Roina Cacao Houtens en vergelijk deze Zuiver Goed er\ Goedkoop I! nliaansche groep de Unie verlaten en nooit weer toetreden. De Italianen willen hiermede bewijzen, dat Italië een land van karakter is." DE RUSSISCHE MARINE. De begrootingscommissie van do Dooma heeft de l>egrooting van uit gaven voor het departement van ma rine op 159,030,155 roebel vastgesteld. In weerwil van het schrappen van uitgaven tot een bedrag van 5,180,002 rocbol, is het bedrag 50.773,135 roebel honger dan het vorige jaar. Rusland gaat dus ook z'n vloot weer aanmerkelijk versterken. Een vrucht' van do Engelsche vriendschap MONTENEGRO. De koning van Montenegro reist thans in Rusland en is door den Tsaar met veel vriendelijkheid ont vangen. ARGENTINIe EN PARAGUAY. '1 Oorlogsgevaar is geweken De minister van buitenlandsche zaken van Paraguay, die zich sedert ceni- gen tijd te Buenos Ayres bevindt, heeft, een volmacht ontvangen, om on derhandelingen aan te knoopen tot het herstel van de diplomatieke be trekkingen met Argentinië. Alle gevaar is dus geweken Stadsnieuws ZIEKE TANDEN, een gevaar voor de volks gezondheid. II. Niet ten onrechte zegt het spreek woord, dat men beginnen moet met een hand te hebben als men een vuist w il ballen. Zoo ook moet men begin nen met het groeiende lichaam kalk toe te voeren, als men tanden (en beenderen) wil vormen .Maar daar begint de ellende al 1 Onze voeding is grootendecls een eiwitvoeding en in den regel is ons voedsel tamelijk knik arm Ook kalkrijk water is niet erg in trok en zoo ontbreekt het den mensch zijn voedselopnemïng aan de noo- jr-e gegevens om kaikrijke, du3 weerstandskrachtige tanden op te Vmwen. Nu is 't hier weer de bescha ving. die ops parten speelt. Een be langrijk menschelijk voedingsmiddel werd in vroegere eeuwen geleverd door de haver, nu nog slechts als paardenvoedsel in gebruik. Echter be vatte het brood hieruit gebakken niet dc zomeien er dóór, een hoog kalkge- lialtelater kwam roggebrood in eere, ook kalkrijk, maar minder dan haver, terwijl de weer minder kalk bevattende tarwe thans het hoofdloo st and deel in de bakindustrie levert, waarbij vooral bet doel is wit brood te verkrijgen, wat al weer ge schiedt ten koste van het kalkgehalte. Erwten, boonen en dergelijke komen ook niet meer in die mate op de dage- lijksche spijslijst voor als vóór de in voering van den aardappel en weer werd de knlkrijkheid van het voedsel minder. Zelfs schijnt men in veel voe dingsmiddelen iets minderwaardigs te gaan zien, iets dat men voor z'n fatsoen liefst niet al te vaak moet eten. Zoo kon het gebeuren, dat aan schrijver dezes, die een vrouw uit het Tolk aanried haar gezin bruin brood voor te zeiten, ten antwoord werd ge geven Dat zal ik wel laten, dat is mijn man z'n „stand" niet, de kame raads op 'l werk zouden hem uitla chen als zijn vrouw hem daas-mee af scheepte Verder is de ge a a r d he id van ons voedsel geheel anders dan vroe ger was het in den ouden tijd noo- dig om het harde brood en het stevi ge omhulsel der peulvruchten krach tig te kauwen, de tegenwoordige toe bereiding der spijzen maakt het den menschen wat al te gemakkelijk. Ik ontmoette dozer dagen een volstrekt niet ziekelijk jong meisje, dat haar ontbijt deed met griesmeelpap ieder voelt, dat hier iets niet in den haak is, zooiets mag passen voor babies en