richtte in wijden omtrok groote ver-1 iv'. o.-i.ijig aan. Verscheidene huizen worden wterk beschadigd. Zolderin gen stortten in en do meuschen, duo wan tafel zaten het was juist etens- tijd weiden gekwetst. Dadelijk na de ontploffing sloeg de vlam uit ettelijke gebouwen, zoodat men voor nog meer ontploffingen vreest. "J ot nog toe zijn een zwaar en een aantal licht gewonden wegge bracht. Menschen, die in de nabijheid waren, werden tegen den grond ge slagen. Gelukkig waren de meeste ar beider s(het liep tegen 2 uur) om te schaften uit de fabriek weg. Er zijn 1 doode, 5 zwaar en vele licht gewonden. Uren in den omtrek is de uitwerking van de uitbarsting waar te nemen. Huizen staan zonder dak. DOOR INBREKERS OVERVALLEN. De juwelier Schulze, zijn vrouw en zijn dochter zijn in hun huis te Ber lijn door inbrekers overvallen. De dochter is dood. ei» is weinig hoop, dat Schulze en zijn vrouw er het le ven af zullen brengen. EEN RAAR MAN. Te Rixdort bij Berlijn loopt weer iemand rond, die meisjes de haar vlechten afsnijdt. Een meisje van 14 jaar kwam weer zonder vlecht op sciioo! aan. Het kind had niets van de wandaad gemerkt. STAKINGSONLUSTEN IN AMERIKA. De staking te Lawrence In Massa chusetts heeft Maandagavond tot zeer ernstige ongeregeldheden geleid. Toen doden nl. ongeveer 3000 stakers een aanval op een fabriek. Twee com pagniën militie en een batterij artil lerie werden gerequi'neerd. De militie chargeerde met de bajonet, zoodat tal van lieden gewond wei-den. In oen botsing tusschen stakers en po litie werd van weerszijden van re volvers gebruik gemaakt Er moeten velen doodgeschoten zijn. Men vreest nu voor uitbreiding van de staking, waarbij dan 200.000 ar beiders zouden zijn betrokken. DOOR GESMOLTEN IJZER BEDOLVEN. Het ontzettende ongeluk op het ter- "reln van de mijn Phoonix bij Ruhr- ort, waar door het springen van een hoogoven acht werklieden onmiddel lijk gedood en zes zeer ernstig ge kwetst zijn, wordt in de Duitsche bla den de ernstigste ramp genoemd, die in de laatste jaren voorkwam. De hoogoven was eerst sedert eeni- go dagen in gebruik, en vooraf nage zien en goedgekeurd In den loop van den nacht had zich waarschijn lijk erts in den oven vastgezet; dit is later met een groote kracht omlaag gevallen. Door den geweldigen druk is de mantel van den oven gespron gen, en stroomde het gloeiende, vloei bare ijzer plotseling uit den oven. De werk heden, d'e in de nabijheid van den oven arbeidden, konden rich niet snel genoeg bergen. Acht hunner wer den door het gloeiende ijzer onmid dellijk gedood; de lijken zijn zoo ver koold, dat ze niet meer kenbaar zijn. Men weet slechts, dat onder hen zich ook de hoogovenmeevte'r Frank en de voorwerker Busch bevinden. Bovendien werden zes andere werk lieden zoo ernstig gekwetst, dat men voor hun leven vreest. Eenlge werk lieden worden nog vermist. Ongetwij feld zijn zrj onder de puinhoopen van den oven begraven. Door de ontzettende ontploffing en door do ver ra den omtrek rondge slingerde gloeiende ijzermassa is bo vendien nog zeer ernstige materieele scliade aangebracht. Dinsdag Iveeft de brandweer den geheel en dag gepoogd de gloeiende massa af to koelen, om tot den op ruimingsarbeid over to gaan. De di rectie laat niemand op het terrein, voordat dit werk is geëindigd. Eerst dan zal het mogelijk zijn het juiste aantal dooden op te geven en hunne namen vast te stellen. EEN ONDERZOEK NAAR BIJZIENDHEID. In Pruisen zal op bevel van den minister van onderwijs een onderzoek ingesteld worden naar hot percenta ge bijzienden onder de leerlingen van gymnasia on scholen voor meer uit