SPORT EN WEDSTRIJDEN in Haarlem's Dagblad* 1 I i i 111 isiri V" oetbal. Nsdsrlandscbe Voetbalbond. West. Eerste Klasse. SPARTA—HAARLEM. 3—4. Do Haarlemmers trokken Zondag naar Rotterdam, in de hoop, revan che to nemen op Sparta. Hut Haarlein-elttal had eenige ver anderingen ondergaan. Houtkoper was verhinderd te spelen, waarvoor J. Oostenbroek inviel. Ook de veteraan Jan van den Berg, die het keepen moede is, liet zich ver vangen door J. Sclvolte. Even over tweeën stellen de beide elftallen onder leiding van scheids rechter Eymors zich als volgt op S p a r I a Van Driel, I Do Bruyn, Van Dalsum, Beerdam, De Korver, Vermeulen, Van der Wolk. Ruffelse, De Groot, Vermeer, Teschmacher. Haarlem: A. Haak, J. Haak, J. Oostenbroek, B. Bouwmeester, J. Bakker, N. de Wolff, Heaiey. S. Veen, Ch. W ilhelm, K. Koster, J. Scholte. Captain Haak verliest den toss en Haarlem trapt, tegen den matigen wind in, af. Onmiddellijk ontfutselt De Korver den Haarlemmers den bal en het Rot terdamsche vijftal bestormt het Haar lem-doel. Spoedig echter bezweert Do Wolff hot gevaar en hij zet de Haar lem-voorhoede aan het werk. Jur Haak en Jan Bakker leiden aan val op aanval, maar de hechte Spar- te-middenlinie wijkt geen duimbreed. Het spel verplaatst zich dan verba zend sing van goal tot goal, nu eens moet Van Driel handelend optreden, het volgend oogenblik verwerkt Scholte eenige keiharde schoten van Ruffelse en De Groot. Vooral Ruffelse en de wing Tesch- macher—Vermeer, welke spelers el kaar volkomen begrijpen, maken het, do roodgebroekte achterhoede zeer lustig on deze moet dan ook alle zei len bijzetten om scoren te voorko men. Bij een der Sparta-uitvallen breekt De Groot door de Haarlem-verdedi ging. Zijn schot faalt echter en be landt naast het doel. Langzamerhand neemt Sparta dan meer de overhand 1 Van der Wolk krijgt den bal en zet hoog voor. De Groot scoort Daar hij echter in off-side positie stond, wordt dit punt door den scheidsrechter ge annuleerd. Steeds meer komt Sparta opzetten, -naar Scholte bewaakt in deze periode zijn doel als een leeuw en keert de hardste schoten. Eens zelfs zendt Ruf felse van eenige meters afstand een hard schot in, maar met oen grooten sprong slaat Scholte den bal uit z.ijn deel. Dit mooie stukje werk bezorgt hem dan ook een welverdiende ovatie. Toch kan een doelpunt niet uitblij ven. Als Teschmacher den bal krijgt, rent hij langs de lijn, passeert eenige spelers en geeft met een onhoudbaar se liet Scholte het nakijken (1—0). De Haarlem-voorhoede zet er nu alles op om gelijk te maken. Zij speelt uitstekend samen, zelfs De Korver et aal er dikwijls machteloos tegen. Bij een der Haarlem-aanvallen geeft Oostenbroek den bal over aan Fur Haak en deze scoort met een wel geplaatst schot. Daar hij echter in off-sido positie stond, kent de scheids rechter dit punt niet toe. Spoedig echter komt dan toch de be geerde goal. A. Haak passeert Boer- dam en geeft het leder over aan Jur Haak, deze glijdt door de Sparta- verdediging heen en geeft over aan Jan Bakker, die met een goed gericht schot den stand gelijk maakt (1—1). Nu wordt het spel zeer verdeeld. Om beurten zien wij beide voorhoeden aan het werk. Vooral de Sparta- voorhoode is zeer productief. Ruffelse maakt het dc Haarlemsche achterhoe de al heel lastig. Hij wringt zich door de Haarlem- verdediging hoen, passeert drie, vier roodbrooken en met een keihard schot geeft hij Sparta do leiding. £-lj. Even later doet hij hetzelfde, maar cp keurige wijze houdt Scholte zijn schot. Ook De Groot mist even daarna een Drachtkans. Nog even heen en weer geirap