Gratis-Lepels verdelgd worden, niet juist om bét weinige vergift dat ze bevatten, maar omdat ze de goede en voedzame gras sen en klavers verdringen eu de plaats ontnemen. In sommigen stre ken weet men dat en doet men aldus; in andere echter laat men het gaan, 100 't wil, en heeft er veel schade van. Bij de boterbloemigen vindt men er ook, die bepaald vrijwat vergiftig zijn,, b.v. de zoogenaamde blaartrek kende boterbloem, die men vindt aan den kant der slooten en in de slooten, want deze plan houdt van vocht. Uit do beschrijving is zij gemakkelijk te herkennen: de lange stengel er van, soms haast een meter lang, is hol en kaal, alleen van boven iets behaard; de gele bloemblaadjes er van zijn zeer klein eu de onderste bladeren er van zijn driedeclig, de bovenste drietallig. Veel zaad geeft de blaartrekkende boterbloem, sommige slooten staan letterlijk vol van. Indien het vee niet beter wist, niet gewaarschuwd werd door den weerzinwekkenden geur, dan konden ook door deze plant vrij wat ongelukkon komen. Maar, zooak we reeds zeiden: alleen sterke honger, en misschien nog meer dan z.g „weischheid", verlafdheid, doen dc dieren vergiftige planten eten. Een andere plant, die, hoewel niet bepaald vergiftig, toch door het vee wordt versmaad, en langzaam maar zeker sommige weiden bederft, is: de hondsdraf. Hondsdraf of aardveil (ook wel kruip-door-den-tuin geheeten) behoort tot de plantenfaxnilie der lipbloemi gen, omdat de bloempjes er van twee lippen vertoonen; de bloemen zijn paarsblauw. Lange vierkante stengels heeft de hondsdraf, mijt niervormige, tegenover elkander zittende blaadjes; die lange vierkante stengels ranken, als bijv. aardbeien doen, en veel bloempjes komen er aan, waaruit veel zaad ontstaat voor nieuwe plan ten. Want hondsdraf wordt door 't vee niet gehinderd in 't bloeien en zaadgeven, de dieren eten er niets van. Tot deze lipbloemige planten, die veel in de weiden voorkomen, behoo- ren ook nog: Doovenetel, Glidkruid, Brunelle, Akkermunt en meer andere, alle kenbaar aan den vierkanten sten gel, de tegenover elkaar staande bla deren en de lipachtige bloemen. Zij moeten uit de weiden worden verwij derd, want al zijn ze niet bepaald vergiftig, het vee begeert ze niet, en zoo kunnen ze dan rustig bloeien en zaad geven, zich uitbreiden en de weide bederven. Met lette er eens op: als tusschen klaver en gras die lip bloemigen voorkomen, dan zal het vee aan die-klaver en 't gras niet raken, maar het laten staan. Weg ei- mee dus, evenals met de boterbloemigen'. Stadsnieuws ONGEVALLENVERZEKERING. De Centrale Raad van beroep deed uitspraak in het hooger beroep van f, d. li., melkventer te Schoten tegen 3e uitspraak van den Raad van Re- roep te Haarlem, houdende bevesti ging der beslissing van de Rijksverze keringsbank, waarbij -niet is toege kend de door hem meerdere gevraag de schadeloosstelling na 20 Augustus 1911 ter zake van een hem overkomen ongeval ten gevolge waarvan hij heeft bekomen fractuur van het 5e midden handsbeen der rechterband. De Centrale Raad bevestigde, do Uit spraak. .MILITIECOMMISSARIS. De in het 2e district van Noordhol land tot militie-commissaris benoem de i olonel J. F. N. van Bunge krijgt Haarlem lot standplaats. A a n r ij a i n g. Gistermorgen 11 uur had een aan rijding