SPORT EN WEDSTRIJDEN in Haarlem's Dagblad. 17" oetbal. Merlandselie Voetbalbond. Mederlandscb Elftal Da Zwaluwen 4 1. De oefenwedstrijd van het voor loopig-gekozen Nederlandsch Elftal! te Den Hang. is in een 41 victorie op De Zwaluwen geëindigd. Het is volstrekt geen demonstrati ran tiptop Hollandsch spel ge weest, die 22 der allerbeste Neder- landsche spelers te zien hebben ge geven. Integendeel. Als geldig excuus kan dienen dat dc weers- r-n dienten gevolge ook de terrein-omstandighe den gedurende 3/4 van den wedstrijd zóó ongunstig zijn geweest, dat ze goed spel vrijwel onmogelijk maak ten. Zondag. Een vroolijk zonnetje belooft een genoeglijken voetbalmiddag, en het ïlaagsche publiek trekt dan ook in drommen op naar bet H. V. V.-veld aan den W ussenaarschen weg. Dui zenden en nog eens duizenden toe schouwers in de tribunes en langs de lijntjes wachten geduldig op het aan- vangssignaul, dat eerst vrij laat ge geven wordt. De spelers van liet voorloopig Nederlandsch Elftal ver schijnen, gedost in de bekende oranje jerseys in het veld. do Zwaluwen dragon hun donkerrood costuum. Het blijkt, dat er eenige verande ringen in de elftallen zijn gekomen, doordat John Ileyning, Bossehart, D. Kessler en Am. Hórburger (allen gekozen in 't voorloopig elftal) om onbekende redenen niet meespelen. Kessler en Hörburger zien we beiden ondc-r het nuhliek Door het ontbroken van dit viertal spelen nu Braud (V. O. C.), Boerdam (Sparta). Van der Lee (Ajax) en Val kenburg (H. B. S.) mede. Bronger 0. C Valkenburg en v. Berekel '.Quick N.) komen nu in het Neder landsch Elftal uit. Dus zien we, als de heer Meerum rerwogt het beginsignaal geeft, de volgende teams Ned. Elftal: Gobel, Brongor. Valkenburg, Kooy. De Korver, Boerdam, Welcker, De Serrière, Vos. Francken, Vau Berekel. De Zwaluwen: Breda Kolff, Thomee, v. d. Broecke, De Groot. Brand, Fortgens, Boulmy. Kerling, Van der Lee. Koster, Ledeboer. In het begin van den wedstrijd v ordt er heel kalm en vriendschap pelijk gespeeld. De Zwaluwen zijn wel iets in de meerderheid, doordat ze zich nog 't meest inspannen. Maar het eerste gevaarlijke moment ont staat toch voor hun doel, als uit ten corner van links Vos den bal krijgt en rakelings hard over de lat schiet. Daarna gaat het spel weer een heel kalm gangetje, en het publiek is dankbaar voor de variatie, die ge bracht wordt dooreen kip. Het arme dier is door het ongew one Bchouwspel blijkbaar danig van streek gebracht, fladdert angstig kakelend over het eerste-rangspubliek en vlucht tenslotte.... in do tribune. Op dit incident volgt er een, dat minder komisch is. Van der Lee trapt z'n medespeler Boulmy hard den bal in 't gezicht. Trainer Cliad- wick en nog 'n paar officials stappen plechtiglijk liet veld in en de H. B. S.'er verdwijnt, in hun midden, van het terrein. Even later toomt de groote Neder- landsche vlag. die op een der tribu nes wapperde, omlaag glijden. Een slecht voorteeken voor het Neder landsch Elftal 1 Behalve dat scheidsrechter Meerum Terwogt buiten zijn schuld een har den voorzet van Vuu Berekel „stopt", komen er nu vooreerst geen inter mezzos meer. Het spel wordt zoo waar wat interessanter. De Zwalu wen zijn. hoewel ze nu met 10 man spelen, de sterksten. Jan Thomee en Breda Kolff begrijpen ©.kaar uitste kend en de iange Delftenaar, wiens populariteit uit <je voortdurende aan moedigingen blijkt, breekt eenige ma len gevaarlijk door. De backs van het Nederlandsch Elftal blijken allesbe halve zeker te zijn van hun zaak