NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29e 'aarcranq. No. 88 5 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 16 MAART 1912 A 1AARLENTS DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)a 1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02 V* Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.3714 b de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cis. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1—elke regel meer/0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warrnoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Dl I NUMMER «I A\r UIT TWINTIG BLADZIJDEN. AGENDA ZONDAG 17 MAART. Soc. Vereeiiiging: Concert Haarl. Muziekkorps, 2 1/2 ur. Schouwburg: „De Troubadour", 8 u. De Kroon: Bioscoopvoorstellingen Al berts Frères. Brongebouw: „Hans en Grietje", 2 uor. Brongebouw: Bet Amsterd. Tooneel- gc-ze'sehap, 8 uur. Soc. Vereeniging: Specialiteitenvoor- sie'Iing 8 uur. KI. Vereeniging: liioscoopvoors'ellin- gen. üïnsc. Theater, Gr. Markt: Voorstel lingen. Rusthoek, Bloemendaal: Matinée, 2 1/2 uur. MAANDAG 18 MAART. Gebouw H. J. V.: Lezing door dr. A. H de Iiartog, 8 uur. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling, 8 uur. K!. Vereeniging: Bioscoop voorstel ling. Stadsnieuws ONTE1GEMNGSPROCES. Het rapport der deskundigen, dooi de Ilaarlemsehe rechtbank benoemd in het proces der gemeente Huarlom tegen den heer Mooy, betreffende dc onteigening vun een perceel aan het ïloutplein-Tempeliersstraat, is inge komen. Geadviseerd wordt, do uit- keering aan den hoor Mooy te stellen op 110.790.35 plus 200 uf /74Q voor het maken van afscheidingen. De gemeente had aan den heer Mouy 8400 aangeboden. Ontslagaanvrage. Door den agent van politie 2e klas se D. Wesseling, die om gezondheids redenon voor den dienst is afgekeurd, is tegen 1 Mei a. s. eervol ontslag aangevraagd. Hij is 27 jaren bij de politie in betrekking. Museum van Kunstnijver- fieid. In de rotonde van het Museum van Kunstnijverheid zullen do afbeeldin gen der prachtige Mohamedaausche gebouwen met hunne koepels en mi narets Zondag a. s. nog ten toon ge steld ijn. De tentoonstelling van messen, vor ken en-lepels, die in het Museum zal gehouden worden, zal weldra worden geopend. Zondag is de toegang kosteloos. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij M. Verhagen, Gen. Cronjéstraat 49, Schoten, een portemonnaie met inli. H. Stoutjesdijk. Duvenvoordestraat 51, een hondenzweep. A. Aaltsz, Schotersingel 77, een portemonnaie met inhoud. B. Wolff. Johan van Vlielstraat 94, een abonnementskaart E. S. M. L. Scholten, Leidschestraat 144, een portemonnaie met inhoud. Hagedoorn, Da Costaslraat 24, een rozenkrans. B. J. Houten, Wouwermanstraat 18 een leesboek. II. Oosterhaan, Kinderhuisstraal 5b rood, een taschje met inhoud. Keuring van stemmen. Ons wordt medegedeeld: Naar wij vernemen zal de keu'ring der stemmen voor het te stichten Jon genskoor, waartoe Dr. Do Hartog het initiatief nam, onder medewer king van verschillende hoofden van inrichtingen voor onderwijs hier ter stede, plaats vindon op Donderdag 21 en 28 Maart, kwart voor zeven, in het gebouw Lange Ma'rgarethastraat 13. Ruim honderd vijftig jongens heb ben zich aangemeld. Emeritaat. Ds. J. M. Conradi, van 3 October 1880 af predikant Lij de Nod. Ilerv. kerk, sinds 26 April 1896 to Schoon hoven, zal tegen 1 Augustus zijn ambt neerleggen