plaats tusschen een fietsrijd- ster en een wielrijder op den hoek van de Voldersgracht en ilarrevoeteslraat. De dame kreeg een kwetsuur aan de hand. Haar fiets word beschadigd. MEJ. SCHOLTEN. Aan het a.s. abonnementsconcert in het Concertgebouw te Amsterdam op Donderdag 18 dezer, zal de zange res Ilcrmine Scholten hare medewer- „king verleenen. AMERIKAANSCIIE ARCHITECTUUR. Men schrijft ons Naar ons wordt medegedeeld zal voor de afdeeling Haarlem van de vereeniging tot bevordering der vak opleiding m Nederland, op Vrijdag 26 April a. s. des avonds te 8 uur, m het Brongebouw een lozing gehouden worden door den bekonden architect H. P. Berlage Nz te Amsterdam over het onderwerp indrukken Amerlkaansche architectuur". Deze hoogst belangrijke populair- aestlietische lezing, toegelicht door zeer fraaie lichtbeelden, werd door den heer Berlage reeds in enkele plaatsen van ons land en ook in Zwit serland gehouden en oogstte overal zeer groot© belangstelling. De afdeeling stolt zich voor, ieder belangstellende de gelegenheid te geven de lezing bij te wonen, door bewijzen van toegang te zenden aan hen, die doze aanvragen bij den heer J. P. v. d. Berg, 2c-secfetaris Badhuis straat 7, 1-Iet zal zeker niet noodig zijn tot. hijwoning van deze lezing op te wekken. Berlage, o. m. de bouwkundig ad viseur van het Verbond van Kunste naars vereenigingen voor den bouw van oen Kunstenaarshuis. te hooren spreken oyer architectuur, i. c. over Amerikaansche architectuur, op grond van zijn persoonlijk bezoek, zal ongetwijfeld hoogst interessant zijn. Rubriek voor Vragen Geabonneerde!! hebben het voorrecht, /ragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording valbaar. in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplauts van den inzender vermelden wordt goen aandacht geschonken. VRAAG. Ik heb schriftelijk beste getuigen van mijn'patroon gekregen, maar mondeling geeft hij onvoldoen de, welke weet ik niet. Kan ik hem la ten vervolgen? Zoo ja, waar en wan neer moet ik dan wezen? ANTWOORD. Dat is een moei lijke zaak. Vraag Zaterdagavond eens raad aan Mr. Thiel of Mr. Andreae, die kosteloos advies geven in het ge bouw van Toynbéo, Donkere Spaarne. VRAAG. Loopt de extra trein, 28 April a. s. van Amsterdam naar Dordrecht ook over Haarlem? Waar en wanneer kan men kaar-ten krijgen? AN i"\\ OORD. Dat is in de adver tentierubriek aangekondigd. De kaar ten zijn verkrijgbaar aan het station op 23 April van des morgens a uur 11 min. af. Om een kaart te kunnen krij gen, moet u eerst een N egangsbewijs van den wedstrijd koopen. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen wie dc nitvindei der vliegmachines is geweest? AN I WOORD. U vraagt daar geen kleinigheid. Er zijn een massa uitvinders geweest, reeds sinds cenige eeuwen. Aan het noemen van namen hebt u toch niets. Ziet u eens een boek over de vliegmachines ter lezing te krijgen. Die vindt u wel in de Tech nische boekerij van 't Nut of op de Stadsbibliotheek. VRAAG. Is iedere getrouwde vrouw „Mevrouw"? Zoo niet, waar ie dan de grens tussohen mevrouw en juffrouw? ANTWOORD. De grens is moeie- lijk te trekken. Dat is een kwestie van smaak en van gevoel. VRAAG. Is op 1 Jan. bepaald welke de bijdragen in PI.bel. n.h. in komen zal zijn over 1912, of geeft de aanslag die ik