advertentien Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur). De Bildt. 27 April 1012. Hoogste barometerstand 708.5 m.M. te Vestmanoerlaagste 751.3 m.M. te Biarritz. Verwachting tot den avond van 28 April Wind meest matige in het Zuiden Noord Oostelijke, in het Noordon Noordelijke wind. Gesteldheid van d« luchtweinig of geen regen, bewolkt Temperatuur koeler, vooral in het Zuiden. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag le 2 Uur 761 m.M. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 764 m.M. OPGAVE VAN r >OH M. SCHMIDT -Opticien 85 XIJLSTRAAT HAARLEM. Thermometerstand Hoogst* lsteren E. 68* L«agnta heden nacht. a F. 44 Hedenmiddag 12 uur V. 68 HOOQ- en LAAG WATER STAN DEN 28 AprlL Hoogwater. IJmuiden n.m.lfiu. 47 m.; v.m. 1 u. 18m Eaiwijk n.m. l2u. 22 m., v.m. l2u.48m Petten n.m. Iu. 7 in.; v.m. 1 u. 33m Laag water. IJmuiden v.m. 8 u, 47m.; n.m. 9u.l8m Kaï wij a v. ui. bu.öijui.; n.m. öu.ojin Pelieu v.in.10 u.49 ra; n.m. (Ou. 4jui 29 April. Hoog water. IJmuiden vin. 1 u. Ö7ui..i/m. iu. 57 m Katwijk vm. iu.i2iu.inui. iu. oz in Peilen vul 1 u. d7 ul; uul 2u. 17m Laag waier. Uuiuiden vui. 9u. 37m.;nm. 9u. 57 m Kaiwijk vm. 9 u. li ui.,iim. u. ol m Pollen Vin. 11 u. 7 m.; uul llu. 27 Ul Hel aansteken der lantarens van rijwielen, autos eu auuere vuurrin gen, moet te 7.37 uur geschieden. I D. J. .-veris, V. Andringa, A. Baars, C. li; Beaker, J. C. liccunakkor, J. J. v. Dokauiu, tj. üermuns, VV. J. A. v. d. lieyue, D. Henseu, P. J. C. Kuykeu, A J. ivat, \vv. d. Linden* C. J. J. Loo, G. tie Mon, J. Maas. Van do 2de uaar de aae klasse D. A. van Beek, W, 11. Boogaard, A. Buscli, P. Etser, P. Hoenderdos, I'. V\. Huiseboscii, Th. J. Hoydanus, D. Kostelijk, S J. Kemp, G. A. Nelis- 3fcti, N. Overdijk, G. W. Polderman, G. VV. Pauw, F. A. Mulder, G. J. v. d. Jagh, A. N. Roezen, H. Sondorp, A. Scneen, C. J. v. d. Vlie, J. Visurius, J. van Huizen, D. Muerten, P. J. Wen- uink, A. M. Ooms, C. Emmer. Van de 3e naar de 4e klasse J. F. Abeelen, J. v. tL Bosch, A. v. d. Horst, J. P. Horsmeyer, Th. J. Kloet, P. J. Luiting, P. W. Mazurel, J. A. Ie Nijs, H. Pijpers, A. Prinsen, J. A. Viezelman, M. Wensing, A. J. C. Reye, J. H. Kneteman, D. J. Bosse, J. J Geysen, H. v. d. Ilolf, C. A. Koe man, C. J. E. Noordhof, II. van Nieu- wenhuizen, C. Warners, It. Schnitger, G. Hulshof. C. H. W. de Bois, J. G. Duiveman, W. J. A. Dubbe, H. D. Tïle veld, H. v. d. Kaa, P. M. Kok. 1L Scholte, E. Vierhout, II. VV. de Zaaier. Het einddiploma werd uitgereikt aan J. M. Been, A. F. Bijland, G. Dus- schoten, P. A. Joustra, H. A. Kostjens, P. J. 11. Stiphout, J. W. v. d. Stclir, G. P. ter Meuleu, K. Timmer, H. Veen, P. Takken, F, D. Sietses, II. A. Trannborg. A. J. van Zutphen, K. v. d. Vorst, J. Bijster, H. VV. Gemioraad, J. Heyboer, J. W. A. Reekers, J. Schipper, 6. II. Uylenburg, W. F. v. d. Vlngt. C. v. d. Haak, J. P. Itjes- horst, G. J. F. .Tausen, J. Andringa, J. C. Baars, J. Bimiekornp, H. Boeree, G. J. J. Brouwer, G. Brakel, F. J. J. Bonarius. J. van Dokkum, A. Heys- inan, J. R. H. Nelisson, A. Wensing, J J. Ruiter, G. Grocneveld. Van de vervolgcursussen werden be vorderd: Van do lenaar de 2e klasse: Afdi Eleclr. Techniek: N, Groot. B, W Ivors, E. L. A. van Schoonhoven. Afd. Stoomwerktuigkunde: II .T. Picleprat, W. A. de Zanger, B. Star, J. Olie Afd Burgerl. Bouwkunde: J. Cobe- lens, J. vau