en hulf-limo breekt aan. Na do hervatting schijnt het wel, dat Haarlem ingemaakt zal worden, want do Sparta-aanval overdondert do Haarlem-achterhoedo. De Rotter dammers forceeren ©en corner, die, uitstekend door Teschmacher geno men, even mooi door Ruffelse wordt ingezet (3—1). Sparta schijnt het nog niet genoeg te vinden en aanval op aanval wordt op hot lluarlem-doel ondernomen. Nu echter is de geheele roodgebroek te verdediging in volle actie. Iiealey is overal, en met zijn welberekend spel is hij voor den Sparta-aunval hot groote struikelblok. Sim Veen bewaakt zijn wing uitmuntend. Do Wolff werkt als een paard en de bedde backs stor men overal op in. En dan stond nog Scholto tusschen de palen, die in deze periode zijn keeperstalenten toont. Hij stompt, slaat en trapt alles uit zijn doel. Eens zeis slaat hij liggendo een bal voor de voeten van Vermeer weg, die juist wilde trappen. Corner op corner wordt genomen, alle evenwel zonder resultaat Dit wordt den Haarlemmers te bar en langzaam maar zeker ontworstelen de rood- broekeu zich aan de Sparta-pressie. Nu komt Jur Haak eerst goed los. Zijn plaatsen is zeer zuiver. Bakker vliegt telkens langs de lijn, maar zijn voorzetten worden meest onderschept. J. Oostenbroek krijgt een prachtkans, die hij echter door te lang talmen niet benutmaar even later herstelt hij zijn fout, door met een goed schot den Sparta-voorsprong te verkleinen. (5-2). Nu komt Sparta, weer opzetten. Scholte vangt al uitloopende een hoog schot van De Kcrver op. Ruffelse stormt op hem los en geeft hem een duw. Al vallende weet de Haarlem- doelman den bal evenwel nog corner te werken. Even later loopt De Groot op Scholte in. die juist een bal ver werkte, die bij Vermeer to land komt. Deze aarzelt geen oogenblik en schiet in. De Groot echter, die alloen voor Scholte stond was dus in off side positie en scheidsrechter Eymers annuleerde begrijpelijkerwijze ook dit punt. Plotseling schijnt nu het Haarlem- elftal bezield te worden. Bakker be machtigt don bal, passeert Vermeu len, zet mooi voor, Oostenbroek begaat geen fout en brengt de partijen weer op gelijken voet. (3—3). Nog enkele minuten zijn te spelen. Luide aangemoedigd door de Haar lem-supporters valt Haarlem weer aan. Jur Haak laat dan een prachtig stukje solo-spel zien hij passeert ver scheidene spelers allerhandigst ©n scoort ondor uitbundig gejuich Haar lem's viorde goal (34). Nu nog slechts twee minuten 1 De Haarlem-achterhoede zwoegt en laat niet los. Eindelijk, tot groote vreugde van de Haarlemmers, fluit Etymers, die don wedstrijd uitstekend leidde, het eindsignaal Het is nu de eerste maal na drie jaar, dat Sparta op eigen terrein ge slagen is. Nu iets over de spelers. In de eerste plaats een woord van hulde aan Scholte, die op werkelijk onverbeterlijke wijze keepte. Zijn de buut in het eerste elftal is zeer succes vol. Laten we hopen, dat hij steeds In zoo'n conditie het Haarlermdoel ver dedigt. De „ouwe Jan" lacht in zijn vuistje, dat hij niet meer tusschen de palen behoeft te staan Verder speelden Jur Haak, Healey en De Wolff ec-n uitstekend speL Voor al Jur Haak had bijzonder zijn dag. Het geheele elftal der Haarlemmers en inzonderheid de achterhoede, ver dient een woord van lof voor het har- do werken. Bij Sparta blonken uitRuffelse, Teschmacher, Vermeer en De Korver. De Rotterdamsclie backs gaven geen zekeren indruk. VELOCITAS—EL F. C., 1-3. H. F. C. trok Zondag met drie in vallers (namelijk i. van der Weerd, Bollée en P. W. Peereboom inplaats van Ten Cate, Ben "Verwey en La Bostido) naar Breda, om er do cadet ten te