NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang. No. S787 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 13 FEBRUARI 1912 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem- 1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem b de omstreken en franco per post Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. 1.65 l 0.02 Yt 0.373^ 0.45 ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiün van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER T"STAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 14 FEBRUARL De Kroon: Optreden vaïi het Duit- êche Tooneel, 8 uur. Gebouw St. Bavo, Smedestr.: Ver gadering Rechtsche kiezers. Spreker: Jhr. Mr. F. van Lonnep, 8 1/2 uur. KI. Vereeniging: Bioscoopvoorstel lingen. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. Proveniershuis (bovenzaal): Cursus vergadering Ned. V roedvrou wen ver eeniging voor moexlers en a.s. moe ders, 8 uur. Hotel Driehuizen, Zandvoort: Voor dracht dorr Ds. Posthumus Meijjes, 8 1/4 uur. Hitlegom: Gemeenteraadsvergade ring, voorm. 10 uur. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers oen artikel „Asphalt-Zwenkingen", in de rubriek Óm Ons Heen. Aan bestedingen. Bij de gisteren gehouden aanbeste dingen vanwege het Ministerie van Justitie hadden het laagst ingeschre ven voor het driejarig onderhoud aanvangende 1 Januari 1912 en eindi gende 31 December 1914 van: de strafgevangenis te Haarlem: P. van Duuren, alhier, f 5280. het huis van bewaring te Haarlem: S. Goldsteen, alhier, f 2229. het rechlsgebouw te Ilaarllem: S. Goldsteen voornoemd f 1639; de tuchtschool te Veisen: J. H. van Wagoriingen, te Spaarndam, f 5500. ASSOCIATION FRANcAISE. A.s. Vrijdag spreekt voor de Asso ciation Franguise, in de Kroon, M. Gustavo Cohen, „docteur ès lettres, professeur l'iustitut francais A Pa- Clairvoyanca Bij de politie kwam 'n „helderzien de" juffrouw Woonplaats: Lange Annastraat. De juffrouw had een an dere juffrouw op bezoek gekregen. Die geloofde blijkbaar aan de helder ziendheid van de juffrouw uit de Lan ge Annastraat. wilde zich tenminste door haar de kaart laten leggen. De bezoekster word alleen in 't voor kamertje gelaten, wachtte er even, kuierde toen weer wegToen de vrouw des huizes binnentrad, was er absoluut geen clairvoyance voor noo dig om gewaar te worden, dat ver schillende snuisterijtjes van een kast je waren verdwenen. Helaas de helderziende blik had klaarblijkelijk niet verinoogd den muur te doorbo ren, om de bezoekster op haar snoode wandaad te betrappen.... lil de Boeresieeg vond de politie ©en vrouw, die legeremeut óinue, en bovendien in het bezit van enkele der verdwenen voorwerpen was. Ze werd voorloopig in bewaring gesteld. A a n r ii d i n g. Op den Heorcnsingel had Maandag middag een botsing plaats tussclien een auto en een handwagen. De auto, die kwam uit de richting Amster- domsche Poort (en toebehoort aan den heer P. C. van Vloten, te 's-Graven- hage) raakte met het linkerspatbord een stilstaanden handwagen. Do hcrtidvvagen botste weer op tegen een er naast staanden dito, on beide wa gens werden beschadigd. Do auto be liep vrij beteekenendo schade, aan oen Bpartbord, een portier, ©en der lan taarns en het onderstel. De automobilist moest zijn verdere reis per trein voortzetten; zijn wagen werd naar Amsterdam gebracht, om daar te worden gerepareerd. Graf. Vakken. In de deze week 1o houdien ledlan- vergadering der afd. Haarlem der Ver. tot bevordering der Gezondheid in <Je Grafische Vakken, komt o.m. aan do orde: Benoeming Comm. v. Bijstand van 5 personen; periodieke verkiezing van voorzitter en penning meester. die hoeren De Zoaijor en Drommel, benevens candidautsloiJing voor redacteur va'n „Ouzo Gezond heid", uitgave van het hoofdbestuur. Tevens