NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Instantanés. 29e Jaargang, No, S765 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. donderdag 18 januari '912 a HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E R T E N T I N: per drie maanden: «SxïïÊ-jp Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1.20 Jjv1Haarlem van 1— 5 regels ƒ1.elke regel meer /0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 Advertenb'en van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland 1-65 gy jjT gPffijQ) 50 Cta. voor 3 plaatsingen contant GttJlusueenf Zomiagsblad, 'voor Haarlem' I I I I I I I I "edactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post B0.45 Intercommunaal Telefoonnnmmer der Redactie 600 en der Administratie724. Uitgave derVênnootschJp Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarno 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Dir NUMMER F"STAAT UIT ACHI BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 19 JANUARI. Schouwburg: Opvoering van „De Fabrieksbaas 8 uur. Soc. Verecniging: Concert „Kunst Adelt," 8 uur. Gebouw H. J. V.: Lichtbeelden- avond. Spreker <le Heer H. Guillau- me, 8 uur Stadsnieuws OmOnsHeen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Nabetrachting van den Gemeente raad", in de rubriek Orn Ons Heen. Psychometrisch séance. L Psychometrische séance dat is ecu mond vol vreemdigheid I Maar zooals de heer De Fremery 't gister avond uitlegde, was 't niet onmakke- li.iV begrijpbaar. Van een inensch gaat volgens de spiritisten oen psychische invloed uit. die vastgehouden wordt door de voorwerpen, waarmee hij in aanra king is geweest. Aan de dingen móet dus omgekeerd de persoonlijk beid van don eigenaar der voorwerpen kunnen afgeleid worden, of het karakter van deu persoon, die het een-en-under een tijdlang in zijn bezit heeft gehad. Zelfs is het mogelijk om van iemands portret, zonder dai dit eigenlijk na der bekeken wordt, een persoons beschrijving te geven. Een gewoon nieiisch is echter niet in staat oin dien te vloed te onderkennen. Voor het onderkennen van die in dividueel© uitstraling i3, zeide de heer De Fremery, een zesde zintuig noodig. Wie dat bezit, noemt men een psycho- metrist. Een psychometrist heeft dus een voorwerp noodig, om zich de per soonlijkheid te kannen voorstellen. Zoo bi object is als het ware een draad, die hem leidt, om het juiste huis binnen te gaan. Maar soms is het voorwerp niet noodig, nm in den spiritist de voorstelling van oen per soonlijkheid op te wekken. Dan ont staat een voorstelling spontaan, zon der hulpmiddelen, in dit geval spreekt nier. van clairvoyance. Do heer De Fremery, een zeer be kend man in spiritistische kringen, hield deze bespreking ter inleiding van den Engeischman Mr. Peters, oen. psychometrist, die dezen avond proe ven van waarneming mot het zesdiè zintuig geven zou. Wij zijn niet gewoon om van bijeen komst-en vtui spiritisten verslag te ge ven, doch wo hebben, op verzoek, thans een uitzondering gemaakt, daar het hier thans ten practischo toepas sing gold zonder getheoretiseer. Daar voor moest groote belangstelling be staan. dacht ons. En de overvolle zaal gisteren bewees, dat we daarin goed gezien hebben. Er was geen plaatsje onbezet in de beide bovenza len van „de Kroon". En buiten ston den belangstellenden nog te hun ko ren cm binnengelaten te worden. Deze belangstelling rs mede do ro den, dat wij ten schets van deze séan ce plaatsen, inet vermijding vuu elke Avaaideeriüg. Mr. Peters liad op 't podium plaats genomen, üa ilollundschü naam is getvergissing, want Mr P e tors hoeft Hollandsche voervaders gehad. En hij kont n-og een enkel wooiu van onze taal. Dat bleek zoo aardig, toen hij bij een karakterbeschrijving zei Hls „ja" was „ja", his „neen" was „neen". Mr. Petera dan is oen typig-oud, gebrild Engelse hm an netje, oen L)ic.kohs4pren 1 ige figuur, met ingema- gerd bleek