NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Instantanées. 29e Jaargang No. S776 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 3' JANUARI 912 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E R T E N TI N: per drie maanden: ^an 5 regels 30 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der iC® Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 JtAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 Cts. voor 3 plaatsingen k contant GdUustreerc?Zondagsblad, voor Haarlem' ",Q°V% RedaClie e" Admi"ist™(ie; Groote Houtstraat 53. _jl -de omstrel<en en franc° Per P°st 0 45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Adrainistratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER I STAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 1 FEBRUARI. Orgelbespeling in de Groote Kerk, van 2—3 uur. Brongebouw: Concert Haar). Mu ziekkorps, 8 uur. Janskerk: Concert „Soli Deo Glo ria", 8 uur. Sint-Bavo: Cursus in de R. K. ge- loofs- en zedenleer. Onderwerp: Hei Heilige Misoffer wordt aan God op gedragen door levenden en dooden SchotenGemeenteraadsvergade ring, 7 uur. stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden oiue lezers een artikel ,,llet biljartspel", in de rubriek Om Ons Ileen. AFTOCHT. Dinsdagmiddag om halfdrie werd do politie gewaarschuwd door inr. Monnik, dat zich ecuige personen be vonden in den winkel van de firma K. op den hoek van Oude Gracht en Kleine Houtstraat. Mr. Monnik is cu rator iu bet faillissement der betrf- fende zaak, en wist niet wat de be doelde personen daar eigenlijk te ma ken hadden. Bij onderzook bleek, dat de winkelier V. uit Amsterdam zich met vrouw, kind en dienstbode in den winkel bevond. Op eerste sommatie vertrokken de bezoekers In aansluiting op dit bericht van het politierapport vernemen wij van Mr. Monnik nog het volgende Gistermorgen is het faillissement van K. uitgesproken. Even later zag Mr. Monnik, die tot curator benoemd Is, dat er personen in den winkel wa ren. Het bleek toen, dat de Amster dammer V. den winkel den avond voor het uitspreken van het faillisse ment gekocht had van K. De koop prijs was 1000. Bij nadere ondervraging kwam evenwel aan liet licht, dat V. wel een kwitantie van 1000 had, maar dat hij aan K. slechts 100 handgift op deze quitantie had gege\eu. Door behulp der politie zijn V. en zijn huisgenooten uit den winkel ver wijderd. De curator erkent den verkoop der zaak natuurlijk niet. WIE VOLGT? Men schrijft ons Ter gelegenheid van de Dinsdag avond gehouden openbare uitvoering Jer Chr. Gymn. Vereeniging „Kracht iri Vriendschap" werd tijdens de pau ze een vei loting gehouden, waarvan de opbrengst bestemd was voor de gratie brood- en koffie-uitdeeling. IV? prijs een reusachtig kropbrood Boor den heer Franken welwillend Ier bescuikamg gesteld gal wel »eer duwieJyk net doel der verloting aan. De uporeugöt vuu 20.JO kon aan deu penningmeester, Mr. Vlaan deren, acuuiersiiigel lad. wordcit ter 3and gesteld. eiKe vereeniging volgt Dr. A. B r e d i u s. Dr. A. Bredius heeft ontslag geno men als lid van d« Conmiiss.e van toezicht op liet Museum vun Schil derijen alhier. O p n o n-a ctiviteit. Ingevolge beslissing van den minis ter van Oorlog van 25 Januari is do le lu.tenant Jhr. C. J. Lainan Trip op zijn daartoe gedaan verzoek met ingang van 1 Februari e.k. voor één |aar op non-activiteit gesteld. Do luitenant Jhr. Lainan Trip be