Rona cacao Vain Houtens Zuiver Goed en Goedkoop VEILING VAN SCHILDERIJEN. Donderdag a.s. zal ill het Algemeen Vorkooploktuil a. d. Nieuwe Gracht een uitgebreide verzameling schilde rijen worden geveild. De catalogus telt niet minder dan 178 nummers. We hebben Dinsdag middag eon kijkje genomen en ver melden, als volgt, den indruk die oen en ander maakte. De groote meerderheid van het ge etaleerde is aan de werken in olie verf, waarbij op overdadige wijze het kindschap is vertegenwoordigd Voorts zijn er enkele pastels, kleuretsen, ge kleurde fotogravures cn een aantal aquarellen, welke laatste», over *t ad- gemeen, weinig fraai moeten genoemd worden. Onder do werken in olieverf voor meld echter, zijn tal van aardige schil derijen, studies en schetsen, waarbij, vooral onder de kleinere werken, in derdaad goede waar valt op to mer ken. Hot no'emen van namen lijkt ons niet gewenscht en is ons bovendien ook onmogelijk, waar de nummering voor don verkoop nog nieit haar be slag had gekregen. Werken van schilders die, als be roemd of zee'r bekend geacht worden, moot men in de verzameling niet zoe ken. Intusschen lijkt ons hier zeker een gelegenheid aanwezig, voor hen, die niet in de allereerste plaats 'n „naam" wenschen te koopen, om voor schap- po: ij ken prijs een goed- schilderij of vlotte studio, te bemachtigen. Menig werk toch der collectie za! oen vriendelijke versiering van meni ge u wand kunnen zijn. En er is keus voor alle smaken. G. KERKHOFF. DER LEIBGARDIST. Wij willen nogmaals herinneren aan do opvoering van Der Lei fa- gardist op Vrijdag a. s. door het gezelschap van het ..Neues Schau- spieihaus" uit Berlijn. Deze Duit- schers spelen zóó beschaafd en zóó af. dat wij het ons nauwelijks beter kunnen denken. Bij de opvoering van „Nur ein Traum" in het vorig seizoen was slechts heel weinig publiek aan wezig, maar die weinigen waren ver rukt over zulk een prachtig, we mo gen wel zeggen zulk een volmaakt sa menspel. Wij hebben hot stuk van Molnar niet gezien, doch vernamen van zéér bevoegde zijde, dat het een lieel geestig blijspel is en aan Eugen Burg en Mary Oily gelegenheid geeft tot schitterend spel. J. B. S. REDE ENKA. In het gebouw der Jongolingsveree- niglng sprak gisterenavond mej. A. v. d. Vlies, de bekende propagandiste voor liet Christen Socialisme, over „Hot levend Christendom. Mej. V. d. Vlies (Enka) was daartoe uitgenoo- digd door de afdeeling Haarlem van den bond van Christensocialisten. Door een stampvolle zoal werd mej. V. d. Vlies in luisterende, inge spannen aandacht, waaraan niets ontsnapte, aangehoord; dikwijls werd zij door donderend applaus onder- fa. 'ken, aan het slot namen de toejui chingen het karakter van een ovatie aan Te 8 uur opende de heer M. Koorn- Strft, de voorzitter der afdeeling, de ianienkomsut met gebed cn een harte lijk welkom, hij sprak er zijn hartelij- ken dank aan Enka over uit, dat zij nu al voor de derde maal bereid was geweest naar Haarlem te komen. Mej. V .d. Vlies begon daarop haar rede. Spreekster is tot de conclusie geko men, dat veel wat zich Christelijk le ien noemt, eigenlijk geen aanspraak op leven meer maken mag. Het is als de plant, die men afsnijdt en mee naar huis neemt, het is dood le ven I We zijn niet ongerust over de voor spelling van onze tegenstanders op godsdienstig gebied, dat het Chris tendom kwijnende is, dat het spoedig slerven zal. Maar waar wij bang voor zijn, dat is