gezicht, waarin echter vrooiijke, nittige oogon zijn. Hot haar Is hoog op den schedel weggeveegd, maar is ter vergooding van wat van voren is onbegroeid gebleven, in den hals heel lang gegroeid. Een zwart baardje, aan den kin uit ge punt, l>e- baan het gezicht van onder. Waaneer Mr. Peters niet psychome- treoit, draagt hij eon bril. Als hij het .wel doet, hoeft hij dit optisch hulp middel niet van noode. Zijn geestelijk zion is minder verzwakt dun zijn lichamelijk oog. Overigens stelle men zich den per soon van den spiritist voor, wat smal in een nauwsluiteud zwart pak, waar boven het lage staande boordje wit is. De heer De Fremery ging de zaal in en nam op oen presenteerblad de voorwerpen in ontvangst, dio twaalf, vijftien personen uit het publiek aan ,den hser Peters wilden geven, om hem den persoon te laten beschrijven, aan wieu de voorwerpen hadden be hoord. Op de tafel werden de dingen uitgespreid: ringen, haarlokken, por tretten, een reukflacon, een steen, Nadat aan de aanwezigen gevraagd was, om niet op te staan, tijdens Mr. Poters bezig was, omdat bewegingen storend werken op den psychometri- schen arbeid, ving de spiritist zijn werk aan. Voor mij heb ik de uitvoerige be schrijvingen liggen van twaalf per soonlijkheden, die Mr. Peters be schreef. Het gaat niet aan, om dio alle wee'r te geven, daarom moet ik mij beper ken tot eeu.ge voorvallen, die hot publiek het meest troffen. Al dade lijk zij opgemerkt, dat alle twaalf personen, dio voorwerpen hadde'n ge geven, na de gegeven beschrijving verklaarden, dat deze juist was. Er was maar één uitzondering, wat be treft een bijkomende figuur, dio de heer Peters zag optreden. De psychometrist had tOr opwek king van de voorstelling van den be doelden persooD alleen het gegeven voorwerp in de hand te nemen. D'.t voorwerp deed een gevoel, een indruk bij hem ontstaan, die hem in lichtte, omtrent het wezen van den vorigon bezitter. Dan verscheen diens beeld soms duidelijk, soms vaag voo'r het gees tesoog. En dat beeld beschreef hij. Mr. Peters had dikwijls zichtbaar veol moe.te om wat hij zag tut te drukken Met de rechterhand wreef hij lang de oogen, die nu eens dicht, dun weer open waren, en verder langs het gezicht, alsof dat manuaal hem hel uitdrukken vergemakkelijk te. Zelfs werd hijnu en dan door p.jn getroffen. Hij deelde dit mee, wan neer een beschrijving vv&rd gegeven van de ziekte, waaraan een persoon was overleden. Die pijn gevoelde hij na, verklaar de do spiritist. En vaak moest bij dan even plaats nemen op een stoel, om even te bekomen. You give ine all jour jewels! had het medium lachende gezegd. W ant als ik in een vreemd land kom, vraag ik, of de menschen mij ver trouwen. Dat men de kieinooduén af stond, beschouwde hij als een blijk van vertrouwen, merkte hij op hu- moristischen toon op. Is tb.s from a living person, or from a dead one? Deze vraag stelde hij bij eik. voor werp, dat hij ter hand nam, want het was vvenschelijk, dat hij wist, of de vroegere bezitter nog leefde of gestor- Want dit werd hein niet ontsluierd, of de persoon, d.e hij beschreef, al dan niet „overgegaan" was tot de sfeer dei- geesten. Een van de eigenaardigste reeksen mededeel mgen deed Mr. Peters naar aanleiding van een stuk steen. Het was een blauwig stuk, dat aan een rand scherp toeliep. Do heer Pctors gaf ongeveer de vol gende beschrijving: „Er doemt eeu eigenaardig tafe reel voor mij op..., al vóór ik deu steen aanraak... Ik zie een vlak land schap, links zie ik water, rechts het land. Recht voor mij z.e ik het land eeo.gszins hellen, maar het is geen borg. In die heuvelhelling is de steen begraven geweest. Of het water zee is, of stroomend wate'r, zie ik niet, Mau'r wel schijnt het, dat het water vroeger dieper het land inliep, dan nu. Wat ik zie, is oud, oud, oud, heel oud I 't Is langen tijd geleden I Do menschen van nu zijn kleiner, dan die ik daar op 't land zie. Zij