hoorde tot den staf van het10e Reg. Inf. ai hier in garnizoen. Oplichting"? Door J. de V. ia aangifte gedaan, dat C. de B., die bij hem in dienst is als colporteur voor ec'n geïllustreerd weekblad, hem provisie heeft laten betalen tot een bedrag van I 6, voor een 40-tal abonné's die de B. zou hebben aangeworven. De namen dier „aboimés" zijn ge fingeerd, door de B. zelf ingevuld op de inteekenbiljetten. De zaak is in onderzoek. Ds. j. W. A. VAN NOTTEN. Ds. Van Notten, thans predikant bij de Geref. Kerk te Velp heeft eme ritaat aangevraagd. Van 1894 tot 1897 heef. Ds. Van Notten te Haarlem het predikambt bediend. Vraaggesprek van dsn dag. MET DEN HEER A. KOOLHOVEN. Ditmaal was de heer A. Koolhoven „de inlichtende partij" in het vraag gesprek van den dag. We waren 'm juist eens komen vragen hoe het toch ging met z'n zoon, den automobilist en aviateur. Ja Frits is nu in Engeland. Hij woont met z'n vrouw in Londen, en werkt in een vliegtuigenfabriek. Welke firma is dat? Graddon en Lawson. Ze leveren aeroplanes aan 't Engelsche gouver nement, en Frits is daar chef de fa brication. Ja, hij is op motoren-ge bied 'n erkend expert, en toen 't met de vliegkampen van de Mij. voor Luchtvaart misliep, werd hem al heel gauw in België het bestuur van een automobielfabriek opgedragen. Maar hij is maar naar Londen gegaan Heeft hij nu nog vliegplannen Ik hoopte eerst van niet. Maar nu in den laatsten tijd begint hij er weer over, en schrijft, dat-ie wil la ten zien wat hij kan als vlieger. Bo vendien heeft hij nu een uitvinding gedaan, en wil allereerst daarmee (met oen automatischen stabilisator) proeven nemen. Maar om zelf avia teur te zijn is een slecht vak behoor je niet onder de eersten, dan is er geen droog brood aan te verdienen. De kosten zijn natuurlijk altijd hoog Altijd. De vliegmachines zelf zi.n al zoo ontzettend kostbaar. Nu, toen Frils met dat vliegen begon, wou hij 't eon beetje zuinig aanleggen, en omdat die prijzen zoo enorm hoog waren, kocht hij toen zoo'u kleine Hanriot. 'n Libellule. Hij was veel te zwaar voor dat lichte ding, en de mo tor was bovendien niet sterk genoeg. Dat gaf al getob, en later vloog tiij mot den grooten Holland-tweedekker, een ding ,waar niemand goed uiee kon omspringen, zelfs Wijnmalen niet. Heeft uw zoon die Hanriot nog Nog altijd. Wat verder die on kosten aangaatje moet als aviateur geregeld één of twee mécaniciens in dienst hebben, en dan dien je boven dien wel steeds een auto tot je be schikking te hebben. T Kost handen vol geld. Maar laat dat nu er eens buiten: dan hou-je t gevaar. En dat is ontzettend. We zijn er nu aan ge wend geraakt om vliegers in de lucht te zien, en je kunt er zoo op den grond makkelijk over praten. Maar bóven 't Is een opeenvolging vun heftige emoties. Dan komt er 'n ruk wind, dan raakt je toestel plots in 'n „reinous", dan dreigt ineens de motor te haperenOp den langen duur zal geen rnensch aviateur kunnen blijven daar is geen zenuwgestel te gen bestand. Trouwens, iedere avia teur beleeft periodes-van-vrees. Dan kunnen ze hun toestel eenvoudig niet zien, dan zijn ze er niet toe te krijgen, omhoog te gaan. Dikwijls is 't na e?n paar dagen weer over, en dan vliegt de man weer uitstekend. Maar 't slot met iederen aviateur is toch, dat hij z'n nek breekt. Dat is onvermijdelijk. Heeft uw zoon nu al weer be paalde vliegplannen Dat nog niet, geloof ik. Och, we zijn nog niet in 