NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Instantanées. 2^e Jaargang. No. 8803 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 8 MAART 1912 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PER drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem L2U Haarlem van 1—5 regels /I.—, elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij' Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) ]-|2 Af V Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1-65^ 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant B Oeiiiustreetd Zondagsblad, 'voor Haarlem* a37K Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER "STAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 9 MAART. Schouwburg: „De Violier»", 8 uur. Soc. Vereeniging: 4e Séance Steen- man, 8 uur. Brongebouw: Kunstbeschouwing „Kunst zij ons Doel", 1—5 uur. Stadsnieuws CREMER EN JULIA CUYPERS. Namens de Koninklijke Letterlie vende Vereeniging „J. J. Cremcr" was gisteren een deputatie aanwezig bij het huwelijk van Mevrouw Julia Cuypers en den heer M. D. Woud- huysen. Na de plechtigheden in de Steeg vereenigde men zich tn Hotel Rich© le Arnhem aan een diner, waar me nig vriendelijk woord voor de toe komst tot liet echtpaar werd gespro ken. De vereeniging mocht de toezeg ging van haar eerelid, Mevrouw Ju lia Woudhuysen—Cuypers ontvan gen, dat zij do openingsvoorstelling van Cremo'r voor het speelseizoen 191213 mol haar medewerking zal opluisteren, waarschijnlijk in liet looneelspel „Flora Tosca". BRANDJE IN HET SCHILDERIJEN- MUSEUM. Van het brandje in liet Schilderijen- museum, Donderdagmorgen om half twaalf, waardoor de jas van oen loodgieter werd „verwoest", is van officieele zijde verder niets anders medegedeeld, dan dat van opzet of schuld geen sprake is, en dat, geen water bij de blussching is gebruikt. Het geval blijkt dus in ieder geval on beduidend te zijn. Toen wij Donderdag vernamen dat 6r brand in het museum voor schil derijen had plaats gehad, hebben wij natuurlijk ten Stadhuize geïnfor meerd. Te vergeefs; do hoofdambte naar, bij wien we ons vervoogden, kon en mocht geen inlichtingen ge ven. Dat ambtenaren maar niet vrijuit mogen babbelen over wat zij in hun dienst vernemen hegrijpen wij vol komen, van het zoogeheeten „snuf felen" naar berichten, zijn wij dan ook afkeerig. Maar dat wanneer er iets is voorgevallen, als een brand, bet principe der geheimhouding blijft gelden, is toch waarlijk heel dwaas. Immers daardoor juist wordt voet gegeven aan allerlei overdreven voor stellingen, die men op 't Stadhuis toch zeker niet wenschL "ructisch zou het zijn geweest, wanneer namens hot ge meentebestuur een communiqué aan de couranten was toegezonden. Zij zouden het gaarne geplaatst hebben en de zaak was daarmee uit geweest. De overdrijving van het geheim- houdingsbeginsel, die in onze ge meente administratie af en toe aan den dag komt. benadeelt de zaken, waarop zij wordt toegepast NUTTIGE HANDWERKEN. Voor dit examen is niet zooals gis ter door een zetfout vermeld stond, geslaagd niej. J. M. E. Zahlhaus, maar niej. J. M. E. Dahlhaus te Haarlem. MET POLITIE-ASSISTENITE hebben Donderdagavond twee com miezen bij de belastingen, de heoren T Z. en S. v. B., zich toegang veir- Bchaft tot de woning van den heer ■winkelier in de Groote Hout straat, om het aantal haardsteden te kunnen opnemen. Bij hun eerste verzoek am te wor den binnengelaten ontvingen de com