De Kwartjes-Aijveiteiitiëi van HAARLEM'S DAGBLAD INGEZONDEN Vuil iiigozonden stukkon, geplaatst ol ri>.< geplaatst, wordt do kopie don inzender biet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stolt de Reductie zich niet aansprakelijk. EMIGRATIE WATT!A N. C. U. S. A. MÏjkheer de Redacteur: nogmaals verzoek ik u beleefd eenige plaats ruimte voo'r mij beschikbaar te stel len waarvoor ik u bij voorbaat dank zeg. Naar aanleiding van liet antwoord gedaan door Rond en Plevier in aan sluiting op mijn schrijven in het Haarlem's Dagblad van 1 Dcc. is deze (Lenende even nader op de zaak in te gaan. Rond schrijft, do tijd van vertrok was niet vastgesteld. Waarvoor had Rond dan in Sept. 1909 reeds zijn huisboedcl verkocht, terwijl hij onge veer een jaar daarna pas vertrok naar Amerika? Ook velen met hem de<len d>t geheel of gedeeltelijk, zelfs drong hij bij velen er op aan dit spoed g te doen. In begin Febr. 1910 zouden 50 gezinnen vertrekken en Juni cLn.v. wee'r 50 gezinnen. De na men van deze menschep, zijn mij be kend en voor belanghebbenden ter in zage Alleen van E. S. M.-personeel waven er pl.m. 20 gezinnen. De plannen gaan niet van F. v. E. uit, maar toch plaatste van E. on langs een advertentie voor dat doel in het Volk. Dit weot Rond blijkbaar niet. Hoe zit de zaak dan in elkaar? Maar ook al gaat het van E. niet san, dan blijven grond efn klimaat toch dezelfde die zij waren. Een ie der die de ingezonden stukken van Plevier in hot laatst van 1909 elders gelezen heeft las: de ondergrond in Watha is te los wat wr"'"'--- 'er meststoffen veroorzaakt dus; duro be mesting; en nu schrijft Plevier dat de grond wel goed is. Wat moet men daarvan gelooven? En nu de woningbouw. Rond schreef: voor 125 dollar een huisje, doch Plevier schrijft 300 dollar. Ge steld dat de grond in Watha nu wer kelijke aanbieding, stuit op de fi- een niets of weinig bezittende Hol- landsche tuinder aan 500 dolla'r plus 200 dollar voor reiskosten te samen dus f 1750? Men ziet dus dat deze op geschroefde, voordeelige en gemak kelijke aanbieding, stuiten op de fl- nancieele bezwaren, zoodat er voor ien weinig bezitten den tuinder niets van kan komen en mocht deze toet cu'ik een bedrag kunnen beschikken, ook dan is Carolina niet de aange wezen Staat voor den Hollaudschen tuinder. In de wintermaanden moet men door het zachte klimaat in d en Staat zijn zaken goed makon. Dan moet vandaar uit New Vork voor zien worden van versche groenten, zooals: sla, worteltjes, peultjes enz. en al is het daar overdag in do win termaanden pl.m. 80 graden warmte, gebeurt het maar al to vaak, dat de thermomete'r des nachts 10 graden vorst aaiiwijst, waardoor natuu'rlijk de geheel© aanplant naar de maan is; dit geschiedde nog in den Winter 19091910. liet is Plevier evenals mij bekend, dat Ds. Zandstra (zendeling van de Ned. Ge'ref. Kerk in Amérika, een zeer geacht en betrouwbaar man) ons waarschuwde om niet naar Ca rolina to gaan, aangezien allj daar gestichte koloniën mislukt waren, zonder onde'rsclie.d van Natie. De Italianen hadden het 't langst volgehouden, nu en dan ontmoet men nog wel zoo'n achterblijver. Ook Gou vernementsambtenaren in New-York gaven ons waarschuwingen. Indien dergelijke jy-Ysonen hierover zoo'n '©zing geven, dan geeft zulks aanleiding tot overweging. Het is hier n et te doen om de beweging eon hak te zetten maar alleen licht te ontsteken waar het nood tg blijkt. Be langstellenden kunnen volmaakte' inlichtingen bekomen zoo zij dit wen- scben, zoo ook het juiste adres van Ds Zandstra. P. LINDEMAN. Haarlem, 8 Januari 1912. H ild eb'rAnds? aan 2. HOE MOETEN WIJ T ELEF ON EEllEN? Mijn-heer de Hoofd redacteur! Ik geloof dat het de meeste aanbe veling