vooral Brongor is onbetrouwbaar, en trapt slecht. Do Korver werkt hard, doet veel, breekt menigen aanval maar kan ook niet verhinderen, dat Jan Thomee een kwartier na den aan vang een voorzet van Breda goed be nut (0-1). De Zwaluwen leiden Het spel is hierna aanvankelijk verdeeld. De linkervleugel van het Nederlandsch Elftal, Van Berekel— Franckon. is goed op dreef en speelt handig samen, maar Jan Vos krijgt te weinig werk en rechts wordt er geknoeid. Mannus zendt eens. schoon hii door twee tegenstanders wordt gehinderd, een scherp schot in den hoek in, maar Ledeboer redt val lend heel mooi. Boutmy komt spoedig weer in het veld en het Zwaluwen-elftal is vol strekt niet in de minderheid. Zelfs neeint het de overhand, als een zware hagel-, gevolgd door een dito- rogenbui, komt neerdalen. De Zwa luwen, spelend met den wind in den rug, hebben er natuurlijk don min sten last van, en nemon den aanval dan ook in handen. Een ware plas regen daalt op spelers en publiek li oer. liet veld wordt spoedig glad, en de bal is het niet minder, waar door de (jualiteit van het vertoonde spel weer vermindert. Göbel moet eenige goede schoten van links stop pen hij doet 't met z'n bekende ze kerheid. maar begint, na een pair maal gevallen te zijn, aardig bemod- derd te raken. De wedstrijd is be paald saai. maar het publiek schijnt zich goed te amuseeren met de val partijen, die alle spelers successieve lijk meemaken. Het doel van 't Nederlandsch Elftal ontsnapt vrij gelukkig aan een twee de doorboring, als bij een harden schuiver vau Thomee da bal via Val- kanburg's voet hoog over de doellat springt. Overigens is er niet \i_el meer te vertellen van het spel vóór de rust, die komt met 10 in 't voor deel der Zwaluwen. Als hervat wordt is de regen opge houden, maar het veld is vrijwel on bespeelbaar overal sliknat en glib berig. Het Nederlandsch Elftal nu met wind méc spelend, is de sterkere. Toch duurt het nog geruimen tijd, vóór de oranje-menschen succes heb ben. De rechtervleugel, waar De Ser- rièro pingelt, alles alléén wil doen, en Welcker volstrekt niets uitricht, is een zwak punt. Links gaat het veel beter, en de middenvoor komt nu ook oji dreef, speelt telkens lian dig en vlug en bezorgt Boutmy moei te genoeg. Er is 18 minuten gespeeld, als de bal van rechts wordt overge zet. Koster wil wegkop pen, maar schiet in lengte te kort, en Jan Vos maakt met een hard, onhoudbaar schot den ere! ij km aker voor het Neder landsch Elftal (1-1). Dan blijven Do Korver en de zijnen in de meerderheid, en de Sporta- aauvoerder (die toch wel 'n kranig voetbal-veteraan is) speelt z'n beste spel. Vos toont 'n wonderbaarlijke lenigheid te bezitten, haalt booge ballen inééns hard achterover en tikt keurige centertjes. Rechts is en blijft het misère. Mei een paar tanune schoten vun De Serrière heeft Lede boer geen moeite. Dertien minuten vóór tijd krijgt het Nederlandsch Elf tal de leiding, als Van Berekel van den vleugel een hoog boogschot in zendt. Ledeboer kan er niet bij, be weegt zich niet erg vlug meer in z'n modderig doelgebied.... en de bal valt in liet doel (2—1). De aanvallen der Zwaluwen, 9teeds geleid door Breda Kolff, die veel goeds in hot veld doet, maar niet te best voorzet, leveren niet veel gevaar op voor Gobel. En tenslotte wordt de leiding van het Nederlandsch Elftal vergroot op een wonderlijke manier. Kortgens staat voor z'n eigen dool, wegwerken, trapt evenwel hard >n Koster aun.... on van drens rug springt de bal langs don uitloopenden