de ongerustheid of ons Christendom geen voorteekenen van don dood vertoont, of de indruk, dien wij er van krij'gen, nl. een indruk van Wereld gelijkvormigheid niet juist is Met het mammonismo, waar de dominós tegen prediken, sluiten zij kennelijk een concessie, als het leelij- ke woord mammon niet genoemd woivit, c-n kapitalisme mag heeten. (Applaus.) Wil Nederland zich een God welge vallig volk noemen als 't tot volksver tegenwoordigers kiest mannen, die hun personeel uitbuiten? Zijn dat vertegenwoordigers van hel Christendom in al zijn reinheid en diepte Niets wil do rechtsche meerderheid in de Tweede Kaïner we ten van Troelstra's motie, om de 70- jarigen nu maar vast aan een pen sioentje te helpen. En dan die Eerste Kamer, waar geen barmhartigheid bestaat, maar den ambtenaar 20 ge weigerd wondt om zijn fatsoenlijke armoe, voor 't oog van anderen ver borgen te houden. I.evend leven willen wc, dat in zich de kenmerken van het leven, warm te. frischheid en groeikracht veree- nigt. Er is een ban, die ons leven met verlamming slaat. Over de ellende van dezen ban zal spr. het niet heb- ocn Anderen vóór haar hebben, mis schien onbewust van hun eigen aan klacht tegen het kapitalisme, de ver rotte, verkankerde maatschappij aan geklaagd. Mag hel Christendom het kapita lisme toestaan nog langer te blijven voortbestaan? vraagt spr. Nadat spr. langen tijd stil gestaan heeft bij de wording van het kapita lisme en den toestand van de arbeids machten en middelen in de middel eeuwen besproken heeft, komt zij aan onzen tijd, waarin het den kapitalist, aangezien hij vele arbeidsmiddelen heeft, mogelijk is voor zoo weinig mogelijk geld zooveel mogelijk ar beidskrachten te koopen. Dan komt spr. aan den klassen- si i ijd, die niet ontstaan is door 't so cialisme, maar die cr bestaan zal, zoolang de eene categorie van men* schen genoodzaakt is zich door de andere te laten uitzuigen. Helpt allen mede om het kapitalis me zijn scheidsbrief te geven, zegt spr., of ik zie het vreeselijke gebeu ren, dat het proletariat, de Maat schappij omverrukt, als het zich klemt aan de pilaren, waarop het kapitalis me rust, strijd om het bestaan on recht van den sterkste en (als Goliath eens in zijn blindheid niet ziende wat hij deed) èn de bezittende klasse 6n zichzelf vormorselt. Na de pauze gaven zich voor hot de bat op de boeren Visser, Mijnsma en Wagenvoort De heer Visser zegt, dat hij nooit geweten heeft, waardoor het kapitalisme eigenlijk ontstaan is. Geroep Pat weet je nou nog niet! Verder zijn de slechte verhoudin gen door den mensch zelf gemaakt. Geroep „Zeker, door de zonde 1" Ja, repliceert de heer Visser, dat is 't 'm. Spr. wordt voortdurend in de rede gevallen en uitgelachen. Als hij uit gesproken heeft, on mej. V. d. Vlies wil antwoorden, wordt zij eenige ma len door iemand, zeker 'n partijgenoot van den heer Visser, geïnterrum peerd. De debater Mijnsma verwacht veel van de coöperatie, maar mej. V. d. Vlies zegt, dat er weinig mee te berei ken valt. De heor Wagenvoort zegt Spreek ster is geen Christen, ze praat steeds over geld. Nadat spr. dezen debater weerlegd heeft, wordt de bijeenkomst te half 12 uur met gebed en dankzegging aan spreekster en aanwezigen gesloten. KLAVIERAVOND-BLLY NEY. Jammer, dat er gisteravond maar zoo weinig menschen waren komen luisteren naar het merkwaardig mooie pianospel van mej. (of mevr.?) Elly Ney (Van Hoogstraten). Het is