gebreid lager onderwijs. EEN GEWEIGERDE BRUIDSCHAT. De Tsaar van Rusland heeft den Russisclien gezant te Belgrado opge dragen aan koning Peter van ServiS to verzoeken, toestemming te weige ren aan de wet, waarbij 's komitgs dochter, Helena Karageorgewitsj, die onlangs met grootvorst Johan van Rusland is getrouwd, in plaats van haar tot dusver genoten apanage van 60.000 fr. per jaar, een bruidschat van anderhalf muUioen fr. wordt ver leend. De aanneming dier wet in de Skoepsjtina had, na langdurige de- - batten, plaats met een meerderheid van 3 stemmen. DLt heeft den Tsaar volgens zijn mededeeling aan den president der Skoepsjtina, dr. Niko- litsj, pijnlijk getroffen. Door den ge zant te Belgrado liet hij den presi dent der Doema zeggen, dut naar hij meende, do bruidschat van prinses Helena een geschenk van het Servi sche volk was. Uit do debatten heeft do Tsaar echter den juisten toestand loeren kennen en gezien dat het maar een „gedwongen fraaiigheid" is. En hij liet ten slotte den gezant verklaren: ,,De Russischs Tsaar is veel le rris om toe to staan, dat de vrouw van een zijnerbloedverwanten de hulp van een arm volk zuu aanne men." POSTKANTOOR. Lijst van de aan het postkantoor te Haarlem ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbe- kendilieid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. Ie Helft der mdand Januari 1912. Brieven. Binnenland Wed. de Wart, Amsterdam, Wed. de Zwaan, id., A. v. Wensveen, id., mej. E. L. L. Bos, id., Ed. v. Dijk, id., D. Kok, Assendelft, K. de Groot, Den Haag, L. Diephuis, Groningen, Berk- houdt, Haarlem, Schuyt, id., Onbe kende, id., Mevr. Franken, id., Mej. J. Ilui'berts, id., No .1271 Poste res tante, id., Mej. N. Worth, id., P. C. v Maasdam, Heerlen, K. A. G., Lei den, J. H. Valbracht, Rotterdam, J. Heide, id., W. v. d. Pol, Schoten, Pauw, Utrecht. BRIEFKAARTEN, Binnenland: Fidnent, Mej. H. Reumer, mej. H. Mouthaan, Faro. Kesing, H. Kuijk, J. Bogaart. mej. v. Veggelen, Wed. de Vries. E. v. Beek, mej. L. v. Ko peren, F. Dordrcchter, IX Briiyn, fam. Wynberg, mej. A. Veen Wie- gant, H. de Vries, mej. C. v. d. Brug gen, C. Swart, mej A. Volkers, TL Hart, D. Walter, A. A. Heeman, mej. W. Brands, rnej. E verhardt, mevr. P. M. van Dijk, allen Amsterdam; TL v. Wijngaarden en mej. M. Baura, Arnhem; N. V. Electr. Timmerfabriek Dordrecht; B. J. Klopenburg, Ensche dé; J Hoek en Familie, den Haag; fam. Vegtér, Groningen; Mej. M. de Man, mej. Miker en Dora v. Eist, al len Haarlem; W. Wilschut, Hooger- karapel, D. Dubbelman, Kolhorn; mej. J. Bonan, Leiden; Heer en mej. Koenen, Rotterdam; Mej C. Bakkér, Schoten; H. Heemskerk, Tilburg; mej. Kuijper, Winterswijk, W. v. d. Vegt, Zwolle; J. Geeritngs, v. d. Linden en J. Luiten, allen Buitenland.- Brieven Ph. de Vos, Antwei-pen; H. Laat- huis. Brook WesthavenM. v. d. Haat. Duisburg; M. J. P. Voogt, Grand Rapids; Frau Menke, Hanno ver F. Anderon, Pretoria Mevr. v. Delden, Singapore C. Teensma, Soe- rabajaB. Schneider, Vrededorp Frau Fr. Schintler. Brief kaarten P. J. Vos, AnversC. Heyligers, DusseldorfFrau Isinger, Deutsch- land Signor Carlo Posso, Domodos- sala P. Roozen, Huil Mej. Janzen, Keulen A. G. Stakeburg, LilleSim- kis, Servië Billy Londen, Londen Miss C. Londen, LondenO. W. G. Briegles, Menton M. Gardener, Mo lenbeek Vins v. Meeren, Mulheiro Pioi, lteiflughauzen. Kei'k en School NED. HERV. KERK. Beroepen te Worm er de heer K. E. A. Bolland, cand. te Lelden. Bedankt voor het beroep te ICims- weixl (Fr.) dr. A. W. Groenman te Obdam (N.-H.). Beroepen te De Rijp (N.-H.) ds. Barstra, pred, in Ned. O.