Ledeboer in 't doel (31). Vier minuten zijn er nog te spelen, ils Franckeu uit eon goed opbrengen der oranje-voorhoede met een mooi hoog schot nummer vier maakt (4—1). En dan komt tijd met een welver diende, maar in de cijfers wel-wat- geflatteerde overwinning van het Ne derlandsch Elftal. Over de spelers nog een enkel woord. Niemand soeelde bijzonder goed in dezen modder-wedstrijd, en dat was ook niet te verwachten. Maar men kan degenen noemen, die zich nog t best aan de slechte omstandigheden wisten te acoomodeereai. Van de voor hoede-spelers waren dat Franckon, Van Berekel, Vos, Breda Kolff en Thomeo van de middenspelers De Korver en Fortgens van de backs Koster on Von der Leevan de kee pers Göbel. De backlinies waren in beide teams zwak. Rosier was zéker de beste van de vier wat afnemen aangaat, maar z'n wegwerken was slecht. Bronger en v. d. Broecke waren volkomen „failures" de eerste trapte geregeld of half, öf mis, en de tweede toonde oen buitengewone begaafd heid in het vinden van de plaats, waar de bal niet zou komen. ROBERT P. Het Nederlanflsch Elftal. Na den proefwedstrijd in Den Haag hoeft de Ned. Elftal-commissie Zon dagavond het volgendie team geko zen, dat in Antwerpen tegen Belgie op a.s. Zondag zal uitkomen. Doel: Göböl (Vitesse); Achter: Bronger (V. O. C.) ein Vallr kenburg (H. B. S.) Midden: Fortgens (Ajax), de Kor ver (Sparta) en Arn. Hörburger (V. 0. C. Voor: Van Breda Kolff (H. V. V.), do Groot (Sparta), Thcanéo (Concor dia), Francken (H. F. C.) en van Berekel (Quick N.) Vooral zij, die den proefwedstrijd hebben bijgewoond, zullen met ver bazing deze samenstelling van liet nationale elftal hebben gezien. Waar is de consequentie? vraagt men zich af- Bronger, Valken burg, de Serrière en Kooy waren al lo vier ernstige candidaten, en sche nen veel kans te hebben. De beide laatstgenoemden bi achten ér in den proefwedstrijd nog meer van terecht dan de twee eerstgeuoemden. Voor al Bronger speelde treurig. En toch toch neemt de commissie Valken burg èn Bronger in 't elftal, en laat de twee anderen uitvallen. Nu kan men zeggen: ja, maar, 't veld was zoo slecht, en de twee nu gekozen backs spelen anders véél be ter. Goed maar aüs het veld in Antwerpen nu ook eens een paoir flinke regenbuien heeft te verduren geliad. Dan zal onze backlinie er wel veel van terecht hnengenl Neen, do commissie is blijkbaar ten aanzien van sommige candidaten (zooals de Serrière, Fortgens, Kooy, Thomée, v. Breda Koüff, Welcker, enz.) wèl afgegaan op het vertoonde spel in den proefwedstrijd, en ten aanzien van anderen (de reeds ge noemde backs bv., en Vos, die een heeJ goede partij voetbal te zien gaf) niet Mctde keuze van den d-felman, de midden lmie en dien linker vleugel, kunnen we ons best veneenigen, en Thomée zal tegen België door z'n door Bettingsvermogen wèl het succes kunnen hebben, dat men legen de Eogelschen niet van hem kan ver wachten. Maar de rechtervleugel en de backlmie zien ér bedenkelijk uit We hopan dat de commissie 't ge lijk aan haar kant zal blijken te bob ben, door een schitterende exhibitie van het elftal tegen de Belgen maar we twijfelen er steak aan. Voor de zoov'&clsle maal ziet men nu weer 't nadeel van onbeslagen ten ijs te komon, met 'n team dat nog geen wedstrijd gespeeld heeft. Wat zal er nu vau terecht komen? niemand weet het Waren toch Bossehart en Heyning maar beschikbaar gebleven! Maar een Hollander en een llollandsche voetballer vooral is nu eenmaal ie mand met veel noten op zijn