waar, dat deze dame voor ons een onbekende was en dat er, bij mijn weten, omtrent haar beteekenis als artiste te voren weinig of niets was mei-gedeeld. Hier ware een beetje meer reclame zeker op zijn plaats ce- weest want 't blijft nog altijd waar onbekend maakt onbemind. Maar do weinigen dam, die zich gis teren naar ,,Efe Kroon" hadden boge ven, hebben allerminst een vergeof- sche reis gemakt. Zij zijn rijker ge- 2aan dan gekomen rijker aan blijvende kunst-indrukken en aange name herinneringen. Rijker ook aan besef van hef poetisch-schoone, dat er ligt. in zon'n simpel ding als b v. de C-dur Sonate van Mozart. el, wat speelde F.lly Nev dat Sonnte-tje met een charmante soberheid en ondanks die soberheid wat een pure klankweelde deed zij uit haar prachtigen Steinway-vleugel oprijzen. Dat was eenvoudige, maar daarom niet minder echte en groote kunst. Want och. in dat geweldige, massale, brillante of min of meer gewild diep zinnige zit het hem immers niet al tijd. Ik voor mij heb b.v. bij Braluns' toch veel „gewichtiger" Viool-Sonate in \-dur niet half zooveel genoten, als bij Mozart's ongekunstelde, klink klare muziek Toch wensch ik vol strekt niet achter te blijven in wanr- deering van het vele voortreffelijke, dat wij dezen avond ook van Brahms het wos een Mozart—Brahms- avond ten gehoore kregen. En ook voor dezen meester toonde Elly Ney een warm hart en een helder begrip te hebben. Hoe indrukwekkend klonk o. a. dat heerlijk „Intermezzo" (es- rnoll, op 118) hoe fantastisch de D-dur-Ballade; hoe bekoorlijk elegant do Walzen (op. 39) en hoe grootsch de Rhapsodie (Es-dur, op. 119). brahms kende de poëtische geheimen van den modernen vleugel, zooals Mozart dio van het oude claveciinbaal kende en Elly Ney heeft zich in den geest van beide meesters met ge lijke liefde verdiept. Dit zij genoeg om te doen uitkomen, hoe zij ons gisteravond een paar uren lang heeft weten te boeien. Zij heeft bij haar kleiu publiek een groot succès be haald. Me>n rustte niet vóór de kun stenares tot een bis-nummer de As-dur-Wuls van Chopin besloot. Ook huar modewerker de talent volle violist Willy van Hoogstraten die. behalve de reeds genoemde Sonate van Brahms, die in Bes van Mozart voordroeg, genoot zijn billijk dus groot aandeel in 't succès FHILIP LOOTS. Ernstig ongeluk. Aan ons bericht inzake liet ern stige ongeluk, den 22-jarigen heer C W. O. Schonhuth overkomen (en dat zijn dood tengevolge had) dienen we toe te voegen, dat de heer S. zich niet bevond achter het gebouw in de Anegaug, maai- bij de azijnmakeiij in de Spaarnwouderstraat. Hij hielp mede bij het ophijschen van een zak met krullen, toen het ongeluk plaats had. Diefstal. Wegens diefstal van een gouden dnmesring met granaten steen is de bleekersknecht J. A. L., van de Bake- hessergracht, door de recherche op gespoord en aangehouden. Hij had den ring ontvreemd ten nadeele van mej. C. J. J., op het Zuider Buiten- spaarne, terwijl hij er de wasch be zorgde. en later bet kleinood gegeven aan een vrouwspersoon, zekere P. Deze laatste beleende den ring weer, voor f 2. KENNISGEVING. De Burgemeester van Haarlem, brengt tor konnis, dat op Maandag 11 Maart zal worden aangevangen met de opneming dor veranderingen in de gebouwde- en ongebouwde eigendom men onder deze gemeente gelegen door den landmeter ci«n heer A. Theil im do sectiën A. B. en C. DE WEDSTRIJD VAN CREMER. De wedstrijd van Cramer is geëin digd. Gisterenavond trad de laatste vereeniging „Kunst na den Arbeid" uit Rotterdam voor de Cretnerleden op mot „Ghetto" van Herman Heijer- mans. De Rotterdammers oogstten met dit bekende treurspel vee1, succes. Vooral na het tweede LedrijT was het applaus zee'r sterk. Het was een goed slot van dezen uitstekend geslaagden wedstrijd. INGEZONDEN MEDEPEELTNGEN ft 30 Cis. per rosrAl. Vraacj bij Uw winkelier een bas en vergelijk deze met andere soorten van den zelfden prijs Het is zeker dat Ge ze dan blijf f drinken.