ontmoeten. Om twee uur stellen de beide elftal len zich onder leiding Yan scheids rechter Van Bisselick op. H. F. C. ziel er als volgt uit Steup. Bnllec. Beynes. De Klerck, Leo Verwey, P. Peere- boorn, J. v. <L Weerd, H. Laan, Mannas Fraucken, J. Francken. Revdon, terwijl Velocitas hot volgende elftal ia hot veld brengt Steenbergen, v. Lange, Kuypers, Korkhoff, Oudemans, v. Waasdijk, Bijvoet, v. Such telen, Van dor Nagell, De Wijs, Van Driest Ook in dit elftal zijn drie invallers (voor Britt. Vismans en Van Galen Last). In het begin is hot spel a.l dadelijk snel. Beide voorhoeden vallen telkens goed samenspelend nan en de achter hoeden hebben handen vol werk. Het is duidelijk te zien, dat I-I. F. C. niet goed met het kleine veld overweg kan. Er wordt te veel uitgetrapt en de vleu gels hebben te weinig plaats. Het eer ste succes is voor Velocitas. Steen bergen loopt langs de lijn en geeft een goeden voorzet Korkhoff loopt too en schiet den bal onder groot en thousiasme van het publiek in het net, totaal onhoudbaar voor Steup (1—0). Door dit spoedige sucoes aangemoe digd. blijft Velocitas met veel vuur spelen en 9laagt er in, nog eens te doelpunten, doch dii punt wordt te recht ongeldig verklaard, daar- Van Lange den bal met de handen er in stompt De H. F. C.-voorhoedo laat zich ech ter ook niet onbetuigd. Mannus loopt oen paar maal mooi door de verdedi ging heen, maar ook Velocitas kent zijn productiviteit en houdt den H. F. C.'er geducht in de gaten. Jan Laan krijgt ook een kans, maar de bal neemt veel effect op het oneffen terrein. Na 35 minuten komt dan de gelijk maker. Een der Velocitas-backs mist een voorzet van Reydon en Mannus heeft geen moeite, om Van Driest te verschalken. (11). Als weer afgetrapt is, nemen de H. F. C.'ers dadelijk de overhand en aanval op aanval volgt, maar zonder succes. Als de helft van den speeltijd verstreken is, is de stand nog gelijk Van den uitslag is nog niets te voorspellen. H. F. C. geeft nu het spel volgens de Engelsche methode (waarbij de backs de buitenspelers dekken en de wing-halfs de binnen- spelers voor hunne rekening nemen) op te geven. Dit blijkt een goeden maatregel te zijn, want het gaat nu in de achterhoede veel beter en de Breda'sche voorhoede komt nooit ver der dan de backs. Het spel blijft vlug. Als Jacques Francken een rush on- derneomt, krijgt hij eon trap tegen zijn gezicht. Hij is eenigszins ontdaan en wisselt daarom met Reydon van plaats. Het spel kenmerkt zich nu door een voortdurend overwicht van de achterhoeden. Peereboom probeert het met een paar verre schoten, maar Van Driest stopt ze. Het loopt al aardig tegen het eind, als Jacques Franckan fraai door breekt. Hij zet over naar Mannus, maar deze mist. Weer krijgt Jacques den bal en zal het nu maar zelf pro- boeren, met het gevolg, dat hij mei een reusachtlg-ha rd schot doelpunt. (1—2). Een bijzonder mooie goal Met vuur wordt doorgespeeld. Hoe wel Velocitas, zooals trouwens altijd, niet aan opgeven denkt, heeft zij niet veel meer in te brengen. Het geheele Haarlemsche elftal speelt goed. De voorhoede valt keurig samenspelend telkens gevaarlijk aan. de half-baok- linig breekt bijna alle aanvallen, doet ze dit niet dan belandt de bai voor de veilige voeten der backs, of in de even veilige handen van Steup. Suc ces kan dan ook niet uitblijven, en hot is weer Mannus, die met een mooi schot doelpunt (1—3). Even voor tijd denken wij, dat hij ten derden male zal scoren, maar van Driest stopt het harde schot keurig. Het einde komt dan tenslotte met een fraai bevochten 3—1 zege voor IL F. C. De cadetten