HAARLEM'S DAGBLAD. ™™2b£ iïaarïemsche Haodeisvereenóging (Goedgekeurd bij Kon. Besl. van 12 Nov. 1899.) De Haarlemsche Handelsvereeni- ging bier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijl3 met groot succes. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de. ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om ten minste te laten ge voelen, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handeis- vereeinging steeds opneemt, als doen de, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van ver- Bchillanden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe juurlijksche contr.butie van f 3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereemi- giug bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen eu information voor ben in te winnen. Bovendien hebben de ledon het recht het hun gratis te verstrek ken adv.es der Vereemging te vragen d.e ook in proceduren eu faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den tiaw.iel en bel bedrijf der leden. Als proef kunnen voortaan nieuwe leden voor een half jaar worden aan genomen, docb slechts het 2e halfjaar (van 1 November tot en met 30 April) ad f 1.75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver een.ging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en A. H. J. Merens, Spaarne 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 2—4 uur des na- rniddas zijn te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd jansweg 11. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een yast recht van 5 pCL der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port Bleeds worden bijgevoegd, bij Inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie, plus vijf cents porto-vergoeding. Informa tiën naar binnen de stad wonende perronen worden gratis verstrekt Pretention op buiten de stad wo nende personen v, orden niet behan deld, wanneer met 10 ets. voor purto- vergoed.ng is toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechts geleerde adviezen werden in liet af- geloopen jaar gegeven. Aan het kantoor Jansweg 11, zijn thans coupons k 10 cent verkrijgbaar waarop men bij het Bureau van den Burgerlijken Stand op het Stadhuis Inlichting-ui kan bekomen over het adres van h. er op bet bevolkingsregis- lu de maanden November en De cember 1911 zijn 44 vorderingen tot een bedrag van f 1018 betaald; 8 vor deringen worden afbetaald; 23 vorde ringen zijn uitgesteld. Volgens art 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. In verband met de wijziging van art kei 11 van liet huishoudelijk regle ment van den Nederiandschen Bond van Onderlinge Informatie- en Schuldinvordering bureaux en Han- dolsvereenig ngen, gevestigd te Haar lera, moet in het vervolg voor elke informatie die op vertoon van legiti- matiekaarten wordt gegeven, 25 cent- worden betaald. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres- seert aan het Bureau, dat geopend is dagelijks van 9 tot 5 uur en waar ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat ren, hoewel geen lid der H. H. V., toen van haar infor-, matién kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging informatiën door haar worden ver strekt, en dat voor informatiën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. Parijsche Brieven cccx. Ik weet, dat er in Holland, vurige bewonderaars en bewonderaarsters zijn van Isadora Duncan menschen die in haar danskunst een nieuwe en schitterende uiting van Terpsiohore's kunst zieai en gaarne een tientje over hebben om haai- te zien mauoeuvree- ren. Mijn persoonlijke waardecring voor haar kunst is minder groot. Ik voor mij vind, dat zij wel heel mooi danst op echte dansmuziek, zooals do Blauwe Donauwals, maar dat heur lichaamsbewegingen op muziek van Beethoven, Schubert en Chopin een soort van heiligschennis