NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29e laargang. No. 88'l Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 12 MAART 1912 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E R T E N TIN: per drie maanden: Van 15 regels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem- '-20 öijS&yLa Haarlem van 1—-5 regel6 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der B'j Abonneraent aanzienlijk rabat. gemeente)J-30 ~£f Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 (gy rf" §o£|Cts. voor 3 plaatsingen k contant OöfluBtreerd Zondagsblad, 'voor Haarlem' I I I I I 0 'sili Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. vde omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER I STAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Mededeeling. Het Tweede Deel van Bul- wers werk „DE LAATSTE DAGEN VAN POMPEJI" ligt voer de geabonneerden op onze Romanbibliotheek a 10.45 gebonden en a f 0.25 Ingenaaid gereed ter afhaiing aan ons Bureau Groote Hout straat 53. Se Administratie. AGENDA WOENSDAG 13 MAART. Gemeenteraadsvergadering, IJ uur Schouwburg: Optreden van Het Duit sche Tooneel", 8 uur. KI. Veroeniging: Bioscoopvoarstel- ling. OM ONS HEEN No. 1505 Veroordeeling Ba Geiangenlsstraf. Evenals in alle beschaafde landen bestaat ook te onzent oen vereeni- ging, wier deel is ontslagen gevange nen te brengen in een voor hen ge schikte betrekking, vooral ook in een goede omgevingliefst om hen weer te plaatsen in den atand, waartoe zij vroeger behoorden. Mot een ©enigs zins barbaarsch woord wordt dat reclasseering genoemd, zooals een ontslagen gevangene in datzelfde taaltje een déclassé hoet. In liet voorbijgaan kan gezegd worden, dat iemand ook om andere redenen, door algemeen erkend slecht gedrag bij voorbeeld, een déclassé worden kan, dat wil zeggen door de omgeving, waartoe hij behoorde, kan worden uitgestooten, zonder dat hij nog ge vangenisstraf behoeft te hebben on dergaan. Dat laatste gebeurt evenwel niet spoedig. Fainiliën, die het ongeluk hebben, een dergelijk element in hun kring te bezitten, volgen liefst de struisvogelpolitiek en verbeelden zich, dat het slechte gedrag van neef of broeder niet algemeen bekend is. Eerst wanneer hij met den strafrech ter in aanraking en tengevolge daar van in de gevangenis komt, trekken rij meestal de handen van hem af, ook wanneer het feit, waarvoor hij veroordeeld werd, op de weegschaal veel lichter is, dun zijn wangedrag van jaren her. Het is in t algemeen merkwaardig om te zien, welke verkeerde voorstel ling de meeste, ik zou bijna zeggen alle, menschen zich maken van het doel en de beteekenis van gevangenis straf. De juiste opvatting is deze. Zoodra een overtreding van de maat schappelijke orde bekend is gewor den, stelt de justitie een onderzoek in, zoodra gebleken is, dat die vast staat, wordt de overtreder veroor deeld en zoodra het vonnis onaan tastbaar is geworden, volgt de straf opsluiting in een gevangenis. Voor zoover het verblijf in zoo'n gebouw den gevangene onaangenaam is, kan men spreken van wraak, die do sa menleving op den misdrijver uit oefent de hoofdzaak van de straf, 'de ethische gedachte, is deze. dat hij da gelegenheid heeft, in de stille rus tig na te denken over het bedreven kwaad en, daartoe aangespoord door do toespraak van daartoe geschikte bezoekers (predikant, geestelijke, di recteur) zich voor te nemen, in de zelfde of in een andere fout niet meer te vervallen. Hoe wo nu evenwel de gevangenis beschouwen, als plaats der wrake of der overpeinzing, zooveel ls zeker, dat de misdaad daarmee geboet be hoorde te zijn, de misdadiger daar over niet verder lastig gevallen, daar aan niet meer herinnerd moest wor den. Zoo is ook inderdaad do toestand buiten het gebied van strafwet en ge vangenis Als een kind kwaad doet en