or.-dor hiding van Professor Nyland UJt Utrecht. Met den fotogTafischen kijker van Teyler zal men foto's van «te zon nemen, zeer dicht bij het o ogen blik van de maximum-verduistering. Dan worden er foto's gemaakt met behulp van oen prisma-camera. Een prisma, voor den lens van de camera ge plaatst, ontleedt het licht in de sa mengestelde kleuren. Daardoor krijgt men de verschillen de kleurbeetdjes van hetgeen er tel kens van de zon overblijft. Op de ge voelige platen worden dan allerlei ge kleurde ringen en sikkels opgevangen en vastgelegd. Uit de fotos zal men (lap de samenstelling van het licht kunnen afleiden, ook dat van de co rona en van de chromospheer. liet derde deel van het onderzoek is gewijd aan de berekening van de baan, die de maan volgt. De plaats der maan heeft men tot-nu nog niet zoo nauwkeurig kunnen berekenen als men wenschte. De beweging van dit hemellichaam is van dien aard, dat de baan moeie- lijk te bepalen is. Wel is die onnauw keurigheid maar een zeer geringe; doch daardoor heeft men thans niet geheel precies kunnen bepalen, wan neer de middelpunten van maan en zon zullen samenvallen. Door de waarnemingen hoopt men de fout in de maantafels ,de opgaven van de beweging der maan) te kun nen vaststellen. Daarvoor zijn nu de vier bijstations ingesteld, om toch maar vooral de samenvatting der middelpunten van de zon en de maan te kunnen waar nemen. Op alle vijf stations wordt aan dit deel van het onderzoek gearbeid. Dit werk geschiedt onder leiding van de beide professoren Van de San- de Bakhuyzen uit Leiden,Prof. de Sit ters en Köhnen uit Delft, Prof. Kap- teyn uit Groningen en dr. Zwiers, van het Leidsche Observatorium met behulp van eenige doctoren, leeraren en studenten. Elk dor vijf stations heeft vier waarnemers voor'dezen arbeid. Op verschillende manieren wordt r.oo nauwkeurig mogelijk den stand van zon en maan bepaald. Daar het zichtbare zonnerandje zoo uiterst smal is, kan men de breedte niet me ten. Daarom wordt de helderheid van het breedere en minder breede zonne randje naast do zwarte maanschijf bepaald. Wanneer de lichtuitstra- ling der beide deelen nu even groot is op een zeker oogenblik, op een der stations, weet men, dat de beide zontieranden aan weerszijden der maanschijf even breed zijn; waar uit volgt, dat op dat oogenblik de middelpunten van zon en maan daar samenvallen. Ecu tweede methode om den stand der maan af te leiden en te bepalen, wanneer de centra van zon en maan in een loodlijn liggen, houdt verbond met waarneming van de punten, waar de rand van de maan, dien der zon snijdt. Wanneer twee cirkels over elkaar schuiven kruisen zij na de eor- Bte en tot de laatste aanraking elkaar steeds op twee plaatsen. Die krui- smgspunten worden telkens verbon den door lijnen. Uit de de lengte en richting dier lijnen valt voor den wis kundige het oogenblik en de plaats van de sameuvalling der middelpun ten van zon en maan af te leiden. Een derde systeem van onderzoek houdt rekening met de eerste en laatste aanraking een aanraking voor 't oog altijd van de zon- en praanschijf. Een vierde methode grondt zich op de eerste en laatste inwendige aan raking van de cirkels van zon cn maan. Een verdere beschrijving van deze wiskunstige methoden zou mij hier te ver voeren. Maar de korte aanstipping is vol doende, om te doen inzien, dat er voor de expeditie een omvangrijken arbeid te verrichten is. De dag van Woensdag is dan ook een zeor belangrijke