MIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. De Koningin in de stad 2~*e Jaargang, No. 8834 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 9 APRÏL 1912 A Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1-30 Franco per post door Nederland«1-65 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.3714 v de omstreken en franco per post - 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Builen het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 10 APRIL. Schouwburg: De Kleine Lord, 2 uur. Soc. Vereenicring: Uitvoering door het Chr. kinderkoor „De Lofslcm", 8 uur. Biosc. Theater Gr. Markt: Voorstel- li.itr, 2 uur. KL Vcrecniging: Bioscoopvoorstel ling, Stadsnieuws DE PAASCIIDRUKTE. Op allebei de Paaschdagen is het in Haarlem en omstreken zeer druk geweest. Men heeft die beschouwd als d e bloemendagen, zoodat dan ook een groote schare is gaan bewonde ren, wat na het drukke snijden nog van de bloemenpracht overgebleven was, lal van auto's met hyacinthen en narcissen versierd uit de streek terugkeerden, en de fietsen, die met bloemslingers behangen door Haar lem reden, niet waren te tellen. Op het Houtplein, bij het kastanje- rond, dat «1 aardig jong loof ver toont en overal in den omtrek werd een levendige handel in bouquetten gedreven. Op zulke dagen worden eigenaar dige voertuigen naar buiten gebracht: zoo zagen we een fiets met drie zit plaatsen, zoogenaamde triplet, door de drukke Houtstraat manoeuvreeren en in den Hout een motorfiets voor- bijsnorren met een achterzitplaats en een z iispanwagentje. „Ik dacht, dat dat niet mocht", merkte een toeschouwer op tot een agent. Die haalde de schouders op en keek het gevaarte twijfelachtig na. Optre den baatte hem toch niet meer, het was al ver weg. Op den eersten Paaschdag was een wandeling in den omtrek een waar genotde zon scheen heerlijk, het was eeit ware lentedag. Maar de tweede viel daarbij tegen de zuid westerstorm was koud en menigeen, die per fiets was uitgegaan, moest per trein naar huis terugkeeren. De heftige stortbuien, die tegen het val len van den avond omlaag kwamen, herinnerden ons maar al te zeer aan de waarheid van het rijmpje April Doet wat het wil. Maandag maakte een gezelschap Belgen in een 6-tal automobielen, die mcl bloemen versierd waren, een tocht door de bloembollenstreken. Ook werd te Haarlem het gemeente lijk schilderijenmuseum bezichtigd. Bekroond. Op de groote tentoonstelling van raskonijnen, welke beide Paaschda gen plaats had te Utrecht vanwege de V. K. C., behaalde onderstaande stad- genooten bekroningen, n.l. de heer G. II. Stouten, eereprijs, uitgeloofd door de gemeente Utrecht, voor de mooiste inzending BI. Weener Reuskonijnen; tevens een ecre-, twee le prijzen en vier 2e prijzen; met Havana's een eere-, een len prijs, en twee 2e prijzen met Vlaamsche reus 2e prijs. De heer D. E. Volkers met BI Zil ver ram 3e prijs, grijs zilver ram le pri'=. Black and Tan-ram ecre en le prijs. Gcbr. Romcijn met Hollandsch ko nijn 2e prijs,BI. Zilver ram le prijs. J J. Philips met nest Angora's le prijs. MISHANDELING VAN EEN POLI TIEAGENT. Do agent van politie Uitermark surveilleerde in denn acht van Zater dag op Zondag omstreeks halfvier op het Ragiinhof. toen hij plotseling zonder eenigo aanleiding werd aange vallen door een aangeschoten per soon. De agent stelde zich te weer, en gaf den aanvaller twee slagen met z'n sabel op het hoofd. De man, tegen wien natuurlijk pro- ecs-voibnal is opgemaakt, bleek do schildersknecht A. P. V., uit Schoten te ziin, Z'n wonden werden door dr. Maas verbonden terwijl de agent zich «euigen tijd later ziek liet melden. ONTEIGENIXGSPROCES. Heden nam de Officier van Justitie conclusie inzake het onteigeningspro ces