RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD Oplossingen van 'dezö problemen wórden gaarne Ingewacht aan boven genoemd adres uiterlijk Dinsdag 26 Maart e.k. Oplossing van probleem No. 339 van don auteur: Wit 34 - 30, 45 - 40. 32 - 28, 36 - 27, 42 - 37, 37 111 Oplossingvan probleem No. 340 van den auteur: Wit 39 -33 (zwart 31-36) de boste), 1-6, 33 - 28, 6 36! Deide Problemen zijn goed opgólost door do hoeren P. Beniit, W. J. A. Matla, P. Mollema, J. Siogerist. ERRATUM. In onze opgave van het behaalde aantal punten door de heeren Weiss en Molimatö (zTe vorige rubneK) Is 'een klein abuis-Molima'rd behaalde til. 21 punten van de 15 partijen, terwijl Weiss er 9 behaalde. Mokmard won de 3e, 8e, 9e, 10e, 11e, 12e en 13e partij, terwijl bij de 5e partij alleen verloor en de overige 'ro- miso maakte, Spoedig hopen we de mooiste par tijen te kunnen vermelden. VOOR DE JEUGD, liet vraagstukje van de vorige week sohijnt door velen niet goed begrepen to zijn, te oordeelen maa'r de weinige oplossingen die wij ontvingen en waar bij dan. nog fouticven zijn. Wij geven daarom nog gelegenheid tot a.s. Woensdag 20 dezer oni ons de oplo>s6ing te doen toekomen en herha len nogmaals den stand: Zwart schijven op 8, 9, 13, 16, 19 en 26. Wit schijven op 27, 28, 31, 32, 33 en 49. Denk bij de oplossing ook aan „■neerslag"! Wij zullen de vólgende week dan weer iets anders gaan b©handelen en hopen, dat de belangstelling bij de jongelui levendig blij ft. De Iloarlomsche Damclub houdt ha re bijeenkomsten iede'ren Maandag avond van 8 tot 12 uur in het gebouw .,De Nijverheid", Jansstr. 85, alhier. Ltefliebbers van het damspel zijn daar steeds welkom. Voor het lidmaatschap kan men zich bij bet bestuur aanmelden. Inlichtingen worden gaarne ver strekt door den Secretaris, den heer J. Meijer, Kruisstraat 34, Teleph. 1543. KONING EDWARD VII ALS MIJN WERKER. Naar aanleiding van de mijnwer- keTSstaking in Engeland, brengt de „Gaulois" een bezoek in herinnering, dat koning Edward VII, als prins van Wales, aan de kolenmijnen bracht Hij was nog een aankomend jongeling en moest ijverig studeeren. Nu wilde men den toekomsügen koning ook de bijzonderheden der kolenindustrie lee- re kennen en bracht hem in de voor naamste mijnstreek van die dagen, die bij Durham. Alle deelen er van werden bezocht, de prins onderhield th druk met de werklieden en ten slotte wilde hij zelf ook eens den handena'rbeid verrich ten. Hij leende een mijnwe'rkerspak en daalde in gezelschap van een inge nieur in de mijn neder. Hier gaf de ingenieur hem een nauwkeurige be schrijving van de kokmproductie. waarop de prins e&n houwert nam en wakker aan het werk giug en eCrst, toen hij «en aatd.ge hoop kolen had losgehakt, verliet hij de schacht. Ds kolen, welke prins eigenhandig had gehouwen, werden naar Buckingham Palace gebracht, waar koningin Vie toria er twee dagen lang haar slaap vertrek mode liet verwannen, en het houweel, dat de vorstelijke handen hanteerden, wordt er steeds zorgvuldig bewaard al3 aandenken aan Edward's arbeid in de kolenmijn. Raadsels (Deze raadsels zijn alle inge zonden door jongens en meis jes. die „Voor Onze Jeugd" lezen. De namen der kinde ren, die mij vóór Donderdag morgen goede oplossingen zenden, worden in het vol gend nummer bekend ge maakt). IEDERE MAAND WORDT ONDER DE BESTE OPLOSSERS EEN BOEK IN PRACHTBAND VERLOOT. Hierbij wordt gelet op den leeftijd In verband met het aantal oplossin gen en op de netheid van het werk. 1. (Ingezonden door Mijn geheel bestaat uit 40 letters en is in deze streek wei bekend. 