HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. ZATERDAG 17 FEBRUARI 1012 tlaarlemsche Handelsvereeniging (Goedgekeurd bij Kon. Besl. van 12 Nov. 1890.) De Haarleinsche Ilandelsvercenl- ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heelt in den loop van den tijd .wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groot succes. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Vcreoni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan (300 leden, maar dat is niet vol- doendo. Elk handelaar, neringdoen de, ja zalfs particulieren, moesten lid worden, om ten minste te laten ge voelen, dat men het werk op prijs stelt, dat de llaarlemsche Uandels- yereeaiging steeds opneemt, als doen de, wat bare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van ver- scidllendeu aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijksche contributie van f 3.50, die gevraagd wordt. De Haarleinsche Uandelsvereeui- ging bemoeit zicb in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor ben tot betaling aan te jnanen en information voor ben in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrek ken advies der Vereeniging te vragen d.e ook in pioceduren en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en bet bedrijf der leden. Als proef kunnen voortaan nieuwe leden voor een half jaar worden aan genomen, doch slechts het 2e halfjaar (van 1 November tot eu met 30 April} id f 1.75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver een.ging zijn de beereu Mrs. Th. de Haan Uugenholtz en A. H. J. Mcrens, Spaarne 94, alhier, die voor de ledan eiken werkdag van 2-4 uur des na- middas zijn te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Jansweg 11. Voor Incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pCt. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemiddo ling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar bu.teu de stad woonachtige personen bedragen 00 cis. per informatie, plus' vijf cents porto-vergoeding, lnfonna- tiën naar binnen de stad wonende personen worden grati9 verstrekt PretentlÖn op buiten de Btad wo nende personen '.orden niet behan deld, wanneer met 10 ets. voor porto- vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 Informatiën en rechts geleerde adviezen werden in het af- geloopen jaar gegeven. Aan het kantoor Jansweg 11, zijn thans coupons A 10 cent verkrijgbaar waarop men bij het Bureau van den Burgerlijken Stand op bet Stadhuis inlichtingen kan bekomen over het adres van b er op het bevolkingsregis- In de maanden November en De cember 1911 zijn 44 vorderingen tot een bedrag van I 1018 botaald; 8 vor deringen worden afbetaald; 23 vorde ringen zijn uitgesteld. Nieuwe leden voor 1912—13 kunnen nu reeds tot de vereeniging toetreden en gonieten alsdan int 1 Mei e.k. alle voorrechten als een gewoon lid. Volgens art 7 diem het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. In verband met de wijziging van art.kel 11 van het huishoudelijk regle ment van den Nederlandschen Bond van Onderlinge Informatie- en Schuldinvorderuig bureaux en Han- delsvereenig ngen, gevestigd te Haar lem, moet in het vervolg voor elke informatie die op vertoon van legi.ti- tnaliekaarleu wordt gegeven, 25 cent worden betaald. Alle brieven, aanvrugen, reclames of wat ook, moeten worden geadres- seert aan het Bureau, dat geopend is dagelijks van 9 tot 5 uur en waar ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat men, hoewel geen lid der H. H. V., toen van haar infor- matiën kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging informatiën door haar worden ver strekt, en dat voor informatiën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. Parijsche Brieven cccxv. In het begin van het jaar 1909 werd de jonge Aernoult, geboren te Ro- mainville. wegens stakingskwesties veroordeeld tot ©enige maanden ge vangenisstraf. Een honigzoete philanlhroop er zijn er zoo bezocht hem op een goeden dag in zijn cel in de beruchte gevangenis Peüte-Roquette en sprak tot hom Bevalt het u hier, jeugdige hekke- springerige werkstaker, die ook an deren tot verzet hebt geprikkeld Volmondig antwoordde Aernoult Te drommel, neen Daarop hernam de edele menschen vriend Laat u dan inlijven bij het ,,ba- laillon d'Afrïque". Zoo komt ge de gevangenis uit, ziet vreemde landen en de rest Afgesproken Vreugdig gaf de achttienjarige jon geman tot bescheid All right 1 Helaas de jonge Aernoult wist niets van genoemd bataillon. dat in den volksmond „Bat' d'Af' heethij wist niets van de verschrikkingen in die militaire hel. Hij kende het be roemde lied „A Birihi" van Aristido Briand niet. Den 9den Juli 1909 kwam Aernoult welvarend bij de speciale sectie van Djenan-ed-Bar aan. Den 12den daaraanvolgende beva len de sergeanten Beiguier cu Casa nova hem. een kruiwagen vol zand met den looppas weg te voeren. Aer noult, die den vorigen dog niet ge geten bad en zeer vermoeid was door een lange reis onder een meer dan tropische hitte, verzocht zijn superieu ren, een poosje te mogen nisten. Als eenig antwoord gaf sergeant Beignier hem een stomp in het gezicht en liet hem in de cel stoppen. Sapristi 1 d'r mot gediend worden I Vóór de cel stond luitenant Sabattar en deze dappere zoon van Mars dien de Aernoult een sla" met zijn kar wats toe De jongeman sprong, begrij pelijkerwijze, van woede en pijn op, doch zei en deed verder niets. Maar aangezien je volgens <Le militaire be grippen ongevoeligneid moet voorwen den. zelfs wanneer je gevierendeeld wordt, liet de onvervaarde luitenant den overgevoeligen inferieur dracht stokslagen toebrengen door do pooiig© inboorlingen, belast met liet afstraffen der „sloebers". Onder die bewerking zong Aernoult de „Inter nationale". Toen eerst maakten de superieuren zich boos. Het regende stokslagen en trappen op den min dere. Zijn beenderen kraakten. Ten langen leste kermde Aernoult, uitge put Water water 1 Geef mij wat te drinken I Beignier schreeuwde den inboorlin gen toe Stopt zijn bakkes met zand toe dan houdt hij zich van zelf koest I Daarop werd de jonge martelaar bij do ooron gegrepen on met zijn hoofd togen de wanden dor cel aan ge kwakt. Er kwamen scheuren in de ooren hetgeen later den luitenant Sabatler de verklaring deed afleggen, dat „do litteokenen, opgemerkt bij de lijkschouwing, het cevolg waren van het feit, dat de tirailleurs Aernoult bij de ooron hielden, toen men bezig was hom, door rhythmische tongbewerkin gen, tot het leven terug te brengen' na een stuip-aanval' I Te elf uur 's avonds hoorden de buren van Aernoult, andere celbewo ners, oen zwakke stem klagen: „Moe der.... moeder!" Daarop volgde een doodscho stilte. De arme stakker had don geest gegeven Den volgenden dag „constateerde" de officier van gezondheid Doranoe, dat Aernoult was gestorven aan „een cerebrale congestie, waarschijnlijk toe te schrijven aan de atmosferische warmte, en die een plotselingen dood heeft veroorzaakt, een einde-, dat ech ter verhaast kan zijn door hevige ver minkingen en kneuzingen, die de man zichzelf heeft moeten toebrengen in een aanval van groote