NïEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang, No. 8846 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 23 APRIL <912 A ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: ,r per drie maanden: IfeSL Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem f l zu Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—elke regêl meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 jrj Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 kf" 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Afzonderlijke nummers0.02 'A IWéV WwlESwV J» n j j. x- n Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37M VtW Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie600 en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Loureus Coster. Directeur J. C. POEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA~ Warmoesstraat 76-^-78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NIJM M li R B ES I A A T UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENÖUAG 24 APRIL. Soc. Vereeniging: Uitvoering Haarl. Ki r 8 uur. G;bouw St Bavo, Smedestr.: Huis- vlij';"1,er toonstelling. K'. Vereeniging: Bioscoopvoorstel lingen, 2 en 8 uur. Stadsnieuws Om Ons Heen In het Tweede Blad van dit iium- ip- vinden onze lezers een artikel: ,.Op groote Zeeschepen" in de rubriek Om Ons Heen. Klesiiermakersstaking. Haariein is in langen tijd niet ver ontrust doer een staking, doch van morgen is er een uitgebroken onder de kleermakers, die op dit oogenblik een zestig personen omvat. De stakers waren werkzaam bij de firma's Eduard Davidson, Groote Houtstraat 31, Thcod. G. van Dussel- dorp. Barteljorisstraat 5 en P. Mid deldorp en Zoon, Warmoesstraat 20. Onderhoud met de leiders der staking. In het gebouw van het Haarl. Arb. Secretariaat" in de Smedestraat houdt het bestuur van de stakers zit ting. Vandaar worden de posters uit gezonden, die voor de zaken, waar sinking'uifgebroken is wacht horden en de controle, die toezicht houdt op de stakers. De heer Van den Heuvel, Hoofdbe stuurder van den „Bond van Manne lijke en Vrouwelijke Arbeiders in de KI" hingindustrie en aanverwante vakken, van welken bond sedert eeni- gen tijd een afdeeling te Haarlem ge vestigd is, deelde ons het volgende mee, omtrent de vóórgeschiedenis der staking. Ongeveer zes weken geleden is hier een vergadering belegd van de Haar- lemsche vereeniging. Daarin is een loonschaal vastgesteld, waarbij de zaken voor heerenkleedermakerij werden verdeeld in vier klassen, drie voor maatwerk en een voor confectie werk; de zaken voor dameskleedïng werden verdeeld in twee klassen. Voor elk van die klassen word een jonnstandaard opgemaakt. In korte trekken kwam deze rege ling hier op neer, dat de eigenaars van de eerste klasse maatzaken voor groote stukken één gulden pn voor kleiner f 0.25 meer zouden betalen, dan eigenaars van tweede U'asse-za- ken. Een zelfde verschil werd ook ge-" steld tusschen de overige klassen. Voo rde twee klassen der damesklee- dingzaken werd een uurloon van 35 en van 25 cent gevraagd. Aan de patroons werd overgelaten om te kiezen in'welke klasse zij hun zaken wilden rangschikken. Deze loonlijsten werden rondgezonden en persoonlijk bezoek gedann. Men kreeg bij die bezoeken, zei de heer Van den Heuvel, een gunstigen indruk van de stemming der patroons. Veertien dagen daarna werd weer een vergadering belegd, om met de patroons te confereeren; maa'r alleen de chef van de firma Peel; en Clop- penburg verscheen Inmiddels bracht de beer Davidson de