Roina Cacao DE VOLKSDRANK LDe beste voor den prijsj kreeg kon de Jongen niet cle schul dige zijn. Het was hier dus geen quaestie van „vervoeren", maar wel van „doen vervoeren". De jongen was het dus niet, die de overtreding ge pleegd had maar wel de landbouwer, in wiens hand de jongen een instru ment was "oweest. Op grond daarvan vroeg de officier veroordeeling van den landbouwer tot boete van 10, subsidiair vijf da gen hechtenis, benevens bevestiging van de verbeurdverklaring van het gold, dat de in boslag genomen koe had opgebracht. Mocht de Rechtbank niiet het „ver voeren", maar wel het „doen vervoe ren" juist achten, dan zou spreker hij zeide dit niet als bedreiging tegen de Rechtbank overwegen, of hij dan den jongen niet zou dodn vervol gen. Mr. rhiel, do verdediger, begon met te ontkennen, dat hot hier bewezen was, dat er een Ministerieel besluit genomen was, dal Velsen gesloten was voor veevervoet. Men had wol een mededeling uit een courant, pleiter gelooft de „Staatcourant" voor gelezen, maar in het opzicht van medodeolingen, staat die courant met andere bladen gelijk. Maar boven dien, al neemt apr. aan, dat de in houd van het bericht overeenstanvt met de authentieke kopy wat niet bewezen is don nog is het de vraag of de Minister van Landbouw een 1» sluit tot sluiting van don kring Vei- sen heeft genomen. Immers, in de „Staatscourant" staat, dat het stuk geteekend is: „Voor de Minister: de Secretaris-Generaal Versteeg". En nu kent pleiter goon enkele wet, die aan een Minister veroorlooft delegatie aan een secretaris toe te staan voor hot nemen van een Ministerieel beslui! Een besluit van don Minister mag in ons land niet per procuratie door een ambtenaar genomen worden, omdat hior te lande de Secretaris-generaal geen onder-minister is. Pleiter geeft toe, dit argument is klem, maar hij wil hel toch bezagen, omdat hem ge bleken is, dat de Rechtbank te Zut- fen in een analoog geval een bekt. heeft vrijgesproken, op den grond, liier door pleiter ontwikkeld. De Ambtenaar van liet O. M. zal dus alsnog dienen te bewijzen, dat de Min-ster van Landbouw het besluit genomen heeft. Wat de kwestie van „vervoeren" of „doen versoeren" aanguut, is pleiter van. meëning, dat deze boerenjongen wel de geheele zaak kon overzien. Als zoon van een veelniuder wist hij er uiies van en hij had zich niet door een praatje van een meisje op het dwaalspoor moeten laten brengen. Pleiter beschouwt hem dus met als instrument in handen van den bekt. De verdediger komt er tegen op, dat de bekL hot misdrijf zou uitga- J lokt hebben, zooals do Ambtenaar had beweerd. Daar was hier toch1 geou sprake van. Mr. Thiol kwain ook togen de juridisch roer gewaagde stel ling van Mr. Hoyer op, dat men net strafrechterlijk aansprakelijk zou zijn, als men iets deed, zonder daar bij zelf belang te hebben. Want dit had de Ambtenaar betoogd ten op zichte van zijn stelling, dat de jon-1 gen geen geldelijk belang bij de zaak had. Wat nu de ten laste legging „doen-vervoeren betreft", wees pl. er op, dat dan bij dengeen d.e doet ver voeren een ander element moet voor zitten, dan bij den vervoerder en waar hij 'reeds had aangetoond, wa ren in dit geval bij beide dezeifde elementen aanwezig. Overigens wees pleiter op de zware straf, die het ver beurd verklaren van de koe inhoudt Mr. Hoyer vraagt schorsing. Mr. Hoyer deelde mede, wel iets te voelen voor het betoog omtrent het met-bewezen zijn van het bestaan van het Ministerieel besluit. Daarom vroeg spr. schorsing der zaak, om aan den Minister een authentiek af schrift van zijn besluit te vragen. Ovei-.geas betoogde Mr. Hoyer, dat de Minister wel een besluit mondeling