speelden den ge- heeLen wedstrijd snel, en soms zeer goed samen, maar het schot ontbrak vaak. Bij de Haarlemmers waren Mannus Francken, De Klerck en Leo Verwey de heston, verder speelde het geheele elftal naar behooren. De merkwaardigste uitslag op het programma van Zondag is wel Haar- jaar ruim is het geleden, dat het ster ke Rotterdamsche elftal op eigen grond verloor en dat ongeslagen thuiswedstrijden-record is Zondag door Haarlem, dat dit jaar tot dusver niet veel uitrichtte in de competitie, gebroken Do Haarlemmers hebben oen schitterende victorie behaald, merkwaardig vooral door bun opha len van den 13 achterstand tot een 43 overwinning, en door het bijzon der goede debuut van den 2de-elf tal- keeper Scholte. in het eerste elftal. Van de overige wedstrijden nog het volgende AJAXH. V. V., 1—2. Negenduizend menschen woonden dezon wedstrijd te Amsterdam bij. Beide elftallen zijn geheel volledig, als onder Wiliing's leiding wordt aan gevangen. De strijd is dadelijk span nend en hot spel verplaatst zich heel snel. Na 18 minuten spelens neemt IL V. V. do leiding door een mooi schot van Tonny Kassier, uit een voor zet van De Sarrière. Na een reeks Ajax-aanvallen maken de Amsterdam mers een kwartier later gelijk, door een houdbaar schot van Seylhouwer. Bij de rust is de stand 11. In de tweede helft is H. V. V. in de meerderheid, en neemt uit samenspel der beide Kesslor's weer door Tonny Kessler de leiding. (1—2). Daarna dringen de H. V. V.'ers hevig op het Ajax-doel wordt belegerd, maar de verdediging houdt stand. In de laat ste minuten zijn de Amsterdammers nog eens in de meerderheid, maar ze kunnen La Chapcllo niet passearen. H. V. V. wint met 2—1. H. B. S.—V. O. C., 1— Vóór de pauze neemt V. O. C. door oen hard schot onhoudbaar de lei ding, na oen periode, waarin H. B. S. heel wat kansen om te scoren heeft gemist. Rust komt niet den stand 01. In do tweede helft is H. B. S. de sterkste partij, en passeert spoedig V. O. C.'s invaller-doelman Verduin. (11). Een paar maal ontsnapt het Rotterdamsche doel op het randje, en V. O. C. mag tenslotte blij zijn met het gelijke spel, dat het resultaat van deze ontmoeting wordt. DE COMPETITIE-STAND. De stond in do le klasse is nu Sparta 11 7 1 3 15 22—14 1.36 D. F. C, 12 7 2 3 16 29—20 1.33 II. F. C. 14 9 0 5 18 44—25 1.28 V. O. C. 12 6 3 3 15 22—14 1.25 Quick 14 6 3 5 15 25-18 1.07 H. V. V. 15 6 1 8 13 21—33 0.86 Haarlem 13 5 1 7 11 26-37 0.84 Ajax 13 3 4 6 10 16—25 0.77 Velocitas 12 2 4 6 8 12—27 0.66 H. B. S. 14 3 3 8 9 15-29 0.64 Oost. le Klassa Z. A. C.U. D., uitgesteld. G. V. C.—Vitesse, 5-1. QuickGo ahead, 43. In deze afdoeling is nu de stand V. C. 11 9 1 1 19 U. D. 9 6 1 2 13 Wilhelm tea 10 6 2 14 Quick (N.) 11 4 2 5 10 11 4 1 I 9 3 0 12 2 3 9 12 Vitesse Go ahead Z. A. C. Reserve Eerste Klasse. H. F. C. II—H. V. V. II, 2—1. Do H. F. C.-reserves ontmoetten Zondag het tweede elftal der geel zwarte Hagenaars. De blauwwitten stellen zich als volgt (tamelijk onvol ledig opi Sijpesrteyn, Wynands, N. N., Berg, II. E. Boissevain, Remmelts, Looyen. Wackwitz. v. Spongier, Pel- tenburg, Bremer. Hot begin is dadelijk voor H. F. G. IL Goed samenspelend nadert hare voorhoede telkens het Haagsche doel en ad heel spoedig weet Wackwitz zijn elftal door goed doorzetten de leiding te bezorgen. H. V. V. II laat het hier echter niet r__ww bij zitten en tamelijk gauw .weet het fern's overwinning in Rotterdam. Drie gelijk te maken door Delboy, met een schot, dat Sijpesteyn wel had kunnen stoppen. H. F. C. II neemt nu verder liet spel geheel in bondon, maar door de lang zaamheid