zullen do jaarverslagen .worden uitgebracht Instantanées. Vraaggesprek vin den dag. U moet ook nog eens wat schrij ven over andere dwaze bepalingen bij de spoor, zei mij een oud-spoorweg ambtenaar, die er alles van weten kan, toen hij me zijn instemming had betuigd over hetgeen we in 't Vraag- gesprekje van Zaterdag hadden opge merkt over het strikt-pei soonlijk© van spoorkaartjes. Ja, vroeger was de Hollandsche Spcor wat vrijgevender in haar bepa lingen, maar nu zij samenwerkt met de Staatsspoor, moet zij wel mee en maakt telkens voorschriften, die las tig voor de reizigers zijn. Do bepalingen omtrent de werklie- denkaarten b.v. zijn verbazend lastig en tijdroovend. niet alleen voor de reizigers, maar ook voor de admi nistratie. Stel nu eens voor, dat een arbeider naar Amsterdam is geweest, om werk te zoeken en 's-Zaterdags aangeno men is, om des Maandags te begin nen. Dan gaat hij te Haarlem naar het station en vraagt om een vverk- manskaart. Maar, die kan hij niet eerder krpgen dan.... over een week. En eerst moet hij dan weer een bewijs vragen van den patroon, waar hij werken gaat. Dat moet dan hier inge leverd worden. De aanvraag gaat nu naar Amsterdam, waar men moet on derzoeken. of de patroon werkelijk patroon in den zin van de bepalin gen is. Is alles in orde, dan moet de ge- hec-le zaak opgezonden worden naar Amsterdam, waar men op het hoofd bureau nagaat, of alle voorschriften wel in acht zijn genomen. Want er zijn allerlei -vreemde be palingen. Een 'werkman, die 25 cent pe'r uu'r verdfient, krijgt wel een werk- manskaarl, maar een bediende van een horlogemaker, die maar vijf of zes gulden weekloon heeft krijgt haar niet. Zoo geeft men een schildersknecht wel een kaart, maar aan een schildc'rsb ©diende niet. Op die ma'niet maakt die administra tieve omslag, dat de werkliedenkaar- ten voor d© spoorwegmaatschappij weinig loonend zijn en dat de be doeling der kaarten niet tot haai' recht komt. Maalr, hoe zou u 't dan willen regelen? Ik heb meermalen aan de Direc tie voorgesteld, om IvvaaJfrittenkaar- tcn in te stellen, die op elk uur van den dag verkrijgbaar zouden zijn, zonder vóór-aanvraag. Men zou die kaarten dan alleen geldig kunnen laten zijn op de trei nen, die vóór acht uur 's morgens en na zes uur "s avonds rijden. Zou er dan niet veel fraude kun nen worden gepleegd? Ik geloof van niet, want als men zoo'n twaalfrittenkaart koopt, dan mag men toch nooit tusschen 8 on C uur reuen. Wiie ar wel me© zouden gaan reizen, dat zijn de kleinhande laars. Maar ik goloof, dat dit juist van belang zou kunnen 'zijn. Want een dergelijke vrijgevender bepaling zou ongetwijfeld dien handel verle vendigen. HAARLEMSCHE HULPBANK. In de Maandag gehouden leden vergadering van de Haarlemsche Iiulpbaüik werd die balans- en winst en verliesrekening over het afgeloo- pen boekjaar goedgekeurd en het di vidend bepaald op 2 3/4 In h'et jaarverslag wdrden waar- deerende woorden gewijd aan den in het vorig jaar overleden voorzitter, den heer F. M. Baron van Lynden), wiens verschelden voor de Hulpbank e'n voor het College van Commissaris sen in het bijzonder oen groot venlies wordt genoemd. Tot voo'raitter werd gekozen den Tot voorzitter werd gekozen do tot commissaris do heer C, L.. W. van Ysendyk. Diefstal. Ten nadeele der weduwe Z., aan den Doodweg te Schoten, is een zin ken plaat ont\ reemd. Aan de Haar lemsche politie is om assistentie ge- gesto- Brood en koffie. Aan de hedenmorgen gehouden brood- en koffie-uitdeeling namen 404 kinderen en 60 volwassenen doel. Da Haarlemsclis Kantonrechter. Mr. Arnold Adriaan van der Mersch is Zuleirdag 25 jaar Kantonrechter t© Haarlem. Is dit reeds op ziclizolf ©eer belang rijke dhenstprestatie, toch omvat de loopbaan van eten heer Van der Mersch een grooter arbeidsveld dan het k\vart-e>eu wsche Kantorfrechter- schap hem verschafte. Want toen hij op 23-jarigen leeftijd te Utrecht ge promoveerd was Mr. Van der Me'rsch wbixi den 15den Mei 1S45 te Amsterdam geboren werd hij op 25 December 1873 benoemd als kan tonrechter te Druien. Dat bleef hij twee jaren en ging toen naar de Rechtbank over.