2 'e Jaargang, No. 8841 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 17 APRIL 1912 A ABONNEMENTEN ADVERTENTIÊN: per drie maanden: :h>I Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem - i.au j Haarlem van 1—5 regels ƒ1,dke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per reeeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bi>' Abonnement aanzienlijk rabat. 6 gemeente).. du Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 "SJRlf§f "V*§) 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. 6 P" planning, /Wonderlijke nummers0.02H iw v* 'vjw n Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. o de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. NIBUWS= en ADVERTENTIEBLAD. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONUbKiJAG 18 APRIL. Orgelconcert iri de Groote Kerk, van 2 tot 3 uur. SchouwburgBioscoopvoorstelling, a uur. Soc. VereenigingConcert Zang en Vriendsc'i to, 8 uur. Kleine VereenigingBioscoopvoor stelling. Stadsnieuws NEDERL. HERVOKMD WEESHUIS. Over eenige weken zal liet Nederl. Hervormd Weeshuis den dag herden ken, dat het vóór 50 jaren tot een zelistandige inrichting van de Ne derl. 1-Jerv gemeente werd verklaard. 31 Mei 1862 nl. deed de gemeente Haarlem, ton behoeve der genoemde kerkelijke gemeente, afstand van alle rechten, die zij op dit weeshuis had, cnder eenige voorwaarden. Er is ze ker wel reden dit gouden feest te vie ren, want het tijdperk dezer halve eeuw is \au gelukkigen aard geweest, al ware het alleen maar het bezit van het nieuwe gebouw aan de Oliesla gerslaan, dat zeker wel voldoet aan meer dan billijke en mederne eiechon en een blijde tegenstelling vormt niet het vroegere naargeestige, groote kazerne-achtigo oudemannenhuis aan het Heilig land. Nadat verschillende punten, betreffende het bestuur van het geslicht, tengevolge van de over dracht in Mei 1862, met den kerke- raad waren geregeld, werden de ver- boiiwingsplannen vastgesteld en een circulaire verspreid orn gelden voor dit doel te bekomen. De kosten der uitbreiding werden op 25000 gulden geraamd. Wel is waar had men reeds in 1801 door het honden van een hn,- zar bijna 5000 bijeengebracht voor een verbouwing, doch die gelden wa ren voor dit doel bestemd gebleven. Dat men de medewerking van het pu bliek inriep, was omdat de som niet kon worden gevonden uil de fondsen van het weeshuis, zonder dat zijne in komsten verre beneden de jaarlïik- sohe behoeften voor behoorlijke ver pleging van de te verzorgen kinderen zouden dalen. Het aantal weezen was in de laatste 30 jaren gestegen van 42 fnf 120. Men wilde de Ontbrekende ƒ20 000 trachten te krijgen èn door vrüwillige giflen èn door eon sreldlee- ning. De uitslag was schitterend, want aan de open gestelde geldlee- Ping werd deel genomen voor ƒ5100, terwiil aan giften ruim ƒ15000 bin nenkwamen. AVii zullen bier de uit breidingen van het verdwenen ge- bnmv niet nagaan, dit is zeker, rlat reedd in 1805 vele en zeer helangrüko verheteringen waren verkregen. Zoo- ais men wen). w»s nnn het oude ge bouw ook eon school verbonden, die, na den dood van wijlen den heer Ser- né, die ettelijke jaren aan het hoofd daarvan stond, weer opgeheven is. Op deze school hebben ook ettelijke niet-weezen hun onderwijs genoten. Als weeshuis was het gebouw aan het Heiligland totaal ongeschikt en het was voor de verpleegden zeker wel een heugelijke tijding, toen in Janua ri 1906 het. gemeentebestuur het ge bouw aankocht om in te richten tot een nieuw stedelijk museum. Had men in 1862 een toekomstblik gehad, zeker