van de voorhoede kan liet dit niet in doelpunten uitdrukken. Rust komt dan met gelijken stand. Na de thee is de thuisclub weer dadelijk sterker en het is weer Wackwitz, die de leiding weet te hernemen. Na den aftrap voM dadelijk weer een belege ring van het Haagsche doel, maar vorloopig blijft verder doelpunten uit. voorloopig blijft verder scoren uit. maakt Wackwitz een derde goal, die echter, jammer genoeg, ongeldig wordt verklaard, daar Peltenburg in buitenspel-DOsitie staat Nu schijnen de II. F. C.'ers het mooi genoog te vinden. Hoewel ze netjes samenspelen, zijn ze voor doel veel te buigzaam, waardoor verscheidene kansen niet benut worden. De achter hoede voorkomt alle gevaar, Rem melts blinkt in de midderütoi© uit, terwijl do backs alle aanvallen weten af te slaan. H. V. V. II valt niet mee, één der beste spelers is zeker Delboy, die zoor handig en snol speelt. II. F. C. II speelde dezen Zondag één van haar beste wedstrijden in dit jaar. Wanneer het einde wordt aangekondigd, boekt het een welver diende overwinning. A. F. C. II—Quick II, 1—1. H. B. S. II—Velocitas II, 31. Sparta IIHercules II, 20. We s t. 2e Klasse. A. F. C.Allen Weerbaar. 13. Concordia—Xerxes, 3—2. UnilasD. V. S.. 6-0. U. V. V.Alcmarïa Victrir. 110. Victoria—Volharding, 1—3. AjaxAchilles. 10. V. V. A.—V. C., 1—1. Neptunus—E. D. O., 10—3. West. 3e Klasse. Zandv. V. V.De Spartaan, 07. Buiten de eompetltls. F r i e n d 1 y-g a m e. HAARLEM II—HERCULES (UTR.), 2-3. De kampioenen der reserve eerste klasso hebben Zondag te Schoten een friendly-gamo gespeeld tegen Hercu les, den Utrechtschen ex-eersteklasser, die in de tweede klasse dit jaar een uitstekend figuur- niftakt. Haarlem II verschijnt met invallers voor Scholte, Smit, Filipse en Oosten broek Hercules mist een drietal ha- ror gewone spelers, maar beproeft eenige nieuwe krachten (Haytink uit O. D. O., den Duitschen eersteklasse- speler Lebender en den V. V. A.'er Görttüous) .terwijl in beide elftalion de club-trainers meespelen. Onder leiding van scheidsrechter A. A. van den Berg komen tegenover elkaar Haarlem II: Zeilinga, N. N., Do Boer, Angenent, Muller, Heim, F. Veen, Scliravendijk. Cameron, Bijleveld (capt.), v. Dapperen. Here ules Warburton, Van Dijk, Lobender, v. 3. Braudeler, Haytink, Kater, Pirickers, Abeleven. Labree (capt), Wilton, Görtgens. Het wordt een aardige, spannende strijd. Hercules' nieuwe rechtsbuiten en doelman voldoen heel goed, en hot spel van den oud-eersteklasser maakt dadelijk een goeden indruk. Speciaal de middenlinie is een sterk punt, maar over allo liniéu is trouwens hel spel voor de tweede klasse bijzonder goed. Haarlem II is voor rust daar entegen bijsier slecht op dreef, sjpaeit beneden vorm en heeft niet veel iu te brengen. Spoedig neemt Hercules de leiding als Van Dijk. (welbekend spe ler uit de eerste-klasse-jaron der club) uit een voorzet van Haytink onhoud baar scoort. Hercules is beslist de meerdere, mist een paar kansen zelfs maar vrij spoedig maakt Van Dijk nr. 2, weer uit een voorzet van rechte, als hij den bal langs Zeilinga kopt Haarlem II is zelden gevaarlijk. Schravondijk komt ongelukkig in botsing en speelt verder op halve kracht en de rest der voorhoede doet ook niet heel veel, op captain Bijleveld na, die zijn elftal weer een goed voor beeld geeft. Maar dc Hercules-doel. man is zeker van z'n zaak. Even voor rust wordt Haarlem'! trainer Cameron omver geloopen. Dal is 'm. op zijn jaren, te erg Hij krab belt moealiik overeind en hinkt droe vig. Collega Warburton, van Hercu les, snelt ter hulpe en masseert zijns landsgenoots knie, 't