en zich metterwoon te Haarlem vestigen. Bevordering. De minister van justitie heeft be noemd tot Rijksklerk tweede klasse ter griffie van het kantongerecht te Haar» lom, J. Blankwater, thans RijksklerK derde klasse ter voormelde griffie. Het Tooneel DER LEIBGARDIST, ei-n Spiel in 3 Aufzügen von Franz Molnar, door het gezelschap van het „Neues Schauspielbaus" uit Berlijn. Er zijn werkelijk nog naive men- schen, dio ineeuen, dat een criticus eiken avond voor zijn genoegen naai den schouwburg gaat, en doorgaans ben je wel verplicht om het publiek in dien zoeten waan te laten. Een recensent kan onmogelijk altijd pre cies en zuiver zijn opinie neerschrij ven hij ziet alles met andere oogen dan de toeschouwers, die in de kome die louter „voor hun plezier" zijn. Hij bekijkt liet stuk als 4. ware door een loupe, zit critisch te oordeelen over het spel en zeer dikwijls is er maar één kwestie, waaraan hij tijdens de voorstelling deukt, nl. hoe hij nu over zoo n stuk en zulk spel moet scnrijven om niet al te „zuur" en al to „scherp" te schijnen. Meermalen moet een recensent zich geweld aandoen om niet de oogen van liet publiek, dat volstrekt niet altijd „kunst verlangt, te zien. Maar er xijii ook avonden, waarop hij er niet meer aan denkt, dat hij m de kome die zit om te critiseeren, dat zijn sehouwburggang hem een genot, een zeer groot genot zelfs schenkt en op zulke avonden geniet hij misschien meer en inniger dan de meeste men- sclien om hem heen. Juist, omdat dit zoo heel zelden voorkomt, waardeert de tooneelverslaggever die au fond toch veel van het theater houdt zulke avonden zoo zeer. Zoo'n zeldzaam-heerlijke uitgang, zoo'n avond van werkelijk genieten was het gisteren voor ons. Dit was nu eens spel, dat je ln verrukking bracht en waarbij je alles om je heen kon vergeten. O, het blijspel van Molnar is volstrekt geen groote Khunst met Kh s. v. p. maar zulk spelen, ja, dat was toch een kunst, zooals wij maar heel zelden op onze planken zien. Wij willen hier mee allerminst zeggen, dat de Hol landers niet dikwijls héél goed. uit stekend zelfs spelen, maar dat ge acheveerde, dat beschaafde, dat ver fijnde van deze Duitschers vermogen zij zelden of nooit te geven. Men voelt, dat Engen Burg, Mariëtte Olly en Athur Retzbach zoowel in bescha ving als in intellect en ook in techniek en vakkennis tiooger staan dan liet gros van onze spelers. Hoe begrijpen deze uftisten elkander en hoe welen zij alles ud een rol te balen De Hoofdpersonen uit „Der Lcibgar- dist" zijn ecu „Scbauspic.er" en een „SchauspiderinZij is met alleen op het tocuieel, maar ook in liet gewo ne leven eeu grande coquette, hij een echtgenoot, voor wien zoo'n wispeltu rig vrouwtje een steeds pijnigend en onzeker bezit is. Om haai up de proef te stellen, geeft hij voor, vier dagen van luns te moeten om gastrollen te spelen, doch al heel spoedig zien wij hein terugkeer en in do vermomming van een „Leibgardist". Hij zal al zijn tooneelspelersgaven aanwenden om zekerheid omtrent zijn behaagziek vrouwtje te krijgen en dan begint het spel tusschen den Scbauspielcr en do Schauspielerin. ln een loge zitten zij samen bij een opvoering van „Lc Bo hème' een zeer aardig en origi neel décor en terwijl wij een ge deelte van Puccini's opera hooren, zien wij Eugen Burg en Mary Olly hun weergaloos knappe komedie spe len. Dat was een exquis en zeldzaam genot 1 Voor