Haarlemsche patroons bij elkaar en richtte een organisatie op. waar van de heer Van der Steur, voorzitter en de beer Davidson zelf secretaris is. Toen nu de Bondssecretoris rond ging. om met de patroons te onder-, handelen, werd hem een onderhoud geweigerd. Had men gezegd, dat men alleen de Patroonsorganisatie wilde doen optreden, dan was het ons wel geweest, zei de heer Van den Heuvel, maar men laat niets van zich hooren. Nu is er gisteravond weer een ver gadering van den ld" -iermakersbond geh >uden en daarin is besloten, om tot staking over te gaan bij de firma's Davidson, Van Dusseldorp en Mid deldorp. Waarom Juist bij die drie? vroe gen we. Uit tactische overwegingen, zei de heer Van den Heuvel. Wij meen den bij deze drie firma's met succes eon staking te kunnen uitschrijven. iVermoedelijk valt dit antwoord van den Bondsbestuurder zoo op te vat ten, dat bij deze drie patroons vele bondsleden, dus tot staking-geneigde- kleermakers, werkten). Maar, voegde de heer Van den Heuvel er bij, dat beteekent niet, dat de strijd zich niet zal uitbreiden. t)e Bondsbestuurder deelde ons nog mede, dat de Haarlemsche afdeeling een 70 leden lelt. Daarvan verklaar den er zich gisteravond een 45, d.w.z. van bet personeel der drie genoemde firma tot staking bereidt. Het werke lijke getal is grooter dan 46 hetgeen hieruit te verklaren valt, dat ook niet-bondsledèn in staking zijn ge gaan. daar sommigen hunner, ver telde ons de patroons bevreesd waren door Ie werken. ONDERHOUD MET DE PATROONS. De beer Davidson deelde ons mee. dat op het oogenblik bijna het geheele personeel staakt Dit is niet zoo ge makkelijk na le gaan, omdat behalve de atelierwerkers er ook thuiswerkers zijn. De atelierwerkers, 25 in getal, staken hier alien, van de thuiswerkers zijn 15 stakers. Bij de firma Davidson en ook bij Peek en Cloppeuburg, meen en we, zijn do eenige groote ateliers in onze stad aan de zaak verbonden. De overigen hebben meestal alleen thuiswerkers in dienst, op een paar kleermakers na, die dan op een atelier zitten. Wat nu betreft de looneisclien, zei de beer Davidson ons, dat de kleer makers vergeten, dat zij gratis opzijn atelier werken. Daar maken zij ge in nik van de machines, van het licht, dat de firma verschaft, en de men- sctaen hebben thuis geen werkplaats noodig. Dat geeft hun een voorsprong op de thuiswerkers. De kleermakers op het atelier zijn geheel vrij in hun doen en laten. Zij komen en gaan, wanneer zij willen. Nu deze stakins gekomen Is, zei de heer Davidson, ben ik ven plan iedereen, die gebruik maakt van het atelier, {2 Der week te laten betalen. Dus dat wordt loonsverlaging, inplaats loonsverhooging, merk ten we op. jfl) zei de heer Davidson, daar kan ik niets aan doen. Verder deelde deze patroon ons mee. dat zijn atelierwerkers fvesien- makers) over de thuiswerkers kon bij niet oordeelen, daar die ook voor anderen arbeiden in den drukken tijd 10 of hoogstens 11 uur werken, en dan 21 en 22 per week maken. In den slappen tijd wordt een uur of vier, vijl gewerkt en dan verdienen de menschen een gulden of tien. De lieer Davidson wilde niets van toegeven weten en zeide het ie zullen volhouden tegen de stakers, ook al duurde het zes maanden. De heer Davidson verzoekt ons de volgende loonlijst van vijftien atelier werkers te publiceeren, die drie jaar en rneer dienst hebben, en die vrije zitplaats op het atelier genieten en dus geen kosten hebben voor licht, vuur, machine-onderhoud en onder houd van atelier, S. Wart, 21 dienst jaren, I 18.20 per week, 4 w. niet ge werkt, J. Tops, 19 dienstj., 20.25, P. Schlick, 17 dienstj., 24.10; D. Vos, 17 dienstjf 11, 1 week niet gewerkt; H. Kaubs, 16 dienstj., 24 40; S. Zaags- ma, 16 j., I 18, 1 w. niet gewerkt, T. Lublans, 14 j., 17.40. 