opwin ding" 1 lien frisch zaakje, de militaire ze- dén, wat? Den dac na Aernoult's dood scheen alles te Djenon-ed-Dar weêr tot de „gewone orde" tc zijn teruggekeerd... Doch zie! daar stond een man op, één man, en deze zeide onbevreesd Er gebeuren hier verschrikkelijke dingen. De luitenant Sabatier en de sergeanten Beignier en Casanova hebben den disciplinaris Aernoult vermoord. De inau die den treurigen moed had om de waarheid te zeggen, was Emile Rousset. Wie die maatschappelijk gevaarlij ke kerel eigenlijk was? Wel, Emile Rousset snroot voort uit een arme arbeidcrsfamiiie. Op zijn twaalfde jaar verloor hij zijn vader en bleef zijn moedor met vijf kinderen achter. Hij ging de straat op naar alle waarschijnlijkheid kón hij niet an ders. llij pleegde twee diefstalletjes, en do wet, die allerminst genadig is voor de misdeelden, veroordeelde hem tot vijf jaar gevangenisstraf. Bjj de loting werd hij naar het Bat' d'Af gedirigeerd. Daar liep hij. even als Aernoult, een paar straffen op wegens niet salueeren, niet goed sa- lueeren of iets van die drukking en werd dientengevolge, evenals Aer noult, verder naar dc speciale sectie van Djenun-ed-Dar geëxpedieerd. Rousset was een gevoelige en moe dige natuur. Hij had vele lijken van disciplinarissen zien wegdragen naar het kerkhofje van Beni-Ounif, en toen hij den zieitogenden Aernoult den smartkreet: „Moederl.... moeder 1" had hooren uiten, was het met zijn geduid gedaan. Rousset schreeuwde luid uit, dat Aernoult vermoord was eu wie de moordenaars waren Zijn kreet werd, overdrachtelijk ge sproken, in Frankrijk gehoord. En rechtvaardige niann"" togen naar Djonan-cd-Dar. om d© zaak te onder zoeken, de volle waarheid te verne men en togen het rampzalige Biribi te kampen. Doch Rousset's superieuren voeg den hem dreigend toe Als j'; je mond niet houdt, ben je zuur! Goed begrepen? Rousset liet zich echter niet intimi- deeren. Hij hield zijn mond niet Hij deed zelfs meer. Den 18den Juli wei gerde hij opzettelijk een bevel te vol warenmet het doel, voor den krijgs raad gedaagd te worden, alwaar hij dan de versclirikkingen der „discipli ne" zou kunnen openbaren. Mis, poes een krijgsraad is een speciale in stelling. Voor dien van Oran althans mocht liij no£h uitlegging van zijne handelwijze geven, noch. vooral dit niet, onthullingen doen. Men diende hem eventjes vijf jaar gevangenis stral heet van den oven op; met spoed werd hij naar het staatshotcl van Douéra getransporteerd. De rechters van Oran konden even wel niet verhinderen, dat het Comité de Défense Sociale en eenigo moedige journalisten zich met de zaak bemoei den. De betrokken jury vroeg vrij spraak. In de Kamer Interpelleerde de afge vaardigde Weber de regeering over de zaak van Djonan-ed-Bur. Het gou vernement besloot, den generaal Ra- bieir een onderzoek in deze quaestle te laten doen. Ter plaatse verkreeg generaal Rn- bier de zekerheid, dat Aernoult was bezweken ten gevolge van do onder gane lichamelijke straffen. Hij kwam in Frankrijk terug met een lijvi - dos sier, waarin de schuld van den luite nant Sabatier en de sergeants Beig nier en Casanova werd geconstateerd. Deze heiden werden voor den krijgs raad gedaagd. Aan Rousset werd door den minister van Oorlog gratie ver leend daarop werd hij naar Médéa gezonden, om er zijn tijd "uit te di© De rogeering beloofde het bagno van Djenan-ed-Dar te vernielen, en de disciplinaire straffen liet er te rege len. Rousset kon trotsch zijn op hot resultaat van zijn bemoeiingen... Helaas 1 Rousset had zich den haat