8 L SDi: .31 J TWEEDE BLAD. Haidée. DINSDAG 9 APRIL 191S TWEEDE BLAD. Buitenlandse!. Overzicht De miiDwerkersstaklngen IN ENGELAND. De uitslag van de stemming over al ol niet voortzetting van de staking was. dat er van de 588,000 loden van liet inijnwerkersverbond 445,024 heb ben gestemd en wel 241,(111 tegen hervatting van het werk en 201,013 er- veer meerderheid er tegen 42,998. Dö nmnwerkers in de noordelijke kolendistrictcn hebben Vrijdag groo te vergaderingen gehouden, waarop z l het beleid van hun voormannen scherp afkeurden. De plaatselijke af gevaardigden kregen daar opdracht om op de Zaterdag gehouden natio nale conferentie te Londen tegen de hervatting van liet werk te stem men, die het bestuur Donderdag be sloot aan te hevelen. De conforentie van den mijnwer ker sbond heeft zich, in de Zaterdag gehouden bijeenkomst, aangesloten bij het advies van het uitvoerend co- milé tot b e ind i g i n g van de staking. liet werk zal vermoedelijk heden. Dinsdag, worden hervat. Het besluit werd genomen met 440 stemmen tegen 125. Volgens een 'opgave in de bladen bedragen de verliezen van de Engel- sclie spoorwegmaatschappijen tenge volge van de staking niet nnnder dan 30 millioen gulden. IN BELGIë. Het congres van mijnwerkers uit de bekkens vip Charleroi, het centrum en de Bencden-Sainbre. heeft het voorstel tot uitroeping van een alge meen© staking v e r w o r o e n, met hel oog op de door do mijndirecties gedane beloften. In België alzoo geen staking. IN BÓHEMEN. In. hel bruinkolendistrict is de sta king der mijnwerkers thans, ook ge ëindigd. liijna algemeen is het werk hervat. De staking begon hier op 24 Maart De oorlog tusschen Italië enTurkge De i tirksche troepen hebben, naar hun commandant seint, een aanval gedaan op de ltaliaansclie voorposten en de bezetting uit de verschansingen verdreven. 30 Italianen weiden ge- diod. De Turksche artillerie heeft een ltaliaansclie aeroplane vernield en den bestuurder luitenant Boberti ge dood. Officieele Italiaansche berichten Spieken dit evenwel tegen. Een officieuze nota der Italiaan- eche rogeering dealt mede, dat de blokkade van do Turksche kust van de Roode Zee van heden. Dinsdag, af zich zal uitstrekken van Rasiru tot aan een punt van de kust ten noorden van Laheio, gelegen op 15 gr.-50' N.B. en 42 gr. 43' oosterlengte. De Italianen heblxjh een Grieksch stoomschip, dat geladen was met oor- logsconti abanide, in beslag genomen. Integendeel melden de Italianen; Uit een aeroplane werden op de Turksch-Arabisehe kampen bommen geworpen, waardoor een groot aan tal personen werden getroffen. Naar het te Konstantinopel heet, heeft Rusland aan de mogendheden voorstellen gedaan omtrent stappen tot bemiddeling te Konstantinopel. Eerst over oenïgo dagen zal een soortgelijke poging te Rome worden gedaan. Do officiersexamens op de Turk sche hoogere school worden gewoon lijk midden Augustus afgenomen. Om in do buitengewone schaarschte van officieren te voorzien, die o. a. daar door ontstaan is. dat meer dan 25C officieren In Tripolis zijn, is dit jaar een buitengewoon examen afgenomen waarbii 395 cadetten het officiersdi- ploma hebben behaald. Bij liet gewo ne examen in Augustus zal waar schiinlijk een even groot, aantal tol officier worden bevorderd. Onder de nieuwe officieren zijn 4 Armeniërs en 3 Grieken. Allerlei. Vólgens door de Chineesc-he r©_ ring samengestelde opgaven lieeft de opstand van het begin van hot oproer te Wactsjang tot de vereeniging van noord en zuid, d. i. gedurende een tijdperk van 135 dagen. 