verdient als degeen die wordt opgeroepen terstand zijn naam en kwaliteit noemt. Ja, ik weet wel, daa'r zij'n menschen die e'r blijkbaar iets minder waardigs (niet minder waardig!) in vinden te zeggen wie zij zijn. Ik keu eene dame die strijk en zet als men haar opbelt en vraagt: „niet wüe spreek ik?" antwoordt: „Neen u belt mij op, dus u moet ee'rst uw naam zeggen". Ik kan dat gevoel van eigenwaarde niet meevoelen. Het is alleronaangenaamst wanneer ik het huis Pickwick opbel om den heer des huizes wat te vragen en Ik weet niet of ik mijn gesprek inet me vrouw, de juffrouw of de meld aan vang. Het maakt den indruk van een beschaafd milieu waa'r aan ieder in huis tot regel wordt gesteld: zeg wie je bent als er getelefoneerd wordt en waai- men daartoe zelf het voorbeeld ge-ft. Ik heb niets geen medelijden met den ouden Vader van al die tennis en football clubs hebbende en hun huiswerk met hun vriendjes vergelij kende kinderen. Laat hij gerust zog gen wie hij is. Hij wordt ex niets minder om. Integendeel hij bespaa'rt tijd, want dan zegt Pieteriiclletje da delijk: ..Ik wou uw Jannetje even spreken, meneer!" Onwillekeurig denk ik er aak wat mij vele janen geleden eens over kwam toon ik mijn huis opbelde om te zeggen dat ik niet kwam eten. Het duurde heel lang eér e'r antwoord kwam. E'ihdelijk het bekende: hallol Ik: (al nijdig dat die meid me zoo lang liet wachten) „Ben jij 't Maine? Antwoord: „Noen... wacht u ev< Marie daar is iemand voor je...". Ik sprak met het Cemtraalbureau had blijkbaar „de aanslu'iting mist! Ook dat komt dan niet moor voor. Met dank voor de plaatsruimte Hoogachtend, Uw dw.; AXEL. Pers-Overzicht ONGEGRONDE BEKOMMERING. „Het Huisgezin" bestrijdt de vrees dat het ontwerp tot vernieuwing der genveentcLnanciën er toe zal Leidon, dat de gemeenten het geld in ruime mate verkeerd zullen besteden. Dr. Kuyper is er bang voor ten opzichte van het openbaar onderwijs prof. Fabius dacht dat de gemeente besturen de loonen, enz., zuilen gaa opdrijven en aan den „toeslag' geest zullen offeren. „Onnoodige bekamnierüagj" tzegt „Het Huisgezin". Wij durven ons niet voor alle elf honderd gemeenten bo'rg stellen, dat géén enkel dubbeltje minder nuttig zal worden besteed. Maar niet allen stellen aan de hoe grootheid dér loonen van anderton zoo bescheiden eischen als professor Fabius of zien in een extraatje we gens den duren tijd eene socialisti sche afdolinge. Bovendien zai de komende verrui ming niet van dien aard zijn, dat de gemeentebesturen met de dubbel tjes geen raad zullen weten en het geld over den balk zullen gaan gooien. Indien ze hun personeel behoorlijk wiillen sala'rieeren en aan sociale gemeente-politiek iets willen doem niet veel! dan zullen re de in het verschiet gestelde hoogere bij drage bost kunnen gebruiken. Voor financieels uitspattingen zijn we niet benauwd; het zal er niet aan zitten, ook al mocht men daar nei ging toe hebben. Rechtszaken BRANDSTICHTING. Gister zette de Amsterdamse!» rechtbank de behandeling voort van de zaak tegen N. A. tegen w'ien door het O. M. 4 jaar gevangenisstraf is geëischt wegens opzettelijke brand stichting in zijn manufacturenwin kel aan den Ainstel. Hot O. M. 