze span ning. En dan die simpele toonladder, die weer het hoofdmateriaal Levert voor het fuga-thema van het slotdeel het was alles in de voordracht ui terst fijn gevoeld. Deze D-dur-Sonala heeft mij wel is waar beduidend meer gebood dab de later gespeelde, meer bekende in A. Maar toch beantwoord den ook hier voordracht en samen spel aan zeer hoogo etschen. Zonder eenig voorbehoud mogen wij den héér Engeübert Röntgen prijzen als een warmbloedig, fijngevooleml kunstenaar, d e ongetwijfeld de eer van zijn familienaam zal weten hoog te houden. Over dén hoer Julius Röntgen zal ik mij hier niet in den breede uitlaten: wij kennen en eeren en bewonderen hem reeds lang als een onzer voor treffelijkste kunstenaars, 't Zou trou wens ook ondoenlijk zijn een beschrij ving te geven van zijn magistrale voordracht der Sonata appassionato, 't Was één uiting van leven en glool- enden edeten hartstocht, en meer nuchter bekeken een schitterend meesterstuk van kiavierspel. Dat de beide kunstenaars in den k>op van den avond, door het niet zeen- talrijk publiek met groote warm te wérden gehuldigd vermeld ik tot slot vaïi mijn verslag. PHILIP LOOTS. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Bevallen J. C. van der Vlugt— Nijsaen, z., J. van der Stam—Bekker, dochter. Overleden S. Opjienheimer, 63 j. Gehuwd N. Oostwald en M. E. W. van Geffen, W. Muller en C. C. Bruin. HEEMSTEDE. Bevolking. De bevolking dezer gemeente be stond op 1 Januari 1911 uit 7480 zie len zij vermeerderde in den loop van dit jaar met 1425 zielen, verminderde met 982 zielen, zoodat zij op 1 Janua ri 1912 bestond uit 7923 zielen. BENNEBROEK. In het laatst dezer maand wacht ons een zeldzaam kunstgenot. De or ganist der Nieuwe Kerk te Amster dam, de heer A. W. Rijp, heeft zich bereid verklaard, een uitvoering te verblijf tot in het onbegrensde te ver- lengen. Kleine kamertjes, tuberculose, er ia maar een kleine stap. En vreemd, dat we bij het noemen van dat geduchte woord tegenwoordig dadelijk aan bloemen denken. Bij de diphterie zijn we zoover nog niet, maar de tuber- culose-bacil bestrijden we met bloe men. In den tijd van acht maanden hebben we nu driemaal met bloemen op mantel of jus gcloopen. Altijd bii wijze van spreken. Want de cellutold-producten, die klaver blaadjes van drie en vier nabootsen, zijn in vertrouwen gezegd vrij leelijk en wanneer het doel niet zoo schoon was, zou niemand ze op zijn Moeren dulden. Misschien zou het geen kwaad kunnen nu eens wat anders U verzinnen, al was het maareen echte bloem, die twintigmaal sierlij ker en ln de bloemenstad heelwat passender is. Maar misschien ziet men daarin bezwaar, omdat het dra gen van zoo'n bloempje eigenlijk een quitantie is en overzuinige lieden, door zelf een bloem van huis mee te nemen, ten onrechte te kennen zou den geven, dat ïij hun bijdrage aan de tuberculose-bestrijding hadden af gestaan Maar ik ben er niet al te bevreesd voor: zooiets zou waarlijk valschheid in geschrifte mogen lice- teu 1 FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5