Es, D. Polderman, J. Hol, J. J. Schneiders, C. Siegerist. M. van Waard, G. Waalewijn, N. Scholten. J. M. J. v. Laarschot. Hel einddiploma der vervolgcursus sen werd uitgereikt aan: Afd Electr. Techniek: A. N. Erko- lens, J. lloogestein, T. J. II. Somrneri- ne Zieck. Afd. Stoomwerktuigkunde aan: H. Scheen. Voorwaardelijk bevorderd: Van de le naar de 2e klasse: G. J. van Dijk, P. J. C. Kuyken, J. Maas. Van do 3e naar de 4e klasse: A. van der Horst, Th. J. Kloet, J. J. Geyzen, H. D. van den ltnff Prijzen zijn toegekend aan de leer lingen bevorderd van de le naar de 2e klasse: P. G. M. Ottolini, G. D. Schild, C. T. Eibink, B. Vootberg, W. G. Zo merdijk, J. C. Beenhakker, c. J. van Loo. Aan do leerlingen bevorderd van üe 2e naar do 3e klasse: F. VV. llulse- boscli, D. Kostelijk, S. J. Kcinp, G. A. N dissen. Aon do leerlingen bevorderd van de 3e naur de 4o kiusso: J. v. d. Bosch, N, Pijpers. N. J. C. Reye, D. J. Bosse, K. Schnitger, C. 11. \v. uo Bois. Aan do leerlingen met einddiploma J. M. Been, 11. A. 'iraanberg, J. Schipper, C. v. d. Haait, J P. Itjos- tiorsi; Brakel, J. v. uokkuui, J. li. H. Melissen. VERSLAG DER NOURD-HOLL. VER EENIG ING TOT BESTB1JÜ1NG DER TUBERCULOSE. Aan het gcxiiukio jaarverslag van Dr. L. C. kersbergen, ontleenen we nog in uunsluUing vau bet verslag der vergadering van Vrijdagmiddag eiders in dit blad opgenomen het volgende Onze Nourdhollaudsche Vereeniging hooft naar een deskundig huisbezoek gestreefd door haar theoretischon cursus te Haarlem "»u 1000. waarvan ue „Voordrachten ovor tuberculose bestrijding voor huisbezoekstors" het uitvloeisel zijn geweest later door het aanstellen van haar rondreizende huisbezoek-ster, die tot taak zou heb ben. de wijkverpleegsters ui haar eigen standplaats in de bijzondere techniek der tuberculose-bestrijding theoretisch, maar vooral practisch to onderrichten. Ruim 1 1/2 jaar is deze ambtenares ;in Junctie, en van zie 92 voor een be zoek vau haar in aanmerking komen de leden (de 8 Vereenigingen in de grootere centra blijven hier natuur lijk buiten beschouwing) hebben er.25 een bezoek ontvangen, en nieuwe aan vragen daarvoor kwamen den laat- sten lijd niet meer in. Waar <»ns bestuur tot nu toe nog welwillendheid betrachtte, om den le den don tijd te geven, zich naar be lmoren voor de tuberculose-bestrij ding in te richten, daar nadert nu al lengs de tijd, dal het bez.it vau oen deskundig huisbezoek als een onaf wendbare voorwaarde voor een subsi die zal worden geëischt, of ook dat zonder aanvrage de rondreizende huisbezoekster de subsidie-aanvra gende leden ter voorlichting hezoekt. Het is den leden wellicht nog niet bekend, dat het Rijk voor het verlee- nen van subsidie met zijn eischen nog verder zal gaan. Terecht wordt steeds van alle zijden aangedrongen op het verwerven van Rijkssubsidie, omdat dit veelal het hebben van deskundig huisbezoek mo gelijk zal maken. Op den duur echter zal. hot Rijk geen senoecon nemen met huisbezoek, verricht door wijkver pleegsters zonder meer, ook niet na voorlichting door do rondreizende huisbezoekster, maar het volgen van een cursus vorderen, in verschillen de plaatsen van ons land te geven. Of dan in do toekomst daarnaast of daarbij een taak te vervullen over zal liiven van onze rondreizen de huisliezoeksier. zal door nader overleg tusschen de betrokken bestu ren uitgemaakt