- V\ Kt bus /1.50||XK? bus/0A2!( té.. -0.80|/to.. -0.18 Overal verkrijgbaar. Thans is het woord aan de jury. De 1 D. Houwman .Botermarkt 29, een concurréerende leden hebben het de rijwiel. M. Kromhout, Voorhelmstraat 6 zw. een dameshorloge. Bureau van politie, een trekhond. Uit de Omstreken VELSEN. Door het bestuur der N. V. „Be graafplaats W os tor veld" te Amster dam, is de bouw van een tweede outvangstgcboiuw met woning, rouw kamers, rem iso, enz. op haar begraaf plaats te Velsen, onder directie van don architect Marius A. Poel te Hil versum, onderhands opgedragen aan de firma J. W. IL van Staa en Zoon, te Am9teidam. jury werkelijk niet gemakkelijk ge maakt. BLOEMBOLLENCULTUUR. Dinsdag 19 dezer vergadert de afd. Haarlem de'r Alg. Vereen, voor Bloem bollencultuur voor allerlei huishoude lijke werkzaamheden en bespreking van den beschrijvingsbrief voor de a.s. algemeene vergadering. BIJENTEELT. Zaterdag 16 Maart zal voor de Alge meene Vergadering van de Vëreen. voor Bijenteelt een lezing over onze 1 bijenteelt worden gehouden, door den heer L. van Giersbergen, leeraar ;n bijenteelt te Wageningen. NEDERLANDSCHE VEREENIGING TOT BEVORDERING VAN ZONDAGSRUST. Deze ve'reeniging bnudt op Donder dag 28 Maart a.s., 's middags om half- twee, hare algemeene vergadering in het gebouw van den Protestanten- bond. Op de agenda komt o.a. voor een rapport van het hoofdbestuur over de vraag: „of ter bevordering van hunne of anderer Zondagsrust tegen bezoldi- ging werkzaam zijnde personen be.- i hoefie hebben aan een vrijen halven Zaterdag en of aan het verleunen daarvan bezwaren zijn vdrbonden, I ontleend aan 't bedrijf of den dienst, welke niet kunnen worden weggen o- men". Verder komt aan do orde een voor- stel der afd. 's-Graver.liage: „het Hoofdbestuur doe stappen dat de eenige Zondagsbestelling van de post een ochtendbestelli ng zij". Ter toe lichting deeien do voorstellers mede, dat do bestelling op sommige plaatsen zóo laat begint, dat de bestellers maar een halven vrijen Zondag hebben. Nog staat o.rn. ©on bestuursverkie zing op de agenda, wegons periodiek aftreden der hoeren J. II. de Waal Malefijt en Cörns. Immig Sr. 's Avonds om 8 uur heeft een open bare vergadering plaats, waar prof. dr. P. H. Ritter uit l'treeht, voorzit ter de'r vereeniging, het woord voert. Belanglooze medewerking is door een zangvereniging onder leiding van den heer P. de Nobel toegezegd. GEPENSIONNEERD. Den 6en Mei a.s. zal de heer J. v. d. Werff, werkzaam m de afd. wa- genldchterij van de Centrale Werkpl. der H. IJ. S. M., na ruim 42 dienst jaren, den dienst met pensioen ver laten. Gevonden Voorwerpen. Terug te bekomen bij A. Bosma, Oranjeboomstraat 146, oen kinderarmband. J. Ko-k, Gasthuislaan 111, een ro zenkrans. E. Fenger, A. L. Dyserinckstraat 11, een damestaschj© met inhoud. M. v. d. Wateren, Oranjestraat 104, een portemonnaic met inhoud. J. Spuk, Tétterodestraat 