miezen het antwoord: „Het wordt ge weigerd", van dien meesterknecht van den lueo'r S. Daarna kwam des winkeliers zoon naar voren, en stond de hoeren zoo weinig vriendelijk te woord, dat zij naar de politie wan delden m dier hulp inriepen. De hoofdinspecteur en ecuige agen ten gingen mee, en nu werd onmid dellijk toegang verschaft door den meesterknecht, die mededeelde dat de patroon en diens familie zich aan t kleeden waren geweest voor een bruilofsfecst (waarheen zij nu ver trokken waren) en dat daarom do heeren niet toegelaten waren. Vraaggesprek van den dag. Met Mr. W. JAGER GERL1NGS. Naar aanleiding van de discussie in don gemeenteraad over een ga rantie aan bet Haarlemsch Muziek korps, hebben wij een gesprek gehad met Mr. Jager Gerliiigs, wiens naam in dat dehat genoemd is. U is immers al lang secretaris van de Commissie van toezicht op het muziekkorps Van het begin af, laat zien (hier zocht de heer Gerliiigs in de notulen, die hij bij de hand had) de eerste vergadering was 19 December 1888, dat is dus meer dan 23 jaar geleden. Ik durf zeagen, dat ik de geschiedenis van het korps ken. Toen het pas be stond, benoemde de Commissie de musici, op advies van den heer Kriens naderhand heeft de Raad het tekort betaald en de burgerij twee maal een vrijwillige bijdiage gege ven enfin, u kent de geschiedenis, ze is in Haarlem's Dagblad beschre ven. Na dien exploiteert de heer Kriens voor eigen rekening. En wat is uw indruk van het korps? Dat het zeer goed is, als harmo- niokorps zelfs voortreffelijk en heter dan eenig infanterie-muziekkorps. De tegenwoordige regeling is practise hei en allicht ook goedkooper. omdat vroeger, toen de Commissie nog over de aanneming van musici besliste, haai- onophoudelijk ook verzoeken om salarisverhooging werden gedaan. Het is beter, dat één man over zulke wenschen gaat. Toch is de heer Kriens zeer humaan tegenover de musici, bovendien een uitnemend mu sicus en voortreffelijk dirigent en ten slotte ook een handig koopman. Hij weet er uit te halen, wat er inzit. Heeft u al wat vernomen van liet stichten van ecu vereeniging, waarop de heer Rinkema doelde? Neen. Maar dat een goed muziek korps hier onmisbaar is, slaat vast. Als de menschen spreken over liet subsidie, is het precies, of het korps do I 10.000 zoo maar cadeau krijgt, maar er moeten toch concerten voor gegeven worden en het korps moet beschikbaar zijn voor eeremuziek. Ik heb er mij dan ook over verbaasd en gcergerd, dat men gezegd heeft, dat het korps niet populair zou zijn. Dat is het toch wel degelijk, liet blijkt immers hieruit, dat de concerten in den Hout door een zeer talrijk publiek worden bijgewoond en gewaardeerd en dat zelfs door de burgerij win tor- concerten in de groote zaal van do Sociëteit Vereeniging georganiseerd worden, waarhij de zaal daji meestal uitverkocht is. Maar er is in den Raad betoogd, dat vooral de gegoeden het niet steu nen. Er is van Toonkunst gesproken en uw naam en dien van den heer Emrik genoemd, in verband met het lidmaatschap der Commissie. Dat heb ik gezien, maar ik kan het gemakkelijk verklaren. .Als presi dent van de Haarlemsche afdeeling van Toonkunst heb ik mij een tijd lang en ciuatre gezet, om het Haarlemsch Muziekkorps op de uit voeringen te laten meewerken, om liet to steunen. Dat ging goed bij do oudere oratoria, de Schepping, do Jaargetijden, Elias, maar voor do nieuwere Franse be en Duit se he wer ken