geen den beza- digden veteraan weer wat opkikkert. Vóór halftime maakt Hercules nr. 3, als de snelle en handig© v. d. Bran- deler alleen voor Zeilinga komt, en hem geen kans geeft. Bij de rust is de stand 3—0 in Hercules' voordeel, en het ziet er met Haarlem II slecht uit. Na do hervatting blijkt, dat Schra vendijk en Cameron zich uit den kamp hebben teruggetrokken. Schra vendijk Sr. en Ileim Jr. komen da open plaatsen innemen. De blaadjes zijn nu omgekeerd. Haarlem 11 is na rust de sterkere. De oudste Heim speelt nu in de voor hoede, en aan zijn spel zou men niet zeggen, dat hij 's morgens het derde elftal heeft aangevoerd. Hij zet snel door en doet good werk, evenals z'n captain. Heel gauw hebben de rood- broeken nu succes, doordat de Hercu les-doelman z'n eenige fout van dezen wedstrijd begaat. Hij stopt een tam schot, maar laat den bol uit z'n han den vallen on lleim, snel inloopend, scoort (1—3). De Hercules-verdediging krijgt hel u zwaar te verantwoorden, maar houdt lang stand tegen den steeds te rugkeerenden Haarlem-aanval. Eeni ge schoten scheren rakelings over het doel, Heim schiet hard tegen den on derkant van de latmaar even Ja- ter komt hij weer snel naar voren en zendt den bal onhoudbaar in een hoekje van 't doel (2—3). Haarlem II zet er nu alles op om gelijk te maken, maar heeft weinig veine. Eenige scheien gaan vlak langs het uoel, en de Hercules-keeper verwerkt de rest naar behooren. Als iijd komt, heeft Hercules met 3—2 oen vrij gelukkige overwinning behaald. Bij de winners mogen de vleugel spelers, Pinckers en de backs speci aal genoemd worden. Van Dijk deed veel goeds, maar is m. i. beter halt back dan voorhoedospelcr. Bij Haarlem dienen Bijleveld, Heim, Muller en Angenent te worden ver meld. De backs sjieclden wat te forsch voor een friendly-game: De Boei- loopl veel te wild op z'n tegenstanders in. en N. N. liet v. d. Braudeler eens zoo'n geweldige buiteling maken (toen de Utrechtsche rechtsbinnen in volle vaart was), dat captain Bijle veld hem zeer terecht oen aanmerking maakte. ROBERT P. HEEMSTEDE I-BI.ATIW-WIT II. Te lialf 3 laai scnoiuaiuum.01 j. v. Tongeren deze vriendschappelijke match aanvangen. B .W. komt mot 9 man, terwijl H. met 6 spelers uitkomt. Vóór de rust is H. bijna gedurig sterker, maar de krachten zijn te licht voor de forsche B. W.'ers. Mooi wordt door beide partijen aangevallen, maar ook is de verdedi ging van beide zijden goed. Jn die te periode had H. met een goed« voorhoede zeker een kleinen voor sprong gemaakt, nu echter moei Tangerman vaak optreden, om scoren te voorkomen, wat hij zeer goed deed. terwijl ook VQordenhake in doel goed is, maar hoe vaak H. ook goede kan sen heeft, zij weet daar geen gebruik m te maken. Rust 0—0. In de 2e helft gaat Tangerman pro- beeren een doelpunt te maken, maai hij rekent buiten de vlugge voorhoe de van B. W. Al spoedig weet zij de verzwakte achterhoede te passeeren en met een goed schot neemt B. W. de leiding. Spoedig weer aanval op aanval van B. W. De middenvoor, goed gesteund door de wings, pas- soort alles, en niet een keihard schot vergroot B. W. de leiding. Eindelijk raken ook de II.-spelers wat op droef, menigmaal bestormen zij het B. W.