HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. DONDERDAG 18 JANUARI 1913 OM ONS KEEN N*. 147. Nabstrar-htlng van den Gemeenteraad. Toen indertijd do Raad besloot, de aanplakborden door aanplakzuilen te vervangen heb ik n>ij veroorloofd, te zeggen dat hierin volstrekt geen ver betering stak. Hoe ze ook heeten rno- gen: borden, zuiion; pilaren, mijnent wege kolonnades, altijd zullen de din gen waarop biljetten van allerlei kleur worden geplakt, ntonsterlijk leelijk en ontsieringen van de straat blijven. En waarom blijven ze toch maar bestaan Alleen uit sleur. Aanplakplaatsen zijn in dezen tijd, nu ook de armste een courant, in huis heeft, ondingen en hadden, met den stads-omroeper, gerust kunnen wor den afgeschaft. Maar daar niets behoudender is, dan een openbaar bestuur, bestaan zi] heden ten dage nog. Zevenmaal zullen we er mee gestraft worden. Ze venmaal zal ons oog moeten rusten op houten, met bonte papieren be plakte zuilen, wanneer wc maar één wandeling maken door de stad. En dat op initiatief van hetzelfde Col- lego, dat in Mei of Juni van 't vorig jaar pas een roerend verzoek verzond om toch vooral ons stadssrhoon te ontzien! Geneesmeester genees u zei ven, zou ik willen zeggen. Met erkentelijkheid en lof dient een poging te worden vermeld van Mr. Spoor, om ons althans één van die zeven olagen te besparen. Zet er vooral geen op de Groote Markt, ver zocht deze, maar hoe ik ook dezen wensch deelde, aan het succes daar van heb ik onmiddellijk gewanhoopt. Reclamezuilen moeten zoo hinderlijk mogelijk wezen, anders bereiken ze hun doel niet. ze moeten goed in 't oojr vallen, dus op pleinen en open ruimten staan. Ware T er alleen om te doen geweest, zeven schrikbeelden in Haarlem ergens neer te zetten, dan hadden we ze bij elkaar kunnen zet ten in de Pandpoort, waar ze bijna niemand hinderen. Juist als gevolg van den aard van hun bestaan moeten ze ons vervelen op de allerdrukste punten van de stad. De beer Spoor wou wel wat veel opeens: in zijn gedachten zog hij de vischmarkt en het standbeeld ook al verdwijnen. Louwtje weg! Het revo lutionaire denkbeeld bracht zichtbaar velen aan t schrikken en bevorderde de kansen niet, dat de Groote Markt van een reclamezuil verschoond zou mogen blijven. De Rand wachtte maar op argumenten en de heer de Breuk gaf die. Er stond op de Groote Markt, toch ook al een urinoir en verder op hebben we een zuurkraampje", zei do wethouder, alsof het een gemecrfle- bedrijf gold. Kortom, hij zei het niet, maar meende het toch: bij zooveel lee- lijks kon de reclamezuil gerust nog bij. En zoo besloot dan ook de Raad, dnt de Groote Markt met zoo'n ding zal worden ontsierd. Als de wethouder De Breuk den voorzitter van de vereeniging „Haer- lem" ontmoet, zal die, hoop ik, toch wel eens oen hartig woordje tot hein zeggen. Ik moet mij er over verontschuldi gen, dat »k onmiddellijk na dezen prullenboel spreken moot van het Schilderijenmusoum. Of .'ievor van het salaris van den directeur, waar het museum bijgesleept werd. Plet denkbeeld van B. en YV., om het sa laris van f 1000, volkomen onvoldoen de voor ©en kunstenaar, te brengen op 2000 3000, kon bij velen geen genade vinden De heftigste bestrij. der. men vat het licht, was de heer Middelkoop, die eenmaal niet laten kan om, zoodra het museum met zijn toebehoor©» ter sprake komen, nijdig te worden en met lijmerige stem steken uit te doelen naar alle kanten. Wie ze hoort zou er zich aan ergeren, wanneer niet de argumenta tie zoo koddig was, dat je or ten slotte toch over in een lach schiet. De basis van het betoog