NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Instantanées. 2°e Jaargang. No. 8807 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 7 MAART 1912 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente),1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Alzonderlijke nummers0.02 M Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. AdvertenHën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmocsstraat 76/8, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER T^STAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 8 MAART. Bron gebouwK iinstbeschon wing „Kunst zij ons Doel", 7 1,2—10 uur. Stadsnieuws O m 0 n s II c e n. In het Tweede Blad van dit num mer vmden onze lezers een artikel „Nabetrachting van den Gemeente raad in de rubriek Om Ons Heen. STUKKEN VAN DEN RAAD. Oninvorderbaxe posten. B. en \Y. stellen voor (gezien den fctaat van nog niet ingekomen posten van het kohier der plaatselijke direc te belasting, dienstjaar 1900) om de ep dien staat vermelde posten, tot een totaal bedrag van f 5332,44, on- Wivorderbaar te verklaren. Salarieering adjunct-cl irecleur van O. W. fn de raadszitting van 26 Juli 1911 werd een voorstel van B en W. aan gehouden, om de bezoldiging van den adjunct-directeur van Openbare Werken, den heer D. Huender Wzn.. opnieuw te regelen. Thans heeft de eemmissie van bijstand advies uitge bracht, en stellen B. en W. opnieuw voor te vernietigen het raadsbesluit, .waarbij de jaarwedde van den adj.- .Sirecteur op 2750 werd bepaald, die te stellen op f 2700 tot I 3500. Ten fclotte stellen zij voor, het besluit te rugwerkende kracht té verleonon, zoo dat de nieuw e regeling wordt geacht 'to zijn ingegaan op 1 Januari 1912. Ophalen van aardappelschillen. Aangezien ecnige raadsleden bij do begroot!ngen "dér laatste jaren aan drongen op maatregelen tegen het op halen van aardappelschillen door particulieren (omdat deze stoffen een niet onaanzienlijke waarde bezitten voor de conipostbereiding door de ge- meent ereiniging) hebben B. en W. het advies ingewonnen van de Com missie tot het ontwerpen en herzien van verordeningen, legen welker overtreding straf is bedreigd. Evenals het college von B. en W. is ook deze Commissie van oordeel, dat het geldelijk voordeel voor dc gemoen- tereiniging er niet toe mag leiden, de vrije beschikking der gemcentenaien over hun aardappelschillen te beper-1 ken. Art. 62 sub b der Alg. Polities r- ordening bevat evenwol reeds een zoo danige beperking, doordat met straf worden bedreigd zij, die „afval" (o. a.) van planten ophalen aan huizen of erven. Aardappelsohilk-n vallen on der do benaming „afval van plan ten", en daarom stelt do Commissie den Raad voor, om dit te schranjion Uit do artikelen 62 sub li. en Al der verordeningen, door de woorden „of planten" daaruit te doen vervallen. Flink opgetreden is Woensdagmiddag om 5 1/1 uur de adjunct-inspecteur van politie Oud- man. Hij verbaliseerde een koopinan- in-alles, zekeren H. H., omdat deze op de Dreef zijn paard mishandelde door het met een zweep onnoodig voel te slaan. Een paar amiocs van deu koopman namen een dreigende houding tegen den inspecteur aan, die daarop korte nietten maakte, en ze met de sabel terugdreef. Diefstal. De kantoorbediende A. B., die in do Schennerstraai op kamers woont, (vermiste van de tafel uit zijn slaap kamer een gouden ring. Opgespoord werd door de politie S. C. B., du.g- meisje in dienst van B.'s hospes, die bekende den ring te hebben gestolen. Ze had dien nog in haar bezit. Vermist. Op vele openbare gebouwen hier lor stede als poilitiebureuux enz. zijn biljetten aangeplakt, waarin de heer F. Dietz, commissaris van politie to 's-Gravenlhage, opsporing verzoekt van een 17-jarigen jongeling, C. N. H. Hacx genaamd, die de ouderlijke woning sinds eenigon tijd heeft verla ten en verder vermist wordt. Daar hij zwaarmoedig is, deukt men aan een ongeluk. Veel publiek verdringt zich pui deze biljetten te lezen. Loonregeling. Men meldt ons De afdeoling Haarlem van den