IE BLOEM IN KNOP NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang, No. 8849 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VBIJDAG 26 APRIL 1912 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERT ENTIËN: vnnr per dr,e maanden: Van 1—5 reêe,s 50 cts-j iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement voor mariem ï.zu 4&r(tr§Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames30Cent per reeeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bii Abonnement aanzienlijk rabat. P g gemeente). i.ju AdvertentiCn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels. 25 Cts. per olaatslne: Franco per post door Nederland„1.65 50 Cis. voor 3 plaatsingln a contant. 6 P P™<™6. Alzonderliike nummers0.02H V X r> j j Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37y, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommonaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM.Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACIIT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Onze Roman-Bihllotheek. Verschenen 5s No. 3: door RHODA BROUGHTON. Geahonneerden karnnen het Wferk, dat keurig is uitge voerd en 275 bSadziJden telt, aan ons Bureau, Groote Houtstraat 53, afhellen tegen betaling van Zó cent vooreen ingenaaid en 45 cent voor oen gebonden exemplaar. De Administratie. AGENDA ZATERDAG 27 APB1L. Geb. St. Bavo, Smedcstr. 23: Iluis- vïii ttlnfoonstelling. Brongebouw: Uitvoering der Too- oeelver. V. Z. O. S., 8 uur. BI. Kruis, O. Groenm.: Vergadering afd. Haarlem, Ned. Veg. Bond, 8' uur. Soc. Vereeniging: Uitvoering Mü- siekver. II. IJ. S. M. personeel Crescen do. 8 uur. Schouwburg: Feestelijke bijeen komst Gysbert Japicx. Haarlemmerliede c.A.: Gemeente raadsvergadering, voorm. 10 uur. Stadsnieuws OmOnsHeen. In het Tweede Blad van dit num mer iaden onze lezers een artikel „Rechts houden" (II), in do rubriek Om Ons Ileen. DE WERKZAAMHEDEN AAN DEN ZIJLSINGEL AANGEVANGEN. Hedenmorgen namen wij eens een kijkje bij de werkzaamheden van de nieuwe brug over den Zijlsingel. De heimaeliine was reeds ter plaatse, nog niet in werking, de Directiekeet is opgesteld, het terrein aan weers zijden met eene schutting afgezet, kortom de voorbereidende maatrege len zijn geschied en het werk kan weldra een aanvang nemen. De boomen in den omtrek zijn ge veld', slechts een gedeelte van liet mooie boschje aan den waterkant blijft over. 't Is wel jammer, maar het natuurschoon moet voor het ver keer wijken. Dat is nu eenmaal niet anders. BOTSING TUSSCHEN EEN ATAX EN EEN RIJWIEL. J. v. d. V. van Santpoort peddelde Woensdagochtend: omstreeks 11 3/4 uur lustig de Zijlbrug op, toen onver wacht een Atax van tegenovergestel de richting kwam. Hoewel de man best kon passeeren, weid. hij zenuwachtig verloor de macht over zijn stuur en liet gevolg was dat hij zelf gelukkig aan den an deren kant, doch het rijwiel precies onder de Atax terecht kwam. Met een deerlijk gehavende fiets kon v. d. V. zijn reis vervolgen. Ja, ja, die zenuwen weten wat. VEREENIGING KINDERZORG. De vereeniging Kinderzorg in de classis van Haarlem hdeld Donderdag avond hare algemeene ledenvergade ring, welke zeer slecht bezocht was. Behalve het bestuur waren slechts afgevaardigden der gemeenten IJmui- den en Santpoort aanwezig. Uit de verslagen bleek, dat de ver eeniging haar eerste drie voogdijkin deren uit de gemeente Haarlemmer liede en Spaarnwoude ontving, twee meisjes en