kan nemen en den secretaris-generaal opdragen dit mondelinge besluit schriftelijk ter kennis van het pu blick te brengen. Mr. Th.ed stemde in met bet nade re requisitoir om de zaak te schor sen. Daarom zou hij thans niet na- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. bezocht wewl, luisterden zij op met 'n i Ook wees Ds. Van Paossen óp het aantal voordrachten, die wel in den [werk van Jonkvrouw Tedmg van smaak der aanwezigen bleken te val-1 Berkhout, do stichtster dezer tnrich- ie, Vooral d, vooMracId*., v.a de» heer Manon, wiens leutig Vlaamsen spreken het publiek vermaakte. Spreker verwelkomde alsnu ver- oogstten veel succes. schillende aanwezigen, o. a. afgevaar- Het aardigste nummer was even- Bigden van enkele diuconessenhuizen wel de ve'rtooning van het Marionet-ip- on3 land, alsook den burge- ten-theater. meester van Heemstede, daarbi, erop wijzend, dat de stichtingen steeds In de poppenkast vervulden de Ij medewerking hebben mogen on- hoofden \an beide Vlamingen de rol J dervinden von liet Heomsteedsche ge- VAN HOÜTEN'S Is bestemd om te worden: bij uitnemendheid. I van poppenhoofden. Daaraan 1 heel kunstig poppen!ichamen verbon- I den, waardoor men de illusie van I levende caricaturcn kreeg. De bewegingen van de ledemateta 9 der poppen werden heel handig ge- 1 leid, zoodat do actie good in over- meente bestuur. Hierna had de bevestiging plants. Ds. Barcrer verklaarde van gan- scher harte zijn taak te aanvaarden. De aanwezigen zongen hem daarop toe Psalm 134 4 Dat 's Heeron zegen op u daal', eeaisteinming was met dc dictie De Zijn gunst uit Ston u'bestraal'! 1 vertoone'rs zongen verschillende Hij schiep 't heelal, Zijn naam ter eer, J Vlaamsche en Spaansche liedjes en Looft, looft dan allor hoeren Heer. 1 oogstten daarmee heel veel bijval Populair Co'ncert Zondag geeft het Haarl. Murfok- I korp3 een populair concert in de Nu betrad Ds. Bargor het spreek gestoelte om een kort woord te spre ken. Toen spreker de benoeming ontving, was 't hem moeilijk. Hij wist, hoe het I Vereeniging; de liekende bas-zanger werk der vereeniging onder den heer HJohan Schmier zal tal van vodrdrach- Zegers is uitgebreid on gevoelde niet iten houden van hem zelf en van de kracht, ditgrootewerk voort te GOED en GOEDKOOP. VOEDEND en GEMAKKELIJK VERTEERBAAR. Speenhof! B a 1 a v o n d. In het Brongobouw ward gisler- I avond een balavond gehouden voor 1 de leden. Het bal, dat te negen uur. onder I leiding van de hoeren Martin oen I aanvang nam, had een alleraange- I onanist verloop. 1 Kg. 1.50 I - 0.80 %Kcf. /0.42^g VlO- 0.18 de'r op de zaak in gaan, maar deelde wel reeds mee, dat de Iteraadslaging in de later te heropenen zitting hem aanleiding zou kunnen geven, om te verzoeken deh Minister van Land bouw Tal ma en diens secretaris-gene raal Versteeg als getuigen voor de Haa'rlemsche rechtbank te doen dag vaarden, om te onderzoeken, up wel ke wijze liet bedoelde besluit geno men was. Da Ambtenaar van het O. M. vor derde I 1/2 jaar gevangenisstraf te gen een persoon, die te Beverwijk jongens had aangespoord u'len te ste len en deze ook gekocht had. POGING TOT RIJWIEL- VERDUISTERING. Een jonge man stond terecht we gens poging tot verduistering te Haarlem, „althans te Utrecht" ge pleegd. Hij had bij een Haarlemschen rijwielhandelaar een fiets gehuurd en had die te Utrecht te koop aange boden. Het „althans" in de dagvaar ding was begrijpelijkerwijze aange wend, wegens de moeilijkheid om het oogenblik der verduistering vast te stellen. Hel gelukte den man niet de fiets te verkoopen, want Jlij werd aange houden vóór 't zoover kwam, tot vreugde van den Haarlemschen rij wielhandelaar. De