'repliceerde thahs op de pleidooien der verdedigers. Mrs. van Gigch on Alfred Levy, hield staande dat het bewijs van schuld geleverd is en persisteerde bij 't ge nomen requisitoir. Daarna dupliek. Uitspraak op 24 Januari. VEROORDEELD. De Amsterdamse lie Rechtbank heeft overeenkomstig den eisch van het O. M. veroordeeld tot 4 jaar ge vangenisstraf een jongen man Joseph Engers wegens strafbare handelin gen met een 14-jarigen jongen. MISHANDELING. De Amsterdamscbe Rechtbank heeft veroordeeld tot 8 jaa'r gevangenis straf overeenkomstig den eisch van het O. M. een huisvader die in den nacht van 24 op 25 Oct jl. in een café aan den hoek van den Korten Ntezei bij een woordenwisseling met vrouw haar een messteek had toegebracht, waardoor de long ge troffen wérd. HET DRAMA TE RIJSWIJK. Voor de Haagscbc Rechtbank werd het onderzoek hervat in de zaak C. S. de B. weet A. A. C. v. H., beklaagd verleden jaar haar echtge noot door een of meer revolverscho ten van het leven te hebben beroofd. Als deskundigen werden ditmaal gehoord prof. G. Jelgerema, uit Lei den en dr. Deknatel, geneesheer-di- rocteur van de bijzondere strafge vangenis te Scheveningen. Volgens prof. Jelgersma kan bekl. het dooir haa'r gepleegde misdijf niet wonden toegerekend, daar zij destijds ver keerde onder den invloed van eek heftige melancholie. Onder eene geregelde discipline in het Huis van Bewaring is de toestand veel ver beterd. Volgens de mondelinge toe lichting van den professo'r zou eene opneming van de beklaagde in een krankzinnigengesticht ter nadere ob servatie gewenscht zijn. Verblijf in de (gevangenis) zou voor den geestestoestand van de bekl niet gewenscht zijn. Daarna werd gehoord dx. Dekna tel, gcneesheér-dirocteur van de bij zondere strafgevangenis te Scheve n in gen, die in zijn rapport tot de ge deeltelijk afwijkende oonclusie konrt dat bekl. niet van alle schuld kan worden ontheven. Dr. Plet, geneesheer-directeur van het gesticht „Rosenburg" achtte be klaagde nog niet genezen, haar plaats is ik een gesticht Prof Winkler achtte den toestand van beklaagde wel verbeterd, maar haar plaats is niet in liet Iluis van Bewaring. Het O. M. nam met dr. Deknatel aan, dat 'beklaagde toerekenbaar ia. Daarom luidde de eisch 10 jaar ge vangenisstraf. De vérdediger, Mr. Limburg meen de dat beklaagde niet toerekenbaar is. Toen zij 't feit pleegde was zij niet ©en misdadige, maar een zieke. DE SCHOOLOPZIENER OOSTER- BAAN KRIJGT EEN UIT BRANDER. 't Hbld. scrijft: Voor bot Kantongerecht te Does burg werden de uitgestelde leer- pliichtzaken behandeld, waarbij de heer Oosterbaan, schooi opziener, werd gehoord als getuige. Bij het ver hoor wees deze er op, dat hij buiten de gewone verloven om, het recht heeft verzuimen te vërschoonen; vooral wanneer de kinderen 13 jaar zijn vindt getuige daar aanleiding too. De kantonrechter zoowel als amb tenaar van het O. M. g'spten in ern stige bewoordingen de traagheid als schoolopziener, alsook de eigenmach tige wijze, waarop hij de willekeu rige verzuimen „vérechoont" zonder daarbij in een tg overleg te traden met hot schoolhoofd of de oudera De Kantonrechter zei o.a: Voor den schoolopziener is het een eerste vereischle om bij de uitvoering dér Leerplichtwet, die toch al zoo traag werkt, zoo vlug mogelijk te zijn. Dit kind hoeft nu maandenlang op straat geloopen. „En, mijnheer Oos- t er baan, aan uw proces-verhaal kon ik dat niet ziek. Ik zag alleen dat ér in September verzuimd was en nu blijken het 250 schooltijden te zijn. Zóó kan ik geen recht spieken en dat ligt niet aan mij, maar aan ul Ik verwacht, van u dat u voortaan moer samenwerking met de school hoofden zult toonen. De heer Oosterbaan zegt dat ge woonlijk loerst die tweed© week do verzuimen vak de eerste week inko men, de derde week worden ze dan verwerkt. De Kantonrechter geeft toe dat dit nog niet zoo'n kras staaltje van na latigheid is. Dat zullen wij bij de volgende zaak ziek. De Kantonrechter zei nog, dat op vocaat te 's-Gravenhage, protesteerde er tegen, dat de advocaat-generaal, op grond van eon abstracte redelive ring, uit de stukken alleen opge maakt, zulk een aanzienlijke straf- verzvvaring vordert, terwijl do offi cier van justitie te Rotterdam slechts