moeten worden Maar nogmaalsmen zij op zijn hoode, en richie spoedig oen voldoen- uen liuispezoekdienst in. Met eenige moeite eu wat goeuen wil »s met gt>- riiigo middelen overal wel een bevre digende oplussing van dit vraagstuk te vinden Do rondreizende huisbezockster der veieeniging, mej. Boetje, heelt 26 af titelingen bezocht. Ir. 8 plaatsen kwam z» voor de tweede maal om do resultaten van haar eerste bezoek te controleeren. Wat aangaat ecu sanatorium voor tuberculose kinderen, zegt het ver slag, na te hebben vermeld, hoe de Staten van Noord-Holland een subsi die hehlxjn geweigerd voor tien bed den rn het te slichten Amsterdam- sch-> sanatorium voor kinderen te La ren, het volgende Ons bestuur, lioowel nog steeds be reid om in de stichting van eon zee- hospitum voor tuberculose kinderen een werkzaam aandeel te ncinen, is echter van ooi-deel, dat het niet op zijn weg ligt. op het oogenblik al thans bij de Provincie op steun in deze richting duingrond. kosten van den bouw aan te dringen, waar het doel, waarvoor de Noordholland- sch6 vereeniging is opgericht en dat haar door de Staten van Noord-hol land als het ware is opgedragen, in de eerste plaats zijn volle aandacht vraagt. Alleen wanneer langs anderen weg, door schenking of erflating, door particuliere phdantropen der Noord- hollandsehe vereeniging het stichten van een zeehospitmn voor kinderen werd mogelijk gemaakt, zou ons be stuur volgaarne de stichting en de exploitatie van zulk een inrichting voor Noondholland ter hand nemen, en door wijziging der statuten daar toe in staat gesteld, nuast het gewone om voornaamste werk der prophvlaxe ook 'Ut onderdeel der tuberculosebe strijding naar zijn boste krachten be hartigen." UITREIKING ZILVEREN MEDAILLE AAN VAANDELDRAGER STAKENBURG. Hedenmorgen te 12 uur stonden de alhier aanwezige troepen, waar bij de muziek opgesteld op de binnenplaats der kazerne onder bevel van den luit. kol. Giol. Nadat da troep aan den regiments- commando.nt kolonel Jlir. v. Spengler was gepresenteerd en door Z. II.E.G. geïnspecteerd werd, voorlezing ge daan van de beschikking waarbij aan den vaandeldrager Stakenburg de zil veren medaille was toegekend. Nadat de kolonel de medaille op zijn borst had gehecht, sprak hij den vaandeldrager ongovcer als volgt toe: ,,Het is mij een groot genoegen u den zilveren medaille te hebben mo gen uitreiken. De waarde toch van dit onderscheidingsteeken, waartoe u ge durende 24 jaren trouw en eerlijk uw plicht hebt vervuld, houdt nauw verband met de wijze, waarop dit is geschied. Gij hebt in dien tijd den hoogst bereikbaren onderofficiersrang bij het regiment verworven ik stel er prijs op hier in tegenwoordigheid van officieren, onderoicieren en mincte- deren van het korps, te verklaren dat u door uwe werkkracht en ijver uwe betrekking, die dikwijls zeer moeilijk is .steeds tot groote tevredenheid van uwe chefs vervult. Ik feliciteer u van harte met de on derscheiding en spreek den weusch uit dat hot u "gegeven moge zijn nog vele jaren uwe krachten te wijden in het belang van het leger in het alge meen en van het regiment in het bij zonder. Daarna werd de vaandeldrager door de officieren geluk gevvenscht waarna door de troepen voor den jubilaris werd gedefileerd. Eenige familieleden, o.a. de cchtge- nooto van den vaandeldrager waren mede tegenwoordig. Na deze plechtigheid vereenigden de onderofficieren zich in de canline waar hem, bij monde van don adj - onderolf.