40 25 7 8 16 20 15 is een plaats in Noord-Holland. 29 37 33 18 10 is een woord, dat men bi] het voetbalspel hoort. 12 28 38 13 31 1 9 is een land ïn het Noord-Oosten van Europa. 14 3 3 4 26 32 is een plaats in Italië. 11 24 4 is een lichaamsdeel. 30 14 22 26 20 27 36 2 4 15 is een berg in Zwitserland. 14 17 21 20 15 is een stad in Drente. 17 35 19 23 39 is een tuiubouwwerk- tuig. 6 37 15 5 is een grondsoort. 2. (Ingezonden door Jan Westera). Ik ben een voedzame drank. Keer mö om en ik ben een gevaarlijk ding. 3 (Ingezonden door Bobhertje}. oe sp is den baas zei ti goedj oed Welk spreekwoord leest ge hieruit 4. (Ingezonden door Aiitoon van Zijp). Zet onder elkaar Een wapen. Een land in Europa. Een plaatsje in Gelderland. Een rivier in Europa. Een wapen. Een lekkernij. Een dier. Nog een dier. Een vrucht. Een vervoermiddel. De beginletters vormen 'den naam van een straat in Haarlem. 5. (Ingezonden door Annie Willem- sen). 6 7 8 9 10 vindt, men op de Veluwe. 13 IA 1G is een diertje. 12 15 4 vindt, men aan een boom. 11 12 14 15 13 16 hebben de meeste dieren. 7 8 4 is een boom. 4 2 3 4 is een gebouw. 1 2 5 4 bevat water. Mijn geheel bestaat uit 16 letters en is een straat in Haarlem. 6. (Ingezonden door J. J- Esser). Mijn eerste is een verkorte meisjes naam. Mijn tweede is een slim dier. Mijn geheel is een bekend plaatsje In Zwitserland, waar velen geneeing zoeken, 7. (Ingezonden door W. H. Veen- huis). Vervang de puntjes door medeklin kers. xoodat ge een bekend spreek woord krijgt. u oe 8. i Ingezonden door Lucie L. Spaan). i O DOO OOOOO OOOOOOO 000000 0 00 OOOOOUOOOOO OOOOOOOOOOOOO 0 00 00000000 000000000 OOOOOOO OOOOO 000 Zet op den eersten regel een mede klinker. Op den tweeden regel een lastig, klein diertje. Op den derden regel iemand waar feesten voor gegeven svorden. Op den vierden regel een soort roos. Op den vijlden regel iemand, die graag in een drukke straat woont. Op den zestien regel een' plaats, waar we bij slecht weer spelen. Op den zevenden regel den naam van een bekend persoon uit de 15de eeuw, tevens den naam van een drukkerij hier ter stede. Op den achtsten vege! iets, wat we op school gebruiken. Op den negenden regel iets, wat men langs schuttingen of muren ziet. Op den tienden regel een scheld naam voor iemand, die veel morst. Op den olfden regel ecu huisdier. Op den twaalfden reged iets, waar we mee schrijven. Op den laatslcn regel een mede klinker. In het midden staat nu van boven naar benoden hetzelfde als van links naar rechts. 9. (Ingezonden door Antoon van Zijp). Met een G ben ik een vogel. Met een L ben ik een muziekinstru ment, Met een N beu ik een lichaamsdeel. Met een V ben ik een getal. Met een B ben ik een drank. Met een D ben ik een dier. Met een M ben ik ook een dier. Met ST ben ik weer een dier. 10. (Ingezonden door Anton Janso). ge den sten den zei zijn ge aan jnaam bo dien aan Maak hiervan een bekende spreuk. 