van tallooze ijzervreters op den hals gehaald 1 Den 5den September 1911, den dog vóór het nroces Sabatier, wisten d< verdedigers van dien braven luite nant het gerucht te doen verspreiden, dat Rousset zijn kameraad Brancoll een doodelijken messteek hud toege bracht, omdat deze Rousset had ver hinderd, oneerbare handelingen ten opzichte van een zekeren Sauval te plegen. Of Brancoli op zijn sterfbed ook al zwoer, dat niet Rousset, doch een an der zijn moordenaar was; of Rousset bovendien zijn alibi kon bewijzen het hielp allemaal niets Rousset, de spelbreker van Mars' abominabele spelletjes, moest hangen 1 Getuigen A décharge werden ver weggezonden getuigen A charge werden er opge duikeld en omgekochtmen hing een afgrijselijk tafereel vun het karakter en de zeden van Rousset op en, in weerwil van de tegenstrijdige be we ringen der serviele getuigen, werd Rousset veroordeeld tot 20, zegge twin tig jaren verblijfsverbod in Frank rijk. In de militaire gevangenis te Al giers gedraagt Rousset zich thans voorbeeldig en hij heeft neg ©enige hoop, dat hem eenmaal recht zal ge schieden.... Den ouders van Aernoult heeft men, dank zij veler bemoeiingen, het stoffelijk overschot van hun zoon te ruggegeven. Zondag laatstleden vond de ter- aardbesteJling van Aernoult plaats. De stoet, die de lijkbaar van de Gare dé Lyon naar Père-Lachaise vergezel de, bestond uit wel 100.000 menschen van allerlei rang en stand, die op ordelijke wijze manifesteerden togen de gruweldaden der „discipline" en herhaaldelijk klonken er kreten: „"Vi ve Rousset 1" „A bas Biribi 1" en „Vi ve Hervé I" De „Internationale" da verde door de lucht. Sommigen, waar onder het Kamerlid Marcel Scmbat, hielden redevoeringen. Het was werkelijk een ontzagwek kende manifestatie. En alles zou ln de beste orde zijn afgeloopen, indieai de heer Reiss, vred es-officier van het 20ste arrondissement, bij het uitgaan uit Père-Lachaise den manifestanten niet de order had gegeven, de banie ren op te rollen. Er ontstonden woor denwisselingen.... Toon kwamen do blanke sabels en de paarden ontstonden gevechten.... Ab! het korps van monsieur Lépino ls wel strijd lustig Wanneer wordt Rousset ontslagen uit de gevangenis Wanneer w ordt Lépine ontslagen uit zijn betrekking OTTO KNAAP. Van de Residentie en haar bewoners. CXLIX. Een week geleden hebben we hier «je film kunnen bewonderen, die Bouwmeester te zien gaf ln zijn Vo- lcnd am nierpakje. Bouwmeester in de bioscoop! Velen zijn hem voorgegaan en lang niet de nu neten; van ©en degeneratie mogen wo dua niet spreken, tenzij we vin- d«m dat allo groote artisten, als Re- 1 jane, Sarah Bernhardt, sporen van ontaarding getoond hebben door als levende beeld op te treden. Laten we '-dus de degeneratie er buiten,- en ne men we-het. als.een-gewoon verschijn sel van den tijd, dan voelen we bij het aanschouwen van „Geldzucht" toch iets dat pijn doet. Staat de bioscoop gelijk met het too- necl? Een antwoord is moeilijk, om dat de invloed van het trilbeeld en de levende figuur anders op het publiek inwerkt. We leven in een tijd van amusementskunst en nu zien we het verschijnsel, dat de tooneelgezelschap- pen meer cn meer overhellen naar het luchtige repertoire, omdat „zwa re" stukken de zaal leeg laten, terwijl juist diezelfde zware stukken, voor de bioscoop Ineengezet, de menschen doet toesti oomen. Het verschil in uit werking is hiermee geteekend. Het drama dat geprojecteerd, het publiek een driekwartier bezig houdt en een zen uw prikkeling bezorgt, die gezocht wordt, boeit als