voor de geleerde wereld van astronomen en physici. Hopen we daarom, dat een onbe volkte hemel hun in staat zal stel len de hierboven geschetste waarne mingen te verrichten. JAC. C. M. Jr. Buitenlandsch Overzicht De oorlog tustchsn ItaliS enTurkye In de of'ficieele Italiaansche berich ten over den oorlogstoestand in Tri polis vooral over de jongste ge vechten bi; Derna, Tobroek en Beng hazi heeft het Italiaansche leger bestuur gesproken van groote succes sen. Dat deze overwinningen evenwel niet zoo schitterend geweest zijn, blijkt uit een telegram, Zondag ver zonden uit Derna door den oorlogs correspondent vau een bekend Duitsch blad. In dit draadbericht wordt gezegd, dat de m 1 i t a i r e positie van de Italianen zoo ongunstig is, als nooit gedacht kon worden. Met moeite kunnen zij zich handhaven in de \ersterKte posities, die hoogstens 4 K M. van de kust liggen, waardoor zij blijven kunnen in de plaatsen Benghasi, Derna en Tobroek. Verder dan deze steden kunnen zij niet ko men. De laatste gevechten waren voor de Italianen bloedige nederlagen, waar bij zij veel infanterie- en artillerie- munitie verloren en talrijke equipe- mentstukken Zij moesten vluchtend terugtrekken, de dooden achterlatend. Sedert deze gevechten treden de Ita lianen niet meer actief op, wagen /ij zich niet meer buiten hun versterkin gen. De algomeene militaire toestand is sedert het begin van den oorlog voor dc Italianen ongetwiifeld slech- ter geworden. Voor de organisatie van j de Arabische strijdmachten door de Turksche officieren konden de Itall 1 aansche troepen tenminste kleine tochten ondernemen in het land. Nu vertoont er zich zelfs geen patrouille meer. Dc Italanen blijven overwinningsbe- richton de wereld in zenden. Nu wordt weer geseind, dat een aanval van Turken en Arabieren op Bougo- mesj is afgeslagen De aanvallers had den een groot aantal dooden, de Itali anen slechts 9 gewonden. Alleen het feit, dat de Turken en Arabieren geregeld blijven aanvallen is wel een bew ijs, dat ze den Italia nen 't vuur na aan de schenen liggen. Volgens de S t a m p a is in Tripolis liet nieuws van den dag, dat de Tur ken weder kanonnen gebruiken. Zij zijn waarschijnlijk over lloms geko men. Uit de nieuwe kanonnen werden talrijke schoten op de Italiaansche stellingen gelost, lot nog toe zonder schade aan te richten. Zaterdag heeft Marshall, de Duit- sche gezant te Konstantmopel, de an dere gezanten verwittigd, dat Assim bei, de minister van builenlandsche zaken, hen heden zal ontvangen om de gemeenschappelijke vraag in ont vangst te nemen, onder welke voor waarden Turkije tot vrede-sluiten be reid zou ziin. Men zal in Konstantino- pel op dezelfde wijze als in Rome te werk gaan. Eerst zal de Russische gezant de nota in den vorm, dien de mogendheden hebben vastgesteld, overhandigen en daarna zullen de an dere vier gezanten ieder hetzelfde doen. De minister '/.al dus na eehige minuten vijf gelijkluidende nota's in handen hebben. Giers, de nieuwe Russische gezant, is te Konstantinopel aangekomen. liet trok de aandacht, dat liij door geen enkel officieel persoon «^i het station werd opgewacht, want ook tijdens het nieuwe rétrime was het gewoonte, dat de Turksche regeering de gezanten der mogendheden hij hun aankomst op het station welkom liet heeten. Uit Konstantinoppl wordt gemeld, dat in de aanstaande troonrede staat, dat de voortzettimr van den oorlog niet Italië nnvermiideli'k is. Home Rule voor Ierland. tiet