Alg. Ned. Bond van Meubelmakers, Be hangers en aanverwante vakgonoo- <en, heeft in haar huishoudelijke ver gadering van 6 dezer met aJgemeene stemmen besloten, de loonsverhoo- ging, aangeboden door de lie hangers- patroonsver eeni ging van één cent per uur te aanvaarden, zoodat het Btandaardloon voor een behan- gersgezel wordt 24 cent per uur, in gaande 1 Maart 1912. Verbetering der Kaarlemsche Verkeerswegen. Door de Vereeniging Verfraaiing is bij B. cu W. een plan ingediend, "dat bedoelt de verbetering der Haarlem- seiie verkeerswegen. We zijn in de gelegenheid onzen le zers twee kaartjes aan te bieden, waarop men de boteekenis van liet plan kan nagaan. De plannen zijn ontworpen door on zen oud-stadgenoot, den ingenieur J. A. G. van der Steur, een der bouw meesters van het Vredespaleis, betref fen den oostelijken toegang tot onze stad en verkeerswegen uil het oos ten naai- de noordelijke en zuidelijke uitgangen in onze stad. De oplossing van dit vraagstuk om vat mede de kwestie van de Amster danische Poort. De heer Van der Steur mc-ent, dat do ontwerpen van de andere plannen niet geslaagd zijn, omdat ze zich al leen tot de Amsterdamschc Poort be perkt hebben. Eerst wijdt de lieer Van der Steur een beschouwing aan de hoofdver- 'koerswagen-quaestie. Hot ideaal is, dat de hoofdverkeerswegen met ver schillende andore steden en dorpen in het hart der stad samenkomen op een centraal punt. Dit radicale stads plan eigenaardig voor vele middel- eeuwsche steden vertoont Haarlem op vrij geprononceerde wijze en als zoodanig beantwoordt dus de alge- nieene aanleg nog aan de oischen. die ons modern vei keer stelt, ware het niet, dat die eischeu door een moer in tensief verkeer, door auto's, trams, fietsen, vracht- en goederenvervoer, grootere straatbreedte noodzakelijk maken dan zulks in vroegere jaren liet geval "s geweest. Het intercommunale verkeer eisoht door die snellere vervoermiddelen, die pleisteren in de grootere centra over bodig doen worden, ruimere wegen, die niet meer het hart van de stad be hoeven te raken. Een en ander samenvattende zoude men dus kunnen volstaan met de be staande wegen te verbreeden en in vele gevallen zoude deze radicale maatregel zeker afdoende zijn, ware het niet, dat financieels overwegingen de uitvoering van dergelijke plannen afdoende in den weg stonden. Het is dan ook vanzelf aangewezen om bet verkeer eenigszins te verleg gen zonder het algemeene denkbeeld van radicale verkeerswegen, gesteund door een ringstraat, los te laten. Het stadsplan van Haarlem geeft voor deze oplossing alle gegevens, die vallen binnen de financieele draag kracht eener vooruitgaande gemeen te, als Haarlem toch is. In de eerste plaats da.n de weg van Amsterdam naar het hart der stad. Hiervoor komt in aanmerking een nieuwe overbrugging van een klein deel der Amsterdanische vaart, zoodat de weg afbuigt langs de terreinen van de centrale werkplaatsen der H. S. M. eui met een brug over den Ooster singel, op vrij grooten afstand van de Ainstordamsche Poort en ten Noor den daarvan ongeveer uitkomende te genover de oude perceelen van de bierbrouwerij „het Scheepje". Amotie van die perceelen en de daarachter liggende aan het Spaarne, en over brugging daarvan zal noodzakelijk zijn. Men komt dan uit op het Donkere Spaame en kan door verbreedang van de Berkenrodcstoog een goede verbin ding verkrijgen met de Oude Groen markt en langs dien weg mot de Groo te "Markt. Yerbreeding van de Dam straat zoudo tot te hooge kosten lei den, terwijl bovendien door dit voor stel de uitmondingen der straten be ter komen te liggen. Voor do overige radiale straten zijn de toestanden niet van dien aard, dat verbetering thans noodig is. De ring echter, zoo noodig tot ont lasting van het verkeer naar het cen trum en ten doele bestaande, eischt, wil zij aan haar doel beantwoorden, aansluiten in het N. O. deel der stad en daarvoor komt dan in de eerste plaats in aanmerking demping van de Bakenessergracht met nieuwe brug over dc Nieuwe Gracht, aanslui tend