zijn, afge scheiden van het onloochenbare feit, dat zij te dien opzichte een gemouve- nienleerde plastiek, laat zien, die ver scheidene Fransche tooneelspeelsters, gelijk bijvoorbeeld Sarah Bernhardt en madame SegondWeber haar niet zuinig verbeteren. Voeg daarbij, dat heur rhythmisch gevoel niet bijster groot is, en ge begrijpt, dat ik niet tot de hartstochtelijke Duncanisten behoor. Toen korten tijd geleden Isadora in het Théittre du Chatclet haar kunst vertoonde tegen de buitensporig hoo- ge prijzen, die zij gewoon is vast te stellen, barstte op een gegeven oogen- blik een toeschouwer, wien heur ma nifestaties erg tegenvielen en die zich min of meer gechoqueerd gevoelde door haar minimaal costuum, in on stuimige woede hierover los. Natuurlijk thoqueerde hij op zijn beurt de vurige bewonderaars en be wonderaarsters der Amerikaansche danseres, en het scheelde weinig, of Duncanisten en anti-Duncanisten wa ren handgemeen geworden. Thans is het de broer van Isadora, die een gehoele Parijsche buurt in op schudding heeft gebracht. De Avenue Charles Floquet, nabij het Clia.mp-die-Mars, is een deftige wijk. Meerendeels wonen er gezeten burgers, die van comfort, decorum en chic houden. Men ziet er heelemaal geen types van het Quartier Latin of van Monlmartre. De heeren dragen er ,,'n hooge zije" en lakschoentjes; de dames tooien er zich naar do laatste mode. Een week of drie geleden echter kwam daar een gansch andere nien- schensoort de rustige rust van die eerzame wijk verstoren. Men zag >n numero 30 van de Avenue Charlc« Floquet heel vreemdsoortige wezens mannen, vrouwen en kinderen, die blijkbaar weinig ingenomen waren met ile hedendaagscbo Eurdpeesclie kleederdracht en een voortdurende maskerade schenen te houden. Zij hadden allen lange haren, saAmge- houden door bandjes. Een soort van kleine tunica, van gekleurde wol. die de armen en de kuiten bloot liet, flab- berde hun langs het lijf. Hun schoeisel bestond uit sandalen, en van een hoofddeksel, in welken vorm ook, moesten zij niets hebben. Om kou, wind of regen bekommerden zij zich niet bij het ellendigste woer togen Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Het oudste lid van den Raad, de heer Van Styrum, heeft op het offi cieel diner bij den burgemeester ge zinspeeld op een geval, dat aan Jhr. Boreels ambtsvoorganger is overko men. Toen deze namelijk herbenoemd was en liet oudste lid van den Raad hem daarmee had gelukgewenscht, stond, toen het applaus om zoo te zeggen nog in do zaal hing, een van de Raadsleden op om te zoggen, dat hij het daarmee niet eens was. Dat gaf een pijnlijk oogenblik. Mis schien is vroeger een ander Raadslid met de herbenoeming met een ande ren burgemeester ook wel niet inge nomen geweest, maar dan zweeg hij, klapte eenvoudig niet met de anderen mee. Tot zooveel zelfbeheersching was Mr. R. H. J. Gallandat Huet (want hij moet het zijn geweest, dien de lieer Van Styrum bedoelde) niet in staat. In dat opzicht werd hij dan toch door burgemeester Iordens over troffen. Die zei na de ongewone de monstratie van zijn tegenstander geen woord, vertrok geen 9pier werd misschien een ietsje bleeker, maar dat kon je in de donkere oude Raads zaal op liet Stadhuis zoo niet zien en bedankto eenvoudig voor de vriende lijke woorden, dio hem toegesproken waren: de onvriendelijke liet hij al dus liggen. Menigeen weet van die merkwaar dige periode uit de historie van Haar lem's gemeentebestuur niet af. De tijd gaat snel en het is alweer twintig jaar geleden. Do kleine scène in de Raadszaal stond niet op zichzelf. Huet voerde al lang strijd tegen burgemeester Ior dens, dion hij beschuldigde van kort zichtig belieer. Het kon or in de Raadszaal soms warm naai- toe gaan, wanneer de kleine Huet met driftig gebaar en groote welsprekendheid aan