NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang. No. 88 3 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 14 MAART 191S C HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Bulten hef Arrondissement voor Haarlem ,-<®J Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der jgV$4 WP#{ (3 Bij Abonnemeirt aanzienlijk rabat gemeente).. „1.30 Af VS. AdvertentiCn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 iT ,-SiCf J&Xs* 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Afzonderlijke nummers0.02 M V $k V *ff 'M n Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur i. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandse!! Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DERDE LLAD. Buiteiilandsch Overzicht Be mijüWërkeresUtklngea IN DUITSCHLAN'D. Uit de telegrammen in ons vorig nummer weet men reeds, dat in de stakingsdistricten ernstige onlusten lijn voorgekomen, 't VVus in Obor- maxxloh, Bruckhausen, Herne en nog op enkele andere plaatsen. Door sta kers, politie en militairen is gescho ten, waardoor verwonden zijn geval len. Te fluer heeft een gendarm een mijnwerker doodgeschoten. Er was met steeuen naar de politic gewoipen en toen deze daarop een der schuldigen arresteerde, werd zij door zes tot acht personen aangeval len, zoodat zij van haar schietwape nen gebruik moest maken, zoo wordt officieel meegedeeld. Te Hamborn heeft de politie vier personen in hechtenis genomen, die op patrouilles hadden g.:s< holen en een peisoon, die met een stuk ijzer naar eeu commissaris van politie had gew open. Te llerne meet de botsing te wijten zij'n aan een troep kwajongens, die de agenten met steenen wierpen. Toen de agenten zich verweerden, de den de stakers en de vole nieuwsgie rigen mee aan don aanval. De politie schoot in de lucht. Een kogel schijnt echter te laag verdwaald to zijn en trof een jongen ,d i o niet aan 't verzet had meegedaan. Dat Is zooveel te tragischer. Een 20-jarig mijnwerker te Ileme kreeg oen schot in 't boen. 't Gebeurde is wel te betreuren. De gemoederen worden er zeer door ver ontrust cn de pogingen tot oplossing der stakingsgeschillcn ernstig be moeilijkt. Bovendien, doordat er thans veel militairen naar de plaatsen der sta king gezonden zijn en nog worden, wordt de kans op nieuwe botsingen grooter. In Engeland, waar de staking al veel langer duurt, zijn zulke ongere geldheden nog niet voorgekomen. Maur daar zijn ook geen militaire maatregelen genomen. Met de pogingen tot beslechting der geschillen wil 't nog niet erg. Het bestuur van den Bond der mijn eigenaars heeft besloten alle inijn- lesluron, die bij den Bond zijn Uit Dortmund wordt geseind, dat de politie en de militairen steeds strenger worden in de maatregelen. De stakersposten worden door de agenten van de straat gejaagd. Dit wekt groot© verbittering. De drie ver bonden mijnwerkersorganisalies heb ben thans besloten den autoriteiten verlof te vragen, om eigen commissa rissen van or<le aan te stellen, her kenbaar aan een witten band om den arm. Vermoed wordt evenwel, dat de autoriteiten dit weigeren zullen. De sociaal-democratische mijnwer kers vereen igïng heeft eeu dringende aansporing gericht tot alle stakers om rustig en kalm te blijven, zich te houden aan de discipline en samen scholingen te vermijden. Het bestuur van den Bond der mijneigenaars heeft besloten alle mijnbesturen, die bij don Bond zijn aangesloten, aan te bevelen, de ar- bridorscomité's spoedig bijeen te- roe- pen, om over de looneischen te onder handelen. Daardoor is de vraag, of die tijdens de gehouden besprekingen herhaaldelijk werd geopperd van zelf vervallen. De Duitscbe stakers eischen 15 pCt. loonsverhooging. In het Duisburgsche district hebben reeds vele Christelijke mijnwerkers zich bij de beweging aangesloten. 