-doel. Na eenige goede aanvallen gelukt het Timmermans te gen te scoren. Hoewel gedurig de ge lijkmaker verwacht wordt, breekt B. W. weder door en passeert dan Voor- denhake. Vol vuur spelen de H.'era door, terwijl B. W. zichtbaar moe wordt, waarvan H. probeert gebruik te maken, wat 11a een mooi opbren gen van Öouman en Luiten gelukt, als Tangennan Jen bal overneemt en mot oern goed schot no. 2 maakt Hoe wel 11. er dan alles opzet, om gelijk te maken, gelukt dit niet en met een maar toe kwam van bet uiterste rand je der rotsen naar beneden te sprin gen 1 Sir Marmaduke liep nu vol zenuw achtig oivodiild de kleine kamer op en neer. Het had al lang geleden ne gen uur geslagen, maar Sue was nog niet gekomen. De wildste phautasien sp jokten 111 het brein van den intri gant ieder uur neeniedere mi nuut kon er groot gevaar voor hem ontstaan. Hij zocht zijn breedgeran- deu hoed, vastbesloten nu, om Sue in het park op te zoeken, om haar tege moet te ga$m op gevaar af van haar te missen, op gevaar af, dat zij hier zou aankomen, terwijl hij er nietmeer was. en dat zij misschien Richard Lambert zou ontmoeten, voordat do onherstelbare gift was volbracht. -Maar dio onzekerheid was ondraag lijk. Met eon lievigon vloek drukte Sir Marmaduke ziju hoed diep over het hoofd en stoof naar de deur. Zijn hand was juist aan den knop, toen hij buiten eon licht geluid hoor de, mcisjesvootstappen, licht maar snel over het smallo straatje, dat van do huisdeur naar hot kleine tuin poortje leidde. Het volgend oogenblik had hij do deur open geworpen en Sue stond voor hem. Iedereen behalve die brutale en weinig scrupuleuze intrigant zou ge troffen ziju geweest door het aandoen lijke vun de eenzame meisjesgestalte, die nu in do kleine deurojjening ver scheen. De doordringende November- rogun had haar donkeren mantel en muts ge hoe' doorweekt, die nu zwaar en doornat om haar jongemeisjes- schouders hing. Door de muts om geven, scheen haar gelaat onnatuur lijk bleek, haar lippen beefden en in haar groote, schitterende oogen scheen een gejaagde blik te zetelen. O wat een meelijwekkend en droe vig beeld Want in haar kleine on bevende handen klemde zij met pa thetische kracht een bruine porte feuille. die een fortuin bevatte, een prinses waardig. Zij keek haar echtgenoot angstig in het gelaat, uit vrees een scheldpartij en uitbarsting van woede of jaloezie misschien te moeten aunbooren, waarmee bij den laatsten tijd zoo dik wijls huur komst had begroet, en "zij kon de uitdrukking niet zien van dio achter een bril verscholen oogen. die vanavond somberder schenen dan ooit onder do dikke pruik en breedgeran de n hoed. Het spijt mij, dat ik zoo laat ben, zei ze verlegen, het avond eten duurde vandaag eindeloos, en Mrs. De Chavasse had zooveel te ver tellen. Ja, ja ik weet het, antwoord de hij. Ik l>en er immers aan ge woon. dat je huiselijke plichten je dikwijls die tegenover je echtgenoot doen vergeten Je bent onrechtvaardig. Amédé, antwoordde zij. Zij ging do kleine huiskamer bin nen en stond naast de tafel, geen aan stalten makend om den druipnatten mantel af te leggen of te gaan zitten, ook scheen haar echtgenoot niet de minste neiging te hebben, om haar daartoe uit te noodigen. Hij had de deur achter haar geslo ten en volgde liaar nu tot in het mid den van de kamer. Was het bij toeval of met opzet, dat hij, toen hij bij de tafel kwam, zijn breedtreranden hoed met zoo'n onnoodigeu zwaai van den arm af nam, dat hij een van de zware tinnen kandelaars omgooide, waardoor deze over den vloer rolde en de vetkaars, na nog even opgevlamd te zijn,, met een sissend geluid uitdoofde. Nu verlichtte nog maar een dof, geel licht het vertrek, liet scheen pre cies in liet bleek© gelaat van het jonge meisje, zooals daar drie pas sou van de tafel af stond, terwijl het gelaat van Prins Amédé d'Orléans tusschen haar en liet licht in, weer geheel in de schaduw was. Je bent onrechtvaardig, her haald© zij flink. llob ik mij niet om uwentwille