debat over homerule-wct werd gister in liet Engelscho Lagerhuis voortgezet met een rode van Balfour, waarin deze de waarborgen en «le be palingen ter handhaving van de su prematie van de rijksregeering in een belachelijk daglicht stelde. De minister president had de wet voorgesteld als het begin van een al gemeen stelsel van federatie; ieder ar tikel van het ontwerp zoo zei Bal four moet dus niet alleen be schouwd worden in verband met Ier land, maar ook met Engeland, Schot land en Wales. Ibpl ontwerp is uit een oogpunt van federatie onsymmetrisch en der Brit- sche staatkunde absoluut onwaardig. Hij critiseerde daarna het financee- le gedeelte van het ontwerp en de be voegdheden die aan de lersche regee- rmg ten aanzien van do invoerrechten zijn toegekend, (laarbij verklarende, dat deze bevoegdheden zouden leiden tot een accijnsbarrière tusschen En geland en Ierland En hij verklaarde niet te kunnen geloven, dat het Huis eenig voorstel zou steunen, waardoor de toekomstige federale stelsel ver deeld zouden worden door accijns-bar rières. Balfour sloot zijn rede als volgt: „Het land zou ernstig worden ver zwakt door deze weinig goeds beioo- vende en dwaze algemeene invoering van „Ilome rule". Minister Herbert Samuel verdedig de de besprekingen van het ontwerp en ontkende dat het scheiding invoer de. De ervaring van de laatste 150 ja ren immers had geleerd, dat onthou ding en niet toekenning van „home rule" de neiging tot afscheiding had bevorderd. Koloniale autonomie was noodig voor de eenheid van het rijk en de regeering hield zich overtuigd, dat de voorstellen van het ontwerp in hun geheel redelijk, uilvoerbaar cn rechtvaardig zijn (toejuichingen). De presidentsverkiezing in Amerika. Wat een week geleden nog onmoge lijk, ja bijna belachelijk scheen, schijnt thans binnen het bereik der mogelijkheden te zijn gebracht. Roo sevelt haalt op verrassende wijze op in den wedloop tegen Taft, van welke race de candidaatstelling door den republikeinschee partijdag te Chicago de prijs zal zijn. Nog is Taft voor, wat betreft het aantal gedelegeerden, dat op den partijdag voor hem zal stem men, maar in een week tijds hebben de republikeinen in drie staten zich in de vóórverkiezingen met verras send groote meerderheden vóór Roo sevelt verklaard eerst in het volk rijke Illinois, toen in Maine en einde lijk, j.l. Zaterdag, in Pennsylvanië. In laatstgenoemden staat, die niet minder dan 76 afgevaardigden naar den partijdag zendt, behaalde Roose velt do zege over de goheele linie. Van de 76 stommen der Pennsyivanische gedelegeerden zullen 70 vóór Roose velt worden uitgebracht. Tot dusver zijn reeds circa 530 republikeinsche gedelegeerden aangewezen, van wie er 350 voor een candidatuur-Taft zul len stemmen en 180 voor een candida- tuur Roosevelt. Laatstgenoemde is dus niet langer een belachelijke maar wel degelijk een mogelijke candidnat geworden. De overwinningen van de laatste dagen hebben Roosevelt en ziin strij ders nieuwen moed geschonken. De ex-president vliegt in snelle extra- treinen het land door en houdt op tal van plaatsen redevoeringen van onge- meene felheid tegen Taft en diens politiek. Van een vergelijk of verzoe ning met de Taft-mannen wil Roose velt eenvoudig niet hooren. Allerlei. die reeds tot in alle details in de pers zijn aangekondigd, zijn thans bij den Rijksdag ingediend. DE VERKIEZINGEN IN TURKIJE. Gekozen zijn thans 114 afgevaardig den, van wie 110 leden van het