-kwiirlierm. Vrijdag, namens de onderofficieren de hartelijkste ge- lokwenschen werden aangeboden, terwijl liciu tovens een fraaie scüo- morlump op tafeltje werd vereerd. Zijn echtgenoote werd mede gecom plimenteerd en ontving een mooi bloemstuk. Op het bureel van den vaandeldrager was door "t daar werk zame personeel gezorgd, dat een fraai bloemstuk op zijn tafel prijkte, ter- wtjl zijn stoel keurig was versierd. De vaandeldrager, blijkbaar hoogst ingenomen, met zooveel blijken van waardeering, dankte allen hartelijk daarvoor. PLOTSELING STERFGEVAL. Hedenmorgen om 9 uur is ten huizo van den apotheker Duijm, aan de Kei zerstraat, d« 55-jarige weduwo Born, aldaar als werkster in dienst, bij het gebruiken van haar boterham in do keil kon, tengevolge van hartverlam ming plotseling doodgebleven. Het lijs is naar haar woning aan de Ge neraal «le Wetstraat onder Schoten per politiebrancard overgebracht Mishandeling door een politieagent Do jusuue heeft een instructie ge opend tegen een agent van politie, die een persoon zeur ernstig zou misnan- delct hebben. Volgens de medcdeeling van den agent was in don nacht van 20 Maart, omstreeks half 4. e-ou per soon op hem toegekomen, die hem oen stomp wilde geven. De agent moet deu man toen nageloopen zijn en hem vier bouwen met oen sabel over net hoofd hebben toegebracht, waardoor bloeiende wonden ontstonden. Do man, die toon wegens dronkenschap naar het bureau gebracht werd, heeft zijn beklag over het optreden van den agent gedaan. Uit de Omstreken HAARLEMMERLIEDE. Heden, Zaterdagochtend te 10 uur had de Raadsvergadering plaats, on der leiding van den Burgemeester, Jhr. Mr. Teding van Berkhout, die de bijeenkomst met gebed opent. Aanwezig zijn alle raadsleden. De notulen der vorige bijeenkomst worden goedgekeurd Het gemeente verslag wordt aangeboden, dut voor de leden ter inzage wordt gelegd. Boekjes waren ingezonden door de Gezondheidscommissie te Bldbmen- daal, door den A. N. Wielr. Bond, van de HaarL Industrieschool en Am bachtsschool, meest alle jaarverslagen I bevattend, en voorts een jaarverslag I van de Vakteekenschool te Halfweg, j waaruit' bleek, dat de school aan alle I eischen beantwoordt, en de rekening j met eeu voordeelig saldo van 255.20 I sluit. De E. S. M. was zoo welwillend ge- woest, den Raad met de verandering in de directie, door het vertrok van don heer C. H. Julius naar het buiten land, in kennis te stellen. Punt 2 betrof de vaststelling van do algemcene politie verordening. Welis waar was tieze verordening reeds op i2S November 1911 door den Raadvast- gesteld, doch daarmede konden Gede puteerde Staten geen genoegen ne men, omdat het advies der Gezond heidscommissie in deze niet was ge vraagd. j De voorzitter stelde nu voor. de verordening in te trekken, en deze op I heden opnieuw vast te stellen, daar i thans het advies der Gezondheulsconi- i missie is ingekomen en behoudens enkele kleine aanv ullingen gunstig is. Vooral meende de Gezondheidscom missie, dat het gevvenscht, zou zijn, dat nog eene bepaling in de verorde ning werd opgenomen betreffende het vvnsschen van groenten, dat alleen zou mogen geschieden in water, ge schikt voor drinkwater. De Voorzitter achtte liet wel zeer vvenschelijk, doch tot op heden nog