11. (Ingezonden door Marie Land- meier). Mijn eerste is een toestemming. Mijn tweede en derde is een meis jesnaam. Mijn derde is een uitroep van af keer. Mijn geheel is een meisjesnaam. 12. (Ingezonden door Jan Hendrik Bruijn). Nauw'lijks groei ik weder, Of men maait mij neder. En doet de maaier zijn werk niet goed, Dan vloeit er bloed. Raadseloplossingen De oplossingen der raadsels van de vorige week zijn 1. Anrhuus. 2. Gierstraat Greta, riet. gras. 3. Alle dingen op zijn pas. Denk wat lang en doe wat ros. 4. Lublin Dublin. 5. Eduard. 6. Spreken is zilver, maar zwijgen is goud. Zilver, spiegel, 'dwerg, Anna, Simon, kus, zij, ram. 7. Stiens Stien tien. 8. Odoorn. 9. Augsburg. Rug, au, guur, bas, gas. 10. Haas. 11. Alikruik. 12. Koniiia; honing woning. Goede oplossingen ontvangen van Eduard Boeré 9. Willemien de Koter 12 en 12 begr. plaatsen van de vorige week. A. en J. Hoogerduijn 12. Annie de Bruijn 11. W. Roozen 5. Marie de Jong 11. Margot de Jong 11. Jan Jacob Esser 12. Aleida A. C. Möhring 3. Dina van Dalen 12. Lelie 9. Jan de Bruijn 10. Willem van Wilsum 12. Annie van Ommeren 11. Doornroosje 12. Cor Huijer 12. Jan Huijer 12. Alida Tras 12. Sientje Benink 9. Botje en Nelly Moo ren 6. Johan Schweitzer 11. Teunis Kok 9. Gerritje Kok 9. Hendrika Bühner 11. L. en W. Dom 12. Jan Western 10. Willem van Wel 9. Lena Koeleveld 12. Willemien de Koter 12. Jo en Jan Verton 11. Annie Boersma 11. Jan Hendrik Bruijn 12. Nico Twisterling 11. Jan Bert 7. Jac. J. Bert 7. i Piet de Veer 11. Johan van Donselaar 11. Cornells en Nanne Nauta 12. Anten Janse 12. Jacoba van der Schaar 11. Lucie en Agatha Spaan 12. Zonder naam 9. Alida Kammeijer 10. Cath. C. Doing 12. Annie Vergers 11. Marietje van der Meer 11. Bart Ligtenberg 9. Marie Landmeier 12. Marietje van der Kwast 11. Gonda Drent 11. Nico Drent 12. Herman Bonke 7. Betsy Wensing 6. Willy Gernieraad 12. Corry van Dalen 12. Jo Been 12. Johanna Voetelink 12. Lucas en Botje Luikel 11. A. en B. Stavenuüer 9. Jan Clir. Aartsen 6. Johan van Donselaar 11 en twaalf strikvragen van de vorige week. Zus Duursma 12. Aimio Termes 12. Jacoba en Pietje v. d. Veld 10. Rhodia 12. BEGRAVEN PLAATSEN. (Ingezonden door Willem van Wilsum). 1. Do doktor zei. dat ik een zwak gestel had. 2. De agent kon den dief niet meer inhalen. 3. De zalf en de poeders mcesten nog gehaald worden. 4. Do mannen zetten de draagbaar neer en legden den gewonde er op. 5. Wat doet Marietje Ach, zij pelt hazelnoten. 6. Ik was erg teleurgesteld. 7. Hier is je eerste loon op Zand- voort krija jo de rest wel. .(Geen Z andvoort). 8. Jan smookte en rookte, dat hij wel een schoorsteen leek. (Ingezonden door Cor en Jan Huijer). 9. Bosschen, wouden, bergen, alles vloog ons voorbij. 10. Hij heeft schatten goud aan zijn verzameling gegeven. 11. Wij hadden de kamer met hulst versierd. 