Om do kosten voor levensonderhoud te verminderen. Stadsnieuws HAARLEMSCHE ONDERWIJZERS Z WEMCLUB. Het zwemmen ia eene edele, fris- scbe zaak. En schept het menscbdom zeer veel verinaak. Was een ieder van deze waarheid doordrongen, dan zou de Haarlem - 6che Onderwijzers Zwemcluh eene zeer bloeiende Vereeniging zijn. Wel heeft ze niet over gebrek aan belang stelling te klagen, maar toch 't kon beter. Ze kon meer donateurs, moer be gunstigers, meer leden hebben. Maar niet meer dames-leden. Dat aaulal —-25 is voltallig, zeide voorzitter, de heer De Groot, in z'n openings rede, maar het aantal bcerenleden kan onbepaald zijn. De contributie is van f 1.50 op f 1.75 gebracht. Op en kele scholen is de z.g. droge oefening toegepast en met succes; er waren kinderen, die na enkele lessen 'reeds vrij aardig in 'net natte element thuis waren. Het doel, de beoefening en bevor dering der zwemkunst in haar heelen omvang is steeds nagestreefd. Tal van zwemoefeuingeu zijn in den af- geloopen warmen zomer gehouden: eene krachtige propaganda is voor de zwemkunst gemaakt door de jeugd tot het beoefenen dier gezonde sport op te wekken, en getracht is de voor- oordeoliug der ouders weg te nomen. Vooral de georganiseerde zwem feesten en wedstrijden hebben daar toe veel bijgedragen. Aan allen, die tot het welslagen daarvan medewerk ten, bracht spr. een woord van dank. Uit de jaarverslagen bleek dat de warme zomer ook zijn invloed op het aantal leden had doen gelden, dat in 1910 CO. in 1911 82 bedroeg, en nu over de 90 bedraagt. De ontvangsten bedroegen f 245.91; de uitgaven f 231.14 1/2, zoodat er een voordeelig saldo is van f 14.76 1/2. Tot leden der Verificatie-Commis sie voor 1912 werden gekozen de hee- ren Rol en Straatsmn. De aftredende bestuursleden wer den herkozen, en in de plaats van de heeren W. van Brouwershaven, die naar Den Haag vertrokken was, en A. C. Hendriks, die bedankt had. wer den gekozen de hoeren W. J. Speller en J. Koopmans. Daarna werd de slecht bezochte vergadering, gehoudeu in een zaai- tje van de „Kurseboom" gesloten. De vergadertijd is voorbij, hoewel de vele verslagen in dit nummer dit niet doen gelooven. Wel de slechte opkomst. KINDERHERSTELLINGS- EN VACANTIE-KOLONIES. Gisterenavond vergaderde de afde-e- linü Haarlem van 't Centraal Genoot schap voor KinderhersteUings- en Vacanlic-kolonies. ouder voorzitter schap van Dr. L. C. Kersbergen. Meegedeeld werd. dat het zilverpa pje»' door de afdeeling in 14 maanden verzameld, ongeveer 250 gulden heeft opgebracht. Voorwaar een mooi .re sultaat. zoo zei de voorzitter. Verzocht werd om het zilverpapier voortaan niet in eer in ballen to pakken, maar in velletjes te bc-vvaren, dan wordt de priis hooger. Daar de penningmeesteresse, mej. V. d. Chijs. 1 Augustus de stad gaat verlaten, zal ze aftreden als bestuurs lid. De voorzitter betreurde dit voor do afdeeling, die in haar een verdien stelijke penningmeesteresse verliest. Daar geen der gewone leden aan wezig was, werd do beschrijvings brief voor de algcmeene vergade ring. die Zaterdag en Zondag te Am- steidain gehouden wordt, niet in be spreking gebracht. Op deze vergade ring zal o. a. ter sprake komen het ra,,-, r v ,n d - commissie van advies over de vragen betreffende duur en aard der verpleging in verband met don lichamelijk^ toestand der uitge zonden kinderen. IIndertijd hebben we reeds een uittreksel van dit rap port gegeven). Tot afgevaardigden werden be noemd mej. Van der Chijs en de heer W. L .Schram. Na rondvraag werd de vergadering gc-sloteu. TEGENSPRAAK EN DUPLIEK. De vrachtrijder, de heer Bos. alhier, verzoekt plaatsing voor het volgende: Aangaande hel bericht omtrent on voldoende bespanning deel ik