-Want op 31 Janu ari© 1876 vertrok hij als substituut- officier van Justitie naar Assen, van waar hij in gelijke betrekking op 2 November naar de Haarlemsche Rechtbank overging. Ruim 4 jaren was Mt. Van der Mersch te Haarlem wdrkzaam, toen hij weer naar het Kantongerecht te rugging, doordat hij als Kantonrech ter benoemd werd. Dat was op 17 Februali 1887. Deze datum is het, wiens vijf-en- twintigkeerig voorbijgaan Mr. Van der Mersch Zaterdag herdenkt. En er is allo reden toe om dezen dag te her denken. Want nog met onve'rzwakte energie ondanks do langdurige ziekte, dfia hem genoodzaakt heeft zijn werk geruimen tijd te staken arbeidt de alleen -naar-zij h-ja'nen be jaarde magistraat verder. Het treft elke zitting van t Kan tongerecht weer-aan, hoe krachtig hij er (te behandeling de'r zaken leidt. En dat niettegenstaande een groot doel, het GVergrootste deed der kan tongerechtzaken toch door liaai* wei nige merkwaardigheid alle'aanlei ding geeft om in een sleur to géra- ken. Maai- daarvan is bij dle'n heer Van der Mersch geen zweem te be speuren, want elke zaak vindt hem weer even frisch en aandachtig, alsor 't een „groote" zaak ware. En een overtreding van do Leer plichtwet of die op de trekhondemvet behandelt hij even 6erieus als een zaak, b.v. van de Zandvoortsche go- nee shoe ren. MY. Van der Mersch loont zich dan een streng man, als 't noodig is, maar lieel dikwijls ook doet hij zich als een zeer gemoedelijk mensch ken- hen, die den overtreders de overtui ging weet te geven, dat hij 't he6te met hen voor heeft. En menigeen gaat van zoo n zitting weg roet een goeden raad en cön vermaning tot het beteTe, die vaak meer nut doet, dan een strenge bestraffing. Van veel waarde is 't daarbij dan, dat de Kantonrechter zoo juist den tooh weet te treffen, die tot den beklaagde spreekt. Mr. Van dor Mersch is om al die hoedanigheden een ernstig en goed magistraat wat voor onze stad en haar omstreken zeer zeker van groot belang is. Maar ook buiten 't PaleLs-van-JusU- tie is de heer Van der Mersch een be langrijke persoonlijkheid; al heeft hij zich door zijn ziekte meer en meer uit liet openbare leven moeten terug trekken. Sedert jaren is hij afgevaardigde voor 't district Haarlem in de Provin ciale Staten. Ge'ruïmcn tijd is hij voorzitter ge weest van de Haarlemsche afdeelang van de'n Volksbond tegen Drankmis bruik, en voorzitter van Koninginne dag. Voorts is de heer Van der Mtersch lid van de Kamer' van Toezicht ove'r de Notarissen voor de arrondissemen ten Haarlem en Alkmaar, vooral tier van den Militieraad, bestuu'rslid van Weldadigheid naar Vermogen en nxaatot deel uit van do besturen van ©enige industrieele en financieel© in- s tellingen. De hoer Van der Mersch is ridder in de Necte'rl. Leeuw. Mr. Van dei' Mersch is thans woon achtig op villa „Westcrlioveh" in den Aardenhout Makelaar. Tor terechtzitting in do Arr.-Recht bank alhier, d.d. 13 Februari 1912 is de héér P. A. van dar Most van Spijk beöcdigd als makelaar in assuran tiën alhier. WINKELSLUITING. Het comité voor de winkelsluiting te Schoten schrijft ons in verband met liet Vraaggesprek met den heer A. II. Weijburg In Schoten zullen twee openbare vergaderingen worden gehouden, waarvan de eerste op 26 Februari plaats heeft. Na het arrest van den Hoogen Raad zal te Haarlem een openbare vergadering worden gehou den. Op deze vergadering zal o.a. ook optreden Mr. A. Bruch, advocaat en procureur te Haarlem. Verder zal er een request aan de Raden van Schoten en Haarlem wor den gezonden, en wel oj» denzelfden datum. Er zullen lijsten ter teefcening worden gelegd te Haarlem en Scho ten. De leden van den gemeenteraad van stad en dorp zullen worden bezocht, teneinde met hen de zaak te bespre ken. De vergaderingen zullen alle open baar zijn en gratis toegankelijk; te vens zal er debat zijn. Faillissementen. Bij vonnis der Arr.