daar voor door de moeder gestraft wordt, is de zaak daarmee afgeloopen. Komt het op school en begaat liet daar een overtreding tegen de orde. dan volgt even zeker straf, maar, is die eenmaal ondergaan, dan is 't ge beurde totaal afgesloten. Begaat later de jongeling een fout, die hem door vrienden en kameraden kwalijk genomen wordt, dan is een ruiterlijke erkenning van o*-"©lijk. een openhartige verontschuldiging, voldoende om de zaak te doen ver geten. Of weleen flink pak slaag brengt hem toj het hizicht van het kwaad. Maar in beide gevallen is daarmee de zaak uit. En ook In later jaren, wanneer er geschil ontstaat tusscheai mannen, is een frank ver- ontschuldisingswoord in den regel voldoende om het geschil ten einde te brengen. Overal zien we dus kwaad en boete in de maatschappij tegenover elkan der staan, waarbij de boete het kwaad uitwischt Bij de toepassing van de 6trafwet is dat anders. Nauwelijks heeft de veroordeelde de gevangenis verlaten, otf zijn ellende begint pas. Zijn vroegere omgeving neemt.hem niet meer op, een betrek king kan hij moeilijk of niet meer krijgen, informaties over zijn persoon blijven, zoolang hij leeft, dit feit uit zijn geschiedenis vermelden, hij kan bijkans geen hoekje van de wereld moer vinden, waar hij vrij is voor de gevolgen van dien éénen misstap. Men zegt daarbij niethij heeft gestolen, hij heeft mishandeld, hij heeft een misdrijf tegen de zeden be gaan maar: hij heeft gezeten. Hij heeft eezeten, dat is wat hem kwalijk genomen wordt. Let wel op niet het misdrijf wordt hem verweten, maar de boete. Redeneerden we ver standig, dan zouden we moeten zog gen „t is waar, de man heeft zich vergrepen, maar hij heeft er voor in de gevangenis gezeten het misdrijf is dus geboet Integendeelhet fedt. dat hit boete gedaan heeft, is juist de grief. Hoe komt dat? Vooreerst omdat we nog lang niet ver genoeg afstaan van de Sparlahen, die sommige mis drijven goedkeurden (diefstal bijvoor beeld). mits die niet ontdekt wer den. Of wordt niet nu nog menig schurkerijtje verdragen, ja, wanneer de bedrijver er rijker door werd, zelfs in stilte bewonderd, wanneer de strafrechter er maar geen vat op ge kregen heeft Dat is de eene oorzaak. De tweede ligt in de inrichting van onze gevan genissen. Er is geen somberder, naar- geestiger gebouw denkbaar, diarbij werkt het gevangenpak, het masker op de fantasie van den mensch, die er buiten blijft, soodat wie het ge bouw verlaat iets schijnt te hebben mee gekregen van het nare, het lee- lijke, dat er in rondzweeft, iets dat nooit meer kan worden afgeveegd. Te pronk stéllen on brandmerken zijn afgeschaft, niemand zou zo "ooit meer willen invoeren, maar bij de tegenwoordige opvattingen over gevangenisstraf is zij niets andere dan een brandmerk, waardoor de getroffene eeuwig als een minder waardige in de samenleving te pronk wordt gesteld. Er komt langzamerhand verbete ring de misdadige jeugd wordt in scholen opgevoed, men zal met tertijd ook voor de misdadig© oude ren iets beters verzinnen, dan ge-tra liede hokken, die een uiur daags wor den opengezet, om den bewoner te luchten". In afwachting daarvan zou liet evenwel geen kwaad doen, wanneer de publieke opinie do boet© leerde beschouwen als uitwisscliing van misdrijf, niet als brandmerk. Do voorwaardelijke veroordeel ing is nu in aantocht hoe zal de publieke opinio deze beschouwen Zal zij strenger durven zijn. dan de rechter, die de ten uitvoer legging van de straf heeft opgeschort om vroeger goed gedrag en omdat er weinig vrees is voor berlialing Natuurlijk doelde ik hier vooral op gelegenheidsmisdadigers, de beroeps misdadiger heeft het aan zichzelf te wijten, dat juist om de herhaling van zijn misdrijven geen mensch meer met hem in aan raking komen wil Voor hem is ook de strafwet stren ger, dari voor anderen