zang! West le klasse: YELOCITAS D. F. C. 1 1. D. F. C. verschijnt* voXedig in Bre da en de cadetten komen 't geen ei 1 g Sparta 12 *8 D. F. C. 14 8 H. F. C. 14 9 V. 0. C. 13 6 Quick 15 7 H. V. V. 16 7 Haarlem 14 5 Ajax (A.) 13 3 Veflocitas 14 2 H. B. S. 15 3 wèl merkwaardig mag heeton ook compleet uit. Vrij spoedig scoort Vis- mans met een onhoudbaar schot. Na menigen aanval der D. F. C. ens maken zij even voor halftime door Flip Koopman gelijk. In de tweede helft missen beide partijen een pe nalty; D. F. C. is voel sterker maar kan de cadetten verdediging niet ge heel passeeren, en tijd komt met een gelijk spel (11). De competitiestand is na dezen uitslag geworden: 1 11 I I 1 3 17 31-14 1.42 3 3 19 32—22 1.83 0 5 18 41—25 1.28 3 4 15 23—16 1.15 3 5 17 27—19 1.13 1 8 15 34—35 0.93 1 8 11 27—39 0.78 4 6 10 16—25 0.76 5 7 9 13-37 0.64 3 9 9 17—32 0.60 II, F. C. is weer iets op D. F. C. Lngeloopen, aoodat het. verschil nu nog slechts 1 punt bedraagt. Veloci- tas is in punten-aantnl go!ij:k geko men met H. B. S., dat er lioel ge vaarlijk voorstaat. O o s,t. le klasse: U. D.—Go ahead 1—3. Res. le K 1 a s s e: Haarlem II—A. F. C. II 6—2. H. B. S. II—H. V. V. II, gestaakt Quick IISparta II 3—1. V. O. C. II—Hercules II 4—1. Haarlem II heeft nu haa'r laatste cnmpetiliematch gespeeld, en een schitterend seizoen waardig besloten. Van 18 wedstrijden won Haarlem II er 14, speelde er 2 gelijk en verloor ér 2. Het totaal aantal punten is dus 30, het doel gemiddelde toont 66 goals vóór en 20 tegen. Op hun eerstvolgend en concurrent, Sparta II, hebben de jongere rood- brueken 5 punten voorsprong! Waar lijk, 't is wèl merkwaardig, dat bij zoo groot succes van de reserves, hét eerste elftal zoo'n slooht seizoen doormaakt. De Haarlem n-captain Bij lovedd heeft zeker een heel groot aandeel in het mooie resultaat van zijn elftal. Zelf was hij de een i go speller due in alle 18 competitiematclues uitkwam, en door tegen A. F. C. II viermaal te sco'ren had hij wel het hoofdaandeel in het mooie seizoens-besduit. Trouwens, hij maakte heel wat goals, en aan z'n snel en bondig spel, aan z'n enthousiast aunvoeien van het elftal, heeft Haarlem II veel te danken. Aanvals- en nüddenlinie hebben trouwens bijzonder goed gewerkt. De doelman (Scbolte) was een sterx punt iu het elftal. Alleen de baokimie was geen bijster goed deel van het elftal, en daarin wérden in den loop van het seizoen dan ook ettelijke wij zigingen gebracht. Toch bleef het aantal tegenp unten lioeil géring, en Haarlem 11 kan dan ook met trots op haar seizoen 1911—1912 terugzien. HAARLEM II—A. F. C. II. 6—2. Haarlem II spoelde gisteren haar laatsten compeütiewedslirijd. Haarlem verschijnt met J. Scholte, M. Visser, J. Peper, K. Heim, P. Angeuout, J. Smit, F. Veen, J. Muller, J. Oosten broek, J. Byleveld, B. Pliilipse. A. F. C. komt met een sterke com binatie uit. Het begin is niet gelukkig, leder speler schijnt niet de grondsge steldheid te kampen te hebben en steeds is het een uitglijden en mis- trappen. A. F. C. maakt haar 1ste punt door gebruik te maken van fou tief spel van de achterhoede. Kort daarop wordt deze stand vergroot, door een ver lioog schot, dat door den keeper verkeerd berekend wordt. A. F. C., aangemoedigd door dezen fortuinlijken voorsprong, dringt steeds meer op, maar de achterhoede herstelt zich, en retourneert alles naar voren. Ook de voorhoede is in den •beg.inine niet zeer gelukkig en het schijnt met Haarlem den verkeerden kant te zullen opgaan. Een A. F. C.