zou men destijds het gebouw niet hebben afgestaan om het weder in bezit te krijgen, grootendeele voor amotie, voor een som van ƒ120,000. Het a. s. gouden lierinnerïngsfeit zal zeker voor tal van oud-verpleeg den aanleiding zijn om zich nog eens te verplaatsen in de tijden hunner Jeugd, toen ze bier hun opvoeding ont-'ineen. Met gerechtvaardigden trots kan het bestuur op ziin taak terugzien, want. ons weeshuis is hein de en ver gunstig bekend door de lief devolle verpleging. Te water gereden. Omstreeks 12 uur hedenmiddag Is een jeugdige lonpioneen, die per fiets bondsebannen deed, door bet kwiif- raken van zijn stuur in volle' vaart met, fiets en al in bet Zuider R"Uen- Snnnrne gereden, nabii de Bakker straat. Omwonenden, die een hoeden doos zaeen driiven. kwamen toesnel-j 7en en hobhen met vereende krachten 1 den drenkeling, de fiets en de hoe dendoos weer op het droge gebracht. De jongen reed, of er niets gebeurd was, drjjfnat weg. Rectificatie. De correctrice heeft een taalfout Inten staan, die wel verbetering eisclit. In de Vragenrubriek staat (in dc 4de vraag, op de 4de kolom van de 2de pagina van het Derde Blad) een er zoon, dit moet natuurlijk zijnvan een zoou. Instaatanées. Vraaggesprek van den dag. MET DEN STADSKLOKKEaNMAKER. II. Naar aanleiding van ons telefo nisch vraaggesprek van gisteren met den stadsklokkenmaker hebben we vanmorgen, op vriendelijke uiiuoodi- ging van den heer Forigeus, een kijk je m de uuiwerkkamor van dou lo- ïon genomen en een praatje er aan vastgeknoopt. Ziet u, bad de heer Fortgens mo gezegd, als er maar iets aan do klok JiupeiT, roepen de menscheu verbaasd uit„Waarom wordt dat uurwerk nu niet dadelijk hersteld Maar de menschen hebben er geen begrip van, wat er aan zoo'n klok vastzit. Eu daaraan heeft de heer Fortgens clan ook schoon gelijk. Want nadut ik twee uur op dea toren* was geweest, en uiteraard nog maar een opper vlakkig kijkje in het mechanisme heb kunnen nemen, heb ik eigener bewe ging, de belofte afgelegd nooit meer een lichtvaardige pen op het papier to zetten, om te mopperen over de „Groote Klok", zooals zij in de wan deling genoemd wordt. Aan de Smedestraat-zijde is de in gang tot don toren. Dadelijk aan de rechterhand is de deur. Langs een stoenen trap van 158 treden spiraal je naar boven, ongeveer als een kogel in den loop van een geweer. Maar niet zoo snel. Dat scheelt veel, want on derweg moet je wel eens even een oogenblikje ademscheppen. Als je die 158 treden opgeklauterd bent, begin je wat van het uurwerk te zien. Manr vooreerst zijn bet nog maar gewich ten. In het geheele uurwerk met bijbe- hoorend mechanisme zijn vijf gewich ten. Eon om de wijzers te drijven, dat is zoo'n 100 kg. zwaar. Dan twee voor het slagwerk, heel- en half-slag. Die zijn elk 150 kg. zwaar. Men begrijpt, dat die gewichten gedragen worden door flinke kabels van staaldraad- touw. Anders zouden zij heel gauw naar beneden tuimelen, wat wel eens gebeurd is. In den zwaren bak niet een meter zand gevuld, die onder de gewichten staat, om die bij een val op te vangen, drong een gewicht opeen keer door den meter zand en door den dikken bodem van de kist. Maar verder zou zoo'n gewicht op het oogenblik niet kunnen vallen, daar sinds 1891 de zijgang hier (en ook aan de andere zijden) tegenover de Sme- destraat overwelfd is geworden. Vroeger was deze gang open. Toen vielen de gewichten, als de kabel brak in de witte kist met zand, die nog links van de ingangsdeur der kerk staat. Die opening was toen alleen overbrugd door balken. Wat eens