't Bestuur der Christelijke mijnwer ker svereoni ging beweert, dat dit oen gevolg is van de vrees voor terroris me en mishandeling. De ciifcrs over de staking loopen uiteen. De vakvercenigfneen beweren dat er gisteren reeds 230,000 sfakers waren, maar de directies meenen, dat 't er niet meer dan 200.000 zijn. Als er 230,000 staken, dan is dat on geveer 3/4 van alle mijnwerkea's, zoo dat dan nog 1/4 werkt. IN ENGELAND. Voor de e-emecrschappelijke confe rentie tusschen directies en stakers, hield de mijnwerkersfederatie giste ren een besloten bespreking, waarin verklaard werd ..De federatie betreurt het, dat de mijneigenaars geen neiging betoon den de lonnoisehcn te besoreken, die door de werklieden werden gesteld. De federatie is niet in staat den raad te geven tot hervatting van het werk, tenzij het minimum-loon wordt toe gestaan voor de verschillende klas sen van mijnwerkers onder don grond maar zii is bereid in onder handeling te treden met de mïincige- naars van de verschillende districten, met het .doel ten spoedigste een rege ling te treffen over alle in bespreking zijnde punten." De conferentie is gisteren weer voortgezet. Ze heeft evenwel niet gebracht wat er van verwacht was. De regcering had namelijk gistermorgen officieel meegedeeld, dat, zoo de Dinsdag ge opende onderhandelingen tusschen de vertegenwoordigers der mijneige naars en die der mijnwerkers dion dag, in denzei fdeu geest werden voort gezel, de hevifdiigen.de oplossing der geschillen en dus hot einde der sta king binnen enkele uren te wachten is. Gisteravond is de conferentie even wel verdaagd tot heden. Misschien, dat 't dan beter gelukt. Volgens een gerucht moet gedacht worden de quaesties tor beslechting te geven' aan oen scheidsgerecht. Met de stakende mijnwerkers mee gerekend, wier aantal 849,800 be draagt. waren er c-p Dinsdagmiddag 1.676.S40 werklooze arbeiders in En geland .Van dit aantal zijn 209,840 man direct bij de mijnindustrie be trokken imachinisten, stokers, en allo „oppervlakte-mij nwerkers"), 103.000 man textielarbeiders, 167.000 man in de ijzer- en staal-induslrie, 120,000 man sjouwers en havenarbeiders, enz. Deze cijfers betreffen alleen dege nen, die geheel en al zonder werk zijn. Op enkele plaatsen zijn commissies benoemd ter ondersteuning van de workloozea. IN FRANKRIJK. Terwijl na afloop van de 24-urige staking het werk in de mijnen over al hervat is, werd in verschillende meetings afgesproken, dat, mocht blijken, dat de regeerlng den gegeven wenk niet begrepen heeft, spoedig uit een ander vaatje zal getapt worden. In een vergadering van arbeiders uit de steengroeven nabij Frelazé werd met algerueene stemmen besloten, zich bij een everitueele algemeen© sta king aan te sluiten, indien uit geen enkele handeling van de overlieid blijkt, dat zij voldoening wil geven aan de eischen der mijnwerkers. IN AMERIKA hebben reeds 3000 mijnwerkers den arbeid neergelegd. Verwacht wordt, dat deze staking zich zal uitbreiden. Be oorlog tusichsn Italië en Turkije De Italianen beweren, dat hun stel lingen bij Ain Zara verlaten zijn, omdat dit kamp, dicht bij eon moeras gelegen, onhoudbaar was. De solda ten zijn