|j LEDERWAREN. Gr. Houtstraat 35 bij de Anegang. een zaak In fijne en solide AMSTERDAM UTRECHT lagerstraat 188, hoek Eeiligeaweg. Kalverstraat 38. Zadelstraat 24. Onder hot Lof werd de Feestpredi katie uitgesproken door den Pater- Franciskaan Simplicimus van Breda uit het klooster te Woerden. Deze ving aan op te merken, dat de bétcekenis van dezen dag samen te vatten was in drie woorden: vreugde, dankbaarheid en hoogachting. Het be grip dezer woorden vertolkt, datgene, wat alle aanwezigen hier voor de Eer waarde Broeders van Barmhartigheid gevoelen. Hij gewaagde van de tegenwoordig heid van den Bisschop, den Rector en den Commissaris der Koningin, en toonde daarna aan, dat wat de Broe ders gedurende 25 jaren hebben ge daan, is het werk van Christelijke liefde, hetzelfde wat den Barmharti- gen Samaritaan aandrë'ef. Hierna zette de Eerw. Pater-Frah- ciskaner uiteen, dat de wereld is een complex van kracht en zwakte kracht van leeftijd, rijkdom, deugd, gezondheid; zwakte van ouderdom en jeugd, ondeugd, armoede. Kracht en zwakte hebben elkaar hoodig. Zonder kracht geen zwakte en zonder zwakte geen kracht. Maar toch staan kracht sn zwakte tegenover elkaar. En er zou alleen anarchie of slavernij mo gelijk jgjj», wanneer er. geen derde macht was. die tusschéo kracht en zwakte harmonie bracht en eenheid gaf in het geschapene. Wie is die sterke macht? De dood is machtig, maar machtiger is de liefde. De liefde is de grootste macht in de wereld. 7.ij brengt eenheid en harmonie tusschen het sterkere en zwakke. Hier viert men thans de triomfen der liefde. Hier heeft de liefde het zwakke de hand geboden. Hier heeft men de liefde zien overwinnen, omdat hier gedaan is het werk van Christus. Zijn Evangelie is helpende liefde. Wis dc hof de predikt, predikt den Christus. Duizenden roepen om hulp. Wie zal beter helpen, dan de liefde van Chris tus Daar is socialisme. Maar dat brengt tot hooger ontevredenheid. Het ruit op en zegt, den arme, wat hij hebben kan. Het doet den man do hand optie ff en togen hen, die hem brood geven Het socialisme vertien voudigt de ontevredenheid. Daar is de Phikyitropie. Die geeft goud, maar niet zichzelf. Brood geeft men ook aan een dier. De Christelijke Charitas nu geeft meer. Zij predikt berusting. God had rijkdom en gezondheid gegeven, maar Christus zelf, die alle rijkdom had, heeft de armste onder de arrpen willen worden. Wat God doet, is met een doel, daarin moet men berusten, want in de eeuwigheid zal dit wor den goed gemaakt. Te midden van den hevigen strijd tusschen kapitaal en arbeid, in het vre&selijko paupe risme onzer dagen, in de prachtige neutrale gasthuizen, waar men 6lechts een korte verpleging onder vond, uit het geheele fiasco der phi- lantropïe. gaat de kreet naar de lief de van Christus omhoog. Die liefde wordt hier nu 25 jaar beoefend. Die liefde is de beste apologie van h,et Christendom. Wanneer de priesters huD geloof moeten verdedigen, wijzen ei.1 op liet werk van de Broeders der Barmhartigheid en de Zusters der liefde. Die liefde is begonnen, voor 19 eeuwen geleden op Calvariën en wordt tot nu voortgezet. Zet u heer lijke, moeilijke, maar benijdenswaar dige taak voort met 't oog op 't kruis van Christus: de liefde is de gouden sleutel der Hemelpoort,aldus eindig de de Feestprediker. Daarna werden do plechtigheden van het H. Lof voortgezet, waarbij de Bisschop aan de aanwezigen zijn zegen verleende. Het Pontificaal Lof eindigde met het ..Halleluja". Hierop werd den Bisschop en den Commissaris der Koningin uitgeleide gedaan. De feestviering werd besloten met een samenzijn en een feestmaal der Broeders, waarbij de Bisschop aan zat. BILDERDIJK NA ZIJN UITWIJKING. Over dit onderwerp hield de-heer Sterck eeh voordracht voor de ver- eeniging „I-Iaerlem". De heer Joh. de Breuk, voorzitter