- speler brengt evenwel verandering in de zaak. Bij een corner ziet hij zich genoodzaakt den hal uit zijn doel te slaan. Penalty volgt en Bijleveld brengt den stand op 21. Kort daarop is liet rusten en als de spelers weer het veld betreden, heeft de regen, die zon der ophouden in stroomen neervalt, het terrein vuil en glibberig gemaakt. Met denzo!fden moed wordt de strijd opnieuw aangevangen en het is leuk om te zien, hoede bordjes nu verhan gen zijn. Byleveld maakt dadelijk ge lijk 2—2, on nu is het overwicht aan Haarlem's kant. De spelers krijgen hun kampioensvorm weer te pakken en maken het de A. F. C.'ers zeer lastig. Phil ipse scoordt zeer mooi het 3de punt. kort daarop Byleveld het 4de 4—2. Het spel verhuist wel weer eens naar de andere kant, maar de achter hoede doet haar plicht. Oostenbroek deponeert het 5de punt in de goal. Ieder denkt, dat met dezen stand wel geëindigd zal worden. Eenige minu ten vóór tijd eolvtor weet Byleveld buitengewoon mooi den stand op 62 te brengen, waarmoe geëindigd wordt. West. 2e klasse: Blauw Wit—Neptunus 0—0. A. F. C.—Achilles 2-2. R. F. C.—V. V. A. 0—2. HerculesAdelborsten gestaakt De 2e klasse competitie B. is nu ge heel uitgespeeld. Merkwaardig is het geringe verschil lusachen de vijf laagste teams. De eindstand is (naar de M. Ct meldt): l lil I I i umSp-q. s» -3 a Concordia 14 11 1 2 23 52—17 1.64 C. Xerxes D. V. S. AchilJies Ajax (L.) Unitas D. V. V. 3 2 21 42—17 1.50 1 6 15 28—26 1.07 0 8 12 28-39 0.85 3 7 11 17—31 0.79 0 9 10 21—30 0.71 2 8 10 27—40 0.71 0 9 10 16-31 0 71 West. 3o k a s s e: Ztrndv. V. V.—De Spartaan 5—0, Buiten de competitie. H. F. C.—G. V. C.. (6—1). (F r i e n d 1 y-g a m e). Op een bespeelbaar veld, dat na half-time door den regen wat glad wordt, heeft deze wedstrijd, waarin vooral vóór de rust zeer goed ge speeld is. aan de Spanjaardslaan plaats. G. V. C. telt 2 invallers, terwijl H. F. C. er met 4 verschijnt De elftallen stellen zich als volgt (om ongeveer kwart over twee) onder leiding van den heer R. Remmelts op: G. V. C. W. van Eek, Gilisse, Dc Voogt, Doorman, v. d. Linden, Huisman, Van Vloten, Wichers, J. v. d. Vinne, L. v. d. Vinne, Enter. H. F. C. G. Reydon, C. ten Gate, J. Laan, Jhr. A. v. Spongier, J. v. d. Woerd, Jhr. C. Sandberg, B. Verwey, P. Peereboom, J. J. Bcynes, J. 11. la Bustide, A; K. Steup, H. F. C. neemt dadelijk na den aftrap het spel in banden, en de voorhoede gaat mooi samenspelend op het vijandelijk doel af. Van Spong- Ier zet goed voor, doch Laan kopt juist over. Er zit echter gang in de Haarlem- sche voorhoede, en ieder oogonblik is het G. V. C.-doel in gevaar. Keeper Van Eek stopt op verdien stelijke wijze eenige mooie schoten, doch als Laan doorbreekt en den bal aan Cees overgeeft, weet deze met een zuiver schot bét eerste puntje voor H. F. C. te maken. (10j. Na den aftrap is het spel meer ver deeld, en komt de G. V. C.-voorlioede wat los. doch veel samenspel zit er niet in. liet zijn hoofdzakelijk de gé- broeders Van der Vinne. die telken# den bal mooi opbrengen, doch hunne aanvallen stuiten grootandeels af op do goede verdediging, waarin voor al B. Verwey het grootste struikel blok is. Eén dezer uitvallen is der H. F. C. echter noodlottig, en J. van der Vin ne weet door een mooi, onhoudbaar schot gelijk te maken. (11). Nu is hot echter uit met de Wage- ningers ,'iun spel haalt niet bij wat de 11. F. C.'ers nu laten ziendat handige, zuivere spel, dat mooie plaatsen, waarvan vooral Ten Cato het publiek laat genieten, is bij de G. V. C.'ers niet te vinden. Hoewel hunne wings vrij snel zijn, hebben zij hier toch geen voordo&l van, daar ze geen van beiden goed kunnen voorzetten. II. F. C. is nu verreweg de meer dere en vooral haar voorhoede is schitterend op dreef. Schot op schot wordt er trol est, doch Van Eek is in conditie, eu keert alles. Verschillende corners op het G. V. C.