Rona Cacao Van Houten's no VOORZITTER deelt mode. 'dat hot financiëel resultaat dor gasfabriek niet is een winst van f 1502.07. maar {zooals uit dc voorloopige inededee- linzen van den accounlant is geble ken) oon nadeelie saldo van 2259 49. Op de woorden, door den lieer Box hier gesproken, was spreker niet voor bereid. maar h'i twijfelt niot, of B. en \V. zullen de tot hen gerichte be schuldigingen in een volgende verga dering kunnen weerleggen. De twee- do gashouder is wèl aanbesteed Do heer BOX Maar de eerste niet. De directeur heeft onder getuigen verklaard dat die 32.000 kostte. Dat is veel te hoog. Da VOORZITTER meent, dat dit haast onmogelijk is. De zaak evenwel door hem in de stukken on derzocht worden. Spreker betwijfelt het, of B. en W en de gascommissie alsnog den togen- woord Igen directeur op de voordracht zullen zetten. Dat is niet zeker. Eu het gaat niet aan, dat de Raad een wenscb zou uilsproken, dat dit beuren moest. In de benoeming van een expert ïict spreker geen nut. De beer VERKOOY merkt op, dat, nu we ons in het verschrikkelijk ge lukkige bezit van de gasfabriek ver heugen, het in deze omstandigheden niet raadzaam lijkt, plotseling een directeur te benoemen. Ook spieker is van oordeel, dat de tijdelijke di recteur vele maanden verdienstelijk heeft gewerkt, zoodat men hem al thans op de voordracht had moeten plaatsen. Den heer COBELENS bevreemdt het. dat hier een soort wantrouwen in B. en W. en de gascommissie wordt geuit. Spieker vertrouwt op het be leid van B. en VV. en de commissie. l)c heer BOX We dachten een winstgevende gasfabriek te hebben. N u weten we wel beter EEN STEM Ik heb indertijd gezegd, dat de gasfabriek een strop was, maar nu is het natuurlijk niet VS aar Do heer VERTON ziet in de woor den dos hoeren Cobeiens een ring van liet beleid van den tegen- woordigen directeur. Do VOORZITTER verklaart dat B. en W. hebben gedaan, wat zij volgens verordening moesten doen. Vindt de Raad de voordracht niet volledig, dan kan zij die terugzenden. Maar er 6taau nog 3 van do 4 personen op, en zo is dus nog conform aan de ver ordening. Do heer VAN STEEN' vraagt, wat de Raad zal doen als op een nieuwe voordracht van B. en W. do tegen woordige directeur weer niet voor komt Dan zijn we nog even ver De -beer OLIE verklaart, dat de heer Cos niet op de voordracht staat, omdat hij naar de meening der gas commissie niet de geschikte man was. Het is niet omdat hij onge- S o hikt was De heer DE BR AAL ondersteunt bet voorstel-V'erton. en zou ook wil len, dat B. en W. rekening hielden met den wensch ten opzichte van don heer Cos. Do heer BOX herhaalt zijn voorstel om een technisch en practisch ont wikkeld man te benoemen, die een onpartijdig advies kan govern om uit deze benarde positie te komen. Een nieuwbenoemde directeur hangt, van B. en \V. en de gascomrnissie af, en kan niet onpartijdig zijn. Den VOORZITTER spijt het» dat dergelijke gezegden, die kont noen wal raken, in den Raad komen. Dat had spreker niet van een Raadslid verwacht. De heer Box begrijpt blijk baar de portée van zijn woorden niet. Hij beschuldigt B. en V'. en de com missie, dat zij op iemand een ver keerden invloed zouden gaan uit oefenen. Spreker merkt verder op, dat het voorstel van den heer Box het verst-: strekkende is. Hij wil de voordracht, die or nu is, vernietigen. Do heer BOX Dat wil ik niet. U verdraait mijn woorden. Do VOORZITTER Ik verdraai uw woorden niet. U wilt de voordracht laten vervallen. Ik verzoek u, u par- lomentüir uit te drukken! De heer LOUWERSE vindt liet ver keerd, dat de heer Cos niet. op de voordracht is geplaatst. Welke