éón jaar vorderde. Pleiter moont, dat men hier veeleer te doen heeft met een kwajongensstreek dan met een ernstig feit. Van beklaagde Is niets dan goeds te zeggende vader van het meisje heeft hem het gebeurde vergeven, ook het meisje voelt geen wrok tegen hem over het gebeurde en beklaagde's patroon wil hem na af loop van zijn straftijd terugnemen. Beklaagde is echter voornemens, dan in Den Haag een betrekking te zoo ken, ten einde niet woder te komen onder den voor hem schadolijken in vloed van het bewuste meisje, dat hem gesard heeft en langdurig uitge tart tot het plegen van het feit. Pleiter drong aan op aftrek van de door beklaagde reeds ondergane pre ventieve hechtenis sinds 27 Septem ber 1911, en beval zijn cliënt ln 's Hofs uiterste clementie aan. DE AMSTERDAMSCHE MAKELAARSRUZIE. In de zaak van de Amsterdamscbe makelaars tegen de notarissen al daar, concludeerde de procureur- generaal bij den Hoogen Raad tol verwerping van het arrest van hot Amsterdamse!» Hof, waarbij dit had beslist, dat de notaris terecht gewei gerd had, zijn ministerie te verleenen bij een voorgenomen openbaren ver koop van onroerend goed, te Water graafsmeer gelegen, met tusschen- komst van makelaars, op grond, dat do Kamer van Toezicht op de nota rissen hem bij circulaire iiad verbo den zoodanige verkoopingen met ma kelaars, van perceeien, in de gemeen ten buiten Amsterdam gelegen, te houden. DE WAARZEGSTER. De Haagsche rechtbank heeft S. P., waarzegster te 's-Gravenliage, ont slagen van rechtsvervolging wat be treft de ten laste gelegde oplichting. Het vonnis overwoog o. m., dat hier niet bestaan heeft het samenweefsel van verdichtsels, door de wet gc- eischt, om een normaal denkend mensch te misleiden. Ten aanzien van den subsidiair ten laste geleoden diefstal werd de be klaagde vrijgesproken, daar niet wet- die in het ruim stonden hadden nog juist den tijd om weg te springen, be halve twee. Martin de Graaf word tusschen de kas en den scheepswand verpletterd en op sla# gedood. Een anderen dokwerker, J. Persoons. werd het linkerbeen verpletterd. Nu door dokter Jacquet ter plaatse te zijn verzoTgd, werd do man naar het ziekenhuis overgebracht De poli tie-off icier heeft een onder zoek ingesteld. OP DE WALRUS VANGST. Ook do jager uit de poolstreken, die aan allerlei gevaren gewend is en tot het uiterste gehard zic-h voelt, wordt door een zekeren schrif en af schuw aangegrepen, als hij voor het eerst een walrus ziet. F.r is wat staal in het bloed voor noodig, om voor de eerste maal het doodelijke schot te lossen op het groote monster. Om die dieren te leeren begrijpen, moet men de eenzame, verlaten oorden kennen, die de hoogste breedte-graden van onze planeet omgeven. Men moet «le bekoring van de schitterende pracht van het kristallen ijs op zich hébben laten werken en on«ier den indruk zijn geweest van de grootschheid der natuur van de poolwereld. Die witte sprookjespracht onder het bleeke schijnsel van de middernacht zon is het vaderland van die reuzan- dieren, die ons overblijfselen schij nen van lang vervlogen tijden en on dergegane werelden. En wien liet ge luk is te beurt gevallen, tor zijde van de groote toeristen wegen door te drin gen in de wildernissen, waar nooit de voet van een mensch den grond drukte, die kan den ijsbeer over de velden zien stappen, waar hij onver moeid naar buit zoekt, en hij kan ook wel eens de berin te zien krijgen, die met haar onbeholpen jongen in de sneeuw speelt. Dat zijn koninklijke dieren, die geen gevaar kennen en geen vijand vreezen, zoodat zo ook den mensch niet schuwen en nauwe lijks voor hem uit don weg gaan. Maar slechts een enkelen tegenstan der vallen zij niet aan, namelijk don walrus. Hoe plomp en weinig bewegelijk die kolossen ook schijnen te zijn. door hun geweldige kracht zou liet wild ste roofdier en het sterkste voor hen slechts een speelbal wezen. Afgezien van den walvisch is de walrus het eenige levende wezen, dat den mensch in de arctische streken werkelijk met ge\aar dreigt. Hoogstens zou er ©en een maar zijn een gi"*a.3Lgi.ca:Ba. sa*».