-Indië, thans met verlof te Apeldoorn te Wa tergang, gem. Landsmeer (N.-H.) de heer Bolland, cand. te Leiden. .GEREF. KERKEN. Bedankt voor het beroep te Lop- persum ds. S. W. Bos te Westergeest. EVANG. LUTH. KERK. Aangenomen het beroep te Alkmaar ds. H. Makkink, te Breda. Stoomvaartberichten STOOMV.-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Het st Banda arriv. 17 Jan. van Amsterdam te Sabang. Het st_ Oranje (uitreis) arriv. 17 Jan. te Genua. Het st Koning Willem I arriveerde 17 Jan. van Batavia te Amsterdam. Het st. Tjlkini (thuisreis) vertrok 16 Jan. van Port Said. KON NEDERL. STOOMBOOT-MIJ. Het si Atlas arriv. 16 Jan. van Li- vo'rno te Valencia. Het st. Calypso vertrok 16 Jan. van Bourgas naar HorlL Het st. Euterpe arriveerde 17 Jan. van Spanje te Amsterdam. Het st Hebe, van Amsterdam naar Lissabon, arriv. 16'Jan. te Falmouth. Het st. Stella vertrok 15 Jan. van Konstantinopel naar Malta. Het si Vesta vertrok 16 Jan. van Savona naar Livorno. Het st. Mercurius, van Odessa naar Amsterdam, passeerde 17 Jan. Duu- geness. Het si Tellus arriveerde 17 Jan. v. Napels te Catania. Het si Niobe arriveerde 18 Jan. v. Bordeaux te Amsterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het si Sindoro (uitreis) vertrok 16 Jan. van Southampton. Het si Walcheren, van Rotterdam naar Java, arriveerde 16 Jan. te Ant werpen. Het st. Sindoro (uitreis) vertrok 16 Jan. van Southampton en passeerde gisteren Ouessant. Het st. Tabanan (thuisreis) passeer de 17 dezer Ouessant en wordt lie den namiddag 6 uur to Rotterdam ver wacht STOOMV.-MAA TSCHAPPIJ OCEAAN. Het st. Nmgchow, van Java naar Amsterdam passeerde 17 Jan. Gibral tar. Het st. Ting Suey, van Singapore naar Amsterdam, passeerde 17 Jan. Gibralta'r. Het st. Tantalus vertrok 10 Jan. van Batavia naar Amsterdam. HOLLAND— AMER1KA-LIJN. Het st. Nieuw Amsterdam arriveer de 17 Jan. van Rotterdam te New- York, Vervolg Gemeenteraad De VOORZITTER deelt mede a. dat zijn gesteld in handen van B. en W. om advies lé. eon verzoekschrift van F. O. Bakker, om vergunning tot het dem pen van een gedeelte sloot nabij den Spaarndainscheweg on tot het heb ben van een uitgang nuur den weg 2e. een verzoekschrift van R. Roobol betreffende aankoop van eon stuk grond tusschen de Tempe- 1 iersstraat en liet Wijde Geldelooze Pad; oe. een verzoekschrift van K. Schou ten e. a., om hen alsnog in vasten dienst der Gemeente ta willen aan stellen •Se. een verzoekschrift van mevr. A. C. AukersmitVan Someren Gre- ve, om ontheffing van de verplich ting tot Siet bebouwen van grond aan de Tempeliersstraat, verkocht aan den heer K. H. K. Wijdsma, van wel ken grond zij thans eigenares is 5e. een voorstel van den heer J. H. Bregonje, tot afschaffing van de ker mis b. dat zijn ingekomen le. een schrijven van K. Schraver te Rotterdam, houdende aanbieding van eenige berekeningen 2e. een verzoekschrift van mej. H. van Tijn—Oostra, om te worden her benoemd als Gemeente-vroedvrouw 3e. Prov. blad no. 8, 1912, houdende o. a. mededeeling van het koninklijk goedgekeurde besluit tot nadere rego- ling van de ambtenaren van den Burgerlijken Stand; 4e. een geschrift van J. J. Tholen te 's-Gravouhage, betreffende den open baren reinigingsdienst; 5e. een verzoekschrift van G. Muys, brugwachter der Gemeente, om ver- liooging van zijn loon binnen den voor periodieke loonsverhooging ge stelden termijn c. dat door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land is benoemd tot buitengewoon Gemeenteveldwachter M. W. C. Vis ser, opzichter le klasse bij den dienst van Openbare Werken en dat door hem als zoodanig eervol ontslag is verleend aan G, S. Reemer, eervol