NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang. No. S756 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 8 JANUARI '912 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: m per di*,e maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement voor Haarlem 1-AJ Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per reeeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. 8 gemeente) Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland„1.65 g rat®-60 cts. voor 3 plaatsingen a contant 8 45 Afzonderlijke nummers0.02^ V t»*xi Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. zde onistreken en franco Per P°st ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM.Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentien en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. V. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. DIT NUMMER I 'STAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Het Nest van tien Sperwer Onze lezeressen en lezers zullen zich herinneren, met welk een belangstel ling zij de lotgevallen van den Roo- den Pimpernel gevolgd hebben, die wij vroeger als feuilleton gaven. Welnu, het is ons aangenaam mede te deelen, dat Woensdag a.s. een be gin zal worden gemaakt met een nieuwen GROOTEN roman van dezelfde schrijfster, die niet min der boeiend is, dan het verhaal over den.Roodeu Pimpernel. Om de belangstelling nog te ver- grooten zal, voorloopig op Maandag, Woensdag en Zaterdag, de grootte yuu het feuilleton verdubbeld wor deIL. AGENDA kerk, DINSDAG 9 JANUARI. OrgelbespeLüg in de G roo te 1—2 uur. Soc. Veieeniging: Bachconcert. BIosc. Theater, Gr. Markt: Voorstel lingen. Sint Bavo: Cursus in de R. K. ge- loofs- en zedenleer. Onderwerp: Hot offer in het algemeen. Stadsnieuws it. K. GELOOFS- EN ZEDENLEER. Men schrijft ons: Dinsdag wordt de cursus in de R. K. geloofs- en zedenleer voortgezet. Een reeks voordrachten zal gehouden worden over de zon van de katholieke wereld: „Het eucharistisch offer." Na uiteen zetting, verklaring en bewijs van de lee'r der kerk over het offer der heilige mis, zal ook een beschrij ving en uitlegging volgen van de ge bruikelijke voorwerpen, gewaden en Plechtigheden der he iige mis. KET ÏÖÖNEEL „NORA" DOOR DE N. V. HET TOON EEL. Royaards' ensemble is Zaterdag in den schouwburg weer ©e?;s met een voorstelling van Ibsen's Nora teen poppenhuis) gekomen. Misschien beeft het Haarlemsche publiek reeds t e veel gelegenheid gehad om „Nora" te zien tenrtiinste, de belangstelling was maar matig. De opvoering had haar verdienste door het spel van mevrouw V. d. Horst—V. d. Lugt Melsert, die een mooie creatie gaf in de zware eischen- stel lende rol van Nora, en door dat van V. d. Horst-zélf, als div Rank. Overigens ging het spel niet boven het middelmatige. Het publiek was kalm gestemd, maar bach werd aan het slot warm geapplaudisseerd na het boeiende spel van mevr. V. d. Horst in de derde acte. AD INT. EEN ZONDERLING GEVAL. Men herinnert zich de merkwaardi ge geschiedenis van een man, die ziin naam kwijt was en zich zijner niets meer wist te herinneren. Zoo- iets schijnt geen unicum te zijn, want er heeft zich Zaterdag hier ter stede «en dergelijk geval voorgedaan. Een agent trof op de Groote Markt ©en meisje van omstreeks 25 jaar aan, die hem vertelde, dat zij dien morgen duizelig was geworden en nu niets meer wisthaar eigen naam en wo ning zelfs niet. Alleen wist zij, dat zij in betrekking wus hij iemand in de Leegiiwaterstraat. Bij onderzoek in die straat kwam men terecht bij den heer Oosten broek, die verklaarde, dat hij een zijner boekbindster3 dien dag had gemist. De vermiste bleek inder daad de gevondene te zijn. Zij bleek te zijn J. H. F., dre des morgens om 8 uur op weg was gegaan naar de boekbinderij van deu lieer O. Men had thuis nooit gemerkt, dat bet meisje iets abnormaals had ge- bad. Benoemd. Met ingang van 1 April is benoemd tot adj.