den tooneelspeler is deze nieu we rel een groot succes, maar voor den echtgenoot belooft zij ietwat pijn lijk te worden, als Mary Olly plotse ling in lachen uitbarst. Zij had hem zoo spet zij al na twee minuten herkend. Of de actrice op dai oogen- blik komedie speelt of niet, is ons niet recht duidelijk geworden, maar ze ker is het, dat de acteur zich door dit geraffineerdo spel laat overtroeven. Hij vindt het tenslotte toch maar be ter en verstandiger om als acteur dan als echtgenoot échec te lijden. Dit stuk van Molnar is niet fonkel nieuw" van gegeven al is de vondst van de loge in het tweede bedrijf ook origineel terwijl de dialoog ook niet altijd overvloeit van geestigheid. Wij vermoeden zelfs, dat, dit blijspel bij een Hollandsche, ietwat zwaar-op- de-handsche vertooning ons nauwe lijks 3 bedrijven lang bezig zou blij ken to houden, maar bij de schitte rende vertolking van deze Duitschers umuseerdo het voortdurend en schonk het zelfs zooals gezegd in hooge mate genot. Het spel van Eugen Burg in do dubbele rol van Schauspieler en Leib gardist was in één woord subliem. Welk een fijn komisch talent hoeft deze acteur I Hoe prachtig genuan ceerd waren telkens die overgangen van tooneelspeler tot garde-luitenant en omgekeerd. Eugen Burg is ge woonweg onwederstaanbaar, ook al zegt hij niets en al doet hij schijn baar niets. Zooals hij daar zat als garde-luitenant in de eerste acte, een weinig verlegeneven knippend met zijn oog. liet was heerlijkEn in de tweede acte dat kijken naar zijn vrouw, als zij den Kritiker omarmt! Mariétte OUy was een zeer mooie tegenpartij. Bijzonder knap was ook van haar de nuanceering in haar spel: brutaul-canailleus, als zij stond te genover haar man, geraffineerd- coquet tecenovor den Leibgardist. Wal gaf zii het nerveuze in I, als zij don luitenant verwacht, niet uitste kend w eer I Arthur Retzbuch speelde den Kriti ker met fijnen humor. Deze acteur viel weer heel sterk op door zijn stil spel en zijn puntig, geestig zeggen. Trouwens ul deze artistcu spreken prachtig gearticuleerd en genuan ceerd en als zij zwiuren.... zeggen zij toch alles. Het stille spel aan het slot was een prachtstukje van toonecl- speel kunst. Alleen de eerste rangen waren vrij goed bezet. Op zulke avonden moest do sclwuwburg stampvol.zijn. Werke lijk, we krijgen hier niet dikwijls zulk supérieur spel te zien. Hel doei ons genoegen te kunnen modedeelen, dat deze Duitschers spoedig te Haarlem met Das Unglückskind terug komen. J. B. SCHUIL. VERMIST UIT EEN POSTPAKKET. Uit oen postpakket, genummerd 61, 9 Febr. 1912, des .amiddags 8 uur aangeboden aan liet postkantoor te Haarlem (bijkantoor Plein) geadres seerd aan A. Oosterwijk, verpleegster in do Snouck van Loosen ziekenin- rich te Enkhuizen, werd bij aankomst door geadresseerde vermist: een ge brand of geblauwd zilveren dameshor loge in houten etui, remontoir, witte wijzerplaat met Romeinscho cijfers, vvaa'rtusschen goudkleurige sterretjes en vergulde wijzers. Achter op de kast staat do naam en woonplaats van den leverancier: Bernard Frank, Arnhem. De burgemeester van Enkhuizen ve'rzockt in beslagneming en bericht. AFD. HAARLEM NED. BOND VOOR LICHAMELIJKE OPVOEDING. Men schrijft ons Het is een verblijdend verschijnsel, dat meer en meer hot standpunt wordt verlaten om in de eerste plaats voor de geestelijke ontwikkeling te zorgen, hetgeen dikwijls ging