12. Kunt u ons zeggen, hoe wij naar den tuin komen BERICHT WEDSTRIJD. Inzendingen voor den wedstrijd ontvangen van Lena Boeleus. Marie van der Kwast. Nelly van den Berg. W. Roozen. Marie de Jong. Jan Jacob Esser. Dina van Dalen. Willem van Wilsum. Willem van Wel. Gerritje Kok. Teunis Kok. Anton Janse. Alida Kannneijer. Coba van der Schaar. Catrien Steenken. Fientje Houthuijzen. Alle opstellen worden verwacht vóór of op 20 Maart 1912. Iemand, die een bezoek bracht aan Carnegie's geboorteplaats, te Dimfer- mine in Schotland, verhaalt daarvan liet. volgende lk stapte een klein huisje binnen door een lage deur aan de straat. Een vrouw van middelbaren leef tijd ontving mij en bracht mij, op mijn verzoek, een nauwe, donkere steonen trap op naar een klein, duis ter bovenkamertje. „Hier", zeide zij. „hier is Andrew Carnegie geboren." In een hoek van het vertrek kon men een zeer kleine plankenkast zien. Daarin had, naar de vrouw mij verhaalde, het gezin Carnegie zijn provisie bewaard. „Maar ik geloof", zoo voegde zij er bij, „dat er nu niet één maaltijd van: den millionnuir in zou gaan." Ik keek naar de kast en antwoord de „Ja, ik vrees, dat zijn diner er niet in kan." „Endaar', zeide mijn geleidster, terwijl zij wees naar een bedstede! aan den anderen kant, „zijn de plan ken van het bed, waarop Andrew Carnegie het eerste levenslicht aan schouwde." Ik keek met verwondering naar do planken en daarop met bewondering naar een gegraveerd portret van den vermaarden millionnair. zooals hij nu is, dut boven den schoorsteenman tel hing. Do eikenhouten lijst was Versierd niet de plooien van de Ame- rikaansche vlag. „de sterren en de slreepen". en die der Britsche vlag, der „Union Jack". Op het portret verhelderde een glimlach het gelaat van den vrien delijken ouden man, dio daar neer zag op het tooneel van zijn kindsheid. Do haard was juist zoo, als toen Carnegie dien verliet Er brandde geen vuur en er had nooit vuur ge brand. Het huis der Carnegie's was niet zoo goed als de bijkeuken der tegenwoordige bedienden van den millionnair. Maar hij schaamt zich niet voor die woning, hoe armelijk zij ook moge zijn. Op een kleine ronde tafel ligt een goedgevuld bezoekersboek en daarin heeft de vermaarde measchenvriend met duidelijke roode letters geschre ven „Andrew Carnegie, Sklbo, 27 Sept. 1909. Bij mijn bezoek aan mijn geboorteplaats. Het nederig verblijf van eerlijke armoede, het beste erf deel van iemand, die een heldin tot moedor had. A. C." Ik moet hier nog even vertellen, hoe Andrew Carnegie gestreden •heeft om te slagen. Het gezin der Carnegie's verviel tot armoede, toen men stoommachines voor het weven begon te gebruiken, inplaats vun de hand weefstoelen in de huizen der linnenwevers in Schot land Er waren vier leden van dat gezin vader, moeder en twee kleine jongens, van wie de oudste, Andrew, 10 jaren telde. Zij hadden hot zeer eenvou/lig, maar uangenaaiu gehad in het kleine huisje te Dunfermine, met zijn vier dumastweefstoelen, waaraan de la- der en zijn leerlingen werkten. Maar op zekeren dag kwam de vader thuis en vertelde, dat hij zijn laatste be stelling van de handelaren had gekre gen. Do weefgetouwen stonden stiL Er was geen werk. Do huisvader moest van voren af aan beginnen. Andrew hoorde hoe zijn ouders spraken over hun armoede, en het treurige vooruitzicht voor hun jon gens. Zij hadden hem gezegd, dat hij, zoodra hij groot genoeg was, zijn eigen brood zou moeten vordienen en helpen den kost. te winnen voor liet gezin. De armoede, die hij