comité voor „Eenheid en Vooruitgang" en 4 leden der oppositie. UIT CHINA. Men verneemt uit Nanking, dat bij de militaire muiterij aldaar 250 solda ten zijn gesneuveld of tere rhtgestold. Later werd de orde hersteld. De stand blijft evenwel zorg lm ren. De republikeinsche troepen in het Juug-i tsedal zijn op velé plaatsen tot muiten gestemd. Te Jangtsjou, 50 Eng, mijl henoorden Nanking, ligt een aanzien lijke troepenmacht, die weigert te ge-1 hoorzamen, aan wien ook. UIT MEXICO. Volgens telegrammen uil de hoofd stad Slexico zou daar een samenzwe ring zijn ontdekt, die ten doel had de vermoording \an president Madero en de verwoesting der openbare ge- bouwen. Er heerschte groote opwin ding in de stad. Er hadden dertig in hechtenisnemingen plaats. Binnenland KONINKLIJK BEZOEK. De Koningin-Moeder is voornemens heden-voormiddag een bezoek te bren- gen aan liet Kmdei ziekenhuis. Laan van Meerdervoort te 's-Graveuhage. Naar aan de Tol. ter oore kwam, zouden de Koningin, de Koningin- Moeder en de Prins tijdens hun ver blijf te Amsterdam o.m. een liozoek brengen aan de „Viorjaarlijksche' IN VRIJHEID GESTELD De minister van justitie beeft be- paald, dal een drietal mannelijke ge- detineerden in ue strafgevangenissen j le Utrecht en te Rotterdam voorwaar- i delijk in vrijheid gesteld worden, üe- houdens te verleenen vermindering j van straf zal hun straftijd respoctieve j lijk verstrijken 28 October l'JJ2, 16 Oc tober 1912 en 29 September 1912. ONTVREEMD. Uit een koffer, door mevrouw K. van Hilversum naar Driebergen verzon-, den, bleek bij aankomst een aantal gouden eu zilveren voorwerpen ont vreemd te zijn. ANNIE PASCAL. Dc rechtbank te Arnhem heeft rechtsingang en bevel tot instructie 1 verleend tegen G. Helder, alias Annie Pascal, ter zake van oplichting. MOORD OP EEN GEMEENTE AMBTENAAR. Het persbureau van den Ned. bond van gemeente-ambtenaren doet op merken: dat de moord op den veld wachter te Maurik weder eens op droe ve wijze in 't licht stelt het nog altijd ontbreken van eene rijkapensioenre- geling voor gemeente-ambtenaren en hunne weduwen en weezen. Weduwe en drie kinderen blijven onverzorgd achter. Dat de regaermg toch deze reeds zoolang beloofde zaak binnen enkele maanden tot een goed einde breng©! Hoe velen zijn er reeds, die gebrek lijden en nieuwe slachtoffers vallen dagelijks. BAKKERSGEZELLEN. Het driedaagsch congres van den Algenieenen Nederlandschen bond van arbeiders in het bakkers-, choco lade- en suikerwerkersbedrijf is te 's-Gravenhage begonnen. Behalve ver schillende afgevaardigden was als gast aanwezig de voorzitter van den Duitschen BakkersboucL De bondsvoorzitter, de heer Hille- bregt protesteerde nadrukkelijk tegen het dralen van de Tweede Kamer met het behandelen van de Bakkerswet. De heer Allman, voorzitter van den Duitschen Bakkersboud, huldigde de Hollandsche organisatie. Wijzende op de vraagstukken, welke het congres heeft te bespreken, merkte spr. op, dat in de eerste plaats de door het hoofdbestuur voorgestelde werkloos- heidsuitkeering dient te worden inge voerd, omdat internationaal dit een middel bleek te zijn om veel grooter stabiliteit en groei in de organisaties te brengen. In de daarna aangevangen verga dering werden allereerst verschillende huishoudelijke aangelegenheden be sproken. RANGOON BOONEN. De Gezondheidscommissie te 's-Gra- venhage meent de bijzondere aan dacht der ingezetenen te moeten ves tigen op de in de „Staatscourant" op genomen