oen waaghalzigen weesjongen aanleiding moet gegeven hebben, om er overheen te wandelen, zegt de legende. De jon gen viel, en kwam in de kerk terecht. Op die plaats werd zijn lijk begraven, zegt ook weer de legende. Een feit is. dat daar oen zerk ligt met een silhouel-relicf van een jongen. Er waren dus wel ge\aarlijke plek jes in den kerktoren en die zijn er nog wel, want als men hooger in den to ren komt, men moet nog 100 treden hooger om naar bet carillon te komon, moet men vaak met beleid heénklim- men over balken, waartusschen do ver-ben ede ne diepte je probeert dui zelig te maken. Een trap op, zie je het vierde ge wicht, dat van de regulateur, dat een fijner toestel is, en daarom wordt go- dreven door ten gewichtje van maar een 25 kg. Het vijfde gewicht in den toren zie je hier ook in de buurt. Dat drijft het speelwerk. Dit is de gewel dige onder de gewichten, want hot weegt een 750 kg. De volgende trap voert naar dc eigenlijke uurwerkkamer. Daar sta jo wel een poos verbaasd te kijken naar het gesnor van de windvleugels, het knarsen van de Tondwielende raderen en het gchcele wirwar van rondsels en hefboomen lijkt een onbegrijpe lijke chaos.De heer Fortgens legde mij het samenstel uit. Links staat de regulateur. Dal is een klein houten kastje, waarin het mechanisme zit, dat het uurwerk aandrijft. Elke halve minuut versprin gen de wijzers, die men buiten ziet hun afstandje. Dan ziel men in de .regulateur een kleine windvleugel rondzwaaien en meteen daarna be gint de windvleugel van het uurwerk rond te daveren. Dan schuiven de wijzers, door een samenstel van 6tangen en hefboomen want zij zitten een vieT meter hoo ger dan het uurwerk een halve minuut verder. Naast dit uurwerk staat het drijfwerk van het carillon. Dit is een van de merkwaardigste din gen uit het klokkemechanisme. Het hoofdbestanddeel is een groote stalen cylinder, die een middellijn heeft van zoo ongeveer anderhalven meter. Deze ronddraaiende koker doet denzelfden dienst als de rol in een muziekdoos. Het geheel cylinder- oppervlak is doorboord door gaten. 40 zitten er op een rij. Eu er zijn heel wat rijen; nl. 85 voor het geheele uur- spel, 39 voor het halfuur, twee maal vijf voor de kwartieren en vier maai een gat voor het voorslagspel. In die gaten worden stalen pennen gestoken. Elk wijsje vordert natuurlijk een an dere plaatsing der pennen. Vandaar, dat dit werk van den klokkenist het versteken (van de pennen) wordt ge noemd. Deze pennen, die men in acht soorten heeft, brengen een toetsen- werk in beweging, waarvan de stan gen met staaldraden verbonden zijn aan het carillon, hoog in den toren. Men begrijpt nu, dat het spelen van de klok automatisch geschieden kan, doordat achter elkuar in de cylinder de pennen steken benoodigd van heel uur, voorslag voor kwartier over, kwartier, voorslag voor half, half uur enz. Het zware gewicht met een sterken metaaldraad drijft den cylinder rond. Elke morgen moeten de gewich ten opgewonden worden. Dat is een gezond werkje. De per soon, die daarmee belast is, was van morgen in zijn hemd aan het draaien. Hij was juist bezig aan hei speelwerk Eu die aibeid is het rouddraaien ge durende n half uur van een wiel niet een middellijn van anderhalven me ter. Ook de andere gewichten moeten opgewonden worden. Dat vordert met elkander een drie kwartier per dag. Achter het uurwerk slaan de bijzon dere mechanismen voor de heel- en half-slag klokken. Een trap hooger komt men aan een zolder, waar een brandspuit staat en waterbakken voor geval van brand. Hier zijn