in 't voor uitzicht had, scheen hem een vreesc- lijk, dreigend monster toe. Bij de go- dachte daaraan kromp zijn hart in een en hij nam liet vaste besluit, dien wolf van hun deur te verjagen. In stilte luisterde hij naar zijn oudera, terwijl zij de toekomst bespraken en besloten, dat Amerika betere vooruit zichten voor hun jongens opleverde, dan Schotlmd en dat zij hun land en woonplaats zouden opgeven, teneinde hun jongens beter gelegenheid te ver schaffen om vooruit te komen. Een paar maanden later kwam het gezin Carnegie te Allegheny City. in Pennsvivanië, aan, en de vader ging daar werken in een katoenfabriek. Andrew vond weldra een plaats als jongen in een fabriek tegen een loon van f 3 per week. Hij was toen juist 12 jaren oud. Do knaap was trotsch, toen hij uit de fabriek thuis kwam met zijn eer ste weekloon in den zak. Hij had er hard gewerkt en het wel verdiend. Toen hij het huis binnenstormde en het geld zijn moeder in den schoot wierp, was er geen jongen in het land gelukkiger dan hij. Eiken morgen stond Andrew voor dag en dauw op. Zijn moeder gaf hem dan zijn ontbijt, pakte zijn mid dagmaal in. kuste hem goeden dag en dan stapte de knaap haastig heen, in het donker, naar zijn werk. Andrew werkte den goh celen dag door, met slechts 40 minuten schaft tijd. Hij werkte tot lang na donker want er was toen nog geen sprako van den S-urigen werkdag en kinder arbeid was geoorloofd. Hij was dood moe, als hij 's avonds thuis kwam. en •hij genoot op die heerlijke Zondag ochtenden, als hij in bc-d kon blijven en slapen zoolang hij maar wilde. Andrew hoopte voortdurend op iets anders. Hii wist, dat dit hardo wer ken slechts het begin was. Er moest iets. beters komen. Voordat er een jaar was verloopen, nam een vrien delijke Schot, John Hay, den jongen Andrew in zijn lintfabriek, waar hij niet houtspaanders het vuur onder den stoomketel moest stoken. Nu liad hij voor 't eerst een verantwoordelijk werk. Do ketel moest goed worden verzorgd want door een verzuim of vergissing kon de fabriek in de lucht springen. Het kostte hem veel inspan ning en dikwijls had hij 's nachts be nauwende drooinen van vreeselijke ongelukken met de machine Maar hij morde nooit en sprak zijn ouders niet van hetgeen hij uitstondwant die hadden hun eigen moeilijkheden. Moeder verrichtte alles zonder dienst bode, en ais zij hun huishouden had bezorgd, deed zij nog extra werk, om er wat bij te verdienen. Toen Andrew veertien jaar oud was, werd hij besteller aan het tele graafbureau te Pittsburg. Daar was hij dol blij mede. Want nu kwam hij in een aangename, zindelijke omge ving, die hem in zekeren zin gelet terd toescheen. 's Morgens, voordat de ambtenaren kwamen, bestudeerde hij do toestel len en oefende zich in de lettertee- kens. Hij kon spoedig langs de lijnen gesprekken voeren met andere bestel lers. Op zekeren morgen hoorde hij Philadelphia het sein „doodsbe richt" geven. Hij nam dat bericht op en leverde het af, voordat de telegra fisten kwamen. Door zijn goede coren viel het hem gemakkelijk op 't gehoor af berichten op te nemen iets zeldzaams in dien tijd. Dat ves tigde de aandacht op hem en spoedig verdiende hij f 60 per maand al3 tele grafist. Hii