10 millioen taels aan munitie gekost. 30 millioen aar soldijen en levensmiddelen en 20 millioen aan oorlogsmateriaal. Aan openbare eigendommen vvevd voor waarde van 20 millioen taels ver nield, aan particulier bezit in alle iiovinciën te zamen voor een waarde an 160 millioen. De totale schade, door den opstand veroorzaakt, be droeg 290 millioen taels of 522 mil lioen gulden, ongerekend de verliezen bij de jongste plunderingen geleden, en de winsten, die de handel in liet vorengenoemde tijdperk moest der- CHINA EN MONGOLIë. Uit Oerga wordt geseind, dat de Koetoeclita ((Boeddhistisch priester- vorst der Mongolen) in antwoord op de uitnoodiging van den Chineeschen president, om zich aan te sluiten bij de republiek China, heeft verklaard, dat de onafhankelijkheid van het land geproclameerd was. ten einde den godsdienst ongeschonden te handha ven en daarbij heeft voorgesteld de MongOolsche quaestic in handen van de belanghebbende mogendheden £e stellen, ter behandeling en afdoe ning. DE RUSSEN IN PERZIê. Uit Teheran wordt geseind, dat we gens de onlusten te Hamedan een trcep kozakken uit Kaswïn met twee mitrailleuses daarheen is vertrokken. MOELAY IIA FID NAAR PARIJS. Moelay Hafid, de sultan van Ma rokko heeft t plan in het begin van Juni te Parijs te komen. Stadsnieuws BONDSDAG. Maandag, 2den Paaschdag, hield de Provinciale organisatie in Noord- Holland van het Nederlundsch Jonge- Ungs-Yerband haar 5den bondsdag te dezer slede. Deze du'i. werd ingezet met een openbaren wijdingsdiensl in de Groo- te- of St. Bav o-kerk, aanvangend des morgens te 10 uur. Als voorganger trad op Ds. H. \Y. Creutzbeig, van IJmuiden, die sprak naar aanleiding van Hebreeën 11 vers 11. Te half één uur werd in het ge bouw der Haarlemsche Jongelings- vereeniging Pred. 12 veis 1 a door de bezoekers van den hondsdag gemeen- -schappetijk koffie gedronken. Aan ta fel heerschte een opgewekte stem ming. De middag-vergadering, die door ongeveer 300 leden, allen van de ver schillende afdeelingen van het Neder lundsch Jongelings-Verbond in Noord- Holland bezocht was, werd op de ge bruikelijke wijze door den voorzitter van de afdeeling Haarlem, met een kort woord geopend. Daarna werd de leiding van de ver gadering overgedragen aan Ds. C. Veen, voorzitter van het Provinciaal Comité. Deze las een gedeelte voor van Efezc 4, en sprak daarna de wel- konistrede uit. Hierna, werden eenige huishoudelij ke zaken besproken, o. a. bracht de Beer 11. A. de Boer, uit Amsterdam', verslag uit van den toestand der pro vinciale organisatie. Daarna traden enkele sprekers op. Eerst de heer Jan Kofman. van Enk- liuizen, die sprak over „Organisatie", en daarbii liet doel en de toepassing van het werk onder de jonge mannen in 't licht stelde. De heer W. Wagenaar hield een rede over„Wat wij willen", ook handelend over het vereenigingsle- Dc heer C.' Tabak, agent van het Nederlandsch J ongelings-V erbon d gaf een inleiding over „Jonge man nen, strijders oin de jeugd". Een en ander werd afgewisseld door zo ng van liet mannenkoor van de Haarlemsche Jongelings Vereeniging en van een gemengd koor. Deze middag-vergadering, die voor de leden der jongelingsvereenigiugen in alle opzichten zeer leerzaam en belangwekkend was, werd te vijf uur gesloten. Des avonds te 7 uur kwam men nog eens te zamen, om voornamelijk de met lichtbeelden verduidelijkte voordracht te hooien van Ds. John. van Bui k, over het émigranten werk in Amerika. Spreker schetste de kracht., die van de Christelijke Jongeinanneinvereeni- gingen