tandelooze oude menschen, maar niet voor jeugdige personen, wier gebit door flink gebruik sterk en weer standskrachtig moet worden. Stel daar tegenover een Eskimokind, dat in tijden van schaarste wordt verblijd met 'n stuk robbenvel men zou haast eerder zijn eigen schoenzolen kunnen vermalen Maar een dergelijk per soontje heeft meer kans op een sterk gebit dan mijn griesmeelvoorbeeld. Natuurlijk wil ik onze opgroeiende jeugd niet aan zoo'n Eskimo-maaltijd wennen, maar heb slechts doen uitko men, dat ook hier de wet geldt, dat oen orgaan, dat niet geoefend wordt, ucutexuit gaat. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavo-kerk. te ITiarlem, op Donderdag 15 Februari 1912, des namiddags van 2 tot 3 uur, door den lieer W. Ezarman. Programma Ne. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. No. 2. Koraal„Wie Schon leuchlot der Morgenstern", G. Flügel. No. 3. Sonate in F-moll, J. Rhein- berger a. Preludio. b. Andante. c. Finale. No. 4. Canzo.netta. Max Reger. No. 5. Interlude, A. Guilmont. Ned. Veroeniging tot be vordering van Zondagsrust. Deze verooniging zal in de tweede helft der maand Maart, op een na der aan te geven datum, alhier een algemeene vergadering houden. G e v. Voorwerpen: Terug te bekomen bij: J. Jansen, Palmstraat 7, een ©end. J. v. Dalen, Raaks 5, een koralen armband. C. Besseling, Ban nes teeg 1, een armband. J. v. Dam, Nassaustraat 8, een me daillon met portretten. F. Ottenbos, Kampc'rsmgel 48a, een bos tengels. A. Spits, Mr. Lottelaan 22, Heem stede, eenige loten. J. v. Dam, Westergracht 25 rood, een kinderportomonnaie met inhoud. C. Ketel, A. L. Dyserincksbraot 82, een ijzeren gewicht. C. v. d. Bosch. Korte Houtstr. 18 T. een kinderwagen met inhoud. A. van Gemert, Bosch en Vaart- straat 13, Heemstede, een dameshor loge. Agent v. Politie Verhruggen, 2e Z.- Po'de'rstraat 27, een dasspeld mot steentje. J. Kok, Oranjestraat 190, een I der bootje. J, Radsman, Palmstraat 8, een por^ temonnaie met inhoud. PIUESTER-JUBILé Mgr. CALLIER. Z. D. H. Monseigneur A. J. CaJlioh, bisschop van Haarlem, viert zijn 40- jar g priesterjubilé op den 15en Au gustus 1912. (De Tijd). 40-JARIG JUBILé TIMMERMAN. Den 19en Febr. a.s. herdenkt do hoor I. M. Timmerman, Kampervest 27, den dag, waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de Adniinistratio der fi'rina Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem. De a.s. jubilaris vervult nu reeds sedert jaren de functie van chef-veri ficateur voor de geldswaardige pa pieren. Onder zijn toezicht worden dan ook de postzegels, bankbiljetten en andere geldswaardige stukken vervaardigd. Voorzeker zal het den heer Timmer man op dïe'n dag aan blijken van belangstelling niet ontbreken. HAARL. HENGELAARSBOND. Ter gelegenheid van het 6-jarig be staan, hield bovengenoemde vereeni- ging op Zaterdagavond een feest avond in de Kleine Vereenïgïng. Te 8 1/2 uur opende de voorzitter den feestavond. Hierop nam het ©ere lid van den Bond het woord, om na mens de baniercommissie de banier aan het bestuur van den Bond te overhandigen. Het verdere deel van den avond werd genoeglijk doorgebracht met voordrachten, zang, gymnastiek, mu ziek en bal. llit de Rechtszaal Memeedzaak. (Vervolg. 