der gemeente Haarlem tegen den heer Mooy. De officier concludeerde overeen komstig het voorstel der deskundigen, die voor het te onteigenen perceel grond aan dc Tempeliersstraat eene vergoeding vaststelden van I 10.790,35 plus f 300 of f 710 voor het maken van eene afscheiding. De Rechtbank zal later uitspraak doen. JONGELINGSVEREENIG1NGEN. De afdceling Noord Holland van de Ned. Boud van Jong. Ver. op Gerefor meerden grondslag vergaderde alhier op den tweeden Paaschdag onder pre sidium van den heer Riemcr uit Am sterdam. In de ochtendvergadering bracht na opening de secretaris het jaarverslag uit. Daaraan ontleenen wij dat hij de afdceling aangesloten zijn 54 vereeni- gingeu tegen verleden jaar 50, die te zainen 11O0 leden tellen en dat de af- deelmg telt 10 ringen. Herkozen werd als lid van bet af- deeliugsbestuur de heer D. Sweepe van Alkmaar en de weuschelijkheid. werd uitgesproken om de volgende Jaarvergadering op het eiland Mar ken te houden. In de middagvergadering sprak de heer H. R. Zijlstra van Amsterdam eene rede uit over de gedachtenwis- seling op de J. V. Daarna hield ds. R. W. Huizing van IJmuiden eene opwekkende rede. Spreker handelde over dB zekerheid van het geloof tegenover de onzeker heid van den twijfel. Ds. Heida van Halfweg, die de mid dagvergadering had ingeleid sprak een slotwoord. Bekroond: Op de nationale tentoonstelling te Vcendam, behaalde de heer J. II. Brui gom met zijn Lotharinger Konijn, ram, een len prtis. en Lotharinger voedster een 2en prijs. De „leenendc bezoeker. Een dame uit Den Haag schrijft ons: „Zelve ben ik ook, zonder voor de reispenning tc bezwijken, de dupe go- worden van den jongen man die te Utrocht studeerde, enz enz. De keurig zich voordoende jonge man heeft een héél vreemd linker oog, dat dadelijk de aandacht trekt. Zulks kan één waarschuwing zijn voor velen." TWEE AANRIJDINGEN hebben Zaterdag- en Zondagmiddag in de Kruisstraat, ter hoogte van de Nassaustraat, plaats gehad. Bij de eerste kwam de loopknecht J. v. Z. per fiets in botsing met den kantoor bediende F. v. d. P., en werd z'n ach terwiel dat met de paardetram in aanraking kwam beschadigd, en bij de tweede reed Q. S. mej. 13. T. aan, die niet gewond werd, en ver klaarde dat de wielrijder geen schuld had. DE NIEUWE ZEDENWET. De adjunct-inspecteur van politie Koker heeft Zondagmiddag in de Groote Houtstraat proces-verbaal op gemaakt tegen den koopman f N. uit Amsterdam, wegens het uitstallen en te koop aanbieden van voor de zede lijkheid aanstootelijke voorwerpen en het verkoopen van sleeneu beeldjes naar een bekend Brusselsch beeld. Mooie gift. Tijdens de Godsdienstoefening in do Janskerk, waarbij Ds. Vunderink als voorganger optrad, werd Zondagmor gen een extra-gift gecollecteerd van -10 voor de armen. ORGELBESPELING in de Groote- of St Bavo-kerk, te Haarlem, op Donderdag 11 April 1912, des namiddags van 2 tot 3 uur, door den heer W. Ezerman. Programma No. 1. Toccate in C-dur. J. S. Bach. No. 2. Canzonetta, J. Rheinhcrger. No. 3. Sonate No. 5, A. GuilmanL a. Allegro Appassionato. b. Adagio. c. Scherzo. d. Recitative, Choral, Fugue. Ontspori n g. Maandagmiddag omstreeks 1 uur ontspoorde aan den Koninginneweg de volgwagen van een naar Zand- voort vertrekkende tram, wat zeer ernstige gevolgen had kunnen heb ben. Twee personen, die toevallig daar ter plaatse op het trottoir wandelden, geraakten onder den ontspoorden wagen, doch kwamen gelukkig met den schrik vrij; de wisselwachter moest in allerijl up zijde springen. Nog even heeft de wagen den heek van liet huis van Dr. Van Praag ge raakt, doch niet noemenswaardig be schadigd, zoodat dit betrekkelijk nog goed afgeloopen is. Toeslag verlengd. De directie der N. V. de Haarlem- sche