a hier omtrent mede. dat mijn paard den wagen gemakkei ij k tegen de Kluft op Haifweg kou optrekken, maar toen het or b ij n a boven op was, schrok liet paard en liet toen de i wagen achteruit loopen, tengevol ge vvancvan de wagen omviel. Ook komt voor in uw bericht, dut mijn paard in een netelige positie en na uitspanning kreupel was. Dat was niet waar .Het paard bleef gewoon staan, omdat het in het iemoen stond en van beschadigdo goederen is in 't geheel ook niets aan, daar er niets van do goederen stuk was alleen was do kap van mijn wagon wat bescha digd. Iu antwoord op iiet schrijven van der: heer Bos bericht ik u. dat het bericht over het ongeval den vracht- wagon van Bos overkomen, volkomen juist was. Ik merk hierbij echter op, dat de eigenaar zelf daarbij niet aan wezig was en naai zijn schrijven te oordeelen geheel afgaat op de onjuis te mededeelingen hem wellicht door zijn personeel verstrekt. De wagen was volgons de publieke opinie voor één paard(je) te zwaar beladen, wat duidelijk bleek, toen al de goederen moesten uitgeladen wor den Het toppunt van de Kluft was niet b ij n a bereikt en dat het paard sell rok is niet aan te nemen vracht rijderspaarden, die iederen dag den Straatweg passeoren, schrikken met meer I Een feit is het, dat het dier kreu- p.T werd weggeleid en nieuwe be spanning was gevraagd, om de goede ren naar de bestemming te brengen ook is het waar, dat de goederen doo: vele handen (waarbij jeugdige) naar boven de Kluft werden gedra gen. daarbij dikw ijls te zwaar bleken te zijn voor de dragers en op den weg violen Ons dunkt, voor enkele goederen was dio behandeling minder ge- wenscht Wij willen den eigenaar den raad geven eerst ter plaatse eens naar een en onder te "informeoren hij zal dan vermoedelijk meteen vernemen de wij ze. waarop zijn paarden en die van andere expediteurs, meermalen wor den aangezet, om den zwaar beladen wagen tegen de bewuste Kluft op te krijgen Gelukkig bestaat er gegrond uit zicht, dat die hinderpaal aanmerke lijk zal worden verlaagd UW BERICHTGEVER. HOOGER BEROEP. P K landbouwer le Haarlemmer- liede en Spaarnwoiyje is in hooger beroep gekomen tegen het vonnis der Arron. Rechtbank alhier, waarbij hij ter zake van poging tot zware mis handeling en mishandeling is veroor deeld tot zes maanden gevangenis straf. BLOEMBOLLENVEILING. Men schrijft ons: Op de veiling van Maandag 22 April ten overstaan van den Notaris U. J. K. Versfeit voor de firma Frans B. Mooy gehouden, werden de volgende prijzen besteed: Voor de betere soor ten vroege en late tulpen en narcis sen was een flinke stijging te bespeu ren iu vergelijking met verleden jaar. De gewassen stonden extra te veld: E. N.Gouden Spoor 20 cent per regel, Dt. Couronne d'Or f 16.50 per bed, dt. Turbanviolet f 20, dt. Salva-" lor Rose f 10.50, e.v.t. Witte Zwaan f 6, e.v.t. Thomas Moore f 4.75, e.v.t. I.e Matelas f 30, ev.t. Proserpine 117.50 e.v.t. Vermillion Brillont f 16, e.v.t. Prins van Oostenrijk f 10., e.v.t. Pot- tebukker wit f 9.50, e.v.t. Wouwer man f 22.50, e.v.t. Couleur Cardinal f 21, e.l.t. Bouton d'Or f 7.50, e.l.t. Elegons Alba f 10, e.l.t. Picotee f 7, e l.t. Gesnenana Spathulata f 8. KiamensL O. Haarlem, 23 April. Geëxamineerd 8 mannelijk© caudidaten. Geslaagd R. Adolf, Alkmaar, L. J. te Boekhorst Hoorn, S. II. Boot, Hoorn, A. Adema, Haarlem, A. Rozendaal, Hocu-n, 1'. Hooiveld, Hoorn. DEMOCRATIE. Over Democratie zou de heer W. O. A. Koster, uit Den Haag, secreta ris van den Vrïjz. Democratischen Bontl, gisteravond in een vergade ring van de Jonge Vooruitstrevende Vrijzinnigen spreken, doch de heer Koster was verhinderd. fe ruim halfnegen heette de voor zitter, den heer S. Abrahamsz, lid van den