1 Gisteren meldden we nog, dat ge tuige Van der Mast, een zeer ongun stige verklaring voor Kroon had af gelegd, nl. dat deze hem vier malon geld zou hebbon aangeboden, als hij maar voor de Rechtbank zou willen ■klaren, dat de ploegschaar op de fiets was vastgebonden. Kroon wilde dit. om zich te ontlasten van de be schuldiging, dat hij met de schaar naar Wilderom zou geworpen heb ben Getuige zegt, dat hij niet wist, of de ploegschaar al dan niet vastgebon den was. Hij lieaft dan ook tegen Kroon gezegd, dat hij niet anders lean verklaren, dan 't geen hij gezien hnd. Beklaagde ondervraagd, bevestigt, dat zij tien gulden per week krijgt van Kroon, door middel van den ver dediger, voor haar gezin, nu haar man in de gevangenis zit. Zij ontkent echter dat Kroon geld of iets anders beloofd heeft. Requisitoir. Mr. Hoy er construeert zijn requisi toir wederom uit de getuigenverkla ringen van Van der Giessen en Wil derom. Ten bewijze, dat de Cornelis- sens niet kunnen gezien hebben wat er voorviel, wijst de ambtenaar op de uitlating van vrouw Cornelissens: „Het lijkt wel of Kroon 't te kwaad heeft met een Bels". Daaruit blijkt, dat zij niet zien kon, wat er eigen lijk gebeurd was. Overigens wijst spr. op de getui genis van Van dor Mast, die aan toont. dat boer Kroon gean gelegen heid voorbij lieoft laten gaan, om ge tuigenverklaringen te zijner gunste te verkrijgen. Wat de geluidsproeven aangaat, merkt Mir. Hoyer op, dat hij het we tenschappelijke daarvan in zijn waar de laat, maar zijn er geen andere mogelijkheden dan Dr. Heringa on derstelde 1 Het komt immers zoo dikwijls voor, dat de practijk de we tenschap slaat. Nu. deze vrouw. Spreker heeft deernis met haar. Zij is moeder van een gezin van 14 kinderen en weldra ■zullen er vijftien zijn. Maar deze vrouw moet 't niet aan de Rechtbank ij ten, maar aan zichzelf, want zij houdt hier met boerenkoppighcid haar onwaarheid voL De Rechtbank heeft haar, en haar man gelegenheid genoeg gegeven om op hun verklarin gen terug te komen. Daarom vraagt spreker schuldigverklaring aan mein eed en veroordeeling tot één jaar ge vangenisstraf (gelijk wij gisteren reeds gemeld bobben). Pleidooi Andreae vestigt de aan dacht er op, dat de verklaringen van getuig© Van der Mast zeer bezwarend zijn, maar toch met voor deze be klaagde. Want al hoeft boer Kroon getracht anderen over te balen tot het afleggen van getuigenissen, die niet met de waarheid strooken, dan bewijst dat nog niet, dat hij dit ook bij de Cornelissens heeft geprobeerd. Pleiter, die ook verdediger was van Kroon in de mishandeiingszaak (die nu wegens de ineineedzaken geschorst is), zegt door de getuigenis van Van der Mast zoo in zijn geloof aan de be trouwbaarheid van Kroon te zijn ge schokt. dat hij afziet dezen langer bij te staan, maar de Cornelissens zal hij zijn hulp niet weigeren. Want hij kan niet aannemen, dat deze beklaag den onwaarheid hebben gesproken. Wat kan toch de reden zijn geweest dat dc Cornelissens meineed zouden gepleegd hebben Dat vraagt spr. zich telkens te vergeefs af. Hij ge looft dan ook niet, dat deze men schen zoo idioot zijn geweest om dit te doen. Want het zou idiotisme ge weest zijn, daar liet hun ten volle be kend was, welke straf daarop stond. Tegenover den ambtenaar houdt pl. vol. dat Van der Giessen en Wilder- onis getuigenissen geen bewijs ople veren. Wat de geluidsproeven aan gaat, pleiter hoiidliaaft zijn meening. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Vraacj bij Uw winkelier een bas met andere soorten van olenzelfden prijs. Het is zeker dat deze dan blijft drinken,- X Kï bus ^1.50||XK? bus/0A2sf X.. -0.80|tV. ..-0.18 Overal verkrijgbaar. dat die ten gunste van de Cornelis sens zijn en ten ongunste van Van der Giessen. Deze kon het gebeulde niet gezien hebben, alsof hij er vlak bij stond. Hecht do Rechtbank geen waarde aan de genomen proeven, dan moet zij deze door legenproeven doen controleeren. Ten-slotte drong Mr. Andreae aan op ontslag van rechtsvervolging, sub sidiair vrijspraak. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben het voorrecht, rrngen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbnur, in tu zenden bij de Reductie van Haarlem's Dagblad, Grooto Hom straat 63. Alle autwourden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en roon plaats van den inzender vermelden rordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Kunt u mij ook raad even aangaande het broeden met 1 paar parkieten, 1 paar kanarie's, 1 paai- zwartkapjes, 3 tijgervlnken, 1 putter. De kooi is 1 M. in 't vier- .lcant en staat in een verwarmd ver trek. ANTWOORD. Dit zou ons wat ver voeren. Wij raden u aan in lichtingen te vragen bij een vogel koopman. VRAAG. Een kennis van mij wil zonder geldige reden zijn vrouw ver laten. Moet hij voor .haar onderhoud zorg blijven dragen en tot wien kan de vrouw zich wenden als hij dat wei gort? ANTWOORD. De man heeft wel degelijk onderhoudsplicht; de vrouw doet het best, zich te vervoegen bij •het consultatiebureau, dat in het Pa leis van Justitie vergadert. VRAAG. Wie is de secretaresse van do vereeniging Tesselschade? ANTWOORD. Secretaresse is Movr. E. von ReekenQuarles van Ufford. Uit de Omstreken OVERVEEN. Den 18eai Februari ml de zee'reemv. heer L. ten Brink den dag he'rdenten, waarop Z.Eerw. voor 25 jaar zijn in- txerto deed als Pastoor dezer paro chie. Naa'r wij vernemen zal deze dag door de paroch anen feestelijk wor den herdacht. Des namiddags tus- schen half twee en half vier zal er gedegenheid zij'n Z.Eerw. te felicitoe- 'oen. (De Tijd). BLOEMBNDAAL. Men kent den ouden stal achter Ho tel Hartenlust, bij den Vijvarwog. Maar niet velen zullen weten, dat deze stal al een tijdlang dient tot woning van een mensch. Een oud<j man heeft daar zijn intrek genomen en heeft als bed een groote kist met stroo. Be delen wil de man niethij werkt lie ver. En zoo zien we den oude dan da gelijks bezig, om boomstammen ie zoeken, om ze daarna te kloven, ten einde in zijn onderhoud te voorzien. SCHOTEN. De sedert Woensdag j.l. vermiste timmerman S. is weder terecht. Eeni- ge dagen heeft hij doelloos rondge zworven. Eterst is hij naar Vel sen geloo- pen, vandaar naar llaa'rlom, vervol gens door de Haarlemmermeer, naar Vandaar is hij weer naar Haarlem teruggekeerd, waar hij Vrijdagavond doodmoe, gehoefl uitgeput, weer bij zijn familie aanlandde. 