bekendmaking van den mi nister van Binnenlandsche Zaken om trent de z.g. „roode Rangoonboonen". Het gebruik dier boonen heeft, naar luide van een bij genoemden Minister ingekomen ambtsbericht, vermoede lijk reeds geleid tot gevallen vau ver giftiging bij den rnensch, weshalve tegen het gebruik van die boonen wordt gewaarschuwd. Voor een dergelijke waarschuwing bestaat naar de meening van dc Ge zondheidscommissie te meer reden omdat het haar bekend is, dat bij een Nederlandsche grossiersfiima op «lit oogenblik nog eeu groote partij „roode Rangoonboonen voorrradig is, waarvoor tot voor kort afzet ge zocht werd onder de verzekering, dat die boonen een zeer goed voedsel voor den mensch zijn en de gewone landsche bruine boonen kunnen ver vangen. De Gezondheidscommissie wenscht echter met nadruk te waarschuwen tegen het gebruik door den mensch van alle soorten van Rangoon- of Kratokboonen, daar alleen door des kundig onderzoek is uit te maken, welke soorten van die boonen schade lijk zijn er aan den anderen kant on der deze boonen soorten voorkomen, waarvan wegens het hooge gehalte aan blauwzuur het gebruik zeer ge vaarlijk moet worden geacht. STUDENTEN OP DE ROBBENJACHT Men meldt uit Texel aan de Tel. Vier studenten uit Leiden zullen weldra op de Waddenzee de robben jacht gaan uitoefenen. Ze hebben daartoe een schuit doen afhuren, die ens voor logies zal ingericht wor den. Nog een paar gezelschapjven van elders moeten zich voor een dergelij ke reis hebben aangegeven. STAKING TE ROTTERDAM. Maandagmorgen hebben 3ü0 los-vas- te werklieden in dienst van dc Steen kolen Har.delsvoreeniging te Rotter dam plotseling liet werk neergelegd. De tischen van de stakers zijn: 4 man meer op elke steenkolen-elevator, ver mindering van tiet aantal werklieden op stoomschepen waar met 4 ploegen 160 man gewerkt wordt tot2 ploegen 80 man een betaalmees ter to belasten met het uitbetalen van ioonen, dat tot dusver op andere wij ze geschiedde; te breken met het stel sel om na 5 uur 's middags nog werk volk auu te nemen. DE POST ALS ZEDEMEES TER. De TeL meldt ter aanvulling van t bericht der N. R. Ct.: We zijn even op onderzoek uitge gaan en hebben vernomen, dat ten dezo van een bepaalde handeling der post-admihistratie geen sprake is. De beambte die de kaart ter verdere distributie ontving, zal haar, aldus werd ons meegedeeld, eigenmachtig in een enveloppe hebben gestoken om te voorkomen dat kinderen van den geadresseerde haar in.handen kregen. Als bepaald onzedelijk is het post stuk niet beschouwd, anders zou het, overeenkomstig de instructie, niet be zorgd en aan den afzender zijn ge retourneerd. VERDRONKEN. De 15-jarige Lammigje Post, die te Kerkenveld, bij Hooge veen, w zaamheden op liet land verrichtte, is Zaterdagavond bij het naar huis gaan in een sloot geraakt en verdronken. CHEF VAN HET DEPARTEMENT VAN OORLOG. Men meldt nit 's-Gravenliage aan de Tel.: De referendaris van het departe ment van Oorlog, jhr. mr. B. C. de Jonge, is bestemd om benoemd te worden tot chef van het kabinet van den minister van Oorlog. TEGEN 'T GROENLOOPEN. Namens een voorloopig comité wa- reif eenige bekende voorstanders der beweging tegen het groenvvezen sa geroejven te 's-Gravenhage om over te gaan tot oprichting eener vereeniging tot bestrijding van bet groenwezen. Een veertigtal personen, onder wie verscheidene dames, hadden aan oproeping gevolg gegeven. Een aantal betuigingen .van adliaesie, met bericht van