-Rechtbank al hier van heden, is opgeheven het fail lissement van J. M. Fiege, koopman in boter en kaas, wonende te Heem stede. Dit faillissement was uitgesproken den 16eü Januari 1912. TERAARDF.BESTELLING- L. P. NOBELS. Hedenmorgen had op de algemeen© begraafplaats onder Schoten de ter aardebestelling plaats van het stoffe lijk overschot van wijlen den heer L. P. Nobels. Aan de lijkbaar waren drie kransen gehecht, waaronder een van de broe ders mede-firmanten van den over ledene. Bii de groeve wachtte het per soneel van de firma, om. hun direc teur den laatsten groet te brengen. Do oudste broeder van don over ledene bedankte allen voor de laatste eer, den gestorvene bewezen. RECHTER-PLAATSVERVANGETRS. Ter terechtzittmer der Arrondisse- ments Rechtbank alhior van 13 Fe bruari 1912 heeft plaats gehad de in stallatie van do lieeren Mrs. D. II. An- dreae en S. H. Vening Meinesz. als rechter-plaatsvervangers aan deze rechtbank. Reclame. In de stad trokken vandaag zes mannen de aandacht, die groote reclame-karaffen op het hoofd droe gen. 't Is een reclame voor de Itnli- aansclie likeur Di Zara, waarvan de firma J. A. Ockhuysen, Gierstraat 34, vertegenwoordigster ia Kath. S o c i a 1 e A c 11 e. Voor een slechl-bezctte zaal heeft het Haagse he gemeenteraadslid Wes- seling gisteren in het gebouw „Sint Bavo" de bt-teekenis dor nieuwe Ar beidswet uiteengezet. De vergadering was alleen toegan kelijk voor aangeslotenen bij de Kath. Sociale Actie. Zie vervolg Stadsnieuws onder laatste berichten. Uit de Omstreken SCHOTEN ACTIE TEGEN DE 12-UURS- SLU1TING. Door een comité, gevormd door de af dee line: Schoten der S. D. A. P. en van do Noord-Hollandsche Vereeni- gin? Het Witte Kruis, do Soc.-dem. Vrouwen Propagandaclub, de ariti- rcv. kiesvereeniging Nederland en Oranje, de Christ.-Hist- Kiesvcreani- ging en de afdceling Schoten der Ned. Vereeuiging tot afschaffing van alco holhoudende dranken, is een manifest onder de bewoners van Schoten ver spreid. In een bijeenkomst verklaar den de vijf eerstgenoemde vereenigin- gen, gaarno te zullen medewerken tot het doel, door do Ned. Vereeniging gesteld. Dal doel isintrekking van het raadsbesluit, waarbij het sluitingsuur der koffiehuizen van 11 op 12 urn- des avonds werd gebracht. Het agitatie-comité wekt op tot kracht-igen ateun aan zijn. pogen, en doelt mede„dat hot binnenkort een lijst ter teekening zal aanbieden, waarop gehuwde mannen en vrou wen en "ongehuwde mannelijke en vrouwelijke personen boven de 21 jaar zich door hunne handteekeuing kun nen uitspreken, dat zij zich togen de 12-uurssluiting verklaren. Wars van alle bijbedoelingen (gods dienstig© zoowel als politieke)zich niet plaatsend op het geheelonthou- dingsstandpunt, maar enkel en alleen beoogend een euvel weg te nemen, dat het maatsctiappelijk leven in onzo ge meente ernstig bedreigt, spreekt het Comité den hartgrondige!) wensch uil, dat alle inwoners Yan Schoten zonder aarzelen en met volle sympa thie bereid zullen zijn door naamteo- kening het adres te steunen, dat aan den Raad onzer- gemeente gericht zal worden, om intrekking van het' te onzaliger ure genomen besluit" Wij ontvingen tevens een afschrift van het bedoelde adres, waarin het comité beleefd doch dringend om in trekking van het raadsbesluit-in- quaeetie verzoekt HA ARLEMMERMEER. Redo ds- Vunderink. Ds. Vunderink uit Haarlem zal zijn aangekondigde Tede te Vijfhui zen hedenavond om zeven uur hou den. Evenwel spreekt hij niet in de Chr. school, maar in het Evangelisa- t.egebouw aldaar. Gemeenteraadsverkiezing. Door de a.