onuitvoerbaar, omdat niet overal goed drinkwater is. De heer Ilartgeriiik is voor het voor stel der Gezondheidscommissie. Evenals er bepalingen voor bet. uit spoelen van melkemmers bestaan, kunnen toch even goed voor het wns- schen van groenten dergelijke bepa lingen worden vastgesteld. Er moet voorkomen worden, dat groente in Spaarne-vvater. waar cadavers drij ven, kan worden afgespoeld Toch achtte de Voorzitter het niel «ewenscht. daarvoor nu reeds eene strafbepaling te ontwerpen, en daar mede was do vergadering heA eens. Een tweede opmerking der Gezond heidscommissie betrof het vervoer vau mest, dnt genoemde commissie in ge sloten wagens wilde doen plaats heb ben. De ontworpen bepaling sprak van vervoer in wagens. zoodanig. dat daaruit niets op den weg kan vallen. De Voorzitter achtte deze bepaling beter en meer uitvoerbaar. Anders zouden alle boerenwagens wol overdekt mogen worden. merk te één der aanwezigen, zoo langs zijn neus weg, op. En dat is ondoenlijk, mijnheer de Voorzitter. Volkomen waar, bevestigde de burgemeester. En de bepaling bleef zoo,als ze was. Alleen eene kleine 'opmerking over „keurmeesters", door de Gezondheids commissie, wordt door den Raad overgenomen, en daarna de verorde ning weer opnieuw vastgesteld. Aan mej. M. L. KoDijn, te Haarlem benoemd, wordt eervol ontslag ver leend als onderwijzeres aan de O. L. school te Spaarnwoude, met ingang van 1 Juni a.s. Ten behoeve van het Veer-pontie aan hel ïlaarlcmmerhoutpark" werd eene subsidie van 50 verleend, gedu rende één jaar. De Voorzitter was van meening dat, zoodra de Vijverlann gereed is, liet veer meer zuidwaarts golegd moest worden. Ook enkele leden waren het daarmede eens. Dat zou in liet belang van deze gemeente en van Heemslede zijn. Na vaststelling van hot kohier schoolgelden kwartaal 1912, ten be drage van 186.15, kwam de rond vraag, die weinig belangrijks ople verde. Maar alvorens deze rondvraag aan de orde kwam, verscheen in Zeeuwsch cosluum een juffrouw, die alle Raads leden heel knus op een lekker „bak kie" koffie onthaalde. Ook de Pers-vertegenwoordigers; werden niet vergelen. Heel lief van die juffrouw. I)c koffie smaakte best i Om half 12 gingen we huis-toe SPAARNDAM. Installatie van den Burgemeester. Vrijdagnamiddag had de installatie plaats van den nieuw benoemden burgemeester, den lieer S. G. L. F. ba ron van Fridagh; le 2 1/4 uur kwam <le nieuwe titularis met zijne eehtge nooto op do 8ocrelario der gemeen te te Haarlem, vanwaar zij door het raadslid, den heer W. Nije en den se- crclaris, den heer J. E. Schalkwijk, vergezeld, 2ich per open rijtuig naar Spaarndam begaven. Daar werd in de gemeente rondgereden. Algemeen werd gevlagd. lUj het raadhuis bood de jongejuf frouw Hetta Nije, mevrouw Van Fri dagh oen fraaie, bouquet, in de kleu ren der gemeente, aan. Daarop had in het raadhuis de in stallatie oluats. De oudste wethouder, de heer K. Max, heette den nieuwen burgemees ter van harte welkom en drukte er zijn ingenomenheid mede uit, dut hij zich te Spaarndam zou vestigen. Daarna droeg hij hem hot voorzitter schap over. De heer Van Fridagh dankte den heer Max voor zijne hartelijke woor den en beloofde zijne boste krachten aan Spaarndam te zullen wijden. Na afloop dor vergadering begaven de burgemeester zijne echtgenoote de raadsleden en de secretaris, zich naar do woning van den