-controleur der grondbelasting te Alkmaar de heer H. Vink, thans m dezelfde betrekking te Haarlem. rood- en Koffi i td e ding. Aan de brood- en koffie-uitdeeling van den Ned. Christel. Geheel-onthou- dersbond in het lokaal in de Ridder straat namen hedenmorgen 125 kin deren en 4G volwassenen deel. Instautaneés. Vraaggesprek van den dag. MET WILLEM ANDRIESSEN. We hebben den jongen musicus op gezocht in den familiekring. Kwa men er niet al te gelogen, omdat een van do kamers vol toebereidselen voor een feestelijkheid was. Want Andnessen gaat Dinsdag trouwen, met onze gewaardeerde Haarlemsche altzangeres. Mejuffrouw Marie Bies en het paartje vestigt zich dan in den Haag. Daarom wilden we graag weten, wat zijn plannen zijn. Of hij in Haarlem les bleef geven. „Ja zoker", zei bij en glimlachte vergenoegd met zijn jonge gezicht. „Twee dagen heb ik bestemd voor mijn lessen in Haarlem en Amster dam, de rest van den tijd blijf ik in den Haag voor de Muziok school en mijn particuliere lessen." „Dat wordt dus een druk leven. „Ja, want ik heb alles bij elkaar bijna veertig uur les in de week. Maar ik win gelukkig den tijd uit, dien ik vroeger aan heen- en weerreizen ver sleet." „En gaat u zich toeleggen op les geven of meer op de concerten „Ik hoop allebei te blijven doen. Al leen les geven is niet prettig en alleen op concerten spelen evenmin u moet weten ik h_ou niet van reizen. Voort durende hurry met treinen en koffers en dan altijd kellners om je heen, dat bevalt me niet. Daarbij wil ik graag veel componeeren en natuur lijk moet cr gestudeerd worden." „Voor de vingervlugheid „Dcïarvoor en ook om nieuwe stuk ken te kunnen spelen op de concer ten. Dat moet alles uit het hoofd ge beuren „Ja, waarom eigenlijk „Och, 't is mode, iedereen doet het, beha he Pugno, die overmorgen op Bach koint. Die speelt altijd van 't blad." „Waar hééft een' pianist het stuk, als hij zonder muziek speelt. In zijn hoofd of in zijn vingers „In allebei, maar loopjes, bravoure, tocli meer in de vingers. Mijn leer meester de Pauw noemde dat vinger geheugen (mémoire des doigts). Daar om kan 't gebeuren, als je er naast slaat, of een vinger van de toets glijdt, dat je er uit raakt en dan „Ja, wat dan T' „Even wat tusschencomponeeren tot je er weer in bent. Och, iedereen raakt er wel eens uiL" „En naar ik hoor zal er bij het trouwen in de kerk een mis van Loots worden uitgevoerd Ja, daar had de familie wat van vernomen, uiaar het rechte was niet bekend. W© schenen iets verklapt te hebben, maar mogen tot onze veront schuldiging aanvoeren, dat wie liet ons verteld had, overtuigd was, dat het bruidspaar op de hoogte was. Daaruit alleen put ik dan ook de vrij heid, om te. vertellen, dat Dinsdag ochtend te 10 uur het muzikale paar trouwt op 't Stadhuis en te half elf in de kerk op de Nieuwe Groenmarkt. Hun huwelrjksuitstapje gaat naar Parijs. We hebben bruid en bruide gom een goede reis geweuscht en voe gen hier nog een anderen wensch aan toe dat we hen naderhand nog vaak in onze Haarlemsche concertzalen zullen zien. Andriessens hart blijft aan Haar lem hangen. „Als ik 't te druk krijg met lessen", zei hij, „dan zou ik eerst die te Amsterdam opzeggen. Naar Haaileui blijf ik komen." Kinderkoor „Hosann a". Het kinderkoor „Hosanna", dir. de heer A. W. Wesselius, zal deze week in do groote zaal der Soc. Vereeni ging een concert geven, met mode werking der solisten de hoeren H. J. Hess©, piano, J. P. v. d. Kaay, viool, Anholt. violoncel. Varken te water. Hedenmorgen omstreeks half zeven, geraakte bij het vervoeren naar het openbaar slachthuis, een vorken in den Burgwal te water. Het was ver makelijk eenige oogenblikken naar het zwemmen van het dier te kijken. Door middel van een bootje en eenige flinke touwen slaagde men er in het beest weer op het droge te brengen. Vooruitgaande. Naar wij met genoegen vernemen is do heer Holterman, die op 23 Dcc. jl. bij het nemen van proeven door het opzuigen