ontslagen agent van politie, en aan A. M. Diermanse, eervol ontslagen ambtenaar belast met de inning van haven- en kaai geld d. dat ter lozing ia neergelegd het jaarverslag van de vereeniging Cen traal Bureau voor Sociale Adviezen e. dat door B.. en W. zijn benoemd tot klerk lo klasse ter Gemeentese cretarie G. F. Weber, tot opzichter over de gaswerken der gemeente L. H. Strous en tot klerk-teekena ar aan het Gein. Electriciteltsbodrijf C. Mooy Jr. Te 2 uur 45 min. wordt de openba re vergadering heropend. PUNT 2. Lijst van op 1 Januari 1912 aanhan gig gebleven zaken. De VOORZITTER stelt voor, een verzoek, om de Parklaan in beteren toestand te brengen van den staat af te voeren. Dit komt nu van zelf in orde. De heer BREGONJE vraagt of het verzoek der S. D. A. P. in zake kin deraftrek bij de Plaatselijke belasting spoedig zal behandeld worden. "De VOORZITTER zegt. dat deze zaak in de Commissie van Financiën is. Er zijn 23 stukken over deze zaai. Deze aangelegenheid is dus zoo een voudig niet. De lijst wordt vastge steld. PUNT 3. B en W. stelleh voor den beer J. J. Francken een toelage van f 250 toe te kenneo voor de waarneming van het directeurschap dar Burger avondschool gedurende 3 1/2 maand. De jaarwedde van den Directeur is gedurende d en tijd, door de vacatu re, niet uitbetaald. De heer Francken heeft zich van zijn dubbele taak (als directeur en leeraar) gekweten op een wijze, wel ke de bijzondere tevredenhe d van de onderwijsautoriteiten en van B, en W. heeft verworven. Aldus wordt besloten.. PUNT 4. De staat, die aanwijst, wie Ge meente-werklieden zijn, moet elk jaar opnieuw worden vastgesteld. B. en W. stellen voor dezen staat onveranderd vast te stellen. Aldus wordt besloten. PUNT 5. B. en W. stellen voor om het ambt van stsdsaanplakker en stadsomroe per te doen vervallen en aan A. Russ, den tegemvoordigen Btadsaanplakker, het recht te verpachten, om geduren de drie jaren aan te plakken op 7 zuilen en 4 aanplakborden. De pacht som bedraagt flOO. De publicaties van Gemeente, Provincie en Staat moeten kosteloos worden aangeplant. De aanplakker Russ had gevraagd, om meer zuilen en borden te plaat sen en hein in zijn betrekking te handhaven. Hij zou dan bereid zijn, de rente te vergoeden van het bedrag, dat betaald moest worden voor de aanschaffing der zuilen en borden. B. en W. stellen echter voor, op dit verzoek afwijzend to beschikken. De heer SPOOR vraagt of Russ niet gecontinueerd kan worden als stads- aanplakker. Bovendien vraagt spr., om geen aanplakzuil op de Groote Markt te plaatsen. Het zou in 't be lang zijn van het aanzien der Groote Markt, die zeker nog haar schoon heeft, wanneer men al de schreeu wende reclames van de Markt weer de en ook het standbeeld daar op ruimde, ofschoon er nog menschen «ijn, die dat standbeeld mooi vinden. De VOORZITTER zegt, dat men Russ, die al vele jaren ln dienst is, niet op straat kan zetten. Men zou hem op wachtgeld kunnen zetten, als men hem de zuilen niet verhuurde. En dan moest er we«r een andera man worden aangesteld-. Wet ds Groote Markt betreft, de plaats der zuilen is, zooal niet vast gesteld, toch reeds vroeger bespro ken. Bovendien, de Groote Markt is een goed centrum voor de reclame. EEN LIDNeem den grooten toren dan De heer SPOOR vindt 't toch ge- wenscht Roess.... Geroep.: Neon, Rujw! Do hoer SPOOKom Russ dan te huilden. Hij kan de biljetten dan op do zuilen plakken in plaats van op de borden en muren, zooal.1: vroeger. Moet, Russ wog. dan moet hem maar „rust" ge lach) gegeven worden. Over de zuil op de Markt is nog niets beslist, dat moet thans nog beslist