jongen zei, dat hij in slecht ge zelschap was geweest on zich vast voorgenomen had, zijn leven te zullen bateren. Air. Hoyer eisciite 6 maanden ge vangenisstraf. Mr. Slingenberg pleitte een lichtere slraf ook wees hij er op, dat de hun- deling, die bekl. gepleegd heeft, niet voltooid is. BROOD- EN KOFFIEUITDEELING. Hedenmorgen maakten 486 kinde ren oh 69 volwassenen gebruik der brood- en kofficu tdeeling van den Ned. Chi'. Geheelonthouders-Bond. MOMUSAVOND „JACOB VAN LENNEP". De heer en mevrouw Marien uit Mechelen verleenden Donderdag avond hun medewerking aan den Momusavond, die .Jacob van Len- nep" den leden aanbood. De heer Marièn is op het gebied van lkefhebberijtooueel geen Vreem deling: hij vervult bij de. ook hier te Haarlem goed bekends Tooneelmaat- schappij „De Dylezonen", de betrek king van regisseu'r. De gczotlige dansavond, die druk Uit de Gestreken HEEMSTEDE. INSTALLATIE van Ds. G. Bar- ger tot predikant-directeur van „Meorenbosch" en „Be- thesda-Sarepta". Gisteren was 't feest op Meeren- bosch. De installatie van den nieuwen pre dikant-directeur van „Meorenbosch" Bothesda-Sarepta". de stichtin gen <icr Christelijke Vereeniging tot erpleging van lijders aan vallende ziekte. Van de gebouwen wapperde aderlaudschc driekleur als* feest- doek ontplooid. 's Middags bad de installatie plaats. De vriendelijke kapel, met enkele palmen versierd, stroomde tegen half drie uur vol niet belangstellingen. Onder de aanwezigen waren bijna allo predikanten der Ned. Hervormde Kerk te Haarlem, de predikant Heemstede Ds. Wolters, de burge meester van Heemstede, Jhr. Mr. D. an Lennep. de broeders en zus ters, aan de stichting verbonden, en gat p Croiunioün, wiens stof- dan nog vele belangstellende damesoverschot juist op dezen dog zetten. Maar onze zwakheid kan in de kracht Gods volbracht worden. Spre ker hoopt steeds die kracht te mogen ontvangen. Want, 't werk in deze stichtingen is een werk Gods. „De liefde van Christus dringt ons", dat is het beginsel, dat spreker wil nemen als het uitgangspunt van zijn werk. Spreker hoopte, dat de diaconessen en diaconen hem zullen steunen, ook uitgaande van dit heerlijke beginsel. Ds. Van Paassen dankte spreker /oor zijn installatie-rede, alsook liet bestuur voor het vertrouwon, in hem gesteld. Aan den heer Zegers verzocht spre ker om lieni later nog met ruad bij te staan, want dit zal noodig zijn. Alsnu werd gezongen Gezang 127 5: Wij willen need'rig Gode leven, U volgen waar Gij ons geleidt, Ons U geheel ten offer geven. Met nooit volbrachte dankbaarheid. Getrouwe Leidsman, sla ons gade, Voleinder, laat door Uwe kracht Het heerliik. werk vau Gods genade In ons ook eenmaal zijn volbracht. Hierna was het woord aan Ds. Bor ger van Amsterdam, den vader van den nieuwen directeur. Deze herinner de er aan. dat het dezer dagen 30 jaar geleden is, dat lot oprichting der vereenigiucr besloten is. Spreker be hoorde tot de leden van het eerste bestuur. Ook is nog in leven het toen malige bestuurslid mevr. Bierens de Haan (bij deze installatie aanwezig). Ook werd door spreker herinnerd, 1 loeren, te zomen oen 350 perso en. Do plechtigheid werd geopend met het zingen van Gezang 204 1 en 4. Ds. C. J. van Paassen, van Haar lem, voorzitter van het bestuur, ging voor in het gebed. Daarna hield Ds. Van Paassen een rede. waarin hij de boteekenis van het werk van Johannes den Doope-r schet ste. Het was .een eere voor dezen pre diker. dat liij het ware woord van God bracht. Van den nieuwen predikant-direc teur verwacht het bestuur het zélfde. Meer. kan niet verlangd worden, maar ook niet minder. Het is een moeilijke taak. Aan do arme verpleegden moot