het woord was en zijn be®waron en grieven uiteenzette. De burge meester liet hem gaan, antwoordde weinig of niet, ja ik herinner me, dat hij na oen gloeiende rede van Huet, toen iedereen in spanning wachtte op wat hij antwoorden zou, niets anders zei dan „aan do orde is het volgen de voorstel, punt zooveeL" Met deze minachtende negatie werd het er niet l beter op en het is gebeurd, dat bur gemeester Iordens om een kleinig heid zijn zelfbeheersching verloor. Huet had weer ©en red© gehouden en als conclusie daarvan een amende ment of motie aangekondigd. Rond ziende naar iemand die het papiertje aan den voorzitter kon brengiesn, riep hij met gebiedende stem Bod© I Dat was den ouden heer Iordens te veel en terwijl Koper dienstvaardig kwam aansneUen, riep hij „De bo den zijn niet voor u, u heeft aan ae boden niets te bevelen wat natuur lijk een flater was, daar in elk geval de boden in de zaal aanwezig zijn, om aan de vergadering diensten te be wijzen juist van de soort, waarvoor Huet hen riep. Maar 't zou nog erger worden. Het zij in bovenomschreven costuum over straat. En daar het hier in den laat- stori tijd veel en dikwijls geregend heeft, kwamen de vreemde vreemde lingen niet zeidon doornat thuis. Al les scheen dan aan hen geplakt te zijn: haren, hemd, tunica en sanda- len. Dat zelfs de sterkste zich echter niet geheel aan den invloed van zijn tijd kan onttrekken, blijkt onder moor uit het feit, dat deze wezens, die zich zoo Spartaansch gedroegen, een overvloe dig gebruik maakten van de lift. Zon der noodzaak lieten zij zich tallooze koeren per 3ag ophijschen en neer dalen. met een schier kinderlijk plei- zier. P.ane snaken voorwaar! In den beginne verlustigde men zich daar in de buurt in den aanblik van al die anderplaneetsche wezens waarvan er een, als kenteekon van zijn hoofdmansehap, af en toe een luit in de handen hield. Doch toen liet nieuwtje er af was, vond de buurt schap. vooral de andere bewoners van genoemd huis, aanleiding om zich te ergeren over deze zonderlinge inbreuk op de overoude zeden en gewoonten van do eerzame wijk. Men won in lichtingen omtrent de neo-Grieken in en kwam tot de ontdekking, dat de hoofdman van den troep niemand an ders was dan Raymond Duncan, broe der van de beroemde Isadora. De heer Cauvin, eigenaar van het huis, sprak: Ik heb die appartementen voor 2700 francs vei-huurd aan madame d'Este Stu'rgès. Op het oogenblik be vindt zij zich in Italië. Zij is wat kou welijk, moet u weten, en toen het weer hier zich slecht begon te laten aanzien, toog zij, als naar gewoonte, naar een milder klimaat Nu schijnt zij den heer Raymond Duncan en zijn bende geautoriseerd t© hebben om zich gedurende haar afwezigheid te beschouwen als heeren en mees ters in heur apjiarteinenten. Zij heb ben van dio toestemming ge bruik gemaakt, en hoè! Iedereen in huis klaagt er over. Misschien behoo- ren de armen, boenen en chignons van den heer Duncan en zijn trawan ten tot de hoogere aesthetiek. Mis schien is ook de drukte, die hij maakt vodr de volkomening van zijn kunst want de man is danserbijzon der harmonieus. Alleen, ziet u, zien mijn huurders en ik dat anders in Daarom heb ik dan ook gerechtelijk de uitdrijving van de aesthetische bende gevraagd. Maar let nu eens op de inkonsekwentie: de heer Ray mond Duncan is in ©em gewoon, be hoorlijk costuum voor den rechter, den heer Salvador, vetrschenenl Deze heeft eao expert benoemd, en de zaak zal over een week berecht wor den. Dio uitdrijving is heelemaal niet wat mem „onmenschelijk" noemt, want de lichtgewadige danser heeft oen eigen woning, im de Rue d'Alésia, bij Montrouge. Wij moeten niets van zulke rare Chineczen of hdrrezen oud- Grieken hebben. In do Rue d'Alésia bezocht oen re porter Isadora's broeder. De „esthè- te" ontving den krantenman