in Amerika uitgaat, en de practische toepassing van dien arbeid o. a. in het eniigranlenwerk. Jongelieden, <lie uit andere wereld- deelen~konieii, worden, als leden va de Christelijke Jongelingsvereenigin; voorzien van introductie. Door d Amerikaansche vrienden worden 2 dan, als bi oeders van den wereldbond van jongeüngsvercenigingeu, ontvan gen en in aiies zooveel mogelijk ge holpen. Ook cp deze avondvergadering deed het gemengd koor eenige liederen hoo- ren. Ook het fanfarecorps „Kunst na Arbeid", onder-afdeeling van de Haarlemsche Jong. Vereen., gaf eeni ge nummers ten beste. Alles te zamen maakte de wel niet zoo druk bezochte avondvergadering tot een goed geheel. Over het alge meen mag deze bondsdag uitstekend geslaagd heeten. DE TOESTAND VAN DEN IIEER A. RINKEMA is naar we vernemen zeer vooruit gaande. De patient heeft al eens een uurtje het bed mogen verlaten, ont vangt reeds bezoeken en zul wellicht reeds in den loop dezer week het gast huis kunnen verlaten. Nuttige handwerken. Geslaagd voor het examen te 's-Gra- venhagc de dames A. J. J, Meyering en H. Nel, te Haarlem. MIDDÈNSTANDSBELANGEN. De gecombineerde vergadering van «Je R. K. Middenstandsverceniging St. Jozef en van de Haarlemsche Han- delsvereenigng zal plaats hebben op Donderdag a s. Daar wordt het rapport der Com missie van onderzoek naar de vvenschelijklieid van wettelijk gere gelde winkelsluiting uitgebracht, waarna gelegenheid tot gedachten- wisseling zal bestaan. Een week later. Donderdag 18 April houdt de Haarlemsche Handelsveree- nigmg haar vergadering tot uitbrei ding van het bestuur met twee leden; de heer J. C. Peereboom zal daarbij een korte inleiding geven ter bespre king van rniddenstondsbelangen, Te- s zal een Commissie worden be noemd tot voorbereiding van de fees telijke herdenking van het 20-jaiig bestaan. Opzichter. De Minister van Waterstaat hooft den heer S. Keuning te Haarlem, be noemd tot buitengewoon opzichter biI hot yor be toren van hoofden op het Ncorderstrand van het eiland Vlie land. HET HOOGSTE RECHT. Mevrouw Van der Horst—Van dor Lugt Melsert vond Zaterdagavond bij haar afscheidsvoorstèlling hier oen volle en zeer sympathiok-gestemde zaal. Na elk bedrijf werd de ernsti ge en talentvolle kunstenares warm toegejuicht, terwijl haar na het twee de bedrijf bloemen weiden aangebo den. Bloemen ontving ook niej. Sara Hoyhlom, die op zeer gelukkige wijze in de rol van Lize debuteerde dat was frjsch en aardig spel, een belof te voor de toekomst. JONGE VOORUÏTSTR. VRIJ ZINNIGEN. Donderdag houdt deze' vereeniging haar jaarvergadering. Dan zullen de jaarverslagen worden uitgebracht en bestuursverkiezingen plaats hebben. De heer II. VV. de Graaff, secretaris, stelt zich niet herkiesbaar. Do heer I. van Esso zal een rede houden over de sociaal-economische zijde van het Joodsche vraagstuk. Uit de Omstreken BLOEMEND AAL. Aanstaanden Donderdag, 's avonds 8 uur, houdt de Bloeniendaalsche Amateur Fotografen-vereeniging een vergadering in liotel Welgelegen. Do sprekfts, de heeren Kruijff, Cool en Zwartsel" waarborgen weder een interessanten avond. BLOEMENDAAL. Naar Bloemendaals Weekblad me dedeelt, hebben Ur. Bakker en Dr. Kam geen candidfftuur voor den ge meenteraad vyillen aannemen en zou Dr. Bom water zich daarvoor wel be schikbaar willen stellen, wanneer de zetel van den heer Van Hooft hem van verschillende zijdén werd aange boden, zoodat daarover geen strijd zou behoeven te worden gevoerd, j Van vrijzinnige zijde worden de na men van do heeren