5 w. niet ge werkt; lliernstra, 13 j., 20.50, Zaags- ina, 10 j., f 17.30, 9 w. niet gewerkt; Geister, 9 i., f 16.25, 1 w. niet ge werkt; Buytink, 9 dienstj., 18.44, 14. Koolman, 7 jaar, 20.84, 10 weken niet gewerkt; Zijlstra, 6 jaar, 16, 2 w. niet gewerkt; Zwart, 6 16.20, 4 w. niet gewerkt; Oudendorp, 3 j., 17, 4 w. niet gewerkt. In dezen brief stond bet feit der staking zonder meer vermeld. Inlich tingen zou de heer Van D. kunnen krijgen aan liet Haarl. Arb. Secretari aat. De heer Theod. van Dusseldorp deelde ons mee, dat bij hem 7 van de 12 werkers staken. Zijn kleermakers verdienen gemiddeld f 13 tot ƒ14. Er zijn er, die minder verdienen, omdat zij minder leveren maar er zijn er ook, die f 20 en meer maken, o. a. een mantelmaker. De heer Van Dusseldorp meende, dat hij de staking te wijten had aan de omstandigheid, dat de voorzitter en de secretaris van de Haarlemsche afdeeling, de heeren A. Knol en J. A. Voetelink. bij hem werkzaam waren. Hem was het uitbreken der staking vanmorgen dus toen de staking al was uitgebroken per brief meege deeld. Ook bij hem waren menschen, die f 20 tot f 21 verdienden Gisteren hadden zij dit geld nog gebeurd. De heer Middendorp eindelijk deel de ons mee, dat bij hem drie kleer makers staakten. Vanavond vergadert de Patroons- vereeniging. Een van de bloemenverkoopsters zendtons het volgende aardige relaas van haar ervaringen: Eerlijk gezegd, zou ik nooit gedacht hebben, dat er in Haarlem nog zoo veel „andere jasjes"' waren. Het valt je in het dagolijksch leven niet zoo op, en het kwam mij alti.id voor, dat de menschen een hcelen ochtend één jas droegen. Dat schijnt echter niet zoo te zijn. Ten minste na onze ondervim ding van hedenochtend, ben ik tot het besluit gekomen, dat de meeste men schen voortdurend bezig zijn „andere jasjes" aan te trekken. Waai- ol dat nu voor dient, is mij nog erg duis ter. De geachte lezer begrijpt hier zeker niets van? Welnu,ik zal duidelijker zijn. Een vriendin van mij en ik zelf zou den dan de kleine bloem ten bate van de arme longlijders verkoopen. Om negen uur togen wij er welge moed op uit, de eene met een mandje met bloemen, de andere met het tra- ditioneele busje. Den eersten winkel de beste stapten W" binnen, (wij hadden nl de collecte aan de huizen) blij te zien, dat de heer er in nog geen bloemetje had Maar dat viel niet mee. „Neen dames, ik heb al een bloem 1" „Maar waarom steekt u haar dan niet op?" ..Oh, ziet u, ik heb haar op mijn „an dere jasje". „Maar wil u dan niet iets voor het goede doel in het busje doen?" „Neen, dóór voel ik volstrekt niets voor 1" Wij hebben nog cretracht hem ann het verstond te brengen, dat bloem en goede doel één waren, maar het lukte niel on trokken wij verder, den eenên nkel in, den andec^ v:' keer op keer kregen wij te hooren: „Ik heb er op mijn „andere jasje", tot wij op het laatst het woord: „jasje" zelf aan vulden. Dikwijls ook werden wij bejegend met een kortaf: ..Daar ben ik uit prin- r.ine tesren Of hunne principes tegen hef re.dcPn van menschenlevens z:'n, of wel iets anders, werd ons niet dui- delh'k gemaakt we waren blijals we heelhuids de deur uitkwamen; die menschep met. nrincines zien er zoo gevaarlük uitl Maar het aantal men schen met principes woog niet op te gen