kor- poruul denkt geen generaal to wor den Dat moeten we-niet uit het oog verliezen 1 {Gelach). De heer VERTON doet een beroep op den heer Box, om zijn voorstel te ondersteunen. Spreker wil B. en \V eerst in de gelegenheid stellen, on hunne meening te plaatsen tegenover die, welke de heer Box heeft verkon digd. Hot voorstel-Box, „om een gasfa briek-directeur te benoemen, die den toestand zal onderzoeken en rapport uitbrengen, en de nu bestaande voor dracht in te trekken'1, wordt niet on dersteund en maakt dus geen punt van behandeling meer uit. In stemming komt het voorstel- Verton. Dit wordt verworpen met 3 tegen 5 stemmen. Vóór stemmen de heer en Verton, Verkooy, Box. Louwerse en De Braai. Tegen de heeren Hooy. Poth, Co beiens, Van Steen, Wolff, Olie, Van Schie en leeuwen. 'lot directeur der gasfa briek wordt benoemd de heer H. J. Hon: uien, met 7 van de 13 stemmen. Drie stommen zijn op den heer Blauw, twee op deu heer Cos en één in blanco uitgebracht. Verhooging van den ga sprij s. Aan de orde komt het voorstel tot rerhooging van den gasprijs. De VOORZITTER deelt mede, dat B. en W.. gezien den verkoop van guscokes beneden den prijs, gezien ook het nodeelig saldo op het gasbe drijf, voorstellen den prijs van het gewone lichtgas op 7 1/2 et. en dien van het muntgas op 9 ct. te brengen (de prijzen waren tot dusver respec tievelijk 7 en 8 ct.). Voor straatver lichting en motoren blijven do prij zen onveranderd Dc hoer VERTON gelooft, dat het nadeelig saldo der fabriek voor een groot deel uit de gasontsnapping voortvloeit. In ieder geval is dat één der factoren. Spreker acht het geen bezwaar, om alsnog niet over te gaan" tot aasprijs-verhoogmg. en vraagt of er (aan do hand der uitkomsten van deze 3 mauiidenj ook al te zeggen is, of dit jaar ook met een nadoelig sal-1 do zal besluiten. Moet de verhanging Werkelijk nlaals hebben, dan acht spreker het onrechtvaardig, dat de muntgasverbruikers zooveel méér moeten betalen. Zij kunnen, in hun groot aantal, niet als de nadeoligston ten opzichte dor gasverbruikers wor den beschouwd. De lieer IIOOY vraagt, of staking in het bedrijf in do eerstvolgende we ken mogelijk kan zijn, in verband met de staking in Engeland. De lieer VERTON weet, dat de ge- meentebegrooting rekende op een win$t van f 6000 der gasfabriek. Maar zij zal dit jaar toch wel rondeeren. Fabrieken als die in Zaandam (die f 2000 nodeelig saldo had) werken ook wel met verlies. Bovendien hebben we de cokes-opbrenest in het vorige jaar overschat. De VOORZITTER merkt op. dat een toestand zooals luer eenig is, omdut hoi aantal muntgasmeters 1500 is en dat der gewone meters daartegenover slechts 300. Spreker zou er niot tegen zijn, om de vroegere verhouding der prijzen te houden en nu de gewone verbruikers 8 en de muntgasverbrui kers 9 ct. te laten betalen. Dit met het oog op de mindere finOnciéelo droag- krucht der muntgasverbruikers. De heer IIOOY constateert, dat dit de minder draagkrachtige verbrui kers niet helpt. De prijs blijft hetzelf de. Spreker stelt voor, 7 1/2 en 8 1/2 ct. als prezen vast te stellen. Do heer LOUWERSE merkt op. dat de gemeente zélf te veel gas verbruikt. Kunnen we dc verlichting niet beper ken De heer VERKOOY Kunnen we de gasfabriek niet verkoopen, en gas in Haarlem vragen De VOORZITTER vindt, dat van die f7000 voor de straatverlichting niet is te zeggen hoeveel er af zal kunnen. Do heer LOUWERSE Een paar duizend grilden kan er toch wel af. Vijfduizend gulden is al heol veel De heer DE BRAAL vindt, dat dc verbruikers niet voor het tekort der fabriek moeten opdraaien l De VOORZITTERWaar wilt u 't dan