met so cratische kalmte. Hij was gehuld in zijm oud-Griekscli gewaad; zijn luit lag naast hem en hij was bezig oen portie eierstruif te verorbe'ren. Op de wanden las men fragmenten Do i-.sche muziek. Een dienstmaagd op sandalen bediende zwijgend en ge- ruïschloos den lieer des huizes, wiens gladgeschoren gelaat, met den asce- tischen neus, oen stoïcijnsche kalm te uitdrukte. Met den stillen wee moed, eigen aan a'.!e miskende ge nieën, en het pampa-accent, eigen aan dc moeste Amerikanen, sprak hij in gebroken Franseh: Ik heb het costuum behoudon, dat ik droeg, toen ik, als herder, mijn geiten hoedde in de Grieksche ber gen. Die kleederdracht lijkt mij zeer aesthetisch en zeer gemakkelijk toe. kwam zoover, dat Mr. Gallandat Huet een klacht tegen burgemeester Ioidens indiende bij den Koning, 't Was Haarlem's Dagblad, dat vum dit verrassende nieuws de primeur genoot en de stap werd zoo onwaar schijnlijk gevonden, dat denzelfdcn avond leden van den Raad zich nog eens extra kwamen overtuigen, of het wel waarlijk waar was. Toen or niet aan te twijfelen viel kwamen de Raadsleden, op Huet na, in de Raads zaal bijeen en stelden een verdedi ging van den burgemeester op, die zij allen onderteekenden en aan den Koning zonden. Dat was in de maand Mei van 't jaar 1890, op een Zaterdag middag en ik zie nog de verbazing en verontwaardiging op de gezichten van do leden, die toen ten protest bij eenkwamen. Het was bij die gelegen heid, dat Huet hen in een brochure „mijne Raadsbroeders" betitelde, zoo als de heer Van Styrum herdacht Er volgden nog meer brochures, maar ze werden minder zakelijk en de menschen, die Huet nog wei bij vielen in zijn strijd tegen een inder daad wel wat ouderwetsch en klein opgezet bestuur, haalden de schou ders op, toon hij den burgemeester betichtte, op zijn tafel rozebottcls te hebben gehad uit een plantsoen in de Parklaan. De rol van den heer Huet als openbaar persoon spoedde ten einde. Als do Kening hem ongelijk gaf, had hij aangekondigd, zon hij aftreden on zoo is het ook geschied. Nog voor bet jaar om was, had Huet zijn afwijzende boodschap uit den Haag ou de Gemeenteraad zijn be- Ze eledt mij in staat, geheel op mijn gemak te werken, wanneer ik me overgeef aan mijn bezigheden Yan schrijnwerker, smid of danser. Ik ben gelukk.g over bet incident, dat zich heeft voorgedaan. Het zal mis schien de Franschen in staat stellen, een elementaire vrijheid te verkrij gen, waarvan zij meer verstoken zijn dan van elke andere: die van het cos tuum. Hebben, bij Pericles, de huis- eigenareu het recht, u de mode voor te schrijven, en mogen zij, bij Zeus, u verbieden anders thuis-te komen dan in een jaguette 's namiddags en in een rok 's avonds? Het schijnt, bij Lconidas dat ik de huurders van de Avenue Charles Flopuet gechoqueerd heb. Gelooft u dan, bij Sapho, <iat zij mij nooit op hun beurt gechoqueerd hebben en dat ik zonder een gevoel van malaise en verontwaardiging hun dochters ben kunnen tegenko men met de tailles, geperst in mon sterachtige pijnigingscorsetten, hun gemalinnen, wier gezicht besmoeaeld is met blanketsel? Zij vinden mij be spottelijk. Ik wil mijn omhulling niet met de hunne vergelijken; ik wil slechts oordeelen uit naam van het gezond verstand. Zij bewenen, dat ik een soort van schandaal-reclame be oog. Dat ie, bij Epaminondas, een leugen 1 Ik ben te midden der Fran schen gekomen om den HeUeemschen eenvoud te prediken en om de onbe kende schoonheden der Grieksche kurust te onthulden. Ik ga, bij Homle rus en Euripides, „Elektra" van So phocles in den antieken tekst spelen. Ik dacht niet, dat inen mij zoo vij andig zou ontvangen. Daarop zweeg Raymondes Dunca- hes even, warmde zijn bloote voeten aan den on-GTiekschen haard, maak te zijn kapsel in orde, plooide zijn lippen neerwaarts en