-doel worden mooi genomen, en één hiérvan weet Ten Cate door oen mooi schot in een goal om te zetten (2-1). De achterhoede van G. V. C. isniei erg oji dreef, waarvan de H. F. C.- voorhoodo gebruik maakt om ieder oogonblik door te breken. J. van der Woerd zet meermalen goed voor, doch zijn voorzetten zijn vaak veel te hard, waardoor ze moeilijk te verwerken zijn. Aan do andere zijde zien we Steup enkele malen handelend optre den, wat hij naar behooren doet Do H. F. C.-voorhoede zit echter niet stil, en we zien Ten Cate op won derbaarlijke wijze, op eenige meters van de goal, door drie, vier tegen standers hoendrijven, doch op het laatste moment wordt hem de bal ontfutseld. Even later krijgt Laan den bal, en hoewel in zeer moeilijke positie staande, weet hij hem door een mooien omhaal in het net te wer ken. ;3—1). II. I". C. is nog altijd sterker, en vóórdat het half-time is, zien we A. van Spongier nog een mooi schot los sen, dut ongelukkigerwijze tegen den paal terugspringt. Na do lust begint het te regenen, wat voel afbreuk doet aan het spel. De partijen wegen nu vrij goed tegen elkaar op, en de uitvallen van G. V. C. beginnen vrij gevaarlijk te wor den, daar er achter nog wel eens misgotrapt wordt, en de Van der Vtime's beidon een goed schot heb ben. Steup weet echter al het gevaar te bezworen. Laan krijgt don bal van de achter hoede, noemt hem mee, en 'na een mooien rush weet hii den bal goed omhalend, via don koeper en den paal, in het net te deponeeren. (41). Na goed samenspel met Ten Cato weet Laau door eon goed schot No. 5 te mokan. (51). llot spel begint nu vrij saai te wor den. H. F. C. schijnt liet voldoende te vinden, en G. V. C. wil wel, maar zo kan nog niet tegen de W estelijken op, al is H. F. C. ook zonder Man nus. liet veld begint hoe langer hoe gladder te worden, wat af en toe nogal vermakelijk is voor het pu blick, doch waaronder het spel erg lijdt. Herhaaldelijk wordt er mis- gótropt en vallen de spelers. Hei begint nu te stortregenen, en van der Weerd vindt het raadza- er, tiet veld maar to verlaten, zoo dat H. F. C. nu genoodzaakt is met tien man verder te spelen. Om de beurt zien wij nu do ver schillende spelers in de modder vul len, tot groot vermaak van het pu bliek. zelfs Reydon, die zich tot en kele minuten vóór tijd door het zoo veel mogelijk ontwijken van zijn te genstanders schoon had weten ta houden, moet er ook aan gclooven. Jan Laan slaat het record hij valt glijdt nog een eind op zijn rug door, zoodat hij van achteren meer op eon H. B. S.'er lijkt, dan op een 11. F. C.'er 1 Het is gelukkig gauw tijd. en als Reydon van de linker wing naar de rechterwing opdrijft, en goed voor zet, weet Ten Cato de zesde on laatste goal voor de hlauwwitten te headen. Kort hierna is liet tijd, en heeft H. F. C. welverdiend gewonnen, hoewel G. V. C. voor het flinke werken nog wel een -oaltj© verdiend heeft Van de spelers nog het volgende In de voorhoede van H. F. C. wareu Ton "Cate cn Jan Laan wel de besten, van den ijzel. De stormwind greep de witte slippen van haar muts, zoodat zij om haar ooren sloegc-n en maak te haar grijze lokken los, die