het aantal met „andere jasjes". Zooveel chic zoo vroeg op den dag •rwacht men nauwelijks in onze grij ze Spaarnestad. Menschen met principes en „andere jasjes", end at nog vóór twaalven 1" Eén van onze ondervindingen was werkelijk unique In een zeker kan toor kregen wij den indruk, dat wij in een doofstommen-instituut verzeild waren. Wij traden binnen, stellig verwach tend :»ts van het „andere jasje" te hooren. Maar neen, niets van dat. Alle zes heeren keken machinaal op. toen wij onze bloemen aanboden; met oogen, waarin geen de minste uitdruk king te inden was. en daarna weer even machinaal naar hun werk, zon der één woord I „Unheimisch" was het well Wij wa ren bang, dat ze alle onder hypnose waren en maakten, dat wij weg kwa men, vreezende er anders ook onder te geraken! Onwillekeurig dachten wij aan de verhalen uit de kinderka mer van betooverde kasteelen, waar mee ons zooveel koude rillingen be zorgd zijn. Wat is er toch een verschil in het optreden van onze medemen- schen Op het volgende kantoor hadden wij eene hoela prettige ondervinding. Wij werden door een heel vriendelij ken heer door het heele gebouw rond geleid. waar wij dan ook goede zaken deden, en bovendien van een zekeren heer gratis een lezing over het nutte- looze en werkelijk verkeerde van den bloemenverkoop te hooren kregen. Alleen speet het ons, dat bedoelde heer het niet goed maakte, door toch het dubbeltje le geven Het is anders wel eens goed te hooren, hoe andere menschen er over denken. Eilacie, wat baat liet, ons vreugde en leed bij den verderen bloemenver koop aan do stad te verkondigen? Hoe wij aanklopten aan een lage deur in een nauwe, donkere steeg, denkende een timmermanswerkplaats te vinden en hoe een voorbijgaande heer ons op mysteneuzen toon toe- vuegde: „Daar in i je altijd tweemaal kloppen", en hoe op ons tweemaal kloppen geen forsche timmerman, maar een blanke, bleeke non in sober zwart gewaad, met hoog, mooi voor hoofd en diepliggende, vriendelijke, donkere oogen, die zei: „Probeer het maar eens aan de voordeur, om den lioek!" Hoe wij hulpeloos voor oen ouden schilder stonden, die het niet eens de moeite vond, ons zijn gezicht toe te keeren, slechts in zijn baard mompel de: „Zie ik or nou uit om een bloeme tje te dragen?', maar toch ook offerde, toen hem uitgelegd werd, dat het niet het al of niet staan van het bloemetje, maar het goede doel was. I Ja, men moet wel hard werken om bloemetjes te verkoopen, maar toch, als het afgeloopen is, komt men thuis met het vaste weten, dat Haarlem niet alleen een bloemenstad is, maar ook een stad van mysterie en poëzie. DE EMMABLUEM. liet snot ons te moeten melden, dat de verkoop dor miabloem dit jaar minder heeft opgebracht dan verle d u jaar zelf GOCl mh d«r dan toen, ondanks dit jaar 6030 bloempjes meer z'-n verkocht De opbrengst voor Haarlem, Bloe- mendaal, Schuten, Santpoort en Zand- voort was 3729 04. De geringere opbrengst, wordt ge weten aan het feit, dat de dames zich ditmaal aan het liefdewerk hebben omtrokken en den verkoop overlieten aan de kleineren. Groolere giften, als verleden jaar werden nu niet ingezameld Daar er 3900U bloempjes veniocht zijn, is ge- mi>.ld< ld nu' "oen tien cent per stuk betaald. Te Heemstede heeft de verkoop van de Ennnabloem opgebracht 220. TUBERCULOSEBESTRIJDING. De Noord-Hollandsche Vereeniging Tuberculose vergaden ng gewone tot bestrijding van houdt een algemeene van afgevaardigden op Vrijdag 26 April De agenda vermeldt de jaarlijksche werkzaamheden gen en