zijn sterker gebouwd, dan de tegenwoor dige menschen, anders dan wij. Zij hebbc-n een breeder hoofd en 'i voor hoofd is dikker. Zij zijn zwaarder ea breeder en de spierbouw is veel steviger... Nabij de plaats, waar de steen is opgegraven, zie ik aardewer ken, maar 'k meen, dat dio niet be waard zijn gebleven, 't Is heel interes sant, dat wat ik zie... maar ik kan er niet langer tijd aan besteden...." De eigenaar van den steen bevestig de, dat do heel© beschrijving juist kon zijn. Dit geval kwam mij wel zoo belang wekkend voor, dat ik, na afloop der bijeenkomst den bezitter van den steen nog het een-en-ander omtrent deze zaak gevraagd heb. Hij vertelde mij, dat hij den steen van oen inboorling van Celebes had gekregen. Deze had hem waarschijn lijk van Nieuw-Guinea gekregen. De mededeelmgn omtrent de vindplaats zouden dus zeer waarschijnlijk juist zijn. De steen was eens een bijl ge weest. 't Was dus een overblijfsel uil het Indische steeneu-tijdperk. Dus ook de meedeeling omtrent de krach- tiger-gebouwdc menschen was volko men juist Een ander, zeer merkwaardig le vensbericht was dat, 't welk gegeven werd aan een dame, die een portret van een overleden jongen man had gegeven. De heer Peters vertelde „De jon ge militair had als eerste aandrift voor andoren te gaan zorgen, hij was vroolijk en gelukkig en zag altijd de lichtzijde der dingen. Als hij goed in zijn schik was, neuriede bij dit wijs je tra, la, la, la.., De dame bevestigde dit „Dan stond hij ook niet zijn rech terhand in den zak en trappelde met den voet op den grond...."' De dame knikte bevestigend. „Hij trok zoo links en rechts naden kend aan zijn snor...." Weer een bevestiging van de dame. „Hij leidde een nuttig leven, was nooit zelfzuchtig, en dacht altijd om anderen. Hij had groote fysieke kracht en was sterk tot 't einde.... Dat kwam snel. Hij had bij zijn dood pijn in l achterhoofd, dai zich door 't gehócie Jioofd uitbreidde." D an volgde de physiouomie-be- schrijvmg, die eveneens geheel uit kwam. Ten slotte deelde Mr. Peters de dame moe, dat de persoon, die 't portret voorstelde, zich wel bewust was, dat hij hier bij haar tegenwoor dig was. „Alles was goed", zeide do dame. „Dat 't tot nadenken moge stem men", zeide do heer l>e Fremery van dezen avond. In een volgend artikel nog eenige heel merkwaardige beschrijvingen. STUKKEN VAN DEN RAAD. B. ea \V: stellen den Raad voor, den heer P. A. van der Most van Spijk op zijn verzoek als makelaar in assu rantiën in deze gemeente te benoe-, men. Mede is in druk verschenen het voorstel \inet toelichting) vuu den heer Bregonjo inzake de afschaffing der kermis. Tramvertraging. Gisterenmiddag geraakte de tram, die 5,20 van Amsterdam naar Haar lem vertrekt, tusschen Sloterdijk en Halfweg defect. De defecte wagen is opgestuwd naar Halfweg en daar op het zijspoor van de Centrale geplaatst, door de tram. die 5.30 van Amsterdam was vertrokken. De reizigers moesten overstappen, en hadden hierdoor on geveer een lialf uur vertraging. Besmettelijke Ziekten. In de week van 10 tot en met 16 Januari zijn te Haarlem voorgekomen 1 geval van roodvonk en 4 gevallen van diphtheritis. Te Haarlemmermeer 3 gevallen van roedvonk en 2 gevallen van diphthe ritis. ie Haarlcmmerliede c. a. 1 geval van diphtheritis. Brandjes. De éénpaardsslangenwagcn rukte Woensdagavond om half zeven uit, naar aanleiding van een brandalarm iu het Paleis van Justitie, 't Bleek, dat alleen een cocosinut, die op een vervvarmmgsloestól in een der gewel ven lag, vlam luid gevat. Met een paar emmers water werd bet vuur gebluscht. Op dezelfde wijze werd een schoor steenbrand in het perceel Rustenbur gerlaan 25 gebluscht. GRATIS BROOD EN KOFFIE. Het bestuur verzoekt ons hot vol gende te plaatsen Aan de brood- en koffie-uitdeeling van de afdeeling Haarlem van den Ned. Chr. Geheelonth. Bond hebben vanmorgen doel genomen 357 kinde ren en 105 volwassenen. Wij herinneren bij vernieuwing, dat giften voor dit doel dankbaar in ontvangst worden genomen door den penningmeester der commissie, den heer Mr. J. C. L. Vlaanderen, Schoter singel 153. U i t d c r a i 1 s. Woensdagmorgen om kwart over negen reed een wagen der electri- sche tram op den hoek van Jordens- straat en Koninginneweg uit de rails, en botste even tegen het perceel nr. 67 aan. 