dezer vereeniging, leidde den spreker in, er op wijzende, dat men hier (in een der zalen van het café Brinkmann) vertoefde in het huis, waar de man heeft gewoond, waarover de heer Sterck straks zou spreken. De spreker van den avond begon, in aansluiting met hetgeen de heer De Break had gezegd, zijn voordracht met de meedeel ing, dat in dit huis, waar men thans bijeen was, op 18 Dec. 1831 des middags om kwart voor vijven, Mr. Willem Bilderdijk was overleden. Eerst had hij, toen hij uit Leiden kwam, 'in de Damstraat gewoond, Daar kreeg hij een slechten indruk van Haarlem. In een gedicht klaagde hij zeer over het straatgewoel, dat dag en nacht voortduurde. Op 6 Mei 1828 verhuisde hij naar de Bakenes- sergracht en in 1829 naar die Groote Markt, waar hij stierf. Een tijdge noot verhaalt, dat op het oogenblik, dat Bilderdijk overleed een onweder boven Haarlem losbrak en de donder slagen weergalmden. Thans tot zijn eigenlijk onderwerp komend, zette de heer Sterck uiteen, hoe de liefde tusschen Bilderdijk en zijn eerste vrouw Catharina Woest- hoven verflauwde en verkeerde in .veerzin en haat. Da spreker bestreed, dat Bilderdijk zijn verbanningsbesluit zou hebben uitgelokt, om van zijn vrouw en zijn sohuldeischers verlost te worden. In den eersten tijd, gedurende zijn verblijf in Engeland, noodigde hij zijn vrouw dikwijls uit zich bij hem te voegen, waaraan deze echter niet wilde .voldoen. Ook sierde hij zijn gedichten na zijn vertrek uit Holland nog met een portret zijner vrouw. En wat zijn schulden betreft, die bedroe gen f 18.000, terwijl zijn vorderingen f 40.000 beliepen, al zal deze opgave, die door den dichter zelf werd gedaan, wel overdreven zijn geweest. De heer Sterck schetste voorts de verhouding van Bilderdijk tot Wilhelm ina Schweichha-rdt en ging na, hoe hij eerst te Londen, daarna te Brunswijk zich een bestaan zocht te verschaffen, hoe hij in 1806 dloor Lodewijk Napo leon tot leermeester in do Nederland- sche taal werd gekozen. Uitvoerig besprak de heer Sterck de kwestie van de echtscheiding, tus schen Bilderdijk en Cath. Woestho- ven, die volgens de officieele acte ge schied is, nadat zijn verhouding tot Mejuffrouw Schweichhardt was ont staan, terwijl een andere officieele verklaring va.n den notaris te Bruns wijk de echtscheiding vóór dien tijd stelt. De kwestie van deze beide ofhcieele akten is nog niet voldoende opgelost. Men vermoedt, dat B. deze akte heeft laten opstellen ten bale van de kin deren uit de tweede verbintenis. De voordracht werd door talrijke lantaarnplaatjes, voorstellende oude prenten en handschriften, veraange naamd. Onder applaus van de toehoorders, zeide de heer De Breuk den spreker dank voor de gehouden voordracht. Stem des Volks. Tot bestuurslid van de Gem. zang- verceniging „De Stem des Volks", is gekozen de heer H. F. Oets, in de va cature ontstaan door het bedanken van den heer Stam. Uit de Rechtszaal GEVAARLIJKE STROOPERS. Op het jachtveld van Jhr. Boreel te Heemskerk waren twee broeders uit dit dorpje 's avonds aan het konijnen- vangen. De jachtopziener L. Benning wilde hen bekeuren'en de carbidlan- taarn alsook het geweer in beslagne- men, maar de broeders verzetten zich daartegen met kracht, Het Openbaar Ministerie eischte te gen de niet verschenen beklaagden een week gevangenisstraf. EEN BURENRUZIE. Eenige Hillegomsche buurvrouwen hadden ruzie. Nog al erg ook! Toen de vrouwen aan 't schelden waren, kwam een der mannen tusschenbeide en sloeg de „vijandin" van zijn vrouw met een stok op 't hoofd, zoodat de vrouw een wonde kreeg. Later heeft de dochter van de mishandelde vrouw den mishandelaar met een klomp ge slagen. De man die het eerst geslagen had, stond nu voor de rechtbank en hoorde 8 gulden boele of 8 dagen hechtenis te gen zich eischen. MISHANDELING EN