aan den Jansweg, overbrugging van het Spaarne tegenover de Bake ncssergracht en doorbraak tof den Burgwal, demping van den Burgwal en eeriage verbreeding van de Hout markt. Als secundaire verbetering wijst de heer Van der Steur op de wensche- lijkheid om langs liet Zuider Buiten Spaarne den weg door te trekken, waardoor een uitstekende toegang wordt vorkregen tot de gronden bij het Slachthuis en tot het Slachthuis zelf, zonder dat liet noodig is een brug over 't Spuamo bij de Bakkerstraat te leggen. Ten slotte wijst de hoer Van der Sleur er op, dat dit slechts voorloopi- ge plan nou zij n, die nadere bestudee- ring noodig hebben, over de perceelen die onteigend moeten worden, de ver andering in richting der trams, enz. Bij uitvoering der plannen kan de Amsterdanische Poort blijven zooals ze is, de brug kan recht vóór de Poort liggen en voor het verkeer naar de Spaarnwouderstraat en Heeren- vest goede diensten bewijzen, de nieu we brug kan var genoeg noordwaarts gebracht worden om de aesthetische effecten van de poort niet te bederven, vooral niet van de zuid- en oostzijde, waarvan men haar het meeste ziet. De Vereeniging voor Verfraaiing beveelt de denkbeelden van den heer Van der Steur aan. Do verbeteringen zullen een toestand schepjien. waar bij aan de edschen, niet alleen van het tegenwoordige, maar ook van het toekomstig nog belangrijk drukke re verkeer geheel wordt voldaan. GEHOORD IN HET RIJKSMUSEUM. In het Rijksmuseum legde Vrijdag ean onderwijzer aan zijn jeugdige loerlingen de boteekenis van eenige liistorische schilderijen uit. „En hier, jongens", onderwees hij, „zie je 't eerste Hollandsclie schip, dat naar Indië geweest is en non weer in Holland terugkomt. Na dien tijd zijn er nog hooi wat .schepen naar Indië gegaan en toen hebben zij in ons land in 1G02 'n groote maatschap pij opgericht. Ilce iieotte die ook weer? Wie weet het?" „Ikke, meneer riep onmiddellijk 'n jongen vol trots. „Do maatschapjxii Naiderland, Main fader faartd'er op!" (Historisch). GEMEENTE-AMBTENAREN. Wij vernemen, dat gisteren ten Raadhuize een samenspreking heeft plaats gehad tussohon den Gemeente secretaris en de hoofden van de tak ken van dienst, naar aanleiding van de bezwaren, die door de Gemeente ambtenaren geopperd zijn tegen de bepalingen van het voorgestelde re glement voor de genoemde Gemeen te-ambtenaren. ONZE BLOEMENVELDEN. De Holl. Spoor verspreidt een re clameboekje voor onze bloemen ld den in het Fransch A travers les champs de flours, door de Balbian Versier. Het boekje is aardig geïllustreerd met een kleurendruk van het huis Teylingen en een kaart van de hollen streek op het omslag en kleurendruk ken naar pastels van A. L. Koster en schilderijen van Deysselhof en Hart Nibbrig. Zulke uitgaafjes moeten wij 1 leb ben tot bevordering van ons vreemde lingenverkeer. Aanrijding. De stueadoor A. de V. uit de Gast huislaan reed Woensdagmorgen om 9 uur per fiets langs den Schotersin gel en kwam er in aanrijding met, een vermoedelijk uit Bloemendaal afkom stige auto. De V. viel, en bezeerde 't recht end ij been. De achtervork van zijn fiets brak. 4e SéANCE VOOR KAMER MUZIEK. Men schrijft ons Zaterdagavond a. s .zal In de g-roo- te concertsaal der Soc. Verocm'ging de 4e Séance plaats vinden van Joh. Steenman. De heer Joh. Meeschaert zal de ge- j heele Liedercycles Diohterliebe van I Schumann zingen, verder bevat het programmaTrio Op. 50. van JuL Röntgen en Trio Op. 70 No. 2 van Beethoven, uit te voeren door de hce- ren Mossel, Röntgen en Steenman. Deze avond heeft daarom een bij zondere beteekenis, omdat dit hol 25ste jaar is, dat dc heer Joh. Mes- schaert in deze Séance zingt Geisha. Om aan de vele aanvragen le vol doen zal, zoo meldt men ons, het Ne- derlandsch Operette-Ensemble een tweede opvoering geven van do Ja- panscbe operette „Do Geisha". Naar ons verzocht wordt te melden, zal de tooneel- en ree ileor v e reen iging „Vondel" alhier in April haar derde looneeluitvoering in dit seizoen ge ven met de opvoering vanHet lied