speelstuk niet meer of te veel. In het eerste gerval vindt men liet vervelend en te lang, in het laatste te zwaar. Maar juist door deze kortheid is voor de bios coop hot werkelijke drama als zoo- gepersi in 'n reeks tafereelen, die ge- geperst in een reeks taferelen, die ge lijke uitwerking hebben als spoorweg- lecluur or detective-verhalen. De kunst verdwijnt hier c«n plaats te maken voor publiekvertooningen. Daarom doet het pijn te zien, hoe oen man, in staat- een publiek voor oen hooien avond te boeien, als figuur isi een 5-cents-romannetje optreedt en wel is hot verschil tusschen tooneel en bioscoop groot. Laat Louis zijn wanhoopscéne en zijn angst eens werkelijk spelen op het toonoc-i, de aanwezigen zouden den adem inhouden en aan het eind meegesleept worden in bet brengen van een lange, daverende hulde. Wat doet do film? Zij laat de menschen koud; na afloop een applausje en de indruk, zoo er een was, is alreeds vdrgeten. Rfrrng en een nieuwte film koint... Onlangs is hier een Engelse liman geweest, doe oen voordracht kwam houden. Op zich zalf i6 dat zoo vreemd niet, wel als we weten dat d'.e mijn heer daar van over de zee ons kwam vertellen, hoe mooi ons eigen land1 was. De zaal was vol on het publiek belioo'rdie tot de allereerste kringen. Zou dat ook zoo geweest zijn, indien een Hollander opgetreden was? Wij, Hollanders, loopen in den re gel met over van nationaliteitsgevoel, dwepen met een buitenlandsch fabri kaat en roemen kunstenaars alleon als ze over de grenzen mooi gevonden worden. Hiér kwam nu een vreemde ling vertellen hoe inooi ons land wel was en het liep storm, niet om eens te hooren wat de man wel over ons land te zeggen zou hebben, maar om dat hij een iiiet-Hollandeï was. Laat een onbekend© wiens Wieg elders stond, hiér komen spreken over een onderwerp dat niemand interesseert en ik wed dat de zaal vol is, Indien ,hij wat handig reclame maakt Treedt een Hollander op met een rede over een brandend vraagstuk, hij loopt kans voor stoelen en banken te sprc&en. Zoo zijn wij Hollanders nu eenmaal en zoo zijn we vooral in den Haag. De Engelschnvan heeft toch goed werk gedaan; hij liet veel moots van ons land m lichtbeelden zien cn waar zeker 99 van de aanwezigen hc-tor thuis was In do Riviera, Cairo en Baden-Baden, dan in ons c'gcn land, zal zijn voordracht wellicht dit 'resultaat hebben, dat wat minder smalend over Holland gespreken wordt door menschen, die het voor naam vindon af te geven op zelfs wat nationaal ls en wat ze daardoor hief kennen. De lichtbeelden zullen voor velen oen verrassing gebracht hebben. Hol lend was mooi, heel mooi zelfs, zo zagen hot daar op een dook en oen Engelschmnn noemde het land ééri schilderij. Dan was liet zeker waar, en toch, hoe was hot eigenlijk moge lijk in- Holland wat goeds Bevatten de geruchten waarheid, dan zullen een paar vermogende fa milies do stad verlaten wegens de steeds stijgende l>olasting. Te ver wonderen is het nietvooral niet na de jongste besluiten van den raad, die millioenen toestond voor nieuwe 'erkeerswegen, die evenwel noodig varen, en kort daarop een halve ten besteedde voor een schouwburg-ont werp. dat niet noodig was Om over de schouwburgzaak te schrijven, ontbreekt me de lust de quaestie worlt tè onverkwikkelijk. Vermeld ik daarom alleen, dat do Schouwbnrg-commi89i© bij haar vele zotte daden er een gevoosd heeft, die nlle voorgaande overtreft en dat we een halve ton gaan uitgeven voor een ontwerp, dat we misschien niet ©0119 gebruiken. Doen we dit wel, dan kan nog eens een