woivj gevormd door deze twee kostelijkheden, dat de di recteur van het Museum eigenlijk niets meer te doen heeft, en dat de Commissie haast wel voldoende is om het Museum te besturen. Kan men een dergelijk betoog nu wel voor ernst houden De lieer Krelage maak te er zich boos over hij deed het to voel eer aan. In deze discussie had de waarne mend voorzitter. Dr. H. D. Kruseman, do teugels wel wat strakker- mogen houden en met namo do heeren Bre- gonje en Schram tot de orde roepon, toen zij uitdrukkelijk verklaarden en ons aan de perstafel onder de aan dacht wenschten te brengen, dat dc vorige directeur niet om het lage sa laris zijn functie had neergelegd, een quaostio die blijkbaar in geheime zitting besproken is, aangezien wc er in openbare vergadering nimmer van gehoord hebben. Schering en inslag van de oppositie waren, dat voor 1000 een geschikte man te krügen is. Ik betwijfel het en heb bet altijd betwijfeld. Zeker, er is niets tegen, dat dc titularis „er Iets bij doet", maar daartoe zal hij met een inkomen van /2000 A ƒ3000 toch ook wel verplicht wezen. Of meenen de heeren Bregonje en Modoo lieusch, dat een eerste rangs kunstenaar en kunstkenner daarmee tevreden kan zijn Deze beide Raadsleden zijn in hun optreden sympathiek, omdat zij voor hun functie onderzoeken, nadenken en werken. Dat zc zich eens vergissen is dus volstrekt niet erg. Alleen wio niets uitvoert, maakt nooit een flater. En in dien zin behoeven zij verschil lende Raadsbroeders, die zich nim mer vergisten, niet te benijden. Maar jammer W!ift het, dat bij beiden de kijk op cijfers dikwijls zoo benepen is. Plet duizelt hun bij groote getallen, zelfs hebben ze angst voor uitgaven, dio er'nog niet eens zijn, de kosten van bewaking en toezicht in het nieu we museum. „Er zal een concierge moeten wezen", zei de heer Bregonje, met iets van afschuw in zijn stem. Zeer terecht zeiden de.heeren Krelage en Loosjes. dat er iets meer te doen is voor een goed" directeur, dan alleen de zaak maar zoo'n beetje te admi- nistreeren. Allerlei bekwame men- schen geven immers uit hun over vloed, ook al geven zo lang niet alles. Daarom studeerde een predikant La tijn, Grieksch en Hebreen wsch, daar om werd de medicus onderricht in natuur- en scheikunde, daarom werd d» lccraar onderwezen in de ver ver wijderde stammen van de taal, dio hij doceert Zoo is T ook hier een zeer bekwaam man alleen kan een goed directeur voor ons museum zijn en om hem te krijgen moet een goed salaris worden aangeboden. De stemming had wel een zeer vreemd verloop. Punt a van het be sluit van B. en YV., strekkende tot introkking van het Raadsbesluit, waarbij de vroegere bezoldiging was vastgesteld, werd aangenomen met 16 tegen 14 stemmen, terwijl over het tweede gedeelte, strekkende tot vast-" stelling van het nieuwe salaris, de stemmen staakten. Oorzaak daarvan was de heer Van Rossuni, die van meening is. dat weliswaar de vroe gere salarieering niet. goed was gere geld, maar do nu voorgestelde te hoog vond. Mocht bij de herstemming in de volgende vergadering het voor stel worden verworpen, dan zal de heer Van Rossum een tu esc hen voor stel indienen. De zaak-Van der Molen, het uitbe talen van verhoogd loon aan gemeen tewerklieden, dio tusschen 1 Januari Mo en. 1 Juli 1911, den gemeente dienst hebben verlaten, is nu einde lijk afgehandeld en wèl in de goede richting. De menscheu krijgen het uitbetaald. Wèl verzette zich de heer Do Breuk er tegen, op grond dot de terugwerkende kracht van het loon een faveur, een gunst, was en dus van loon niet mocht worden gespro ken, maar