uit halen De lieer DE BRAAL De heer Li werso hoeft al één ding genoemd. Er zullen nog wel meer middelen te vin den zijn De heer VERTON vindt, dat het niet opgaat, de gasverbruikers een indirecte belasting te laten betalen, om de gom een tebog rooting weer klop pend te maken. Spreker vleit zich, dat de commissie, die middelen be raamt om de gemeente-inkomsten te erhoogen. met voorstellen zal ko men. De heer VERKOOY acht zich geluk kig, a-it hij niet in de gelegenheid i' geweest, om aan de oprichting der gasfabriek mee te werken. We had den indertijd voor denzelfden prijs gas uit Haarlem kunnen krijgen. De arbeiders zijn door den aard der wo ningen aangewezen op Schoten, waar hei goedkoop voor hen is. Maar spro ker komt er tegen op, dat verliezen- in-exploilatie op de zakken der arbei ders worden verhaald, cn zegt te zullen stemmen tegen iedere gas- prijsverhooging. De heer OLIE Afkeuren is gemak kelijk Maar lalon de heeren ons er dan wat anders voor in de plaats wen De lieer VERKOOY meent, dat, als de burgerlijke regeeriog zich strop pen om den hals heeft gedaan, zo er zichzelf maar weer uit moet redden. De heer OLIE Dat gaat te ver, dat is bclcedigend 1 De VOORZITTER verzoekt den heer Verkooy, niet op deze manier door te gaaii. Spreker brengt het gewij zigde voorstel van B. en W. (vaststel ling van den gasprijs op 8 ct. voor gewoon gas on 9 ct. voor muntgas) in stemming. B. en W. zien goen an deren WC" Het voorstel wordt aango men met 8 stemmen tegen 5. gasprijs is dus mot één cent verhoogd. Vóór hebben gestemd do heeren Hooy, Poth, Cobeiens, Van Steen, Wolff, Olie. Van Schie en Teeuwen. Tegen de hoereu Verkooy. Ver ton, Box, Louworse en De Braai. De VOORZITTER antwoordt op de gestelde vraag van den heer Hooy, dat er nop een maand kolen-voorraad is. Daarna houdt alles op. De heer HOOY Dan gaan w© in 't donker I De VOORZITTER veronderstelt, dat als de Entrelsche staking een maand duurt, de toestand in de industrie al lang niet meer houdbaar is. Aan de orde komt de procedure der gemeente in zake den bouw der open bare school. In verband met een ad- den rechtskundigen raads man der gemeente stellen B. en W. voor, te procedeeren op een vorde ring van Mr. Tideman, naar aanlei ding van bet beslag leggen door de gemeente op arboidsloonen van de werklieden. B. en W. stellen voor, over te gaan tot den bouw van een hulpscbool en daarvoor I 16.000 te leonen (waaron der /3000 voor aanschaffing van schoolbanken). Dit voorstel wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De heer HOOY stelt voor, de overige agenda-punten thans te verdagen tot ;n volgende bijeenkomst Besloten wordt, nog liet voorstel der heeren Verkooy en Verton inzake do forcnsenbelasting te behandelen. Dit voorstel bevond zich onder de in gekomen stukken. VOORZITTER betwijfelt, of Haarlem aan een dergelijk verzoek zal kunnen voldoen. Haarlem kan voor Schoten onmogelijk een uitzon dering maken. De heer VERTON meent, dat er toch een begin moet worden gemaakt mot Haarlem te bewegen, niet tot eon forensenbelasting voor Schoten over te- gaan. Spreker wijst er op, dat Ge deputeerde Staten van verschillendo provinciën een different standpunt innemen ten opzichte van liet recht der gemeenten, om forensenhelasting te heffen. Jammer is het, dat juist Gedeputeerden van Noord-Holland der gemeente dat recht toekennen- De heer IIOOY meent, dat de po ging niet veel zal helpen. De Gemeen tewei is duidelijk genoeg. De VOORZITTER blijft er bij, dat het voorstel vreemd is. dat men Haar lem iets vraagt waaraan toch niet kan worden voldaan. De lieer VERTON trekt voor zich INGEZONDEN