daar wan neer hij minder dan vijf jaar vroeger ook al een misdrijf beging, de straf voor hot nieuwe kwaad verzwaard Stadsnieuws De kansen van üe kermis. Hoe zal 't Woensdag (aangenomen, dat het onderwerp aan de orde komt) niet het vooistel-Bregonje tot af schaffing van de kermis gaan W ij rekenen als voorstandera der afschaffing de heerenSchram, Thiel, Van Rossum, Tbijssen, Las- schuit, Krolago, Loosjes, De Braai, Tjeenk Willink, Modoo, Middelkoop. Brogonje, Stingenberg, Weijland en Elffere. Te zomen 15. De heer Middelkoop is ziek, blijft dus 14. Voor tegenstanders van de afschaf fing hebben wij aangezien de heeren.- Rinkema, Welsenaar, Hulswit, Spoor. Schreuders, Timmer, Kruseman, Van Styrum, Kleynenberg, Van den Berg. Soignette ,De Breuk, Loomeijer, Vis ser, Van de Kamp, Levert. Wilkens on Dr. Merons, te zamen 18. Hiervan gaat af de heer Rinkema, die ziek is (men zegt. dat hij van mee ning veranderd was en dus vóór <te afschaffing zou hebben gestamd) blijft 17. Twijfelachtig bieok in den laatsten tijd de opinie van don heer Van den Berg. dio ons 11 Januari verklaarde, dat hij hem de overweging begon te gelden, dat <le kermis tegenwoordig minder voorziet in een bestaande be hoefte, maar dat hij nog goen beslis sing genomen had. Thans hebben wij den heer Van don Berg daarom gevraagd naar zijn besluit, maar zonder resultaat. De heer Van den Berg zal zijn beslissing van de debatten doen afhangen. De kermis Reeft <Tus "een klein kans je, om Woensdag nog niet te worden afgeschaft. Verwond. Maandagavond omstreeks 7 uur ge raakte een knecht van de waschin- richting van den heer Houtkamp, Amst. Vaart 22, met twee vingers tus- schen do wringmachine, waardoor deze lichaomsdeelen verwond werden. De patroon, die te hulp schoot, kwam met zijn linkerhand eveneens tus- schen de machine en bekwam kneu zingen, welke geneeskundige hulp noodzakelijk maakten. De heei- N. W. Vrolijk, die sedert eenigon tijd den cursus in het verlee- nen van eerste hulp bij ongelukken, uitgaande van de Rijksverzekerings bank, volgt, legde een noodverband. TOOROP-TENTOONSTELLING. In 't najaar zal liier ter stede een tentoonstelling worden gehouden van werken van Jan Toorop, waarbij de schilder-zelf een rede over zijn kunst, met llchtboelden verduidelijkt, rol houden. Een begin van schoor- sleenbruitd ontstond Maandagmiddag om een uur of zes ton huize van F. Schols in de Ruysdaelstraat Met een hark werd het root uit den schoor steen toegestoken, en aldus bet vuur gebluscht. i o w a i e r. Maandagnamiddag te 5 3/4 uur wa ren oonige jongens aan liet rijden met een wagen, op den Burgwal, twee jongens zaten er in. Onverwachts reed de wagen te water. Een der jon gens kon nog bijtijds uit de kar sprin gen, maar de andere, genaamd Tol, wonende Burgwal, viel te water. Hij is evenwel dadelijk gered door den koopman Boogaard, die hem van den wal af kon grijpen. Later is de wagen op het droge gebracht. KIJKJES VAN DE STRAAT. Onze po.ardetram. Ouzo goede oude paordetram, met 'r bedaagde koetsiers en niet minder bedaagde naardien, is een genoeglijk vervoermiddel, vooral :il3 men oens wat tijd over heeft. Dan is het achter baken van de tram een aardige uit kijkpost. Natuurlijk moet men zorgen er niet met meer dan drie man op te staan, want dan hangt het vervoer middel achterover en heeft (als er vóórop tenminste niemand staat) bij een brug veelal neiging om het rechte spoor te verlaten. Die gebeurlijkheid kan men dus vermijden, door alleen op het meergemeld© achterbalcon te gaan staan en te zorgen, dat men geen al te zware sisaar ousteekt. Dan is de rit aangenaam en afwisselend. Ge ziet alle andere vervoermiddelen passeeren, om de eenvoudige reden, dat ze allemaal harder rijden. Ge hebt een mooi uitzicht op veel fraaie win kel-étalages, en een aangename con