®*®!, omdat de oplage van HAARLEM'S DAGBLAD xeer groot Is en steeds blijft stijgen. Jaarlijks worden er TIENDUIZENDEN geplaatst. deze wijze de Leerplichtwet tot een grupjo gemaakt wordt. Ook de Ambtneaar van het O. M. betreurde in zijn requisitoir, dat als een schoolopziener op deze wijze werkt, de wet niet behoorlijk kan wordén toegepast Tegen de overtreders werd f 2 boe te geëischt POGING TOT DOODSLAG OP ZN MEISJE. Voor het Haagsche Gerechtshof hoeft terecht gestaan C. L., 19 jaar, inkelbediende, door de rechtbank te Rotterdam wegens poging tot moord op Johanna Anna Hartman, op 4 September 1911, veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf. Hij had uit een revolver met 4 scher pe patronen schoten op haar gelost, na van tevoren in kalm overleg het plan te hebben beraamd, haar van het leven te berooven. De schoten had den haar echter niet doodelijk ge troffen. Beklaagde verklaarde in hooger be roep te zijn gekomen, omdat hij do straf ontzettend vond. Vindt ge uw daad dan niet ont zettend?", vroeg de president. „Ja", antwoordde beklaagde, doch hij ontkende, dat hij van tevoren, toen hij de revolver kocht, reeds van plan was, het meisje van het leven to be rooven. Hij had die revolver gekocht om zich van kant te maken. Iutusschen wezen do president en de advocaat-generaal den beklaagde er op, dat hij den vorigen avond hot meisje met een ander had zien pra ten en dat beklaagde, die verklaard had, wanhopig te zijn geweest, om dat bij dacht, dat het meisje hem bedrogen had, niet het plan kan heb ben gehad om alleen zichzelf van kant te maken, toen hij de revolver kocht. Wol is beklaagde, nadat hij op het meisje geschoten had, gevallen en is toen de revolver vanzelf afge gaan, waardoor beklaagde zich eene verwonding heeft toegebracht. Maar niets wijst er op, dat beklaagd© van plan was, zelfmoord te plegen. Advocaat-generaal mr. Wentholt requireerde bevestiging van het v nis, behalve ten aanzien van de op gelegde straf. Hij achtte het vonnis 1© clement. Het feit is van zoo ornsti- gen aard, dat het niet met anderhalf jaar gevangenisstraf kan. zijn geboet. Hij vorderde dus veroordeeling vuu beklaagde tot drie jaar gevangenis straf. po verdediger, mr. A, Hymons, od- tig en overtuigend is bewezen, dat de toeeigening van de gouden tientjes (tot versterking der waarzeggerij) wederrechtelijk is geschied. Kerk es Schco! NED. HERV. KERK. Beroepen te Berkenwouae (toez.) de lieer A. E. K. Bolland, candidaat te Leiden. DE DOOP GEWEIGERD. Men meldt uit Bodegraven aan do „Rott.", (lat hij de doopsbediening in de Nod. Herv. Kerk aldaar een der vaders weigerde te antwoorden op de hem gestelde vragen volgens liet formulier. Da moeder antwoordde be vestigend. De predikant ds. S. van Doip wilde daarop het kind niet doo- pen. ACADEMISCHE EXAMENS. Aan de Universiteit van Aaustar- da mis met goed gevolg afgelegd het tweede natuurkundig examen door de hoenon J. A. Kieser, C. Orbaan on J. F. X. Joli'ng. Leiden. Gesl.: Tweed© natuurk. ex. moj. E. I. Vink en de heer J. H. R. van der Willigen. Gemengd Nieuws LANDVERRAAD. Te Meinet is de bakkersknecht Prusseit wegens landverraad iu hech tenis genomen. Hij moet bekend heb ben, dat hij' voor rekening van Rus land gespionneerd heeft. VREESELIJK ONGELUK. Dinsdagavond gebeurde aan de ha ven te Antwerpen een verschrikkelijk ongeluk. In