MEDF,DEELINGEN k 30 rts. per regel. Honderd tegen eer!) dat men na een proef met daarvan voortaan een geregelde gebruiker wordt GOED en GOEDKOOP De beste voonta prijs| 1 Kg. 1.50 -0.80 /^.Kg. 0.42f Jfo - 0.18 jt recht voor, binnenkort met een an der voorstel te komen, b.v. om te requestreeren aan de Regeoring. De heer VERKOOY sluit zich hier bij aan. De vergadering wordt te kwart vóór twaalf uur gesloten. BENNEBROEK. Aan den heer K. Schipper is eervol ontslag verleend als brievengaarder alhier. De heer Schipper gaat den dienst met pensioen verlaten. Binnenland TWEEDE KAMER. Het volgens den hoer Heemskerk zoo dood-onschuldige bouw-vvetteke, dat bestemd is om voor de kosten van bouw van bijzondere scholen (ook needs bestaande) oen subsidie uit de staatskas toe te kennen van 2 1/2 pet. per jaar van 25 pet der totaal-uitga ven en dat, oorspronkelijk op f 230.000 geraamd, door de aanneming van het amendement-van der Molen c.s. den Staat op minstens f 520.000 zal komen te staan per jaar is gisteren met 46 tegen 36 stemmen aangenomen. Links tegen rechts. De poging door de hedren Smeenge, Ketelaar en Ter Laan vooraf nog beproefd (als meerderheid van de Commissie van 'rapporteurs) om dan in elk geval Voor de openbare scho len, een evenredig gelijke verliooging van uitkeering, ad 62 1/2 pet. van de bouwkosten, voor de gemeente te ver krijgen, ten einde de van rechts zoo hoog geroemde gelijkheid en waar heid te behouden, wat de bouwsub- sidies betreft, mislukte en vveYd met 49 tegen 35 stemmen afgewezen. Al leen de hoer Van Karnebeek stemde van links er tegen, omdat hem de regeling der kosten voor de openba re scholen bij deze wet niet op zijn plaats scheen. Overigens werd bij 't debat over dit amendement slechts herhaald wat de vorige dagen tot vervelens toe was betoogd. Er was geen gelegenheid en die zou zelfs bij het amend, er niet konten, want de gemeenten houden een voorsprong, ook door de subsi dies van art. 53 der wet, die men, ge lijkheid willende, ook voor de bijzon dere scholen diende verkrijgbaar te stellen. De lieeren Van Wijnltergen, de Geer en de Minister bes Lieden het amend, krachtig. Zij wezen er op, dat de gelden voor de openbare school uit de openbare kas kouun. geheel, hetzij dan in rijks- of gemeentebelas tingen opgebracht, terwijl die voor de bijzondere school voor 't grootste deel nog van particulieren moeten komen, die gedwongen zijn ook voor de openbare school bij te dragen. De hoeren Ter Laan, de Meester, Kete laar en Smoenge verdedigden het amend, echter om der wille van het recht op de uitsluitend aan de over- J te als zorg door de Grondwet opgedra gen openbare school, maar zij eisch- ten vooral dat, als men hot subsidie voor het bijzonder onderwijs uit de schatkist verhoogde, dat ook zou ge schieden ten aanzien van de openba re scholen, wijl men anders, vooral ten platte lande, do stichting van kleine bijzondere schooltjes gemakke lijk maakte, ton nadeeJe van hot openbaar onder w ij Ook tegen de Lnaneieele politiek dor Reg., die maar zonder aanwijzing van midde len, tonnen gouds meer let votesren, kwam do hoer De Meester nader op. Het slot was evenwel dat het amend, •oor de gelijkstelling afgewezen en het voorstel der RegcOring, zooals 't door het amond.