gaat het niet meer„die Legende von der Heiligen Elisabeth" bijvoor beeld en „la Damnation de Faust", zijn zeer zwaar geïnstrumenteerd en bij Koch's „Von den Tageszeiten" en „dor Vliegende Hollander" van Wag ner kon evenmin van het Haarlemsch Muziekkorps gebruik gemaakt wor den. Daarvoor is het niet sterk ge noeg bezet. Voor deze uitvoeringen werd het korps immers versterkt Ja zeker, met tien man, eerste violen, cellen, oen bas, uit en een tweede hobo bijvoorbeeld, mo.ar daar mee werd toch niet verkregen waf wij wonsohten een flink orkest van grooten samenhang. De musici, die ter versterking kwamen, waren na tuurlijk niet gewend met de anderen to spelen. En let nu eens op de kos ten. Voor het korps zelf berekende do hoer Kriens 300 per uitvoering, daar kwam f 150 bij voor do hulpkrachten en we konden het heel© Utreohtscho orkest kri'^ea voor f 500; met inbegrip van ©en harp, waar-voor adders altijd f 50 afzonderlijk moet worden be taald. De kosten waron dus even groot. En vergeet niothot Haarlem sche publiek eischt door de concerten van Bach voortdurend mem- toen we liet Haarlemsch Muziekkorps ge bruikten, ging het ledental achteruit.. Nu zijn we weer in gunstiger condi tie, de afdeeling breidt zich uit DIEFSTAL VAN STEENKOLEN. De eigenaar van een in da Bakemes- scfrgracht liggende schuit zag des avonds om hall negen dat drie man bezig waren er steenkolen van af te halen. Bij zijn komst kozen ze het hazenpad. De ree: torch© wend gewaar schuwd, en vond de drie jeugdige da ders: J. K. P., J. W. en J. v. L. al len welbekend bij de politie. „DE HUGENOTEN". Gisterenavond in den Schouwburg „De Hugenotendoor bet gezelschap van het Rembrandt-theater. Er werd heel verdienstelijk gezongen, dat moet gezegd worden. Niet alleen door de solisten ook aan de koren die in dit werk evenwel een groote bezet ting eïschen was klaarblijkelijk veel zorg bo6teed. Het heeren-ensem ble in bet eerste bedrijf was al wen zeer liet aanhooron waard als het aardige gekweel 'der dames in het be gin van liet tweede. Andere goede ©ogenblikken waren b.v. het pompeu- se slotkoor van het 2de bedrijf en het soldateci-koor (A-capella) in het derde. Ook over de muzikale bezetting der hoofdpartijen hadden we ons niet te beklagen. De heer Hubert zong zijn Nevers-partij met metalen stern en levendige voordracht. De heer Moes weerde zich als itaoul al even kranig en de heer Nieuwenhuizen met zijn zware diepe basstem beleefde o. a. in z'n geweldig pief-paf-poef-lied menig oogenblik van welverdiend succes. Van de domee won het eerst onze sympaCliie mevr. GiezenHoos, die dan ook met haar mooie page aria, onder al die heeren van die eer ste acte, een bijzonder dankbaar op treden heeft. Maar ook later gaf zij bekoorlijk frlsschen en zeer muzika- lea zang te genieten. En dan moet ik nog noemen als de muzikaal zeer te waardeuren vertolkster van de schitte rende Murgarelha-partij mevr. En- gelem-Sewing, die zich dezen avond in zeer gelukkige dispositie toonde. Het was heel jammer, dat Mejuf frouw Faniclla als Valentine, zij het ook bulten haar schuld, na de tweede acte de opvoering tot een teleurstel ling maakte. Bij haar eerste optreden was een zekere matheid in zang en bewegingen duidelijk merkbaar. Nau welijks was zij in het derde bedrijf opnieuw voor hot voetlicht gekomen, of zij viel met den uitroep „ik kan niot meer I" plotseling op het to on eel in zwijm. Het gordijn viol onmiddel lijk, de