NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 'WW W:W\WW\ fdWÊM 29e Jaargang. No. 3768 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 22 JANUARI 1912 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIE N: Voor HaarlemPER DRIE MAANDEN:Van 1-5 regels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten hel Arrondissement Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (koin der feVtjaar em van re£e s.J.\h' e re|e' mcprReclames 30 Cent per regel, «emeenteï 1 30 ^/7 "'I Abonnement aanzienlijk rabat. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 >4 L Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. J_de Omstreken en tranco_per post „0.45 Inierco5imunaaITelefooiinuminerderRedactie600enderAdniinistratie724. Uitgave der Vennootschap l.ourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM.Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER T"STAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 23 JANUARI. Orgelbespeling in de Groote Kerk, van 1—2 uur. Soc. Vereen iging: Bachconcert. Sint-Bavo: Cursus in de R. K. ge- loofs- en zedenleer. Onderwerp: liet wezen van het Misoffer. V'elsen: Gemeenteraadsvergadering, voorm. 11 uur. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. Mej. A. J. T. Vrijer verzoekt, we gens huwelijk, ontslag tegen 18 Maait als onderwijzeres aan school No. 5. Mej. II, van TijnOostra ver zoekt herbenoeming als gemeente- vroed rouw. De besturen der afd. Haarlem van den Chr. Bond van Nedeil. ge meentewerklieden en van de onder- of d. gemeentewerklieden van den Ned. R. K. Volksbond vestigen de aan dacht van den Raad op de artt. 8 en 14 van het werkliodenrcglement, daar zij meenen, dat de werkman ook bij het verrichten van de iu die artikelen bedoelde werkzaamheden recht heeft op de periodieke loonsver- hoogingen, hem krachtens zijn dienstjaren toegekend. B. en W. merken daaromtrent, op, dat deze meening niet gegrond kan zijn op do bepalingen van het werk lieden-reglement, omdat daarin geen rorake is van periodieke loonsvorhoo- gingeu zij moet dus worden getoetst aan de bepalingen van de besluiten tot uitvoering van het werk liedenreglement en daar staat in, dut de aauvangsweeklooneo in de ver schillende loonklassen ua 3 jaar, 6 jaar en 9 jaar dienst, iu dezelfde betrekking telkens met 0.G0 zullen worden verhoogd. Ter verduidelijking laten wij hier do artt. 8 en 14, die in liet Raadsstuk niet voorkomen, zoodat het ons meer op een Raad sel lijkt, volgen Art. 8. De werklieden zijn verplicht, zoo noodig tijdelijke andere functiën te verrichten, dan waarvoor zij zijn aangesteld en. indien hun dit door of namens B. en VV. wordt gelast, tij delijk werkzaamheden te verrichten bij een anderen tak van dienst. Art. 14. De werkman, die op grond van het bepaalde bij art 8, andere werkzaamheden verricht, dan waar voor hij is aangesteld, ontvangt het aan die wei kzaamheden verbonden Icon, indien dit meer bedraagt, dan het hein in zijne gewone betrekking toekomende. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij E. Bakker, Gasthuislaan 136, een schaats. H. Hendriks, Assendelverstraat 30, een bril. J. Visser, Teylerstraat 3, een gum miband van een kinderwagen. H. Klok, Raainsingel 50, een post duif. J. Kloezeman, Esschilderstraat 20 rood, een briefje met geld. H. Daudeij. Oude Groenmarkt 18, een sportwagen. P. liruijna, Iteitzstraat 93 (Schoten) een pakje gereedschappen. F. Moseman, Axnsterdamsche Vaart 54, een gouden boorden knoopje. W. Schoo, Lange Wijngaardstraat 27 rood, een zilveren portretbroche. F. Strijbos, Vooruitgangstraat 109 zwart, een bruin wollen kinderhand- schoen. Bureau van politie, een huissleuteL D. Meijer, Gortestéeg 3, een bon boekje met 7 bons van oen restaurant te Amsterdam. C. v. Roode, Zijlweg 121, een bood- schappenzak. J. Hos, Gasthuislaan 132, een wit kinclerhandschoentje. Bachconcerten. Naar ons gemeld wordt is liet be stuur van de Sociëteit „Veneeniging" zoo welwillend, dit Jaar bij wijze van proef gedurende de pauze der Bach concerten dc lokalen der sociëteit open to stellen voor de lieeren, leden dor Bachvereaniging, zoodat de klei ne concertzaal boven ingericht is kunnen worden tot foyer en er dus in het geheela gebouw, behalve iu -ie socioteitslokalen, niet gerookt mag worden. Het bestuur der Baclivereeniging verwacht dat vooral <1« dames deze regeling op prijs zullen stellen en dat zij van den foyer vebruik zullen ma ken. BROOD- EN KOFFIE- U1XDEEL1NG. Een belangsieiiuuu bezoeker der brood- en koiue-uiiüeeliiig zendt ons nogmaals een sciieia, waarin üij een kijaje geöJt in het zaaltje in üe Rid derstraat. Wij wijït er op, dat er kinderen uit 't Ainsteixiauiscne kwartier komen, die reeds om 51/2 uur moeten op staan. iereent zegt hij daarover: ais er iu die huisgezinnen geen groote nood was, zouden de ouders de kin deren niet zoo vroeg van hun bed halen. Ook vertelt de inzender, dat de kin dereu reeds aan orde gewend raken. Onder t hidden en danken zijn allen stil en eerbiedig. De commissie ondervindt veel steun, o. a. zorgde de HaarL Brood- en Meelfabriek dat er ecu keer aan de kinderen krentenbrood gegeven kon worden. 500 kinderen zijn daar mee gelukkig gemaakt. De heer Vis ser, bakker te Schoten, zond 40 kg. broed ,enz. Maar er is zoo heel veel noodig. i Daarom doet de inzender nog eens j een beroep op veler steun en verzoekt giften te zenden aan den penning meester der commissie Mr. Vlaande ren, Sehetersiugel 153. E. S. M. FANFARECORPS. Een fanfarecorps, dat er wezen mag, was de indruk, dien wij Zater dagavond. van dit corps kregen, liet stemt goed en onder de muzikale ge routineerde leiding van den heer R. van.'t Hoff wordt er muziek gemaakt, die de krachten der uitvoerenden niet te boven gaat. Ook wordt de nuanceering, wel eens wat overdre ven, doch goed, in acht genomen. Het slagwerk, of beter gezegd, de heeren, die het slagwerk bedienen, zorgen er steeds voor, den di recteur stipt te gehoorzamen en daar om is bij dit gezelschap (bij betere ge zelschappen hoorden wij dit wel eens muider goed) het rythme zeer goed to j noemen. Vooral de Theresen Wals i van Faust was in dit opzicht uitsle- j kend te noemen. De Fantasie „La fille du Régiment" I van Jos .Kessels, met de nogal talrij ke tempo-veranderingen, had een groot succes en heel goed kwamen de staccato-passages van den len cor- nettist tot hun recht. Trouwens is deze kracht voor het korps van lieteekenis, daar hij zeer gemakkelijk de liooge passages uit voert. De begeleiding-instrumenten kon den nog een ietsje beter stemmen en een paai- saxophones zouden nog wat meer vullen. In ieder geval zal de heer Van Hoff. die als boven gezegd, zeer gc de hoedanigheden als directeur voor dergelijke corporaties heeft, dit corps tot goede hoogte weten te brengen. De afwisseling in het programma bestond uit komische voordrachten, waarvoor de heer Elferink en bet Duo Ca reis uitstekend gezorgd hadden, althans de vele aanwezigen amu seerden zich blijkbaar kostelijk. COMMISSARIS DER KONINGIN. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland en me vrouw Van Leeuwen zijn voornemens hun tweede avondreceptie te houden op Donderdag 22 Februari a.a Aanbesteding. Zaterdagmiddag is door den archi tect W. F. Doeglas van Haarlem, na mens den heir A. Koen te Bloemen- dao] aanbesteed: Het gedeeltelijk herbouwen van de twee villas, gelogen aan den Zand- voorterstraatweg No. 9 en Doodweg No. 14 in dein Aerdenhout. Ingeschreven werd als volgt: H L. van Zeijl, Zandvoort, f 24.510 of f 24.810. J. Bregmans, Bloemendaal, f 23.900 of f 24.800. J. P. van dier Putten en G. van Lente, Haarlem em Schoten, f 24.494 of 24.794. J. van Schagen, Haarlem, f 23.584 of f 24.584. P. Crecnxcrs, Haarlem, f 23.100 of f 23.900. J. Teltsma, Bloemendaal, f 23.160 of f 23 560. A. N. Cornelisse, Haarlem, f 23.447 of 1 24.344. P. H. G. Daudeij, Haarlem, f 22.222 of f 22.822. Ilaari. Coöp. Bouwecsbond, Haar lem, f 22.049 of f 22.649. J. Water, Zandvoort, f 22.220 otf f 22.622. W. Hoek, Haarlem, f 22.500 of f 22.900. Gi. L. Zandvoort, Haarlem, f 21.400 of f 22.300. J. N. van der Vlerk, Haarlem, f 22.117 of f 22.457. Th. M. van Deursen, Haarlem, f 21.300 of f 21.900. Gebr. A. M. en D P. Joustra, Haar lem, f 20.264 of f 20.659. J. Verhagen, Haarlem, f 20.234 of f 20.634. W. Cassée, Overveen, f 19.800. Hei tweede cijfer ia de aanneem- som bij verplaatsing van de rooilijn. Casseo hoeft alleen voor het eerste ingeschreven. Eet IJS. VAN DE IJSBAAN. 't Drukke bezoek aan de baan der ijselub voor Haarlem en omstreken heeft natuurlijk den verkoop van een zeer groot aantal dagkaarten met zich gebracht. Maar bovendien is bet aantal leden, dat in de laatste jaren zoo geduald was, in deze dagen weer in vrij flinke mate toegenomen. Zaterdagmiddag had op de ijsbaan een ongeval plaats. Een der bandy- spelers, de heer W. v. W., kreeg tij dens bet spel ongelukkig een hevigen slag met eou bandy-stick tegen een der enkels, waardoor die gekneusd werd en een groote bloeduitstorting ontstond. De neer v. W. werd naar het clubgebouwtje gebracht, en hem medische hulp verstrekt door dr. Boshouwers, waarna hij zich per rij tuig huiswaarts begaf. De bandy-match tusschen een Haarlemsch en eon Amsterdamsch negental Is Zondagmiddag niet door gegaan. Wel werd nog door een aan tal Haarlemmers op de bandybaan geoefend. T IJS IR DE DELFT. Aangezien hot ijs in de „Delft" Zon dagmorgen niet betrouwbaar meer scheen, werd den schaatsenrijders aangeraden de baan niet meer te be rijden, en liet de ijsvereeniging Haar lem en omstreken de baanvegers enz. hun werk eindigen. DOOR-T-ÏJS-GEZAKTEN. Het politierapport van Zaterdag en Zondag maakt melding van elf door M ija-gezaikten, waarvan er zeven Zaterdagmiddag, in den tijd van een half uur, door 't We-stergracht-ijs den bijtijds gered (of redden zichzelf), 't geen ook voorkwam. Hier volgt de lijst van ongevallen. Zaterdagmiddag. Om halfdrie zakt eem