Gemeenteraad van Amsterdam welkom, die in plaats van den heer Koster optrad. De heer Abrahamsz het woord ne mende, begon inet op te merken, dat de Fransche Revolutie 'n grootc vrij heid heeft gebracht. Door de ontwik keling der industrie is de klove tus- schen patroon en arbeider stoods grooter geworden. De Soc. democra ten stelden zich voornamelijk als voorvechters van de arbeiders belan gen te weer. De Vrijliberalen daaren tegen bevorderden door hun vrij heidsleuze meer de belangen der maatschappelijk bevoorrechten. De Vrijz. dom. hebben zoowel legon de soc. dem. als tegen vrijliberalen be zwaren. Do heer Abrahamsz betoogde daar na dat de Vrijz.-demokraten van mee ning zijn, dat zij het zijn, die de ware dt-mocratie betrachten. Wat de splitsing der arbeiders in vakvereenigingen van verschillende politieke kleur aangaat, de heer A. betreurde dit, omdat daardoor hun kracht, tegenover den patroon ver deeld wordt. De overheid kan steun .geven aan de arbeiders, b.v. door instelling van scheidsgerechten, opneming van be palingen in belang dei' arbeiders in de liestekken, door het invoeren van soiciule wetten, verder toezicht op de woningen en een belasting naar draagkracht. Indirecte belastingen achten de Vrijz. demokraten uit den booze, omdat die het zwaarst druk ken op de nicnschen, die het minst kunnen missen, o.a. de accijnzen op suiker, zout, vleesch. De tariefwet zal dat nog verergeren. De successie belasting moet behoorlijk progressief zijn. Hetzelfde is het geval met Bedrijfs- en Vermogensbelasting. De Personee- lebelasting moet zoo gewijzigd wor den, dat de minde'rdraagkrachtigen 'n geringer aandeel in deze belasting zullen dragen. Het lager onderwijs moet naar den aanleg der leerlingen geschikt zijn, dus ook openstelling der hoogere on derwijsinrichtingen voor weinig- of on vermogenden. Het Lager Onderwijs dient gevolgd te worden door herhalings-onderwijs. Voorts willen de Vrijz.-democraten alg rneenkiesreclit voor vrouwen en inaniien, maar zij zijn tegen dames kiesrecht. Thans den politieken toestand be sprekende, zeide de heer Abrahamsz, dat op dit oogenblik weinig te ver wachten is voor de democratie. Hij wees daarbij op het feit van de ver schuiving van do behandeling der •Bakkerswet, welke behandeling de 'Rechterzijde, volgens spr. niet wil, daar men dan gevaar loopt, dat er een splitsing komt in de partijen. Vóór men de sociale wetten in behan deling zal nemen, moot eerst naar de middelen worden omgezien, om do meerdere kosten te dekken, maar tocii droef men het Bouwwetje ten bate der bijzondere scholen door, ofschoon men voor de kosten daarvan de middelen had aangewezen. Ue Tariefwet heette spr. een ramp voor 't land. Wat de komende Kamer' verkiezing betreft, waarschuwde de heer Abrahamsz voor versnippering vun krachten. Anders worden de de mocratisch gezinden doodgedrukt tiis- schen rood on zwart. Maar persoonlijk meende spr. toch, dat het niet mogelijk zou zijn, de vrij liberalen mee te krijgen. Een combi natie van vrijz.-demokraten en Unie- liberalen achtte de heer A. wel moge lijk. Maar liever had spr. dat de lin kerzijde in de minderheid bleef, dan da. de meerderheid verkregen zou worden door ten samengaan met de vrij-liberalen, daar men dan toch on een igheid zal krijgenbij de eerste sociale wet, die voorgesteld wordt. Ju de pauze deelde dc voorzitter me de, .dat do vacature Van den Berg. wegens den zomer, niet voor Septem ber zal vervuld worden; voorts, dat ter inleiding \an de verkiezingen in 1913 van September lot Juni openba re voordrachten zullen gehouden wor den. Na de pauze maakten eenige jonge lui' van de gelegenheid gebruik, die gegeven werd, yin vragen te stellen, die door den heer Abrahamsz beant woord werden. DE VACATURE-FERF IN GEDEPU TEERDE STATEN. Het Hbld. vermeldde dat een aantal vrijzinnige Statenleden hadden beslo ten, te zullen bevorderen, dat de vaca- ture-Ferf in het college van Ged. Sta ten van Noord-Holland werd bezet dour den heer Th. M. Ketelaar. De Tel. kan dit bericht bevestigen en er het volgende aan toevoegen: Er was op die vergadering van vrij zinnige Statenleden een vrij groolo opkomst. Van vrijz.