worden. De heer VAN STYRUM stelt een redaclie-wijag-ng voor, om te ver mijden, dat men genondea zou zijn aan de plaatsen, d e nu vastgesteld wérden en de zuilen dus niet ver plaatst zouden kunnen worden. De VOORZITTER doelt mee, dat B. en W. dit amendement overnemen. De hees- MODOO zegt, dat de aan plakker, de wederpartij, moet weten, waar de zuilen komen. Anders zou 't lrunnen gebeuren, dat men een zuil ergens zette, waar minder publiek komt, b.v. op de binnenplaats van i Oucte-Mannenhu Is (gelach). En df.1i zou niet in liet voordeel zijn votfr Russ. De heer DE BREUK zegt, dat nu moet worden uitgemaakt, waar de zuilen komen. De heer SPOOR licht oen amende ment toe, om op de Groote Markt geen zuil te zetten. Een aanplakzuil daar zou vloeken tegen de mooie kerk. Geroep: Och! De heer SPOOR: Men roept nu: „och!maar man moet eens zien, hoe men dat In 't buitenland doet Bv. in Neurenborg waakt men streng dat het moo.e en antieke der stad niet doGfr de zuilen wordt ontsierd. De heer DE BREUK zegt, dat de Groote. Markt 'een bij uitstek ge schikte plaats is voor 'reclamezuilen. Daar komt iedereen voorbij. Ont siering vreest spr. niet Er staat al een urinoir, men heeft er een kiosk gehad en we hebben ook een zuur kraam (langdurig gelach). Bij de plaats van "t urinoir kan een zuil geplaatst worden, zonder dat men vrees behoeft te hebben voor ont siering der Markt. Do heer SPOOR zegt, dat wanneer men op de Markt al leelijke dingen heeft, men er toch niet meer leeüjks bij hoeft te zetten. Het amendement-Spoor wordt ver worpen met 20 tegen 8 stemmen. Voor de lieeren Middelkoop, Levert, Van StyTum, Van Rossum, Schreu- ders, Elffere, Spoor en Lasschuit. De hear WILKENS vraagt of de erfgenamen van Russ de verplichtin gen dér overeenkomst zullen nako men. EEN LID: Russ is een kerngezonde kerel. De VOORZITl'ER zegt, dat do erf genamen deze verplichtingen zullen moeten nakomen. EEN LID: Russ beeft goede bor- g«u- De heer VAN DE KAMP merkt op, dut door het aannemen van 't amen dement-Van Sly rum de aanplakruun- te door B. en W. zou kunnen worden ingekrompen. Moet Russ dan toch nog f 100 betalen, of kan hij met minder volstaan? De VOORZITTER antwoordt, dat do pachtsom geringer zal worden, wanneer de aanplakruianta wordt verminderd. De heer MERENS vraagt, of B. en W. nu het recht hebben het aan plakken op andore plaatsen dan de zuilen te verbieden. De VOORZITTER bevestigt dit. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. PUNT 6. Door de firma Joh. Enschedé en Zonen is een verzoekschrift ingediend waarin zij verzoekt dén grond, lig gende aan het Damsteegje, toebehoo- rendo aan de gemeente, to rullen te gen een stuk grond van dezelfde grootte, gelegen aan de Nauwe Ap- pelaarsteeg, loebohoorende aan ver melde firma. Aangezien de steeg als verkeersweg van wemig beteekenis is, kan gevoeg lijk worden overgegaan tot onttrek king aan den openbaren dienst van dat gedeelte, dat de firma van de ge meente in eigendom wenscht te krij gen, B. en W. stollen daarom voor, aan de lulling een verhuring van laatst bedoeld gedeelte aan de firma te ver binden. Het bestuur der Soc. Vereeniging maakt bezwaar tegen de onttrekk ng aan den openbaren dienst, daar hier door haar perceel in 't Damsteegje uitkomend in waarde vermindert. De heer RINKEMA zet uiteen, dat hij deze ruiling van grond in de Com missie van Openb. V erken heeft goed gekeurd. Men had reeds lang met de firma Joh. Enschedé onderlian- deld, om tot deze overeenkomst te ge raken. Spr. verkeerde toen echter in de meerling, dat er met de andere belanghebbenden een schikking was getroffen. Het blijkt