't vliegseizoen. Maar hij had al plan om te gaan reizen enfin, rust heeft-ie niet Indertijd, toen hij nog alleen in 't automobiel vak was. dong hij ook mee in races. Dat was ook gevaarlijk en ik heb geen prettiger» dag gehad, toen hij in de Circuit des Ardennes meereed. (Men zal zich herinneren, dat Kool hoven toen op Minerva als tweede arriveerde Red.). Maai' nog lie ver auto-races dan die vliegerij D i e f s t a L De politie hield drie mannen aan, A. v. B., D. G. en R. S., d.e bekenden trijpen pantoffels te hebben wegge nomen uit een winkeJétaiage in de Lange VeerslraaL Van een kar üa het Kenaupark is oen vaatje boter ontvreemd, COMMISSIE VAN ADVIES. Gistermiddag beeft do installatie van de Coram ssie van Advies, in za ke do gemeente-werklieden, ten stad- huize plaats gehad. De leden dezer commissie werden door den burge meester, Jhr. Mr. J. W. G. Boreel v. Hogelandeu, toegesproken. Namens de commissie dankte de voorzatter, mr. S. H. Veiling Moinesz, den bur gemeester voor zijn toespraak, waar na de plechtigheid was afgeloopen. BROOD EN KOFFIE. 430 kinderen en 91 volwassenen na men hedenmorgen deel aan de brood- en koffieuitdeed ng van den Neder! Chr. Geheelonthoudersbond STUKKEN VAN DEN RAAD. Werklied enregiemenL Door den heer Mr. Heer kens Thijs- sen wordt voorgesteld het besluit in zake de invoering van het Reglement voor de werklieden In dienst bij de gemeente Haariein aan te vullen met de volgende bepaling: „Werklieden, die, ingevolge bet be paalde in artikel 8 van het Reglement voor do werklieden in dienst bij de gemeente Haarlem, tijdelijk met an- dero werkzaamheden belast zijn, dan waarvoor zij zijn aangesteld, worden voor de toepassing van het hier be paalde gedurende den tijd, dat zij die andere werkzaamheden verrich ten, geacht In dezelfde betrekking, als waarvoor tij zijn aangesteld, werkzaam te zijn gebleven." EFFECTEN VEILING Bij de gister te Amsterdam gehouden effectenveiling werd een aandeel der vennootschap „Lourena Coster", maatschappij voor couran.tuitga\en en algemeene drukkerij, verkocht voor 81 Naardetuchtschool is een jongen getranspdrteerd, zeke re N. v. D., die zich hier bij de po litie reeds een bedenkel ijken naam heeft verworven. Van "t Kantongerecht UITSPRAKEN. Heden werden de navolgende uit spraken gedaan H. O. B., zwervende, en 17 ande ren, overtreding Jachtwet, zeven da gen hechtenis, 10 boete of 4 dagen hecht., 2 boete of 1 dag hecht, en ge deeltelijk ontslag van rochtsvorvol- ginR. A. V. te Schoten. E. F., H. C. v. O., J. E., C. J. F,, allen te Haarlem en M. D. te Bloemendaal, overtreding Arbeidswet, respectievelijk ƒ2 boete of 1 dag hechtenis. 3 maai 3 boete of 3 maal 1 dag hecht., 3 maal 1 boete of 3 maul 1 dag hecht, 2 maal 1 boete of 2 maal 1 dag hecht., 2 maal 1 boete of 2 maal 1 dag hecht., en fl boete of 1 dag hechtenis. A. O. te Bloemendaal, overtreding IJkwet, G maal 0.50 boeto of 6 maal 1 dag hechtenis. G. S. te Vel sen en 5 anderen, over treding Trekhonden wet, 1 boete of 1 dag hecht., en 2 maal ƒ1 boete of 2 maal 1 dag hechtenis. A. H. te Katwijk aan Zee, een vaartuig niet verlicht hebben, 2 boe te of 1 dag hechtenis. A. J. te Hoofddorp en 8 anderen, een trekdier onbeheerd laten staan, f2 boete of 1 dug hecht, en 1 boete of 1 dag hechtenis G. S. te Haarlem en 24 anderen, loopen op verboden grond, 2 boete of 2 dagen hecht., 5 boete of 3 dagen hecht., en 3 boete of 3 dagen hechte