Sodafabnek, aan den Spaarn- dammerweg, heeft den toeslag, dien zij aan haar personeel gaf, met twee maanden verlengd, namelijk de ge huwden 1 en de vrijgezellen /Ü.50 per «eek. FAILLISSEMENTEN. Bij vonnissen van de Air. Recht bank alhier d.d. 9 Aprü 1912, zijn in staat van faillissement verklaard Jan van Wijngaarden, koopman en winkelier in galanterieën, wonende te Zaandam Rechlfr-conimissaris in beide Mr. II. van Log hem de Josselin de Jong. B ij t ij d s gered. Een paar kindereu speelden Zater dagmiddag op een aan de Hooimarkt in het Spaarne liggende schuit, toen een van hen, een ongeveer vijfjarig jongetje, te water viel. Juist kwam een tweeriemsgiek van de R. en Z. V. ,,llet Spuarne" 'aan. Eén der roeiers, de heer A. K., sprong te water, greep den kleinen drenkeling en bracht hem aan wal. Geheelontlioud ers. In hot gebouw Het Blauwe Kruis vergaderde den Tweeden Paaschdag de afdeeling Noord-Holland der Nat. Chr. Geheolonthouders-Vcreeniging, geleid door den voorzitter, den heer ds. A. J. Montijn. Na opening volgde een bespreking van 2 Corinthe I 18 24. Een gemengd koor uit Zandvoort, directeur do heer J. v. d. Wateren, zong daarna een lied. De heer J. H. Wolters,, secretaris, deed eenige mededeelingen omtrent den arbeid in het afgeloopen jaar. Uit het jaarverslag, namens de pen ningmeesteres, mevrouw Posthumus Mcyes, uitgebracht, bleek dat de ont vangsten hadden bedragen 118 38,, de uitgaven 17.33 5, zoodat het batig saldo bedraagt 101.04 5. De najaarsvergadering zal gehou den worden te Haarlem, indien geen andere afdeeling daartoe zich aan meldt. Tot leden van het bestuur werden herkozen de hoeren dr. Burkens en ds Wolters, beiden te Heemstede, tor- wiil in do plaats van mevrouw Bur- det te Bloemendaai, die niet voor een herbenoeming in aanmerking wensch- te te komen, gekozen werd ds. Do Haas te Purmercnd. De belangrijkste verdere punten der agenda waren een referaat van den heer Koelen over „Geheelonthouding en alcoholvrije dranken" en een refe raat van ds. Montijn over „Gelegen heid en genegenheid", beide met be langstelling door de aanwezigen aan gehoord. De vergadering werd met gezang en en een dankgebed gesloten. ZANGWEDSTRIJD. Aan den zangwedstrijd van de lie dertafel „Onderlinge Oefening", die op 8, 9, 16, 23 en 30 Juni te Amster dam wordt gehouden nemen eenige Haarlemsche vereenigingen deel in mededinging met verschillende Ne- derlandsche, Duitsche, Belgische en Fransche vereenigingen. In de Hoogste cerc-afdeeling is het verplicht koor „De Zondvloed" van den heer J. A. Presburg te Amster dam. Als no 4 zingt in deze afdeeling „Zang en Vriendschap" uit Haarlem. De andere mededingende vereenigin gen lootten gister: 1. Société Royale „Ainitié"uit Paturages, in België; 2. Mannergesang-Vercin „Hilaria", uit Aken in Duitschlaud; 3. Utrechtsche Mannenzangverceniging „Orpbeus" le Utrecht. In de afdeeling van uitmuntendheid is het verplicht koor „Oorlogstijd van Eniiel Mathieu. Als no. 2 zingt in de ze afdeelng Crescenda—Caecilia uit Haarlem. De andere vereenigingen zijn: 1. Inter Nos, Rotterdam; 3. Or- nhéon Tourquennois, Tourcoing, Frankrijk; 4. Dclftsch Mannenkoor;5. Werkmanslust, Krommenie; 6. Cres cendo, Den Haag; 7 Hcrslal-Choral bij Luik, België. In de 1ste afdeeling der Gemeng de Koren zingt „Onder Ons" uit Haarlem no 2 en Excclsor no. 4. Ver der zingen: 1. Zanglusl, Amsterdam; 3. De Stern des Volks. Amsterdam; 5. Nieuw Leven en Orpheus uit Alk maar. Verplicht koor: „Vrede" door Van 't Kruis. In de 2e afdeeling is het verplicht koor „De Stal" van F. C. v. d. Linden uit Amsterdam. In deze afdeeling zingt „Sempre Crescendo" uit Haarlem, als no. 9. „Dindua" als no. 11 en „St. Caecilia" uit Veisen no. 6 Verder zingen mee: I. Zang en