dit jaar ontvang het bedrag aan verschuldigd voor het af- geloopen jaar 1911? ANTWOORD. U kunt op uw aan slagbiljet zien, dat de aanslag geldt voor het loopend o jaar. In October wordt de begrooting voor het volgende jaar vastgesteld en dan meteen bepaald hoeveel de Hoofd, omslag moet opbrengen. VRAAG. Kunt u mij ook het adres meedéelen van de kinderveree- niging ..Juliana"? ANTWOORD. Secretaris van den Kinderbond „Prinses Juliana" is de heer S. Piso, Da Costastraat 12, Haar lem. VR AAG. Kunt u mij ook het adres opgeven van een Dienstbodenvertiuur- kantoor te Amersfoort of een veel ge lezen advertentiènblad te dier stede? ANTWOORD. Neen, dergelijk© adressen kunnen wij niet opgeven. VRAAG. Kunt u mij het adres op geven van deu Ned. consul te San Francisco? ANTWOORD. Dat is de heer C. J. G. Marsily te San Frangisco, aan wien in het Nederlandseh kan ge schreven worden. VRAAG. Waar moet ik mij aan geven voor den dienst te Schoonho ven. Waar en wanneer moet ik mij laten keuren? ANTWOORD. Wat bedoelt u Is liet een gemeentebetrekking, of voor den militairen dienst In het eerste geval moet u zich wenden tot B. en W. van Sehoonlioven in het laatste geval kunt u inlichtingen krijgen aan de Hoofdwacht op de Groote Markt. VRAAG. Mijn dochter heeft haar betrekking opgezegd, tegen Augustus. Kan zij dit nu herhalen met de zes weken? Zoo ja, eisclit dit dan schade vergoeding? ANTWOORD. Wij begrijpen uw vraag niet. Als uw dochter haar be trekking heeft opeezegd, behoeft zij dat niet weer te doen. VRAAG. Hoe is het adres van den voorzitter van den Alg. Nederl. Bond van Handels- en Kantoorbedien den ANTWOORD. Voorzitter van den Nationalen Bond (Mercurius) is de lieer R. Winkel, Den Ilaag! Van de Federatie is voorzitter de heer M. Geeverding, te Rotterdam. VRAAG. Ik heb een schilderij, vooistellende drie heeren aan tafel. Heeft dit nog waarde? Het stuk da teert ïiit het jaar 1S97? ANTWOORD. Breng het eens bij den heer Hulk, Damstraat, die zal xls kenner u wel zeggen, of het stuk waarde heeft. VRAAG: Bestaat hier of elders een u'ceniging waar inen gratis of tegen u'inge kosten ongeleid, kan worden tot vroedvrouw of kraamvrouwenver- pleegster? ANTWOORD: Wendt u lot Mej. A. 11. J. Stelle, Schagchelstraat 23a, se cretaresse van dc Haarlemschc afdee- der Ned. Vroedvrouwenvereeni- 3»»g. VRAAG: Kunt u mij ook zeggen wie de uitvoering met bal na, op 2den «aschdag in het Brongebouw gar. ANTWOORD: Dat was de vereeni- §iug „Ons aller belang". VRAAG: Hoe oud moet men zijn, om voor de betrekking als conducteur in aanmerking te kunnen komen bij de E.NJi.T. ANTWOORD; Dio leeftijd is gesteld op 21 jaar. VRAAG: Tot wien moet men zich in een Duitsche stad wenden, om inlicli tingeii te krijgen omtrent zijn stam boom? ANTWOORD: Vraagt u eens inlich tingen aan den heer Overmeer, op de Stadsbibliotheek (tusschen 10 en 4 u.) VRAAG. Ik (dienstbode) ontvang om de 3 maanden mijn loon. Ik heb met Mei mijn dienst opgezegd. Heeft mevrouw mi het recht mij te dwingen om over 6 weken te vertrekken? ANTWOORD. Als u met zes we ken hebt opgezegd, kan dat niet. Hebt u niet met zes weken opgezegd, dan zoudt ii pas op 1 Augustus kunnen vertrokken. VRAAG. Heeft een moeder het recht het goed eener zoon in dé Stads bank van Leening te brengen? ANTWOORD. Als de