dik milhocn brtaald worden. En dat ln een tijd, dat de gemccnte-financien de grootste zorg eischen. De raadsleden gooien met het geld. alsof xe nooit tot zuinigheid gemaand hadden en als er eenmaal de vang van verkwisten inzit, gaat remmen moeilijk. Arme belastingbetalers, die al deze grillen zullen moeten Malen SINTRAM. BEÜRS-OVERZICET VAN DE FIRMA E. SASSEN Co. Parklaan 14 R. Telef. no. 20C1 10-16 Febr. In 't algemeen kon aan de creote Internationale beurzen in de afgelo pen weck de stemming verbeteren, voornamelijk omdat de gedruktheid welke in beu rakringen d? laatste maanden hcerschte tengevolge van de niet tot klaarheid gebrachte verhou ding tusschen Engeland en Duitseh- land na de reis van Minister Holdane en dc- in het Engclsclie parlement af gelegde verklaring, kon overgaan in een meer optimistische verwachting aangaande na dit bezoek te verkrij gen resultaten. Te Londen konden Consols tot 79 pCt. oploópon tegen 78 pCt de vorige week. Hoewel deze verbetering en or.k die voor andere waarden aan de L011- denscho beurs, bevredigend zijn te noemen is. naar een Londonsch beurs bericht opmerkt, dat niet zoo gepro nonceerd als men van een zoo belang rijke zaak zou verwacht hebben, het geen ongetwijfeld ls toe te schrijven aan do omstandigheid dat zoowel de meest gelezen Londensche nieu wsbla den als het grootste gedeelte der Beursbezoekers, alles wat uit den ko ker van het liberaal gou\ ornement komt met een onsympathiek vooroor deel beschouwen. Ook iB de, nog steeds dreigende groote staking in de kolennijvcrheid met de daaraan verbonden vrees voor complicaties een factor waarmede, in verband met dc nijverheid en indu strie over gelieel Engeland, terdege rekening dient gehouden te worden. Engclsclie sporen drukken door nu eens hooger dan weer las-er te notee- ren. do hoop en vrees uit waarmede de uitslag der onderhandelingen tus schen patroons en werklieden wordt tegemoet gezien. Ook te N.-York ziet men met genoe gen den wederzijdschen goeden wil der Eng. en Duitsche staatslieden, Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Hoewel het vaderland nu 82 jaar lang door niemand bedreigd werd, wordi het toch gelukkig nu en dan, op onzekere tijdstippen gered. Niet omdat dan de militie wet weer eens veranderd wordt, maar omdat de Mi nisters van Oorlog dan besluiten tot wijziging van de uniform. Met prij zenswaardige onpartijdigheid wordt den oenen keer de mindere, een vol gende maal liet kader of do groep van officieren eu hoofdofficieren anders uitgemonsterd. En 't braafste in deze heele zaak is, dat door alle overige moeilijkheden heen, midden tusschon het geschreeuw om een Dreadnought bijvoorbeeld eu liet geroep om pantser kruisers in, de chef van hel departe ment van Oorlog zijn aandacht geves tigd houdt 01) het uiterlijk van het leger. Do tegenwoordige functionaris, niet voor zijn talrijke voorgangers willen de onderdoen, is van plan, do udju- dant-onderoificiercn ca do hoogoro rangen voortaan bij de groot tenue weer het halssnoer met dc kwasten te laten dragen, dat, als ik het goed be grepen heb, vroeger is afgeschaft. Re noem dat een voortreffelijke vin ding. Wauneer ziet een vrouw er op haar bokoorlijkst uit? Wanneer zij een kostbaar halssnoer draagt. Dus moet ook een man een halssnoer wel flatteeren. zij hot dan ook niet van diamanten of paarlen. en dat wel zeer zeker, wanneer het halssnoer boven dien nog met kwasten versierd is Draagt een burger ooit kwasten aan zijn lijf Nimmer, maar dat is dan ook een van de verschillen, die or gelukkig