-democratische zijde werd J onmiddellijk de candidatuur-Ketelaar voor het front gebracht. Eenige libera le leden kwamen daarentegen met de caudidatuur van jhr. mr. J. W. G. 13o- reel van Hogelanden, burgemeester van en Statenlid voor Haarlem. Bij de daarop gevolgde stemming, verkreeg de heer Ketelaar een vrij groote meerderheid. De toen aanwezige,Statenleden zul- i leu nu haar best doen om ook de af wezige vrijzinnige loden te bewegen op 7 Mei a.s. hun stem uit te brengen opden heer Ketelaar. Waarschijnlijk zullen de rechtsche Statenleden andermaal met prof. Fa- bi us uitkomen en de soc.-dem. even eens met een eigen caudidaat. CASSATIE. N. M., moikverkooper te Haarlem is in cassatie gekomen tegen het von- uis der Arr.-Rechtbank alhier, waar bij hij in hooger beroep is veroordeeld ter zake van het te Haarlem als melk- verkooper melk vervoeren, die on deugdelijk in samenstelling is. NATIONAAL CONCOURS TE ZAANDAM. Het uitvoerend comité van het groot nationaal concours van harmonie- en fanfarecorpsen, te houden op 7 en 14 Juli a.s., en uitgeschreven ter herinne ring aan het 10-jarig bestaan van Zaandamsch Fanfarecorps „Excelsior" directeur de heer G. Brouwer bericht, dat 38 gezelschappen, aan 't concours zullen deelnemen. In de afdeelung Fanfare komen o.a. uil: Arion, te Wijk aan Zee, Onderlin ge Oefening, te Uitgeest en Schotensch Fanfarecorps, te Schoten. In de afdeeling Harmonie o.a. Lau rens Jansz. Coster te Haarlem, Duin klank te Velseroord, en Crescendo, te Haarlem. Overplaatsing. De 2e luitenant-kwarliermeester P. W. Groot van het 3e Bat. 10 reg. Inf. alhier, wordt op 1 Mei a.s. overge plaatst bij het 2o bat. 10e reg lnf. le den Helder, terwijl met ingang van dien datum dc 2e luitenant kwartier meester F. Kamm van' het le Reg. Vetst.-Art. wordt overgeplaatst hij het Oo Gat. 10c reg. lnf. alhier. BELAS FINGK A NT OOR. Het Rijk heeft het gebouw op de Nieuw© Gracht, waar een deel der kuutoren gevestigd zijn, aangekoch; Die ambtenaren behouden er dus nunne aangename kantoren. Maar hun collega s in de Kleine Houtstraat moeten, schijnt het, maar blijven huizen in eon totaal onvol doend lokaal. Waarom zorgt het Rijk ook niet, voor hen? Telkens hoort .nen van plannen, maar tot uitvoering komt het niet. De aankoop van 't huis op de Nieu we Gracht is een goede gelegenheid om nu ook de ami»-.' a en uit de Kleine Houtstraat behooriijk te huis vesten. In den tuin achter het aangekochte i.isréie1 ri rui ate genoeg voor een nieuw gebouw, alleen zullen een paar kleine huisjes in d< J'-dder*traat r-angekoent u-au worden en dan heeft hei Rijk, de mowlukhvid, die het loch niet a 11 ;j d verschuiven kan. opgelost en éen goed gebouw ge sticht, dat voor 't publiek evengoed gelegen is als de Kleine Houtstraat. De Bolwerken. Gisteren is een aanvang gemankt met het aanleggen eeuer nieuwe wul- beschoeiïng aan de Zuidzijde van den Kloppersingel. Om vijf uur nam de burgemeester, vergezeld van den tuin architect, den heer Springer, bij deze werken, evenals bij de andere ver nieuwingen aan de bolwerken, eens een kijkje. EEN HANDWAGEN TE WATER GERAAKT. Gisterenmorgen geraaide een hand wagen, doordat de jeugdige bcstuur- der liep om le kijken, in het S"aarnc tegenover de Kampervest. De bestuurder