verdiende daar nog geld bij door het afsclirijven van telegram men voor de zes Pittshurgsche bla den, hetgeen naar het schout, geoor loofd was in dien tijd on de aldus verkregen ertra-inkomsten van f 3 per week waren zijn eerste zakgeld, want hij gaf zijn geheele sularis aan zijn moeder. Meer en meer verwierf Andrew Carnegie zich een goeden naam van eerlijkheid en schranderheid in zijn oordeel. En zoo kwam het, dat een paar >'aren later, toen hij aan zijn eerste onderneming geholpen werd door een paar mannen, die belang in hem stelden. Carnegie naar de bank kon gaan en het noodige geld kon leenen op zijn naaxn. Zoo werd de grondslag van zijn groot vermogen, dat hij nu bezig is weg te geven, gelegd door geleend geld. Maar dat bij dit geld kon leo- nen, kwam alleen doordut de ban kiers vertrouwden op zijn eerliikheid, hem kenden als een Ijverig werker en als een man van gezond verstand. Brievenbus (Brieveoi aan de Redactie van de Kinder- A fdeeltng moeten gezonden worden aan Mevrouw Venomu—v. Doorn, Wagenweg 88, Haarlem*). In de bus gooien, zonder aan schellen CORNELIS en NANNE N. Ja, dat waren aardige cadeaux, hoor Jam mer, dat het nu weer een jaar duurt, hè Is de chocolade al allemaal op Ben je nu ook oud genoeg om met Nanne mee te gaan naar zijn vorce- piging f JAC. J. B. Houden Jullie wol eens een vliegerwedstrijd of is daar op het land geen gelegenheid voor ANTON J. Ja, ik hoop het ook, maar lik heb het nog niet gelezen. De nieu we raadsels zijn goed. Neen, vergeet nu maar nooit weer de antwoorden er bij te zetten ZUS D. Wil je me eens schrijven, wat voor academie dat is Het zou prettig zijn, als hij nog wat langer hier bleef Jullie verlangen zeker erg naar de beslissing COBA en PIETJE v. d. V. Ik vind het best als je nichtje nu met P. mee- raadt. Heb jij het tegenwoordig zoo druk Wat doe je dan allemaal R0D1A. Ik ben erg verlangend het slot te hooren. Vind je het een erg werk om dit allemaal op te schrijven? Wanneer beginnen jullie aan de nieuwe operette L. en W. D. Het nieuwe raadsel is goed. JAN W. Ja, dat gaat wel eens meer zoo. Jan, maar dat is niets erg, hoor! Heb je plezier gehad al die dagen WILLEM v. W. De nieuwe raad sels zijn goed. LENA K. Ja, dat boek, dat je op noemt, ken «k ook wel en ik vind het ook mooi, hoor Kom je het andere deze week weer ruilen WILLEMIEN DE K. Ja, je was net te Iaat Pas maar beter op in 't ver- i volg, hoor l JO en JAN V. De nieuwe raadsels zijn goed. NICO T. Je schrijft, dat je 12 raad sels hebt gevonden, maar het zesde had je er niet bij gezet. Heb je dat vergeten Ja, je kunt de spoor beter op den grond laten loopen. Hebben jullie er ook al een tunnel van een leege Verkade-bus bij gemaakt JAN B. Heerlijk, dat Vader zoo meehielp, om den boel in orde te ma ken Toen was t gauw weer klaar Welke gaat beter, van jou of van je broertje PIET DE V. Dat .is bester is tijd genoeg om het netjes af te schrijven. Is het nogal naar jo zin gegaan MARIE v. d. K. Je werk heb ik ont vangen. Ja, je 'hebt er heel wat aan te schrijven gehad, hoor 1 Was Chris tevreden over zijn boek NELLY v. d. B. Voor een meisje ■van 8 jaar vond ik, dat jou werk er keurig uitzag Heb je dat heel erna al alleen geschreven en heeft