aan de grootste geva ren blootgesteld in de laatste zes maanden en dat olies zonder er ooit over te knorren of te klagen Stelde ik mijn reputatie niet in gevaar om uwentwille, om je alleen te ontmoe ten's avonds?.... Ik verkeerde in de meening, meis je, dat je dit alles doedt omdat je zoo veel van mij hieldt, antwoordde hij op brutaal korten toon. en omdat jo graag Prinses van Orléans wilde worden aan dat verlangen is nu vol daan Ziju bedoeling was niet bepaald ge weest, onvriendelijk te zijn. Er was niets "bij te winnen, om nu brutaal tegenover haar te zijn. Maar die por tefeuille, dio zij zoo stevig tegen zich aangedrukt hield, werkte als een prik kel op zijn zenuwen. Nooit van oen gelijkmatig humeur geweest en in zijn hart voor alle vrouwen groote minachting voelend, had hij een he kel, om nu tegenover zijn vrouw nog praatjes te moeten houden, nu de vol doening van zijn eerzucht zoo nabij was. Zij frousto do wenkbrauwen bij die beleediging, en de tranen, die zij zoo gaarne voor hem verborgen had gehouden, kwamen haar onwillekeu rig in d.e oogen. O zuchtte zij, als je eens wist, hoe weinig ik op dien titel van Prinses gesteld ben Dacht je mis schien, dat ik daar wat om gaf Neen 1 Itoo gaarne zou ik alle gedach ten, om ooit dien titel te dragen, op geven in t'uil voor de gelukkige illu sies, die ik drie maanden geleden be zat. Illusies zijn heel mooi voor een schoolmeisje, waarde Suzanna. merkte hij op, met een kool ophalen van zijn breede schouders. Nu moest de werkelijkheid meer aantrek kelijks voor je hebben. Hij bekeek haar van het hoofd tot de voeten, misschien voor het eerst zichzelf bewust, dat zij buitengewoon mooi was ultijd mooi, maar nu nog meer, nu haar geheele houding mee lijwekkende hulpeloosheid uitdrukte. Eenigszins terloops, omdat hij in zijn onwetendheid omtrent de vrou wen dacht, dat dit haar aangenaam zou zijn. lic-t lvij zijn nonchalante houding varen en kwam een stap na derbij. Jo bent heel mooi. Suzanne, zeihij, half ironisch. Weer kwam hij wat naderbij, ter wijl hij het instinctmatig verstijven van huur gestalte en den angstigon blik in haar oogen niet vorkoos op te merken. Hij greep haar bij den arm aan en trok haar spottend lachend naar zich toe, want zij had haar ge laat van hem afgewend. Kom, zei hij luchtig, wil jo mij gocn kus geven, mijn mooie Su zanne mijn vrouw, mijn Prinses Zij zweeg, onbewogen, onverschil lig, aooals hij dacht, ofschoon de arm, dien hij vasthield, in zijn hand beefde. Ik herinner mij nog zoo goed de kussen, die je een poosje geleden zoo bereid was tc geven. ging hij voort. De gedachte aan dat gelukkige ver leden gaf haar plotseling kracht. Zij wist zich uit zijn greep los te wrin gen. Dit is Spotternij, Prins. zei ze heftig, terwijl zij zijn half spottenden blik met minachting beantwoordde. Denk je. dat ik deze laatste weken blind ben geweest?.... Je liefde vooi mij is veranderd, als zij werkelijk ooit bestaan heeft, torwijl ik... Terwijl jij, mijn schoon© Suzan ne, antwoordde hij luchtig, on herroepelijk, onherstelbaar de mijne bent.... de mijne, omdat ik je bemin, en omdat ie mijn vrouw benten mij gehoorzaamheid verschuldigd bent, omdat je dat gezworen hebt Dat is toch zoo. nietwaar? Er volgde een oogenblik van stilts in het kleine vertrekje, terwijl hij, da volle waarde van zijn woorden pei lend, omdat hij bij instinct begreep, dat hij den rechten snaar in dit tce- dero meisjeshart had aangeroerd, d<i verandering op haar gelaat van woe de en uitdaging in onderwerping en sine eken gadesloeg. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6