afzonderlijke brandgangen gemaakt over de open ruimte om e"r de spuit over heen te brengen. Hooger nog komt men aan het ge-, deelte van den toren, waar de wijzer platen zijn. De heer Fortgens nam het luik er uit, dat vari de straat af gezien een vierkantje lijkt, maar wer kelijk zoo groot is, dut ik er met veel gemak m>ui hoofd buiten kon steken, om de aitijd-maar-op-twaalf-uur- staande wijzers te zien. Dat zijn flin ke stukken, want de minuutwijzer is 1 M. 80 c.M. lang. Weer hooger komt men met veel gymnastisch beleid in een soort han gend gestoelte. Dat is de bank, waar de heer Ezerman nu sinds tientallen van jaren het carillon liet beieren. Dat carillon zit nog hooger. Tusschen een gewirwar van draden en stangen komt men. ook weer met veel behen digheid. in de klokkekamer. We stonden midden in, toen het tien uur sring spelen. Dat was een merkwaardige gewaarwording. Rond en boven ie hangen de dric-en-dertig bronzen klokken. Midden boven je hoofd hangt de duizenden kilo's zwa re klok van den heel-uur-slag. Naast haar staat een ook niet gering zusie voor het half uur Binnen in die klok ken zitten zware klepels, andere heb-] ben reusachtige hamers; die hamers en klepels zitten vast aan stevige' staaldraden en hefboomen, die na.r beneden, naar het mechanisme gaan. Alles is er in rustmaar ineens be ginnen rond je al die draden op-en- neer te trekken en te schuiven, de hef boomen zwikken om en de klepels slaan met daverend geweld aan je linker oor en aan je rechter, voor je neus en achter je rug, en overal bo ven je hoofd, met vervaarlijk geweld tegen de bronzen klok. Je durft ie niet te bewegen tus schen al die trekkende en draaiende draden, die klepels en stangen, en je denkt onder het rumoer, waarbij je je niet verstaanbaar kunt maken, zelfs niet met schreeuwen „En nou straks zwaait die reusachtige metalen ha mer boven je hoofd op die ontzaglijke klok". Je ziet hem oplichten en wil je ooren dicht houden, maar dat doe je niet, om de draden en stangen, die je misschien zouden beetpakken. Dan valt de hamer met een geweldige bons neer; maar het valt mee. Je ver moedt natuurlijk, dat een klokkeslag, j die bij goeden wind zelfs in Bloemen- daal te hooren is. je wel hier, slechts een meter boven je hoofd, je trommel vliezen stuk zal scheuren. Maar zoo erg is het niet. Toch haal je ruimer adem, als de laatste slag over je heen gedonderd is. En waarom draaien de wijzers nu eigenlijk niet? vroegen we den heer Fortgens. \v«l, men heeft eerst de wijzers in orde gemaakt, maar nu is men aan het mechanisme bezig, dat tus schen het drijfwerk cn de wijzers de beweging overbrengt. „Men vroegen we, doet u dat dan niet? Neen, antwoordde de stads- klokkernaker. In mijn werkplaats kan ik zulke groote dingen niet ma ken en herstellen. Daar heeft men be paalde machines voor noodïg. De fir ma Volcke ui Den Haag, die ook in 1886 de regulateur geleverd heeft, herstelt hei uurwerk. En wat rnoet er nu aan gedaan worden, als het verbindingswerk ge reed is Dan moet de regulateur hersteld worden. Daar is sedert 1886 niets aan gedaan. Dan moet het mechanisme van het drijfwerk der wijzers en de andere drijfwerken hersteld worden. Dat gebeurt alles in Den Haag. Ik heb de kerk verlaten, met veel eerbied voor het machtige uurwerk in onzen grooten toren en ook voor den arbeid van den stadsklolckema- ker, die aan dit uurwerkje heel wat werk te doen heeft. ZONSVERDUISTERINGEN. De vrees bij zonsverduisteringen is nog verre van verdwenen, niet alleen in ver verwijderde landen, maar ook in ons land Dank