één jongen. De meisjes werden geplaatst resp. in de ziekeninrichting „Eudokïa" te Rotterdam en in eene stichting te Zetten, en de jongen bij een particu lier te Heemskerk. Voorzitter dezer vereeniging is Ds. FL W. Creutzberg, predikant te IJmui- den. Secretaris Ds. W. Bax Jr. te Santpoort en Penningmeester onze stadgenoot de heer Andries J. Win- .kler., „GYSBERT JAPICX". De Friescbe vereeniging Gysbert Japicx houdt Zaterdagavond een fees telijke bijeenkomst in den Schouw burg. Opgevoerd worden „Keapman Rouke" van J. v. d. Steegh en „Sa konimc de slynders to pas!" van K. Aartsma Tz. DE GROOTE KLOK WEER IN ORDE. Haarlem is gered! De St. Bavo-klok liep hedenmorgen weer en menige Haarlemmer regelde verheugd z'n horloge naar deze Haarlemsche tijd- aanvoerster. Geen openluchtmeeting. Op het verzoek van het Hoofdbe stuur der Ned. Ver. tot afsch. van al coholische dranken gedaan aan de Noord-Holl. Prop. Commissie, om hier ter gelegenheid van de jaarvergade ring, in Juni alhier te houden, tevens een openluchtmeeting te beleggen, is door laatstgenoemde commissie afwij zend beschikt. „DE VIOLIERS". De Violiers blijft in geheel Neder land en ook in Haarlem volle za len trekken. Op Woensdag 1 Mei gaat hier de zesde opvoering. Dit is dan de 113e maal reeds, dat bet ge zelschap van Royaards dit tooneel- werk voor 't voetlicht brengt. Gev. Voorwerpen: Terug te bekomen bij: J. Geilvoet, Zoetestraat 37, een hond. J. Sleper, 2de Vooruitgangstr. 12, een waaier, Covers, Tyboutstraat 2 rood, een leesboek. J. v. Kampen, Olieslagerslaan 2, een portemonnaie met. inhoud. A. Kaan, Spaarnwouderstraat 72, een hoedenschuier. C. Silvis, Gr. Heiligland 43, een ko peren sleutel. B. W. Vallenduk, Asterstr. 3, een vrouwenlijfjo. H. G. Seihorst, Camphuysstraat 4, een broche. H. Burger, Anlhoniestr. 53 zw., een wandelstok. C. Witlou, Amsterdamstr. 3 zwart een bankbiljet. M. Blom, Voortingstr. 36, een hon denketting. H. Hagedoorn, Da Costastraat 24, in portemonnaie met inhoud. H. Spook, L. Molenstr. 7 een porte- ionnaie met inhoud. A. Kleisler, Geweerstraat 41, een boxhond, T. Broers, Nassaulaan 34 e, eenige sponzen. DIACONIE. Diakenen der Ncderd. Hervormde gemeente zenden een ïnschrijvingsbil- jet rond ten behoeve der Diaconie-ar- meu en vragen de aandacht voor eeni ge ciifers hunner belangrijke admini stratie. In 1911 werden door de Ned. Her vormde Diaconie ondersteund: 438 ge zinnen met te samen 876 personen, waarvan doorloopend 581 personen, meest weduwen met en zonder kinde ren en lieden boven 60 jaar en 205 personen tüdelijk, aan wie werd uit gereikt: In geld voor een bedrag van 11791.89. In natuva (brood, dekens en bedde- goed, hemden, brandstoffen) f 6229.17.5 De uilgaaf voor geneeskundigen on derstand bedroeg f 1389.08 1/2. Aan toelage voor diaconiehuis voor de verzorgincr der oude Reden 5054.69. Aan toelage bestedelingen in gestich ten 534.25. Aan gelegateerde uitkeeringen 1345.90. Aan salarissen, loopwerk, schrijfbe hoeften, drukloon, assurantiën, enz., 1766.47. Mot het nadeel ig saldo der vorige rekening 41.87 1/2 was het to taal der uitgaven I 28888.56, dat der ontvangsten 28918.50 1/2, zoodat de rekening over 1911 sloot met een voor deelig saldo van 29.94 1/2. Bij de be- oordeeling van dit saldo ad 29.94 1/2 dient opgemerkt, dat bijzondere gif ten in den aanvang van 1911 ingeko men, Diakenen niet alleen in slaat stelden de bedeelingen uit te breiden zoodat deze thans iederen