-v. d. Molen c.s. ge wijzigd is, aangenomen werd. Da Kamer heeft daarna een aan vang gemaakt mot de regeling van den rechtstoestand dor van ouds ge naamde gemeens heerlijke weiden van Gooiland, waarbij de hedr M'r. S. Gratama, lid van don Hoogen Raad, de Ministère als lteigeerings- Commissaris ter zijde staat. Er weid geen algemeen debat ge- vodrd. En de eerste 36 artikelen zijn goedgekeurd, tan deele met een paar door den heer De Wijkerslooth de Weerdesteyn voorgestelde wijzigin gen, waardoor het lidmaatschap van de vereeniglng „Stad en Lande van rw> Gooiland" niet binnen een jaar na de de motie in. maar behoudt zich het meerderjarigheid van de rechtheb benden behoeft te worden aange vraagd, Mot 51 tegen 11 stemmen word dio voorwaarde geschrapt. Daarentegen werd een amend, om de rechten van de weduwen en minder jarig© woezon van erfgooiers niet bij Reglement vast te stellen, doch in de wet to erkoneu, met 52 tegen 12 stommen verworpen. Op een wenk van den lieer Van Hamel word bepaald dat ook op 't plan van verdeoling dor goederen bij ontbinding dor vereeniglng, God. Staten van Noord-Holland zullen worden gehoord. A propos het l:d van Ged. Staten, de hoer Ferf, die straks als lid de Tweede Kamer èn van 't gewes- telijko College van Noord-Holland af treedt, om in de Eerste Kamer zif ting te namen, was gisteren nog in de vergadering aanwezig en ontving van vele zijden gelukwensclieh met zijn benoeming in onzen Senaat. Heden wordt het Erfgooiersdobat voortgozet. DE STAKING DER SCHEEPSBOU WERS TE AMSTERDAM. Het aantal stakers aan de „Nedor- landsche Scheepsbouw-Maatschappij" is uitgebreid met 24 schilders on pik kers, die aan het Soerabaja-droogdok te Schellingwoud© den arbeid hebben neergelegd. DE EIGENWERKMAKERIJ IN DE DIAMANTINDUSTRIE. Do bondsraad van den A. N. D. 13 nam een besluit ter beteugeling der eigenwerkmakerij. PENITENTIAIR MUSEUM TE AMSTERDAM. Bij koninklijk besluit is besloten tot het oprichten van een Museum voor Gevangeniswezen en Dwangop- voeding, dat zal worden gevestigd in de universiteit to Amsterdam. Dit Mu seum is bestemd om te bevallen allo mogelijke voorwerpen, dio inlichtin gen kunnen geven omtrent do inrich ting van gevangeniswezen en opvoe dingsgestichten. Men stelt zich voor, in het museum te plaatsen model len van verschillende soorten gevan- gonisinrichtingen de inrichting der cellen, voorwerpen, die »n de gevan genissen cn gestichten gemaakt wor den, systemen van gestichtsin richting en verder alles, wat op dat gebied be langrijk is. De bedoeling van het inrichten van dit Museum is om het te doen strek ken voor onderwijs, doch ook om liet bolangstcllend dee! van het publiek, om rechters en rechterlijke ambtena ren in de gelegenheid ie stellen, zich wat nader in het materiaal in te don ken. Bij de regeering schijnt het voor nomen te bestaan, dit Museum ook voor de breedere opleiding van gevan genis- en gestichtspersoneel dienst baar te maken in het algemeen ge sproken, om deze gebieden van het strafwezen, waar het publiek zoowel als de magistratuur nog te weinig aan deel nemen, meer bekend te ma- ken en te laten zien, wat vooral ten onzent, maar ook elders daarop wordt gedaan. PALEIS-RA ADHUIS-QUAESTIE TE AMSTERDAM. Naar aanleiding van de te Amster dam gehouden vergadering van nota belen, met het doel een adresbewe ging uit te lokken in zake het vraag stuk Paleis-Raadhuis, is een adres aan eenige honderden Amsterdam mers verzonden, met uitnoodiging, daaronder hun handteekening te plaatsen. De stellers van het adres mee non, dat daardoor aan dc bedoe lingen, die bij een groot deel van Am- sterdam's "bevolking levendig zijn, op waardige cn hoffelijke wijze uiting wordt gegeven. Het adres is gericht aan den Minis ter van Binneniandsche Zaken, en verzoekt aan do Regeoring, harer zijds, te willen steunen en bevorde ren, dat, met inrichting van oen nieuw, waardig Koninklijk verblijf te Amsterdam, het Koninklijk Paleis op don Dam to Amsterdam weder ter be schikking van