in Tripolis teruggekeerd. Dit klinkt wel wat verdacht. Turkscho berichten verzekeren dan ook. dat de Turken en Arabieren na een groot gevecht de Italianen uit de ze stellingen verdreven hebben. Zeven loopgraven werden door de Muzelmannen in stormpas genomen,' alle Italianen in deze verschansingen werden gedood, zoodat dezen meer da n duizend manverloren. De Turkon maakten bovendien veel wapens en ammunitie buit. Dat klinkt heel anders De Turken bezitten dus weer Ain Zara. Do Italianen zijn nog precies even ver als eeuigo dagen na 't uitbreken van den oorlog I Toch hebben de Italianen ook een overwinning te boeken. Benghasi, wanr ook Italiaansche troepen liggen was door 5000 krijgs lustige Turken en Arabieren geblok keerd. Dinsdagmorgen is 't daar tot een groot gevocht gekomen. De Italia nen begon.non aan te vallen on slaag den er in, gesteund door hun kanon nen, de Turken en Arabieren op de vlucht te jagen. De vluchtelingen werden door de Italianen met de ba jonet op 't geweer vervolgd. De Turken cn Arabieren lieten moer dan 300 duoden op 't slagveld achter, maar gerekend de dooden, die ze meenamen, moeten ze minstens 1000 dooden en nog veelmeer gewonden hebben. Althans zoo beweren de Italianen, 't Is wel verdacht, dat vluchtende sol daten, die met de bajonet achtervolgd worden, nog 700 lijken kunnen meene- Ook de Italiaansche verliezen zijn zeer klein in vergelijking met die der Turken, nl_. 25 soldaten en 3 officieren gedood, 35 soldaten on 7 officieren gesvond. 't Zal dus noodig zijn eerst de Turk scho lezing van dit gevecht te weten, om het nuar waanie te kunnen be- oo idee le ii. Veel winnen de Italianen bij dit ge veeld niet. Zo veroveren er geen stukje grond mee. Er zijn Turken en Arabieren in den strijd gevallen, inaar de ledige plaatsen zullen door anderen ingenomen worden. Verder dan do kuststrook wagen de Italia nen zicli niet. Maar daarmee verove ren zij 't binnenland niet Toch blijven de Italianen in 't moe derland geestdriftig. In de Kamer zei de minister van oorlog ,,Do zon der victorie heeft opnieuw onze wajionen boschenen. Qpze troe- pon hebben een volledige ov or Miming behaald, nog vergroot door de buiten gewoon zware verliezen, die de vij and heeft geleden. Laat ons al onze strijders een dankbaren groet zenden van hunne wapenbroeders bij het le ger en van het geheele vaderland." De geheele Kamer stond op en juichte geestdriftig de woorden van den minister tea In den Senaat deed de minister de zelfde mededeel ing, die ook daar langdurig werd toegejuicht Zullen de Italianen 't nu waar ze in Tripolis niet voel kunnen uil- richten 't over een andere boeg gooien en legen Europcesch Turkije optrekken De Turksche regeering heeft be richt ontvangen, dat twee Italiaan sche oorlogsschepen in den archipel zijn. Men gelooft te Konstantinopel thans, dat een actie van de Italianen tegen een der Turksche eilanden zeer spoedig verwacht kan worden. En dan Wel ontkent de Italiaansche regee ring de aanwezigheid dozer schepen, maar wat zulke ontkenningen betee- kenen weet ieder. De bevuiking van Salonika verlaat al deze stad, omdat eiken dag de komst der Italianen verwacht wordt. De Turken hebben de Dardanellen geheel in staat van verdediging ge bracht. De Turksche regeering heeft aan de wali's van Syrië, Aleppo en Beiroet!» cn aan de gouverneurs van Jeruza lem en den Libanon, bevolen, om de Italianen ,die zich nog op Turksch grondgebied bevinden, met geweld rver de grenzen te zetten, 't