Donder dag olaats vinden, maar bovendien de rekening bij uitzondering met een klein voordel i" saldo sloot. Waar Diakenen dus weder hebben te wijzen op hoogere uitgaven (1911 toont vergeleken bij 1910 eene verhoo- ging aan van ruim 2000) en de ont vangsten helaas niet ieder jaar in ge lijke verhouding staan, rekenen zij bij vernieuwing op den weldadigheidszin, opdat het hun mogelijk zij de nieuwe regeling waarvoor de armen zeker zullen dankbaar zijn met succes te kunnen blijven doorvoeren. Wii vestigen de aandacht op deze leiten, om onze lezers er toe te be wogen, de circulaire flink in te vullen. „ONDERLING GENOEGEN". Deze vereeniging geeft 4 Mei in den Schouwburg een uitvoering met bal met medewerking van een strijkkwar tet en Mej. M.H. v.d, Burgt (Piano. MüNCHENER-KüNSTLER- CABARET. Over 't muzikale gedeelte van de voorstelling van het Münchener Künstlér Cabaret (zie ook onder too nvel het verslag van den heer Schuil) schrijft onze medewerker voor muziek nog Wat hét muzikale gedeelte betreft, moet ik het allereerst melding maken van Jozef liauscliulz' voordrachten meest of allemaal zeer geslaagde com posities van Oscar JasCha en 'zoo kos telijk voorgedragen, dat de aanwezi gen nog lang eon vroolijke 'herinne ring zullen bewaren, o. a. aan „Die Ungetreue" en vooral aan „Prin- zessleins Namenstag". Ook in eenige duetten met Dina Dietrich toonde de „Chansonnier" groote muzikaliteit en hoogst karaktervolle voordracht Een bekoorlijk nummer van 't pro gramma vormden ook de „Altdeut- sche Volkeliedcr im" Costum der Zeit" door Dina Dietrich. Zooals zij aan de wieg dat bekende liedje „Schlaf mein Prinzchen schlaf ein" zat te zingen wel, daar was poëzie in en lieflijke bekoring voor oog en oor. Mizzle Dressel maakte zich verdien stelijk door ons te doen hooren, hoe de Baynsche Soldaten onder het mar- cheeren hunne liefst sentimenteele liederen zingen. Nu, de liederen zelf mogan al van waf. beter gehalte zijn dein ons' gemiddeld straatlied, de voordrachtswijze toonde sterke fami lietrekken met wat wii ld er wel eeus te hooren krijgen, als op een laten avond na, sluit imgsuu.r een paar Jantjes elkaar hun diep ontroerend „Adieu wij moeten elkander g-roe- ten" staan toe te brullen. In zooverre dus tout om me chez nous maar toch wed ik, dat men, zelfs dit laatste mooie lied, honderd-maal Liever door Mi'zzi Dressel zou 2ien eu hooren voordragen, dan door een van onze bovenbedoelde dwarsstraatnachtega len. Want als twee hetzelfde doen is het daarom nog niet hetzelfde. PHILIP LOOTS. DRANKBF.STRIJDING. Donderdagavond hield de afdeeling Haarlem van de Nat. Chr. Geheel-i Onth. Vereeniging hare maandelijk- sche algemeene ledenvergadering. De bijeenkomst, geleid door ds. A. J. Mon- ti.jn, was zoo druk bezocht dat het' vergaderlokaal bijna te klein was. Aangenomen en voorgesteld werden weder 37 nieuwe leden en aangeslote nen. Van Mej. Ouddolf, die naar Ame rika vertrekt en zeer veel gedaan heeft voor de drankbestrijding en de ze vereeniging, werd door den voorzit ter op hartelijke wijze afscheid geno men. 1-laar werd namens de vergade ring een souvenir, als bewijs van sympathie, aangeboden. Wegens het voornemen om een bond te stichten van politic-mannen, die .geheelonthou ders zon, zal een onderzoek te dezer; slede worden ingesteld onder de agen ten van politie Uitvoerig werd bespro ken de m ons blad reeds vermelde „Vang-uw-kameraad",-methode, die in Engeland haar