ten koste van vele andere aan te kweeken eigenschappen in den aankomenden mensch. Terecht werd door den heer K. ten Bruggencate, inspecteur van liet M. O., in een dezer dagen gehou den voordracht c-r op gewezen, hoe weinig aandacht de laatste vijftig jaar aan do zedelijke en lichamelijke ontwikkeling word geschonken, waar door deze «enigszins ln het gedrang is gekomen. Hetgeen de heer Ten Brusgcncate in het algemeen .hoeft gezegd, achten wij in het bijzonder toepasselijk bij de opvoeding van de meisjes uit de volksklassen, daar deze meisjes voor zeker in de allerongunstigste omstan digheden verkeeren. Deze meisjes, kinderen van minder welvarende ouders, kunnen bij gebrek aan geld en aan tijd, daar de dag gewoonlijk in een atelier, winkel of huis wordt doorgebracht, allerlei lichaamsbewe gingen (c. q. sport) niet beoefenen, j w aaraan de jongens wel deelnemen de oudere meisjes zijn m hun stoeien en spelen op straat minder vrij dan de jongens, ze zijn minder hygiënisch gekleed en ten slotte wordt iedere upen plek in en om <te stad door de sterkere jongens ingenomen en is d3ar geen plaats voor de meisjes. Daarom is het van het grootste be lang, dat de meisjes methodische lichaamsbewegingen verrichten, waar voor de avonduren benut kunnen worden. De lichamelijke ontwikkeling van het meisje is daarom van veel belang, omdat do vrouwelijke krachten tegen woordig in alle opzichten ten hoogste worden gebruikt, niet alleen door de zorg voor eigen onderhoud, doch ook voor deelneming aan maatschappe lijk werk. Wio qr verder van overtuigd is, da,t kracht en gezondheid van het meisje geluk en opgewektheid brengen aan do toekomstige moeder en daardoor minstens evenveel bijdragen tot vrede en wolvaart in het burgergezin, als de werkkracht van den man, zullen zich dan ook zeer verheugen in hot feit, dat zich hidt ter stede een da mes-commissie heeft gevormd, die in hot bijzonder do lichamelijke belan gen van niet-schoolgaande meisjes van 12—18 jaar wil behartigen. Do Commissie voor gymnastiek van de afdeeling Haarloni van den Bond voor Lichamelijke Opvoeding heeft zich met deze dames-commissie uit gebreid. liet bestuur van deze com missie bestaat thans uit den heer J. H. Kersten, voorzattermevrouw A. l M, van HarencarspelDruyvestein, secretaresse v. d. dames-commissie. en Mr. C. J. G. Bredius, secretaris van de heeren-commissie. De leiding van de toekomstige meisjes-klasse zal opgedragen worden aan mejuffrouw M. V. Carproau. De bedoeling is, dat iedere commis sie zelfstandig kan werken en waar het noodte is gecombineerd gehandeld zal worden. De dames-commissie wil zich niet alleen beperken tot 't geven van onderwijs in de gymnastiek, doch alles in uitgehreiden zin doen. wat gezonde begrippen omtrenl de noodzakelijkheid van een goede licha melijke opvoeding van de meisjes in gang kan doen vinden. Aangezien de gymnastiek in dit geval de meest aangewezen lichaams oefening 1= met het oog op Hid en geld de meest bereikbare, daarbij nog het methodische en de gunstige gele genheid voor oefenfn™ in de vrije avonduren, hoopt de dames-commis sie hiermede haar taak aan te van gen. Mocht deze commissie later steun in een of anderen vorm noodig heb ben, dan hoopt zij op veter sympa thie te kunnen rekenen en niet in de allerlaatste plaats bij de dames. Zij, die thans reeds een bijdrage willen verleenen voor dit goede doel, kun nen