Uitstel an 14 dagen, dat hun was vergund, om zich tot het vertrek voor te be reiden, is heden verstreken. Allerlei. TURKIJE EN RUSLAND. De Turksche regeering ontving be richt, dat Russische troepen gecon centreerd zijn in de omstreken van Kars en Eriwan. DE NIEUWE DUITSCIIE LEGER EN VLOOTWET. Een Duitsch blad is in staat bijzon derheden mee te doelen over den in houd dezer wet, die heden ter sprake gebracht zullen worden in den Bonds raad. De vers tericing van de weermacht zou in een tijd van zes jaar gereed zijn. De kosten voor leger on vloot zullen Jaarlijks ongeveer 170 inillioen mark meer bedragen. Totaal zouden deze voorstellen dus een milliard kosten. Hiervan komt 1/5 gedeelte op de vloot en 4/5 op het leger. Voor do vloot worden gevraagd drie nieuwe linieschepen en twee kruisers, een aantal onderzeebooteu en een sterke marine-luchtvloot, d. w. z. vliegma chines, die van het dek der schepen af vliegen. De kosten voor deze vlootuitbreiding beginnen met 15 mil- lioen in liet eersie juar en stijgen tot -43 millioon in het jaar 1916, om dan weer te verminderen tot 39 millioen. Het aantal manschappen, noodig voor deze nieuwe schepen, wordt op 6000 geschat. DE FRANSCHEN IN' MAROKKO. De Fransche colonne Brulard werd een 20 kilometers ten zuiden van Ma-Azis aangevallen door een afdoe- ling van de Zemmours. Na een he vig gevecht nam de vijand de vlucht naar het Zuiden, met zware verlie zen. De Franschen verloren twee doo den en 19 gewonden. Het gerucht wil, dat te Marakesj een tegen de vreemdelingen gerichte beweging uitbrak, tengevolge van de knevelarij van de M'Touga. Een Duitscbe Ingenieur werd gewond. Stadsnieuws De Ataxen. Hedennacht om half twee is een Atax wegens gebrek aan «lectriciteit blijven steken aan de begraafplaats op den Schoterweg. Spoedig werd een andere ontboden, die den wagen op sleeptouw nam en naar de remise bracht I'as6ag.ers bevonden er z;oh niet in, daar de chauffeur deze naar Drie huizen had gebracht, zoodat hij leeg terug kwam. VERFRAAIING. Gisterenavond vergaderde in Café Brinitmaim de Vereenigmg tot Ver fraaiing van Haarlem en Omstreken. Na opening door den voorzitter, den heer J. Krol Kzn., werd het jaarverslag over 1911 voorgelezen, aar aan wij het volgende ontleen en. Op 1 Januari 1912 telde de vereeni gmg 645 leden, wa'arvan 408 binnen de gemeente Haarlem en 237 daarbui ten wonen. Op verzoek der vereeniging heeft de lieer J. van Aggelen, te Delft, üd van het hoofdbestuur van den Natio- nalen Bond voor vreemdelingenver keer in Nederland, den 16en Januari 1911, voor de vereeniging een voor dracht gehouden over „Het veelzijdig belang van vreemdelingenverkeer". liet was een zeer onderhoudende, boelende rede, die met geestdrift uit gesproken, niet naliet indruk op do aanwezigen te maken. Tot liet bijwonen dezer voordracht had liet bestuur de na le noemen ver een, igingen uitgenoodigd, n.l. De Groote l-Ioutstraat-Vereeniging, Tech nische Vriendenkring, Vereeniging van mdustrieelen en kooplieden be treffende bouwkunde en aanverwante vakken, Haarlemsclie Handelsveree- niging, Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, Haarl. Pers, R. K. Middenstand-Vereeniging, de af deeling Haarlem van den Nederland- schen Aannemersbond, en de afdee ling Haarlem der Maatschappij tot Bevordering van Bouwkunde. Aan de afdeeling Haarlem van het Algemeen Nederlandsch Verbond gaf het bestuur f 25, als bijdrage voor de door dde afdeeling te plaatsen „Gedonkhank", ter hei-innering aan