Van Tvvisk en Lassing genoemd, .van R. K. zijdo de heer Simon Rijnierse. HAARLEMMERMEER. Rij den brand bij den bakker Lans te lloofddoip is nog verbrand con trommel met 150 gulden. Deze gelden behoorden aan de afd. Haarlemmer meer van den Bond voor Slaalspcn- ineering, waarvan de heer Lans penningmeester was. Binnenland ZOO N AAP Eon rondreizend menageriehouder et in oen school to Joure een aap zien. Toen een jongen, op wiens schouder het dier zat, het wilde af- en, beet de aap hem een flink stuk van den pink af. ÓUDERDOMS-.EN INVALIDITEITS VERZEKERING. •Het Volk heeft bericht, dat de com- lissie van voorbereiding haar be raadslagingen geschorst had, omdat 1 rechlsche leden de linksche vva- i uit protest weggebleven niet voldoende thuis waren in de quaestie. De Tijd spreekt dit bericht thans te gen. De geheeic wet is afgehandeld. ANNIE PASCAL. Annie Pascal is naar het Huis van Bewaring te Arnhcrp overgebracht, schil 1<1 igd van oplichting van jnge- tenen van Heelsum, 111 verband et een door haar op te richten pen- on te Schaarshergen in begin 1911. c instructie is geopend. ONGEREGELDHEDEN OP BORNEO. Bij liet Departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram .111 den Gouverneur-Generaal van Ne- deriiuidsch-Indie d.d. 6 dezer betref fende ongeregeldheden in de Zuider en Oosterafdeeling van Borneo. Blijkens telegraphisch bericht van den resident te Bandjenn.isin, ver oorzaakte een twist tusschen een Banjenees en een Chinees op drie de zer een algemeene vechtpartij in Ba- likpapan tusschen inlanders en Chi- neezen. Daarbij werden gedood twee Chineezen, zwaar gewond een Prad- joerit. een oppasser der Bataafsche Petroleum Maatschappij en twee Chi- icezenlicht gewond een machinist au het llaven-département en een employé en een oppasser der Bataaf sche. De Chineesche contractanten wei gerden arbeid in afwachting van den uitslag van het onderzoek. De toe stand is thans rustig. De politie is sterkt. De Resident gaat met twee groepen militairen naar Baliknapan. rwijl voorts een oorlogsschip der- aarts wordt gezonden." 'T SLECHTE GEWETEN, liet is gebleken, dat de brand in de oning van dén vermoorden prins .111 Samos, aan den Bosporus, was aangestoken door een huisbewaarder. rnan had veel gestolen en vreesde dut dit. bij het opmaken van den in- '.aris, na den pIutselEogfn dood den prins zou uitkomen. Om dit oorkonten had hij het huis maar in brand gestoken. l5UURTE DER LEVENSMID DELEN. ")e New-Yorksohe huismoeders heb ben coup rotest-beweging op touw ge zel tegen het steeds duurder worden, der levensmiddelen. DE BAKKERSWET. Hel Centrum verneemt, dat zoodra Ziektewet 111 de Tweede Kamer is afgehandeld de Bakkerswet aan de orde komt. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BONI). In do vergadering die 18 en 19 Mei te 's-Gravenhage gehouden wordt ko- aan de orde vraagpunten en verklaringen omtrent de Ouderdoms- lnvaliditeits-verzorging, geformu leerd door de daartoe benoemde com missie, bestaande uit de heeren Her man Snijders, voorzitter; prof. dr. Ph. Kohnstamm, Frans Nelscher, rar. H. J. Tasman, mr. M. W. F. Treub. LIJK GEVONDEN. Het lijk van den voermansknecht uit Amersfoort, die na een verhui zing naar Deventer in den nacht van 18 op 19 Maart bij Apeldoorn werd vermist, is thans in het Apeldoorn- sche Kanaal gevonden. Ifet vertoon de geen uiterlijke teekenen van ge weld. EEN VELDWACHTER VERMOORD. Zooals wc reeds meedeelden is Za terdag iu een kolk in de Molenstraat te Maurik gevonden het lijk van den 43-jarigcn