nu int hot ver zoek van het bestuur dér Soc Ver eeniging, dat die schikking niet is getroffen. Spr. hecht vee! aan t Ge meentebelang, dat door deze ruiling zal gediend worden, maar hij is van mooning, dat men voo'r dien tijd tot een overeenkomst behoort te komen met de „Vereeniging". Daarom stelt spr. de aanhouding voor van dit punt, tot de schikking Is getroffen. De héér DE BREUK verdedigt het voorstél van B. en W. B. en W. hebben er reeds lang op gezonnen, om da Damsteeg op te hef fen. Nu is men in de gunstige om standigheid, dat de firma Enschedé al do huisjes in de hand.heeft. Het plan van B. en XX'. kan dus nu verwe zool ijkt worden, 't Is een gemeentel» lang, dat gaat boven het belang van de „Vereeniging". Bovendien de Soc. Veree-vigirig kan den uitgang eenige meters vorder verplaatsen, dan be houdt zij d.en uitgang. Er is echter meer. Uit het feit, dat de naden dér deur dichtgeverfi zijn, Mij kt dat die deur in jaren niet is gebruikt De wethouder maakt hieruit op. dat het belang der „Vereeniging niet zoo geschaad! wordt door ont- tielrk.ng aan den openbaren dienst van dit steegje. De hoer THIEL me'rkt op, dat de heer Timmer hern heeft meegedodld, dat in de stukken staat, dat in een gesprek tusschen den heer Dumont, Directeur van Openb. Werken en Mr. Vis, de secretaris der „Vereeni ging" deze laatste genoegen heeft ge nomen met de regeling door B. er. W. voorgesteld- Dat blijkt nu een misverstand te zijn. Mr. Vis heeft geen genoegen met deze regeling genomen. Spr. is dus voor aanhouding. Dan kan de „Ver eeniging" gelvoord worden. Het gaat niet nan, om dezen grond aan den dienst te onttrekken zonder de be langhebbenden behoorlijk te hooren. Dat ls van belang, want liet eigen dom wordt door de onttrekking ge schaad. Men belet er door, dat een nooduitgang daar ter pïaatse ge maakt zou kunnen worden. B. en W. zijn zeer dJigent in hun toezicht op voldoende uitgangen in zalen als deze. Laat dit college dan ook op deze zaak toezien. De „Vereeniging" nu is de eenige groote zaal ln deze stad. Daarom mag men niet het maken van uitgan gen onmogelijk inaken. Gelukkig is Haarlem in een gunstige positie ten opzichte van panieken, maar zij kun nen toch voorkomen. En dan zal zulk een uitgang goeden dienst doen. 13 het waar, dat die deiïr nu dicht zit, dan is het zaak, dat B. en W. daar eens op letten. De heer RINKEMA merkt op, dat de heer De Breuk de redteneéring volgt, dat als iemand met een eigen dom aan een openbaren weg van 15 meters l.gt, hij dit hetzelfde acht als of hij aan een weg van een minder aantal meters ligt. De heer MODOO begrijpt niet. wat het resultaat van een nadere bespre king zal zijn. Hoe kan men zulk een schikking verkrijgen? Bedoeat men, dat de f'rma Enschedé de Vereeniging zal afkoopen? Spreker is niet voor aanhouding, ook met het oog op het Gemeentehel an g. De heer KLEIJNENBERG heeft don toestand bestudeerd en is er daarom voor, om het voorstel aan te houden. Men moet de gelegenheid openstellen, dat met de „Vereeniging" een schik king wordt getroffen. De heer DE BREUK bestrijdt den heer Thiei. Er staat niet bepaald in de stukken dat er een schikking tus schen de firma Enschedé en de „Ver eeniging" zou getroffen zijn. De heer Dumont ia naar Mr. Vis gegaan, om dat de firma Enschedé mei slaagde bij de onderhandelingen. Maar het Gemeentebestuur behoefde den heer Dumont niet te zenden. De Directeur van Openbare Werken heeft dan ook Mr. Vis gezegd, dat hij wel over deze zaak kwam spreken, maar dat B. en W. het voorstel toch zouden doen, hoe de bespreking ook loopen zou. Dat de „Vereeniging" meerdere