zoon meer derjarig is, natuurlijk niet. VRAAG. Kan iemand die wonin gen verhuurd voor f 1.per k en per week wordt be taald, twee weken te voren de huur opzeggen in eigen persoon of moet dit door een deurwaarder geschie den? ANTWOORD. Men kan de opzeg ging mondeling doen met Inachtne ming van den opzeggingstermijn, die voor u een week bedraagt, indien u bij dc week heeft verhuurd. Letteren en Kunst JUBELENDE TOONEELSPELERS. O, die jubilé's op onze Nederland- sche schouwburgen zoo zucht de heer J. N. van Hall i.n „de Gids". Zij zijn een ziekte geworden en geen nschuldige. Een ziekte met een na sleep. Vooreerst zijn de jubilarissen in den regel niet gelukkig in de keus van stukken, waarmee zij hun jubilé vieren. Alleen Royaards met „Jonk- vrouwe de ia Seigiière" maakte een uitzondering. Maar waarom moest mevrouw Mann, onovertroffen in karakterrol len als vrouw Henschel, volstrekt een Fiansche salondame als Suzanne d'Ange reperesenteeren? Wat bewoog 'rouw Iloltrop om een oud ding van Halm te kiezen, dat zelfs van het Duitsche répertoire, zoo goed als ver dwenen is. Is Nora soms een rol, ,rin het talent van mevrouw van der Horst liet best tot zijn recht komt? En wat te zeggen van de keus van Chrispijn: „Le manage de Figaro" n Beauniarchais? .Nog meer hebben de jubilé's op hun rekening. Zij dreigen niet alleen, zooals bij „liet 'looneel', dat nu maanden achtereen, van stad tot stad, Viohers en Seigliere, Seigiière en Vio- liers" vertoont, het repertoire in do war te brengen, maar zij doen het ook de humeuren van de jubilarissen. Gaf niet mevrouw Iloltrop in Den Haag aan hare ontstemming over een minder talrijke opkomst lucht door de afwezigen, met een citaat uit Staring, bij eikenschors te vergelijken? Eu vierde niet Royaards te Groningen, door gebaar en woord, aan zijn hu meur den teugol tegenover een pu bliek, dat in grooten getale opgeko men was om hem te huldigen? Ons Hollandsch publiek neemt zul ke dingen gelukkig niet al te hoog op. In Parijs zou het, bij zulke voorval len, bankjes wel te verstaan: des banquettes geregend hebben. Om al deze dingen prijs ik het speel seizoen gelukkig, waarin geen jubi lé's gevierd worden. En toch tien tegen één, dat op het oogenblik dat ik dit schrijf, meer dan één lid van onzo tooneelgezelschappen reeds zit uit te rekenen, of het niet, in 1913, 10 of 12 1/2 of 20 jaar geleden zal zijn, dat hij voor het eerst met bevende handen en knikkende knieën een brief binnenbracht, of, aan Badeloch's schoot gevlijd, in onvervalsch Amstèr- damseh: „Wat schrèt ge, moederlief, zèt ge bedroefd om fader? heeft gestameld COERS' LIEDERKOOR EN COERS' LIEDERKWARTET. Men meldt ons: Coers' Liederkoor, van Corn. A. Ga- lesloot, en Coers' Liederkwartet, zul len een uitvoering geven op Woens dag den len Mei te Utrecht. De vleugelbespeling geschiedt door Mej Gustine Kocli, 's-Gravenhage. Alleenzang zullen zingen de leden^ van het Coers Liederkwartet: Mej? Johanna Cambier van Nooten, Boven stem Mevr. Mien Stern heim-Smits, Lage vrouwenstem; de Heer .Tos. E. Schilderman. Hoog-stem en de Heer Jac. Ph. Caro, Grondstem. HET TOONEEL. Naar ons wordt meegedeeld zijn voor het volgend seizoen bij de N. V I-Iet Toonool, directeur Willem Royaards, nieuw geëngageerd mejuf frouw Hetty Beck en de hoeren lier