nog tusschen den militair en den civilist bestaan. Aan de adju dant-onderofficieren en hoogeren daarom miin warme gelukwensch, nu zij weldra bekalssnoerd en bekwast zullen worden. Ik vind het alleen maar jammer, dat het departement van Oorlog niet nog iets verder gaat en al de man schappen, tot den eenvoudigste 11 trommelslager toe, uitdost in hals snoer en kwasten. Men zal zeggen, dat liet te veel geld kost, maar ik geef de verzekering, dat die som haar ren te dubbel en dwars opbrengen zal. Ziehier namelijk, hoe ik mij de zaak voorgesteld heb. Wanneer de Pruisen onze grenzen overtrekken en opruk ken naar Utrecht, of ergens anders heen, gaat ons leger hen niet tegen houden, wat toch een vruchteloos werk zou wezen, maar trekt op zijn beurt de Duitsche grens over en de Duitsche steden en dorpen binnen. Dat zal een geweldigen indruk ma ken. Alle Duitsche meisjes loopen uit, om die prachtige uniformen te bewon deren. „Welche schone Quaslen 1" roept de eene, „wie reizend 1st das Halsschnur verklaart de ander in verrukking. Er wordt met die mooie soldaten vriendschap gesloten en wel dra schrijven bezorgde moedors aan hunne zoons, die intussclien Neder land verder binnenrukkenKarl, of Ludwig, of Julius, of Wilhelm, „kehr sogleich zurüch, dein Schatz hat sich mit einem hollandischen Quasten vor- lobt De aankomst van al deze brieven veroorzaakt een geweldige paniek in het Duitsche leger. Vijftienduizend soldaten vragen tegelijkertijd verlof, om even hulstoe tc gaan, om orde op zaken te stellen. De commandant wei gert omdat dan de erwten worst niet op raakt en gaat rotten en het boven dien mol staat, wanneer je pas in het vijandelijk land bent, aan zoovelen vrijaf te geven Den voleenden morgen zijn er even wel dertigduizend hielen gelicht, de vijftienduizend man zijn nl. gedeser teerd. En schieten de Nederlanders in hun Heimat dood, denkt u. Vol strekt niet. Hier komt juist het ge niale van mijn krijgsplan voor den dag. Het Neder]andsche leger, voor uitziende wat gebeuren zou, concen treert zich bliksemsnel, trekt op een andor punt de Nederlandsche gren zen weer over, volt het door de deser ties verzwakte Duitsche leger ln den rug aan cn hakt het tot den laat ste 11 man in de pan. Hot Duitsche volk blijft weeklagend„das hoben die Quasten getan". achteT. Wie aan de mogelijkheid van zoo iels twijfelt, heeft de historie van de oudheid niet bestudeerd. Do ganzen hebben hot Kapitool wel gored, waar om zouden de kwasten datzelfde voor Nederland niet doen Maai' dan, lk herhaal het, geen overdreven zuinig heid. Flink in den buidel getast, op dat elke Boldaat van het Nederland sche leger getooid worde met hals snoer en kwasten. Wie niet sterk is, moot slim wezen. Gering in aantal inogeu we wezen, maar we bezitten halssnoer on kwasten. Het is wel een eigenaardige samen loop van omstandigheden, dat terwijl de vakopleiding toeneemt, de men schen meer en meer van oordeel wor den, dat i'<i van allerlei vakken ook zondar opleiding of leerschool wel verstand hebben. Zoo las ik dezer da gen in dit blad de verzuchting van een koetsier, dat tegenwoordig Jan Rap en ziin maat maar op den bok geduld worden. Hij zei het wat on vriendelijk maar we begrijpen do be doeling wel iedereen, die op een bok klimt en zich koetsier noemt, mag maar in en buiten de stad rondrijden. Toen onlaags een Haaxlemsch in gezetene water magnetiseerde en dat aan zijn patiënten te drinken gaf, werd hij (hoewel het door die behan deling toch heusch niet in Inkt ver anderd was) tot een geldboete veroor