nis. E. C. H. te Amsterdam en 4 ande ren, overtreding politieverordening Haarlem, ƒ0 50 boete of 1 dag hecht 1 boete of 1 dag hecht, en 2 maal 1 boete of 2 maal 1 dag hecht D. F., zwervend, overtreding poli tieverordening Beverwijk, ƒ3 boete of 3 dagen hechtenis. J. G. te Velsen en 3 anderen, over treding politieverordening Velsen, 2 boete of 2 dagen hecht en 1 boete of 1 dag hechtenis. P. Th. J. van S.. te Bloemendaal em 6 onderen, overtreding Verkeers- verordening Bloemendaal, 3 boete of 2 dagen hecht., 2 boete of 1 dag hecht., on 1 boete of 1 dag hecht. M. S te Houtrijk en Polanen en L L. te Haarlenuuermeer, overtreding politieverordening Haarlemmerliede en Spaornwoude. vrijgesproken. F. VV. S. te 's-Gravenhage, overtre ding M. en R. wet, vrijgesproken. L. J. A. v. V. te Haarlem en 42 an deren, overtreding Motor- en Rijwiel reglement, ontslag van rechtsvervol ging, 12 boete of 2 dagen hecht., 2 boete of 1 dag hecht., 1 1 boete of 1 dag hecht., 2 maal 1 boete of 2 maal 1 dag hecht, en ƒ0.50 boete of 1 dag hechtenis. Voorts werden er nog 45 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot 5 en 3 dagen hechtenis, 15 boete of 3 dagen hecht., 7 boete of 3 dagen heolit-, 6 boete of 3 da gen hecht., 3 boete of 2 dagen h., en 2 boete of 2 dagen hecht. H. A. S. D nsdagavond hield het Haarl. Ar- beders-Socretariaat zijne ledenver gadering in het gebouw Vooruitgang, Smodestraat. De vergadering werd geleid door den heer Verton, penningm., doordat de le en 2e voorzitter wegens ziekte verhinderd waren. Medegedeeld werd dat een 3-tal cursussen zullen worden gehouden en wel in deze maand, over het on derwerp: „Vakorganisatie", spreker de heer Nagtzaam. Het jaarverslag, uitgebracht door den len Secretaris, don heer P. Si mons, werd goedgekeurd. Uit het versSag bleek o.a., dat het ledental dit jaar was ge6tegen ven 947 tot 1325. Verslag werd uitgebracht over hot werken van het Bureau voor Arbeids recht, waaruit bleek, dat het Bureau voldoet aan een behoefte, vele zaken worden aanhangig gemaakt en vaak tot tevredenheid opgelost. De heer Nagtzaam is adviseur van dit Bureau. Bij de bestuursverkiezingen, waar aan de beurt van aftreding waren de heeren Pojjpe, Verton, Sw er en Klin kenberg, werd als voorzitter herko zen de heer L. J. C. Poppe, als pen ningmeester de heer J. Verton, en als 2en secretaris de heer J. Swidr. In de plaats van don heer Klinken berg werd als commissaris gekozen de heer Rus, die de benoem.ug aan vaardde. Ten slotte hadden neg eenige zeer voorioopige besprekingen plaats over het houden van de 1 Me -viermg, waarna de vergadering werd geslo te n. 8. D. A. P. In de 1.1. gehouden vergade'ring van de afd. Haarlem der S. D. A. P. werden als bestuursleden herkozen de heer L. J. C. Poppe ais voorzitter, De Berg als bestuurslid; in de va cature ontstaan door hot bedanken van den hoer Aalpol, werd gekozen de heer A. Reinalda. Tot redacteur van do Volksstem werd de heer Nagtzaam herbenoemd. Ds flnistsrüamsclia Poort. In de vergadering van den Bond van Nederlandsche Architecten, gis teren te Amsterdam gehouden, be sprak de heer A. W. Weissman de moeilijkheden betreffende onze Am sterdamsche Poort, Spreker ving aan met een histori sche uiteenzetting. In 't jaar 1155 was Haarlem reeds een stad, die omsloten werd door Oude eai Nieuwe Gracht en Spaarne. In de veertiende eeuw werd, wegens uitbreiding, de Burgwal ge graven en