man Schwab, Oscar B. Tournïairo en C. E. P. Mögle. INGEZONDEN Vnn ingezonden stukken, geplaatst of iet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den irilioud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet ounsprakelijk. Heemstede, 16 April "12 M. d. R. Het is tot mijn spijt gebleken, dal verschillende van onze gemeenti den i 'den stuk gemeend hebben de gevolgtrekking te moeten maken, dat ik den heer \V. Drooger gebrandmerkt heb als te belmoren tot het „roode element". Dit heeft ten eenenmale niet in mijn bedoeling gelegen; integendeel. Ik ken den beer Drooger voldoende en sedert langen tijd, dan dal ik niet deze •rineende beschuldiging ten zeerste streur. UKd. dankend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, E. L. VAN BREEMEN. Heemstede. Kerk en School VRIJZINNIG HERVORMDE PRE DIKANTEN. Deze vergaderden gister te Amster dam onder voorzitterschap van ds. C. J. Niemeyer uit Bolsward. Deze wekte op tot krachti_,e propganda. Hierna s een bespreking over 't tekort van jzinnige hervormde predikanten aan de orde, die ingeleid werd door cl-. F. II. G. van Iterson uit Wirduni, Fr. Spreker wekte op studiebeurzen te stichten, de jaarwedden te verhoogen en liet aanzien der predikanten tc ver meerderen. De inleider trachtte nu dit tekort tc .naderen en kwam tot een getal van 411 vrijzinnige predikuntsplaatsen met op dit oogenblik 50 vacatures. Bedenkt mend at het totaal getal pre- anten in de Ned. Herv. kerk ruim 1600 is en hot totaal vacaturen 121, geeft dit ceil ongunstige verhou ding. Daartegenover zijn in de eerst- olgendé 4 jaren, gemiddeld 13 vrijzin nige proponenten te wachten, zoodal geen dekking van het tekort is te ver wachten. I POSTERIJEN I Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, wel ke wegens onbekendheid van do ge adresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt, over de eerste helft dor maand April 1912 Brieven. Binnenland. Mej. Huizinga, Wed. de Waard, N Blom, v. A instel, allen Amsterdam; S. Duiker, Watergraafsmeer; mej. M. Emmeriks. Assen, mej. D. de Wijs, Dordrecht; II. Filvis, Haarlem; mej. H. P. M. Certon, mej. M. Emmcriks, B. J. Muller, Mevr. Julius, K. Veldman, Mevr. Petzold, Arends, allen Haarlem; G. J. Hoenlc, Aerdenhout, Gez. Bak ker Jr., Haarlem; Donker, Rotterdam, Fa. de Bruin, Santpoort; Mej. S. D. Verloop, Schoveningen.Kroonen, Steen bergen, J. H. Vogel, IJmuidén; van Dijk, Zutphen, Mme. L. Kruyt Baros- te, Briefkaarten. Binnenland A. Hooreman, Amsterdam, A. van Walen, id., J. Kleerekoper. id., Fant. II. Prms, id., A. Dirken, id., V. d. Broeken, id.. Mej. Wed. de Waard, id., A. Trakken, id., Mej. J. Zwaan- hals, id., G. Brons, id., Fani. v. Ge stel, id., Mej. S. St renders, id., I'. C. Visser, id., Mej. J. Moorman v. Bene men, id., Mej. L Maas, id., Mej. Wed. T v.d. Horst, id., Mej. J. v. <1. Werff, id., J. Mul, Watergraafsmeer P. de Looy Nuïjten, Haarlem Mej. I. Scianui. Haarlem W van Dijk, Haarlem Mej. T. Kuiper, Schoten H Schouten, HaarlemKalf, Haar lem S. de Vries, Zandvoort, Buitenland. Brieven G. Sieheling, Rothenberg. Briefkaarten Mej. E. Enserius, BerlinP. van Grint?. Genua Mej. E. Ilolzen- hauer, ITa"en i W.M. Ruyzenanrs, Kónigsbergen Mej. II. Ohlsson, Ma- lino L. Keiler, Ploesfi Mej. Imlntz, Recklinghausen Mej. Domoykas, Kö- nigsteele. Stoomvaartberichten TRANS AT LA NT1SCHE LIJNEN. Het st. Muditra arriveerde 15 April v. Amsterdam te Batavia. Het sl-.