muziek zweeg en, hoewel aan vankelijk de toehoorders meenden, dat liet zoo bij 't stuk behoorde, al gauw vernamen zij, dat de zangeres ongesteld was geworden. Een medi cus uit Amsterdam, die toevallig met zijn vrouw overgekomen was om Ju les Moes te hooren, verleende hulp, maar verbood verder optreden. Daarvan kwam de heer Van Gas teren dan ook naderhand aan de toe schouwers modedeeling doen. Aan vankelijk was het voornemen, dat mevrouw EngelenSewing de zieke zooveel mogelijk zou vervangen, doch dit bleek onmogelijk te zijn, omdat mevrouw Engelen de partij in geen jaren had gezongen en muziek niet aanwezig was. De rol werd dus gedeeltelijk door een zwijgende korist© vervuld, ander deels geheel geschrapt Daarmee ver vielen natuurlijk ook al do groote scènes uit de laatste bedrijven, zoo- dat wat er nog vertoond werd een wonderlijk onsamenhangend geheel vormde en de voorstelling tot een ontijdig einde kwam. Van hc-t orkest dat door den heer A. Peers word aangevoerd mag ik geen kwaad zeggen want het deed wat in de omstandigheden mogelijk was. Moyorbeer's orkestratie is in menig opzicht hoogst belangwekkend; maar door een schraal bezet orkest en in een accoustiek ongunstig locaal kunnen zijn dikwijls fijnbarekende en origineclo klankeffecten absoluut niet tot hun recht komen. Hoe droog on dor klonk b.v. die solo-alt in de begeleiding van RaouTs Romance in 't eerste bedrijf en hoe glansloos die origineelo combinatie von fagotten, trommen en piccols in het boven reeds genoemde lied van Marcel. En dan eerst dc groote effecten. Neen, daar zullen we maar niet verder over praten evenmin als ovet den be- valligeu zwier, waarmede velen onder die édelen en hofdames hun mooie pakjes weten te dragen en over hun dramatische talenten in 't algemeen. PHILIP LOOTS. J u b i 1 Den Gden Mei a.s. zal do heer W. Prins, ploegbaas in de afdeeling wa genmaker1 i aan de Centrale Werk plaats dor H. IJ- S. M., den dag her denken, waarop hij vóór 40 jaar bij do maatschappij in dienst trad. Als dan zal do heer Prins den dienst met pensioen verlaten. Feestavond. De wielrijde'rsvoreeniging „Haar lem" geeft mórgen oen feestavond voor haar leden. Zang, voordracht en toonoelspel staan op t program- Gasthuis voor Ooglüders. Geruimen tijd geleden, namelijk In de maand Juli van hot vorig jaar, hebben wü melding gemaakt van de oprichting eener vereeniging „Gast huis voor ooglijders van Haarlem en Omstreken", te Haarlem. Die vereeniging stelt zich ten doel verpleging en behandeling van oog lijders en tracht dat doel te bereiken door het oprichten en in stand hou den van een gasthuis, waarin ooglij ders worden verpleegd en behandeld voor oogziekten en daarmee samen - hangend liiden bovendion door het in stand houden van een polikliniek voor min- en onver mogende ooglij- ars. Dit laatste wordt ln de tweede plaats genoemd en dat terecht, omdat te Haarlc-ru reeds klinieken gevestigd zijn, waar ooglijders voor een klei nigheid of gratis behandckl worden. Hoofdzaak is dusstichting van een gasthuis. Wij hebben ons afgevraagd of wellicht de vier oogartsen alhier gezamenlijk de oprichting van zoo danige inrichting te Haarlem nuttig en noodig hebben gevonden, en in dat geval zou er zeker alle reden bestaan, cm daaraan den steun te verleene«l, die reeds is en zeker nog verder zal worden gevraagd- Het tegendeel bleek echter het -eval te zijn. Bij informatie is ons ge-bleken, dat noch