verkiezing van twe© bestuurs leden in de vacatures, ontstaan door de periodieke aftreding van de hee ren Mr. D. E. van Lennep en Dr. L. C. Kersbergen, waarvan de eerste niet herkiesbaar is. DE BROEDERS VAN ST. JOANNES DE DEO. Men schrijft ons Wie dezen morgen wegens zijn bo- zigheden en om welke reden dan ook in de nabijheid kwam van het go- sticht der B.oeders van St. Joannes de Deo, kon daar een ongewone druk te aanschouwen. Geen deftige personaadjes zag men hun deur in en uit gaan, geen prach tige equipages voor hun deur stilhou den, maar men kon zich van een roe rend schouwspel overtuigen, van een daad. waaraan men kan zien, dat de geest, van den Stichter der orde nog steeds Ln zijn zonen voortleeft. De H. Joannes toch was èn door de vole aalmoezen, welke hij gaf èn door het onderhoud van het door hem be gonnen ziekenhuis ui zulk een geld verlegenheid en in zulke schulden ge raakt, dat hij er onder gebukt, ging. Men raadde hem zich tot het Ko ninklijk Hof te wenden om daar on dersteuning te vragen. Aan dien raad gaf hij gehoor, werd zeer vriendelijk aan het hof ontvangen en 'verkreeg groote aalmoezen. Do faam echter zij ner liefde voor de. armen te Grenada was in Madrid bekend geworden en hij werd aldaar reeds van armen om ringd en gevolgd. Ook hier was dit. weldra betzelfde. I-Iij kon dan aan den drang zijner liefde geen weer stand bieden en deelde de aalmoezen te Madrid overvloedig uit, zoodat men genoodzaakt was om hem op nieuw geld te geven voor zijn ziekeu- huis te Grenada, waarvoor hij eigen- lij it gekomen was. Men ga f hem het geld echter nu voorzichtigheidshalve niet in de hand, maar gaf hem een bewijs (in den tegenwoordigen tijd zou men zeggen een cheque), waar mee hij alleen te Grenada «en zeker bedrag kon innen. Ook hier gaan de zonen van St Joannes de Deo gebukt onder de zor gen voor hunne inrichting. Het zal bun op bun feest, hetwelk aanstaan den Donderdag gevierd wordt, zeker niet aan belangstelling ontbreken en ongetwijfeld zal dit vergezeld gaan met stoffelijke blijken daarvan. Maar welke som hun ook zal worden aan geboden, deze zal toch niet hunne zor gen wegnemen zooals zij hopen, en hen in slaat stellen de verbeteringen aan hunne stichting te brengen, wel ke /.ij zich voorstellen. Alvorens even wel zelf feest te gaan vieren, wilden zij de armen in hunne feestvreugde zooveel mogelijk doen deelen en daar om hielden zij dezen morgen een broodhedeeling aan hun Gesticht. Opmerkelijk, dat er geen onder scheid was gemaakt tusschen deze armen, en dat Katholieken zoowel als niet-KathoIieken gelijk opdeelden, ge lijk de Broeders ook geen onderscheid maken in de verpleging hunner zie ken en niet zien of dezen al of niet Katholiek zijn. Het is ons niet gegeven een onbe scheiden blik te slaan in de inteeken- biljetten en zoodoende te onderzoeken of ook aldus is samengewerkt tus schen Katholieken en niet-Katholie- ken, om den Broeders op aanstaan den Donderdag eene feestgave aan te bieden. Voor velen echter moge doze liefde rijke daad der Broeders, waarvan we dezen morgen in het vroege uur ge tuige waren, eeu aansporing zijn om, indien ze tot nu toe geene bijdrage schonken, dit spoedig te doen, om daardoor te doen zien, dat ze deze daad van echt Christelijke naasten liefde, beoefend door de zonen van den H. Joannes de Deo, tevens toonen te begrijpen, dat in dezen tijd van egoïsme er toch nog mannen ?evon- den worden, die den zin begrijpen van het gebod der liefde „Bemin Uw naasten als U zeiven", en ?e- bod ook in