de meerderheid van den Raad deelde die meaning toch niet. i. C. P. buitenlandse!! Overzicht Ge oorlog tusschen Italli en Turkije Nu de vechtlust aan «Ie zijde dei- Turken en Arabieren wat vermin derd is door den tegenspoed der la&t- ste maanden, wordt nog eens DE HEILIGE OORLOG GEPREDIKT, om de Mohammedanen opnieuw tot strijden aan to sporen. Een Turksch blad ontving van zijn correspondent in Tripolis liet volgende telegram ,,ln de proclamatie, waarin de een heid gepredikt wordt, die alle Moham medanen hijeen moet houden tegen den vijand van het Turkschè rijk, deelt de oppcr-sjeik der Sinoessis of ficieel mede, dat hij Italië den heili gen oorlog verklaard heeft. Hij eischt van alle Arabi sche stammen en sjeiks, dat zij aan den oorlog deel nemen. De proclamatie heeft een diepen indruk gemaakt op de Mo- j hammedanen, die zich ijverig voor den oorlog gereed maken.' Tot zoover dit telegram. 't Is ons evenwel niet duidelijk, of do heilige oorlog eerst nu wordt uit geroepen. \Vo mpenden, dat deze al maanden geleden was verklaard. Blijkbaar is de proclamatie dan ook niet veel nicer, dan een herhaalde op roep, om zich aan de zijde der strij ders te scharen Als alle Arabieren eens naar de wapens grepenMaar ze zullen wel verstandiger zijn, want nu is er voor de Turken toch niet veel succes meer te behalen. DE ITAL1AANSCHE KONING OVER 'T LEGER. Een door den koning uitgesproken oordeel over <le houding der Italiaan- sche soldaten in Afrika, doet de rail- de in de pers. •Een hooggeplaatst ambténaar, dio onlangs bij Victor Emmanuel op audiëntie was, sprak over den oorlog en zei o. a. „De dapperheid van on ze soldaten is een ware openbaring geweest." De koning moet hem geantwoord hebben „Voor mij is het geen open baring geweestik heb nimmer een oogenblik getwijfeld aan den moed mijner soldaten. Hun dapperheiu heeft mij geen .oogenblik verwonderd: ik was zeker van ben." Victor Emanuel guf vervolgens zijn voldoening erover te kennen, dat hot Italiaansche volk thans zoo veel meer vertrouwen iu zijn leger stelt. Dit Turkije. De Senaat heeft met 35 tegen 4 stemmen besloten te adviseeren tot ONTBINDING VAN DE KAMER, 't Is nog niet zeker, wat T ministe rie zal doon. Waarschijnlijk is, dat 't toch tot ontbinding zal komen, maar er komen tevens geruchten, dat er in het ministerie belangrijke wijzi gingen zuilen komen. 't Is dus wol een warboel in de po litiek. En bovendien wordt deze nog vertroebeld door inmenging van bui ten, want er dreigen weer nieuwe binnenlandsche onlusten. De opstand In China. Men verneemt uit Peking, dat ver schillende politiemannen een cordon vormden om de plek, waar de aan slag op den minister-president ge pleegd was en 40 verdaohten arres teerden. De gearresteerde hoofddader heeft bekend, dat de vermoording van Jocansjikai het sein had moeten we zen voor EEN ALGEMEF.NEN OPSTAND in Pelting. Huiszoekingen, die in ver scheidene woningen plaats vonden, bevestigden' dat. De politie ontdekte een hommenfabriek on arresteerde et telijke personen, die.in het geheim bommen bij zich droegen. De ontdekking van een bijna ge slaagde poging om dc keizerin-wedu we te vergiftigen, deed de ontsteltc nis in de stad toenemen. Ann de buitenlandsche legaties geeft men te kennen, te vreezen voor ernstige 'gevolgen in de toekomst. De autoriteiten in Peking beweren to hebben ontdekt, dat de bommen werpers volgelingen zijn van de revo lutionaire leiders in-Sjanghai. De hoofddader is een zendeling, die zijn opleiding ontvangen heeft in Japan. Ernstiger bericht komt nog uit Sianfoe. Daar moeten 10,000 MENSCIIEN