't Ongeval liep heel goed af. Niemand kreeg er een ongeluk bij, er werd niets beschadigd en de stoor nis in bet tramverkeer was onbetee- kenend, omdat de volgende wagen don gederailleerden collega weer in t rechte spoor bracht Vraaggesprek van den dag. MET DEN HEER E. H. KRELAGE. In do Woensdag gehouden 'raads zitting heeft de hoer K rel age, bij <te behandel.ng van het voorstel van B. en W. tot uitbreiding der alg. be graafplaats aan den Schoterweg, ge pleit voor een meer aesthetischen kerkhof-aanLeg, voor toepassing van „kerkhofkunst". Over dit nieuwe on derwerp, aangoduid door een zóó nieuw woord, heeft de heeT Krelagie ons vanmorgen een-ge inlichtingen verstrekt Mijn aandacht werd et op geves tigd door artikelen in een paar Duit- sche tuinbouw-tijdschrifteh, over de „Ausstelluug für Friedhofkunst" die te Steittin is gehouden. Ik geloof, dat er heel veel te doen zou zijn om de graven smaakvoller aan te leggen, regelmatiger en mooier zoodat er ook meer wijding en stemming van uit gaat dan nu het geval is. Het meé- rendeel der graven is toch allesbe halve mooi, met 'n platten steen er op die bovenaan 'n driehoekje draagt, en een ijzeren hekje er om heen. In Duitschland is een smaak voller kerkhof-aanleg lang niet alge meen, maar men begint er toe te ko men, zooals in Stcttl'n en Frankfort bijvootbeeld. (De heer Krelage toonde ons eenige illustraties van den kerkhofaanleg d'.e op de tentoonstelling is gedemon streerd.) U ziet dat de grafsteene'n zwaar der en smaakvoller zijn, terwijl het geheel toch eenvoudig blijft. Ik heb geinfomeerd bij een deskundige of dit in ons land misschien op techni sche bezwaren zou stuiten, maar z L zou het best gaan. Natuurlijk zou men hier een doelmatige verdeeling van het voor graven bestemde terrein moeten maken; er moet op de gemeen telijke begraafplaats met de vierkan te meters gewoekerd wórden. Maar dan kan men zeker veel bereiken, in dien het publiek zich op een smaak voller uitvoering gaal toeleggen. Na tuurlijk zouden do directie der be graafplaats en het gemeentebestuur moeten medewerken. Dat' laatste zou dan speciale punten zooals de hoogte der grafsteene'n, enzoo voorts kunnen vaststellen. Een opzichter der begraafplaats, die de menschen met raad assisteert, zou er ook veeü aan kunnen doen De ijzen-en hekjes schijnen bij den in Stettin tentoongestelden aan leg steeds te ontbreken. Die ontbreken er in. Maar men had er bv. afzonderlijke bloemen- decoraties voor de graven, en ook wel een doorloopende bloemenrand, voor een rij grafsteenen langs. Mis schien maar dat is een zaak, die pas later besproken zou behoeven te wórden zou "t mogelijk zijn, dat de gemeente het onderhoud verzorgt en dat door de menschen daarvoor een jaarlijkfiche som wordt betaald. Denkt u dat een dergelijke ten toonstelling als in Stettin ook hier zou kunnen worden gehouden? Op mijn weg ligt dat niet, maar er zijn m. L verschillende vereenigin- gea die zich niet de regeling van zoo'n expositie zouden kunnen belas ten. Bv. Verfraaiing, en de afdeeling der vereeniging voor Lijkverbran ding, die er toch ook bij geïnteres seerd zijn. In een gedeelte van den Hout zou zoo'n kerkhof-aanleg ge demonstreerd kunnen worden. Op de enkele gu'ustige uitzonderin gen na is de graven-aanleg nu niet mooi. En men kan dren smaakvoller maken zonder ih de sierlijkhetds- o verdrijving der Italiaanse he kerkho ven te vervallen, waar beeldhouw werken staan die ruéc'r een monu ment voor de nabestaanden dan voor den overledene zijn. Overlijdt da