VERNIELING. Te Edam was een zanguitvoering in het café van Simons. Een der jon gelui was lastig en werd op straat gezet. Om zich te wreken heeft hij toen den heer Simons een gevoeligen slag op 't hoofd gegeven en twee rui ten van 't café stuk geslagen. Daar de jongeman nog al lastig is, vorderde het O. M. nu 14 dagen ge vangenisstraf. De lieer Simons stelde zich boven dien civiele partij en vroeg f 3.50 voor zfjn vernielde ruiten. VERZET TEGEN DE POLITIE. Een l'J-jarige Voiondammer visscher had te Edam kermis gehouden. Hij werd dronken en verzette zich tegen zijn arrestatie door 2 veldwachters De eisch luidde 1 maand gevange nisstraf. Beklaagde: Kan ik geen geldboete kri'^en, ik zal 't nooit meer doen. VERDUISTERING. Tegen J. K., die zijn patroon te Wormerveer voor een aanmerkelijk bedrag bestal en naar Amerika uit week, doch van daar per s.s. Noordam werd teruggezonden, werd 9 maanden gevangenisslraf met aftrek der pre ventieve hechtenis gevorderd. Rubriek voor Vragen Geabonneerde)! hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mils voor heenwoording viitbunr, in te zenden bij de Redactie van Haariem'a Dagblad, Groote Honlsiniat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogt-lijk. Aan vragen, dia niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen, waarmede en hoe duinhagedissen moeten gevoederd worden? ANTWOORD. Deze voedert u met meelwormen en Miereneieren, wat sla blaadjes en afkrapsel van wortelen. VRAAG. Mijn tortelduif man keert iets aan zijn pooton. Het beest kruipt in plaats van dat 't loopt. Kunt u mij ook zeggen wat hieraan to doen is? ANTWOORD. Indien het dier niet te oud is en zijn nagels niet te lang zijn moet, u om den anderen dag de pootjes insmeren met wat boorvase- line; als voeder moet u geven 1/3 hen nepzaad, 1/3 kanariezaad en 1/g gierst en des morgens in een bakje wat kleine stukjes witte brood, even vochtig gemaakt met melk en wat beendermeel er over ge strooid. VRAAG. Mijn hond heeft een huidziekte. Kunt u mij ook zeggen wat hieraan to doen is? Ik heb hem al g&w'asschen met Creolin en groene zeep maar het geeft niets. ANTWOORD. U moet den hond ter doge wasschen met warm water en groene zeep, daarna nawasschen met lauw water en insmeeren met Perubalsem. Uit de Omstreken SLOTEN. Op de aangekondigde veemarkt, gisteren alhier gehouden, was de aanvoer.... nihil. SCHOTEN. Roomsch-Katholieke Kiesvereeniging. In de Roomsch-Kath. kiesvereeni ging „Schoterkwartier" zijn tot afge vaardigde en plaatsvervangend afge vaardigde benoemd de heeren Th. G. C. Hooy en S. Stam. De heeren Ver- mijs, Lamcrre en Steen werden be noemd tot leden van de Adviescom missie tot bijstand van de ingezete nen bij de invulling der belastingbil jetten. HOUTRAKPOLDER. De houten brug voor do machrne- togl naar don Middenweg zal wer den vervangen door een brug van be ton, welk werk door het polderbestuur is opgedragen aan Gebr. De Graaffto Halfweg. HEEMSTEDE. Verlof. Aan den directeur der Gemeente- gasfabriek is (1r B. en W. verlof verleend van 29 April tot en met 6 Mei a.s. Banken. Vanwege de gemeente zullen rust banken worden geplaatst aan den Binnenwett bij het Res Novaplcin, aan den Bronsteèvveg, aan de Zuider- houtlaan en aan de Koediefslaan. INGEZONDEN Van ingezonden ELuklten, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek atelt de Redactie zich niet aansprakelijk. TRAMLIJN OVEIIVEEN BLUEMENDAAL. Er is indertijd beweerd, dat de aan leg van bovenstaande lyu algemeen gewenscht werd m Bloemendaal. Dit Kan zijn misschien in O verveen, voor het traject Haarlem—O verveen, voor Bloemendaal berust dit op een vergis sing, daar het, nu liet er op aan komt, blijkt, dat de meeste inwoners er ten zeerste Tegen zijn ja, dat ve len hel als een war© ramp beschou wen, enkelen zelfs er over denken weg te trekken, of