Vriendschap. Akersloot; 2. Aurora, Wormerveer; 3. Onder Ons, Zaandam; 4. Oefening baart Kunst, Nieuvvendam; 7. Inter Nos, Amster dam; 8. Crescendo, Amsterdam; 10. Excelsior, Wormerveer; 12. La Paque- re'.te. Brussel. In de eerste afdeeling Mannenko ren zmgt „Prozu en Poëzie" uit Haar lem als uo. 5. Verder zingen hierin mee. „Westerbauer" uit Westerbauer- Haspe, Duitschland; 2. St Cecilia, Til burg; 3. Kunst en Vriendschap, Am sterdam; 4. Marxkring, Gent in Bel gië; 6. Aurora,, Oosterhout. Uit de Omstreken SCHOTEN. Deze maand zal door het Comité voor wettelijke vervroegde winkel sluiting tc Schoten een vergadering worden gehouden ter nadere uiteen zetting van het doel der negen-uurs- sluitmg, waarhij als sprekers zullen optreden dc heeren W. 11. Vliegen, van Amsterdam en Mr. J. H. Mon nik, van Haarlem. Onze corresp. schrijft: Muziekuitvoering: Zondagmiddag gaf 't Schotensche dilettantencorps, dir. E. Stend, een uitvoering op het Pretoriaplein. De belangstelling bestond hoofdzakelijk uit een leger kinderen, die de traditie van gillen en schreeuwen hoog hiel den. Daarbij maakte nog een kleine storm genieten onmogelijk; het is dus moeilijk te zeggen of Schotensch dilettanlencorps vooruit is gegaan. Ons oordeel zullen wij dus opschor ten tot een volgenden keer, als de heer E. Stend in een rustige omge ving kan spelen. S. D. A. P. Naar aanleiding van de politieke rede door Mr. Verkouteren dezer da gen in het Sehoterkwartier gehouden, zal ook de afdeeling Schoten van de S. D. A. P. op Donderdagavond a.s. een vergadering beleggen, waar het ontwerp turiefwet van arbeiders standpunt zal worden besproken door de heeren Stijntjcs en Verton. HAARLEMMERMEER. Het zal 25 April a.s. 40 jaar geleden zijn, dat. de heer M. Verhage als ge meente-ontvanger alhier in functie trad: Steeds vervulde hij zijn betrek king op de meest eervolle wijze, altijd is hij geweest en nóg, zooals de bur gemeester zulks verleden jaar uit drukte, het type ,,van een ouderwet- schen, solide» schatbewaarder", een eerelitel, dio zeker ten volle verdiend was. 'Trouwens, allen die wel bij hem op het kantoor geweest zijn, hebben zich van zijn „secuurheid' kunnen overtuigen. Hij zal misschien tus- schen duim en vinger wel eens een briefje hebben stukgewreven, een te veel uitgeven of te wcinijz ontvangen deed hij nooit. De heer Verhage werd 25 October 1836 te Vlissingen geboren en telt dus ruim 75 jaren. In weerwil van dien hoogen leeftijd vervult hij nog duge- lijks met nauwgezetheid zijn ambt. Hij kwam in 1863 als onderwijzer in onze gemeente. Dit zal dus in 1913 vijftic jaar geleden zijn. Moge hij ook zijn 50-jnrig jubilé als ambtenaar (ontvanger en onderwijzer) der ge meente vieren 1 Zaterdag werden in en om Haar lemmermeer een 10-tal paarden van 410 jaar voor Duitschland aange kocht prijzen 350 a f 450. HEEMSTEDE. Opzichter. Door B. en W. is benoemd tot tijde lijk bouwkundig opzichter-teekenaar bij den dienst der gemeentegasfa- briek, 111 verband met de uitbreidings plannen, de heer J. Th. Sentrop, werkzaam bij den houw van het fort hij Spijkerboor. OVERVEEN. Voor den Nationale» Schietwed strijd van „Generaal Joubert" heeft de Burgemeester Jhr. A. Ras Backer het eere-voorzilterschap aanvaard. binnenland PRINS HENDRIK TE LONDEN. De Daily Mail heeft bericht ontvan gen, dat Prins Hendrik der Nederlan den op 24 April de tentoonstelling te Londen zal bezoeken en op 23 dezer aldaar zal aankomen. TWEEDE KAMER. Naar de Ncd. verneemt, zal de Tweede Kamer eerst tegen 30 dezer worden bijeengeroepen ter openbare zitting. MOORDAANSLAG. Zonder veel aanleiding heeft een be wo'nor van een woonwagen te Maar tensdijk bij Utrecht een anderen woonwagenbewoner met een revolver schot levensgevaarlijk gewond. De dader is nog zoek. KERK LN EEN SCHUUR. We lezen in 't Hbld.: Kerkvoogden der Hervormde Ge- j meente te Uallum (Fr.) hebben afge- I wezen het verzoek d.