zich aanmelden als lid van den Bond of een gift ineens zenden tot bestrijding van de eerste onkosten voor de meisjes-klasse aan mevrouw A. M. van Harencarspel—Druyvo- slein, mejuffrouw A. de Cterc- van Weel, mevrouw P. H. Proper—Van Lessen en mejuffrouw II. Alberts. Zie vervolg Stadsnieuws onder laatste berichten. Uit de Omstreken SCHOTEN. S. D. A. P. Door den heer L. J. C. Poppe, van Haarlem, zal voor do Schotensche af- doeling der S. D. A. P. in een drietal vergaderingen liét belastingstelsel worden uiteengezet. Do vergaderin gen worden gehouden in hot Café Van Dijk, in het laatst de.zer maand en in het begin der volgende maand. Zo zijn verdeel! als volgt Theorie der belastingenRijksbelasting, en Ge meentebelastingen, en hot standpunt der S. D. A. P. inzak© de belasting. Gevallen. Gisteravond te ruim 8 uur viel de heer Jansen, uit Haarlem, in dc Pre sident Strinstraat van zijn fiets en bekwam daarbij een bloedende hoofd wond. Dour den heer J. Hijkoop Jr., buitengewoon lid van het Iloode Kruis, werd hij verbondon. Forerisenbelasting. Heden werd het adres tot intrek king van de Forensenlielasting voor de arbeiders van Sclioten aan den gemeenteraad van Haarlem verzon den. Het adres is door een 200-tal perso nen geteekend. BLOEMENDAAL. Gevonden en terug te bekomen aan den politiepost Kleverlaan, een band van een wiel van een kinderwagen; bij den heer Dudok de Wit, villa „Lom meroord", Bloemendaa'sche Park, een grijze mantel; bij H. Joore, Jan Gijzen vaart 88. een overgordijn; in het hotel Duin en Daal, oen verguld zil veren armband; bij do Bmin, Verl Koepellaan 5, te Bloemendaal, een huissleutel; bij C. E. Prins, wonende Oranjeboomstraat 27, te Haarlem, een bontje; aan het bureau van politie te Over veen, een huissleutel'P. V. E bij den heer Thysse, vil'a „Middenduin". Bloemendaalsche park, een zilveren kinderarihbaud. ZANDVOORT. DE GEMEEITELIJKE BACTERIOLOOG. - Wij lozen in een ander blad, dat door een vijftal raadsleden, h. vv. de heeren Slagveld, Jacob Koning, Zwaan (wethouder), Van der Plas en Bückmaim het volgende voorstel ter behandeling in den Raad is inge diend Ondergeteekenden, kennis dragen de van het hoogst ontactvol optreden van den tijdeiijken gonioeute-ambte- naar dr. A. Vorstman kennis genomen hebbende van den door den burgemeester in besloten vergadering gedane medodeeiing, waaruit hun bleuk, dat dr. Vorstman zich, zooal niet boven het over hem geplaatste gezag wonscht te verheffen dan toch in elk geval zich aan dat go- zag tracht te onttrekken overwegende, dat do ingezetenen niet langer aan het ergerlijk optreden van dr. Vorstman mogen worden blootgesteld overwegende, dat ©en toestand als door het optreden van d.r. Vorstman geschapen, niet langer mag worden bestendigd stellen den Raad dezer gemeente voor dr. A. Vorstman met ingang van 15 April a. s. van zijn taak in tijde iijken gemeentedienst te ontheffen en aan Burgemeester en Wethouders op te dragen die maatregelen te treffen, welke lot spoedige voorziening in den bedoelden geneeskundigen dienst lei den. We wendden ons vanmorgen tot ©en der voorstellers, met het verzoek om een nadere toelichting. Dit raadslid deelde ons evenwel mede, dat hij zijn nadere uiteenzetting van de bestaan de bezwaren tegen den persoon en liet optreden van dr. Vorstman wenschte te reserveeren voor de raadszitting, waarin het bovenbedoel de voorstel aan de