al- iemand, dan komt "t voor dat men oan gebeeldhouwde groep van zijn weduwe en kinderen op zijn graf zet! S a 1 o n w a g e n E. S. M. Het salonrijtuig van de E. S. M. zal eenige dagen buiten dienst ge steld worden, om door den schilder wat opgeknapt te worden. HET WEER. De Noordooster, die je gister een gevoel gaf, of 't buiten op straat de lucht een vlijmende ijsmassa was geworden, is gaan liggen. Maar daardoor is gelegenheid gegeven aan millioenen fijne ijsnaalden om op de straten neer te vallen. Nadat die ge niep ig-pijnende dingen den menschen eerst 't gezicht hebben bep'rikt en doorpriemd, zijn ze de straten ijzel- glad gaan maken, zoo-erg, dat de keien vanmiddag spiegeltjes geleken. Gelukkig 1 lebben de menschen nog al zand gestrooid. Maar dat moet nog veel meer gedaan wórden, want het is op vele punten nu gevaarlijk loopen. Het grachtwater is nu ook ijs ge worden, tot vërmaak van de jongens, die vanmiddag al op den Heorensin- gel liepen. Waaghalzen tochl Wie zich ook op 't ijs wagen zijn... de stadszwanen. Een paar blanke beestjes lagen vanmorgen op het ijs in de Nieuwe Gracht. Een lag er heel genoeglijk met den langen hals in de rugveeren weggestopt te slapen, vlak bij de K'ruïsbrug. Een ander, lag even gerust op den kristallen vloer zich wat te vermelen. Die was net uit een ijsvvakje, ter grootte van zijn lichaam, gekropen. De menschen op de brug hadden schik in dit vreemde tafereeltje, ook een brutale kraai, die stok-stijf van verbazing met wijd beens© poolen de „uitgevroren" col lega's stond te bespieden De roetzwarte schelm stónd diep zinnig denkend te peinzen over dit geval met de sneeuwblanke zwanen. DE IJSBAAN werd hedenmorgen geopend. Toen de afzettingen nog n.et geheel in orde waren reed een jongeling, L., over het ijs der sloot die door de ijsbaan loopt. Hij zakte door het ijs, maar weid er spoedig uitgehaald, 's Middags reed hij al weer met een droog pakje. Togen den middag wórd er op de ijsbaan druk gereden. Het ijs :s goed. De leerlingen der H. B. Scholen en Gymnas;um hadden hedenmiddag vrijaf. IJS. De vaart voor gewone vaartuigen is in de Ringvaart van den Haarlom- inermeerpolder, Wetering en Trek vaarten gestremd ook in het Spaar- ne zal na de strenge vorst van he dennacht de vaart niet meer moge lijk zijn. Op het Noordzeekanaal komt heden de ijsbreker in dienstHet grondijs heeft zich op meerdere plaatsen vast gezet. KAMER VAN KOOPHANDEL Wegens overvloed van kopy moet een ons gezonden verslag eenor ver gadering der Kamer van Koopliandel tot morgen blijven liggen. We ontleene'n daaraan dat tot voor zitter gekozen is de heeT A. de CJercq en tot ondervoorzitter de heer G. van der Most van Spijk. Aan de regeóring werd bericht, dat aan de Kamer niet bekend is dat van werkgeverszijde behoefte gevoeld wordt aan de oprichting eener Kamer van Arbeid voor het credletweaen, wei van werknemerszijde. De Kamer heeft geen bezwaar te gen verheuging der marktgeiden voor de Botermarkt. De Kamer sprak zich uit voor het voorstel WiIkons betreffende de Am- sterdamsche Póórt KON. NED. BOND VAN OUD- ONDER-OFFICIEREN. Ondanks de felle koude hadden toch velen zich Woensdagavond opge maakt naar het Bondsgebouvv. Om half negen opende de voorzitter de feestelijke bi.'c-cnkomst en heette de aanwezigen, in het bijzonder de da mes, hartelijk welkom. Alsnu werd een aanvang gemaakt met de wedstrijden in schieten, kaar ten en dominee ren. Deze wedstrijden waren zeer geanimeerd, en deden den ganschen avond een prettige stem ming onder de aanwezigen hcerschen. De verleiding in de schietbaan scheen ook al onder den Invloed van de vorst to verkeeren, althans zij was veel minder goed, dan anders het ge- \al is. Hieraan is het dan ook zeker toe te schrijven, dat niet de gewone mooie seriën werden gemaakt. Prijswinners werden de heeren P. A. Alleman, met 1S2 punten, L de Raad, met 17'» punten, en L Jonck- bloedt, met 171 