den op 2 Juli 1861 overleden dichter P. A. de GenesteL Met 50 steunde het bestuur de af deeling Haarlem van de Nederland- scho Natuurhistorische Vereeniging, ter tegemoetkoming in de kosten v an de door haar op 17, 18 en f9 Juni in de West-Indische zaal van het Kolo niaal Museum alhiei' gehouden ten toonstelling van de in Haai'iem's om streken in "t wild groeiende bloemen. Met f 25 is deelgenomen in het waarborgfonds ten behoeve van de door het Teekencollege ,,K»inst zij ons doel" alhier van 20 November tot begin December 1911 gehouden ten toonstelling van teekeningen en schil derijen. Onze Lachhoek UIT DE SCHOOL. Onderwijzer. Hoe heet Iemand, die tegenover iedereen edele bedoelin gen koestert, zelfs tegenover zijn vij and en zelfs dezen weldaden bewijst! Nu een e... Jantje. Een ezel, meester. De Vereeniging „Haerlemdie, tof behoud van het aardig trapgevoltje van het perceel Jacobïjnestraat 1, I welk op zulk een schilderachtig punt, komende vnn het Verwulft, is gelegen bereid was 250 a 3/00 bij te dragen, verzocht voor dat doel haar de be hulpzame hand te reiken door het verleenen van een subsidie A 109, welke werd toegestaan. Wij! in 1912 bier te lande weder de Internationale voetbal-wedstrijd Bel giëNedoiiand zal plaats hebben, en nog niet beslist is of het spelen van dien wedstrijd te Amsterdam dan wel te Haarlem zal geschieden, heeft lief bestuur aan den Nederlandschen Voetbalbond verzocht zijn keuzo op Haarlem te vestigen. Ter bevordering van liet vreemde lingenverkeer 1 leeft het lies tuur een duidelijk sprekend© advertentie ge plaatst in de Duitsche uitgave van liet zoe'r fraai geïllustreerd tijdschrift „Holland Express", hetwelk met m n- stens 10.000 exemplai-en verspreid 1s op de van 1 April—20 Juni 1911 te Ber lijn gehouden Internationale Tentoon stelling voor Reisvvezen en Vreemde- lingonverkee'r. Verder in het te Bata via verschijnend „Klelan's Adres bor-k' voo»' geheel Nedorlandsch-Indië"; in het door de firma II. D. Tjeen'k Wil link en Zoon alhier, gepubliceerd maandblad ,,Nan'r Buiten in het „Ba tavier- Line Booklet" 1911 en In lief maandblad „Vreemdelingenverkeer"» De 8ste jaargang van de Nederlancf- sóh© uitgave van den Gids voor Haar lem e\ Omstreken", kwam op tijd ge reed. Het aantal gevraagde en gegeven in- liohtingen bedroeg in 1911 4117, waar van 1355 aan buitenlanders, nt. 503 En gel schen en Amerikanen, 419 Fran- sche en Belgen, 312 Duitschers en 121 van andere landaarden. Het Informatie-bureau der vereeni ging is in 1911 met f 300 gesteund. Uit het verslag van den penning meester blijkt, dat de vereeniging a bloei toeneemt. De heer Mr. H. Ph. t Hooft deelde mede, dat de uitgaven f 1313.70 1/2 bedroegen, en het boekjaar met een totaal kassaldo van f 1099.34J sluit; dat is f 500 meer dan verleden jaar. Daarna was aan de orde de verkie zing van eenige in het bestuur ontsta ne vacatures. Herkozen werden de hoeren A. v. Rossum en J. C. Bu'rkens.- In plaats van den heer J. Krol koes men den heer E. W. van Someren Grève en voor dfe vacature van den heer J. J. Verwijnerv, den heer G. v. d. Most van Spijk. Yaa Kusst en Kanstenaars. XXXVL In de tweede helft van Februari Werd te Amsterdam o; gericht de „Ver eeniging ter bevordering der graphi sche kunst". Het ons zoo bijzonder sympathieke doel der jonge vereeni ging, het levendig houden dor belang stelling voor prentkunst, kan een on gezochte aanleiding zijn om in dit broniekje de vraag eens onder *-©- schouwing te nemen; „hoe