hernam schier fluisterend: Wat een ondankbaarheid, bij Orestes I Welk een charlatan! Zeker, er is op de tegenwoordige kleederdracht der zoogenaamde be schaafde volkeren heel veel aa.n te merken, doch het is wat al te mal. de luchtige oud-Grieksche kleed ij te willen invoeren in landen, waar de winter fel kan zijn. Zou Raymondes zijn theorieën bijvoorbeeld ook in Groenland en aan de Noordpool in toepassing brengen? En, A propos, zal hij da „Elektra" dansen? Isadora en Raymondes zijn aan el kaar gewaagd. orro KNAAP, dankbrief thuis. Daarmee verdween uit het openbare leven een man van zeer groote gaven, maar bij wien de rem op zichzelf was losgeschoten. En nu komen er In deze dagen weer Raadsleden ter sprake, ook mannen van oppositie dikwijls, maar van wie toch geen verzoekschrift aan de Koningin te wachten is, de heeren Schram, Modoo en Van de Kamp. Ik wil niet zeggen, dat do twee laatsten voed minder fel waren dan Huet, toon ze in den Raad kwamen, maar de tijd werkt wonderen en slijt met zijn tand of met zijn hand, het rechte weet ik niet precies, veel scherpe kantjes af. Het is zoo gemakkelijk om met een minimum kennis van moge lijkheden en uitvoerbaarheden, soms minder nog, van buiten af het ge meentebestuur te critiseeren als je er daarna zelf in zit en de zaken mee bekijkt op den voorsten rang, zien ze er dikwijls heel anders uit Er ligt oen heel© periode tusschen den tijd. toon de lieer Van de Kamp in open bare vergaderingen, met zekere zwie rige achteloosheid gekleed, het woord vroeg om te debat toeren en den dag van heden, waarop hij keurig in de zwarte jas do Raadszaal binnenstapt. En den heer Modoo is het niet anders gegaan. „Waar is de tijd", zal hij bij Jiet herdenken van zijn twaalf en een half Jarig lidmaatschap van den Raad tot zichzelf zeggen, „toen ik in verzet togen de maatschappij, met ©on revolver in mijn zak rondliep gelukkig heeft hij die ten slotte toch altiid als ornament beschouwd. An- Kort daarna werd bij denzelfd© apotheker een jongen binnengebracht d ook door een steenworp aan het gezicht was gekwetst, hoewel geluk kig minder erg. Ook deze werd verbonden. LEZING. Morgen zal de heer N. W. Schuur man van Haarlem te Amsterdam een lezing houden over: ,.Een boodschap van de dooden voor de levenden Deze lezing gaat uit van de Spird- T stische Vereeniging. Rubriek voor Vragen <3«abonneerden hebben het Toorrecbt, wagen op verschillend gebied, mils root beantwoording vatbaar, in te zendon bij da Led actie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos -egeven cm zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig naam en Troon pl na ta van den inzender Terraeldea woedt geen aandacht geschonken. VRAAG. Mijn dienstmeisje is gehuurd per maand, met zes weken èpzeggon. Nu zegt zij haar dienst met 1 Januari op. Moet zij dezen niet met 1 Februari, 1 Mei of 1 Augustus opzeggen ANTWOORD. Zij moet opzeggen tegen 1 Februari, 3 Mei, 1 Augustus of 3 November. VRAAG. Heeft de voetbalvereni ging „Haarlem" vroeger haar veld to Heemstede, op de „Molenwerf", ge had ANTWOORD. Neen, dit was de voetbalvereeniging „H. F. C.". VRAAG. Ik ben op een atelier werkzaam en ontvang wekelijks mijn loon. Nu heeft mijn patroon mij voor een week naar huis gestuurd, omdat er geen werk was. Héb ik nu recht op loon van die week ANTWOORD. Ja, het loon moet uitbetaald worden. VRAAG. Wanneer ik 3 Mei In 1 >etr<-kking kom, heb ik dan met Augustus recht op de kermisfooi, als bij den huur bedongen is kermis- en Nieuwjaarsfooi fa? ANTWOORD. Ja, maar u komt pas 6 Mei in betrekking, volgens plaatselijk gebruik. VRAAG. Naar aanleiding van een bericht in Haarlem's Dagblad, be treffende uitzending van Rijksperso neel naar Ned.