orde zou komen. Verdpr verklaarde hij, dat volstrekt geen aanmerking gemaakt werd op de bekwaamheid van dr. Vorstman en achtte zichzelf ook, als leek op medisch gebied, niet competent om daarover te oordeelen. Het bedoeld© lid zeide verder, dat dit voorstel al geruimen tijd in de lucht hing en dat indien men een re ferendum onder de bevolking zou houden, verreweg de groote meerder heid zich vóór dr. Vorstman's vertrek zou verklaren. De ©enige reden, dat het voorstel slechts door de minderheid van den Raad (die, naar inen weet, uit elf le den bestaat) was onderteekend, was dat men dit formeel juister achtte. Aangezien wij uit het voorstel den indruk kregen (in aanmerking geno men het aanhalen van door den bur gemeester gebruikte woorden) dat de heer Beeckman he tin deze met de voorstellers eene was, wendden we ons tot hem om inlichtingen. U kunt gerust mededefclen, ver zekerde ons de burgemeester, dat ik in dezo volstrekt niet medega met het dooi- de bedoelde vijf leden gedane voorstel. Integendeel ik zou gaarne dr. Vorstman voor Zandvoort behou den. En moge er indertijd al eens iets minder aangenaams zijn voorgeval len, dan is de zaak toch. sedert geheel ten mijnen genoegen geschikt. Naar onijn meaning is er veel persoonlijks in dit voorstel. Afgescheiden van het feit, dat ik den bacterioloog dr. Vorstman (die hier streng is opgetreden, zeker) als zoodanig gaarne zou handhaven, is liet. mijn persoonlijke opinie, dat het niet bepaald noodig zou zijn om, in dien dr. Vorstman zou Vertrekken, een nieuwen bacterioloog te benoe men. Zelfs al mocht het waar zijn, dat indertijd verheimelijking van diphtherie-gevallcn door de medici heeft plaats gehad, dan zou al heb eecn sindsdien geschied is, toch al een voldoende les voor hen zijn geweest, *tic in den vervolge genoegzame ze kerheid zou geven Wij hebben ook Dr. Vorstman om inlichtingen gevraagd, maar deze had er bezwaar tegen die te geven, om dat hij datgene wat hij in zijn funcLe weet meent niet aan derden te inogen mededeelen. Dat standpunt eerbiedigende wen- schen wij er toch op te wijzen, dat het voorstel feitelijke onjuistheden bevat Vooreerst is do heer Vorstman geen gemeente-ambtenaar. Men heeft hem gevraagd, of hij zich mei de taak die, hij nu vervult belasten wilde en daar op heeft hij toestemmend geantwoord. Hij is adviseur eu staat dus niet onder een rochtstreeksch gezag Bovendien is bet, om het zacht te zeggen, zeer eigenaardig dat vijf Raadsleden publiciteit toelaten of mo gelijk maken van een voorstel, dat slaat op een door den burgemeester in besloten vergadering gedane mcdedeeling. Gisteren werd een proeftocht g®- maakt met de alhier gestationneerde reddingsboot dor Noord- en Zuid- llollandsche Redding Maatschappij. De boot was in goeden staat en de te waterlating ging zeer vlug Binnenland BEKNELD. Een Engelsohe veehandelaar Is aan het station te Nijmegen met zijn hoofd tusschen de deur van een vee wagen beklemd geraakt. In bewuste- loozen toestand 19 hij per brancard1 naar het ziekenhuis vervoerd. EEN NARVAL. Omtrent den buitengewonen, in de Zuiderzee gevangen visch, thans in het Zoölogisch Museum van Artis aangekomen, verneemt het „Nws." nog nader j Deze wal visch is zeer zeldzaam op onze breedteT is een vrouw©] ijko 1 NarvaL Zijn gewone levenssfeer is de orktisclie zee, en 't is nog slechts één maal gebeurd, dat er een zoo zuidelijk gevangen