zij de inlichtingen die de wetenschap ons verstrekt en ook door het vooruit bekend zijn van zulk een natuurverschijnsel, wordt de vrees wel minder, doch toch gevoelt men zich onder den indruk, wanneer de groote licht- en warmtegevende bron aan ons oog wordt onttrokken In oude tijden, toen het bijgeloof nog de overhand had en men zich aller hande naïeve voorstellingen vormde over het onverwachte verdwijnen der zon, deden zich wonderlijke tooneelen voor. j acitus e. a. oude schrijvers verhalen, dat de oude Romeinen bij een verduistering een vervaarlijk ru moer maakten door het blazen op ho rens en trompetten, door het tegen elkander slaan van koperen en bron zen voorwerpen, door hevig ge schreeuw enz., alles mei het doel om do zon te helpen. Bij de verst uiteen- loopende volken vindt men dat ma ken van misbaar bij eene verduiste ring: in Siberië, Groenland, op de Zuidzee-eilanden, bij de Indianen van Amerika, enz. Waartoe dat gillen, dal geraas, die gebaren, dat stampen en schieten naar de zon of maan? Al leen om liet ondier te verjagen, dat een hemellichaam wilde verslinden. Soms heette het een wolf, die de zon of maan vervolgde, dan weer een hond of jaguar en soms een draak. En deze vrees iieeft tot den huidigen dag stand gehouden, want nog zijn er menschen, die bij een eolips be zorgd zijn dat de wereld zal vergaan. De zon stond te allen tijde in hooge vereering, men beschouwde haar als de verblijfplaats der zuivere zielen. PROV. STATEN. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, daartoe gemachtigd bij Koninklijk besluit van 1 dezer No. 75, roept de leden der Provinciale Staten van Noord-Hol land bijeen in buitengewone zitting op Dinsdag 7 Mei a.s. des voormid dags te 11 1/2 ure, ten einde alsdan aan de orde te stellen de verkiezing van een lidvan Gedeputeerde Staten, ter voorziening in de vacature, ont staan door het aannemen van de be noeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal door den Heer P. B. J. Ferf. Aldus wordt per circulaire bericht: Wij maakten reeds eerder melding van de vaststelling van dezen datum. HAARLEMSCHE HANDELS- VEREENIGING. De vergadering van de II. II. V. op morgen, Donderdag, gaat niet door omdat ook hel concert van Zang en Vriendschap op dien avond valt. De leden van de II. H. V. zijn nu tegen Dinsdag 30 dezer bijeengeroe pen en de agenda is uitgebreid. De toevoeging aan liet bestuur van twee nieuwe leden vereischt n.l. een wijzi ging van de statuten en behalve de benoeming eener commissie tot voor bereiding der feestelijke herdenking van het 20-jarig bestaan en de bespre king van middenstandsbelangen, zal ook worden behandeld het rapport van de commissie van onderzoek naar het al of niet wenschelijke eener wet tel ij ko winkelsluiting. KUNST ADELT. Het gemengde Geheel-Onthouders Zangkoor „Kunst Adelt", dir. de heer P. dc Nobel, zal a.s. Vrijdagavond een concert geven. Het koor zal ten gehoore brengen Ilollandsche en Vlaamsche volkslie deren. MeVr. Breda KleijnenbergLauril- laixl verleent dezen avond hare mede werking en zal eenige gedichten van wijlen haar vader Ds. Laurillard voordragen. I-Iet Mandolinegezelschap „Con Amore", zal zich doen hooren als be geleiding van het Gemengd dubbel- kwartet „Kunst Adelt'; welks direc teur, de heer P. de Nobel, een serie ltaliaau9che volksliedereu zal zingen in de Italiaansche taal. Een bal besluit den avond, afge wisseld door bioscoop-voorstelling van den heer Smits. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij F. Visser, Nassaulaan 22, een rij- wielpomp. P Hopman, Parklaan 36, een zwar te ceintuur. Van 't Vlie, Zijlstraat 55, een stuk kantstof. M. van Norden, Z. B. Spaarne 166, een smoushond. H. J. Meijer, Wouivermanstraat 14, een werkkiel. II. J. Krinkeler, Schermerstraat 5, een bril-étui. A. Minkels, Ged. Voldersgracht no. 47 B, een rijwielpomp. H. Maathuis, Saenredamstraat No. 7, een zakschaartje. G. Bak, Klarenbeekstraat 69 rood, een kinderschoentje. L. A. van Lis, Gen. Joubertstraat 22, een gouden ring. Dr. Borst Pauwels, Velserstraat, een zilveren dasspeld. C. Schouten, K. Jansstraat 8. een zweep. Zie vervolg Stadsnieuws onder laatste berichten. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Gunning. Aan A. Verdonschot alhier is opge dragen het maken van een directie keet op het terrein der gemeente gas fabriek voor 109. SCHOTEN. FORENSEN. Thans zijn verzonden de adressen, die het forensencomïté voornemens was te zenden aan den Minister van Binnenl. Zaken, aan den afgevaar digde der 'Aveede Kamer voor het district Beverwijk, (den heer Pas- stoors) en aan den Raad der gemeen te Haarlem een adTes van adhaesie, op het in Maart reeds door een aantal forensen gezonden adres om onthef fing van de Forensenbelasting. HOOFDDORP. Voor het toelatings-examen aan de Geref. Kweekschool voor onderwijzers te Amsterdam slaagde o.m. onze dorps genoot H. D. Frugte, één der privaat- leerlingen van den len onderwijzer aan school 4, den heer v. 't Lint. HAARLEMMERMEER. Auto-ongeval. Maandagavond te half elf uur had te Lisserbroek een ongeluk plaats met een auto. Deze kwam van Amsterdam en moest naar 's-Gravenhage. Toen dc auto genaderd was tot de bocht van den Lisserweg, waar deze naar den Ringdijk buigt, meende de chauffeur, dat de weg recht door liep. Bij het be merken van de bocht was het reeds te laat om te zwenken en bij de po ging hiertoe stortte de auto van den ongeveer 3 Meter hoogen wal in de Li&scrtocht. Het voertuig maakte een vollen slag over den kop en kwam zoodoende toch nog met de wielen omlaag in de niet diepe maar zeer modderige vaart. Achter in de auto zaten de heeren Willebrood en de Rcgt uit Rijswijk met hunne echtge- uoolcn. Zij allen werden uit de auto geslingerd en kwamen in de tocht te recht, waaruit ze met toegeschoten hulp en na veel inspanning gered wer den. De auto was gedeeltelijk vernield en de motor gesprongen Bij den heer F3bcr, hoofd der school aldaar, wer den de automobilisten in de gelegen heid gesteld zich wat op te knappen en de modderkleeren met andere te verwisselen. Met den laatsten trein uit Lisse kon het gezelschap nog naar Den Haag terugkceren. Een der da mes had een ontwrichten arm en een der heeren een groote hoofdwond. Het ongeval is dus nog zeer goed afgeloo- i pen. De auto behoorde aan den heer Martijn te 's-Gravenhage en was niet verzekerd. Dinsdag werd de auto op het droge gebracht en zal heden met behulp van een andere auto getransporteerd worden. Meermalen is er reeds op gewezen, hoe gevaarlijk het is, dat bij de be wuste bocht dos avonds geen lan taarn brandt Het moet eigenlijk ver wondering baren, dat daar niet reeds eerder ongelukken hebben plaats ge had. Zeker zal het gebeurde do aan dacht opnieuw vestigen op het nood- zakel'ike van verlichting op dat punt. Een waarschuwingsbord ware ook ze ker niet overbodig. 