punten. Troostprijzen werden oog toege kend aan de heerenSterkeuburg, met 171, en Bouman, met 169 punten In 10 treffers. De kaartprijzon werden gewonnen dcor de heeren Pauw, Van Udeu en Tlieel, en als prijswinsteie van domi nooren waren de gelukkigen de da mes Busauet., Tromp en Van Kuyk. Nadut de voorzitter met een kort woord de nrijzen had uitgereikt, ging men tegen twaalf uur in opgewekte stemming huiswaarts. Opening. Hedenmiddag heeft de opening plaats van het Tehuis der R -IC. Ver eeniging lot Bescherming voa Meis- Brandje. Hedenmorgen omstreeks 8 uur heeft een begin van brand plaats gehad in het spoorstation. In den kelder onder de vestibule aan den uitgang was het omwindsel om de centrale verwar mingsbuizen vermoedelijk door de hitte in brand geraakt, hetgeen een verstikkende rook veroorzaakte. Dour eigen personeel is de bram! rnet eenige slangen op de waterleiding gebluscht Het Spoorwegongeluk. Eenige bladen melden, dat do seln- buiswachler, d:e bij 't spoorwegonge luk van Vrijdag betrokken zou zijn, geschorst is. Dit is onwaar. De directie der Hollandsche Spocr heeft weliswaar eon onderzoek inge steld, maar tot een resultaat is zij nog niet gekomen. In afwachting daarvan hoeft de directie den seinhuiswachter een an deren werkkring doen geven H.ij 1s thans voorloopig bij den goederen dienst geplaatst. Van schorsing is geen sprake. Jacob van Lennep. Het bal-masqué zal plaats hebben op 19 Februari in de Kroon. Prins Carnaval en zijn gevolg zullen tegen woordig zijn ra Japansch cosluum. De zaal wordt Japansch versierd. Uit de Rechtszaal ONTSPORING BIJ 'T KENAUPARK. De Rechtbank deed heden uit spraak in de zaak van den seinhuis- wachter De V., beschuldigd door zor geloosheid het ireinderaillement op S Nov. 1911 bij T Kenaupark te hebben veroorzaakt. De Rechtbank veroordeelde den man tot f 15 boete. De eisch was 14 dagen gevangenis straf. BEDRIEGLIJKE BANKBREUK, Het volgende zaakje betrof een fuil- lissenients-quaeetie. De bakker R. S. was door financieels hulp van ande ren, onder wie zijn meisje E. van B in staat gesteld de bakkerij van Hes- selman in de Jansstraat ova- ta ne men. Na eenicen tiid gine de zaak ich- teruit Ook kwam daarbij, dat Hes- selman een zuak in bet Schoterkv er tier vestigde en oude klanten weder bij hem terugkwamen. Hoe het zij, do bakker S. werd baloorig en geen uitkomst meer ziende, verkócht hij op zekt-rc-u dag (18 Juli) den geiteelen nventuris voor 1150, welk bijdrag hij aan zijn meisje ter hand stelde. Doch daardoor kwam hij juist iu aanraking met deu strafrechter, wan:, zeide het O. M., dat had S. niet mo gen doen, nu hij de wetenschap had, dat een faillissement onvermijdelijk was. Hij kon aan zijn verplichtingen niet voldoen hij wist, dat hij zijn an dere schuldeischers geen cent kon be talen. daar er geen actief was, ter wijl zijn schuld toch nog f 1000 be droeg. Nu wil het O. M. wel als ver zachtende omstandigheden aanne men den druk, dien de vader van rijn meisje op beklaagde uitoefende de toegenegenheid voor zijn meisje, maar dat neemt niet weg, dat hij zijn an dere schuldeischers te kort heeft ge daan. Desweg© vorderde hot O M. legen beklaagde 1 week gevangenisstraf. C. J. A-, huisvader, te Velseroord woonachtig, thans gedetineerd, was als magazijnknecht aangenomen door den heer G. W ilson. Hij was belast met liet toezicht over de materialen, welk© in een schuur waren geborgen. Doch in plaats van „toezicht houden", nam beklaagde de hem toevertrouwde materialen weg. Achtereenvolgons ontvreemdde hij 3 blokken lood van 25, 25 en 50 K.G. en verkocht deze aan den opkooper T Voor dit feit vorderde tiet O. M. 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve liechtenis. Mr. Thöne pleitte een lichtere straf: beklaagde is geen misdadiger, doch had een groot gezin. Hij is voor do verleiding bezweken. Hei is ook hier weder het oud©

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1