F. Veldkamp, veldwachter aldaar. Zijn horloge stond op negen uur. Van een nubijstaunden boom was een tuk afgevallen, v. aan men hém vermoedelijk te lijf is gaan. Zijn pet, sabel en knipmes vond men oji eenigen afstand van liet lijk. Het parket kwam uit Tiel, om een on derzoek in te stellen. Dc verslagen e had in zekere kringen door zijn dienstijver veel vijanden. Hij laat een weduwe rnet drie kinderen achter. Veldkamp was Vrijdagmiddag zijn gewone rondte naar Eek en Wiel gegaan en werd tegen den avond thuis verwacht AUTO-BANDIETEN! Dc Utrechtsciie politie kreeg uit zuiden des lands telegrafisch bericht, dat twee Franech sprekende motor- vvielrijders, vermoedelijk autobandie ten, op weg waren naar Utrecht Bij hun aankomst werden zij door de po litie. met de revolver in de vuist aan gehouden en naar het commissariaat gebracht Het bleken... Belgische toe risten te zijn, op weg naar de bloem- bollcnvelden. STORM. Men meldt uit Enkhuizen De storm heeft belangrijke schade toegebracht aan de haringnetten van onze visschers. Ook vele visschers- vaartuigen beliepen averij en kwa men binnen met verlies van roer, mast en zwaard. De E H. 126 ligt zonder mast en roer nabij het Enk- huizei zand. Een sleepboot is er heen ter assistentie. AANGEHOUDEN. De marechaussee te Breda heeft aaiigehouden den voortvluchtigen kwitantielooper F. D. K., uit Breda, die er met 1500 gld. van zijn patroon, den heer v. d. B., vandoor was ge gaan. llij was nog in het bezit van 50 gulden. CONGRES S. D. A. P. Dit werd thans te Leiden gehou den. Zaterdagavond werd de traditio- necle openbare vergadering gehou den. Mi. M. Mendels trad als spreker Deze gaf in zijn feestrede een ■zicht van de vorderingen der sociaal-democratie. Dat de strijd over- vast, blijkt uit de groote mijn- werkersbewéging zoo pas in Engeland opgelaaid, den groei der sociaal-de mocratie 111 Duitschland, den val van het feudalisme in Oost-Azië, en even- er de FTansche politieke feiten. In Nederland komt ook het ontwa ken. De burgerlijke partijen verliezen steeds meer eiken aanhang onder de arbeiders. Dc Nederlandsche bour geoisie kan de arbeiders niet langer de sociaal-democratie afhouden, die sociaal-democratie heeft nog niet de macht, de sociale eischen door te voeren, maar dwingt reeds de burgerlijke partijen althans over de sociale wetgeving te spreken. Als in 1918 opnieuw de balans wordt opge maakt, zullen opnieuw massa's arbei ders tot de sociaal-democratie worden gebracht. Daartoe zal ook meewer ken de groei van de S. D. A. P. met haai gevoerde kiesrechtactie. Dat daarbij ile regeering de aanbieders liet petitionnement op de mat 'heeft juten staan, schaadt niet den uanbiedeijg, doch demonstreert allen Nederiaudschen arbeiders, hoe de re- ring klein weet te zijn in alles, min een man klein kan zijn. Ook de groei van de vakbeweging zal haar vruchten afwerpen. Met een opwekking tot het sterker maken van den strijd der arbeiders klasse besloot spreker zijn herhaalde lijk toegejuichte rede. De bijeenkomst was zeer druk be zocht. Zondag werd 't 18de jaarlijksohe congres geopend. 197 afdeelingen wa rn vertegenwoordigd. De tribunes oren geheel bezet. De beer W. H. Vhegion lheld als voorzitter een ope ningsrede, waarip hij er op wees, dat d,e partij oen goed jaar doorgemaakt heeft, een jaar van flinken groei en krachtige» vooruitgang, 't Ledental bedraagt thans 13.968 (vorig jaar ruim 10,000). 