in de 15de de Heerensin- cel. In den nieuwen stadsmuur werd toen (in 1426) de Amsterdamsche poort gebouwd, doch de tegenwoordi ge dagteekent van later, want in de friezen der achtkantige voortorens komen o. a het Bourgondische vuur slag en het wapen van Oostenrijk; voor. In den breede ging spreker de ge schiedenis der poort na en schetste, hoe het spoorverkeer aanvankelijk het verkeer door de poort verminder de, omdat alles per spoor ging. Later zijn de Centrale Werkplaats, liet auto-verkeer, de electrise he tram en het Amsterdamsche kwartier weer veel verkeer gaan brengen. Hierdoor is de toestand bij de Amsterdamsche poort zeer slecht geworden. Hoe dezen toestand te verbeteren Het eenvoudigste zou zijn, de poort te sloopen, maar daarmee vernietigde men het eenige bouwwerk, dat nog aan het Spaansche beleg herinnert en bovendien, de poort heeft oudheid kundige- en kunstwaarde. B. en \Y. hebben een oplossing ge kozen, als omstreeks 1880 te Amster dam bij de W illeinspoort is gevolgd. Spreker somde de bezwaren tegen het plan.van het gemeentebestuur op. De brug er naast zou de poort doel loos maken ook is de oplossing uit een schoonheidsoogpunt niet bevredi gend, hetgeen de toestand bij de Willemspoört te Amsterdam bewijst. Verder wees spreker op de tram, die dan den weg voor de poort moet kruisen. Het plan-Dumont wil ongeveer het zelfde, doch wil de poort in gebruik houden door een brug voor de poort te leggen. Vroeger had men bij de Muiderpoort te Amsterdam ook op die manier twee bruggen. Maai- die wa ren noch practisch, noch fraai, en men heeft ze daarom door éér» breede brug vervangen Het plan-Lusschuit wil de twee bruggen van den heer DumOIlt ook door één brug vervangen. Daardoor heeft men weer het bezwaar der tram kruising voor de poort. Dat men meent, dat de poort bij het plan-Lasschuit als het ware „hinkt", doordat de poort aan de Zuidzijde in het water staat, en verder op de brug komt, omdat spreker eeu vogel perspectief van dit plan geteokeud heeft. Maar zoo zal ulleen een avia teur ds poort zien. Wie op den grond blijft, merkt van dit hinken niet veel. Een voordeel van het plan-Lasschuit is, dat de poort aan de Zuidzijde blijft, zooals zij is. De heer Weissman heeft nu een plan gevormd, waarbij het oorspron kelijke denkbeeld van de heeren Du- mont en Lasschuit, om aan weerszij den der poort een brug te maken, weer is opgenomen. De poort komt dan als het ware te staan op een l-lctn, zooals de Muiderpoort te Am sterdam, de Delftsche poort te Rot terdam en het Spahler.tor te Bazel Deze punten maken geen slecht fi guur. De overwelvine van de poort zal geen afbreuk doen aan het ge heel. Spreker wees in dit verband op de Waag op de Nieuwmarkt te Am sterdam. Deze Waag is nu een der schilderachtigste gebouwen van Am sterdam. Waarom zou het met de Am sterdamsche poort dan anders gaan Een nieuw gezicht zou geopend wor den, als men de enkele vervallen hui zen tusschen de poort en het Spaarne sloopt en in plaats van de Graven- steenenbrug, die slecht gelegen is en dringend om vernieuwing vraagt, een brug over de rivier sloeg naar hat Donkere Spaarne. Spreker lietreurde het, dat-de brug aan den Koudenhorn, die daar doel loos is, niet hier geplaatst is. Een zeer fraai gezicht zou men van die brug af op de poort krijgen, ais men die brug legde j uist in ae as, die den hoek van den Koudenhorn met de poort maakt. Ten slotte sprak de