VERMOORD zijn, waaronder de kinderen van de zendingsschool. RUSLAND EN MONGOLIS. Dc „Nowoje YY'remja" bevat een merkwaardig bericht, dat uit Peking afkomstig heet te zijn. De Chineesche regeóring zou Mongolië aan.... Rus land willen afstaan, wanneer het daarvoor'een- leening van 100 mil- lioeu roebel afsluit. Op 't departement van buitenland sche zaken te Petersburg weerspreekt men dit bericht ten stelligste en zegt men, dat Rusland een volledige auto nomie van Mongolië wil, als vazal staat van Groot-China. Bit en over PerziS. Uit Teheran wordt geseind, dat do voorbereidingen voor de verkiezingen gestaakt worden. De verkiezïngsconi- inissarissen leggen hun ambt neer, omdat de Bachtaaren met geweld de verkiezingen in hun eigen belang wil len inrichten. De RUksdagverkiezingen in Duitschlaud. Aan 't Hbld. wordt geseind, dal „do rijkskanselier nog een laatste po ging doet, om alle burgerlijke partij en in het harnas te jagen tegen dc sociaal-democratie.Gistevmiddo g bet hij zijn adjudant confereeren met den heer von Heidebrand van dc con servatieven, Herold van het centrum, Schilfer van de nationoal-liberalen en enkele andere kopstukken. Ook de heer VViemer van do vrijzinnige volks partij werd uitgenoodigd. IIij moet evenwel voor de eer bedankt hebben. Een der Duitsche bladen verzekert ook, dat noch Schitter, alsook alle andere nationanl-liberaal afgevaar digden geweigerd hebben aan dit on derhoud deel tc nemen. üe pogingen van den rijkskanso- iler hebben dus blijkbaar niet veel succes. Allerlei. DE INTERPARLEMENTAIRE UNIE. Bericht wordt,, dat de 17de interpar lementaire conferentie, die in den herfst van het vorige jaar in Rome gehouden zou worden, maar uitge steld werd wegens cholera-gevaur, dit jaar stellig zal plaats hebben. Evenwel niet in Rome, welke stad in verband met den oorlog minder ge schikt lijkt. Do interparlementaire raad zal den lOden Februari in Brus sel vergaderen, om daar de plaats te bepalen, waar de volgende conferen tie gehouden zal worden. Het pro gramma zal nagenoeg gelijk zijn aan dat, hetwelk in 1911 in Rome behan deld zou worden. MINISTER AEHRENTHAL. Do minister van buitenlandseho zaken van O os ten rijk-11 onga r i j c is ongesteld. Er komen geruchten, dat hij zal aftreden. FRANKRIJK EN T VATICAAN. De „Autorité" verneemt uit Rome, dal onder het kabinet-Caillaux on derhandelingen met den Heiligen Stoel zouden zijn geopend over het hei-stel van de officieeie betrekkingen tusschen Parijs en het Y'aticaan. Den zaakgelastigde, door minister De Selves aangewezen, zou het Vaticaan evenwel niet gewild hebben. DÉ RUST IN SPANJÉ TERUG GEKEERD. Geseind wordt, dat in de provincie Valencia de staat van beleg is opge heven. FRANKRIJK EN DÉ MAROKKANEN. Uit Fez wordt geseind, dat Óen Franscho colonne 'n Marokkaansch legertje verdreef en achtervolgde, dat het Fransche kamp bij Oued Adam had aangevallen. De Fransehen had den 2 gewonden en 2 dood> n. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. De Madrklsche A. B: C. betoogt, dat Spanje, in Marokko aanspraak maakt op volledige souvereinlteit. Zoowel in de Noordelijke als in de Zuidelijke ZOne, welke straks door Spanje zul len worden geannexeerd, zoodat de Sultan, noch eenige andere mogend heid, daar nog macht zullen kunnen uito^lenen. Maar wat zal Frankrijk daarvan zeggen DE OPSTAND IN PARAGUAY. Telegrammen uit Asuncion deelen medo, dal de partijgangers van Ro-1 jas getracht hebben tegenstand te bieden aan de revolutionnairen, waarbij een aantal dooden vielen. De opstandelingen bleven meester van den toestand. ONLUSTEN OP