verliindêring, waren nog ingeko- Er werd tot oprichting eener ecniging besloten, en bij acclamatie het comité tot bestuur benoemd- Dit bestaat uit: jhr. mr. A. F. de Savor- nin Lohman, gep. vice-admiraal El- lis, jhr. en mevrouw Van Holte tot Echten, mr. Loeff, mr. Reitsuia, dr. Roosenburg, dr. Wickerink en ing. Van Sandick; voorts zal dit bestuur zich In elk© academiestad uit de hoogleeraren één lid assumceren. In 't reglement zal nadrukkelijk vastgesteld wórden, dat men streeft naar afschaffing van zulk een groen tijd, waarbij de notives feitelijk aan de willekeur van eiken student onder worpen wordt. Aan het bestuur werd o.m. opgedra gen zich telken jaro, gelijk reeds ge schied is, te wenden tot ouders van aanstaande groenen, met een rond schrijven waaraan een brochure, een „bloemlezing" van ontgroeningsmis- bruiken bevattend, zal worden toe gevoegd. Voorts zal getracht worden naar publiciteit door middel van de pers en werd aangedrongen op het winnen van leden voor de nieuwe vereeniging. Bij het sluiten van deze eerste ver gadering weivl hulde gebracht aan prof. De Groot (tlians te Berlijn) aan de leden van het voorloopig comité en voorts nan mevrouw v. Ilolthe tot Echten, de schrijfster van de bekende brochure. RELIGIEUZE EN MOREELE VER- HEFFING DER JODEN. Van deze vereeniging is te Amster- dam een afiiceling gesticht met 290 leden. PATRIMONIUM. De 31ste jaarvergadering van Patri monium is te Amsterdam gehouden. De voorzitter, de heer P. van Vliet, wees er in zijn openingsrede cp, dat thans belangrijke sociale wetten bij 1 Tweede Kamer aanhangig zijn. Wat t gezinshoofdenkiesrecht betreft is men met goed vertrouwen in af- achting. Voorts verdedigde de voorzitter de Tariefwet, ter bescherming van de na tionale industrie. Uit 'tjaarverslag bleek dat 5 afdee- lingen zijn opgeheven, zoodat 't aan tal tlians 222 is. Aan de Koningin werd een telegram van hulde gezonden. Besloten werd den heer Van der Molen, thans wethouder van Rotter dam, vroeger lid van het bondsbe- j stuur, te benoemen tot lid van liet bu reau van advies. IN EEN POT KOKEND WATER GEVALLEN. Eon 4-jarig kind aan de Laurie'r- grncht te Amsterdam viel in een pot kokend waschwater en werd ernstig aan 't gezicht en de handen gewond. NA REGEN ZONNESCHIJN. Eenige jaren geleden vermiste een dame te Amsterdam een bankbiljet van 200 gulden uit een cassette. Het vermoeden van diefstal viel op <lo dienstbode en dep olitie werd met liet feit in kenis gesteld. Het meisje hield vol, dat zij vreemd was aan dc vermis sing en de poli Lie vond bij gebrek aan eenige gegronde aanwijzing geen ter men om de dienstbode in arrest te ne- De zaak had dus geen voort gang en de vermoedelijke dader bleef onbekend. De dienstbode verliet de betrekking. Dezer dagen werd het bankbiljet in de cassette teruggevonden. Het was ergens tusschen geschoven gewordon en daardoor aan het oog onttrokken. De eigenares wilde het biljet, dat ze ■cods lang verloren waande, niet be houden en de dienstbode schadeloos stellen voor de ondervonden onaange naamheden. Met veel moeite wist zij het meisje op te sporen en overhan digde haar toen het volle bedrag van 200 gulden. Deze was niet weinig inge nomen met dit onverwachte buiten kansje, te meer daar zij binnenkort in liet huwelijk zal treden. Na regen zonneschijn 1 voor het uisje. EERSTE KAMER Voor de Eerste Kamer der Staten- C.eneraal, welke Dim-<>;-<nvond 23 April weer samenkomt, ligt voor on derzoek in de