versatie aan den conducteur, die mee deelt, dat het paaixl en hijzelf allebei al twintig jaar ln dienst zijn, en dut het mooi weer is. En dan hebt ge nog de kans op incidenten. Van dit soort Ge hobbelt genoeglijk per paarde- tram door de Barteljorisstraat. en de conducteur deelt juist mee, „dat er in rijn jeugd ook geen asphalt was", en „dat toch niemand daar aanstoot aan nam".... als plots de trom stopt. Fr gaat geen passagier te of uit 't moet dus om een bijzondere reden zijn. Janse1 schreeuwt de koetsier naar achteren. Renne we d'r uit Nee, we benne in hun rails I Ik kom al 1 De passagier van het achterbalcon wandelt natuurlijk mee, ziet dadelijk het tragische van 't geval. Z'n tram is op 't verkeerde spoot, en staat op den hoek van de Markt tegenover ,,die van den andere» kant". De twee paarden staan neus aan neus en kij ken elkaar welwillend aan. 't Geval is bedenkelijk. Het tram personeel van den waven, die in 'r recht dus in 't goed spoor is, ver schijnt ook ten toonéfele. en do vier naardetram-officials houden een ern stige conferentie, terwijl de twee paarden elkaar fixeeren, en het pu bliek lacht Besloten wordt, om tram A (die in 't verkeerde spoor is) terug te duwen over den wissel, t Is maar een klein eindje, en er hoeft dus ntet „omgespannen" te worden. Twee conducteurs, een slagersjon gen en een leeglooper zetten zich schrap te-cen 't voorbalcon, en trom A verwijdert zich langzaam van tram 13, terwijl paard A langzaam achter uitsjokt. Midden op den wissel scheppen de ijverige duwers van het vehikel even adem. En terwijl 'n straatjongen met on- miskenbaren humor opmerktWat. het die eleklriesoteit toch 'n kracht I, toont paard A niet minder humor, door zich plotseling schrap te zetten en weer vooruit te gaan, naar z'n collega. Hij stopt bijtijds. Do slagersjongen vloekt, de leeg- looper ook. De conducteurs niet; die waardeeren wel 's zoo'n afwisselin- getje. Er wordt opnieuw geduwd. De leeglooper assisteert niet meer, zegt. ,,dat-ie zich niet door 'n knol laat De tram bereikt weer den wisscL Mot-je nog vèr brult een gamin-de-H aarlèmin de onver- valscht© terminologie. En er gaat 'n hoeraatje van het publiek op, als de wapen even later werkelijk in "de spoor zit, en tram A en tram B, ieder naar haar richting, gemoedelijk weg- hobbelen. AANBESTEDING. Gisteren is door het College van Regenten over de Gevangenissen al hier. in de Strafgevangenis, in het openbaar aanbesteed De levering van de benoodipde brandstoffen voor deen tijd van één jaar, ingaande 1 AnrU 1912 en eindi gende 31 Maart 1913. Slechts 2 biljetten waren ingele verd. Ingeschreven is door \V. H. van Staveren. Haarlem Belgische anthraciot voor f 1.85 per 100 kg., lange turf voor 0.65 per 100 stuks, korte turf voor /0.65 per 100 stuks. F. Perquin, Haarlem lange turf voor f 0.75 per 100 stuks, korte turf voor f 0.75 per 100 stuks. HINDERWET. B. en W. berichten, dat ter secreta rie ter visie is gelegd het request met de bijlagen van de firma Dyserinck Zonen om vergunning tot oprichting van oen vetsmeltorij in een gebouw, te stichten op een terrein aan het Zuider Buiten Spaarne en waarin een stoomketel van 7 vlerk. M. ver- waraiingsoppervlak i9 geplaatst. Droevig ongeluk. De familie Schónhuth wordt in de laatste weken zwaar beproefd. Over leed onlangs to W iesbaden de oude heer Schónhuth, thans is diens klein zoon, de 22-jarige Carl Wilhelm Ott- mar Schónhuth, door een ongeluk om bot leven gekomen. Gistermiddag bevond de jonge man in de fabriek op den hoek van de Anegang en de Schagchelstraat zich op eon afdak van een hoogte van een nieter of vier, bij 't optakelen der werkfusten, toen hij er uitgleed on van hot dak viel. Noodlottigerwijz© kwam hij daarbij op hot hoofd te recht, waardoor hij een schedelbreuk bekwam en hedenmorgen om half 8 overleed. Da