schrok niet weinig. Met vereerde krachten is de wagen weder op beter berijdbaar terrein ge bracht. Rubriek voor Vragen Oeabonncerden hebben het voorrecht, vrngen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, iu te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Grooto Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en xoo spoedig moeetijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermeiden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Hoe lang is de kortste weg van Haarlem naar Rotterdam? ANTWOORD. Bedoelt u den fiets- weg? Die gaat over Leiden, Zoeter- vvoudc, Zegwaard, Bcrkel en Roden rijs. De afstand is 'n uur of vijf fiet sen. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen of een brief, naar Amerika (North Dakotuj met «le „Titanic" ver loren gegaan is? ANTWOORD. Dat is best moge lijk. Maar het hangt af van den tijd van verzending. Informeer eens aan het postkantoor. VRAAG. Wie is de secretaris van d. Bond van Handels- en Kantoorbe dienden? ANTWOORD De secv. v. d- Bond v. H. en K. „Mercuriusis de hoer L. W. T.Nix en sec'r. v. d. afd. Haar lem v. d. Bond v. H. K. is de heei Reinalda, l'etterodestraat 35. VRAAG. Wanneer wordt te Dordrecht do Holland—België wed strijd gespeeld? ANTWOORD. Deze wedstrijd wordt Zondag te Dordrecht gespeeld. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. De vcreenigüig „Bloein&ndnal Voor» uit" heeft con Gids voor Bloemcndaal uitgegeven, bevattende eon beschrij ving van d© bezienswaardigheden. Eenige foto's versieren het aardige boekje. Stofiiestrijding. Gistermorgen is men begonnen met de teei besproeiing van de hoofdwe gen. Men denkt dat dezen zomer driemaal te doen. Verleden jaar, toen men Iaat begon, is tweemalen ge sproeid. VELSEN. Niet St. Cecilia-lnteruos uit Haar lem ,maar het kwartet van dien naam uit Velsen doet mede aan den kwar tctwedstrijd te Baam. ZAND VOORT. De zaak van de Zandvoortschi doktoren, onlangs voor het Kanton gerecht behandeld, zal nu op 9 Mei a.s. aan het oordeel der Ilaarlemsche Rechtbank worden onderworpen. HAARLEM M E HM EER. GRASGEWASVERPACHTING. Ten overstaan van Notaris Hein si us werd gisteren in Hotel De Beurs le Hoofddorp door Dijkgraaf enHcem- raden van den Haarlemmermeerpol der openbaar verpacht: Hat grasge was van de bermen der wegen in bo- vengenoomden polder gedurende 1912. De verpachting geschiedde in 92 perceelen, waarvan de totale op brengst was f 6877.Over het algemeen werden er flinke prijzen besteed. PUBLIEKE VEILING. Door Notaris Veenstra te Oude- Wetering werd in Café Adegcest tf Burgerveen in deze gemeente publiek geveild; Een burgerhuis, bewoond door drie gezinnen, groote schuur, erf en grond ter gezamenlijke grootte van 14 Are, gelegen aan den Ringdijk bij Burgerveen. Gekocht door P. Mokkestorm te Rijn sater woude voor f 1640. SCHOTEN. Vischwedstrijd. Zondag i.l. hield de vischclub ,,D{ Morgenstond", te Schoten, een on rterlingeu vischwedstrijd op witvisch in de Ringvaart, wnarbtj 238 stuks werden gevangen van des morgens 6 uur tot half tien. De 1ste prijs werd gewonnc-n door den heer J. Steenken, de 2de prijs door A L. Geguiere. de 3de priis door A. Vierhout en de 4de prijs door J. van Ek Dc prijzen bestonden ui! visr'i-ar'li- kelen en werden na afloop van den wedstrijd ten huize van den lieer A. Tabel, Lotterstraat 45, waar de visch club haar zetel heeft, uitgereikt. Daarna bleef men nog gezellig een uurtje bij elkander. Burgerlijke Stand SCHOTEN. GETROUWD: C. F. Nupoort en C. B. van Nes. D. van Keulen en A. M. H. van Dijk. BEVALLEN: M. Voorvelat—Witsiers, z. G. Nieboer—Schotten, z. J. van den Broeke—Huisman, z. A. Noordhof —Bijster, z. T. Mensink—dc Boer, z. J. van den