2ANDV00RT. 7 Aandeelen van de Mij. „Noordzee bad Zaudvoort' zijn te Amsterdam verkocht tegen 40 45 Binnenland DE BEVESTIGINGS-QUAESTIE TE ALKMAAR. In de Ned. Jlerv. kerk te Alkmaar zijn onlangs ouderlingen cn diakenen benoemd, die derhalve door den predi kant bevestigd moesten worden. Dczo zou daarbij het gewone formulier le zen en dfi vragen doen, die daarin staan. De ouderlingen en diakenen Verklaarden evenwel hierop niet be vestigend te kunnen antwoorden. De Uerkc-raad, hier een kerkelijk ge schil ziende, onderwierp dit aan dc meening van het classicaal bestuur van Alkmaar, welk college evenwel, op grond van art. 68 van het regle ment, geen kerkelijk geschil aanwezig achtte. Van die beslissing is de kerkeraad in hooger beroep gekomen bij hc-t pro vinciaal bestuur, dat gisteren de uit spraak van het classicaal bestuur heeft bevestigd. Nu kan en zal waarschijnlijk ook de kerkeraad nog cassatie der uit spraak aanvragen bij de synodale Commissie, die 7 Mei a.s. vergadert. UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninklijk besluit is benoemd mei ingang van 1 Mei lt-2, bij den groo ten staf, tot ordonnansofficier van H. M. de Koningin, de 1ste luitenant jhr. A. F. .J II. Wittert van Hooglar.d, van 't regiment grenadiers en jager?. Bij koninklijk besluit zijn benoemd bij den Octrooi raad,- tot ingenieur, met ingang van 15 Mei 1912, J. Vv. J. baron van Hacr- solte, adjunct-inspecteur bij de Ilol landsche IJzeren Spoorwegmaatschap pij, oud-officier der Koninklijke ma rine, te "s-Gravenhage; tot technisch assistent, niet ingang van 15 April 1912, J. M. L. Crevecoeur, werktuigkundige te Utrecht; tot technische assistenten, met in gang van 1 Mei 1912, P. R. Guvkens, assistent bij de school voor suikerin dustrie te Amsterdam, en R.L. Weber, technisch ambtenaar bij het elect: ici- tritsbedrijf der gemeente Dordrecht; tot technisch assistent, met ingang van 20 Mei 1912, J. A. Guurink, bouw kundig opzichter te Brugge. ARNHEMSCH DAGBLAD. Uit Arnhem wordt aan „Het Volk" gemeld, dai de heer C. Sinceuk bin nenkort zal aftreden als hoofdredac teur van het auti-rev. Arnhemsch Dagblad. i BRANDSTICHTING. Bij den caféhouder O. Fiolen te HoUandeche Veld is op hei erf een hoop lurf in brand gestoken, die voor eeu groot gedeelte is verbrand. De jjo- litie heeft de zaak in onderzoek en er is proces-verbaal opgemaakt. Er be staan ernstige vermoedens tegen oen bewoner van den omtrek. Men brengt de daad in verband met de brand stichting bij een zekeren Booi te Ilol landsche Veld, welke in October is gepleegd in een hoop stroo. De lurf was met verzekerd NIEUWE MUNT. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend strekkende tot in voering, van een gouden vijfgulden stuk, en om de gelegenheid te openen lot aanmunting van zilvergeld uit ba ren (gelijk het in het ontwerp precies gózegd wordt„anders dan uit zil ver door versmelting van Rijksmun ten verkregen"'.) De Minister is van meoning, dat de aanmunting van zilveren munten uit baren tot het volstrekt noodzakelijke moet worden beperkt en dat getracht moet worden, althans de aanmunting van rijksdaalders zooveel mogelijk te voorkomen. Daartoe zal kunnen strekken het in omloop brengen van een munt, welke don rijksdaalder kan vervangen in functiën, waarin zij thans niet ten zij dan door munten van geringer waarde vervangen kunnen worden nl. bij betalingen waarbij hetzij op zichzelf, hetzij ier aanvulling van bankpapier bedragen van 5 tot 10 gul don zijn te voldoen. Hiertoe wordt e?n gouden vijfguldenstuk voorgesteld, waarvan de beeldenaar voor zoover de kleinere ruimte zulks toelaat overeenkomstig zal zijn aan die van het tien-guldenstuk. Vervolgens wordt een vierkante stuiver voorgesteld. Hoewel nl. de m 1907 ingevoerde

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1