-Socmliawa, van Amsterdam n. Batavia, arriveerde 16 April tc Port Said. Het st. Rembrandt, v. Batavia naar Amsterdam, vertrok 15 April v. Al giers. liet st. Prins der Nederlanden, van Paramaribo n. Amsterdam, pass. 15 April des avonds St. Michaels. Het st. Eomland, v. Buenos-Ayres n. Amsterdam, passeerde 15 April Lus Palmas. Het st. liollandia vertrok 13 April v. Buenos-Ayres n. Amsterdam. Het st. Zijlüijk arriveerde 16 April v. Savannah te Rotterdam. liet st. Zaandijk, v. Boston en Phila delphia n. Rotterdam, passeerde IJ April n.in. 9 u. Lizard. Het st. Kediri, van Rotterdam naar Java, arriveerde 10 April te Port- Said. 1-Iet st. Wielingen, van Java naar Rotterdam, arriveerde 16 April t© Suez. Het st. Schouten, van Rotterdam jar Java, passeerde 10 April Oues- sa ui. liet st. Prinses Juliana, van Am sterdam naar Batavia, vertrok 16 April van Southampton. De Sembilan, motorboot, van Am sterdam, naar Batavia, vertrok 16 April van Port Said. Het st. Rijndam vertrok 16 April v. New-York naar Rotterdam. Het st. Zaandijk, van lloston cn Philadelphia naar Rotterdam, pass. 16 April nam. 4. V) Beachyhead. Het st. Zeiten tCanada-liinj vertrok 16 April van Rotterdam naar Quebec en Montreal. Het st. Amstelland, van Amsterdam naar Buenos-Ayres, arriveerde 15 April te Leixoes. Het st. Kleist, van Rotterdam naar O.-Azië, arriveerde 16 April te Yoko hama. Het st. Yorck, van O -Azië naar Am sterdam, vertrok 15 April v. Napels. De Quaker Oats pakken bevatten thans bons, waarvoor mooie lepels geheel gratis verkrijgbaar zijn. Van prima metaal vervaardigd en zwaar ver zilverd, zijn deze lepels van bijna onbegrensde duurzaamheid. Indien U ons 25 dezer bons vóór 31 December 1913 franco inzendt, doen wij U gratis en franco zulk een lepel toekomen. Deze advertemie celr voor 1 bons, wanneer zij te zamen met 13 bons uit de Quaker Oats pakken wordt ingezonden. Meer dan eene advertentie wordt echter voor eiken lepel niet aangenomen. Deze aan bieding is geldig tot 31 December 1913. Quaker Oats Company, Rotterdam Afd. Ge behoeft niet tc wachten tot het vereischte aan tal bons bijeen is. Zend ons per postwissel f 0.75 en wij doen U den lepel onmiddellijk toekomen. Het bedrag wordt door ons terugbetaald, zoodra de 25 P bons ons vóór 31 December 1913 worden ingezonden. toen zij zich er een oogenblik op ves tigden, maar hij sloeg ze een oogen blik later weer neer. Ik ben niets dan een voorwerp In de handen van uwo Excellentie, maar. zoo waar als ik leef, ik weet niets van hetgeen u zegt. Je liegt nog altijd, Kopriii, zei ik gestreng. Maar je zult toch de waar heid moeten bekennen. Weer toon ik zweeg en naar het pakje in mijn hand keek, ving ik den plans van zijn oogen op, die eveneens daarop gericht waren. Een Turk is door en tloor nieuwsgierig, en hij was éen en al belangstelling voor hetgeen ik daar tusschen mijn vingers had. Opzettelijk zweeg ik. on daarna snel opkijkend, liét ik hem snel zien. dat ik zijn blik had opgevangen. Maar hij kruiste zijn armen over de borst, en boog zijn hoofd, alsof hij eon mar telaar was, gereed om zich te laten pijnigen. .Mademoiselle Patras was nauwe lijks nnnder