-Indié. wenschte ik gaarne den naam van den daarin ge noemden ambtenaar te weten, om hem te kunnen schrijven. ANTWOORD. De door u bedoelde ambtenaar is de heer L. A. Boers, adjunct-inspecteur van financiën in Ned.-Indië. thans met verlof hier te lande. Adresseer aan het Departement van Koloniën. dors had ik nu niet de gelegenheid, om hier te zeggen, dat hij als onder zoeker en om zijn openhartig woord in don Raad zeer gewaardeerd wordt. Hij ga met vreugde en voldoening de twoede achtste eeuw in, maar spreke nooit meer van „Kemissie", daar het woond immers toch commissie is. De derde der jubilarissen, tie heer Schram, zij geprezen oin zijn ijver. Hij is altijd present Af en toe mag Jan, Piet, Klaas of Gerrit ontbreken, de heer Schram is er altijd. Ik, die aan den lijve weet, hoe zwaar het is, bijna nooit te mankeeren, weet te waardeeren wat een zoodanige trouw zeggen wil. Als de kiezers dankbaar waren, bo- don ze hem een feestmaal aan. Maar dat zijn kiezers eenmaal nietze zouden zelfs van de herdenking niet afweten, wanneer de couranten daar voor niet gezorgd hadden. Het zou anders zoo goedkoop kunnen wezen, want met wijnen doe je geen van As- ze heeren plezier. En als het nóg eenvoudiger moest, zou ook hei vieesch kunnen worden weggelaten, want naar ik gecrien heb kunnen te genwoordig heele menus worden sa mengestcld, waaraan het dier geheel onschuldig is gebleven. In den Vege- tarischen Bode maakt een juffrouw dankbaar gewag van een veigetarl- schan kookcursus, die in Haarlem gehouden is en somt daarbij op, wat zij al zoo beeft loeren klaar maken. Soepen, voor- en nagerechten, tus- scheugereckten, alles naar den aard. Wie nu nog beweren mocht, dat de vegetarisclie keuken iemand tot ver- !hij voor zijn kinderen zorgen en an ders moet hij maar van do ouderlijke macht worden ontzet. In dat geval zijn er wel middelen, om hein te dwin gen. Vervoeg u bij den heer secreta ris van den Voogdijraad. VRAAG. Hoe is het adres va a do „Vereeniging voor tijdelijke liuij» in de huishouding"? ANTWOORD. Mevrouw M, Veen, Jordensslraat 16. is secretaresse de ter vereeniging. VRAAG Bestaat er gelegenheid, om kosteloos te worden opgeleid tot chauffeur ANTWOORD. Vermoedelijk wel bij den een of anderen automobiel- handelaar. VRAAG. Ie het in Haarlem ge bruik, dat huurders van huizen voor het witten van plafonds en muren lK-bben te zorgen ANTWOORD. Wanneer in het huurcontract niet is bepaald, dat do verhuurder er voor zorgen zal, dim is de huurder verplicht er voor te zor gen. VRAAG. Ik heb een dochtertje, dat veel aanleg heeft voor muziek. Zou ik huur kosteloos kunncu laten studeeren ANTWOORD. Wend u tot hét bestuur der Schuurman Schimmel van Outercn-Stichting. Wellicht zult u hier slagen. De secretaris dezer vereeniginc is de heer J. Krol Kzn., Florapark 8, alhier. VRAAG. Kunt u mededeelen, of er een middel bestaat om vetvlekken uit goed te verwijderen ANTWOORD Vetvlekken kun nen met benzine worden verwijderd. VRAAG. Kan men bij de aan staande nieuwe Militiewei, na de lo ting, bij de reserve komen? ANTWOORD Bij welke reserve bedoelt u? Zoo kunnen wij geen ant woord op de vraag geven. VRAAG. Wat is het udres van den agent der Tielsche Brandverzeke ring-Maatschappij te Haarlem ANTWOORD. Agent voor deze maatschappij is de heer J. Ratelband, Nassau straat 18. alhier. VRAAG. Heeft een meisje voor volle dagen recht op kostgeld hij af wezigheid van het gezin, waar zij dient Hoeveel-bedraagt dit? ANTWOORD. U bedoelt zeker een dagmeisje In zoodanig geval geeft men nogal eens een week loon voor kostgeld. Feitelijk komt dit hierop neer, dat het meisje, zoolang de af wezigheid. duurt, dubbel loon ont vangt VRAAG. Ik woon in een huur huis, waarvan het plafond naar be neden is gevallen. Moet ik nu voor zoo'n woning huur betalen Van ma ken komt niets. ANTWOORD. In zoo'n huis zou den wij niet willen wonen maar be hoorlijk© ontbinding van het contr. 