praetijk weten te bren gen. Laat dan alle Katholieken, zoowel als niet-Katholieken, de handen in eenslaan om er toe bij te dragen, dat de aanstaande feestdag van Donder dag voor de Broeders van St. Joannes de Deo een ware feestdag voor hen zij. Her ij k. Woensdag heeft de herijk van ma ten en gewichten plaats voor Bartel jorisstraat, Nobelatiaat. Zoetestruat en Nieuwe Groeumarkt van 812 en van 1—4 uur voor Nassaulaan, Mug- dalenastraat en Witte Heerensteeg. Tact. Er is wel meer over geklaagd, dat politie-ambtenaren bij onverwachte gebeurtenissen op ongeschikte oogen- blikken allerlei vragen doen, die heel wel tot later hadden kunnen wachten. Zoo werd ook de heer A. van Rossuin Jr. ondervraagd over de oorzaken van zijn ongeval, toen hij, pas per brancard thuis gebracht, nog op den grond lag. Geen wonder, dat hij te kennen gaf, daar niet van gediend le zijn. Dienstijver is goed, maar tact niet minder. ONTVANGSTBEWIJZEN VAN TELE GRAMMEN. Naar "t Hbld. verneemt is een wii- ziging "ehrnrht in het rerlemeat voor den dienst der H kri^'m-raat Daarom zal van 1 Mei a s. af de vernlfchtine z::n oo^ehevon om de afsrffe van te- leirraimnen te "«'rMeden tegen dorteekeninr van een Öntvangstbe- w"s door of namens dan ""adresseer de Slechts in enkele gevallen zullen die oetvnnestbcv n worden gevor derd. VERBONKEN. Gisteravond viel een 14-jarige Jon gen bü het snelen op een schuit aan d" Mauritskade te Amsterdam te wa ter en is verdronken. LEGER DES HEILS. Men meldt ons: De afdeelingen Amsterdam en Haarlem van het Leger des Ileils, hebben het plan om met Hemelvaarts dag, een kampdag te houden op het schoone landgoed Meer en Berg, daar toe welwillend afgestaan door Jhr. Deutz v. Lennep. In verband hiermede zullen bijzon dere boottochten georganiseerd wor den. Te water gereden. Zondagmiddag kwam een jeugdige fietser uit de Korte Begijnestraat ge reden, terwijl uit een der steegjes op de Bakenessergracht een juffrouw kwam, een kinderwagen duwende; liet fietsertje moest hiervoor uitwijken en stuurde dien kant uit, waar geen grond meer was, namelijk de gracht in. Het ventje klauterde behendig naar den wal, onder groot geschreeuw der omstanders, en als om dat ge schreeuw nog erger te maken, begon de jongen nu te roepen ,,o, mijn fiets, o miin liets, zij is niet van mij!" Vele behulpzame handen waren be reid hein te helpen en was spoedig de fiets opgevischl. De jongen en- de fiets, beiden druipende van het water, gin gen af, terwijl de juffrouw met den kinderwagen met den schrik vrij kwam. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij A Pielage, Zijlstraat 18, een arm band. M. Evers, Brouwersvaart 100, een broche. Chr. Gigengaeh, Nieuwe Groen markt 7. een ijzeren haak. W. Brussel, Groote Markt 25, een ceintuur. 14. Visser, Frans Halsstraat 13 rood, een N. D. 11. Kerkboek. li. Geus, Gaelsiruai o, een ceintuur. J. van Elten, Breestraat" 34, een ledige portemünnaie. Aan liet bureau van politie een zwarte jekker. A. Sclieffer, Spphiastraat 11 rood, een étui van een bril. C. v. d. Steeg, Gen. Joubertstraat 57, een ceintuur. EEN BROEIENDE ZWAAN. In een droog gedeelte van een sloot grenzend aan d. :i tuin der firma Zocher aan den Kloppersingel zit se dert eenige dagen een xwaau te broeien. Dour de gemeente is daar nu een rasterwerk geplaatst, opdat het dier zooveel mogelijk met rust zal worden gclrten. Vele voorbijgangers namen reeds een kijkje. 