't Dagblad Hei Volk gaat goed vooruit, dit jaar sieeg het getal abonnementen met 4900. Ook den vooi uitgang der partij in 'i buiten land memoreerde spreker. „Zoo zien wij overal het proleta riaat den geestelijken druk van zich afwerpen om aldus verlost, ook de maatschappelijke vrijmaking tot een feit te maken. E11 wat ons eigen land aangaat do petitionnëmeiits-actie en de Roode Dinsdag zijn zoo goed geslaagd, dat men thans niet eens vraagt, hoe moet het dit jaar do Róode Dinsda: heeft ons zoo lekker gemaakt, dat dit jaar de Roode Dinsdag dient her haald. (Applaus). 't Getal S. D. A. P.-mannen >n de gemeenteraden steeg van 120 op 175. Eerst werden aan de orde gesteld da besprekingen over 't partijbestuur en de Kamerfractie. Dadelijk waren 16 sprekers ingeschreven. a. werd Onze Lachhoek DE NIEUWE JAPON. Je vergeet één ding, beste Emilie; ik ben geen millonnalr, maar advo caat. Ja, dan moet ik die japon omrui len, of wel jij je beroep! CRITIEK. Schrijver (in groote opgewonden» heid tot <len regisseur). Hoe hebt u in liet tweede bedrijf de dondersla gen kunnen vergeten? Regisseur. Pardon, het heeft wel degelijk geonweerd, maar tegen het snorken van het publiek konden wij niet op! DIPLOMATIE A. Met de diplomatie is het een eigenaardig geval. Ja, de diplomatie-is de kunst, een ander te doen gelooven, dat men gelooft, wat men niet gelooft. gesproken over de houding van het bestuur bij de zeeliedenstaking "t ge schil tusschen Troelstra en Wijnkoop, de koloniale politiek, de houding te genover 't Ned.- Vakverbond, en de houding van 't bestuur tegenover den icuwenkiesrechtdog od 12 Me». Namens 't partijbestuur antwoord» de de lieer Vlic-geu. Eenige moties, die ingediend waren, werden weer ingetrokken, zoodat de verslagen van d-3 werkzaamheden van 't. partijbe stuur en de Kamerfractie ten slotte zender meer werden goedgekeurd. Maandag was eerst aan de orde '1 ontwerpprogram. door Mr. P. J. Tioelstra namens 't partijbestuur in geleid. 't Program heeft nu 17 jaar dienst gedaan, maar nu wordt de be hoefte aan wijziging gevoeld. Aan 't debat weid o. n. deelgenomen rleor de heeren V. d. Goes. Mr. G. W. Sannes, Spiekman. Van der Waerden, •a. Mendels, Wibaut en Zadelhoff. Mr. Troelstra vroeg schorsing over de beraadslaging ten einde de nog ingekomen amendementen aan liet oordeel der commissie te onderwer pen. Aldus werd besloten. Daarna werd de redactie van Het Volk en 't. Weekblad besproken. Vooral werd gesproken over de hou ding van liet. Volk bij dc zeelieden- itoking. Verschillende voorstellen waren ingediend. De beraadslaging over dit onderwerp werd verdaagd tot Dinsdagmorgen. Nu kwam aan de orde de kiesrecht- actie, door den heer Vliegen ingeleid. Dit jaar rnoet de Haagsche betooging nog veel grootscher zijn dan verleden jaar, Het congres besloot met algemeene stemmen tot de manifestatie op den lTderi September a. s.. (Langdurig ap plaus). Maandagavond werden huishoude lijke zaken afgedaan. Hedenmorgen wordt het congres voortgezel. DE OPBOUW VAN DEN TOREN TE VLISSINGEN. Door B. en W. is aan den raad t voorstel gedaan hun een crediet toe te staan ten einde dr. Cuypers uit te noodigen, om in overleg niet den ge meente-bouwmeester, de verschillen de plannen tot den herbouw van den Jacobstoren te beoordeelen; zoo noodig daaraan een nieuw ontwerp te voegen, met begrooting van kosten. BIOSCOPEN. In Amsterdam wordt 't 15de bios» cooptheater gebouwd. DS. C. VAN PROOSDIJ. Bij den kerkeraad der Geref. kerk van Amsterdam is een schrijven in gekomen, meldende, dat de toestand van den kranken leeraar op dit oogenblik redelijk wel is; dat echter volstrekte rust den eersten tijd noo dig is en dat gedurende de maand April van eenigen arbeid geen sprako zal kunnen zijn, zoo meldt de Stand. NEKKRAMP.' Te Nijmegen is bij een driejarig knaapje nekkramp vastgesteld. PRINS HENDRIK heeft een liezoek gebracht aan «le tentoonstelling-Dyserinck, ten bate van het Roode Kruis, in Pulchri Stu dio te 's-Gravenhage. Zie vervolg Binnenland op de defl» de pagina van dit Tweede Blad. Feuilleton Naar het Engelse li door A. W. MARCHMONT. 