vergiftigingszaak ln da Hianwe Meer vaar 't Hof. Woensdagmorgen vangt voor het Amsterdainsch© Hof de behandeling in hooger beroep aan 5 an de Rechts zaak togen deai bakker Martin us van Exter, wonend in het gehucht Nieuwe Moer, in het oosten van den Haar- 1 ammeTTDoerpoiderwien ten last© ge legd wordt zijn vrouw te hebben ver moord door toediening van arsenicum. Men herinnert zich, dat de zaak tegen Van Ex ter verband houdt met die te gen de weduwe Martha Elisa Hoo genhout— De Haan, die op 18 Augustus terecht heeft gestaan, ter zake von t feit dat z haar echtgenoot, den met selaar Jan Hoogenhout heeft vermoord eveneens door toediening van arseni cum. Beiden zijn echter op den 21 sten Augustus door de Haar'.emsche Recht bank van dc ten laste legging vrijge sproken. M'r. Hoyer, de Ambtenaar van het O. M. bij de Haarlemsche Rechtbank kwam echter in hooger beroep bij het Hof te Amsterdam. Na een langduri- gen tusschentijd, die benut is om een nadere instructie te houden, heeft d© Procureur-generaal bij 't Amsterdam- sche Hof nu besloten, om de zaak te gen Martiirus van Exter door te zet ten. Hot schijnt in het voornemen van den P.-G. te leggen, cm ook de zaak te gen de weduwe Hoogenhout-De Haan vóór 't Hof te brengen, indien in d© zaak-Van Exter een veroórdeelend vonnis volgt. Want indien Van Exter vrijgesproken wordt, zal er wel zeer waarschijnlijk geen kans zijn op ver- oo'rdoeling van d© Vrouw, tegen wie in elk geval minder bewijsmateriaal aan wezig is, dan tegen Van Exter. Tot goed begrip dor zaak dicne de volgende samenvatting uit de berich ten en verslagen, die over deze zaak in onze courant zijn verschenen. Op Zondag 26 Februari van liet vo rige jaar was metselaar Hoogenhout, die te Nieuwe Meer woonde, ernstig ziek geworden. Daarbij deden zich verdachte verschijnselen voor, die Dr. Folnter, de behandelende genees heer. toeschreef aan arseaicum-vergif- tiging. De zieke werd naar liet Am- sterdamsche Wilhelminagastliuie over gebracht, waar hij 8 Maori overleed. De diagnose van den geneesheer bleek Juist te zijn: Hoogenhout was aan ar- senicum-vergiftiging overt-don. De Haarlemsche justitie, door de autoriteiten te Haarlemmermeer op de hoogte gesteld van het voorgevallene, had al vóór het overlijden van den man een onderzoek ter plaatse inge steld Onder leiding van den rechter commissaris, Mr. Pasteur, was de in structie met veel energie aangevat. De verdenking viel op de vrouw van den om-Vleven-gebrachte. En daar was reden voor. Deze vrouw, die D© Haan heet, had voor haar huwelijk reeds omgegaan met den bakker Van Exter. Omdat diens familie op die ver koeling tegen had kwam er van trou wen niets. Vrouw De Haan huwde met Hoogenhout en Van Exter met Chris tina van Raam. Maar het was een be kend feit in liet dorpje, dat de bakker en \fouw Hoogenhout, ook tijdens hun huwelijk, omgang met elkander ble ven houden. Voor de hand lag, dat de communis opinio, onder de menschen te Nieuwe Meer was, dat deze liefdes verhouding met de vergiftiging van Hoogenhout verband hield, te meer, daar de bakker nu sedert een maand weduwnaar was. Want Christina van Raam was op 25 Januari overleden. Dr. Folmer, die ook de vrouw be handeld had, was van meenling ge weest, dat zij was gestorven aan acute darm catarrh, een ziekte die in deze streken, door het drinken van sloot water, vaak voorkomt. Later was hij echter gaan twijfelen, had liet een en ander over arsenicum vergiftiging -nagelezen, en do urine van de Vrouw nader onderzocht. Dit leidde voor hem echter tot geen resul taat, daar hij geen eiwit in de urine vond, 1 geen bij arsenicum-vergifti- gingeai wel "t geval Ls. Na den dood van Hoogenhout, heeft Dr. Folmer de rest dor urine weerom onderzocht en toen vond men wel spo'ren van arse- nlcum-vergif ti gi n g. Daarom werd last gegeven