36, een pompslangetje. P. de Wilde, Turfmarkt 34 rood, een hoedenspeld. M. Mouse, Nieuwe Kruisstraat 18 rood, een horloge (dames). Bureau van politie, een abonne mentskaart H. IJ. S. M. 11. de Wilde, Kruisweg 60, een hand mof. B. Wolff, Johan van Vlietstraat 94, een armband. B. Abeelen, Roosveldstraat 31, ©en broche. C. Thoole, Schoutonsteeg 5, een lorgnet. H. Rijneveld, 0 r an j e boom sir a at 34, een portemonnaie met inhoud. A. Geer ling, Z. Brouwersstraat 8, een ledige portemonnaie. A. van Dijk, Oranjeboomstraat 188, eon R. K. kerkboekje. H. Ploeg, Meester Joostenlaan 19, een griffelkokor met inhoud. I F. Bakker, I.eidschretraat 52 rood, (een rijwielzadcl. I J. J. Horn, Wijde Geldelooze Pad 31 rood, een broche, j R. Luijenaar, Sniodestraat 17, een hondje. Rubriek voor Vragen Qenbonnecrden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaur. in te eenden bij de Redactie von Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 5S. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegoven en 100 spoedig mogetijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Kan een vrouw echtschei ding aanvragen als haar man haar vorlaten heeft ANTWOORD. Ja, kwaadwillige ver lating levert na verloop van vijf jaren eon grond tot echtscheiding op. VRAAG. Mijn dochter is voor dag en nacht in dienst. Omdat mevrouw verloden zomer geen slaapgelegen heid had, sliep zij bij ons. Nu heeft mevrouw wol plaats, maar mijn dochter wil niet bij mij vandaan. Wat moet ik hieraan doen ANTWOORD. Dat moet u met me vrouw schikken. Als uw dochter niet bij u weg wil en mevrouw wil dat zij in haar dienst zal slapen, wat ook bedongen is, dan zal mevrouw haar den dienst opzeggen en zij kan dat desnoods doen zonder inachtneming van den wettelijken opzeggingster- VRAAG. Ik heb een huis gehuurd. Moet de huisheer het laten witten of moet ik daarvoor zorgen ANTWOORD. liet komt veel voo^ dat de buisheer het laat doen, wel te verstaan, wanneer de huurder het huis betrekt en niet in 't vervolg, 't Is echter zeer verstandig om zulke din gen vooraf te bedingen, want van een vast plaatselijk gebruik gelooven wij niet, dat hier sprake is. VRAAG. Mijn patroon heeft van zijn personeel een portret laten ma- kon voor de courant. Ik heb gewei gerd daarvoor te poseeren en bon nu ontslagen. Kan ik schadevergoodin; eisolien ANTWOORD. U kunt alleen dan schadevergoeding orschen, wanneer dit ontslag heeft plaats gehad zonder inachtneming van den wettelijken op- zeggingstermijn. I VRAAG. In mijn betrekking heb ik een ongeluk aan mijn hand gekregen. I Heb ik recht op kostgeld ANTWOORD. Als u mei onderling goedvinden, wegens ongeschiktlieid- om te werken, naar huis zijt gegaan, terwijl uw dienstbetrekking voort duurt, dan gaat het loon nog een kor ten tijd door. Kostgeld is daaronder niet begrepen. VRAAG. Mijn dochtertje wordt dit jaar 7 jaar. Wanneer moet zij naar schooi ANTWOORD. Zoodra zij den ouder dom van 7 jaar heeft bereikt, moet zij naar school VRAAG. Tot wien moet ik mij wienden om een klacht in te dienen, wegens bevuilen van een van de bui tenmuren van mijn huis? ANTWOORD. Bij de politie. VRAAG: Ik heb boeken van 1800, 1835, 1839, 1840 en 1842. Zijn die nog iets waard? ANTWOORD. Vraag eens bij een oude boekhandelaar. Adressen be hoor© n tot onze advertentiernbriek. CORRESPONDENTIE. 