15) Het was oen mooi warnet van ver drietelijkheden, en echt vrouwelijk omdigde zij niet het uiterst onvrien delijke verwijt, dat het waarschijn lijk niet gebeurd zou zijn als ik was thuis gebleven. Wat denkt Dr. Arbuthnot er van vroeg ik. Ik weet het niet Hij wou niet zeggen, dat hot vergif wasmaar ik ben er van overtuigd. Hij is op liet oogenblik bij Cyrus. Dan zal ik naar hem toe gaan om wat met hein te spreken, en wij gingen samen n.iar boven. Grant zag er zoo ziek uit, dat ik meende, dat hij stervende was. Zijn Ke'aat was grijs, zijn lippen waren loodkleurig, de gesloten oogleden za gen bijna purper evenals dc ooghol ten, dc zwootparels stonden hem op bet voorhoofd, en zijn ademhaling was kort, zwaar en hijgend, terwijl ziin leden onder de heddelakens in éénkrompen en zijn reusachtig li- cliaam hevig sidderde. Mrs. Wellings en een verpleegster waren bezig den dokter te helpen, die onze komst heefemaal niet vriendelijk scheen op te nemen. —Miss Grant, als u hier blijft, zal ik twee patiënten hebben te behande len in plaats van éen. zei hij scherp én u, Mr. Ormesby, kan hier geen goed doen. ik houd er niet van, dat de kamer zoo overvol is. Eén woordje, dokter, antwoordde ik. terwijl ik liem terzijde nam. Zal hi.i herstellen Ik hoop nu van wel en verwacht het ook. llij is gelukkig een heel krachtig rnan. Wat scheelt hem Een beroerte, Mr. Ormesby, ant woordde hij. luid genoeg orn door dc anderen verstaan te werden, maar in ij tegelijkertijd een veoibeteekenen- den blik toewerpend, fluisterde hij ik wil u wel even spreken,, als ik bo neden kom. Neem Miss Grant alstu blieft mee en hij ging weer naast het bed staan. Eind stond aan het voeteneind van het bed huar broer met een pijn lijk gespannen blik aan te staren uit haar-oogen sprak niets don liefde en vrees voor den zieke, vermengd met een intensen en allesbeheei schen den angst Ik tikte haar op den arm. Dr. Arbuthnot wil liever, dat wij hier niet blijven, zei ik. Ter wille van Cyrus of om mij, vroeg zij. haar oogen vervuld van een verlangen om tc blijven. Ter wille van uw broeder. Miss Grant, zei de dokter. Dank u, dokter, antwoordde zij. Dan kan ik heengaan. Zij ging naar het hoofdeinde van het lied, kuste haar broeder en ging daarop met mij weg. Zoo gauw wij buiten de deur ware:', bleef zij staan, terwijl zij tot steun tegen den wand leunde, haar gelaat doodsbleek van angst voor een naderend onheil. Wacht een oogenblik. zei ze on ik bleef verbaasd wachten. Uoe go- heel verkeerd had ik haar beschouwd! Ik had nobit vermoed, dat er zoo veel diep gevoel achter haar gewone kalme houding verborgen lag. liet was een onthulling en deed mij haar hartstochtelijke houding tegenover Mademoiselle Patras nu ook beter he grijpen. Hoe zwak zal u mij nu vin den, zei ze niet een zwakken, vermoei den glimlachen toen gingen wij naar benoden naar de ontvangkamer. Ik verlangde er naar te hooien, wat Stuart mij had le vertellen en naar mijn kamer te gaan. maar kon nu Enid moeilijk alleen laten. Zij zat met inéengeklemde handen in een hou ding van diepen wanhoop met