nieuwsgierig dan de schurk tegenover mij. Toen je voor den eersten keer hier binnenkwam, had mijn bediende juist de kofiie voor mij klaargezet voor mij, Mademoiselle, hoort gij dut, zei ik tot haar. En u bracht wat sui ker mee. Ik zweeg en keek hem aan, o;n deze woorden meer kiem bij te zetten, maar hij bewoog zich niet. Wat su' v 'i', die je verruilde voor de suiker. Stuart bij de koffie had gedaan. Hij keek nu op en maakte een gebaar van volkomen ontkenning on onwetendheid over de geheel© zaak. Toen je voor dc tweede maal kwam, badt je meer te doen en was er juist mee bezig, toon jo gestoord werd Toen greep je de suiker, die je eerst had meegebracht, en draaide het licht uit, omdat je niet in de ka mer gevonden wenschte te worden. In do duisternis, haalde je de kleine tafel overhoop, waarop de koffie stond, 011 in de verwarring van de vlucht uit de kamer liet je ik zweeg weer. haalde de twee klontjes suiker te voorschijn liet je deze voorwer pen vallen, Kopriii cn ik hield ze in de hoogte. Mijn langdradige beschrijving van hetgeen tiij gedaan had, had hem tijd gegeven 0111 na te donken en er ont snapte hem geem toeken van verwar ring of verbazing over hetgeen ik ham voorhield. Uwe Excellentie Is een recht vaardig man en zou niemand, zelfs geen dienaar zonder reden verwijten doen. Iemand heeft u, ik herhaal bet, u misleid en gelogen tegenover u over Kopriii. Ik herhaal, dat ik mets van dit alles weet, ik zweer het bij het graf van mijn voorvaderen. Jk dacht wel, dat je zoo zoudt spreken, zei ik kalm maar je liegt, Kopriii, en ik weet dat even goed als jij Toen veranderde ik van toon en sprak met al de gestrengheid, die ik met mogelijkheid in mijn stem kon leggen. Nu, wil ik de waarheid weten jo hebt getracht mij het leven te be nemen en ik zal je de gelegenheid geven mij van je onschuld te overtui gen, als je kunt. Dit is een doel van de suiker, die jo hier gisterenavond hebt neergezet je zult de geur daarvan wel kennen en waarom zij daar was je zult die suiker opeten, «n te bewijzen, dat zij onschuldig is of ik zal je op de pijnbank loggen om je de waarheid te ontrukken. Vlug, beslis nu. en ik zette de suiker onder zijn bereik. Hot licht vóel op zijn gelaat, toen ik hein scherp aankeek, en het bloed scheen er uit terug te stroomen, ter wijl ilIj naar de twee kleine klontjes keek, alsof zij door den duivel bazelen waren. Het zweet parelde hem op het voorhoofd, hij wrong zich de handen, en zijn gelaat werd geheet vertrok ken. Hij trachtte te spreken,"maar zijn lippen waren kurkdroog en weigerden aan zijn wil te gehoorzamen. Hij stond daar half verlamd, sprakeloos met doodsangst in zijn starende ooi'-iiiii. Hij maakte een spook 11 cl 1 Li gen indruk. Kom, vlug, besluit nu, zei ik met donderende stem. Krijg ik de waar heid te hooren of moet je gepijnigd Zijn doodsangst werd nog groot-er door mijn loon van spreken, en hij schrikte op en strekte aarzelend een hand naar mij uit, half besloten, 0111 te nemen, wat hij als doodolijk vergif beschouwde, maar trok zijn hand weer sidderend terug met een snelle, krampachtige beweging, terwijl zijn borst van doodsangst hijgde. Weer trachtte hij zichzelf te vermannen en weer faalde hij en toen met een wilde kreet van wanhoop, greep hij een van de twee witte klontjes en