de dokken ligt de stoomer „Oc- cola" gemeerd, om er machinerie in te nemen. Een ploeg werklieden w bezig kassen, door middel van wind assen, die op het schip staan, in liet ruim te laton. Beneden in het schip was een andere ploeg om de koop waar te stouwen. Een kas, wegende 5000 kilo, werd naar boneden gelaten. Pa3 was zij bo ven de opening van het ruim, toen do kabel der windas brak en 't gevaarte naar boneden stortte. De werklieden onvoorzichtige jager moeten koineu, die ©on jong van een boreniuoeder doodschoot. In dat geval kent het dier geen gedachte aan eigen gevaar on valt den onvoorzichtigen jager woedend aan. Den in den zon op oen ijsschol slapenden walrus kan de stoutmoedige jager tot op weinige schreden naderen. M3ar zo zijn zei den alleen, deze beslist gezellige die ren. die zich altijd tot groote gezel schappen vereenigen. De zware, vaak tot drie meter lange lichamen dicht tegen elkander gedrukt, slapen ze in volkomen onbezorgdheid. De aanblik is inderdaad schrikaan jagend. Het reozonlichaam is ton- of cylindervoormig, en in den kolossa len nek verdwijnt de kleine kop bijna geheel. Alleen de verschrikkelijke tanden komen onder de gezwollen, vormlooze bovenlip te voorschijn, welk lichaamsdeel omgeven is met een krans van harde, onbuigbare bor stels. De nek van den walrus is on bewegelijk; als het dier op zij wil zien, moet het de oogen verdraaien, Een walrus kan alleen door een schot in den kop of door oen schot in don hals, dat de groote slaguder treft, terstond gedood wonden. Is het beest op zijn ijsschol enkel aangeschoten, dan moet dadelijk de harpoenier ln functie treden, anders zakt het zware lichaam met groote snelheid in zee en is dan totaal verloren. Het harpoe- nieren is echter een kunst, die veel kracht en behendigheid vordert. Het is niet gemakkelijk, de buitengewoon dikke huid met de harpoen, al is het wapen vlijmscherp, te doorboren, zoodat de weerhaak in de ingewanden of in het vleesch blijft steken. Dan oerst begint van de boot uit een strijd op leven en dood. en er is veel koel bloedigheid en veel moed voor noo dig, om het dier te dooden. Ondanks al die gevaren heeft men de walrus sen zoo heftig vervolgd, dat er thans van de vroegere groote kudden geen sprake meer is. De mensch spaart ze niet Zoowel om het kostbare ivoor van de tandem als om het vel van het groote beest en ook c«n rle sport van het jachtbedrijf, hebben ten allen tij de de jagers op deze groote water zoogdier em een begeerig oog laten vallen. (De Aarde en haar Volken). TERECHT. Uit later te Washington ontvangen telegrammen blijkt, dat alle veertien torpedojagers van het Amerikaanse!» eskader, dat op weg was naar Cuba, terecht zijn. Alleen de „Mc. Call" is nog niet binnen. Do admiraal Oster- 'haus geiooft echter, dat dit schip on middellijk naar Goeantananio is op gestoomd. SNEEUWSTORMEN. De sneeuwstormen iii Engeland hebben slachtoffers gomaakt. Een zeer tragisch geval wordt uit het Loch Fyne district gemeld. Daar raakten een schaapherder en zijn 12-jarige zoon door den sneeuw storm van den weg af. De knaap raakte door hel dwalen in den woe denden storm vermoeid, uitgeput, on verkleumd, zoodat hij, niettegen staande de vader hem, doo. zich van eigen kleeren te ontdoen, a -g tracht te te beschutten, bezweek. De vader droeg zijn dooden zoon verder, tot hij eindelijk met meer kon en het lijkje op een heuvel moest node-Heggen. Al leen zet(g de herder toen zijn tocht voort en eerst na eon marsoh vuu ze ventien uren in den sneeuwstoim kon hij zijn huisje bereiken. Toen Itet weder iets bedaarde, haalde de onge lukkige het lijk van zijn zoon naar huis. Uit Wales komen berichten over verwoestingen dypr de uw-, stroouun» gen der