oorsprong vond. In gevoerd zullen worden witte en blau we kaarten. De witte zullen bij lezin gen en openbare vergaderingen ter toeken ing aan alle aanwezigen wor- i den uitgereikt, de blauwe, die ieder vier plaatsen voor in te vullen namen bevatten,, worden rondgedeeld aan le den, die zich beschikbaar stellen om menschcn daar op „te vangen", m. a. j w. hen te doen teekenen voor dc ont- houding. De 9-urige winkelsluiting werd wegens het late urn- uitgesteld, doch.er werd op gewezen dat de ver- gadering volstrekt niet meegaat met j de eenzijdige meening, als zou de vroege sluiting het drankgebruik be- j vorderen. Juist blijkt uit de practijk dat dit vermindert, naarmate de inonscli meer rust heeft en tijd voor ontspanning. Een gejaagd en te veel inspannend leven is ceh bondgenoot der drankflescli. Ook werd nog sym- palhio betuigd met het voornemen om het gemeentebestuur te verzoeken hei venten en schreeuwen on Zondag te gen te gaan, waarna de vergadering werd gesloten, na afdoening van eeni ge huishoudelijke zaken. EENE NIEUWE ZAAK. Haarlem's hoofdstraat is weder eene nieuwe, prachtige zaak rijker gewor den. In perceel Groote Houtstraat 35 heeft de heer L. Holzhaus, die reeds 30 jaren in Amsterdam, waar 2 za ken zijn, gevestigd is en ook in Utrecht reeds een filiaal heeft, een magazijn geopend in fijne en solide lederwaren, en reisartikelen. Keurig en fijn zijn de bijvoegelijke naamwoorden, welke op dez© zaak met recht va.n toepassing zijn. Keurig is de ivinkeL waar vroeger de corsettenzaak van den heer Mathot gevestigd was, ingericht; lijn, super fijn, zijn de artikelen, aldaar in de vitrin'e en andere winkelkasten, met smaak geëtaleerd. En welk eeneverscheidenheid] Zoo b.v. damesportemonnaies, in het, mooiste, fijnste leder, 200 ver schillende soorten; heerenportemon- naies in 175 verschillende modellen; portefeuilles in 140 verscheidenheden, müziektasschen, sigarenkokers; kof- kerö met inrichtingen van f 25 tot eene waarde van f200 toe, brocaattasscben, prachtige byou-doozen in echt kalfs leer, nagel-garnituren, verschillende soorten lijstjes enz, enz. te veel om op te noemen. En dan nog, damestasctrjesl Snoezig, fijn, niet minder dan 700 verschillende soorten. De heer Holzhaus is daarin specia liteit, en dat zullen de dames bepaald toegeven, die heden en volgende da gen in 'deze nieuwe zaak eens een- kijkje gaan nemen. Zij kuiuien er haar hart aan al dat fijns ophalen, aan liet lijnste wat op liet gebied van lederwaren verkrijg baar is. Des avonds is de winkel electrisch ar licht en zal de vitrine met haar prachtige artikelen, door een 30-tal electrisclie lampjes beschenen, onge twijfeld: een zeer goeden indruk mn ken. R. K. KIESVEREENINGING.. De R. K. Kiesvereeniging vergader de Donderdagavond in het gebouw St. Bavo. In deze vegadering werd het ver slag der propaganda-club uitgebracht Tot afgevaardigde voor den bond van R. 14. Kiesvereenigingen in Nederland werd benoemd de heer W. v. Liemt; Jgevaardig'den voor den Prov. Boud van R. 14. Kiesvereenigingen in Noord-Holland werden dezelfde 5 heeren als verleden jaar benoemd. Na de behandeling van den be schrijvingsbrief van den Alg. Bond, werd tot bestuurslid in de plaats van den heer J. W. Griindemann, die be dankt had, gekozen de heer G. J. Braakhuis. STUKKEN VAN DEN RAAD. DE FONTEIN IN DEN HOUT. Nadat in de raadsvergadering van 29 Maart 1911 was verworpen het voorstel van B. en W. betreffende het