'Aan H. v. d. P. Uw Vraag is al beantwoord. RECTIFICATIE. Door een misverstand is als ant woord op de vraag „Is de nieuwe Militiewet al in werking getreden geantwoord „Neen", dit moet zijn „Ja, op 1 Maart 1.1." Verder doelen wij nog mede, dat, als in oen huvgezin de oudste zoon gediend heeft en de tweede wegens brocderdien6t niet behoefdo to dienen de derde ook vrij is, in verband met do bepaling, dat bij een oneven aan tal zoons de kleinste helft van dat aantal dienon moet. HAARLEMMERMEER. BRUTALE DIEFSTAL MET INBRAAK. Zondagmorgen is bij een alleenwo nend persoon, zekeren Gouweloos, wonende aan liet Schinkelveer in deze gemeente een brutale diefstal met in braak gepleegd. Te omstreeks 5 1/2 uur des morgens werd e'r aan zijn raam geklopt en hem toege'roepen d-ut hij meest komen melken bij een duur in die omgeving wonenden landbouwer H., wegens on gesteldheid van één van diens perso neel. Daar dit wel eens meer was voorgevallen, wekte dit bij G. geen be vreemding en begnf hij zich daarheen. In dien tusschentijd heeft men zijn slag geslagen. Door liet indrukken van een ruit, hooft men de pen van het raam gedaan cn alzoo binnen kunnen komen. Twee kasten werden openge broken en uit één werd ruim f 80 aan specie ontvreemd. Het schijnt dat G., die spoedig op de boerderij bemerkte dat hij bedrogen was en zich ijlings weer naar zijn woning begaf, de die ven op de vlucht gejaagd heeft, want nog een groote som gold, die de kast aanwezig was, doch niet zoo voor de hand lag, is onaangeroerd ge- hieven. G. heeft dengene die hem heeft geroepen, niet kunnen herkennen. Van dien dader of do daders is geen enkel spoor te vinden. VERZET TEGEN DE POLITIE. Zondag betrapte de rijksveldwach ter R. den vissche'r F. J. met liet vischstroopen. Bij de inbeslagneming van het vischwant en de gevangen visch, verzette J. zich daar tegen en een worsteling ontstond tusschen hen beiden, waarbij de ijksveldwachter, hoewel hij een paar bloedige schram men bekwam, toch de baas bleef. Voor J. zal het e'r niet zoo mooi uil zien, daar hij nu zoowel voor het vischstroopen als voor het gepleegd verzet, geverbaliseerd is geworden. HEEMSTEDE. Diefstal. Uit een Lu aanbouw zijnde villa aan de Beelslaan is in den nacht van Za terdag op Zondag ontvreemd een loo- den pijp. In verband hiermede is door den inspecteur van politie alhier en den Rijksveldwachter van Zeelt a gehouden zekere G. K., een bekende der politie, dio nog 9 maanden gevan genisstraf te goed had. Binnenland TWEEDE KAMER, Bij do behandeling der artikelen A an het wetsontwerp betreffende den inkoop van zijdelingsche diensten aan den Staat, voor pensioen, nain gisteren de Minister van Financiën, de heer Kolkman een tegenover alle voorgedragen wijzigingen vrij besliste afwerende houding aan, zooals bij t algemeen debat, waarop we niet meer behoeven terug te komen, reeds te voorzien was. Vooral de poging van de hoeren Ankerman, Ter Laan en Smeenge, om ook tijdelijk© diensten, gelijk zij delingsche. voor pensioen in aanmer long .te brengen, voor zoover dit niet reeds bij een vroegere wet is ge schied, ging zoover buiten de grenzen van het ontwerp, dat de Voorzitter aarzelde, liet'daartoe strekkend amen dement toe te laten. Maar de Kamer liet 't behandelen. De Minister plaat ste er zich evenwel zóó beslist tegen over, verklorende dat hij nooit er in zou berusten, dat de voorstellers het maar liever terugtrokken. Evenzoo was de Minister, maar minder forsch, gekant tegen 't amen dement van de Commissie van rap porteurs, om