een waar woord van Jezus Christus gebracht worden, oodat ze getroost worden en hun kruis leeren zetten in dc scha duw van het kruis van Golgotha. On ze arme verpleegden zijn van een Thomas-natuur, ze willen de liefde van Christus zien. Zeker, de medische zorgen worden zoo hoog mogelijk opgeroerd, maar voor alies moei uhjsen, dat wij iiier zijn ia een Christelijke inrich ting. Y\ e hebben hier ook een opleiding van jongelieden tot de inwendige zen ding, Het is niet genoeg, ziekenver pleegsters en -verplegers op te leiden, maar ook diaconessen en diaconen. God heeft de mëuschen lief gehad, dat wil zeggen de Allerhoogste heeft aan ons zijn liefde bewezen, getuige het offer van Zijn Zoon. Uit dankbaar heid moet de mensen zich geheel ge ven aan den dienst van God. Zoo opgevat is het werk in onze uirichtingen een wel moeilijk, maar toch een heerlijk werk. Spreker herdacht, hoevelen reeds ia dit work zijn voorgegaan. De aftre dende directeur, de heer J. L. Zegers, heeft ruim 20 jaar het bestuur ge voerd en daarvan veel zegen mogen zien. Voor dit work dankte spreker don heer Zegers. aan den schoot dor aarde is toever trouwd, vele jaren lid van het bestuur is geweest. Tot zijn zoon richtte spreker een persoonlijk woord, uitgaande van de passage uit den Puulus-brief „Gij dan, mijn zoon; wordt gesterkt door do genade van Jezus Christus". Ook herinnerde spreker aan 't werk van oen neer Zegers, tüe in 's iieeren kracht luer veel tot stand heeft mogen brengen. Nou at Ds. Larger liet dankgebed had uitgesproken, .zongen de aanwe zigen nog staande Gozung 96 1, Hulloluja. eeuwig donk en «ere.... Iiiermeo was de plechtigheid geëin digd. Van de gelegenheid, daarna ge boden, om met ueu nieuwen directeur persoonlijk Kennis te maken, werd uoor velen gebruik gemaakt. BLOEMENDAAL. GEMEENTERAAD. De Raad is Donderdag uuddag om 2 uur bijeengekomen, onder presidium van den burgemeester, den heer Jhr. LAS HACKER. Afwezig zijn de heeren Van Hoof! en BispinCk. Als eerste punt der agenda is benoeming van een tijdelijk wethou der aan oo orde Daaraan doet de VOORZITTER een nieuwjaarswensen aan de leden voorafgaan. Spr. hoopt, dat er in liet nieuwe jaar veel in hot belang dor gemeente tot staud zal worden gebracht. Do heer BIJVOET antwoordt; her denkt hetgeen ouder leiding van den burgemeester in liet ufgeloopen jaar is verricht en hoopt, dat in het ko mende jaar door hein weer veel voor het welzijn der gemeente zal worden gedaan. Benoeming t ij del ij k Wethouder. Deze benoeming is noodig in ver band met de ongesteldheid van den wethouder Van Hooff. Tot tijdelijk plaatsvervanger wordt benoemd do heer A. KOOLHOVEN, met 10 stem men, torwül 1 stem op den heer Mr. Jacometti wordt uitgebracht. Do heer KOOLHOVEN aanvaardt zijne benoeming, dankt den leden voor het in hem gestelde vertrouwen en neemt zijn plaats naast den Voor- fitter in. Aan de orde komen de ingekomen stukken. Do commissie voor de waterleiding verzoekt uitbreiding van het haar toegestane crediet van f 3000 tot 5000, in verband inet proefboringen, enz. De 2000 extra worden toegestaan. Naar aanleiding van een verzoek van ouders, wier kinderen op de Am bachtsschool tc Haarlem gaan, om te gemoetkoming in het schoolgeld, wordt zonder hoofdelijke stemming besloten, dat de gemeente hel school geld geheel zal betalen voor kinderen, vier ouders minder dan GOO verdie nen, en voor de helft voor kinderen, wier ouders hoogere inkomsten heb ben. De heer C. L. de Fouw herinnert er in een request aan, dat hij in het be gin van 1911 de gemeente in ovenve- ging heeft gegeven, te Bloememfaal tot stichting van een keuringsdienst voor melk over tc gaan. Namens