jongen, zeke re J. v. d. A. uit de Maerten van Hoemskerkstraat, door het ijs van den Schotersingel, op de plaats waar een riool uitmondt, 'n Agent van po litie trekt hem met een dreg aan land. De jongen, die ongedeerd is, wordt naar huis gebracht. Drie kwartier later geschiedt een ongeval op het Zuider Buiten Spaar- ne, waar het ijs bezwijkt onder 't ge wicht van den 10-jarigen H. P. en den 9-jarigen G. V. P. kruipt zelf aan wal, V. wordt gered op dezelfde wijze als de drenkeling in den Scho- tersingeL Eveneens wordt het pructisch nut der poütie-dreggeu bewezen als om vier uur (dus weer drie kwartier la ter) twee jongens, die tot de borst door "t ijs waren gezakt, door een agent uit de Wesiergracbt worden getrokken. Die Westergracht blijft hierna «enigen tijd het tooneel der ongevallen. Om kwart over vieren zakt de 43-jarige vrouw T. M. er met haar 15-jarige dochter door 't ijs. Do agent van politie Hendriks gedraagt zich kranig bij dit ongeval. Hij kan de drenkelingen mot de dreg niet be reiken, en kruipt daarom over t ijs naar hen toe. Maar de broze ijsvloer kan ook hem niet houden, en Hen driks (die niet zwemmen kan) raakt ook hi het water, dat daar (op 4 M. alsland van den kant) 2 1 1/2 meter diep is. Met touwen eu planken wor den door de omstanders, vrouw M., haar dochter en de politieman gored. Even later gaut op ongeveer dezelf de plaats de zovenjarige D. 11. door 1 ijs. Den schoenmaker W. S. uit de Brouwersstraat, die den jongen wil redden, vergaat het niet anders dan den agent Hendriks. Hij raakt ook te water en weer treden de omstan ders met planken en touwen reddend op. In den tijd van een half uur zijn zeven mcnschen uit de Westergracht gehaald. 't Water ballet is nu ten einde 1 Zondagmiddag. Dc 10-jarige J. H. uit de Leliestraat zakt door het ijs in den Heerensingel, maai- weet er zonder hulp van ande- weer uit te komen. DE NIEUWE HANDELSSCHOOL. Betreffende den bouw der nieuwe Handelsschool vernemen wij, dat hot rapport der Bouwcommissie B. en W. reeds bereikt heeft, en dat een spoedi ge aanvang van den schoolbouw nu te verw achten is. Loos alarm. Een onbekend gebleven persoon alarmeerde de brandweer Zaterdag telefonisch, voor een schoorsteen brandje in de Palmstraat 't Bleek, dat nergens brand was, evenmin ge- we est was. De politie onderzoekt nu wie ie veroorzaker van dit loos alarm is. Meineed. De zaak tegen A. C., beschuldigd van meineed, wordt in de zitting der Arr. Rechtbank van 5 Februari a s. behandeld. Mr. Andreae is den be klaagde als verdediger toegevoegd. De dader? Dezer dagen is hier in het Paleis van Justitie een gedetineerde uit do Amhemsche gevangenis in verhoor genomen. Hij wordt verdacht schul- die te zijn aan de in het begin van 1911 te Bloemendaal gepleegde dief stallen bij de heeren v. Tienhoven, dr Travaglino en notaris van Olst. TER AARDEBESTELL1NG. Onder zeer veel blijken van belang stelling werd hedenmorgen het stof felijk overschot van wijlen den heer A. J. Luitingh, in leven koster- der Gr.