's Nachts had de man in de open lucht op weilanden geslapen. Hij kan zich alles heol goed herin neren, doch weet niet hoe hij tot de ze handelwijze gekomen is. Zijn geneesheer heeft hem absolute 'rust voorgeschreven. HAARLEMMERMEER GYMNASTIEK-UITVOEHING. De gymnastiek vereeniging „Hoofd dorp" hield in Hotel de Landbouw een zeer goed geslaagde uitvoering, die door vele bal amirs telteixTén werd bij gewoond. De verschillende oefeningen die door de oudere turners werden verricht, getuigden evenals die der jongere van ernstige voorbereiding en werden voortdurend door een welge meend applaus baloond. Voorname lijk dc pyrantiden en als slot de ver schillende marmergroepeu slaagden uitstekend en verwierven eene alge meen© toejuiching. De directeur de heer v. h. Lint, beliaalde dezen avond een waar succes met zijn vereeni ging. De cere-voorzilter, de heer Schmöle. kapitein der genie te Utrecht die voor dezen feestavond was over gekomen, sprak nog een opwekkend woord tot de aanwezigen om toch vooral deze nuttige vereeniging te steunen Het was middernacht voor dat de feestvreugde ten einde was. GEKOZEN. In oen gehouden vergadering van de lib. kicsvereeniging „De Grond wet" zijn in twee ontstane bestuurs- vacaturc's gekozen de hoeren G. van Wieringen en A. Rondenburg, die de ze functies hebben aangenomen. VELSEN. STUKKEN VAN DEN RAAD. Dienstjaren politiebeambten en adjunct-commiezen. B. en W. stellen den Raad voor, bij benoeming van een agent van politie tot veldwachter of omgekeerd, de dienstjaren in--de vorige betrekking doorgebracht, bij de berekening hun ner bezoldiging, mede te tollen. De bepaling geldt n.iet voor den veldwachter, die tot hoofdagent van politie benoemd wordt. AANNEMING WERKKRACHTEN. Door B. en W. is praeadvies uitge bracht op het adres van de vereeni ging „Vooruitgang", waarin zij ver zoekt, dat, wanneer het Gemeentebe stuur eventueel werkkrachten noodig heeft, die genomen zullen worden uit werklooz© leden der vereeniging, om dat dit een direct belang Yoor het Fondsbestuur is. B. en W. hebben daar reeds vroe ger rekening mee gehouden eu zuilen dat ook" iiu doen, indien dc vereeni ging bereid is, van die werklooze le den periodiek opgave te doen. ZANDVOORT. Do JoteLing W., alhier, van dc vori ge lichting had een hoog nummer ge trokken, zou dus wel vrij zijn. Vreugde heerschte er in hot huis gezin. Doch naarmate het jaar 1911 verliep, hoe langer hoe meer werd zijn nummer een twijfelnummer. Ver schillende dienstplichtigen toch wer kten achtereen volgens afgekeurd en één vertrok stilletjes met zijn ouders naar Amerika, voor hij nog was in gelijfd. In December jl. vyerd weder een loteling afgekeurd, en nu was dan inderdaad W. aan de beurt Zou men hem nog oproepen? Het dienstjaar was bijna verstreken. Aan de Secre tarie te Zandvoort dacht men van niet, maar het kon nog gebeuren voor 1 Febr. 1912, later deed men het in den regel niet. In hoop en spanning leefde het ge zin twee maanden. Eindelijk daar brak de lang verwachte 1 Februari dag aan, zonder dat in de brievenbus eene oproeping was gevonden. \V. was dus vrij en opnieuw heersch te er vreugde in het huisgezin. Zaterdag jl. kwam de vader van W. te Haarlem. Voor alle zekerheid moest hij toch maar even aanloopen aan het Provinciaal-gebouw in de Jansstraat, afdeeling militie. En wat vernam hij daar: ,.Ja, uw ■zoon is vrij en toch niet vrij". Vrij wat betreft het afKeuren van den lo teling in December Jl., daar gerekend werd dat deze zijn dienstplicht geheel vervuld had, en derhalve geen ander daarvoor behoefde te worden opge roepen; maar niet vrij, omdat zoo juist van het Ministerie van Oorlog bericht was gekomen, dat voor den Amerikaanschen deserteur nog een ander moest worden ingelijfd. De oproeping van W. lag juist ge reed. De vader van W. moet niets prettig gekeken liebben, toen hij deze niede- deeling kreeg. t Is dan ook een groote waubof. Door de Veloclub werd Zaterdag avond voor leden, donateurs en een aantal genood igden een gezellige avond gegeven. Er werd een tooneel- stukje. 