niet alleen uit een offi cieel stuk, doch mode op andere wiize de aanspraak op inkoop van tijdelijke diensten zou kunnen worden bewe zen, bijv. door getuigen-verklaringen. Do heeren De Meester, Ter Laan en Duynstee verdedigden het met ernst en de Minister vond liet verkeerd, terwijl de hoer Lobman hot ook niet noodzakelijk vond als het geëischto stuk ook maar een officieel© verkla ring kon zijn, steunende op vroegere stukken. Het amendement werd evenwel met 36 tegen 28 stemmen aangenomen. Afgewezen (niet 45 tegen 14 stem men) werd daarentegen een amende ment van den heer Helsdingen, om do belooning voor zijdelingsche diensten, die niet met juistheid vaststonden, niet te bepalen op het aanvangstractc- ment na vaste aanstelling, doch op f 420, het gewone minimum voor la gere beambten. De Minister vond dat een bedenke lijke aanval op de schatkist en kwam er met kracht tegen op. Hij won heit pleit gemakkelijk. Ook een ander amendement, van den heer Helsdingen en anderen, om de betaling van de 2 pCt. bijdrage voor den inkoop van zijdelingsche diensten niet in twee. doch in vier jaren te vordereii, wees de Kamer met 33 tegen 27 stemmen af. Het zou wel geen celd kosten, maar het week af van de regeling voor de tijdelijke diensten hij de wet van 1908. Ten slotte wilden de heeren Smeen ge en Ter Laan aan de wet niet tot 1908, maar tot 1904 terugwerkende kracht geven, omdat, naar him mea ning, reeds in dut laatste jaar ver wachtingen waren geopend, die het billijk was to vervullen. Dat bestreed do Minister en hij vond bij de hoeren I.ohman en Duyn stee, die noode meegingen met eenige bepaling omtrent terugwerkende kracht, steun. Het amendement werd met 45 tegen 19 stemmen verworpen en daarna d© wet zonder hoofdelijke uiivraag aangenomen. Aiui hot slot der zitting kwam de wijziging der Indische Gomptahili- te lts-wet in behandeling, die ten doel heeft Nederlandseh-Tmliö uitdl'okke- lijk rechtspersoonlijkheid te verzeke ren en te machtigen geldleeningen uun te gaan. In een uitvoerig betoog zette de 1 heer De Savornin Lohman uiteen, dat deze regeling, al zou hij er niet tegén stemmen, zonder beteekenis was, ora- I dat Indië in zekeren zin reeds rechts persoonlijkheid heeft, maar door de finnncieele banden met Nederland en de contróle van het moederland, geen eigen wil en recht, om over eigen fi- nanciën te beschikkon, heeft. Kr ia geen macht in iudie, die, ook tegen over don Staat, zelfstandig kan han delen. Niet door de wet of door boe- kon, maar door de feiten en omstan digheden kan Indië slechts rechtsps.r- i soonlijkheid erlangen, die in de prac- tijk beteekenis heeft. Dtiartue moeten we de Koloniën financieel van bet moederland vrij, aansprakelijk en voor zichzelf verantwoordelijk ma ken. En dat geschiedt hier niet. Heden is dit debat voortgezet. DE LOODGIETERSSTAKING TE AMSTERDAM. Gistermorgen hebben aan de Zul dergasfabriek een 70-tal opperlieden, metselaars, sjouwers on grondwer kers den arbeid neergelegd, omdat daar arbeid werd verricht c-oor werk willige loodgieters. Heden U 't lood- gieterswerk afgeloopen en wordt de staking op dit werk weer cpgohev-an. DUURTE-TOESLAG. Dooreen 17-tal organisaties te ~i- 1 sterdam, samen ongeveer 11,000 leden tellende, is aan den Minister van Bin- nenlnndsche Zaken een verzoekschrift gezonden, waarin wordt aangedron gen opnieuw voorstellen in te dienen voor uitkeering van een bedrog ora in den nood der