dc Gemeente word© ge steld. WEER GEPAKT. De tweede ontvluchte krankzinnige uit Modemblik is te Wognum gepakt Beiden zijn dus weer terecht on („veilig" opgeborgen. EEN GEMEENTERAAD XN STAKING. De raad van de Friesche gemeente Het Bildt wilde 't maximum van den hoofdelijken omslag verhoogen, om wat meer van do geldleerungen te kunnen aflossen. Ged. Staten van Friesland hebben dit besluit niet goedgekeurd, in overweging werd ge geven do schoolgelden voor do open bare schooi te verhoogen. Daar wil de de gemeenteraad evenwel niet van hooren. Thans heeft ook de minister do verhooging van 't maximum van den hoofdelijken omslag niet goedge keurd. De raad besloot daarop... de zaak verder niet meer te behandelen. Wat van deze forineele werkstaking ten aanzien van een belangrijk punt der administratie het gevolg zal zijn is moeilijk te zeggen. De opgemaak te begrooting zal niet kunnen worden goedgekeurd, een kohier van hoofde lijken oiusiag zal niet vastgesteld orden. H. J. WALESON, assistent-iesident van Socrabaja, oorzitter van den gemeenteraad v an Soerabuja, is, volgens een hier te lan de ontvangen telegram, overladen. LICü. OPVOEDING VAN RIJKS WEGE. Zooals wij reeds meedeelden, kan binnenkort van Regeoringsvvege de vaststelling worden tegemoet gezien van ©enig© algemeene regelingen tot vermeerdering van het aantal perso nen, geschikt tot deskundige leiding van lichaamsoefeningen en tot bevor dering van de lichamelijke volksont wikkeling Men is van meening, dat meer nog dan aan don van Regeeringswege tot dusver verleenden niaterieelen steun de arbeid voor de lichamelijke volks ontwikkeling thans behoefte heeft aan bekwame leiders van oefeningen van J jeugd en jongelingschap, aan perso- non die, toegerust met de noodigo kennis, deze oefeningen op goede ba nen weten te voeren on te houden. Daartoe zal een instelling worden opgericht, waaraan niet alleen oefe- ningsleiders als bedoeld kunnen wor den gevormd, maar ook onderwijs krachten in staat om buiten die in stelling aan plaatselijke cursussen daartoe geschikte personen tot oefe- ningsleiders te bekwamen. Boven dien zal aan die instelling ook mili tair personeel onderricht kunnen ont vangen. Do bedoelde instelling zal worden verkregen door uitbreiding en lier- vorming van de gymnastiek-afdee- ling van de Normaal Schietschool tot een zelfstandigo gymnastiekschool, welke gevestigd /al worden te Utrecht ru net gebouw, dut thans dienst doet als kazerne voor het éde bataljon van hot 9e regiment infanterie. Nabij het bedoelde gebouw te Utrecht is tevens voldoende open terrein be schikbaar voor opeaiuchtoefeningen en spelen. De school zal haar taak vervullen: A. wat betreft de bevordering van de deugdelijkheid van hel militair on derwijs in de gymnastiek, het scher men en het zwemmen, door aan offi cieren en onderofficieren van hot le ger hier te lande en van het leger in Nedorlandsch-Indië de voor liet doel vereischte practisch© en theoretische bekwaamheid in die vakken bij te brengen. en B. wat botreft het vormen van arbeidskrachten ten behoeve van de lichamelijke volksontwikkeling- ten eerste dopr ingelijfden bij de militie in werkelijken dienst theore tisch en practisch te vormen tot des kundige leiders van lichaamsoefenin gen. ten tweede door officieren en onder officieren van het leger hier te lande te bekwamen tol. leiders van sen, ten doel hebbende daartoe schikte personen in hun woonplaats te vormen lot leiders van lichaams oefeningen. Ingesteld worden twee examens, liet eerste ter verkrijging van getuig schrift A, voor geschiktheid om op te treden als leider van lichaamsoefe ningen