-r Gereformeerde gemeente aldaar, om tijdens het verbouwen van haar kerk voor hare godsdienstoefeningen gebruik te I mogen maken van het kerkgebouw der Ilerv. Gemeente. De godsdienst oefeningen zullen nu tijdelijk in eene 'schuur gehouden worden. UIT DEN TIJD. Dat is een raadslid van Tholen, dat geen heil ziet in een waterleiding. Hij zei: „We hebben geen behoefte aan eon waterleiding, ieder heeft kostelijke regenbakken en zijn we soms niet gejond? En de natuur is zoo prachtig ingericht, we hebben lekker water, zelfs onze regenbakken, als ze te goed worden schoongemaakt, geven minder heerlijk water en alles in de natuur is zoo wonderlijk, dat zelfs uit drekstoffen de salpeter wordt bereidt, die als meststof wordt ge bruikt, en hoe die omzetting plaats heeft weten we niet eens". De meerderheid der andere raads leden dacht er evenwel andere over. VERDRONKEN. Te Leiden is 74-jarige vrouw J. K. door de duisternis te water geloopen en verdronken. OVERREDEN. Op den Coolsingel te Rotterdam is een vierjarig knaapje door de clectri- sche tram overreden. Het kind was dadelijk dood. EEN PLEIDOOI VOOR 'T ZWEMMEN. De 15-jarige H. C. v. O mm oren Is in De Bildt door een ongeluk te wa ter geraakt Even later werd hij le venloos opgehaald. ZAKGELD VAN DE CADETTEN. Bij Koninklijk besluit is liet bedrag van het wekelijks aan de cadetten van de Koninklijke Militaire Acade mie uit te betalen zakgeld als volgt vastgesteld dat voor den cadet en voor den cadet-korporaal-titulair op 1.25 dat voor den cadet-koporaal en voor den cadet-sergeant-titulair van 1 Juli a.s. af op ƒ1.50dat voor cadet-sergeant (zonder bijzondere functie), voor dea cudet-sergeant- vaandeldrager en reserve-vaandeldra ger op 12 dat voor den cadet-ser- geant-escouade-commandant van 1 Mei af op 2.50, en dut van den cadet- sergeant-sectie-conuuaiidant eveneens van 1 Mei af op 3. liet zakgeld ian de cadetten van de Cadettenschool is niet gewijzigd. ONDERWIJZERS EN BOERENMEIDEN. De Bode knipt uit hot varslag van een raadszitting in de gemeonle Ur- seiu het volgende Do afdeeling van hot N. O. G. ver zocht lierziening der ondferwijzere- jaarwêdden. B. en W. stelden voor, hierop af wijzend te beschikken. De lieer Oudt vond het aanvangssa laris 550 te laag in vergelijking niet de Iconen van boerenmeiden en knechten de levensstandaard der onderwijzers is veel booger. De voorzitter m. i. is het heel hoog, wat verdienen ze wel niet per uur, de boerenmeiden moeten 's mor gans vroeg op de jaarwedden der onderwijzers zijn m. i. heel hoog. GEBOORTE EN STERFTE IN NEDERLAND. Aantal inwoners op 1 Febr. 1912: 6,026,129, geboren 14,44-4 of 30.25 op de 1000 inwoners per jaar; overleden op 1000 inwoners per jaar 15,69. AUTO-ONGELUK Te Zeist reed de auto van den heer Schift uit Parijs tegen een boom. De heer S. brak een knieschijf, zijn vrouw en zoon werden licht gewond; de chauffeur werd niet gedeerd- Sport en Wedstrijden VOETBAL. HAARLEMS ZWITSER SC HE TOUR. De rood broeken speelden Zonde g- nuddag'te Genève don eersten wed strijd van hun tour, tegen de Servet le F. C. Het was buitengewoon warm weer, waardoor Haarlem beneden haar gewonen vorm speelde In 't eer ste half uur waren de Zwitsers ster ker, maar konden door schitterend keepen van Van Eek niet scoren. Toen gaf Jut Haak den Haarlemmers han dig de leiding. Kust kwam met 1—0. Na halftime presteerde Haarlem's voorhoede weinig meer. was te ver moeid door het voetballen in zoo n hitte. De verdediging was evenwel uitstekend op droef, en de Zwitsers konden liet niet verder brengen dan don gelijkmaker, ofschoon zo ver diend hadden te winnen. Een hun tocgostanen strafschop benutten zij opzettelijk niet. Tijd kwam met 1—1. Maandag speelde Haarlem te St. Gallen tegen de voetbalclub van dien naam. Vijf minuten na 't begin scoor de Jur Haak al. SL Gallen miste daarna een paar kansen, de strijd werd heel spannend en rust kwam met onvoranderden stand. Na de hervatting stopte Van Eek een strafschop heel mooi. St Gallen werd ten slotte sterker, maar kon da Haarlemverdediging niet overwinnen. Haarlem won mot 10. HAARLEM IN ZWITSERLAND. 