It. en W. werd aan requestrant toen in stemming met dat plan betuigd, en daarom heeft hij nu mot verbazing gezien, dat do gemeente er voor is, zich hij den gemeenschappelijke» keuringsdienst nun te sluiten. De VOORZITTER merkt op, dat ver de totstandkoming van dien ge- meenschannelijken keuringsdienst vol strekt nog geen zekerheid bestaat, ea dat hot wellicht mogelijk zal zijn, een keuringsdienst voor melk allee» vc-or Bloemcndaal in te stellen. Do VOORZITTER stelt voor, dit punt aan te houden tot men ver ge noeg gevorderd is met de regeling van den keuringsdienst. Aldus wordt besloten. Ingekomen is een request van ecu aantal ouders, die verzoeken ov^r te gaan tot uitbreiding van de openbare lagere school (hoofd de heer IJzer man) met het oog op de grootte der klassen. Hierover zullen B. en W. praead- vies uitbrengen. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten tot het vellen van een reeks boomen aan dc Aerdenhoutslaan, door de Heide-Maatschappij, en nieu we beplanliDg. De kosten zullen f340 bedragen. De heer TEDING VAN BERKHOUT is er voor. de oude boomen publiek te veilen. Er is een oude esch. die vrij veel waarde heeft, wellicht zou men dien eerst ondershands kunnen ver koopen. L>e heer Mr. W. A. Jacometti wordt als lid der schoolcommissie herbe noemd. Tot onderwijzeres aan de openbare school wordt mej. J. E. Kok, tot nu toe tijdelijk, benoemd met algemeene stemmen Besloten wordt zonder hoofdelijke stemming tot overneming van een strook grond van 100 M. lang en 2 M. breed (voor 8 ct. per M2., van Kweek- duin) voor de verbreeding van den Vogelonzangschen weg. Tijdelijke geldleening. Besloten wordt een tijdelijke geld leening, groot flOO.OÖO en rentende niet nuitr dan 4 aan to gaan tor voorziening in verschillende lotrpsude uitgaven. Rondvraag. Do heer VAN TIENHOVEN merkt op. dat het noodig zal zijn, volgens oo erconkomst met den heer Enschedé, om verschillende wegen in Aerden- hout te verhardon vóór Februari 1913. Het zul dus wel noodig zijn, dat 13. en W. met voorstellen te dier zake bij den Raad komen tenzij de heer Eu- schedó een jaar uitsteL zou willen vorioeneu. De heer VAN DER VLIET geeft in overweging, haast te maken met de aanbesteding vau het buizennet in Aerdouhout. niet het oog op de stij ging der iizerprijzen. Do VOORZITTER antwoordt, dat den heer Houbcn is verzocht, spoed to maken. Do Raad gaat hierop in geheime zitting over, tor vaststelling van be lastingkohieren en ter bespreking van de verlichting te Vogelenzang (pun ten 9 en 10 der agenda). SCHOTEN. Voor de betrekking van directeur der gemeente-gasfabriek alhier heb ben zich 54 sollicitanten aangemeld. SPAARNDAM. Men schrijft ons: Tot ons genoegen kunnen wij be richten dat de burgemeester, de heer op de nota van Argentinië, betreffen de de gewelddadigheden begaan to gen Argentijnscho scheepvaart-inrich tingen. Stadsnieuws ORGELBESPELING in do G route- of St. Havo-kerk te Haarlem, op Dinsdag 30 Januari 1912, dos namiddags van 1 tot 2 uur. door iden heer W. Ezernian. Programma No. 1. Preludium en Fuga No. 3, Mendelssohn. No. 2. Adagio (le Symphonie), Beethoven. No. 3. Concert No. 3, G. F. Handel- No. 4. Variation in As, A. Ilesse. No. 5. Ave Maria, Max Roger. Uit de Rechfszaa! Tn de middagzilting kwamen cenige zaken van belang voor. U itlokken tot diefstal. E: n jonc-e man uit Beverwijk had eenige Jongens aangespoord orn groenten te stelen en nan hem te ver koopen. Drie jongens hadden daarop aan de haven drie halen uien wegge nomen en zouden die met een kar van den jongen man gaan halen. Daarbij werden zo echter gesnapt. Beklaagde ontkent de jongens tot misdrijf te hebben aangezet, hij