- of Sint Bavokerk alhier, teraarde besteld. Onder de aanwezigen merk ten wij op Ds. Vunderink, Ds. Bar bas, Ds. Moet on, Ds. Veen, Ds. Van Paasse'n, Ds. Montijn, de kerkvoog den, leden van den kerkerand én en kele notabelen. De heer Joh. de Breuk sprak als kerkvoogd1 "eenige woorden van af- sche'd. Hij herinnerde er aan, hoe onverwachts dc heer Luytingh gestor ven was, hoe hij plotseling uit zijn werk, waaraan hij zich met zooveel toewijding had gegeven, genikt was. Hij schetste den overledene als een man, die altijd voorkomend en vrien delijk was en een vraagpaak voor velen. Daarom vond spreker zijn heengaan een groot verl.es, zoowel voor het kerkbestuur als voor zijn gezin. H.erna sprak Ds. Veen, voorzitter van den kerkeraad, die het karakter en de verd ensten an den overledene in het licht stelde. De heer Luitingh was een man, die zonder aanzien des persoons werkte, een eenvoudig, kinderlijk geloovend Christen, d.e kracht vond in het ge bed. Daarna sprak de heer A. G. Maker uit Amsterdam, d e namens het be stuur van het Onderling Kosterfonds. Ook deze bracht hulde aan de wer ken, die door toedo^i van den o\er- ledene tot stand zijn gekomen, zoo b.v. dit fonds. De oudste zoon van den overledene dankte namens de familie vopr de vele blijken van belangstelling. Een vijftal kransen dekte de haar. TER AABDEBESTELLING. Hedenmorgen 11 uur werd op het R. K. kerkhof, onder zeer veel belang stelling het stoffelijk overschot ter aarde besteld van mej. de wed. Meu- re. die zooals we Vrijdag meldden, plotseling overleed, terwijl haar zoon te Beverwijk trouwde. NAAR DEN WEDSTRIJD. De serg.-majoor Jager, Vink, serg. v. Krimpen, Harrcveld, Beuzeiiberg, vertrokken heden naar 's-Hertogen- bosch, teneinde liet, korps te vertegen woordigen bij dc wedstrijden aldaar georganiseerd door den Kon. Gnder- off. Scheirmbönd. Jubileum. Heden vierde de agent van politie le klasse, P. E. Kamp, den dag waar op hij voor 25 jaren bij de politie al- h er in dienst trad. Kamp is sedert 16 jaren rechercheur. De dag is voor hem n.et onopgemerkt voorbijgegaan. Vele hartelijke bewijzen van belang stelling in dit feest heeft hij onder vonden, terwijl zijne collega s (recher cheurs) hem een doelmatig huishou delijk geschenk hebben aangeboden. Kamp is heden vrij van dienst, om den dag met zijne huisgenooten ge noeglijk door te brengen. TERUGKEER NAAR HET GARNIZOEN. Het detachement (60 man), dat ter versterking van het garnizoen den Helder daar is gedetacheerd, keert óp 29 Januari a.s. te Haarlem terug. Deze miliciens, behoorende tot Let blijvend gedeelte Hen op 31 Janu- arie e.k. in het genot van groot ver lof worden gesteld. Nieuwe School. Met den bouw van een nieuwe scliool aan de Parklaan is sedert en kele dagen een aanvang gemaakt. Op ho L Hedenmorgen omstreeks 12 uur rot J de voerman D. Bos in de Gier straat met een met een hit bespannen wogen. Plots lieten de bouten, waarmede het lemoen aan den wagen bevestigd is, losde voerman werd van den bok getrokken en verwondde zich, ge lukkig niet ernstig. De hit vloog met het lemoen door de groote spiegelruit van den heer J. Lasschuit, welke ruit in gruzelemen ten werd gedrukt. Daarna rende het dier door de Gierstraat en vervolgens langs het Proveniershuis de Groote Houtstraat in. In woeste vaart ging het langs den weg, over de trottoirs het dier weid steeds wilder, vooral doordat het lemoen tegen zijn achter- pooten sloeg. Eindelijk rende het dier de Ged. Oude Gracht op, waarbij enkele klei ne kinderen nog gevaar liepen omver gegooid te worden. Ten slotte werd liet bij het Groot Heiligland gegrepen, gelukkig