-T. kiesvereeniging in dis trict III te N.-Vennep is candidaat ge steld vodr den gemeenteraad de bee'r B. van Groningen. Thans zijn reeds drie candidaten gesteld, nl. door <te lib. kiesvereen. G. v. Wieringen en ioor de volkskies- voree'nigaig Js. Griek spoor, De Kath. kiesvereeniging heeft in dezen nog geen beslissing genomen. Zeer waar schijnlijk zal er no§ wel een vierden candidaat bijkomen. HALFWEG. Het beroep bij de Ge'ref. 'kerk te Stadskanaal is aangenomen door ds. Heida allrier. U MUIDEN. Onze correspondent schrijft „Het Italiaansche volk geschetst in zijn liedjes" is het onderwerp geweest van een conférence van mevrouw Ed. Douwes Dokker, geb. Post van Lagigeloo. waarbij medewerking weid. verleend door mej. Meta Reidel, alt zangeres, en mej. Detsy Haustedt, pianiste. Ze werd gehouden in de tooneelzoal van Hotel de Nieuwe Wil lem Barendz en aangehoord door een zeer talrijk, aandachtig en dankbaar gehoor. Mevrouw Douwes Dekker reist in gedachten met haar gehoor door Ita lië en dient haar gezelschap daarbij tot een uitnemende gids. Niet om Italië te laten zien, maar om do Ita lianen te loeren kennen door hun zang. De volksliedjes typeeren de zeer uiteenloopendo karakters der Italia nen. Mevrouw Douwes Dekker moet het Italiaansche volk tot in zijn onderste lagen wel zeer goed hebben loeren kennen en liefgehad, om met zoo groote, diepgaande sympathie over dat volk te kunnen spreken, op een bekoorende wijze, zooals wel weinigen over de Italianen niet Italië heb- ben geschreven of gesproken. Haar voordrachtwijze, die ons een echo ge leek van die van mevrouw Iloltrop van Gelder, bracht ook haar gehoor geheel ondei- de bekoring van het ty pische, soms luchthartige cd zwaar moedig© leven der Italianen. Mej. Meia Reidel zong da door de voordr achtkunstenares uitgezochte ty peert-nde volksliedjes op verdienstelij ke wijze. De begeleiding van mejuffr. Betsy Haustedt sloot zich aan bij do zang- vcordracht en was op zichzelf niet minder verdienstelijk. Aan de dames werden bloemen aan geboden. ZANDVOORT. Ohs voi'slag over „Onderling Hulp betoon" behoeft eeuige aanvulling. De af deeling ziekenfonds heeft geen kort, maar een batig saldo van f 1257.91. Wel heeft de afdeeling arbeiders woningen een tekort van f 1427.22, maar dit is eigenlijk geen tekort, daar f 1500 ran de geldleen mg is af geschreven en f 600 aan de wonin gen verwerkt is. Binnenland DE GESCHORSTE ONDERWIJZER TE S-GllAVENHAGE. In den Ilaagschen Gemeenteraad werd behandeld het verzoek van den Bond van Nederlandsclxe Onderwij zers tot opheffing van de schorsing van den onderwijzer G. H. Wanink. Do schorsing werd aangevallen door den heer Vas Dias. De heer Van Raalte en anderen klaagden er over, dot den Raad geen stukken zijn over gelegd omtrent de zaak. De heer Siilevis stelde daarom uit stel voor, hetgeen de voorzitter or. heer Ter Laan onwettig achtten. Maai de laatste wilde nu reeds beslissen, de zaak is eenvoudig, en B. en \V. heb ben de wet overtreden. Door verschillende leden werd op gemerkt, dat de onderwijzer zelf geeri vernietiging van de schorsing heeft gevraagd, maar de heer Bik wil den Bond als zijn gemachtigde beschou wen. De voorzitter verdedigde het beleid van B. en W. Dit college kon niet eerder de zaak oplossen, omdat de Commissie van Bijstand di-ie weken noodig had voor de bes'.udeering. Als de Raad stukken wilde, moest hij die vragen. Daarna werd het schorsingsbesluit verdedigd dom den wethouder Ver- broek ais noodig voor een in te stel