Dr. Waller Zeper, noch Dr. Dinger, necli Dr. Ham aan do oprichting van dit gast huis hunne medewerking verleen on. Zij staan er geheel buiten. Wij hebben dan ook den indruk ge kregen, dat een zoodanig gasthuis in Haarlem niet noodig is. in de be staande ziekenhuizen worden ooglij ders, zoo noodig, gaarne opgenomen en tegen de behandeling aldaar zijn, naar wij vernemen, nooit bezwaren gerezen. Bovendien ligt Haarlem tus- sehan twee academiesteden in. Te Amsterdam bestaat meer dan één in richting voor ooglijders, die moeten worden opgenomen (zoolang de col leges duren kan dit zolfs kosteloos geschieden) te Leiden bestaat het geheele jaar door gelegerdïeid tot kostelooze opneming en behandeling. Wij beschouwen liet als onzen plicht, stichtingen van openbaar nut, die noodig zijn. te helpen bevorde ren men houde ons ten goede, dat wij bij plannen, die ons deze waar borgen niet schijnen op 1o leveren, van die meening ook ronduit doen blijken. Ongesteld. Naar wi> met leedwezen vernemen is de heer F. A. Grijseels, ajiotheker, thans wonende Oranjekad© 3, zeer ernstig ongesteld. Diefstal van lood. Van het dak van lïet slangenwagen- huisje in de Dubbele Buurt is een hoeveelheid lood en zink gestolen. BRUr.ALE POGING. Door een Vroegeren knecht van den heer O. te Purme'rend is Dinsdag nacht in diens pakhuizen en later in diens woning ingebroken. De dief heeft zich door een luchtkoker in de keubén van de woning van den heer O. laten zakken en toen gepoogd in het aangrenzend k-ntoor in te bre ken. De heer O. oiiraad bemerkende, maakte alarm, waarop de dief L. E. B zich verwijderde. Later in den nacht door de politie gearresteerd be kende hij zich aan diefstal te hebben willen schuldig maken. Na verhoor door den R.-Cominissa- ris is hij naar het Huis van Bewaring overgebracht. Op het drietal. Onze oud-stadgenoot Ds. A. J. Mul der, te KI under t, slaat op het drietal voor predikant bij de Geref. Kerk te Leiden. Gev. Voorwerpen Terug te bekomen bij M. Meeuwensen, 2e Vooruitgang- straat 1, een kinderbontje. W .Sernex, Keizerstraat 11, een por- temonnaie met inhoud. J. Vrolijk, Goltziusstraat 18, een handschoen. W- van Ommeren, Ilooimarkt een pakje haakwerk. H. Timmerman, Paul Krugerstraat 72, Schoten, oen horlogeketting. J. v. Meurs, Oranjeboom6traat 23B. ©en notitieboekje. C. Philippe, Gonoraal do Wetstraat 64, een hondenzweep. M. Wesseling, Kumperzijstraat 3, een kerkboekje. P. Wapstra, Brouwersstraat 107, een ijsmuts. Agent van politie Van Maasdam, Van Marumstraat 25, een bal. A. Philippo, Witte Heerenstee g 27, een geldstuk. J. Ennik, Wouw er manstraat 7 rood een dameshorloge. I A. Holdrinet, Langandijkstraat 29, een ceintuur. TER AARDEBESTELLING H. MOOJEN. Groot, zeer groot, was hedenmor gen de belangstelling bij de ter aar- debesteliing van het stoffelijk over schot van wijlen Dr. Hena-i Moojen. Lang voor den bepaalden tijd, stroomde de algemeen© begraafplaats aan den Schoterweg vol menschen, die den beminden vriend en genees heer van nabij gekend hadden. Onder de aanwezigen merkten we op den directeur der gemeentewater leiding, den heer Havelaar en tal van doctoren; ook waren blijkbaar veie patiënten van den vroeg ontslapene gekomen, om hun dokter een laatst vaarwel te brengen. Ook bij het sterf huis was de belangstelling groot. Toen d)e stoet voorbij het Diaco niehuis ln de Jansst'rant reed, legde een der verpleegden een krans op de lijkkist. Te ongeveer