gebo- •gon hoofd en haar oogen op den grond gevestigd, luisterend, naar ik vermoedde, naar de voetstappen van den dokter, die nieuws uit dc zieken- kamcr zou brengen. Ik sloeg haar vol angst gade. wonschend, dat ik iets 7.011 kunnen doen of zeggen, dat de spanning wat kon verminderen en tocli niet in staat 0111 iets to doem; en nu hief zij haar hóófd "vlug op. luis terde, sprang overeind en keek vol verwachting naar dc deur. Eindelijk de dokter, riep zij uit en een oogenblik later werd dc deur geopend. Maar het was Br. Arbuthnot. niet Tot mijn consternatie trad Mademoi selle Patras binnen, die er minstens even angstig en ontsteld uitzag ais Enid zelf. Op iió.t aanschouwen der Griokin. schrok Enid on en haalde niet een roode blos op haar bleeke wangen diep adein. De üriekin van haar kaht was niet minder ontroerd, en een oogcubiik stond het tweetal elkaar zwijgend aan ie staren. Daar op sloot llaidéo de deur en wendde zich lot mij. Wat is dut voor verschrikkelijks, dat ik zooeven hoorde, Mr. Ormesby? Is Mr. Grant ziek Waar is hij Ik Wil naar hem toegi Dut kan en mag u niet, zei Enid onmiddellijk. Mr. Ormesby, ik smeek u mij de waarheid te zeggen. Enid lachte eon bijna onmerkbaa minachtend, beleedigend lachje. U kan heel goed act eer en, made moiselle. maar wij w aren liicr niet al ler oorstellen. U heeft uw werk gedaan, en nu wil u graag weten, of het goed gedaan is en als hij niet zoo n sterk gestel had gehad, zou het u ook ge lukt zijn. Wat bedoelt u vroeg de Griekin, zich nu tot haar wendend en op zacht exxhietigen toon sprekend. Mr. Grant is plotseling ziek ge- vvorden .begon ik, toen Enid mij bijna wild in de rede viel. Mijn broeder is vergiftigd. Made moiselle Patras, vergiftigd door u, en nu voert hij een hevigen strijd om te blijven leven. Vergiftigd Het was niet moer dan ee:i gefluister, en een oogenblik wankelde zij en moest zich aan den rug van oen stoel vastklemmen om niet te vallen. Ik deed een stap voor waarts om haar te helpen maar met groote. krachtsinspanning slaag de zij er in haar krachten terug te winnen. Wel neen, dat kan nietwaar zijn Cyrus is niet hier om uw come- diespel to zien, mademoiselle, zei Enid, op denzelfden harden, minach tenden loon. Is liet niet een beetje overbodig, óm zooveel emotie té too- Maar Ilaidéc scheen geheel van liaar stuk gebracht door liet nieuws, dat zij zooeven gehoord had, om op de minachting van Enid te letten. Het kan niet waar zijn werke aal blind, fit kan mij uw angst lijk, bet kan niet, fluisterdezij in hit-ar gewone spreektaal Wat kan het beteèkenen Moest het hiertoe ko men Kan ik hem niet zien Neen. U zal niet naar hem toe gaan om van uw werk te genieten. Ik heb den bedienden orders gege ven, dat 11 niet zal worden toegestaan hem te zien. - O. wat is u wreed klonk er als een wanhoopskreet uit het hart der Griekin. Ik beken, dat ik hevig ontroerd was: en voor mij klonk er niets dan op recht gevoel uit haar angstig vragen. Maar Eiud bleef ongevoelig. U deed beter met naar uw ka mers terug te koeren, mademoiselle, zei ze op kouden toon. Toenzij u mocht verkiezen het huis te verlaten, nu er nog gelegenheid voor is. Ik wil naar hem toe, ik moet. riep Haidée. Lk weet, dat hij graag zou willen, dat ik bij liem kwam als hij het wist. Als hij het wist. mademoiselle antwoordde Enid, hundlg haar laat ste woorden overnemend en z.- met een geheel andere beteckeois herha lend. Als hij het wist. zou u nooit «la gelegenheid gehad hebbon dit te doen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5