het lijk van Van Exter's vrouw. Christina F. van Raam op te graven. Dit gescliied- de op 17 Maart, op het kerkhof te Hoofddorp In het bijzijn van den Rechtór-Commissaris Mr. Pasteur, den substituut-officier Mr. Hoyer, den waarnemend-griffier Mr. Leesberg, Burgemeester Slob, de deskundigen de bekende scheikundigen Van Led den Hulsebosch, Dr. Van Italië en Dr. H. J. Schoo. allen uit Amsterdam, en Dr. Folmer van Hoofddorp, werd de lijkkist opgegraven en, na in het lij kenhuis geopend te zijn, naar het Wil helm! na-gasthuis t© Amsterdam ver voerd. In het laboratorium aldaar vee richtten de deskundigen hun onder zoek. Geconstateerd werd, dat de in gewanden inderdaad arsenicum be vatten. Dc gewichtsgotallen der gevonden hoeveelheden wezen een dosis aan, groot genoeg om een mensch te doo- den, nl. 49.8 m.G. In den lever en bo vendien nog 'een hoeveelheid in de urine. De heide veidachten, die in hechte nis waren genomen, bleven hardnek kig alle schuld ontkennon We] er kenden zij, dat er tusschen hen een Intieme verhouding bestond maar dat zij schuld aan den dood von Hoogen hout en vrouw Van Exter hadden, be streden zij ten stelligste. Er kwam echter een fase in de zaak, die aan de ve'rnioedens steun gaf. Mr. Pasteur, de onderzoeksrechter, die zich ook in deze zaak vod moeite heeft gegoven, om dit dubbele mis drijf tot klaarheid te brengen, vond in de woning van Van Exter een zakje met don naam van den Amsterdam se hen drogist Kunst. Van Exte'r werd met den drogist ge- confronteérd en het resultaat was, dat de heer Kunst den bakker pertinent herkende, als do man, die in het be gin van Januari en het eind van Fe bruari, in zijn winkel was gekomen en daar twee keer vijf gram Arseni cum had gekocht, een hoeveelheid, die groot genoeg was, om 500 menschen te dooden, verklaarde Dr. Schoo voor de Haarlemsche Rechtbank. Van Exter had dit noodig, zeide hij, omdat hij last van katten had. De drogist had toen de arsenicum voor hem opgelost in carbonas natricus en hem geraden, dit mengsel in melk te gieten, om op die manier de katten te vergeven. D.t was een ernstig© aanwijzing ten nadeele van den bakker, ook omdat de beide tijdstippen van het koopen van het vergif overeenstemden met de data van overlijden van Van Exter's vrouw en den man van vrouw De Haan. Van Exter ontkende echter ooit bij den drogist in d©n winkel te zijn ge weest Deze ontkenning tegenover de zeer besliste herkenning, door den heer Kunst, maakte natuurlijk de zaak niet beter voor den bakker. Na een zeer uitvoerig onderzoek, dat voornamelijk noodig was. om het geringe bewijsmateriaal tegen de vrouw te versterken, verwees de recht bank de beide verdachten naar de openbare terechtzitting, met aanwij zing van Mr. Dr Vis, als verdediger van den bakker Van Exter. Vrouw Hoogenhout—De Haan had zich Mr. Van Gigch Jr. uit Amsterdam, a!s ver dediger gekozen. Mr. Van Gigch Jr. diende nog een memorie bij de recht bank in, om op grond van l»et ontbre ken van bewijsmateriaal tegen zijn óliénte, haar in vrijheidstelling te verzoeken. De rechtbank ging daarop niet in en verwees, als gezegd, ook haar zaak naai- dc openbare zitting. Op 18 Augustus kwam de zaak togen Van Exter voor de Rechtbank en op '19 Aug. die tegen de weduwe Hoo genhout-De Haan. In zijn 'requisitoir vorderde Mr. Hoyer veroordeeling der beide be klaagden tot levenslange gevangenis straf. Beide beklaagd on waren tot het laatst toe blijven ontkennen. Op 21 Augustus sprak de Haarlem sche Rechtbank de beide beklaagden, bij vervroegde uitspraak, vrij wegens gebrek aan bewijs. l)e bakker Van Exter en de Weduwe HoogenhoutDe Haan, die onderschei denlijk van 13 en 14 Maart in voorloo- pigo hechtenis waren geweest, wórden ln den middag van denzelfden dag in vrijheid gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1