heer Nije, waar ee nige ververschingen werden gebruikt. De raadsleden en de secretaris be geleidden hierop den burgemeester en ziiiie echtgenoote naar het rijtuig, waarna dezen nogmaals hunne inge nomenheid betuigden met de harte lijke ontvangst en de schilderachtige ligging der gemeente, waar zij zich spoedig thuis hoopten te gevoelen, IJMUIDEN. Bij Koninklijk besluit is mot ingang van 1 Mei aan den heer W. Blok, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als onderhavenmeester bij de Vis- sclicrsliaven te IJmuiden. HALFWEG. De muziekvereeniging „Eensgezind heid" alhier, zal a.s. Dinsdagavond ter gelegenheid van den verjaardag vau Prinses Juliana eene uitvoering géven op het Kerkplein ia een elec- trisch verlichte tent. HAARLEMMERMEER. Gegund: Aan gebr. Goossens, alhier, is na gehouden aanbesteding gogund, het graven van een niéuwe vaart, ten be hoeve der bloembollencultuur, onder de gemeente Noordwijkerhout voor f 2890.— D i e f s t a L Na een korte afwezigheid kwam do arbeider B. aan den Aulsineerderweg tot de ontdekking, dat iemand zijn woning was binnen geweest, (hoewel ide deur was gesloten) en uit oen kast I omstreeks vier gulden aan zilvergeld had ontvreemd. Vermoedelijk heeft men gebruik gemaakt van een val se hen. sleutel. Een onderzoek heeft nog geen resultaat opgeleverd. F. r g e r 1 ij k. Eeu bekend figuur, B. v. d. B., wo nende aan den Ringdijk, lag Vrijdag morgen weer eens voor do zooveelste maal dronken langs den weg. Voor gevende door een automobiel aangere den te zijn, vroeg hij hulp aan voorbij gangers, doch dezen bemerkten spoe dig in welken staat hij verkeerde. Ten slotte geraakten zijn hond en kar die hij bij zich had te water, die er evenwel door anderen werden uit gehaald. De man is later naar zijn woning overgebracht. BLOEMENDAAL. Gistermiddag, circa twoe uur, had op de Korte Kloverlaan een aanrij ding plaats, tusschen do tram cn een rijtuig van den heer Oudhaarlem, uit het Duinlustpark alhier. De heer Oudhaarlem, kwam met paard en rijtuig uit Haarlem en reed een bleekerswagen van achteren op. Even voorbij de timmerwerkplaats van Verduin, zou hij dezen voorbijrij den, toen de tram uit do richting Bloemendaal kwam. Het gevolg was, dat een aanrijding plaats had. itiituig en tuig werden nu bescha digd'. Ilct paard bleef gelukkig staan, zoodat geen persoonlijke onge lukken plaats hadden. Wc hoorden, dat de wagenbestuurder der tram tij dig heeft gebeld. ZANDVOORT. De agenda voor de togen Woens dagavond S uur, 1 Mei n. s.) belegde openbare Raadsvergadering luidt; Ingekomen stukken en mededeelin- gen; kohier tijdelijk gebruik maken openbaren Gemeentegrond; kohier riool belasting; kasgeld leeningen, ver ordening schoolgeldheffing, wijziging algetneene politieverordening; verzoek van het burg. armbestuur, verkoop huis a. d. Kosterstraal, Strandver- pacliting; overnemen straten v. d. Zundv. Terrein en Hotel Mij.; aan koop grondverbreeding Poststraat; bepaling leervakken voor de nieuwe school; verordening nopens de jaar wedden en*, mn het onderwijzend personeel der nieuwe school; tarie ven waterlevering; kohier pi. dir. be lasting naar liet iukomen. Vrijdag bezochten onder leiding van den heer J. Waage, onderwijzer aan de Rijksleerschool te Haarlem, 32 leerlingen dier school onze plaats. Er werd eenigen tijd aan het strand ver toefd en vorvorschingen iu