2 voordrachten en een operette do Bergfee ten tooneele gebracht. Den lieer Van Zeben werd het ©ere lidmaatschap aangeboden. Een gezel lig bal besloot den goed geslaagden uvond. Binnenland EEN NIEUWE RAADSKNQUêlE- COMMLSSIE TE AMSTERDAM? Naar wij vernemen, moet in ec-n der laatste geheime zittingen van den Gemeenteraad een commissie zijn be noemd met wethouder mr. S. de Vries als voorzitter en de heereu C. L. M. Lamb'rechtsen vuoi Ritthem en m'r. J. H. Worst als leden, teil einde een en ander omtrent een dor ge meentediensten te onderzoeken. We meonen redöaen te hebben aan te nemen, dat deze enquête met ee- nig onderdeel van het gemeentelijk onderwijs-dejiartement betreft. (Tel-) OVERREDEN. W. Wallegie, wisselwachte'r te Wijhe, werd door een rangeerenden goederentrein overreden, met liet ge volg. dat zijn rechterbeen totaal af gereden is. EEN HONDERDJARIGE Gister v.eixle de weduwe Bloem- garten, gob. Jamin, te Maastricht haar lOOsten verjaardag. Hoewel het gezicht eenigsztns slecht wordt, is 't oudje nog kras. NEDERLAND EN PORTUGEESCH TIMOR. In verband met 't bericht, dat tus- schen de rogeeringen te Londen en Berlijn onderhandeld wordt over den aankoop van Portugeesch Timor door Duitschlaud, is 't van belang te wij zen op het tractaat tusschen Neder land en Portugal, gesloten over Ti- mor. Als de hand gehouden wordt aan dit verdrag heeft Nederland de yoorkeur bij den verkoop van Portu geesch Timor. Duitschlaud kan 't dus alleen knopen, indien het meer wil geven dan Nederland. A 1 s 't tot ver koop komt, maar men weet, dat de Portugeesche regeering nog kort ge leden verzekerd heeft aan geen ver koop te denken. RAAD VAN STATE. Jhr. Mr. J. Röell is heden door de Koningin becedigd als vioe-president van den raad van state. INTERNATIONAAL CONGRES VOOR ZEDELIJKE OPVOEDING. B. en W. van 's-Gravenhage zullen de leden van dit congres officieel op het stadhuis ontvangen. DE INBRAAK BIJ DE A. E. G. TE AMSTERDAM. De politie heeft thans weer 3 ver dachten aangehouden. Nu zitten er al 9 mannen en vrouwon in voorloo- pige bewaring ,Een heel complot dus a. is aangehouden de vader van een der medeplichtige meisjes, die 1 1200 van do buit verstopt had. Hij was tot heden een zeer oppassend huisvader. Hij heeft verklaard 't feit gepleegd te hebben (de f 1200 verstopt) om z'n dochter zoo mogelijk nog te redden. DOODGEVALLEN. Te Amsterdam is een man in de Marnixstraat van een trap gevallen en op slag gedood. SMOKKELEN. Rechts van de grenslijn kost suiker 18 cents. Links ervan kost zij 31 cents. Breng ik <lus een pond suiker van rechts naar links dan verdien ik 13 cents; breng ik ©en zakje van 100 pond over de grenzen dan verdien ik met dit karweitje 13 gulden. Gemakkelijk verdiend nietwaar? En waarom kost de suiker links 13 cent§ per pond meer dan rechts? Om dat links van ieder pond suiker ruim 13 cents aan accijns betaald moet worden; als dus die accijns eens van de suiker afging, zou er aan het sui- kersmokkelon niets meer te verdienen