ook iemand je geholpen om do fouten er uit te halen ANNIE DE B. De nieuwe raadsels zijn goed. Wat een prachtig cadeau heb jij gekregen. Was je toen jarig of wat was er voor bijzonders op dien datum? Als ik dat geweten had, liad ik er eens beter naar gekeken, toen je Woensdagmiddag kwam. W. R. Of jij ook een prijs zult krij gen, weet ik pas, als alle opstellen zijn gekomen. Je moet dus nog wat geduld hebben. MARIE en MARGOT J. Ja, met aardrijkskunde is Margot ook nog niet zoo ver natuurlijk maar als Ma lie haar op streek helnt en ze heeft een atlas thuis, dan zal 't best gaan, hoor JAN JACOB E. Ja, Cor is misschien nog wel te jong maar die uitstapjes lijken mij heerlijk, hoor Wat kan je op gymnastiek het beste Vind je re bussen heel aardig, maar ze kunnen niet geplaatst worden, omdat ze zoo dikwijls fout of onduidelijk gedrukt worden. ALIDA A. C. M. Zoo, zijn dat vriendinnetjes van jou Nu, dan is "t gezellig, dat ze nu ook meedoen dan kunnen jullie nog eens over onze ru briek praten. Lossen jullie wel eens samen op DINA v. D. Heerlijk, dat zij weer naar school mag Wat hebben jullie allemaal druk gehandwerkt. Was al les precies op den juisten datum af En was je Vrijdags niet erg moe Ja, je zusje moet nu nog maar flink haar best doen, dan lukt het misschien nog wei 1 LELIE. Je moet altijd je eigen naam ook onder je briefje zetten, anders raak ik in de war. Ja, het is 't pret tigst, als je met je vriendinnetje ook naar eoi van school kunt gaan 1 Het nieuwe raadsel is goed. JAN DE B. Wanneer je raadsels aan de beurt komen, weet ik nog niet precies ik heb er nog eenige van Ja nuari liggen. Zijn die van jou daar bij Je moet nu maar maken, dat jo (heel wat prijzen wint, om in je kast je te bergen. WILLEM v. W. Het *valt je zeker mee, dat je begraven plaatsen zoo gauw geplaatst zijn Jullie krijgen nu een drukken tijd, maar ik hoog van harte, dat het dan weer gezellig en vroolijk bij jullie thuis zal zijn. ANNIE v. O. Ja, als je lust hebt, mag je altijd een opstel maken en in zenden. Vond je het een prettig werk? COR en JAN H. Zijn jullie begr ven namen dezen keer niet gauw ge plaatst Jammer, dat het feest nu weer voorbij is, hè LUCIE eai AGATHA S. Het nieuwe raadsel is goed. ALIDA T. Het nieuwe raadsel is good, Ja, zoo'n propaganda-avond is vooral zoo prettig, omdat iedereen zijn best doet het feest te doen sla gen Hoeveel menschen zouden er wel komen SIENTJE B. Brengt Piet altijd nog al mooie boeken voor jullie mee Hij onthoudt nogal goed wat je al gehad hebt, geloof ik Ja, met een slechte pen. kan je niet mooi schrijven veeg je hein wel altijd af, na 't ge bruik JOHAN S. Ja, zeker, vind ik dai prettig en de overwinning was op hel kantje afMaar zoo'n ke©i>er als wij, hebben de Belgen ook nietAls je dit briefje leest, zal de uitslag van de match in Engeland wel haast in de stad aangeplakt zijn. Ik ben nieuwsgierig of onze doelverdediger dan weer zoo'n zwaren dag za! ge had hebben en of hij de Engelsche ballen ook zoo prachtig wegwerkt en jij TEUNIS en GERRITJE K. D« nieuwe raadsels zijn goed, behalve het 3de van T. Daarbij moet je er meer woorden uitzoeken, anders is het veel te lastig om te raden. Zend dat nog maar eens wat uitgebreider