Ons Huis gebruikt. Sport en Wedstrijden Hockc y. HILVERSUM—AMSTERDAM. Voor morgen staat slechts één hoc keywedstrijd op liet program en wel Hilversum—Amsterdam, voorzeker een zeer belangrijke ontmoeting. Im mers gaat het hier om eon plaats in de le klas. ZWEMMEN. Te Utrecht is opgericht de Zwem- vereenigiug Utrecht, ton doel hebben de bevordering van de zvvemspOrt, be oefening van hot watcrpolospel en het organiseeren van wedstrijden. Telegrammen 11 Ai-te 'i uitivrjE. KONSTANT1NOPEL, 26 Auril. (Reu ter). Officieel wordt bevestigd da» do Italiaansche kruiser „Varese" in uo baai van Mondros, op het eiland Lom- nos, gezonken is. Jlbld. Binnenland BOSCHBRANDEN. De boschbranden onder Weert, Ru- del en Maarhecze zijn eebluscht. In 't geheel verbrandden 150 B.A. De ma chinist, die, door het uitwerpen' van gloeiende asclï van zijn machine, als stichter van de branden werd aange zien, is na gehouden onderzoek en na opgeinankt proces-verbaal, in vrij heid gesteld. DOODGEREDEN. Men seint ons uit Roermond: Nabij Echt is hedenmorgen de werkman Grispen door oen spoortrein overreden en gedood. NOODLOTTIGE VAL. Men meldt 0113 uit Gorcum: De korporaal T. Haeser van het korps pontonniers te Dordt, gedeta cheerd op het fort Vuren, had het on geluk met het hoofd op tiet middelste steenen gedeelte van don weg te val len, zoodat opneming in het militair hospitaal to Gorcum noodzakelijk was. ITedon is hij aldaar aan de ge volgen van den vfi overleden. OVERREDEN. Men meldt ons uit Amsterdam: Per rijwielbrancard is gisterna middag een 4-jarig meisje naar hot Binnengasthuis vervoerd, dat op de Wittenburgergracht door een tramwa gen was overreden. Bij aankomst in het gasthuis bleek het kind overleden te zün. BRAND IN EEN GESTICHT. Mefi seint ons: Het gesticht „Voorburg" te Leider dorp staat in brand. INGEZONDEN Van ingeiondeu stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt do kopie don inzonder niet teruggegeven. Voor den inlioud dezer rubriek stelt de Ruuuélio zich niet aansprakelijk. prnchtfg, floen on Kan ommier wan buiten af geschieden. Wil het werke lijk doeltreffen, dan van binnen af. Carnegie heeft verleden week nog een waar woord gezegd, sprekende over het ongeluk de Titanic overko men: En was de Oceaan niet groot genoeg, om jui-st door het ijs te va. ren C. J. TJADEN. Burgerlijke Stand BEVALLEN: April 26. M. C. R. Kuiper— Blanscrt, z- 26, C. de RekStuffers 2 z. OVERLEDEN: April 26. S. A. van Buchem—Mas- seLink, 70 j. Groote Houtstraat. 25. G. de Blaazer—Zweckhorst 79 j. Groote Houtstraat. 26. W. Wijk huizen, 61 j. Burgwal. Amsterdamschs Beurs. Openingskoersen van 27 April 1912, LABOUCHERE OYENS Co's BANK, STAATSFONDSENMARKT. 21/2 Gertific. N'. VV. S. 87 3/8. TABAKSAANDÈELEN. Weinig handel. Bindjey 1001/2—101, Deli Maat schappij 532, Mcdan 240. Rotterdam Deli 427, Senembah 532—5. PETKOLE UM-A A NDEELEN. Flauwer. Koninklijke Petrol. 535—291/2, Dordtsche Olie 107-651/2, Geconsoli. deerde 308—301, Sumatra Palcmbang 192 3/4, Orion 116, Intern. Rum. Petr. 105. MIJN A AND EELEN. Ketahoens 54, Pref. Ketahoens 78, Cultuur Vorstenlanden 174, Winstbe wijzen 149.80, Redjang Lebong 336-8, Great Cobar 98, Ned. lud. Handels bank 245, Hide en Leather 27 3/8. AMERIKA A NSC 11E MARKT iels luier Atchison Topeka 108. Denver 24. Eric 37. Kansas 26. Preferente d9 1/4, 1,2, Missouri 30, Ontario 39 1/2, 40, Rock Island 29 5/8, Southern Rails 29 1/2, Southern Pacific 112, Union Pacific 172, C. Wabash 9, Steel 71 11/16, 5/8, Careen 60 1/2, C. Mari no's 5, Preferente 201/2, Amalgama ted 83 7/8, 84 /4, C. Cigars 59 1/2. 