len onderzoek. Hot geven van verlof ware in strijd met de wet geweest. Ten slotte deelde de voorzitter nog mede, dal B. en W. zulten overwegen als liet onderzoek aan het einde van den schorsiugstermijn nog me'. »s af- geloopen, den lieer W. verlof te ver- verleenen, waartoe diens goedkeu ring noodig is, gelijk de lieer Van Sandick opmerkte. BRANDEN. Men seint ons uit Sappemeer Hedennacht omstreeks 2 uur ont stond brand in de woning van den heer T. van Zanen. De vlammen gre pen zoo snel om zich heen, dat ook het aangrenzende huis van K. Brug ge aangetast werd. Beide huizen brandden totaal af. Oorzaak onbe kend. Assurantie dekt de schade. OVERLEDEN. Men meldt ons uit Wijhe: Naar wii vernemen, is de wissel- wachter W. Wallegie, wien op liet sta tions-emplacement alhier een been werd afgereden, hedennacht in het ziekenhuis te Zwolle overleden. Hij laat een vrouw en drie nog jonge kin deren na. Pers-Overzicht VALSCHE FACTUREN. 't Al'g. Handelsblad schrijft liij de wijzigingswet van 1906 is aan de wet tut heffing van eenlnvoer- recht naar de waarde der goederen o.m. een meuw artikel toegevoegd, thans art. 3i van de zoogenaamde Waardewet 1906 (Staatsblad No. 216j, waarbij met een gevangenisstraf van ten hoogste een jaar wordt gestraft hij, die bij een geschil over de waar de van ten invoer- aangegeven goe deren. met het oogmerk om invloed te oefenen op de beoordeeling dier waarde, opzettelijk een valsch of ver- valscht stuk overlegt. Uit de memorie van toelichting op deze wijzigingswet kan men lezen, dat eene strafbedreiging dringend noodig was om de kwade praktijken met valsche of vervalschte facturen tegon te gaan. Een factuur toch kan alleen dan als een bruikbaar en zeer te waardeeren middel van beoordee- ling worden aangewend, indien en voor zoover hare beïrouwbaartveid buiten twijfel is. Eu in dit opzicht had de praktijk helaas meermalen een oven leerrijke als bedroevende erva ring gegeven. Herhaaldelijk toch kwam het voor, dat opzettelijk met de waarheid strijdige stukken werden overgelegd. Het nieuwe art. nu was» volgens deze memorie van toelichting, zóó ge reageerd, dat het ontdekken en be wijsbaar zijn van meergemelde prak tijken steeds tot veroordeeling zon moeten leiden. Maar juist dit ontdekken en bewij zen is zoo uiterst moeilijk in dezo be- lastmgquaestiee. Zoodot hst dan ook niet te verwonderen is, dat veroor deelingen op grond van arf. 34 der bedoelde wet tot de hooge uitzonde ringen behooren sinds de invoe ring der wijzigingswet zeker gemid deld niet eens per jaar'. En men kan toch werkelijk moeilijk aannemen, da; het wotsartikcl alleen reeds zulk een schrik onder de aangevers heeft teweeggebracht, dat de kwade prak tijken, waarvan de memorie van toe. lichting destijds gewaagde, geheel tol het verleden behooren. Neen, de kwade praktijkon bestaan thans nog evenzeer als in 1906. Deze overtuiging krijgt men dadelijk als men even het oor te luisteren logt in luxndelskringen. Alleen zijn de perso nen, die ze toepassen, slimmer of teil minste voorzichtiger geworden en we ten ze gemakkelijker door de mazen van liet net heen te glippen. Art. 34 heeft niet gebracht, wat er van verwacht werd. Ontdokken en bewijsbaar maken. Juist. Maar hoe dikwijls gebeurt, het niet, dat dé eigenlijke strafbare per soon in het buitenland woont. En heeft men niet steeds te doen met eon derde van wien de factuur af komstig is of heet te zijn, en die aan gene zijden van de grens verblijf houdt! Een enkele maal en dit was nog vóór 1906 is het voorgekomen, dat eene firma, bij het overleggen ©ener valsche factuur, de vergissing be ging. als buitenlandsch afzender in da rekening den naam te vermelden van een fabrikant, van wien het den

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1