1JET AANTAL KIEZERS IN 1912. Het aantal kiezers bedraagt voor de Tweede Kamer in het eerste stern- district 740 in het tweede 1165, In het derde 1528. in het vierde 9',9. in bet vijfde 1211 in het zesde 1365. in het zevende 1122. in het achtste 1048, in het negende 965. te zamen 10093. Voor de Provinciale Staten in het eerste stomdistrict 740 in het tweede 1158, in het derde 1524, in het vierde 947, in het vijfde 1208, in het zesde 1355, in het zevende 1116, in het acht ste 1042, in liet negende 962, totaal 10052. Voor den Gemeenteraad Kiesdis trict 1stemdistrict A 1035 kiezers, stemdistrict 692, steindisirict C 742, te zamen 2469Kiesdistrict IIstem district A 1065 kiezers, stemdistrict b 108'J, stemdistrict C 1200, te zamen 3354; Kiesdistrict III: stemdistrict A 1011 kiezers, stemdistrict B 1264, stern- district C 1564, te zamen 3839, totaal 9662. Tegen de kiezerslijsten is geen en kel bezwaarschrift ingediend. INGEZONDEN Van ingezonden «tukken, geplaatst of et geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Reductie zich niet aansprakelijk. WETTELIJKE WINKELSLUITING ALS BELANG DER WINKEL BEDIENDEN. M. de Red.! Vertrouwende dat u ons daarvoor wel eenige plaatsruimte wilt afstaan, verzoeken wij u beleefd opneming van onderstaand stukje en danken u daarvoor reeds bij voorbaat. Wettelijke winkelsluiting is voor den winkelbediende allereerst een kwestie van verkorting van zijn over matig langen werkdag. Eeu wettelij ke sluiting, die den werkdag zou ver lengen, is niet mogelijk. Zelfs zouden 'ij ons geen wetgever kuunen den ken, dio bij een wettelijk sluitingsuur den toestand van dit oogenblik zóu wenschen te bestendigen. Daarom heeft deze zaak de volle belangstel ling der bedienden. In het algemeen stuit het streven naar verkorting van den arbeidstijd op verzet bij de werkgevers. Als dan ook in dit speciale geval bet optreden van winkeliers en winkelbedienden elkaar dekt, dan is dat ook weder omdat de tegenwoordige regeling (of beter 't afwezig zijn van alle wat op eeu regel lijkt) zoo is, dat de slechte invloed ervan zoowel op den patroon als op zijn bediende drukt. liet is niet denkbaar eea winkelbe diende te vinden, die zich tegen wette lijk© vervroeging van het sluitings uur zou verzetten. En wat de winke liers betreft: wij meenen, in aanmer king nemende de inrichting van de Amsterdamsche verordening, dat hunne bezwaren in bijna alle gevallen zijn te herleiden tot: onbemind door onbekendheid. Het spreekt echter van zelf dat voor ons, als bedienden, de patroonsbezwaren niet in de eerste plaats komen, al zien wij ze niet over het hoofd. Ons weegt het zwaarst ons eigen belang. Dit wordt door onzen langen werkdag, door het dwaas-late sluitingsuur, zeer geschaad. Een laat sluitingsuur wil voor ons eenvoudig zeggen: totaal gemis aan een oogenblik vrijen tijd Vervroeging van dat sluitingsuur wil zeggen: een begin van een werkdag, waarbij al thans de allerlaatste uren van den dag ons eigendom zullen zijn. Met wettelijke sluiting alleen zijn we er dan nog wel nieL Daar zijn nog het internen-stelsel, het gebrek aan zit gelegenheid en verbod van zitten in de winkels, provisie-stelsel, lage be zoldiging enz. Te veel om hierover thans uit te weiden. Ons doel was en kel een uitnoodiging tot de bedienden t-. richten, namelijk: De patroons zijn nu bezig, in hun belang, voor wettelijke sluiting. Met onze verschijning teil tooneele (d.w.z. i t het zenden van ons adres aan de Gemeenteraden van Haarlem en Scho len) hebben wij gewacht tot eeu ver der daadwerkelijk optreden der win-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1