van moeder". Doze opvoering, zoo voegt men er bij, zal dan ook een bijzonder karak ter dragen, terwijl ten behoeve van do in het stuk voorkomende zang nummers geheel nieuwe muziek is gecomponeerd. Men verwarre dit stuk niet met dat, hotwelk door Rede rijkers (mannenrollen) .wordt ge speeld. Ziekenfonds. Bij de gisteren gehouden verkiezing van vijf bestuursleden voor het Zie ken- en Ondersteuningsfonds van de Centrale Werkplaats der II. IJ. S. M. werden gekozen dc heeren J. H. Rchderts en W. J. Pielcprat. Her stemming moet plaats hebben tus- sciien de heeren J. Creemers, II. J. Kool, J. M. v. Seggelen, P. v. Amstel, L. G. Ubachs en E. Lentelink. H e r Ij k. De herijk voor maten en gewichten zal plaats hebben in den Doelen van IS Maart tot 5 Junk Vraaggesprek van den dag. MET JHR. Mr. E. H. E. TED1NG VAN BERKHOUT. We hebben gemeld, dat de heer jlir. mr. E. H. E. T-yling van Berk hout wegens gezondheidsredenen voornemens is, in het najaar het bur gemeesters-ambt van Haarlemmeriie- de c.a. néér te leggen. In verband hiermede lvadden we Woensdag eon vraaggesprek met den burgemeester. Is door u al ontslag aange vraagd? vroegen we. Nog niet. Maar ik ten dezdr da gen door den Commissa'ris der Ko ningin voor mijn 2e zes jaar als bur gemeester beeedigd, en heb hem bij die gelegenheid meegedeeld, dat mijn voornemen is, ontslag aan te vra gen vóór den volgenden winter. Ik heb dit besluit genomen om gezond heidsredenen, en ik kan u verzeke- 'ren dat het mij zeer ter harte gaat, mijn «ambt te moeten neerleggen. In den aanvang van 1906 ben ik hier mijn vader opgevolgd, die 28 jaa'r burgemeester was geweest. En ge durende de zes jasen die ik hier nu heb doorgebracht is het werken hier mij aangenaam geweest, door de heérsohende goede verstandhouding en samenwerking. Welke bijzondere gebeurtenissen of wijzigingen in bestaande toestan den hébben er in die zes jaren in de gemeente plaats gehad? Wel, ik zou u kunnen noemen ten eerste de opening van het nieuwe Raadhuis (een paa'r maanden na mijn in-functie-treden). Dan de stich ting van het postkantoor. Nadat we achtereenvolgens twee brievengaar ders hadden gehad, die wegens on eerlijkheid moesen verdwijnen, heb ik met statistische gegevens aange toond, dól Halfweg recht had op een postkantoor. En na veel geconferee'r is het zoover gekomen. Dan héblien de bewoners aan den Rijkestraatweg in Halfweg het voordeel van de wa terleven ng door Amsterdam verkre gen. De buizen liepen toch door de ze gemeente, en er is toen een over eenkomst gekomen, dal men ér aan den weg directe aansluitingen op zou mogen aanbrengen. Zijleidingen in de straten mogen niet worden ge maakt, en dat is wel een nadeel. Mis schien komt het er evenwel nog toe. Dan hebben we ook nog overeen komsten met Haarlem gemaakt, voor1 ons stadskwartir. Daarin zo'rgt Haar lem voor water levering (ook voor de huizen aan den Rijksstraatweg;, ter wijl de HaarJemscbe brandweer in geval van brand er onmiddellijk op treedt, zonder dat eerst het tijdroo- vend onderhandelen der gemeentebe sturen noodig is. Verder is hier de vaktoefcenschool gesticht, waar tegenwoordig op vijf avonden per week aan 26 jongens on derricht wordt gegeven. U sprak daar van bet stads kwartier. Is naar uw meening een groote uitbreiding daarvan in de naaste toekomst te verwachten? Het is nog niet groot, en bet breidt zich niet snel uit. Het schijnt dat de bouwlust ér maar gering is, en ik ben niet moer mijn oorsprom kelijke verwachting toegedaan: dat 't er op dezelfde manier zou gaan als met Schoten's stadskwartier. Geeft de fimmcieele toestand van de gemeente u geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen? Neen, die is gewoon wat de in komsten en uitgaven aangaat, en gunstig. We heffen hier twee hoof delijke omslag-péroentages wist u dat? In Halfweg wordt l,^ méér betaald dan in de rest der gemeente, waa'r 2 geheven wordt. Dat zit zoo: In 18G3 zijn drie kleine gomioiivtctn (Zuid-Schalkwijk en Nieuwer kerk, Houtrijk en Polanen 'en Spaarr.won de) bijeengevoegd