't Uitvoerig verslag, dat onze spe« ciale verslaggever ons uit Zwitser land zond van den wedstrijd F. C, Servet teHaarlem, moest wegens plaatsgebrek tot morgen blijven lig gen. We volstaan in de courant van heden met enkele bijzonderheden. Letteren en Kunst MOZART-HUIS. Al vóór twee ja'ren werd de eerste steen gelegd voor het Mozart-huis te Salzburg. Thans is de som van 460000 kronen bijeen, en heeft men besloten onmiddellijk met den bouw aan le vangen. Financiëele Berichten EERSTE IIAAGSCHE HULPBANK. De Eerste Haagsche Hulpbank mot winstuitkeering heeft over 1911 f 13.437 winst gemaakt. Aan de aan deelhouders wordt het maximum-di vidend (6 pCt.) uitgekeerd. Hedenmorgen vroeg met dien trein, die te 8.44 uit Den Haag hier aan moet komen, kwam de Koningin fo Haarlem, om een tocht te maken langs de bollenvelden. Hoewel het bezoek van de Koningin niet vooruit in 'ruimen kring bekend was, stonden om kwart voor negenen vtooh veel menschon aan het Kenne- merplein, waar de Koningin het sta tion aan» den vroegeren uitgang zou verlaten. De menschen waren voorbereid op de komst van H. M. door de vendels padvinders, die zich op 't plein had den opgesteld. De hoofdleider der padvinders, de heer II. Stinis, deelde ons mode, dnt hij de ruim zestig padvinders /ij waren er allen op twee na, uitgezon derd dan degenen, die op ambacht of kantoor gaan gisteravond laat nog had kunnen bijeenroepen, door de in stelling van een alarmdienst, waar door zelfs de jongens uit Bloemen daai en Aerdenhout nog waren ge waarschuwd. De politie hield het voorplein bij den uitgang vrij. Reeds om even half negen werden ook geen reizigers tot de perrons meer toegelaten. Chn vijf minuten voor negen stoom de de trein hel perron binnen. Ter op wachting waren aanwezig Mr. dr. W. F. van Leeuwen, Commissaris der Koningin en Jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, Burgemeester vud Haarlem. liet gevolg van Hare Majesteit be stond uit den grootmeester ba i on Vau Grovestins, adjudant baron V. n Asbeck en freule Hoet van Murxveld, hofdame. De Koningin was gekleed in bruin grijs mantelpak. H. M. droeg een blauwen hoed met veer. Te kwart voor negenen waren voor den uitgang de twee Koninklijke auto's voorgereden, de H 3632 en .S643, waarbij het nummerbord aan de ach terzijde gedekt was door den K<h ninklijken kroon. De wachtende menschen vermeiden zich in 't gezicht van 't stattonspërso- neet, dat de uitgelegde tapijten met beeems ontdeed van de haselsteenen, die er op neerkletterden en in het ont rollen van de zijden Koninklijke vlag aan de voorste auto, waar het oranje- doek met het blauwe Grieksche kruis en de kroon In 't kruispunt daarvan in den stormwind klapperde. Om negen uur slapte de Koningin met een hofdame en een kamerheer der Koningin, vergezeld van den Commissaris der Koningin in de e»-ru ste auto, terwijl het verdere gevolg in de tweede plaats nam. De trompetters en trommelsla verf der padvinders zetten al dadelijk het Wilhelmus in. De Koninklijke auto reed met een groote bocht de rijen der jongelieden voorbij, terwijl de Koningin hun met een groet dankte voor de attentie. Onmiddellijk daarop werd niet

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1