wist niet. dat de uien van diefstal afkom stig waren toen zij bij hem kwamen met de mededeeling. dat ze we! er gens wat voor hem wisten. De jongens, die in zitting met ge sloten deuren hadden terecht go-staan, verklaarden echter, dat do beklaagde gezegd liad dat zij alles konden bren gen," aardappelen, uien, of groenten. Hij zou een rijksdaalder voor een zak uien geven. Dc ambtenaar van het O. M„ Mr. Hoyer, qualificeerole do daad van den beklaagde als uitlokking tot misdrijf en vorderde anderhalf jaar gevange nisstraf. De beklaagde had aangevoerd, dat tiïj het slachtoffer was van een com plot der drie jongens. Een konnis zou eeu ges Drek hebben afgeluisterd, waarbij do jongens besloten zouden hebben beklaagde te bezwaren, hoe wel zij wisten, dat hij onschuldig was. omdat daardoor hun zaak er bete? voor zou komen te staan. Op oen vraag von den president, waarom de beklaagde dit als het wear was belangrijke feil had ver zwegen, zei de man „lk achtte mijn tijd "nog niet sokomen." Maar de president achtte den tijd nu verstreKen, omdat de beklaagde zulk eeu gewichtige mededeeling wel eerder zou vodaau hebben, als zij juisï was. Mr. Simonsz, die de verdediging van Mr. Moons hod overgenomen, was van meaning, dat het verhaal van den beklaagde wel waar kon zijn en ook vond hij, dat het niet bewezen was, dat de beklaagde de jongens tot mi9dri>f had aangespoord en even min dat hii wist, dat de uien van diefstal afkomstig waren. Komt Minister Talma als getuige? Een zaak die niet droevig was on bovendien «en jrrappigen kan< kreeg, door het betoog van den pleiter, Mr. Thiel, gold een overtreding van de maatregelen, verleden jaar tegen 'le uitbreiding van mond- en klauwzeer getroffen. Bij ministerieel besluit was het verboden; te Velsen vee te vervoe ren zonder vergunning. Eeu landbou wer liet door zijn dochtertje octater aan een buurjongen vragen, om een koe. die u»t Amsterdam kwam, van de boei te halen, ofschoon hij daarvoor geen vergunning had. De beklaagde was voor deze overtreding voor het Kantongerecht geweest, maar duar vrijgesproken, omdat do Kantonrech ter niet had aangenomen, dat ue qualificatie „doen vervoeren" juist was. De ambtenaar van het O. M. bij het Kantongerecht. Mr. Van Lier, was hiertegen Sn appèl gekomen. Ter terechtzitting beweerde de be klaagde, dat de koe te Arasterdam ge keurd was en men had hem daar ge- zégh, dal in een courant had gestaan, dat do verbodsbepaling voor Veisen was ingetrokken. De ambtenaar van het O. M., Mr. Hoyer. verklaarde het niet eens te zijn met Ue opvatting van den Kan tonrechter. dat hier de quaestie van doen vervoeren met nestond. De 15-jarigo ooereajougen wist wel, dat hst vee niet verroerd mocht wor den. maar lüj had het uog aan het dochtertje van den landbouwer ge vraagd, Dit had hem verzekerd, dat het heest wel mocht gehaald worden. Daar do jongen ook geen belang had bij het halen van de koe het was b-:-st mogelijk, dat hij er niets voor OOM AMANDUS. Humoreske door R. ORTMANN. Amaudus Butenschón, vroeger ma kelaar in vaste goederen, later rente nier, had eigenlijk in "t geheel geen reebt om zich mijn oom to noemen. Zq n eeuigo zuster was op een tijd stip, dat reeds in hel verre verleden lag, met cc» broer van mijn moeder getrouwd en pa3 na den dood van deze twee was hij, m zekeren zin om de gaping in de rij der bloedverwan ten aan te vullen, als zoogenaamde oom binnen mijn gezichtskring getre den. Mijn moeder, die vroeg weduwe was geworden, schatte hem hoog, maar ik kon het nooit zoover brengen, dat ik iets voor hem gevoelde, of schoon zijn voornaam liefde eiSChte. Ea men mocht mij dat niet kwalijk nemen want bijna al de onaangena