N'ouwlandLoerak ker z. J. van der Voornvan Leeu wen d. Z. van Veende Vendt, z. B. de NieuweJansen, z. J. Jansen—van Os, d. S. Bouwman— Soellaart' z. BËNNEROEK. Getrouwd A. J. van der Linden ©n M. J v. Honschooteu. men Koprili, die nu in het Witte Huis bekend was als giftmenger, vrij heen zou laten gaan. Terwijl het. als ik zei dat ik ontsnapt was, een goede reden zou zijn om mij niet te laten terugkeeren. De Griekin^ mijn meesteres, die medelijden had met mijn lijden, \ond het middel om te zorgen, dat ik hel nieuws aan mijn meester kon over brengen. zei ik, na even geaarzeld te hebben. Jouw lijden, hond! Wat geef ik om jouw lijden zei hij met donde rende stem, mijn aarzeling opmer kend. Hoe kon zij dat doen. nadat zij wisten wat jij gedaan hadt Myiord weet, dat zij den Ameri kaan geheel in haar macht heeft, en hij is daar heer en meester. Is dut de waarheid Pas op, als je mij zoekt te bedriegen, Hatndi, riep li ij weer op zijn strengsten toon. Uw dienaar is niets in de han den van zijn meester. Bij den baard van den Profeet, het was zooals ik zeg: cu de Griekiu beval mij. met de bevelen van mijn meester terug te komen en de oude Lelia staat op wacht om mij weer in te laten. Lelia, Lelia, wie is Lelia ik spreek alleen over haar met den naam, dien zij draagt in het huis waar zij op bevel van mijn meester verblijf houdt. Ik had mijn antwoord gauw klaar, maar het was duidelijk, dat ik een leelijke domheid had begaan. Wie bedoel je vroeg hij, op denzelfden woedenden toon. De toorn van mijn meester en het pak slaag hebben de herinnering van haar naam doen verdwijnen, antwoordde ik, mijzelf verwenschend over den -evaarlijken flater. Den naam van je vrouw verge ten Och, kom Wat moet jij geloden hebben, arme Harndi. Het is onmogelijk een indruk te geven van de fijne listigheid, waar mee dit gezegd werd, of van de bctee- kenis van den kouden. wreeden glim lach, die deze woorden vergezelde. Wat hij dacht, weet ik niet; maar wat hij van plan was te doen, zou ik heel apoodig weten. Dus ben jc werkelijk ziek? Het gelaat en de sympathie van mijn meester hebben mij kracht ge geven. Ik kan terugkeeren en doen, wat hij van mij verlangt. Dat is juist wat je niet doen zult, mompelde hij ter zijde in liet Fransen en voegde er toen luid in het Turksch op een toon van medelij den hij Je bent te ziek om daar eenig nut te kunnen doen. Je hebt rust verdiend en zult ze hebben. Mijn bloed scheen te verstijven, toen ik dit hoorde. Ik begreep, dat dit eerstens een gevangenis beteeken- de en waarschijnlijk iets ergers, dat er op volgde. Zooals mijn meester verlangt, antwoordde ik onderworpen, al mijn scherpzinnigheid te hulp roepend om uit deze moeilijkheid te komen en mij bewust, dat zijn scherpe, wreede oogen aandachtig op mij gevestigd waren. Met volgend oogenblik zou waar schijnlijk dat deel van mijn lol beslist worden, maar toen gebeurde er iets anders. Eon boodschapper kwam bin nen, overhandigde Maraboukh een papier en bleef staan, terwijl het door zijn meester gelezen werd. l)e Pasha liet niets blijken terwijl hij las. behalve dat hii mij één oogen blik plotseling aankeek en mij snapte, terwijl ik hem angstig aanstaarde. Toen glimlachte hij weer, onheil spellend als te voren en zond den die naar weg. Weet ie wat dit is? vroeg hij, liet papier in de hoogte houdend, op kaliuen toon, maar met strenge en dreigende oogen. Hoe kan uw dienaar de zaken van zijn meester kennen? Toch zou je het hebben kunnen herkennen, jij man van trouw en waarheid, want het is je eigen brief. Mijn geheele lichaam scheen op T t oogenblik te kloppen, steeds sneller en sneller, en met inspanning van alle krachten ging ik naar de tafel nis om den brief van naderbij