van kaliloog vrij ernstig mond, tong en slokdarm verbrandde, in zooverre weer hersteld, dot hij binnen enkele dagen liet Diaconessen- huis, waarin hij na hel ongeval ter pleging was opgenomen, weer kan verlaten. De Nieuwe Raadhuistoren. Zaterdag hebben we in een In stantaneeije" het een-eu-ander ver- j teld over den antieken toren, dien De brand In Hötal St. Jan. Toen wij Zaterdagmiddag na het afdrukken van de courant de familie een bezoek brachten ten huize van den heer Wagter, vonden wij op een bovenkamei- den heer Van de Kamp met zijn echtgenoot® en éen dochter. Daar zat ook de knecht van T hotel, Toon, die door zijn doofheid in groot gevaar is geweest en de Duitsche logé, die dus blijkbaar van den schrik de montage waarvoor hij gekomen was, voor dien dag aan had gegeven. Achter de theepot, gereed om de dor- stigen te laven, zat Mej. Fleisch- ïn, als altijd gereed om te helpen waar te helpen vieL De familie kwam nu langzamer hand tot zichzelf, maar de heer Van de Kamp was toch nog zeer geschokt Het plotseling zien van de vlammen, de bezwaren verbonden aan het waar schuwen van den gast en den knecht, hadden blijkbaar zijn zenuwen totaal in de war gebracht. De familie Van de Kamp onder vindt van alle zijden hartelijke be langstelling. Mevrouw V. <1. Kamp, die nog steeds bedlegerig is, heeft met een dochter een liefdevol tehuis gevonden bij den kruidenier H. Wag ter, aan den Jansweg, alwaar het haar aan niets ontbreekt. De andere familieleden vonden een hartelijke ontvangst bij de families Huismans in het Kleverpark en Jacobson mui de Parklaan, terwijl ook van ver schillende andere zijden nog aanbie dingen van hulp en steun inkwamen. In zulke oogenblikken doet het wer kelijk goed te vernemen van zooveel opoffering en huipvaardiglieidszin. Telegrammen, brieven en kaartjes getuigden mede van groote deelne ming in het ongeval en hartelijke ge- lukwensch met aller behoud. Op zeer hoogen prijs stelde de fa milie het bezoek van den Burgemees ter Jhr. Mr. J. VV. G. Boreel van Hogelanden, die Zondagmorgen om streeks half twaalf persoonlijk den heer en mevrouw Van de Kamp ten huize van den heer Wagter de hand kwam drukken en naar hun toestand informeeren. Ook verschillende raadsleden brach ten hun collega eon persoonlijk be zoek. De heer Van de Kamp is aan het hoofd verbonden door Dr. Ozinga, die over den toestand tevreden was. De heer V. d. Kamp Jr. vernam Za terdagmiddag op de Electrische tram van Amsterdam naar Haarlem liet eerst van het ongeval, dat zijn fa milieleden was overkoken. i assuradeur, de heer Schippers, deed Zondagmorgen verschillende nog onbeschadigde voorwerpen voor de Assurantie-Maatschappij uit het verbrande perceel halen. Daarna werd het gesloten. Het politio-onderzoek naar den brand in Sint Jan, heeft geen nadere aanwijzingen omtrent het ontstaan van den brand opgeleverd. De eigenaar van hotel St. Jan, de heek W. A. J. van die Kamp, was ver men op gaat. Om toren er het Stadhuis herbouwen I teekening van 't Stadhuis gemaakt en een indruk te geven, hoe de daarop den 17den eeuwschen toren uit zal zien, hebben we een geplaatst zekerd tegen brand voor een totale som van f 25000 (voor f 15000 't hotel, voor f 10.000 de inboedel). Maar er zijn dingen verbrand d!e assurantie niet kan vergoeden de collectie ge- geve'ns cn aanteakeningen die de heer v. d. Kamp gedu'rende de 13 jaren van zijn 'raadslidmaatschap had verza meld 1 Zeker is het, dat hotel St. Jan her bouwd zal worden. Do heer v. d. Kamp vertoeft thans nog tijdelijk ten hmze van den heer Wagter, Jansweg 16. Batigsaldo. De feestavond, gehouden door de afd. Haarlem der Ver. t. bev. der ge zondheid in de graf. vakken in Ne derland, op Zaterdag 23 December 11. heeft een batig saldo opgebracht van 90, dat ten goede komt aan het Cen traal Bestuur van bovengenoemde vereeniging voor het te stichten eigen Rust- en Herstellingsoord. Diefstal. In de Groote Houtstraat Is bij