half een naderde de stoet de begraafplaats. Dr. Moojen werd dóór zijn eigen koetsier graf waarts gereden. Do kist, die met een groot kruis van bloemen bedekt was, werd onder algemeene aandoening in de groeve nee'rgelateu. Vervolgens werden de ruim 40 kransen, en bloemstukken, die in twee rijtuigen werden meege voerd om het graf gescliikt. Mevrouw Moojen, echtgenoot© van den overledene, woonde de plechtig heid bij. Dr. Adrian sprak daarop namens de afdeeling Haarlem van de Maat schappij tot bevordering van de ge- geneeskunst, ongeveer het volgende: Een der onzen, een jonge en veel belovend© arts heeft ons verlaten. ïm de weinige jaren, die hij met ons ge werkt heeft, toonde hij zich een goed collega; hij maakte op ons den in druk van een plichtgetrouwe, doortas tenden geneesheer. En niet wij al leen treuren om zijn heengaan. In den korten tijd van zajn leven bad hij zich een groote practijk verwórven. zijn gaven van verstand en ha'rt wijd de hij aan het welzijn zijner patiën ten, die hij door zijn vriendschappe lijk hart tot vertrouwden maakte. Zijn patiënten hebben aan hem gehad een mensch die voor hen leefde en werkte. Moojen was een hard wer kend man, een waarachtig medicus. Henci Moojen, namens uw colle ga's breng ik u den laatsten groet Toen sprak de hee'r Foeken, hulppre diker. Op verzoek van de weduwe, bloedverwanten, vrienden wilde spre- kór oen enkel wooVd zeggen. Hij had hem gekend als mensch en als dok ter, ook van liet Diaconiehuis, waar hij eene geliefde verschijning was, waar hij meeleefde met de ouden van dagen. Wij die den overledene kenden als mensch en als geneesheer, wij weten dat hij het hart had van veten. Hem kennen was hein lief hebben. Hij was een man Gods, een man met een kinderziel, denzulken is het Konink rijk Gods, heeft Jezus gezegd. De tekst uit de H. Schrift: „En Jezus, hem aanziende, beminde hem", Is op onzen dierbaren vriend zeker van toepassing. Jezus staat onder ons an roept ons toe: „Mensch, ziedaar uw weg'. Al len gaan wij langs de naar beneden gaande lijn, die lijn, die tenslotte toch ook een stijgende is, want door wedergeboorte en den dood komen wij tot de eeuwige gelukzaligheid. De dood heerscht al over ons, nog voor wij zijn geboren. Dat voelde Dr. Moojen ook, en dikwijls sprak hij den laatsten tijd met de diaconiezus- Iers, over zijn ziekte, die bezig was hem te ondermijnen. Jezus staat ondór ons met door boorde handen, Hij roept ons toe: „Gaat binnen in Mijn Koninkrijk, het Rijk des Eeuwigen Lichts". Trooste Hij de diepbedroefde wedu we en geve Hij haar kracht naar kruis. Amen." De vader van den overledene be dankte de aanwezigen vóór hun be langstelling. Diep geroerd verlieten wij de begraafplaats. EEN BEGIN VAN BINNENBRAND Ln het perceel Gasthuisvest 23 (waar de meubel winkelier J. Bennink woont) is Donderdagavond gebluscht met een slang op de waterleiding. De slangen wagen van het politie-hulp- i bureau aan de Groote Houtbrug was ter plaatse gebracht. Hot vuur \va» ,meer dan vermoedelijk" ontstaan, dóórdat een knecht een sigaar had gerookt in ©en bergplaats van meu belen. Eenig pakstroo verbrandde; de meubelen werden geblakerd. Gered. Zekere A. viel Donderdagavond In 't water van den Heerensingel. Hij weid ór uit gehaald door \V. J. en A. B., die juist passeerden. GEEN TWEEDB EXTRA-TREIN". De heer Ph. Kan verzoekt ons te berichten, dat de Uollandsclie Spoor met den besten wil geen kaarten meer