CUBA. Vóór de variatie heorschen er ook weer eens rovolutionnaire onlusten op Cuba President Taft heeft daarmee zich reeds bemoeid, wat zooveel wil zeg gen als wanneer de regeering geen orde kan brengen, zullen de Vereenig- de Staten ingrijpen. RUSLAND EN DE FINNEN. Rusland gaat vooit de Finnen te knechten, 't Wil nu de Russische taal tot dc otficieele laai in Finland ver klaren. Natuurlijk stormt weer 't ver zot in 't land oer 1000 meren, maar... t zal den Finnen niet veel baten, do Russen hebben de macht Stadsnieuws TEYLER-LEZING. Een vrij talrijk gehoor vulde gis teravond de aula in de Teyler's Stich ting, waar Dr. YV. E in the ven, hoog- lee'raar in de physiologie te Leiden, een,lezing hield- Deze had zich tot taak gesteld de electrische verschijnselen door het oog voortgebracht, te besproken. Ons oog Is in staat denzelfden elec- trischen stroom voort te brongen als we ontwikkelen in electrische centra- len, voor het laten rijden van trams, of het branden van lampen. De stroom van hot oog is evenwel milil- oenen malen zwakker. Toch achtte spreker zich in staat dón stroom van 't oog tc- kunnen de- monstreeren. Daartoe had hij het oog van een gedooden kikvorsch in 'n zwart kastje geplaatst. Als het ong daarin wordt opgeboivgen behoudt het ©enigen tijd zij.n levenskracht en dus ook electri sche kracht. Het oog was verbonden met een galvanometer en nog eein- ge instrumenten, waardoor enkclo lichtvlekken op een lichtbeeld-dook gebracht werdén. Eerst werd de accumulator van 2 volt aangeschakeld en daarna de electrische stroom van het kikvorsch - oog. Hoewel de proef n.et geheel ge lukte, Was toch duidelijk te zien, dat de lichtvlekken zich wijzigden. De electr.sche stroom van het oog was dus een belangrijk deel van de 2 volt van den accumulator, wellicht 1/10 of 1/100, De electrische stroom heeft aller eerst ten doe] het oog te verlichten. De spanning van den electriscbcn stroom van het oog is onge\eer 1/1000 volt, de lichtsterkte is 1/10.000.000 ampère; dus we] heel weinig. De electr.sclie stroom door het oog voortgebracht behoort tot de levèns- verr.chtingen van dit lichaamsdeel. Onze Lachhoek ONGUNSTIG TIJDSTIP. Hoe komt dat toch als ik hier ben functicmneert nooit de cenuaJe verwa i-niingl Ja, meneer u komt ook altijd in tien winter. KLEINE VERGISSING. Wei, mevrouw Klem, hoo gaat bet met uw zoon? Ach, die ib neurostbeni ke r. Zoo, zoo... daar verdient bij dan zeker wel goed geld mee? OM DE RENOMMÓ. Burgemeester (tot pas in dienst ge treden veldwachter). En als c-r een vreemdeling naar den weg vraagt stuuT hem dan langs een omweg naar zijn bestemming, opdat ons plaatsje niet zoo'n ellendig kleinen indruk maakt Spreker b<«chreef, verduidelijkt door lichtbeelden, de proeven door enkele geleerden genomen, om de electrische strooinen van het oog te onderzoeken. In het oog werden re acties door licht opgewekt waarna de waarnemingen gefotografeerd wer den, waaixloo'r z.g. foto-elee tri sche ren cries verkregen werden. Do electrische stroom van het oog wordt opgewekt door de retina o het netvlies. Proeven hebben d-t aan getoond. In het netvlies komen de zenuwen en de lichtprikkeling te zamen, waar door de electrische stroom ontstaat. In de retina worden drie substan- tics onderscheiden. Door foto-elcctri- sche reacties is dit aangetoond. Spre- ke'r toonde daarvan enkele lichtbeel den. De veranderingen die onze oogen ondergaan kan elk waarnemen. Komt men uit een donkere kamer in een sterk verlicht vertrek, dan is het of liet oog zeer doet, komt men uit het licht in het donker, dan zal het oog eerst na