tijden eenige leniging te brengen, zoomede -er onmiddellijk toe over te gaan de loonon der ambte naren, beambten, vrijwillig dienc. de militairen en Rijkswerk lied on 'x her- zien. DE WAGENINGSCHR PRENTBRIEFKAARTEN. De aan den boekhandelaar Elberg beteekende dagvaarding om wegens het ©xporeeren der bekende prent briefkaarten aanstaanden Maandag voor het Kantongerecht te verschij nen, werd gisteren officieel ingetrok ken. MONUMENT PROF. VAN 'T HOFF. l>o Amsterdamsche plannen zijn op gegeven, nu wordt getracht te Rotter dam, de geboorteplaats van Prof. van 't lloff, een monument te 3tichten in de II. B. S., waar V. 't Hoff zijn op leiding gedeeltelijk genoten heeft, 'i Welslagen dezer plannen is verze kerd. Daarnaast blijft echter het plan tot stichting van een Van 't Iloff-fonds ter ondersteuning van chemisch on- dorzoek op het programma der commissie slaan. TREURIG ONGELUK. Te Rijnsburg vervoerde een locomo tief een aantal met rails beladen lor ries. Bij de Brouwerssteeg aldaar kon men de bocht niet passeeren, waarom er meermalen moest worden terug ge stoomd. Dit bracht tcoschouwcrs op de been. Toen de locomotief poogde in volle vaart de bocht te passeeren, wer den de rails van een lorrie geslingerd tegen eenige omstanders. Drie knapen en een arbeider worden ernstig ver wond. De 16-jarige J. Zandbergen, de 8-jarige J. Ouwe'rsloot en de arbeider W. de Mooy, bij wie de dokters been breuken vaststelden, werden per rij tuig naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Hun toestand is, hoewel er geen levensgevaar aanwe zig is. ernstig. De 8-jarige C. Ravens- bergen kreeg twee diepe schedelwon- deu en ernstige kwetsuren aan den mond. De toestand van dezen jongen, dio bij zijn ouders te Rijnsburg wordt •rploegd, is V6rre van gunstig. Da polit.e heeft van het gebeurde proces-verbaal opgemaakt. NEDERLAND EN DE MIJNWER KERSSTAKINGEN. De Steenkolen Hamielsvereemging heeft te Rotterdam wel veel kolen in voorraad, maar 't genoemde cijfer van 150,000 ton is v olgens 't llbld. toch. schromelijk overdreven. De vereeniging zal de voorradig© hoeveelheid ter beschikking houden van contractanten en die bedrijven in werking trachten te houden, die dit in het algemeen belang liet moest noodJg hebben. De diirectien der stoomvaartmaat schappijen, tevens contractanten voor het postvervoer naar Ned.-Indië, moeten reeds aan de betrokken auto riteiten hebben bericht, dat de mail- stoomers aangewezen zijn op een zui nig kolenverbruik, zoodat de schepen niet met de gewone snelheid zullen kunnen varen en het dus gebeuren kun, dat de postniuildienst niet bin nen den bij contract bepaalden t jd kun weiden uitgevoerd. Locals men weet, is op niet-tijdig© ai: s inst van de mailpost boete ge steld. De Stoomvaartmaatschappij „Zee land" is nog geruimen tijd van kolen voorzien, zoodat de dienst van Ylis- singen naar Engeland geen vertra ging zal ondervinden. De stoombootdienst Ter Neuzen-* Vlissiugen is belangrijk beperkt. De prijs der industrie-kolen is te Amsterdam van f 9 op i5 tot 18 ge stegen. De fabrieken komen in moei lijkheden. Voor Limburgsche steenkolen word/ thans 20 per ton betaald. J De Tel.-correspondent te Utrecht meldt, dat de Staatsspoor het in ver band met de mijnwerkersstakingei tot nu toe niet noodig geacht heeft eenige maatregelen te nomen wat d< voorziening van den stcenkolento© voer betreft.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6