wierp ze van zich, terwijl hij op zijn knieën vie-1 en om genade smeekte. Het oordeel was geveld. Ik had hem de waarheid ontlokt. HOOFDSTUK XIII. Weer Stephani. Het tooneel had llaidée Patras bij na even diep ontroerd als Kopriii ze.I en haar uitdagende houding tegen over mij maakte plaats voor afkeer en afschuw van haar dienaar. Zij sprong overeind en begon wild en hef tig togen hein uit te varen over zijn verraad en bedrog, toon ik tusschen- bc-iden kwam cn haar tot bedaren bracht. U zon hier alleen maar getuige zijn, mademoiselle en ik bèlctle haar verder voort te gaan. Ga slaan, Ko priii, zei ik op strengen toon en hij stond op als een geslagen hond met hangend hoofd en zoo nu en dan van onder zijn borstelige wenkbrauwen naar mij kijkend. Toen maakte ik een laatst gebruik van de onschatbare klompjes suiker. Ik nam hel klompje, dat nog op de tafel lag en stak het in mijn mond. Deze eenvoudige daad scheen hom geheel buiten zichzelf te brengen. Het bereikte volkomen zijn doei. In zijn oogen was ik een half bovennatuur lijk wezegi geworden en zijn bijge- loovige vrees, deed hem denken, dut ik door verborgen en geheimzinnige middelen tot de wetenschap van zijn daden was gekomen. Dat was juist de indruk, dien ik wenschte op te wekken want ik wist dat mj even goed ais hij gelogen had door zijn misdaad te ontkennen, liij nu zou liegen voor zoover hij durfde bij het opgeven van de reilen \n,u zijn misdaad. E11 liegen deed hij zeker tijdens het langdurig onderzoek waaraan ik hem onderwierp. Ik behoef het niet in détails mee te dcelen. Hij ontkende iets van liet ver brande papier le weten, en zwoer bij het graf van zijn voorvaderen en b.j alles wat maar in hem opkwam, dat iii] geen papier gezien had. niets van een document afwist en er zeker geen Verbrand had en dat-hij toch het co hè van hot ah dor© niet zou liehben kunnen onderscheiden, omdat hij niet kon lezen. Hij stemde toe do ver giftigde suiker bij de koffie te hebben neergezet, en beweerde, dat gedaan t© hebben om mij ziek. niet om mij dood te maken en dat zijn mbtief was haat voor mij, omdat ik hem eens zoo ruw bejegend had en omdat ik mi! vijandig toonde tegenover zij 0 beminde meesteres. Toen ik hom zei, dat ik wist. dat iemand hem er toe bad aangezet, en wie dat was. zwoer hij weer, dat ik mij vergiste en geen bedreigingen van de pijnbank noch een zinspelen van mij. dat ik..alles •wist noch ©cn aanbod van vergiffenis, noch iets anders, dat mij te binnen schoot, kon hem -bewegen - mij d« waarheid te bekennen. Het was niets meer dan een daad van mm alleen, zoo zwoer hij. Ik moeot het ten laat ste opgeven. De waarheid is mij bekend, zei ik ten slotte, op gestrengen toonen ik weet, dat je weer tegenover mij gelogen hebt, eu als dc tijd-daarvoor gekomen is, don zul je ieder, woord, dat je nu geuit hebt, duur -moeten be talen. Je zult hier gevangen worden gehouden, ©11 als Mr. Grant sterft dan zul'en wij jouw leven voor het zij rui nemen en met die woorden riep it de dienaren binnen en gaf hem aan hun zorg over met net bevel hem goed achter slot en grendel le zetten. Ni, mademoiselle, kan u mij dit raadsel oplossen zei ik tot de Griekin, die met de grootste belang stelling dit tooneel had bijgewoond. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 8