en B. als leider van plaatse lijke cursussen tol opleiding van spel leiders. Leeraren M. 0. in de gym nastiek worden geacht houders te zijn van beide getuigschriften. De houders van deze getuigschrif ten zullen voor het geven hierbedoelde onderricht van Rijks wege beloond worden. Voorts bestaat liet over te gaan tot de benoeming van een inspecteur van de lichamelijke opvoeding, op een jaarwedde van f 4000 .benevens f 1000 voor schrijfloo- nen, enz. POGING TOT DOODSLAG. Een 21-jarige commensaal heeft zijn kostbaas, wonende in de Haarlem merstraat te Amsterdam, ernstig met een bijl aan 't hoofd verwond, na een ruzie over die vrouw van den kostbaas. De dader is in 't Huis van bewaring opgesloten. De toestand van den getroffene is bevredigend. DE DIEFSTAL BIJ „DE HOOP". Er zijn eenige medailles gevonden, afkomstig van de inbraak, die eenige maanden geleden plaats had in het clubgebouw der Amsterdamse he roei en zeilverceniging „De Hoop". Daar door zijn gegronde vermoedens gere zen, ual de personen, die gevangen zitten voor de inbraak bij de A. E. G. ook meer van deze inbraak weten. A. N. D. B. Op I Maart j.L bedroeg het aantal leden van don Alg, Ned. Diamantbe- werkersbond 9661. MINISTER COLUN'. Men meldt uit 's-Gravenhage: De minister van Ooirlog gaat heden de mitrailleurs oefeningen bij den Bergschen Iloek bijwonen. Do minis ter zal vergezeld worden door den oommandant van het veld leg e'r en majoor Alting van Geusau. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De werkman A., die de vdrige weak op de Berghuizor Papierfabriek te Hattem onder oen machine raakte, is gisteren aan de gevolgen overleden. LANDVERHUIZERS VERKEER. Tengevolge van de ophooping, te Rotterdam, van land vei huizers, be stemd voor het vervoer naar Ameri ka per Uranium Steamship Cy., die echter niet beschikt over voldoende scheepsgelegenheid, is de Hollandsche gTens heden lijdelijk gesloten yoor landverhuizers, die met genoemde lijn zouden willen reizen. ONZE VLOOT. De Prins der Nederlanden heeft 't beschermheerschap aanvaa'rd van de Nederlandsche vcroeniging Onze Vloot te 's-Gravenhage V. E. O. De vereeniging tot vereenvoudiging 'en verbetering van examens en on derwijs houdt 4 April lia're 12e a'ge- meeue vergadering te Amsterdam. ONVOORZICHTIG. Op het Centraalstation te Utrecht is een reiziger, genaamd F. V., ko mende van Amsterdam, uit trein 203 gesprongen, vóórdat deze stil stond. Hij viel tusschen liet perron en den trein en werd ernstig aan het rechter been gewond. Dr Vinoecnt verleende onmiddellijk geneeskundige hulp, waarna de gewonde per eerstvolgen de n trein naar Amsterdam vervoe'rd werd. HUWELIJK VAN MEVR. JULIA CUYPERS. Donderdag is te De Steeg, bij Arn hem, in den echt getreden de too- neelspeelster mevrouw Julia Cuypers met den heer Moritz Woudhuyzen, koopman te Amsterdam. Getuigen bij liet huwelijk waren de heeren Jhr. A. W. G. van Riems dijk te Haarlem, mr. P. W. <le Ko ning, advocaat en rechter plaatsver vanger, Hendrik Wertheim, notaris, en mr. Gottfr. Parser, advocaat en procureur, allen te Ainslcrdoiu. UITBREIDING WERKING ONGE VALLENWET. Nnnx dc N. R. Ct. verneemt, zal hel NederJandscJi Verbond van Vakvor- eenigingen binnenkort ecu adres aai» den minister van landbouw, handel en nijverheid zenden, waarin zal wor den verzocht de werking van de On gevallenwet uit te breiden, hoofdza kelijk met betrekking tot do uitkeo- rineen en tevens aangedrongen zal worden, oio categorieën van arbei ders in de wet op te nemen, die er thans nog buiten vallen. ROTTERDAM GARN1ZOENSTAD. De Voorzitter deelde in den Rottsc darnschon gemeenteraad mede, dat