tot één: HaaTlem- oierilietïe c.a. Nu was van die drie gemeenten Schalkwijk de irijks'e en Houtrijk en Polanen de armste, ter wijl Spaarnwoude normaal was. Bij de samenvoeging is daarom toen met een bepaald, dat Halfweg een booger percentage moest betalen dan de rest We hebben er wel 's een keer een kwestie over gehad, toen €t> be woners van den Houtrakpcdder vroéfc gen of het nu wel billijk was dat zij ook hoogor moesten betalen. Maai toen het onderzocht werd bleek, dat ze ook in t regeering.i<lx-sluit v aren begrepenl Is er nog voor- of achteruitgang in het bevolkings-aantal der ge meente waar te nemen? Neen, dat blijft ongeveer sta tionair. De gemeente telt nu een 3700 zie'.en ongeveer. Merkwaardig ia de groote mutatie onder de bewoners van het stadskwartier. De mer.shen schijnen oin den hav-iklop to ver huizen. Dat schijnt trouwens in het Schoiensche kwartier ook tie:', veel voor te komen. Ten slotte nog een vraag. Zal naar uw meening de trom door de Meer van veel belong zijn voor uw gemeente? Neen. De tram loopt wel door een groot deel van de gemeente, maar mijns inziens zullen er maar weinig menschen veel voordeel van hebben, als verkeersmojdel. Examens Handwerken. Voor het examen nuttige handwer ken te 's-Gravenhage zijn geslaagd de dames J. L. Begstra, J. M. K. Zah!- haus, C. F. Koper en J. Smit, te Haar lem. Voor het examen fraaie handwerken zijn to Utrecht geslaagd de dames J. Gerlti en B. C. Jelles, te Haarlem. VEREENIGING VOOR HET IIA A RLE MS CH MUZIEKKORPS. Naar aanleiding eener uitlating van den lieer Ririkema in de Raads vergadering van Woensdag hebben wil bij dit Raadslid nader geïnfor meerd. De heer Rinkema zal in verhand met zijn gezondheid eenige weken af wezig zijn, maar daarna is het zijn plan, het initiatief te nemen tot stich ting eener vereeniging, die het Haar lemsen Muziekkorps steunen zal o. a. door het bezoek der concerten te be vorderen. Naar het oordeel van den heer Rinkeana zullen daar tal van personen en vereenigingen toe willen medewerken. KLINKERBESTRATING IN DE SMEDESTRAAT. Door do raadsleden de heeren Las- Bchuit, Van Rossum, Modoo, Levert, v. <L Kamp en Welsenaar is een voor- stol gedaan om de Smedestraal met klinkers te bestralen, tegelijk mei het leggen der tramrails. De bedoe ling is, deze blinkerbestrating ie leggen op een onderlaag van gewalst klinkerpuin, waardoor zij vee! min der gevaar voor verzakken enz. zal loopen dan bij de gewone wijze van bestraten met klinkers. De kosten zijn door de voorstellers geraamd op f cdOO, die zij voorstellen voor dit doet uit te trekken. De lieer Lasschuit, tot wien we ons om inlichtingen wendden, teide het nuttig te achten dat een dergelijke proef met kJinkerbes'.rai-.ng zou wor den genomen gelijktijdig met de as- phalteenngsproef in de Barteljoris- st'raat Dc Smedesiraat is bovendien een vrij drukke verkeersweg, en zou bij liet leggen der tramrails anders alleen wor<ien opgebroken en daarna toch in haar iovsland van keibts;ra ting blijven. In de geraamde kosten van f 500Ö voo'r blinkerbestrating zijn, de trot toirs begrepen. Uit de Reclitszaal VERDUISTERING. Tegen Arm v. E., werd, wegens ver duistering van een rijwiel, dat hij bij den rijwielhandelaar J. v. d. W. te Beverwijk, voor een week gehuurd luid, oen gevangenisstraf van 3 maan den geëischt met aftrek van de pre ventieve hechtenis. Mr. Mere us bepleitte clementie. Beklaagde ontkende. MISHANDELING. A. v. K. em N. S. hebben op 2S Sep tember onder Ilaarlemmeiliede in een wagon der E. S. M, minder net ge handeld tegenover de andere passa giers. Ze lieixHi met opzet tegen de pasaglers aan, trapten ©enigen op do teonon en toon de conducteur hen uit den wagen wilde zetten, hebben zo hem geslagen en getrapt. Een passa gier ,dio don conducteur hielp, werd ook nog mishandeld. Later heeft de moedei- van S. ook nog wat meegehol pen. Be.klaagden waren dronken. Het O. M. elschte tegen K. 3 maan den gevangenisstraf, tegen S. 1 maand

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1