nu als een stralenkrans om haar hoofd hin gen. Zij kon ternauwernood vooruit komen, want dc wind sloeg haar rok tegen de magere heupen, en haar voeten met do zware schoenen zonken tot de enkels in de kuilen, die tus- schen de keien waren overgebleven. De regen sloeg haar tegen het gelaat en vermengde zich met de tranen, die haar nu langs de wangen stroom den. Maar zij lette daar niet op, even min als on do koude, en zij wüde niet gedwarsboomd worden. Het volgend oogonblik stond zij naast de ruw houten kist en had zij met een voste hand het nutte laken opgetild, dat voortdurend met een dof geluid om de voelen van den doode bleef klapperen. De Kwakerin keek neer op de gestalte, die daar dooa v oor haar uitgestrekt lag majes tueus noch vredig, maar afschuwelijk en spookachtig geheimzinnig. Zij sloeg de oogen niet neer voor dut gezicht. Verontwaardiging tegen over den vreemdeling verdoofde haar gevoel van afschuw. Zoo, mooie Prins, die je bent, zei ze, terwijl dragers en aansprekers, ontsteld over het schouwspel van deze oude vrouw te zien spreken met den doode, instinctmatig eenige stappen van haar afgingen, wou jij mijn jongen kwaad doen Je hebt hem altijd gehaat... jij met je voorname manieren cu je ruwe gewoonten.... Je hadt je hand zeker al eerder tegen hem willen opheffen.... zooals zij zoo dikwijls togen de oude vrouw is opge heven.... wier lichaamsgebreken hei lig voor je hadden moeten zijn. Zij hukte, nam de hand van don vermoorde in do hare en vestigde or een oogonblik haar oogen op. Even bleef zij zwijgen en keek vol aandacht naar do ruwe vingers, de stompe na gels, de gebarsten handpalm. Toen koek zij, nog altijd met «lie hand in de hare op en daarna ieder gelaat, dat op haar gevestigd was, aan. Zoo ontmoette zij de oogen der mannen eu vrouwen, hier alleen te genwoordig, om vnn een ongewoon schouwspel getuige te zijn, daarna die \un den vriendelijken Squire, van Lady Sue, van Mrs. De Chavasse, en van haar anderen jongen Richard die haar allen instinctmatig langs het korte straatje gevolgd waren, om van haar vreemden en profetischen pelgrimstocht getuig© te zijn. Tenslotte ontmoetten haar oogen die van Mumiaduke de Chavasse. Toen sprak zij langzaam op gedemp- ten toon, niet een slem, die langza merhand luider eu driftiger word O or is altijd rechtvaardigheid. zei zo, altijd rechtvaardigheid! De doode zal weer opstaan, de on schuld uilroepen der rechtvaardigen en do schuld der misdadigon. Zij zweeg even en bukte om de mar merachtige hand te kussen, die zij zoo stijf in de hare geklemd hield. Adam 1 fluisterde zij, Adam, mijn jongen mijn beste jongen!.... Do mannen em vrouwen keken dom starend op. or niets van begrijpend, welke nieuwe tragedie hier nu weer plaats greep. Tante, lieve tante, fluisterde Richard, dio naar voren gedrongen was, en nu zijn arm om do oude vrouw hcenlegde, want zij was be ginnen te wankelen. Wat is er toch. lieve tante herhaalde hij angstig, wat beteekent dit alles toch En zijn eigen gevoel van afschuw on weerzin overmannend, trachtte hij do koude cn verstijfde hand van den doode te bevrijden uit de bevende groep van de Kwakerin. Maar zij wilde niet loslaten, keerde zich alleen om en keek den jongen man vast aan, terwijl haar stem flink en scherp togen het luid geklet ter van den regen uitkwam, en de wind door de boomen huilde. Het beteekent, mijn jongen, zei ze, het beteekent. allen die hier tegenwoordig zijn.... dat wat ik zei waar was... dat Adam onschuldig ls aan do misdaad.... want