verkrijgbaar kan stellen. Van een tweeden oxtra-trein 'ge heel of gedeeltelijk) komt dus niets. Zie vervolg Stadsnieuws onder laatste berichten. Uit de Omstreken SCHOTEN. DE NIEUWBENOEMDE DIREC TEUR DER GASFABRIEK. De nieuwbenoemde directeur der gasfabriek, <le heer H. J. Homuien, was laatstelijk gedurende 1 1,2 jaar- directeur der gasfabriek van Oldeu- zaal, en daarvóór gedurende een vijf tal jaren in dezelfde functie te Woerd werkzaam. De op de voordracht gejüaatste sol licitant de lieer Breukel, onderdirec teur der fabriek te Nijmegen, trok r wij uit de beste bron vór namen zijn sollicitatie alleen in op grond van zijn pensioengrondslag, die iu Nijmegen beter is dan in Schoten t geval zou kunnen zijn. Aan de heeren Schoorl en D'oorïl, directeuren der Nederlundsehe Raffi naderij van petroleumproducten, is vergunning verleend tot de oprich ting van een malerij en drogerij van onlkleuringsteffen, aan den Epaarn- dammerweg alhier. DE RAADSZITTING. Aan ons verslag van den Raad dient nog toegevoegd, dat het voorstel der heeren Joh. Verton en A. P. A. Verkooy Inzake de forensonbelaating betrof, dat de Raad B. en W. nou uit- r.oodigen, zicih te wenden tot den Haarlomsohem Raad met het verzoek, dat door Haarlem geen forensen-aan slagen worden Uitgereikt. De voorstel lers wezen er op, dat Haarlem is be gonnen met Schotenaren, die daar werken, in de forensen) >elasting alm te slaan, en dat aan dit begin in 1932 een belangrijk© uitbreiding dreigt ie worden gegeven. Zij verwachten, dat een uitvoering van den dreigenden maatregel van Haarlem een groote schommeling in Sclielon's bevolking zou teweegbrengen door uittreding van de meest welgestelde arbeiders er. anderen, door intreding van min der weiges telden. Een request v an den gasmeter- controleur Stoffer, om een toelage p zijn loon voor verrichte meerdere werkzaamheden, werd in handen van B. en W. gesteld voor prae-advies. Naar men ons mededeelt zal bel „Schoten'» DUettautencoips', direc teur do hear E. Stond, den zGeti Mei a. s deelnemen aan het groot ut uo- naal concours voor harmonie-en fan farecorpsen te Buiksloot-Nieuwen- dain, in de afdeeling fanfare. Hst slechts resultaat dsr gasfabrlsk. Terwijl de uitkomsten der gasfa briek over 1911 begroot waren op een winstcijfer van 2502,07, is het resul taat een nadeelig saldo van meer dan f 2200 geworden. Thans zijn de gas- prijzen met 1 cl. verhoogd, en daar door is te verwachten, dat de fabriek (hoewel er al een paar goede maan den van 1912 voorbij zijn) over dit jaar uitham» geen nadoelige uit komsten zal maken, en wel ©en 3900 méér ontvangen dun iu 1911 het geval is geweest. Allerlei geruchten over de oorzaken der slechte uitkomsten over hot afge- loopeai jaar doen in Schoten de ronde. Wij hebben van de meest bevoegde zijde de verzekering gekregen, dat het nadeed. grootondécLs te viuden i« in de belangrijk lagere opbrengst van cokes. Die vermindering vindt haar oorzaak Ln do nieuwe regeling, door de gemeente Haarlem indertijd ten opzicht© van haar cokes-verkoop ge troffen, on waardoor in de buitengo- ineonlen tegen lage prijzen werd ge leverd. Dan is er zoor veel gas vervlo gen uit de buisleiding (9 pCt-, aan zienlijk méér dan in 't vorig© jaar) en dat kwaad schijnt hoofdzakelijk in de Spaarndamschs leiding te zitten. Van verschillende zijden hoorden wij verder de meening uiton, dat het di-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1