aanbrengen van verbeteringen in den aanleg van wegen en plantsoenen in de omgeving van de (oude) fontein aan het einde van de Dreef, alsmede betreffende eene aanbieding van de Vereeniging tot verfraaiing van Haar lem en omliggende gemeenten en tot bevordering van net vreemdelingen verkeer tot hst op hare kosten doen herstellen van die fontein, werd door Oen voorzitter medegedeeld, dat B. en W. zich in betrekking zouden stellen met genoemde vereeniging en daarna nadere plannen aan het oordeel van den Raad zouden onderwerpen. Aan die toezegging is gevolg ge geven. B. en W. hebben aan genoemde vereeniging kenbaar gemaakt de be zwaren, bij den gemeentelijken des kundige bestaande tegen het behoud van een fontein aan het einde van de Dreef. B. en W verzochten daarbij te mogen vernemen, hoe die vereeniging zich voorstelde aan die bezwaren te gemoet te komen. Eene oplossing van die vraag is niet kunnen worden verkregen. Inmiddels was het denkbeeld opge komen, om over te gaan tot vergroo- ting van de fontein vóór het Paviljoen „Welgelegen". Deze fontein maakte, zoo schrijven B. cn W. toen zij binnen de beperkte grenzen van liet terrein der bloemententoonstelling was opgesloten, een zeer goeden in druk. Evenwel kan niet worden ont kend, dat zij, nu het gebied, waarbin nen zij is aangebracht, aan alle zij den is verwijd, wat hare afmetingen en haar straalyermogen betreft, niet in overeenstemming is met bare om geving. Verwezenlijking van genoemd denk beeld zou een vrij belangrijke uitgaaf eischen. Het bestuur van de vereeniging, ge polst over de vraag, of die vereeni ging, indien de fontein aan het einde van de Dreef niet kan worden behou den, bereid zoude zijn de voor de ver betering van die fontein bestemde gel den te bestemmen tot eene bijdrage voor de verfraaiing van de fontein vóór het. Paviljoen „Welgelegen", heeft die vraag ontkennend beant woord. Onder deze omstandigheden meenen B. en W. zich te moeten beperken tot het voorstel, om hen te machtigen, de oude fontein te doen wegruimen, en om de gelden beschikbaar te stellen, die blijkens hun voorstel d.d. 9 Fe bruari 1911 vereischt zijn, om de om geving van die fontein in eenen be hoorlijken staat te brengen. BILJARTEN. De biljartclub „Haarlem" die flink vooruitgaat en reeds 34 leden telt heeft in deze maand een ouder lingen handicap-wedstrijd gehouden, waarvan we enkele dagen geleden reeds den uitslag vermeldden. Nu moesten evenwel nog de eere wedstrijden gespeeld worden. De eer ste partijen daarvoor hadden Dins dagavond in het café Metz in de Sme- destraat plaats. De uitslag was J. de Jager verliest met 95 car. tegen J de Vries 100 car. W, Bos f voorgift 45) verliest met 84 ir. tegen K. Donselaar 100 car. W. van Ommeren verliest met. 28 car. tegen J. Tulleken 100 car. L. Radsma (voorgift 30) verliest met 84 car. tegen K. Donselaar 100 car. J. Tulleken (voorgift 85) verliest met 84 car. tegen J. de Vries met 100 ear. Radsma had een vrije partij door het uiet öTikomen van E. Gubbi. In den beslissenden kamp moesten dus uitkomen de Imyen J. de Vries en K Donselaar. 