eenlgen tijd iets in het duister onderscheiden. Het oog verandert geregeld. Dit mag volgens spreker in Haarlem wel eens gememoreerd worden. In de retina vindt men drie sub stanties. Dr. Van Genderen Stort heeft aangetoond, dat de staafjes en de kegeltjes in de retina aan verande ring onderhevig zijn. Ons oog kan verschillende licht sterkten waarnemen. Het maximum kan even in het. volle zonlicht zien, het minimum 's nachts sterren van do 5do grootte zien. Een enorm verscliil dus. Het eigen licht van het oog is waar te nemen in een beslist donkere ka mer. In die kamer zien we met alles zwak. maar voor ons oog komen ve lerlei kleine lichte, zwakomlijndo puntjes. Wel straalt het oog zelf geen licht uit,, maar het is het licht, dat hog iri liet oog is, zonder dat do lichtprikkel van huiten nog inwerkt. Het oog zelfs van een kikvorsch is veel gevoeliger voor de lichtsterkte, ilaii de beste wetenschappelijke in strumenten. De natuur is de weten schap dus wel vooruit. Spreker eindigde met de opmerking dat nog niet alle verschijnselen van het oog verklaard kunnen worden. Maar, zoo is het altijd, als een pro bleem bijna is opgelost, komen er da delijk weer nieuwe problemen. TEYLER'S GODGELEERD GE NOOTSCHAP. Naar wordt medegedeeld is In plaats van prof. De Bussy, die heeft bedankt, prof. P. H. Ritter tot Lid van Teyler's Godgeleerd Genootschap benoemd. „PLAN 1913". Te dezer stede is dezer dagen de eerste vergadering gehouden van de centrale commissie vodr „Plan 1913". Van knust en Kunstenaars. XXXII. Het is, hij de uitbreiding, die het verzamelen van kunstwerken de laat ste jaren ondergaan heeft, niet te verwonderen, dat meer en meer wet geving en rechtsspraak ook met kunst voorwerpen zich moesten gaan bezig houden. Kunstwerken zijn langzamer hand artikelen geworden, onderhevig aan den invloed van economische wel len van vraag en aanbod en daar het bovendien artikelen zijn die gemeen lijk een vrij aanzienlijke waarde ver tegenwoordigen, is hut vanzelf spre kend dat de behoefte zich heeft doen voelen om althans eenigszins, die waarde wettelijk gegarandeerd te krij gen door falsificaties en namaak op scherpe vviize tegen te gaan. Nu is daarvan in Nederland nog weinig bemerkbaar geweest. En ge woonlijk zijn üe koopcis vuu gefalsi fieerde kunstwerken, wanneer zij zien lot den rechter wendden, onverrich ter zuko huiswaarts gekeerd, omdat een juiste omschrijving van de mate rie-zelf en de verschillende maten waarin deze aan vorvulsching onder hevig is, ontbreekt. Zoo is bijv. het zetten vuu een hundteekening op een schilderij, door een ander dan den schilder zeil, wel eens niet achtervolg- buar verklaard, omdat die handteeke- ning geen vulschheid in geschrifte beieekende.... daar toch immers de hundteekening in verf gesteld was! Sinds Januari 1907 bezit het Duit sche Rijk een Kunstschutz-gesetz, dat In veel gevallen voldoende van inhoud Is, urn moauliike overtredingen te uchtervolgen en bestraffen. Dat zelfs dezo uitvoerige Rijkswet veel heeft moeten voorbijgaan zal iedereen blij ken, die in dubieuse gevallen die pu- ragraphen naslaat om opheldering of Inlichting te verkrijgen. Y'oor de Amsterdamsche rechtban ken zijn de laatste maauden eeuige zaken van schilderijvervalsching be handeld. Eene ervan is reeds gerui- men tijd, na nog een paar hoogere instanties doorloopen te hebben, afge handeld. Daarbij is uitgemaakt dat de publieke veilinghouder nooit voor de al of niet echtheid van een door hem ter veiling verkocht werk kan worden aangesproken, daar hij door de gebruikelijke zinnen, vooraan in den catalogus