is, nl. bij de Elbe, in 1736.' Hij is ongeveer 4 1/2 M. lang en een prachtige aanwinst voor lu-t museum waarvoor hij wordt opgezet. BEZOEK PRESIDES T FALLIèRES. Dc ontvangst van President Falliè- res heeft aan de schatkist f 59.338.49 gekost. In de afdeelingen der Tweede Kamer hebben sommige leden over d.t hooge bedrag aanmerkingen gemaakt. EEN SCHIETPARTIJ. Voof de rechtbank te Ilillsvilte stond een beruchte dief terecht Na voorlezing van zijn vonnis, schoot hij met een revolver een 0 'vocaal en twee rechters dood. Daarna werd op den moordenaar geschoten, maar gemist; een andere bek'aagde werd per onge luk doodgeschoten. In de verwarring wist de moordenaar te ontkomen en naar de bergen te vluchten. EEN VOORWERELDLIJK DIER1 Eenigo arbeiders, aldus vertelt de A. Ctvonden in het veen bij Rolde, ongeveer 1 M. diep, de beenderen van een voorwereldlijk dier. Ten minste, ze dachten dit. Om zeker van de zaak te zijn, toog een van hen met het Vrachtje naar een deskundige. Spoedig bleek do vondst waardeloos te zijn. Het was het skelet van een heel paard half. VAN KOL IN DE TWEEDE KAMER. De hoer J. Oudegeest heeft voor ©en Kamercandldatuur in Amsterdam II bedankt, om het mogelijk te maken in dit district den lieer Van Kol candi- daat te stellen. CHRISTENDOM EN SOCIALISME. In April zal te Amsterdam een ver gadering gehouden worden, ter op richting ©ener vereeniging, die zich ten doel stelt de geestelijke eenheid tot stand te brongen tusschen allen, d:e do sockitisoenng van productie en dis tributie wenschen en naar wier over tuiging het socialisme behalve deze materieel© ook een ideêele roeping heeft. OVERLEDEN. De 71-jarige vee-verloskundige P. Zuidwijk, te Koudekerk, die Zondag door oen auto werd aangereden, on der Wageningcn, is aun da bekomen wonden overleden. GEWETENSGELD. De minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's-Rijks schatkist, uit Meppel, van een onbe kende is ontvangen 3000 aan bank biljetten, ter voldoening van te Wei nig betaalde bedrijfsbelasting. Sport en Wedstrijden VOETBAL. OM DEN MEUWSEN BEKER. Ter gelegenheid van hare pronte. in de le klasse N. V. B. ontving de A. F. C. „Ajax" van een harér begun stigers, den heer J. S. Meuwsen, een artistieken zilveren beker ten geschen ke. De bedoeling is jaarlijks ©enige wedstrijden te doen speten; de bekei wordt eigendom van de vereeniging, die hem twee achtereenvolgende kec- Gcdurend© de a s. Paaschweek zul len voor den eersten keer deze wed strijden gehouden worden eu het be stuur van Ajax heeft daartoe uitgenoo- digd de vereenigmgen Lloyd (Bre- .men), G. V. C. (Wagenlngen) en Ant werp Football Club (Antwerpen). Het komt ons voor, dat Ajax een aar dige kans heeft om te beginnen met den beker zelf te winnen 1 NOORD-HOLL. VOETBAL-BOND. De competities! and in. de oersl» klasse is nu W. F. C. 11 Haarl. V. V. 10 Purine rsteijn 8 HóUandla 11 9 Spert II 9 Z. F. C. U 8 A. V. II 11 9 2 0 18 6 3 1 13 5 3 O 10 5 3 1 11 a 6 0 6 2 6 0 4. 2 9 0 4 42—11 33-16 22—19 19-22 20-32 14-22 12-49 1.61 1 90 1.25 1.22 0.66 0.50 0,36 Zooala uit bovenstaanden stand blijkt, is het kampioenschap behaald door Womierveer. Momenteel staat do H. V. V op de tweede plaats. Ge lukt het den roodwitten op Zondag 17 Maart a.s. aan den Doodweg van him concurrente „Purmerstcijn" te winnen, dan is de tweede plaats vrij-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1