nooduitgangen noodle heeft, ontkent spreker. Naast de zaal is een tuin, grooter dan de zaal. Men h r-ft dus geen vrees te hebben, dat de men schen bij brand niet weg kunnen. Bovendien heeft men nooduitgangen aan de andere zijde. Spreker wijst op het gemeente belang, dat door deze regeling zal ge diend worden en het belang, dat de firma Enschedé heeft. Deze wacht op de regeling om haar zaken te kunnen uitbreiden. Dat is ook een belang voor Haarlem. De hoer VAN STYRUM ontkent, dat bij onttrekking aan den cpenbaren chenst alle belanghebbenden daarmee genoegen moeten nemen. Spreker ver dedigt óorts het voorstel van B. en W., omdat het hier een gemeente belang geldt en ook een belang van de firma Enschedé, hetgeen ook een groot belanc is Het amendement-Rinkema wordt nier worpen. Vóór de heeren Kleijnenberg, Van den Berg, Slingenberg, Thiel, ËUfers, Lasschuit, Weijlanil, Rinkema, Vis ser en Seienette. Het voorstel van B. en XV. wordt aangenomen. PUNT 7. B. en W. stellen voor do Begraaf plaats te vérgrooten met een stuk land ter «rootte van 28.000 vierk. M. De Doodweg en het Schotel-voetpad worden opgeheven. De heer KRELAGE zegt. dat dit voorstel maar een voorlooplg karak ter draagt. Hij wijst er echter op, dat het gewenscht is den aanleg van het nieuwe gedeelte aan den bekwamen tuinarchitect, den beer Springer, toe to vertrouwen. Voorts vraagt hij, bij den aanlee rekening te houden metdc mogelijkheid, dat er misschien eer lang een Craematorium noodig zal zijn en ook een plaats, waar de urnen met de asch van de verbrande lijken kunnen bewaard worden. Verder *deit spreker voor een meer aethetis-chen aanleg van het kerkhof. Spreker bezigt daarbij het woord kerkhofkunst (gelach). De heer Kre- lage acht dit niet om te lachen. Te Stottin is een tentoonstelling van kerkhofkunst gehouden. Daaraan moeten niet alleen particulieren, maar ook bloemisten enz., die de gra ven sieren/meewerken. Er moet sa menwerking zijn. De heer DE BREUK antwoordt, dat de opdracht aan den heer Springer al geschied is. Met de mogelij klier.!, dat men eerlang een Craernatoriu zou moeten bouwen, is reeds r keud bii den aanleg van het aangelegde gedeelte der bestaan do' Jx-gmafplauts. Ue opmerking, omtrent een meer aestheiische inrichting vuu de begraafplaats, zullen B. en \v'. gaarne ovui wegen. liet voorstel wordt a&ugonomen. PUNT 8. Toon het Werk! leden reglement op i JuU in werking trad. heen o.; Ka ad terugwerkende kr.ic.it vt,r»e.:..«l uati de eveneens nieuwe loonitgonng tot 1 Jan. 19IU toe. eenter me. deze be perking, dat de bepaling o..iirem do terugwerkende kraciil alleen van toepassing zou zijn op degenen, die op 1 JuLi nog in Gemeen te-dienst wa ren. Tegen deze laatste beperking is be zwaar geopperd door den ontslagen beambte, die vóór 1 Juli eervol was ontslagen en wol op dezen grond, dat de nieuwe loonregeling zou zijn inge voerd op 1 Januari 1910, wanneer do behandeling van de loonregeling niet zoozeer was vertraagd geworden. Het lag dan ook in de bedoeling, meende Van der Molen, oni door de bepa ling. omtrent de terugwe-kende kracht, het looniekort aai. de Ge meentewerklieden te vergoeden. Nu krijgen echter, door de beperkende bepaling, dat de werklieden op 1 Ju li nog in dienst waren, de arlv-lders, die tusschen i Jan. lult) en 1 Juu 1911 uit Gemeente-dienst zijn gegenn, geen vergoeding van dat loon-tekort. Bi] de bespreking van dit veryvk, ver zocht de Raad aan B. en \V. advies over de vraag of het mogelijk zou zijn om een overgangsbepaling te treffen, waardoor personen als Van der Mo len, geholpen zouden worden. B. en W. dealen mede, <tai zij zich