zijn. Wordt er dan zooveel gesmokkeld? Wie verschaft er ons eens nauw keurige cijfers van? Dat kan immers niemand dan mis schien de smokkelaars zelfs; en die houden gewoonlijk geen boek van hun handelstransacties; en deden zij liet, dan zou het bij hen nog wezen: han den uit de kas en oogen uit de boe ken, Weet u, waar men het beste uit kan opmaken lib© groot de smokkel handel wel is? Uit de berichten» die zoo nu en dan in de pers de ronde doen ;wij krijgen dan wel geen cij fers, maar toch wel een indruk. Zoo af en toe hebben wij zoo een bericht je al eens uitgeknipt en in „De Sui ker" medegedeeld; want de smokkel handel in suiker is een der omstan digheden waarmede bij den strijd voor suikeraccijns-vcrlaging rekening dient gehouden te worden; thans la ten wij wederom zoo een uitknipsel volgen; het is ontleend aan het Han delsblad: „Hoewel ook de Duitscbe suiker in prijs is verhoogd en thans in de goe de qualiteit 18 cent per pond kost, blijft 't suikersmokkelen nog aan de orde van den dag. Op een Zondag nacht snapten twee Venlosche com miezen nog weder een tweetal smok kelaars die 75 K.G. melissuiker over de grens hadden gebracht Gewaar schuwd door een voorlooper, was de smokkelaar wel handig verborgen, onder een hoop mest en tusschen bloemkoolplanten in het veld, dooh met behulp van twee andere ambte naren was alles weldra gevonden. Al verschillen do winkelprijzen hier en in Pruisen thans slechts 8 a 10 cent per pond, toch weten de handig© smokkelaars, dooi- in 't groot te koo pen, 't winstcijfer nog wei op G 7 cent per pond te houden, de Nederl. opkooper inoet natuurlijk ook voor deel bij zijn koop hebben. Voor de ambtenaren wordt 't intus- schen al moeilijker om een goede vangst te doen. De sniokkelaavsben- de, gewoonlijk 4 A 5 personen, van wie er 2 of 3 als écliareurs of tirail leurs voorop sluipen om het terrein te verkennen, is zóó uitgeslapen, en weet zoo nauwkeurig, waar de com miezen hun wachtposten hebben, aai het telkens en telkens weer voor komt, dat de ambtenaren op hun eigen embuscadepunt, soms zonder dat ze 't bemerken, door een lid der ibemde bewaakt worden. Meermalen krijgen ze zulk een geleide mede naar hun woning of kosthuis en kunnen dan wel rustig gaan slapen, er staat een wacht aan hun deur. Ontmoeten ze een voorlooper in 't bosch of op de heide, dan is 't strijk en zet, dat de man toevallig zijn hond kwijt is geraakt Voor geen geld van de wereld zou hij het dier willen missen, en, „Waldje. Waldje!" galmt 't door de boschstille. Dan 't maar eens met fluiten geprobeerd, en schel klinkt 't beleende signaal wijd in 't rond. Ook 't nachtlichtje voor 't kleine zijvenster, bekend uit do smokkelver halen aan de zeezijde in de dagen van het continentaal stelsel, "t doet trouw dienst in 't Limburgsche. En als daar zoo'n lichtje pink-oogt of Waldje geroepen wondt, dan wordt 't oh zoo stil langs de boschpaden en kunnen de commiezen geruste!ijk huis-toe gaan". Men ziet het: mem heeft hier blijk baar met een afzonderlijke bestaans- tak te doen en de smokkelaars schij nen zich bij dit werkje wel te bevin den! (De Suiker). 