't Ging nu om den lsten en 2den prijs. Deze eindwedstrijd is Donderdag avond onder veel belangstelling ge speeld. Ook nu weer in 't café Metz. waar de vereeniging „Haarlem" steeds de clubavonden beeft. Het bil jart is daar uitstekend en de ruimte ook heel geschikt. Er werden 500 caramboles, groot cadre, gespeeld. Een goede partij dus om de krachten te meten. liet was een spannende strijd tus- schen deze twee goede amateurs. De Vries liep het eerst zeer hard van sta- pel en had in 41 beurten reeds 252 punten bij elkaar gesloot..?n. Hij speelt wat men noemt „breed" spel, rekent niet. op overhouden. Zooals de ballen loopen is 't hem goed, als de caram bole gemaakt is, is hij tevreden, en gaat dan weer staan om den volgen- den stoot te wagen. Voor de toeschou- wers was veel moois te bewonderen. De Vries heeft kranige stukjes laten zien. Om met zulk „brééd" spel een serie van 29 te maken, dat wil keel wat zeggen. Velen zullen dit De Vries, toc-n hij nog aan de spoorbaan aan den Kruisweg-overgang stond, niet aangezien hebben Donselaar kreeg eerst in het geheel geen gelegenheid om zich in te spe len. De Vries had het spel in handen en hield dat ook voortoopig. Toen De Vries met de pauze 252 had, was het totaal van Donselaar 121. Na de pauze begon Donselaar, die ook een kranig biljarter is en meer op serie kan spelen, z'n krachten te too- nen. Langzaam begon hij in te loo pen. Was het verheelding, dat De Vries vermoeid werd 7 Winnen kon Donselanr niet meer. Het eind kwam met De Vries 500 en Donselaar 433 caramboles. Donselanr had on 't laatst nog een serie van 34 gemaakt. De Vries maakte de 500 in 98 beur ten, gemiddeld dus per stoot 51/10. Daar het bijna 1 vur was en vele prijswinners reeds den aftocht gebla zen hadden, werd besloten de uitrei- king der medailles voor dezen handi cap-wedstrijd te doen geschieden in den eerstv olgendén clubavond van j „Haarlem". OPENLUCHT-SAMENKOMST. Op de openlucht-samenkomst van vrijziiinig-godsdtenstigen te Hello op Hemelvaartsdag té houden, zal o. i m. als sprekc-r optreden ds. A. (1 Schade van Wcstrum te Haarlem, met het onderwerp „Laat de volkeren er kennen, dat zij mensehen zijn". Voorts treden als sprekers op de hee ren G. A. de Ridder uit Amsterdam, ds. W. F. J. v. d. Kieboom uit Bergen, ds. M. v. Leeuwen Pzn. uü Aarts- wond, dr. B. L. v. Albana uit Am sterdam en dr. J. Lindeboom uit Berkhout. Twee zangkoren zullen me- i dewerkan. BRANDJE IN DE SCHOOL VAN KUNSTNIJVERHEID. Donderdagmiddag omstreeks 4 uur ontdekte de knecht Steffers een begin van brand in de school van Kunstnij verheid. Een pukje waardelooze pa pieren was in brand geraakt. Hoe? Dat weet men nog niet Wel was er te voren lijm gekookt, maar dat kon de oorzaak moeilijk zijn, meende de directeur, die eerder dacht aan het achteloos wegwerpen van een lucifer, hoewel er een verbod bestaat, dat daar nimmer gerookt mag worden. Hoe het zij, een geluk mag het worden genoemd, dat genoemde Stof fers een en ander zoo vlug bemerkte. Daardoor was het hem mogelijk met behulp van een ander persoon en van een Minimax het brandje in zijn aan vang tc stuiten, waardoor erger is voorkomen. Instautanées. Vraaggesprek van den dag. OVER DE WONINGTELLING. Zooals wij gemeld hebben, zal bet Haar]. Arbeiders-secretariaat een woningtólling doen houden in onze .gemeente. Over het doel en de wijze van uitvoering hebben we een gesprek gehad met den hoor A. Nagtzaam, die dOT-C' zaak bij hot II. A. S. aanhangig maakte. al is het doel van deze telling der woningen hebben we gevraagd, om den aard der telling nog eens wat i-kouriger te doen bepalen. Wij willen daarmee aantoonen. antwoordde de heer Nagtzaain, wat wij wel al weten, maar precies in cij fer.; willen uitdrukken, dat er in Haarlem woningnood heerscht voor die menschen, ƒ1.75 