te bekij ken. Het moet de brief zijn, dien ik aan mijn meester schreef voordat ;k wist zelf te kunnen komen. Ongetwijfeld is die liet, Hamdi hi; is zeker wat blijven liggen, zei Lij, met iets duivelachtig listigs in zijn maniei van doen en hij zweeg, nis wilde hij genieten van den vat, dien hij voor mij zou uitzetten, ter wijl hij over don brief heen naar mij keek. Herhaal nu, wat je in dezen biief aan nigeschreven hebt. Ik was natuurlijk verslagen vol komen au bout de mon In tin en in den valen ei bleef mij niets anders over dan geweld te gebruiken al een laatste hoop om te entsnappen. 7t-ker een zwakke hoop, in aanmerking ge nomen waar ik was, ik sloot mijn hand, die door de caftan verborgen was, oin mijn revol ver, en haalde haar, terwijl ik een onderdanige buiging maakte, te voor schijn. Kom, zei hij, op toegevenden toon, met mij spelende als een kat met een muis. Dat is niet moeilijk voor je, Hamdi. Ik heb al gezegd, dat mijn ge heugen mi» iu den steek heeft gela ten, antwoordde ik, terwijl ik in mijn verwarring mijn bloemrijke ma nier van spreken liet varen. Dc verandering in mijn manier van spreken ontsnapte hem niet; niets ontsnapte hem in deze enkele oogen- blikkr van spanning. Dan zal ik wel een middel vinden Dat oogenblik koos ik, om mijn rol niet langer vol te houden. Stop, riep ik in het Fransch uit. Eén woord, één tecken, één beweging, en u is een doode. Ik heb n irt mijn macht, en ik liet den loop van dc revolver tusschen de plooien van de caftan uit kijken. Ik durfde geen openliik teeken vn geweld te laten zien, uit vees, dat de doofstommen achter mij het zouden zien en o»> mi, toe zouden komen loo- Zijn zelfhcheersching was prachtig. Geen teeken zelfs aan voorbijgaande verbazing ontsnapte hem, maar luj hield den brief nog als te voren in zijn vingers en geen beven verried iets angstigs. Om rechtvaardig te zijn moet ik hier meedeelen, dat hij geen lafaard was. Hij wist tioe de dood in dit oogenblik voor hem nabij was, maar hij was even kalm. bedaard en zichzelve meester, als bij het begin van dit vreemde gesprek. Dit alles is heel interessant, zei hij, na een pauze langzaam. Wie is u Ik ben de secretaris van Mr. Grant Mervyn Ormesby. Eu ben als spion in mijn huis komen. Met het plan we.r te veria» ten, antwoordde ik. Pardon. Mr. Ormesby, maai nu vergist u zich. U zal alleen op m ii n tijd en met. m ij n toestemming dit huis weer verlaten. U is r i le gevaar- tijk. Als u een vinger h- v *rgt, om mij in hechtenis te nemen, ceef ik vuur. hij zweeg een oogenblik, mij nein- z^nd en strak aankijkend, den toe stand oveiwegend, en s'hudde toen lanczerm zijn hoofd. Neen. dat dort u niet, ant woordde hij met z.\'n kwq. danrdigen glimlach. Als u mij 'OU dooden, dan zouden mijn bedienden u vieren- deelen, of u wegens moord aankla- gen. Iu elk geval 7.al u machteloos zijn om het kwaad te doen, dat u zich in het' hoofd heeft gehaald. Daarom noodig ik u uit te vuren, en als u over een minuut niet vuurt, zal ik u aan de zorg van mijn dienaren toe vertrouwen. En met groote kalmte en moed nam hij zi;n horloge uit zijn zak, keek er op en wendde zich toen toi mij, mij recht iu de oogen kijkend, als daagde hij mij uit te vuren. (Wordt vervolgd). Het voedingsmiddel hetwelk niet duurder geworden is, is Quaker Oats. Geen ander voedsel is zoo smakelijk, zoo voed zaam en zoo voordeelig in het gebruik. Neemt eens een proef gedurende 30 dagen en ge zult bemerken hoe versterkend het voor Uw huisgezin is en hoe r gering de kosten Uwer huishouding zijn. Quaker Oats wordt alleen in pakken verkocht om het voor verontreiniging door vuil en stof van de straat te vrijwaren.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6