'T VREDESPALEIS. De Prins vertoefde gistermiddag in het in aanbouw zijnde Vredespaleis ter bezichtiging van dc inrichting en de reeds afgewerkte gedeelten. De architect, de heer Van der Steur, lichtte den Prins in over den stand van 't werk. AMSTERDAMSCHE POLITIEBOND. Bij dien bond zijn thans 955 leden aangesloten. IN 'T IJS. Men meldt uit Texel: Zeven van de twaalf door het zee ijs nabij den Prins Hendrikpolder in gesloten Wicringer vissc hers vaartuig jes konden Zondag in veiligheid wor den gebracht. Vijf zitten er nog tus schen de schotsen, doch er wordt ijverig ook aan him bevrijding ge werkt. INBREKERS. Gisternacht is uit de villa Huize Oosterbeek, gelegen aan den Leid- sclien straatweg aan de grens der ge meente "K-Graven hage, door middel openschuiving van een der ra men een zilveren servies, dat in een zilverkast gesloten was, ontvreemd. DE EERSTE KAMERCANDIDAAT VOOR 1913. Naar Het Volk meldt, is bij referen dum mr. M. Mandeis candidaat ge steld voor het district Schoterland. HOFBERICHTEN. Naar wordt medegedeeld, heeft de Ilaaigsche commissie voor de huldi ging van den heer Willem Royaards 14 Februari a. s., een ruime bijdrage mogen ontvangen van Prins Hendrik. Ten hove werd gisteravond de jaar- lijksche galamaaltijd voor vlag- en oppörotficiereri gegeven H. M. de Koningin eh Z. K. H. na men er aan deel. BESCHERMING VAN DIEREN. De Ned. Vereeniging tot bescherming van dle'ren heeft in een vergadering besloten een commissie van 7 leden te benoemen (waaronder 3 bestuurs leden) om de wenschelijkheid te overwegen te komen tot reorganisatie dor vereeniging, opdat ook leden bui ten Den Haag wonend in het hoofd bestuur zullen kunnen, zitting nemen, en bovendien elders afdeelingen ge vormd wo'rden. VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE BOND. In de op 18 en 19 Mei te 's-Graven hage te houden algemeene vergade ring vah dien Vrijziumig-Democrati- schen Bond zal de verkiezing van drie leden van het hoofdbestuur moeten plaats hebbeu. Volgens 'rooster zou den aan de beurt van aftreding zijn de heeren Herman Snijders, voorzit ter. dr. D. van Etnbden, v.ce-voorzit- ter, en mr. J. A. van Gilse, penning meester. In-tnssclien heeft mr. C. Th. van Deventer, wegens zijn reis naar Lndië, ontslag genomen als lid van het hoofdbestuur. Daar nu het hoofd bestuur één jaar voor de Kamerver kiezingen èn een wisseling van liet voorzitterschap èn een gelijktijdig af treden van het geheelo dagelijkseli bestuur ten hoogste onwenscheiijk achtte, heeft het de beurt van aftre ding van d© heeren Vun Deventer, die in 1914 moest aftreden, en Snij ders verwisseld. De voorzitter heeft hierin op dringend ve'rzoek van het hoofdbestuur berust. Er zulten dus thans opvolgers gekozen moeten wor den van de heeren Van Embden, Van Gilee en Van Deventer. IEDER WAT! Het is den minister van Oo'riog ge bleken, dat gelden uit de kassen den can tines worden aangewend tot be taling van den toegang tot openbare vermakelijkheden, terwijl net alle militairen van die amusementen ge diend zijn. Dergelijken maatregel acht de minister niet billijk, in ver band niet het voorschrift van hot can- tiuebeheer. Daarom geeft hij zijn weasch te kennen, dat aan hen, die zoodanige uitvoeringen niet verlangen bij te wonen, voor zoover de kasmiddelen zulks toelaten en ander© omstandig heden zich daartegen niet verzetten, een met den entreeprijs gelijkstaand bedrag i'n geld zal worden uiige-, koerd. ANGSTIGE OOGEN BLIKKEN. Men schrijft uit am de Tel.:

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6