hij ligt hier dood en zijn dood zal niet onge wroken blijven. Weer kust© zij de ruwe hand, mooi nu in haar koude schoonheid, die de verstijving van den dood er aan geeft; toen legde zij de hand weer vol eer bied eu zwijgend neer en viel naast de kist op haar knieën in de natte modder. HOOFDSTUK XXXVIII. Aller hoofden waren gebogen, geen van de onwetend© menschon, dj© er om heen stonden, zouden hébben dur ven opkijken naar de oude vrouw, die naast die ruw houten kist neerkniel de, die het lijk van haar Jongen be vatte. Een eerbiedig gevoel had alle nieuwsgierigheid gedood: ontsteltenis over den buitenge wonen o» gelieel on verwachten gang der gebeurtenis sen was vermengd niet oen gevoel van eerbiedige vrees, waardoor ieder een zwoeg en de oogleden neersloeg. Squire Boatfield scheen wel ver lamd van schrik en had alleeu hall onnoozel gefluisterd Adam Lambert.... dood?.... ik begrijp dat niet. Hij wendde zich tot Marmaduke do Chavasse. alsof hij vaag. Instinctma tig een antwoord verwachtte op dit verschrikkelijk raadsel. Do boenen van De Chavasse, waar hij zelf geen stuur over scheen te hébben, hadden hem werkelijk meer naar voren gebracht, zoodat hij nu niet ver van do oud© vrouw af stond. Hij had haar zwijgend en recht als een kaars gadegeslagen, zich maar van één ding bewust een kleinig heid zeker van de onderzoekende oogen van Editha, die onverander lijk op hem gevestigd waren. Al het andere was in een soort vun droom verdwenen. Maar de 6 te mm© vraag in die oogen boezemde hem alleen be langstelling in. Hel scheen de voldoe ning te representeeren van die zieke lijke nieuwsgierigheid, die de laatst© dagen zoo'n verschrikkelijke obsessie voor hom geweest was. Editha, die zich nu van de identi teit van den dood© bewust werd, wil de dadelijk de geheel© waarheid we ten. Maar het lot van Editha was te nauw met het zijne verbonden, om haar op d© hoogte t© brengen van de waarheid, die gevaarlijk voor De Chavasse was daarom gaf het hem enkel een gevoel van groote voldoe ning, dat iemand in 't vervolg zijn geheim met hem zou doelen. Het is volkomen onmogelijk om de gedachten to analyseeren van den man, die er zoo bij stond een zwij gend en bijna onverschillig toeschou wer van een tooneel, waarvan zijn lot, zijn leven, een ontzaglijke vergel ding en doodelijk© rechtvaardigheid geheel afhing. Hij was niet krankzin nig, noch hundeldo overhaast en zan der zich rekenschap t© geven Hot ge voel van zelfbescherming was nog altijd heel sterk in hem... heel scherp, ofschoon ongetwijfeld hij en hij al leen verantwoordelijk was voor den gang der gebeurtenissen, die hun toppunt vonden in de tegenwoordig© crisis. D© gehoele stand van zaken was veranderd van het oogemblik af, dat de ware identiteit van den doode was vastgesteld. Iedereen bier aanwezig zou dit nieuwe geheim in een geheel ander licht beschouwen dan dat, waarmee zij' het eerste probleem hadden aange zien. maar toch behoefde er nog geen gevaar voor den moordenaar to be staan. Editha zou het natuurlijk begrijpen, maar ook niemand anders, en het zou heel merkwaardig zijn op te mer ken wat Lady Sue zou doen. Daarom was Sir Marmaduke zich hoofdzakelijk bewust van de togen woordigheid van Editha en dan ooi van Sue. Dwaze denkboelden van een oude vrouw, zei hij nu ruw, in antwoord op een stom vragemden blik vun Squir© Boatfield. een poosje gele den herkende zij de kleeren als t >e- beJioord hebbende aan den vreemden Prins. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6