in HENDRIKA B. Je bent ook welkom, hoor l Ben je een kennisje van een van mijn andere raadsel vriendinne tjes Het nieuwe raadsel is goed. JACOBA v. <L S. Ik zal eons kijken, of je naam nu bij je werk staat Die De Ruyterzegeis zijn aardig. Heb je die dubbel en kunnen jelui ze makke lijk met elkaar ruilen ZONDER NAAM. Nu weet ik nofe niet van wie het briefje voor 14 dagen was, want hier stond onder de 9 raadsels en 4 strikvragen weer geen naam. Mej. R. Hartelijk dank voor de be zorging van de boeken. CATH. C. D. De nieuwe raadseh zijn goed. ANNIE V. Het nieuwe raadsel is goed. HeLp je druk mee en wat doe je dan bet liefst t MARIETJE v. d. M. Ik begreep je briefje niet erg goed. Vertel me maar eens hoe oud je bout en in welke klas je zit 1 BART L. Ik heb 't nog niet gele zen, BartIs dit ook weer zoo dik MARIE L. Ja, van bloemen houd ik ook veel. En 't is gezellig, oin ze in de kamer te hebben, vóór ze buiten uit zijn. Zijn de hyacinten mooi en groot en rieken ze lekker MARIETJE v. d. K. De begraven plaatsen zijn goed. GONDA D. De nieuwe raadsels zijn goed. BETSIE W. Aardig, dat broer al izoo flink groeit en zoo sterk wordt. Wordt nu jou oude tafelstoel weer van den zolder gehaald Hij zal nu wel gauw gaan staan ook, denk je niet WILLY G. Verlang je er naar om weer rn een hoogere klas te komen Blijf je dan nog 2 jaar op deze school? En wat ga je dan doen Ja, t is jam mer, dat die twee nu zoo kibbelen. Bijt Bello hard door en bijt Moortje dan terug HERMAN B. Ja, als je 't mesje nu dadelijk in deu zak kreeg, zou je het misschien gauw verloren hebben. Over een paar jaar kan je er veel be ter op passen. Grappig, dat Gerard zich zoo begint te weren 't Zal niet lang meer duren of hij begint met Anna te kibbelen Of zou die zich daar dan te groot voor voelen? Be valt je tegenwoordige buurman op school je beter dan de vorige of ben je juist verplaatst, omdat je met Ger- rit te veel grapjes maakte Gaan je lui over 14 dagen al over, of pas op 1 Mei WILLEM B. Ik denk. dat je dat het akeligste vindt, wat je maar bedenken kan als Moeder in bed ligt. Geluk kig maar, dat het nu weer wat beter gaatKan jij je zelf al hoelemaal al leen aan- en uitkleeden en wasschon of heb je daar nog wel eens hulp bij noodig en heb je ooi: wel eens voor Moed eg stof afgenomen en bedden op gemaakt en waar kan jij nog meer mee helpen CORRY v. D. Weet je vooruit, wan neer en waarover je proefwerk hebt zoodat je er wat voor leeren kan En komt daarna dan dadelijk hei rap port? Op gaas werken is wel prettig vind je niet. Heb je een mooi i>atrooo in den kruissteek JO B. Is jullie onderwijzer ziek, of gaan jullie dan naar een hoogere klas? En hoe komt het, dat jullie dat vooruit weten Gelukkig dat J. j:u weer boter is. Mag ze weer buiten loo- pen A. en B. S. Ja, je mag zooveel val!» I tjes papier gebruiken als je zelf wilt, j maar ze raogon maar aan één zijde ■schreven zijn. Ilob je het eerst in '1 klad gemaakt? JAN CHR. A. Je nieuwe raadsel is ivl. Nu, je had toch flink geraden, aren ze niet allemaal goed. Kijk :is naar de antwoorden. JOKAN v. D. De nieuwe raadsel® j z:j:i goed. Mevr. VF.NEMA v. DOORN. 16 Maart 1912.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 19