slaat het eigenlijk op het oogenblik met de oor spronkelijke prentkunst in Neder land?" Men weet dat hieirondér te verstaan is alle oorspronkelijk werk in ets, Bteenteekening, gravure, houtsnee en 'daarmee, verwante wor'kwijxven uitge voerd. Vooral de ets heeft te allen tijde te onzent beoefenaars gevonden. Is niet het etswerk van Rembrandt een belangrijk deel van zijn totaal- arbeid? En ook in do mooie jaren der ontluikende Haagsche school, werd het etsen, als louter artistieke uit spanning der schildore onder elkaar, in het oude hofje van Nieuwkoop waar later Pulchri en een tijd lar Bos booms atelier was, druk beoefend. Doch pas de jongea-e Hagenaars heb ban het als serieus kunstvak ia eere gebracht en het niat als amusement. doch als ernstige uiting van kunst doen herleven. Dat was in de jaren toen Bauer begon, Zi'.cken een naam reeds had als etser, Willem de Zwart prachtige prentjes maakte, en van de Amsterdainsche jongelui, Witsen, Ha verman, Veth hunne ee'rste platen af drukten. Een negental jaren heeft toen eene veueeniging bestaan, do „Neder 1 andsch e Etsclub", die ieder jaar een portefeuille uitgaf, met bij dragon der leden, en dikwijls hoogst belangrijke tentoonstellingen orga niseerde waa'rop buitcnlandsche groe ten in het prentkunstvak geïnviteerd werden. Bij die gelegenheden werd het eerst graphisch work van Whist le'r, Haden, Rops etc. etc. in Holland vertoond. In die portefeuilles der Etsclub ver schenen ook enkel© bladen van do oudere voorgangers, naast en ter op luistering van de vrij regelmatig© bijdragen der zooeven genoemde jon geren. In de eerste jaargangen vinden wij prachtige etsjes door Mauve c-n Ja cob Maris, door Biommers en Israels afgestaan. Voo'ml de laatste heeft 'zicli veel aan etsen laten gelegen liggen. Zijn graphisch oeuvre is vrij uitge breid zelfs, en een paa'r jaar geleden door nu wijlen Dr. Hubert uitvoeng en met bijzondere toewijding beschre ven. Een groot aantal schilders en schilderessen van die dagen waren contribuanten aan de jaarlijksche etsclub portefeuilles, kunstenaars die de lust bevangen had zich ook op dit terrein eens te bewegen, doch wier in teresse aan de zaak iler graphiek la ter verflauwde misschien ook ten gevolge van de weinige belangstelling, dio van de zijde w.i het publiek ge toond werd cn slechts spaa'rzaam in daden tot uiting kwam. Zoo Karsen, van de'r Maarcl, Tholen en anderdn Anderen als Van der Valk, Barbara van Houten, Etienne Bosch leverden ook na de opheffing der Etsclub nog aanzienlijk cn talrijk graphisch werk, doch slechts enkelen, die het gel uk- hadden een groote fïrma te vinden om hun werk commercieel te exploitee- ren, hebben na dien regelmatig door gewerkt en zijn bij het publiek, voor zoover dit dan voor prentkunst, vooï simpel zwart en wit, iels voelen kan, populair geworden. Bauor en Witsen, de Zwart en Gr a ad t van Roggen, Pi© ter Dupont tijdens zijn korte leven, hnmne namen zijn doo'r hun graphiek althans In wijder kring bekend geworden. Do oprichting der vereeniging, in den aanhef genoemd, doet aan die vroegere Nederlandsch© Etsclub te rugdenken. Er zijn echte'r andere na men, al treffen wij ook oude beken de aan. Opvullend is het dat de gear- riveerden zicli van medewerking heb ben onthouden en dat de nieuwe ver eeniging ook met jong bloed in be stuur en ledental aan komt zetten. Daar is veel vóór te zeggen, al had de toetreding de'r ouderen, die him naam reeds gemaakt hebben, ©en moreel sterken steun beduid. Eer