de hoer Spiekman vefrlof had ge vraagd, vragen te mogen stellen, in verband met de gepubliceerde be richten volgons welke Rotterdam garnizoen zal krijgen. Het voorstel van den Voorzittdr om, in verband met het gesprokene in ©en geheime raadsvergadering, het gevraagde verlof niet te verleenen wordt aangenomen met 35 tegen 3 stemmen. De heer Spiekman protesteerde ts- gen deze wijze van handelen. De bun gerij wordt op die manier met l>o hoorlijk ingelicht, zoo zei hij. VERDRONKEN. Gistermiddag is te Zuid-Scliarwou- de een 6-jaïig jongetje van deu heer Grootjes te water geraakt cn ver dronken. De 50-jarigo landbouwer llentum, 1© Kic!windeweer, is verdronken. lljj laat tien kinderen bij zijn eclitgenoo- to achter. DOODELIJK ONGELUK. Woensdag kreeg do 50-jarige heer G. Kikkert te Texel een blok van een stroowagen op het hoofd; hij bleef op de plaats dood. LASTIGE W OONWAGEN- BEWONEKS. Te LTfelte zijn woonwagenbewoners zeer brutaal opgetreien. Bij den ca féhouder Schenkel werden een paar paarden gestald, die den volgenden morgen worden opgehaald. Gewei gerd werd het stalgeld te betalen. Op aandringen van den caféhouder werd echter voor één paard betaald. Onder bedreiging vertrokken de twee man. ncn met de paaiden. Echter spoedig •daarna verschenen 5 mannen en oen vrouw, gewapend met revolvers en geweren, en naderden liet luns van Schenkel. Deze trok zich in huis te rug en sloot alles zorgvuldig. liet volkje loste daarop eenige schoten, maar vertrouwde de zaak blijkbaar niet, althans ze trokken daarna at BOL'W WE 1'J E. Dc Tweede Kamer nam met 46 te gen 36 stemmen (rechts tegen links) het Bouwwetje aan. DEPOT VAN DISCIPLINE. De ,,Mid<L Ct.' meldi, dat met in gang van 1 April e.k. het Algemeen Depót van Discipline te Vlissiagen wordt opgeheven. HERTEN IN ONS LAND. In de bosschen te Ureterp en Duu'rs woud© (Fr.) vindt men thans ve'o herten; men ziet ze in kudden van 8 en 10 stuks. Men verwacht, dat in den a.s. herfst in Friesland ook de jacht op dit wild zal worden toegestaan. DR. KUYPER. De oud-Minister dr. A. Kuyper hoopt nog in den loop van deze maand in Groningen en te Leeuwarden op te treden, te Leeuwarden voor Patri monium en het Prov. Comité van An ti-Rev. Kiosvereen. in Friesland. („Ned.") HET TOTAAL AANTAL STAKERS IN AMSTERDAM. In het gehoel staken er nu in Am sterdam volgens opgaven aan 't Hbid. verstrekt, in de verschillende bedrij ven ruim 1250 gezellen. De stakers zijn aldus verdeeld: Loodgieters: pl.in. 580 (onder wie 130 jongens) stukadoors: pl.m. 65; opj>crlieden: pl.m. 15; eleetriciens: pl.m. 320; scheepsbouwers: pl.m. 210 (onder wie 57 jongens); bituni-iriastiokwerkers: 24; steenkolenwcrklieden 50. CHR. LANDBOUWERSBOND. Te Rotterdam is besloten tot op richting van den Christel ii ken Land- bouwersbemd in Nederland. SOCIALE WEEK 1912. Met goedkeuring van Z. D. H. Mgr. den Bisschop van Breda, zal dit Jaar de Sociale Week gehouden worden t« Breda. In overleg met het l>estur van liet Diosecaan Comité is als ijd vastgesteld 1 tot 8 September, en a's algemeen onderwerp „Rechtvaardig beid eu Naastenliefde". PARKSCHOUWBURG OPENBARE LEESZAAL TE AMSTERDAM. In dio vergadering der commissi* voor een© openbare leeszaal word be sloten aan het gemeentobestuo'r to antwoordman, dat inen geiic.gd is in t© gaan ap 't aanbod om een gedcelu van liet tdrrem van den Parkschouw burg te bestemmen vooi den bouw van een leeszaal. TARIEFWET. Achttien agenten en handelaren in Belgische gist in Nederiand hebben tot de tweede Kamer bot verzoek - richt tot het ontwerp-fa i h t niet aan to nemen.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6