deeld. Toen omstreeks denzelfden tijd een jongmensch uit Amsterdam tandheelkundige hulp verleende, werd hij, hoewel zijn pa daartoe de noodig© bevoegdheid bezat en hot talent dus blijkbaar in de familie zat, ook met een geldboete gestraft. En ga eens er gens geneeskundig© pmetijk uitoefe nen zonder diploma binnen 24 uur is de politie aan de deur. Toch zullen al deze drie categoriën in den regel èên lichaamsdeel tegelijk onder han den nemen. Stel daar tegenover een onbekwamen koetsier: hij rijdt, bij geval eerst met het paard en daarna met de vier wielen over zijn hoele me- demenschen heen en daarvoor heeft hij noch van het Rijk, noch van de gemeente eenigo de minste vergun ning noodig. Het gemeentebestuur behoorde hier voor een examentje Ln te stellen, niet alleen ten opz'chte van de kunst om de leidsels te voeren, maar ook theo retisch. Personen als de koetsier, die een paar jaar geleden een vrachie uit het rijtuig van een concurrent trok, behooren niet in het bedrijf te worden toegelaten, daar zij blijkbaar het vak van mennen met dat van uit smijten verwarren. En wanneer er, wat te hopen is, in 1913 veel vreemde lingen Nederland en dus Haarlem be zoeken, ls zeker een kleine zifting van onze huurkoetsiers niet onnoodig. Is eenmaal deze zaak ter hand geno men, dan kan misschien meteen me nig paard, dat eigenlijk niet meer trekken kan. voor biefstuk worden bestemd, voor zoover het daartoe dan nog ln staat is. Ongeregeld kan de toestand niet blijven. Dat de equipa ges dikwjjls niet mooi rijn, hebben wo zelf wel al gezien dat er ook des- onkundige koetsiers zijn, hebben we pas van een vakman vernomen. Een goed gemeentebestuur heeft aan een lialf woord genoeg. Onder de sprekers, die eerstdaags in Schoten een betoog komen houden ovor de wenscbelijkheid van negen- uurs-slultlng, behoort ook de heer Int© Onsm-an, hoofdman der kappers, dat wil zeggen voorzitter van den bond van kappers en barbiers. Iloe is het mogelijk, zou je zeggen, dat het nog noodig is om te betoogen. dat een kapper of barbier 's avonds te negen uur moet mogen sluiten? IJveri" en vlijtig als deze vakbeoefenaars zijn, beginnen ze gewoonlijk 's morgens tc half acht, soms vroeger, hun dagtaak al, zijn dus dertien en een half uur ln de weer en mogen, dan van het ©eleischende publiek nog niet ophou den, terwiil ieder zich toch kan voor stellen, dat de meest enthousiaste kapper, na zooveel uren achtereen an dermans wangen en kin te hebben schoongeschraapt en andermans ha ren te hebben kortgeknipt, wel eens iets anders zou willen uitvoeren. Ziedaar onze grenzenlooze ijdel- heid. Is negen uur niet laat genoeg Waarvoor moeten we ons te tien, elf, twaalf uur nog laten scheren, een tijdstip dat niemand ons toch meer zien kan? Slapen wo rustiger met geschoren koonen? Terwijl de krijgs man behagen schept in halssnoer en kwasten, ls dc burger trotsch op zijn gladdo kin. IJdelheid overal. Hadden de kappers maar meer moed. sloten ze dapperwog to negon uur, dan w.is de zaak in orde. Nu gevcu zo aan de ijdelheid toe. Menschen, dio voor maag-, kies-, hoofd-, oor- en drie en zestig andere soorten van pijn des avonds niet naar den dokter gaan, komen om tien uur zich nog laten scheren 1 Met belangstelling heb ik een klacht gelezen over liet feit, dat do klok op het Nieuwe Kerksplein Zondagmorgen op half vijf stond. „Zou dat ongerief nu niet kunnen worden verholpen vraagt de inzender. „Maar als bet toch half vijf w a 9..." vraag lk op mijn beurt. F1DELIO.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5