zijn dus krachig© jongeren. Wij lezen in de bladen dat het Bestuur be rust bij J. G. Veldheer, die men als houtsnijder kent, bij S. Moulijn die zich naam als lithograaf gemaakt heeft, bij niej. Etha Fles, die velerlei deed en ook reeds lid van do etsclub was, en bij Antoon Derkzon van An- geren, die tot do meestbelovende Hol la ndsche etsers gerekend moet wor den. Toen Pieter Dupont, die hoogleeraar in de graveerkunst was, stie'rf heb ben wij in dén dezer kroniekjes hem herdacht ale leeraar ©n artist Feite lijke graveurs heeft zijn voorbeeldig •we'rk nog niet opgelovérd. Van zijn leerlingen werden Harting en Van Leusden reeds ©enigermate bekend, doch bedriegen wij ons niet uit sluitend door etswerk, iriet door gra vure. Du pout's opvolger, Prof. Aarts, had reeds naam als graveur behaald en is ©en belangrijk artist die der nieuwe vereeniging steun kan zijn. Evenals Derkzen van An geren be hoort een ander jong etser, Jan Boon, in Den Haag thuis. Deze kreeg zijn eerste onderricht van Zilcken ©n heeft groote verwachtingen opgewekt. Ilij is een artist die geen haast maakt die verwachtingen te verwezenlijken, al deed hij de laatste ia Van een aantal bijzonder gevoelige prenten het licht zien. Geheel van de kringen der kunste naars afgezonderd staat een jongere, die zijn ee'rste graphische wetenschap door vingerwijzing van Van dér Valk machtig werd. Ik meen Gerxit Haver kamp. Deze enorme werkkracht heeft reeds ean gansch graphisch oeuVro achter den rug heeft, naai' ons inzien, wanneer al die opgezameld© bouwstof bezonken en vénverkt is, ean prach tig arbeidsveld voor zicli liggen. Zoo voor de vuist weg grijpend ziet men dat het niet moeilijk is een aan tal jongere kunstenaars te noemen, die voor de graphische kunst iets prestoeren kunnen. Indien het gelukt doze allien onder het hoedje ééner goed georganiseerde vereeniging te vangen, kan van doze voo'rzeker ©en krocht ten goede uitgaan. Er zijn bo vendien onder de ouderen nog een groot aatal artisten die zich aanslui tend, gaarne hun steun willen verlee nen. Storm van 's-Gravesnzande, Ha verman, Roland Holst, Veth, Hen'rl- cus, Van Konijnenburg om maar weer enkelen te noemen. Het vooruit zicht is inderdaad niet slecht en als de nieuwe vereeniging ter afwisseling eens wat moderne prentkunst uit het buitenland haalt, en er 't Hollandsch publiek mede laat kennis maken, dan' is er eenige kans, dat dit publiek, in dankbare ruiling weer eens een ietsje r belangstelling in graphiek ten beste geeft. Wat is er sedért de Etsclub-jaren het één en ander veranderd. De kunsthan del doet veel tegenwoordig wat vro©^ ger door dezen nagelaten weid. En' zoo hebben ook door den kunsthandel de laatste Jaren veel buitenlandschfl prentkunstenaa'rs in Holland bekend heid verworven. Ik denk aan Zorn, Pennel, Uhl, Brangwyn etc. Doch er is nog genoeg moois op dit gebied dat ons onbekend bleef en het terrein is voor de bedoel de vereeniging allerminst afgemaaid. Behalve eenige Interessante overzich ten die nog van Hollandsche kunst©, naars te geven zijn (de litho's van Al- lebé, Holswilder, bv.) kan men ons nog doen kennis maken met zwart ca wit van.... on ik geef ei' maar en kele van de velen in overweging Leibl, Liebdrmann, Lomerzon, Gau guin, Lautrec, Goya, Stück, Schmut» zon, Rassenfoss© etc etc. „There Is much to do for every onst There is work foi all to do". X Der jonge vereeniging heil. J. II. DE B0IS. 11 Mrt. '12.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7