althans te verhui zen, zoodat zij de tram niet langs hun woning behouden. Het grootste ge deelte der inwoners hier bestaat uit forensendeze heeren zoeken hier, nadat ze overdag het met zaken en in de stad druk gehad hebben, vóór al le dingen rust, welke de laatste jaren hier toch al twijfelachtig geworden is, en wordt door den aanleg van de tram nog meer en zeer ernstig bedreigd. Dan is een ieder net er over eens, dat de Bloemendaalscbe weg veel te smal is, om daar de tram op aan te leggen. Reeds nu, bij het kolossaal druk ver keer, dat er is, is liij vaak reeds zeer gevaarlijk. In de Voorbuurt. waar de weg niet veel meer dan een nauwe straat is, zullen ongelukken zeker niet kunnen blijven. De cavalerie uit Haarlem gaat hier 's morgens vaak langs den weg. 't Zijn meest alle jon ge, schichtige paarden, die vooral voor de tram erg bevreesd zijn wat zal er niet gebeuren als zoo'n stoet in de Voorbuurt de tram ontmoet Een andere tegenstander van de tram klaagt weer over het verloren gaan van het natuurschoon een vierde over het geld, de f 35,000 van de ge meente, die er bij geriskeerd worden. Ook is men het er, over het algemc-en, over eens, dat de afstand van O ver veen naar Bloomendaal te gering is. dan dat het nut, dat sommigen, van den aanleg van do tram kunnen heb ben, opweegt togen de groote bezwa ren, er aan verbonden. Neen, de Voorgenomen aanleg valt hier in Bloemendaal niet in den geest, integendeel er wordt van harte ge wenscht, dat de Raad nog intijds op zijn besluit terug konie. Om hem dit te verzoeken, circuleert dan ook een adres, waarop druk ge- teekend wordt. U dankend voor de plaatsing, hoogachtend X. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van het artikel, voorkomende in uw blad van 23 dezer, aangaande den verkoop der tuber- ulosebloeni, wenschtc ik gaarne mijn meaning omtrent menschen met prin cipes, en hun verhouding tot 't be wuste bloempje, wat meer duidelijk te maken. In de le plaats een enkel woord aan 't adres der menschen met hun andere jas en wel dit: Indien zij in 't vervolg voor dergelijke doelein den niet wenschen to geven, is het beter rondweg te. zeggen:: ik geef daar niet aan; dan op een laffe ma nier te beweren, dat op hun andere jas reeds een bloempje prijkt. In dit opzicht staan mijns inziens menschen inet een principe oneindig veel hoo ger dan menschen, die zich terwille van 10 cent achter hun andere jasje verschuilen. Waarom draag ik ais principieel menscli geen bloempje? Niet omdat 't doel niet goed is, maar omdat naar mijn meening de wijze van bestrijding niet deugt. Men zal vragen: waarom niet? Ik zal 't trach ten duidelijk te maken. Een oorzaak heeft onder de zelfde omstandigheden altijd dezelfde gevolgen. Neemt men de oorzaken weg, dan zullen de ge volgen niet meer voorkomen. 't Zou dwaasheid genoemd worden, wanneer de drankbestrijders tracht ten dronkaards te genezen, en niet den drank uit de maatschappij te ver bannen.-Zoo ook is 't vergeefsche ar beid aan den eenen kant de tubercu loselijders op te lappen, terwijl men aan den anderen kant tuberculoselij ders kweekt. De oorzaak der tuber culose ligt in de economische wanver houdingen, en die zal weg blijven te gelijkertijd met 't opruimen der on gunstige toestanden waarin men leeft Maar zoolang er nog menschen zijn die belang hebben bij de ellende der maatschappij en tevens graag den philantroop uithangen zal er geen po sitieve bestrijding der tuberculose mo gelijk zijn. Mocht men evenwel be ginnen de zaak in 't hart aan te tas ten dan kan men er van verzekerd zijn dal alle menschen met een principe zoowel financieel als moreel zullen meewerken. Dankend voor de verleende plaats ruimte teelten ik EEN MENSCH MET EEN PRINCIPE. HEDEN GEOPEND ïhaCS saw ■HH

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7