afdeeiiogon gereed de Vogelenwet en zullen vermoedelijk openbare behandeling in staat van wijzen worden gebracht 't Bouw- wetje cn de regeling van het Armbe stuur. EEN NIEUWE VEREENIGING. In aansluiting met dc interna tiona- e vereeniging voor Moederbeschor- ming en sexueelo hervorming, heeft zich hier te lande een comité ge vormd onder voorzitterschap van me vrouw Cohen Tervaert, om ook voor Nederland zoo'n vereeniging op te richten COMMISSIE VAN VOORBEREIDING VAN DE ZIEKTEVERZEKERING. Bovengenoemde commissie verga- j derde Vrijdag onder leiding van dr. De Visser naar aanleiding van de in gekomen amendementen. Maandag zette zij hare beraadslagingen onder leiding van dr. Nolens voort. De commissie hoopt deze week met deze werkzaamheden gereed te ko- i gend seizoen dee! olt mnicen van de „Ned. Tooneclvcreeniging", waar: me vrouw Erfinann-Sasbach ook zal op treden. Koloniën NAAR CHINA TERUG. Aan de Loc. wordt uit Soerabaja geseind: Ten opzichte van de Macaoërs is be slist, dat ccn viertal het land wordt uitgezet en de overigen geleidelijk naar China teruggezonden worden. WREEDHEDEN. Aan enkoJc bladen werd in corres pondenties uit Soerabaja het een cn ander gemeld over wreedheden, die door twee Eur. onderofficieren op Soemba zouden zijn gepleegd bij de vervolging van het bendehoofd Poui- boe, die zicii reeds wilde onderwer pen, maar wiens eerste stappen tot toenadering verkeerd werden begre pen, zoodat besloten werd hem met geweld te onderwerpen. Na een over val van kampong Raramhan, in Mid den-Soemba, waarbij Pomlioe wist te ontsnappen, werd een militaire pa trouille onder twee Europeosche on derofficieren, de sergeanten Deijsen- rooth (commandant) en I«iing, achter gelaten, die in het landschap Ka poendoek zou trachten het hoofd op te sjroren. De commandant dezer patrouille heeft ongelooflijke wreedheden laten bedrijven, daarin bijgestaan door zijn collega Iding; vrouwen heeft hij aan zoogenaamde „gotlsoordeelen" onderworpen en op de mannen marte lingen toegepast, welke herinneden aan de middeleeuwen. Op deze wijze trachtte hij achter Pomb'e's schuilplaats te komen. nijna was de overigens zoo lijdza me bevolking van Midden-Soemba in opstand gekomen slechts, dank zij het optreden van twee der hoofden, ■ging zij zich beklagen bii den civiel- gftzaghebber, kapitein Van Krieken te Woingapoe. l>e zendeling aldaar, de heer Wielenga, deed daarbij dienst als tolk. Ten gevolge van de klacht, werden de sergeanten Deiisenrooth en Iding iri preventief arrest gesteld thans heeft d>> auditeur-militair dc beide onderofficieren naar den krijg3 raad verwezen. Van D. zou hekend zijn, dat hij vroeger reeds nn Floret verschillende wreedheden beeft gepleegd. WEER EEN ADSISTENT VERMOORD. Uil Singapore werd gemeld De Hollandsche adsistent Bastiaan- ae is op Poelau Boolau (Riouvv Archi pel) door Javaansche koelies ver moord. DOOR EEN AUTO OVERREDEN. Zondag geraakte een 14-jarige knaap uit Voorschoten op den weg tusschen Oegslgcest en Leiden onder een voor bijsnellende auto en werd daarbij ernstig verwond. Naar ooggetuigen verzekerden heeft de autobestuurder geen schuld. PRINS HENDRIKSTICHTING. In deze stichting voor behoeftige oude zeelieden te Egmond aan zee werden dit jaar 200 mannen ver pleegd. De rekening sluit met een te kort van f 1578.41 1/2. Rechtszaken EEN LIEF ZOONTJE. Een weduwe te Leiden werd door haar 18 jarigen zoon herhaaldelijk be stolen, bedreigd en mishandeld. Hij verkocht letterlijk