zonder ongelukken te heb- lien veroorzaakt Het beest bloedde lievig aan de achterpooten. EEN ONTPLOFFING.' Wij hebben vandaag nog eens ten huize van den heer L. Sloot, geïnfor meerd naar de oorzaak van de ont ploffing op Vrijdag-avond. De oorzaak kon echter nog niet worden opgegeven en het zal de vraag zijn of men deze ooit te weten kan komen. Algemeen wordt echter veronder steld, dat zich een dynarnietpatroon onder de steenkolen heeft bevonden en dat deze ontploft is, hetgeen ook valt af te leiden uit de verschrgkelij- ke verwoesting in de huiskamer. Een geluk mag liet genoemd wor den, dat de heer en mevrouw Sloot zch Ln andere .ertrekken bevondn en do dienstbode, die even te voren nog eens naar de kachel gekeken had, juist de deur der kamer sloot, toon de ontploffing.plaats greep. Zij bad nog de tegenwoordigheid van geest, om dadelijk het vuur uit de kachel te gaan halen, waardoor brand voorkomen werd. Do steenkoJenhaudelaar, die met het feit in kennis werd gesteld, zou aan zijn Steenkolenmaatschappij hierover schrijven. Zie vervolg Stadsnieuws onder laatste berichten. Uit de Omstreken SCHOTEN'. Men verzoekt ons mee te dooien, dat onze correspondent zich vergist heeft, toen hij ons Zaterdag berichtte, dat cok een bestuurslid van dc afdeeiing Schoten van t Witte Kruis in het co mité van actie tegen de 12-uurssIui- ting van café s hoeft zitfing genomen, want dit is niet het geval. BEVERWIJK. Alhier is benoemd tot onderwijze res aan de bijzondere school (Insti tuut Schaafsma) mej. G. Prins, van S milde. Sport en Wedstrijden Haaïl. Schietbond. Do schietvereeniging Claudius Civï- lus schoot Zondag haar 3e rohde winter-kampioeaiwedstrijd. De vijf schutters eerste klasse maakten in 50 treffers 856 punten, de vijf schut ters tweede klasse 903 punten. Het donkere weder in aanmerking ne mende, is deze serie voor den twee den groep zeker zeer mooi te noemen. Hij is althans dé hoogste in dezen wedstrijd, door een der tweede groe pen gemaakt. SCHAATSENRIJDEN. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De wedstrijden om het kampioen schap van Nederland (amateurs) heb ben Zondag te Leeuwarden plaats ge had. De tijden op de 500 M.-baau wa ren Geertsema 61 3/5 en Dieters 60 4/5 sec. Kalt 61 3/5 eu Schróder 63 1/5 Krul 63 2/5 en Rozenheek 66 1/5 Do Waard 63 en De Koning (Edaui) 692/5. Deze viel met minder dan twee maal. Taconis 58 en Edsciia 72 1/5 De Jvoning (Arnhem) 55 4/5 eu De Groote 65 2/5. Geertsema, die denzelfden tijd had als Kalt, reed hierna tegen dezen rij der. Geertsema maakte 60 4.'5, Kalt 62 4/5. De uitslag luidde dus: 1. De Koning (Arnhem), 2. Taconis, 3. Geertsema. Op de 5000 M. waren de tijden De Koning (Arnhem) 10 inin. 58 2 5 sec. Taconis 11 min. 55 sec. Geeit- sema 12 min. 161/5 sec.; Kalt 13 min. 15 45 sec. De Waard 12 min. 511/5 sec.; Schroder 12 min. 24 2 5 sec. Krul 12 min. 59 4/5 sec Groote 12 min. 54 3/5 sec. Rozenheek 13 min. 10 sec. De Koning (Bdoin) 11 min. 55 sec. Taconis en De Koning (Edam), die denzelfden tijd hadden gemaakt, moesten dus oven ijden, volgens art. 52 van het reglement. Beiden wenschten daaraan niet te voldoen, met tiet oog op liet ijs, en besloten werd nu. ieder een zilveren medaille toe te kennen. De uitslag is dus 1. De Koning (Arnhem!, 2. Taconis, 3. De Koning (Edam), 