riviertjes aangericht. EEN ZONDERLINGE VERDWIJNING. Een Berlijnsch au vocaat, dr. Na poleon iiaiitiant, is sedeit spoorloos verdwenen, iiij was met den trein naar het Grunewald gegaan, aan liet station Eichkamp uitgestapt, kud zich daar geheel uitgekleed, en was toen spiernaakt het Grunewald inge gaan. in de nabijneid van het station vond een spoorwegambtenaar de ktee- ïen uit de papieren in de zakken bleek, dat zij den advocaat toebe hoorden. De politie begon, met hon den, het bosoh af te zoeken de vij vers werden schoongemaakt, maar van den advocaat is nog geen spoor gevonden. De voetsporen in de sneeuw die aanvankelijk een aanwijzing ga ven, ihielden plotseling op. Politie honden en troepen namen aan het doorzoeken van het bosch deel, maar tot nog toe zonder resultaat. EEN SPION GEARRESTEERD. Iu Londen is d© Duitsch© politie agent Wilhelm Gaulis gearresteerd. Hij was uit de gevangenis te V ïl- helmshaven ontvlucht, waarin hij opgesloten was, omdat men hem van spionnage verdacht. Gauns heelt be kend, dat hy denet is aan de groote spionnagozaak in Wilhelmshavea. Aan de autoriteiten ln Londen is het nu. te beslissen, of Gauhs uitgeleverd zal worden. EEN SLECHTE RESTAURATEUR. Murülo's schilderij Onbevlekte Ont vangenis iu he» museum te Se villa is door een hersteller gedeeltelijk ver nield. Bij het schoonmaken heeft de spiritus de met dun lazuren geschil derde vleeschkleuren der cherubijnen opgelost en meegenomen. De restaurateur is in hechtenis ge nomen en zal vervolgd worden op grond van het wetsartikel, dat ver biedt schilderijen uit de openbare ver zamelingen t© restaureeren zonder machtiging van de academie der schoone kunsten. DE VERGIFTIGINGEN TE BERLIJN. In de vergadering van de „Medizi- nische Geseilschaft" te Berlijn, kwam de kwestie der vergiftigingen in hot dakloozen-asyl ter sprake. Ho&wel do artsen de vergiftiging door methyl-al cohol mogelijk achten, tlijven zij toch bij hun vroegere meening, dat er ook sprake geweest is van botuli- ne-verg5ftiging. In geen geval had men met een besmettelijke ziekte te doen. ARBEIDSCONFLICTEN IN ENGELAND. De verdere besprekingen tusschen werkgevers on arbeiders in Lancashi re zijn tot Maandag uitgesteld. De toestónd is op het oogenblik dus nog net zoo als een week geleden. In het district Bradford is de uit sluiting der wolkammers reeds be gonnen zij zal ongeveer 12,000 man omvatten. BOMAANSLAG TE LUIK. De Duitscher Bailin en de Ameri- ian Abraham Gasganer, die door de Brusselsche politie gearresteerd zijn. onder verdenking, de bedrijvers of medewetera van den bomaanslag te Luik te zijn, werden naar de gevan genis te Luik vervoerd- De arrestatie van een derden medeplichtige heet aanstaande. STAKING GEéLNDIGD. De staking en uitsluiting in de Westfaalsche en Hanseatische ta baksindustrie zullen vermoedelijk de- zo week eindigen. De voorstellen door den bemiddelaar, den. landraad Van Minden, gedaan, zijn door beide par tijen aangenomen. STAKENDE KELLNERS. In Rio de Janeiro is een staking uitgebroken van koks- en hotelbedien den. Zevenduizend personen doen er aan mee. F.EN VREEMD MIDDEL. De Engdsche kiesrechtvrouw, die propaganda voor haar zaak maakt© door eon brandende met petroleum gedrenkte lap in een straatbrieven bus te doen en hetzelfde met een brie venbus in een postkantoor trachtte te doen, is veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Burner1 like Stand haarlekmkri.if.de ev SPAARNWOUDE. ONDERTROUWD - F. Pollë en W. Zonneveld. BEVALLEN G. Terpstra. gob. Wielinga, z. Letteren en Kunst BOEKEN. „Het Zenuw- en Zieleievcn," Uit komsten van Psychologisch onder zoek serie 1 no. 9 bevat een geschrift:

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7