alles, wat onder zijn bereik viel, tot zijn ondergoed cn zijn verschooning toe. Maakte zijn moeder, als zij 's avonds doodmoe uit haar werkhuis terugkwam, daarop aanmerking, dan begon hij to schel den en te dreigen, zoodat zij soms do vlucht voor hem moest nemen. Eindelijk deed zij aangifte bij de po litie, met liet gevolg, dat het jonge- mensch, H. P., werd gevangen geno men en voor de Ilaagsche rechtbank moest terechtstaan. Het O. M. oischte 8 maanden gevan genisstraf. Letteren en Kunst LOUIS BOUWMEESTER Louis Bouwmeester zal gedurende de zomermaanden Mei tot Septem ber als gast optreden bij de bios coop-ondernoming van Albert Frères. Na het eindig«m van deze verbintenis gaat hij een rondreis door Amerika maken, daar met Engelsche en Duit- sche gezelschappen optredend in „De Koopman van Venetië" en „Do Greep". De Tel. meldt nog: Naar we vernemen zal Louis Bouw meester hoogstwaarschijnlijk het vol- Kerk en School NIEUWE BIJBELVERTALING. Er wordt een nieuwe bijbelvertaling voorbereid, onder leiding van dr. A. Veldhuizen, hoogleeraar te Gronin gen. De Staten vertaling is in menig opzicht verouderd wat zinsbouw co woordkeus betreft. E EN H EIDSBE WEG IN G. De door de heeren G. H. van Sen- den te Nieuw-Doidrecht, W. Bax Jr. te Santpoort, C. W. Codsma te Gro ningen en Menno Hui sin ga Jr. tc Zwartsluit, als gewezen leden van het moderamen der zoogenaamde Een heidsbeweging, uitgeschreven verga dering ter bespreking der vraag, wat er verder in deze beweging te doen valt, heeft gistermiddag le Utrecht plaats gevonden. De samenkomst was door 61 perso nen bezocht o.a. door dr. Haantjes uit Haarlem. Na veel discussie werd onder ap plaus besloten liet volgend jaar weer samen te komen. Met groote meerderheid werd ver volgeus de volgende motie van ds. Moltzer aangenomen: „De vergadering kieze een modera men,, hetwelk het volgend jaar eeu nieuwe bijeenkomst bijeenroepen zal op denzelfden grondslag als deze, en dit moderamen overwege of er termen bestaan een vereeniging op te richten van personen, die de overtuiging heb ben, dat, trots het verschil van dog matische formuleering, er een diepere eenhedi in geloof en leven bes'art Tot leden van het moderamen wer den benoemd; ds. Van Senden te Nieuw-Dordrecht, ds. Menno Huisin- ga te Zwartsluis, ds. Vau Triclit te Neede, ds. Molt/er te Nieuwkoop, ds. Bolke te Noordwijkerhout, ds. Bins te Ellewoutsdijk en ds. Hefting te Dalen, GEDENKRAAM. P. H. HUGENLIOLTZ Jr. In de a.s. Zondagochtend in „Dc Vrije Gemeente"' te Amsterdam onuer leiding van mr. Rogaar te houden godsdienstoefening zal de inwijding plaats hebben van een gedenkraam voor den vorigen voorganger, P. If> Ilugenholtz Jr. Door een tweetal dames, die onbe kend wenschen te blijven, is het raam aan de vereeniging geschonken. Gemengd Nieuws 'I Vergaan van de „Tiiaaic". I Ter aanvulling van de telegrammen in ons vorig nummer kan nog gemeld worden De botsing met den ijsberg had plaats wesiclijk van Grand Baulis. Het schip voer van Southampton naar New-York. Dadelijk vroeg de Ti' mie pei Marconi-telegrammen hulp. Dezs berichten werden opgevangen door verschillende stoomschepen, o. a. de „Virginia"', de „Baltic" en „Olym pic", die naar de plaats des onheila stoomden. Ze waren daarvan evenwel vrij ver verwijderd, 170 en 200 mijlen. Er waren aan boord vau de Titanic zooals men weet het grootste schip der wereld, dat 882 voet lancr was en

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6