1 vragen met schadevergoeding. Indien u daarover denkt, vervoeg u dan even bjj ecu advocaat. VRAAG. Wanneer iemand een geruimeu tijd in een betrekking is geweest en hij kan ©m gezondheids redenon die betrekking nooit meer waarnemen, heeft hij dan het recht op uilkécring van een aantal weken Icon Zoo ja, op hoeveel weken dan? ANTWOORD. Dat hangt uf van de wijze, waarop hij tegenover zijn weHigever is verbonden geweest. Be doelt u een gewoon arbeidscontract, dut vanzelf afloopt, omdat de werk man zijn diensten niet langer kan verrichten, dan kan van uitkeering geen sprake wezen. VRAAG. Kan ik een meisje, dut mij niet aanstaat, direct ontslag ge ven met bijbetaling van zes weken loon ANTWOORD. Ja, als zij per drie maanden gehuurd is en betaald wordt, dan kunt u haar terstond den hongeren, althans tot bekrimpen noopt, kan ik voortaan met redenen van wetenschap tegenspreken. Over alle liniën marcheert trou wens de kookkunst voorwaarts. Het bestuur van de kookschool is al eeni- gen tijd bezig met het onderricht in koken in couranten. Daarmee wordt me nu waarlijk een persoonlijk ple zier gedaan. Een courant diuurt zoo kort een uur of wat na haai- ver schijning wordt zij al liaast niet moor ingezien en zoodra het volgende num mer is verschenen, is ze totaal verg© ton. Maar nu er dan toch zulke kook kunst-wonderen tot stand gebracht worden zou ik ook wel vriendelijk willen verzoeken, nog iets verder te gaan. Kan van de couranten zelf, door toevoeging desnoods van wat boter en sj>ecerij, niet een smakelijk en voedzaam kostje worden gekookt of gestoofd Waarom niet evengoed als spruitjes of wortelen, daar de be- st&nddeeien van papier en inkt im mers toch ook ten slotte uit het plan tenrijk afkomstig zijn liet zou heel wat anders wezen om af en to© een week van Haarlem" Dagblad als smakelijke spijs, met een lekkere saus, op te eten, dan zooalt nu te moeten zien hoe cs> straat een nummer rondwaoit in een vuile mod derplas on een huurkoetsiersknol zijn ruwe poot op je met zooveel zorg en moeite geschreven artikel zet I FIDELIO. Stadsnieuws EIGEN HULP BIJ ONGELUKKEN. Heden zijn de herhalingscursussen van de vereeniging E, H. bij O. aan gevangen. Zij worden gehouden in liet Blauw7© Kruis, des Woensdags eu Vrijdags van 7—S 1/2 uur. Aan eiken cursus nemen 12 personen deel, zij staan onder leiding van de doktoren N. J. M. Fasce Schac-ffer dn H. Bos houwers. Steenengooien. Donderdagmiddag tegen 5 uur wil de do bestuurder van den expeditie wagen van de firma Jongewaard op zijn wagen stappen aan liet Frans Halsplein, toen hij plotseling door een steenworp bij het oog werd ge troffen. Hevig bloedend werd hij bij den apotheker den heer L. Schoor! binnengebracht en verbonden. Gelukkig werd het oog zelf niet ge kwetst. De 'roekelooze dader is nog onbekend. ANTWOORD. Ik ben verzekerd tegen brand, maar de polis staat op naam van mijn man. Deze is van mij woggeloopen. Wanneer er nu eens brand bij mij kwam, zou ik dan geen schadevergoeding krijgen ANTWOORD. Dat golooven wij wel, doch raden u voor alle zekerheid aan. om u te vervoegen bij de directie der verzekeringsmaatschappij óf bij den betrokken agent, die dan wel zal weten te zorgen, dat u er geen last van ondervindt, wanneer u de om standigheden bloot legt. VRAAG. Mijn man heeft mij en de kinderen verlaten. H;; is wegens oplichting vertrokken. Moet ik nu vijf jaar wachten vóór ik kan schei den ANTWOORD. Ja. wanneer er tenminste geen andere oorzaak is, om scheid big te vragen, dan kwaad willige verlating. VRAAG. Mijn man is van mij af. Wel is hij in de stad, maar hij laat niets van zich hooren. Ik blijf met 2 kinderen achter; heb ik dan nog recht hem voor onderhoudskosten aan te sproken ANTWOORD. Natuurlijk moet

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5