tot ƒ3,75 onge veer huur kunnen betalen. Aan -die woningen is te Haarlem zulk eon groot gebrek, dat onlangs iemand, die ƒ3 kan verwonen, de heele stad ver geefs heeft doorzocht, om zulk een woning te vinden. Ten-slotte is hij achteraan in het Schoterkwartier ge komen. De tijd is voorbij, dat de men schen in krotten willen wonen. Waardoor komt het, dat die wo ningnood heerscht Dal komt door den duren grond en de ruimere oovatting der Uitbrei dingsplannen. Doordat er hoogere êiseiien werdén gesteld, als het ma ken van pleinen en breeders straten, gaat de bouwondernemer, om bet greiidverlies, dat daardoor veroor zaakt. wordt, de huizen duurder ma- kon 1-Iet gevolg is. dat de arbeider.' de stad worden uitgedreven. Daarvan is wel een teokeuend staal tje, dat van de 1400 vakvereenigirigslc- den, wier organisaties b" den Be- stuurdersbond zijn aangesloten ei 700 builen Haarlem wonen. En ho« zou aan dien woningnood tegemod zijn te komen? Alleen hierdoor, dat de gemeente arbeiderswoningen gaat bouwen en die huizen verhuurt tegen den prijs, dien de arbeiders betalen kunnen. Dus dan zou men aan de arbeiders, die toch al veel uitgaven vorderen, nog geld toe moeten geven, om hier te wonen? Ja, beaamde de heer Nagtzaain, dit zal wel moeten gebeuren. Maai men mag niet vergeten, dat men niet buiten Je arbeiders kan. En wanneer de menschen buiten de grenzen gaan wonen, loopt het met de omringende gemeenten op den duur toch spaak. Maar op welke manier zou de ge meente die huizen kunnen doen bou wen? Wel, zeide do heer Nagtzaain, wanneer de gemeente niet zelf bou wen wil, zou zij een subsidie kunnen geven, zoo dot de huur der te bouwen woningen door de arbeiders betaald kan worden. Maar de grond daarvoor? De gemeente heeft nog eenige ter reinen aan de Kleverlaan en zou ter rein kur.ncn aankoopen, b.v. achter de Leidschevaart. Voor ons, vervolgde de heer Nagt zaam, zit er nog een politieke kant aan deze kwestie, dat wil ik wel er kennen. Wanneer men de arbeiders naar buiten de stad laat gaan, komen hun stemmen bij de verkiezingen niet tot hun recht. Hier in Haarlem bv. gaan de arbeiders naar Schoten. Haarlem merliede en Heemstede. Bij de verkiezingen voor den Raad en de Kamer worden nu de stemmen der arbeiders versnipperd. Dit heeft bv. te Leipzig dit gevolg ge heid, dot de stad Leipzig, dié eerst een sociaal-democraat afvaardigde, omging. Die uitdrijving van dc arbei ders geschiedt in alle groote sieden. De Parijscbe gemeenteraad heeft daar om besloten honderd millioen gulden te besteden voor arbeiderswoningen. In Amsterdam stellen de sociaal de mocraten voor, om 2000 arbeiderswo ningen tc bouwen, Daar is in 10 jaar tijds de bevolking gestegen met 54000 inwoners, maar bet aantal ingezete nen buiten de singels steeg in dit tijd vak met 89000. Uil het centrum, binnen de Singels, zijn dus 35000 ingezetenen naar de buitenwijken gegaan. lin hou will u die telling in richten? Als de Meibetooging afgeloopen is, gaan honderd huisbezoekers er op uit, om de woningen te tellen en de Innen op te teekenen. Daarvoor hebben we zooveel moge lijk menschen gekozen, die zelf in de straten wonen. Zij tellen dan het aantal woningen op en het aantal leegstaande daarbij. Deskundigen ne men aan, dat er reeds woningnood bestaat, wanneer nog 4 pet. der wo ningen leeg staat- Hoe lang zal dtie telling duren? Die moet in een weck af loopen,

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1