me indrukken uit de jaren mijner jeugd waren op de cone of andere ma nier verbonden aan don persoon van den kleinen, niageren man, wiens ge rimpeld gelaat bij mij altijd do voor stelling wekte, dat oom Amandös in zij:i geheele leven niet jong geweest bon zijn. Dat hij voor de eigenaardigheden der jeugd niet het minste gevoel had. was roker. En dat mijn moeder hem In alle gewichtige vraagstukken van de opvoeding tot haar raadgever koos, had een donkere schaduw op mijn jongensjaren geworpen. Want oom Amundus misbruikte naar mijn mee- mng de hem toegekende familierech ten op een letterlijk afschuwelijke mamcr. Hij bemoeide zich eenvoudig met alles, niet alleen met mijn school rapporten en do kansen om een klas se verhoogd te worden, maar ook om de kleine gebeurtenissen in mijn par- ticulier leven welke hij met een be slist angstwekkend talent gewaar wist te worden. En daar deze gebeur tenissen zelden bijval bij hem von den, was hij niet karig met strafpre dikaties, waarvoor ik vooral om den doorborende», blik, waarmee hij mij daarbij aankeek, een hcUlooze vreee had. Ik wist, dat men hem voor zeer ge goed aanzag, cn mijn moeder zin speelde er soms tegenover mij op, dat zij hem igroote dankbaarheid ver schuldigd was, maar hij gaf mij nooit een geschenS, dat mij pleizier ge daan zou hcbbe.i. En de bijna armoe dige eenvoudigheid van zijn vrijgeael- lenhuishouding, die door een bejaar de huishoudster bestuurd werd, ver sterkte mij in de overtuiging, dat hij een gierigaard van óe ergste soort was. Nooit had ik in het minst betwij feld, dat het op een gegeven oogen blik tusschen hem en mij tot een bot sing zou komen. En het was voor mij een welkome bevrijding, dat mijn ver onderstelling bij de beslissing over mijn beroepskeuze bewaarheid werd, Oom Amandus had mij de keus ge- lal>Mi tusschen den koopmansstand i en de studie In de rechten, voor welke hij in een onbegrijpelijke bui van grootmoedigheid de kosterf verklaar de te willen dragen, maar ik gevoel de in mij den aandrang om kunste naar te worden. En in dit eone geval ten minste behaalde ik bij mijn moe der de overwinning op zijn invloed. Ik mocht naar de teekenacademie en smaakte de voldoening, dat oom Amandus zich van stonden aan zoo weinig ora mij bekommerde, alsof ik gestorven W3re. De profetie, dat ik een zeker verderf tegemoet ging, was voor een reeks van jaren het laatste woord dat ik uit zijn mond vernam. En nooit had zijn geel gezicht mij meer gerimpeld, nooit zijn blik mij doorborender geschenen dan op dat oogenblilc. Nog in mijn studietijd had ik het ongeluk mijn moeder door den dood te verliezen. Toen men haar ten grave di oog. lag oom Amandus met erge koorts te bed en een ontmoeting met hem bleef mij dus bespaard. Nagela ten had de overledene mij niets; want haar weduwenpensioen, dat natuur lijk met haar dood ophield, wa6 maar juist voldoende voor haar en mijn levensonderhoud geweest. En ik zou misschien gedwongen zijn geweest om van mijn kunst, die mij voorloopig nog geen brood gaf, af te zien, wan neer niet een onvoorzien gelukkig toeval mi] deze treurige noodzakelijk heid had bespaard. na mijn terugkeer aan de aca demie namelijk liet do directeur mij bij zich roej>en om mij mede te deelen, dat een rijk kunstbeschermer, die niet genoemd wilde zijn, zich voor mijn talent interesseerde en mij daarom door tusschenkomst van den direc teur het gold wilde doen toekomen, dat ik ter voltooiing van mijn studie noodig had. Dat kreeg lk dan ook prompt op den eersten dag van elke maand uitbetaald, en al moest ik mij ook geweldig bekrimpen om er mee rond te komen, ik wist het toch klaar te spelen, dat ik zonder schulden