genoopt voelen, zich te nthuuden van het doen van voorstellen, omdat zij hun standpunt handhaven, dat alleen de bepaling omtrent de terug werkende kracht der loonragel.ng be hoort te geiden voor degenen, die op 1 Juli nog in dienst der Gemeente wa ren. B. en W. bepalen ar zich dan ook toe, om aan te geven, hoe de bepa lingen der loouregel.ng zouden moe ten worden gewijzigd, rad-en inen <ie lusscuen 1 Jauuan ïylü en un ruil eervol ontslageu zou w.ilen he.pen. Echter bestaat ook de mos^ijKheid, dat de Raad nog verder zou wilien gaan en zich op 't standpunt stelt, dat de nieuwe loonregeling op 1 Jan. lbiO ni vverk.ng had behooren te tre in dat geval moet ook de bijslag worden verleend aan degenen, die na 1 Jan. WIO zijn gepens.onneerd, en die na dien tijd bij wijze van etrai zijn ontslagen. Gok voor dit geval ge ven B. en W. een wijl ging t an. Zij waarschuwen den Raad echter, dat deze laatste regeling een uitgaaf van f 5800 zou vorderen. De heer Rinkema stelt voor om da nieuwe loonregeling van terugwer kende kracht te verklaren tot 1 Jan. 1910: a. voor alle werklieden, die tus schen 1 Januari 1910 en 30 Juiu lyll in vasten of tijde:ijken dienst der Ge meente waren, met uitzonder: ng der niet-eervol ontslagenen. b. voor de losse werklieden, die op 1 Januari 1910 minstens twee jaren in dienst waren en dat op 1 Juli 1911 nog waren. De heer Mr. M. Slingenberg stelt voor: In het raadsbesluit over de loonregeling te schrappen de woorden: „en op 1 Juli 1911 nog in dienst der gemeente zullen zijn." Bij aanneming van het bovenstaan de voorstel wordt deze bijslag gege ven aan allen, die den dienst tus schen 1 Januari 1910 en 1 Juli 1l|ll hebben veriaten, CHivérschlüig om welke reden. De heer RINKEMA wijzigt zijn amendement zóó, dat de zjnsnode om trent de uitzondering der niet-eervol ontslageneu geschrapt wordt. In liet lid a van 't bovenstaande amende ment staat dus nllec-n, dat de terug werkende kracht geldt -.oor alle werk lieden, die tusschen 1 Januari 191Uen 3d Juni 1911 in vasten tijdelijken dienst waren. Spreker verdedigt zijn amendement op grond van billijkheid- Als er in dien tijd werklieden heengegaan zijn, gaat het niet aan, om hun dit loon te onthouden. De heer SLINGENBERG trekt, na de wijziging van het amendement- Rinkema, zijn amendement in. Hij verdedigt het amendemont-Iiinkema op grónd, dat bet hier oen kwestie van uitgesteld loon geldt. De heer DE BREUK bestrijdt, dat men hier te doen heeft met uitgesteld iuon. Men heeft de wijziging van het Werkliedenreglement niet aangevan gen om de loonen te verhoogeu. Dit wordt wel gezegd, maar het is niet zoo. Het meer-loon is een faveur. De heer DE BRAAL bestrijdt dil laatste. Hii beeft het nooit als een faveur, maar wel als uitgesteld loon beschouwd. De heer De Breuk heeft zelf eens in den Raad gezegd, toen ruen klaagde over het uitstel van de behandeling van het Werklieden regle ment, dat de werklieden peen schade door het uitstel zouden leiden. Het voorstel van B. en W. (om het verzoek van Van der Molen af te wij zen) wordt verworpen met 17 tezren 13 stemmen. Vóór de lieeren Huiswil, Krol age, Levert, Van Styrum, Kruseman, Kleijnenberg, Likens, Loosjos. Van Rossum, Van den Berg, Loomeyer, De lireuk eu Spoor. Lid A van het voorstel—Rmfcema word thans aangenomen met 29 stemmen togen één, die vun den heer Huiswil. Lid B wordt aangenomen met £0 tegen 10 stemmen. Tegen de heeren Huiswil, Krolago, Van Stvrum, Kruseman, Loosjcs, vun Rcssuni. Van den Berg, Loomeyer, De Breuk en Spoor. PUNT B. ea V' - -v ovéreen r*-. van.de

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7