4. Geertsema. Gemengd Nieuws VAN MIJN GOUDVINKEN. Kent gij goudvinken? Niet. <ian moet gij die diertjes bepaald aan schaffen: ten minste volgens nnjn idee, zijn deze vogels met de sijsjes de leukste zaadvogels. Ik houd in een groote kamervolière (Zwitsersch huis je), allerlei zaadvogels bij elkaar; maar ais lk zooveel vogels niet meer wilde houden, zou ik toch bepaald een paar goudvinken willen hebben. Ik wil u dan nu iets van de mijne vertellen. Het eerst kreeg ik den man goudvink, dat zal nu vier jaar gele den zijn; een prachtig dier. klein soort. De borst is rozerood, op de buik lichter uitloopend, het kopje is zwart, evenals de oogen; de rug blauwgrijs en de vleugels zwart, met een klem bruin vlekje aan weerskanten, de staart zwart met witte plint, gedeel telijk door de vleugels bedekt; korte, breede, zwarte snavel. Het wijfje is gelijk aan het mannetje, alleen de borst is grauwachtig, iets wanner ge tint. Het kopje van mijn man Goud vink glimt als zwart satijn, zeldzaam mooi, ik zag er ten minste nooit een zoo glanzend als dc mijne. W auneer hij heel veel pleizier hoeft, zet nij al ziin donsige borstveertjes op, zoodat hij net zoo n klein bolletje iijkt. Het voeder bestaat uit kanariezaad en raapzaad in het bakje en eon paar theelepeltjes maan-, sla-, elzen-, ber ken eu distelzaad. hetgeen voor ahe vogels in de volière bc-stemd is: voi der krijgen de goudvinken eiken dag 3 hennipzaadjós. de andere vogels elk één. Af en toe geef ik wat groen stuk jes peer of druiven, oud wittebrood en ei en steeds is ossa sepia aanw e- De man goudvink voelde zich al da delijk op zijn gemak, toen ik hem kreeg; alleen riep hij steeds om een wijfje. Eenigc dagen kocht ik eet pop. groot soort. Zij was een bijzon der lief dier. Hoewel pas twee dagen geleden gevangen, toonde ze zich tn het geheel niet schuw, doch bleef be daard zitten, hoewel de kooi buiten op een waranda stond Toen ik haar nog slechts enkele dagen had, nam zij reeds een hennipkorreltje uit mt;r hand aan en het duurde n:et lang, ol zij begon te roepen, als ik naar de kast ging, waarin het henntpzaao opgeborgen was. Dra nam ook de man aan. Doze volgde in alles zijn wijfje. De pop werd zoo vertrouwelijk, dat wanneer ze iets zag. waarin zij zin had, hetzij appel, peer. groen ol iets anders, zij net zoo lang schreeuw de, tot ze wat kreeg, zoodat wanneer ik zelf er niet aan dacht, dat zij mij opmerkzaam maakte. Het mannetje hielp haar liierin trouw Het <Iuuixte dan ook niet lang, of ik doed het. deurtje los en zij kwam op den rand zitten, om uit mijn hand te eten; nooit zou zij echter ln de kamer vlie gen. Als ik mijn hand terugtrok, ging ze weer heel kalm naar binnen. Het mannetje deed evenozo. ook hij kwam in hot. deurtje om uit mtin hand te eten, doch als hij de kans schoon zag. wipte hij gauw de kamer in en dan was hot-lang niet gemakkelijk hem weder te pakken te kriigon. Hel wijfje was altijd anesfig. als er eon nieuwe votre.l in de volière kwam. dan hield ze maar stoods de nieuweling in het oog. maar voor de huisgenoo ten konde ze geen vrees; ze kwam zelfs zoo dicht moge-lijk bij mij zitten, als er iets was. dat haar hinderde. Ook hielpen man en pop elkaar trouw togen de andere vogels. Zoo had ik dan drie jaar dit paar-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1