heer Weissman over het plait-Wilkens. Dit heeft weer liet bezwaar van twee bruggen bij el kaar te leggen. Bovendien, de brug aan de Zuidzijde is zóó ver weg ge legd. dat de tram scherpe bochten zou moeten maken, om naar den Heeren singel te komen. GedachtenwiS8eling. De heer Van der Pet meent, dat het practisch belang vraagt een breeden weg, dus het plan Weissman, hetwelk bedoelt het maken van een breede brug aan weerszijden van de Amster damsche poort, en het verbinden van die poort door een straat met het Spaarne en dan met een brug naar het Donkere Spaarne en den Kouden horn Doch daarmede gaat het poort karakter weg. Aesthetisch wordt ge vorderd het behoud der poort en de weerspiegeling er van in het water; aan dit vereischte voldoen zoowel de plannen van B. en W. als van Du- munt en W ïLkens, het plan-Lasschuit althans van één zijde. De heer Weissman verklaarde het gevoelen van den heer Van der Pet te doelen, maar moet men een keuze doen, dan dienen de moderne eischen voor te gaan en kan men slechts zoo veel mogelijk van het oude sparen. Do heer Do Bazel meent de vraag te moeten stellen, of het wel juist i£, op de plaats der oude poon den ingang naar de stad te behouden. Het is niet goed de moderne verkeersmiddelen te brengen in bet hart der stad. Is niet een ceintuurbaan een veel betere op lossing Men moet een beteren ver keersweg zoeken, maar niet door bre ken m de oude stad. De heer Weissman antwoordde, dat zulk een ceintuurbaan, die deu weg van Amsterdam met den weg naar Leiden zou verbinden, door de ge nieenten Haarlemmerliede er: Heem stede zou loopen, zoodat Haarlem ge heel buiten bet verkeer zou blijven, wat de Haarlemmers natuurlijk niet wenschen. De heer Frowedn beveelt het plan- Lasschuit aan. Verschillende sprekers bevelen het zoeken van eeu nieuwen verkeersweg ten Zuiden der poort aan. Do heer De Bazel zegt, dat de verga dering er blijkbaar niet algemeen van overtuigd is, dat bet verkeer bij de Amsterdamsche poort de stad binnen moet wordeu geleid, doch voelt, dat de oplossing gezocht moet worden in een ceintuurbaan. De heea' Van Nieu kerken meent, dat door overbrugging van het Spaarne liet stadsgezicht zou worden bedorven, en stelt voor, zich tot den Raad van Haarlem te wenden, met het ve'rzoek, de zaak opnieuw in studie te nemen., en daarbij de moge lijkheid te overwegien, de oplossing te vinden door het aanleggen van een ceintuurbaan. Do heer Wessmaft zegt, dat de Gravensteeneubrug, die nu 't Spaar ne overbrugt, zeer slecht gelegen ia, dat zij dringend vernieuwing eischt en dat het goed zou zijn, haar te ver plaatsen méér naar het oosten. Het bezwaar, dat de westzijde van het Spaarne thans als losplaats dient, en zoo het tramverkeer bemoeilijkt, zou kunnen worden ondervangen, wan neer men den Koudenhorn ais los plaats aanwees. De heer De Bazel meent, dat, zoo men over niet veel m.ddjelen be schikt eon overkluizing van de Hee ren vest op ecnigen afstand der poort een oplossing zou kunnen zijn. De heer Smits beveelt een onder zoek aan, waartoe de Haariemsche le den (de heeren We.ssman en Smits) een commissie zouden kunnen vor men, waarna een adres namens den Bond aan den Gemeente-raad van Haarlem zou kunnen worden gericht. Dit -voo'rstel word aangenomen, waarna de vergadering huishoudelijk werd. Z.e vervolg Stadsnieuws ondef laatste berichten. Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Dubbele moord te Hoofddorp. Onze correspondent meldt: Te Hoofddorp is gisterenavond te ruim 9 uur een dubbel e moord ge pleegd. Door den 21-jarigen Hendrik W.ering, inwonende bij zijn vader werd, terwijl de meeste leden van het gezin ach reeds ter ruste luidden be geven, op een gegeven oogenbiik en zonder dat er iets tusschen hen was voorgevallen, met ecu revolver een schot gelost op zijn 24 jarige zuster Gerdma, met het noodlottig gevolg, dat zij bijna onmiddellijk dood neer viel. Dit gesch.edde in de huiskamer, terwijl de vader aldaar op bed log. De dader 'richtte daarna de revolver op zichzelf en schoot zich bij de rechterslaap door het hoofd, waar door hij zwaar verwoud én lievig bloedend neerviel. Dit alles had zich in zoon kort oogenbiik afgespeeld, dat de verschrikte huisgenooten niet tusschen beden hebben kunnen ko men. De burgemeester, als hulp-offi cier van justitie was spoedig ter plaatse en leidde hel onderzoek «elf. De gemeente-geneesheer Dr. Nan- niuga, legde den dader een voorlob- pig verband, waarna hij per auto naar het ziekenhuis te Leiden werd overgebracht. Zijn toestand is hoogst bedenkelijk en zijne genezing bijna ondenkbaar. Daar er niets was voorgevallen, dat maar een ge diirecte aanledng tot deze daad zou hebben kunnen geven, staat men hier voor een raad- seL Wel kwamen er nog al eens klei ne oneenigheden voor, maar toch niet in zoodanige mute, dat men "Vets der gelijks had kunnen vermoeden. Daar het ge-zin Wiering over het geliee! als brave, fatsoenlijke lieden bekend staat, is geheet Hoofddorps bevolking ouder don indruk van het gebeurde. De Just tie te Haarlem is gew aar schuwd en het Parket wordt nog heden verwacht. Onze verslaggever, die naar do plaats des onheiis is gegaan, seint ons nader Oude Wiering is 64 jaar. boert voof zichzelf en woont aan de Hoofdvaart; hij heeft eenige koeien en een paard, 't Gezin telde 13 kinderen de vrouw is een jaar geleden gestorven. Thans had Wiering nog zes kindeieu in huis, en een pleegkind van twee jaar. Het gedrag van het gezui wordt zeer geroemd. De moordenaar kwam nooit in de kroeg. Alle dochters lieb- ben gediend, alleen dc vermoorde niet, daar zij in de huishouding was. De jongen was zeer lastig van ka rakter. erg humeurig door zijn doof heid. en had dikwijls kwesties met zijn vader en zuster. Zaterdagavond hebben zij ruzie ge had .De moordenaar was naar Haar lem geweest, waar hij door ©en zijner broers gezien werd. liet is wel moge lijk, dat hij daar zijn revolver ge kocht heeft, maar zeker is het niet. Dinsdagavond te 9 uur lag de oude man in die huiskamer te bed. waar ook het vermoorde meisje, dat bezig was iets op te bergen, en nog oen an der zusje van 18 jaar woren. De broers waren uit on één na, 2 kleine meisjes waren reeds naar lied. Den geheclen dag was er geen ru zie geweest. De jongen (de moorde naar) kwam uit zijn aangrenzende slaapkamer en loste plotseling een revolverschot op het meisje, dat in het hart getroffen, dood neerviel. De 18- jarige zuster stond er bij. De moordenaar schoot zich zelf in den rechterslaap, en bleef spartelend op de mat liggen. Op de revolver zaten 5 kogels. De oude man is uit bed gekomen en hield hem vast, waarop door huisge nooten de burgemeester en de chef- veldwachter werden gehaald. Burgemeester Mr. Slob nam den ouden man oen verhoor af. Dr Nuuiinga kon bii bet nieisi*

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1