den ha'nd&laa'r In dan los-artikelen C. H. V. oen doos met witte tule strikken ontvreemd. Aangehouden. Op 16 December zijn te Amsterdam uit de schudt van J. N liggende aan do Houtmankade te Amsterdam een aantal gouden en zilveren voorwerpen weggenomen. De Haarlemsche recher che bemerkte, dal de voorwerpen be leend wai-en geweest In de Bank van Leening in de Kleine Houtstraat Ze waren daar beleend door J. V. liet bo'oanbriefje was verkocht aan H. II., die de voorwerpen gelost had en weer verkocht aan een ander, be halve oen zilveren horloge. Mr. F. R. CROMtMELIN. Wij vernemen dat die toestand van ma\ F. R. CrammciVra, die ernstig ziek is ge woest, thans bevredigend is. De patiënt gaat vooruit. JULIANAWEG EN NOG WAT. Het Bloemendaalsch Weekblad crl- tiseert den aanleg van den Juliana- weg aldaar aldus „Even als ieder gewoon mcnsch pas liet dak zal laten maken, als het on derwerk geheel klaar is, zoo zal een dcorenee-mensch denken, dat een weg bestraat zal worden, als rioleorings^ en waterleidingsbuiien en kabels voor electrische verlichting eersl ge logd zijn, tenminste, als van 't begin af het voornemen bestond, om doze zaken aan te brengen. Deze natuur lijke volgorde nu heeft men bij het in orda maken van den Juliana weg niet gevolgd. De volgorde is geweest: eerst bestraat, daarna opgebroken voor de rioolbuizen en weer dicht gemaakt, vervolgens weer opgebroken, om de buizen van de waterleiding een plaatsje In het ondergrondsche te be zorgen en weer dichtgemaakt. Ten slotte nog eens opgebroken, om den toekomstigen bewoners van deu Ju- lianaweg licht In de duisternis to kunnen verschaffen, en vervolgens, als allerlaatste, zoowat algeheele op breking, om den weg weer in fatsoen lijken, Bloenvendaalschen staat te brengen. Maar met al die wederwaard igtie- den is de weg nu dan toch eindelijk in 't bezit van alles, wat tot de uit rusting van een modernen weg be hoort Sedert eenigen tijd is bij dus ook 's avonds verlicht, niettegenstaan de de protesteerende jeugd, die bij liaar wederstreven menig gloeilampje naar de andere wereld heeft doen verhuizen. En dan Spreekt de schrijver ter loops over het gewondel daar van jeugdige paartjes, die met Hoogere- Burger-scholierentrouw elkander eeu wige liefde zweren. Ja, daaraan heb ben in Haarlem velen zich ook wel geërgerd. Want do Juliana weg bohooa't tot Bloemendaals grondgebied, 't Bordje, aan het begin van den weg aan een der huizon aangebracht, met het in dezen tijd verlokkende opschrift 1/2 plaatselijke belasting, heeft blijk baar nog niet veel vreemdelingen kunnen overreden, om in dit gedeelte van Bloemendaal hun tenten op te slaan. Op den keper beschouwd, is dit half pCt. ook maar een beetje boeren bedrog. Want als men de hooge rei nigingsbelasting en waterbelasting, puttenleegmnakbelastiiig, en honden belasting bij elkaar telt, och, dan krijgt men wel een ander percent Voeg daarbij dan de hooge huishuren, nou, dan denkt een gewoon burgertje, met een bescheiden ambtenaars-trak- tementjo, er wel eens 3-maal over, eer hij in dat een lage-belasting- heffende-Bloemendaal gaat wonen. Maar dat soort menschen schijnt men in Bloemendaal juist stelselmatig te weren. Waarom anders die beperkende be paling vuil huurwaarde der huizen Dat men toch eens tot andere gedach ten kwam en tenminste voor dit ge deelte van Bloemendaal eens vrijheid gaf, om ook voor kleine burgers, die geen 4- of 500 guldon huur verwonen kunnen, maar voor wie 250 of 300 guldon aJ eon „ïib uu 't lijf" zijn, fat- soojüijko burgerwoningen te bouwen. TEN VOORDEELE VAN HET ORANJEKRUIS. Wij vestigen de aandacht op den kunstavond van s. Woensdag 10 Ja nuari to geven door de Kon. I©tt vtöêööiging „J. J. Cremer", ten voor deel© van liet „Oranjekruis' onder be scherming van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Ten eerste werkt een bekend violiste mede, benevens Mevr. Julia Cuijpo'rs, de expres daar voor van Brussel overkomt (waai groote triomfen viert) om „Vorsten plicht" van Nestor de Tière voor te dragen. De heeren Jac. van Kempen, onze bekende tenor, werkt ook belang loos mede, terwijl eenige jonge dames onder leiding van de heeren Martin, artistieke dansen zuilen uitvoeren, l'ot slot speelt de vereeniging zelf het nieuwe stuk von Dr. Nolst Trenité „Iloe 't weeuwtje van het Hof van Holland gevrijd werd" naar Potgieters novelle. AFSCHAFFING DER KERMIS. Heden is door bet Raadslid, den heer J. H. Bregonje, aan den Raad een voorstel verzonden in zake de afschaffing der kermis. Zoodanig voorstel was, naar men weet, door hem reeds toegezegd in de ■ergadering van October j.l. Lij de behandeling van de beg roo Uiig voo'r ►et jaar 1912. DE „GRAAF". Gcruimen tijd z.t reeds In het Huis an Bewaring opgesloten een per soon, die aan de Justitie opgaf ge naamd te zijn Graaf C. W. v. P. Daar hij echter beweerde, dat geen geboorte-acte was opgemaakt, was het voor de Justitie zeer moe.lijk, te we ten te komen met wien zij te doen had. Zaterdag j.l. is evenwel het systeem Bertillon op hem toegepast en geble ken, dat de Justitie niet te doen had met een graaf doch met een 'reci.jh iet e door de Haagse he Rechtbank tot jaar gevangenisstraf was veroor deeld. is verdacht van diefsUU van een roeiboot zal hij voor deze Rechtbank terecht moeten staan. B a c h-C oncerten. Naar men weet wordt morgen, Dins dag 9 Januari, het eerste Bachconcert jgoven. De data der volgende concerten zijn: 23 Janua'ri 6 en 27 Februari en 26 Maart. VEILING VAN AUTOMOBIELEN. Vanmiddag om 1 uur ie in het ver kooplokaal op de Nieuwe Gracht de \erkooping van automobielen begon nen, gehouden door den makelaar P. Hooge veen ten overstaan van notaris Boerlage te Velsen. De catalogus vermeldt 26 auto's, waaronder een drietal nieuwe „Om nia" 's. Gisteren is er van 10 tot 4 uur kijkdag geweest, en \anmorgen heb ben aspirani-koopei a een druk ge bruik gemaakt van de gelegenheid tot proefrijden. In de stad was t een zeldzaaui-tevendig autoverkeer, voor al in de hoofdstraten zag men telkens de met 'n nummer voorziene wagens der veiling pusseeren. Er was we.nig kooplust onder de belangstellenden. Vele auto's warden opgehouden. NED. BELL TELEFOON. Naar aanleiding van een bericht in de pers (zie 2de blad onder Binnen land), dat de Ned. Belltelefoon inet 1 Juli aan het rijk zou overgaan, zoo- dat ook bet Haarlemsche nel door liet Rijk, zou worden geëxploiteerd, heb ben we bij de directie dezer maat schappij te Amsterdam, geïnformeerd. Deze kon het bericht niet bevestigen en kenschetste liet als een gerucht. GEEN VOORBEREIDEND ONDERWIJS, liet Correspondentieblad van den Bond van onderwijzeressen bij het Fröbelonderwijs maakt melding vaa het besluit van onzen Raad, om geen voorbereidend onderwijs van gemeen, tewege te doen geven en voegt daar aan dan de volgende beschouwing toe Ziet hier het besluit van den Ge meenteraad van een der groote steden van ons land. Nu het voorbereidend onderwijs ernstig ter harte wordt ge nomen in vele gemeenten van ons vaderland: de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen reeds sedert tal van j a ren voor de belangen van dat cn? derwijs ijvertnu ook de Kutholieken volgens „de Tijd" dot onderwijs een zaak van ernstige bespreking waard achten; nu in vele landen van Euro pa de aandacht van velen meer en meer op het voorbereidend onderwijs valt; nu zelfs Amerika aan ons onder wijzeressen wat betreft ons vak een „Eldorado" toeschijnt, omdat da v.aardeering van Fredo rik Fröbel en zijri schepping „do Kindertuin" ,in Holland meest voorkomende onder den prozaïschon naam Voorberei dende School") niet alleen de hoof den en harten van het onderwijzend personeel bezighoudt, maar ook de aandacht en het onderzoek van vele professoren aan verschillende Univer siteiten heeft opgewektnu dit alles van nabij en van verre als zooveel

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1