afgedrukt, daartegen beschermd is. Iedere veilingsbezoeker kent deze zinnen: „ieder voorwerp na toeslag voor rekening en risico van uen kooper, zonder actio of refactie" etc., eic. leder veil mg bezoeker zul wei doen zich deze recnterlijke uit- spraak in het geheugen tc prenten. Van anderen uard ts een civiel ge ding waarvan dezer dagen de bladen melding maakten, en dat eveneens voor de Amsterdamsche rechtbank be handeld zal worden, liier geldt het de klacht van iemand, die beweert een vulscho Henrietto Ronner voor een echte gekocht te hebben. Het schilder stuk in quaestie zou slechts gedeelte lijk van de hand dezer kunstenares zijn, de handteekening er op niet door baar erop aepluatst, enz. YVaaf wij (het schilderstuk, waar het om gaat niet voor ons hebben gezien, moeten wi> ons bepalen tot wat uit do conclusie van antwoord van den ad vocaat van den verkooper gepubli ceerd is en dat in verband brengen met onze ervaring op dut terrein. Toen in het voorjaar van 1911, het atelier van wijlen Henrielte Ronner geveild werd, bevonden zich in den nagelaten schildersboedol slechts en kele „schilderijen", d.w.z. slechts en kele werken die door de artiste zelve als geheel voltooid beschouwd waren en tengevolge dier beschouwing van hare bandteekening voorzien. Deze complete schilderijen van do meeste res der katjes-schilderins brachteD hooge prijzen op, prijzen in overeen stemming met de hooge handelswaar de, dio "hare werken reeds tijdens lianr leven bezaten. Varieerden deze prijzen tusschen 1500 en 2500 guldens, dan steken ze toch vrij sterk af tegen het bed ra" van f 500.— dat in boven bedoeld geding genoemd werd. Maar or was op die veiling meer, veel meer. Tientallen, ja honderden studies en z.g. opzeilen wur schilderijen gin gen onder den hamer van den auctio naris door. Nu kunit het vaak voor dal een artist hetzij erg met zulk een studie of aanzet ingenomen is en er zijn hand teek em ng onder zet, of dit zelfde doet. wanneer hij die studie of opzet aan vriend of kennis len ge schenke geven wil, doch gewoonlijk zijn die studies niet gesigneerd be wijs dat de artist ze niet ais voltooide kunstwerken wenscht beschouwd te zien en ze worden door de erfge namen van den boedel van de initia len van dein) artist voorzien, of met een z.g. veilingsstempel bedrukt, een en ander als garantiebewijs dat het ding in quaestie uit den boedel afkomstig is. in de nalatenschap- Ronner waren, de studies op die wijze met. II. R. gewaarmerkt. met een enkele uitzondering wellicht van za ken, die om bovenvermelde redenen voluit geteekend waren. Nu kan het dikwijls moeilijkheid opleveren de juiste grens te trekken tusschen wat onder een schilderij, een studie of een op (aan)zet beschouwd moet worden. Doch afgezien van liet feit dat voor schiiderij-kenners deze grens gewoonlijk wel te trekkeu vuil moet ni.i. de doorslag gegeven wor den door wat te dien opzichte door dein) artist waar hui om gaat bekend is. En nu slaat liet voor Henrielte Ronner vrij vast dat slechts huie complete schilderijen gesigneerd wa ren en slechts een enkele studie in dat voorrecht deelde. VI'at voor ingewijden evenzeer vast stond, toen zij die groote hoeveol he den studies per zestal, dozijn of zelfs per portefeuille zagen veilen, was, (lat na verloop van lijd er een levendige handel ontstaan zou ui die blude.i, dun door nun ol meer bekwame nun- ouu lol ineordor of uunuer complete liunstweriveu E<nneluuiorpnL.s©erd. De uuWOOl'ulUgou waai ia liet novenvei- mold advócalon-untwoord gesteld is, geven reent tot net verluwden dm men met een dergelijk „opgeanapt Jrtonner-werk hier van doen heelt. Laten wij nu verder even deze Ron ner buiten beschouwing en vragen ons af. is een dergelijk „opgeknapt" 9clülderst.uk nu uls een scliiiuonj van een bepaald artist te beschouwen of niet. Zonder nu bepaald in een uiter ste tc vervallen als door Matlhijs Ma- ris gedaan werd, izie een slakje zijner correspondentie door mej. Marius iu den Gids van December jl. gepubli ceerd) toen hij schreef dat een werk van hein, waaraan een hersteller iets gerepareerd had, reeds daarom niet meer van hemzelf was, zijn wij toch der mooning toegedaan dal iedere toevoeging van welken aard ook, na den dood of zonder medeweten van den kunstenaar op wiens naam hot werk staat, aangebracht, dit werk maakt tot een tusschending en zeker niet als een compleet werk van dien kunstenaar kan worden Vcschomvd. daar toch vaststaat, dat voor die toe voegingen de kunstenaar zelf de ver antwoordelijkheid niet aanvaarden kan. In hoeverre de artistieke en commercieele waarde van het werk gewijzigd is, doet tot deze simpele fei telijkheid niets ter zake. De beant woording dier vragen berust bij <le kiinstoxperls, niet bij den rechter, die slechts te constateeren heeft of en in hoe groote mate een werk waarover een ceding gaat, nog in den staat verkeert, waarin het uit des 'kunstu- .uiureuandeu kwam. Zijn ongesonc- uuinieerde tuevuegingeu of vei wijde lingen geschied, aan houc& de ver- „uLn ooi «lelijkheid ide artistieke, wel iu verstaan/ van den oorspronkelij ke» kunstenaar op, i s fuctu hei werk met meer uHsluucnd het zijne. Hoe eenvoudiger en vaiizei;spreken der men geneigd is deze opv uiting te vinden, des te absurde r_ lijkt eene an dere, door meergemeld en advocaat in zijn antwoord tun'besie g.gev'en. Een schilderij toch, zeg i deze rechts geleerde, „moet geacht worden te zijn „geschilderd door hem, dio het ont- „werp van' het schilderstuk omwierp „en net, op ©enige kleine détuils nu- „voltooide". YYordt deze stelling door den rech ter aanvaard, dan is de importantste afdeeling eener wèlig tierende schil der uen-kiioeiërij jnridisch gcsanction- •.eerd. Die „kleine détails" immers zullen niet beletten, dat het karakter een kunstwerk or door uaumcr- Kelijk gewijzigd kan worden. Fm do hoegrootheid dier détails heeft weinig t>cleekeni3 indien eenmaal in prin- cipio het aanbrengen van dergelijke „détails' erkend en goedgepraat ordt. Doch eene dergelijke aanvaarding lijkt mij voorloopig tot de onmogelijk heden te beheoren. waar er bovendien inet een belangrijk element, de ver uit woordelijkheid van den oorspron- kelijken artist, op zoo grove wijze de hand gelicht wordt Het is mogeluk dat den advocaat die bovenstaande Stelling schiep, een aantal zeventiend' eeuwsche ateliers voor den geest ge staan hebben Rubens en Y'on Dijck hebben veel leerlingen-werk in het hunne opsenomen en de doeken daar na als hun eigene gesigneerd. Maar daarvan is bij de kleine détails waar om het liier gaat geen sprake. Zij toch waren er zelf bij ©n aanvaard den, signeerende, do volle verant woordelijkheid vuu het werk d"t met hun naam de wereld inging. Met het toestaan van toevoegingen post mor tem en het erkennen dier toevoegin gen als invloedsloos op het oorspron kelijk kunstwerk, wordt de deur tot brutaal bodrog nog wijder geopend en de verantwoordelijkheid van den kunstenaar voor zijn werk gesluip- i noord. Daarom is bet met belangstelling dat kunstvrienden den verderen loop ook van deze civiele procedure kun nen tegemoet zien. J. H. DE BOIS. 15 Jan. '12.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5