bleef t.ot ik het durfde wagen om den strijd des levens met eigen kracht te aan vaarden. Gedurende twee jaar had de onbekende weldoener mij zijn steun beloofd, en toen die om waren, staak te hij ook onmiddellijk zijn geldzen dingen, Nu begon er voor mij een tijd perk van ingespannen worstelen om het dagelijksch brood. Ik moest, even als ieder ander jong kunstenaar, de bittere ervaring opdoen, dat het nog al tl jdgomakkel ij ker is stukkon te schil deren dan ze te verkoopen. En maan den achtereen moest ik rnij op ellen dige wijze met allerlei slechtbetaalde, op bestelling geleverde stukjes behel pen, tot eindelijk het eerste succes mijn moed weer deed herleven. Het bestuur der groote kunstten toonstelling, waarheen ik een mijner schilderijen had gezonden, deelde mij mede. dat het verkocht was. Een Amerikaan» Smith geheeten, die op de doorreis was, had zonder tegenwerpingen den gevraagd en prijs betaald en mij daardoor, zonder het te vermoeden, uit een zeer bedenke lijke positie gered, liet was een won derbaarlijk gelukkig toeval, maar nog veel wonderbaarlijker was het, dat drie maanden tator weer een door trekkend Amerikaan dezen koer heette hij Brown een van mijn ten- toonstellingsschilderijen aankocht, en dat zich hetzelfde gezegende toeval telkens na ongeveer hetzelfde tijds verloop nog tweemaal herhaalde. Mijn schilderijen moesten wel juist op doortrekkende Amerikanen een bijzondere aantrekkingskracht uitoe fenen, waarvoor ik de reden niet kon vinden, hoe ik er ook over nadacht. En al verkocht ik daarenboven nu en dan ook nog een klein stukje, zonder de heeren Smith, Brown. Taylor en Henderson zou ik stellig menigmaal honger geleden hebben. En nu kwam de groote gebeurtenis in mijn leven. Op een uitstapje maak te ik kennis met een jonge dame. wier bekoorlijkheden mijn hart in vlam zet ten. Zij legde mijn bedeesde pogingen om haar weer te ontmoeten geen hin derpalen in den weg en veertien da gen na onze eerste ontmoeting was ik met Gertie Haslauer verloofd. Wij hadden niet noodig gehad de toestem ming van iemand ter wereld te vra gen; want ook mijn aongebeden meis je was reeds lang wees en had geen andere bloedverwanten dan een tan te, die, zooals ze mij vertelde, hoewel zo reeds op leeftijd was, nog altijd haar brood in een afhankelijke be trekking moest verdienen. Daar mij deze dame verder n:"t interesseerde vroeg ik noch naar haar naam noch naar haar woonplaats, en van den an deren kant achtte ik het niet. noodig Gertie van het bestaan van mijn oom Amandus te onderrichten. Het arme kind zou zich misschien den ouden heer als een schatrijken erfoom heb ben voorgesteld en aan zijn persoon stille verwachtingen hebben verbon den. Ik achtte het echter een piicht der beleefdheid, hem van mijn verlo ving kennis tc geven. Het was sedert jaren de eerste brief, dien ik aan hem schreef, en ik deed mijn best dien zoo koel en prozaïsch mogelijk te houden, opdat do ontvanger met geen moge lijkheid op de gedachte zou kunnen komen, dat het mij om zijn zegen of misschien zelfs wel om zijn financiee- len steun te doen was. Op een golukwensch rekende ik te minder, wijl ik hem had medegedeeld, dat het meisje mijner keuze liet be- veiligste, bekoorlijkste schepsel onder de zon was, maar evenmin een aris tocrate als de erfgename van mil- lioenen, doch slechts een- boekhoud- ster was, die geen cent bezat. En hoe hij over verlovingen dacht, waarvan men vooraf wist. dat zo vijf of tien jaar zouden moeten duren, kon ik mij gemakkelijk voorstellen: ik r.ioet dan ook eerlijk bekennen, dat Ik niet zonder eonigc beklemdheid den brief

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6