11/16 Bonds 60. De Heer en Mèvrouw Di. MERENS JOEKES betuigen hunnen liartclijken dank voor de vele blijken \aa belang stelling hij de geboorte van hunnen Zoon ondervonden. Bezoeken worden bij voorkeur af gewacht Dinsdag 30 April en Woeuf dag 1 Mei van half vier (ot vijf uur. Haarlem, Plein 34. Schoten, 26 April 1912. Mijnheer-de Redacteur, Mag ik zoo vrij zijn, „Een mensch met een principe"' even \an antwoord te dienen? Deze meent dat niet het weg nemen der wanverhoudingen ook de Tuberculose zul verdwijnen en om- dal men zulks niet doet, koopt hij ook geen bloemetje. Nu lean men het begrip wanverhouding, lang uit meten, doch ik meen dut inzender bedoelt: hoofdzakelijk slechte woning toestanden. Daarover kan ik hem te vreden stellen en zeggen, dat de Tu- berculosévereeniging ook daar haar steun aan geeft, door onvoldoende woningen onbewoonbaar verklaard te krijgen. Doch liet is nog zeer de raag, of daar de gevreesde ziekte mee verjaagd is, of weet men niet, dat de Tuberkelbacil ook zijn intrek neemt in de huizen der rijken? eem de oorzaak weg: goed, maar wat is, in den grond beschouwd, de ooizaak? Is zij niet de misdaad der •aderen? Vraagt aan den dokter wat is de oorzaak dat hel kind der rijken tering heeft, of verstanderlijk ach terlijk is, om niet te zeggen: Idioot, en hij zal u antwoorden: 90 misdaad der vaderen, is hiervan do oorzaak en zooals het gaat bij de rij ken gaat liet veel meer bij de armen, omdat deze talrijker ziin. Misdaad der vaderen, slordigheid, onproper- heid bij de moeder en haar kinderen, drie, vier, weken ondergoed aan, veel al ongewasschen. Deze week was ik nag bij een gezin inet flink burgerlijk inkomen, het be woonde dan ook een flink burgerlijk huis, nieuw gebouwd. Ik had mee lijden, cn met de bewoners en met den huisheer: met de bewoners: door dat moeder alle tact miste heur huis en kinderen in reinen staat te houden, met den huisheer omdat, wanneer de bewoners vertrekken er voor liein heel wat op te knappen valt. Is het niet erg dat wanneer men buurten van Haarlem eu Schoten doorloopt, jonge moeders bij hun deuren of ra men ziet hangen, alsof er binnen in huis niets te doen vult, neen, laten de moeders en vaders het toch gaan beseffen dat niet de wanverhoudin gen de schuld dragen van ziekte,maar beginnen rein te leven en als gevolg daarvan rein op haar licliaam te zijn, dito voor de kinderen en kleeren, stoelen, kasten, tafels, eetgereedschap matten, klootten, of als het niet anders is naakten vloert Wanverhoudingen opheffen is Bij deze lvetuigon wij onzen harte- lijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, hij het overlijden vau onzen geliefden Vader, Behuwd-, en Grootvader ondervonden. Uit aller naam: G. VV. VAN TOOMBERGEN. Zandvoort, 27 April 1912. Op den 9den Mei 1912, hopen onze geliefde Ouders en Grootouders PIETER BAKKER en GEERTJE OSSEN den dag te berdenken, waarop zij voor 55 jaar in den echt zijn vcr- eenigd. Hunne dankbare Kindereu mh Kleinkinderen. M. BAKKER. A. v. ZANTEN. Wed. DE BEURS—FIJN. J. BAKKER Az. A. BAKKER Cz. BETJE BAKKER-EZELMAN» Witte Heorensteg No. 25, Haarlem. Faiillssefflent Verificatie. Bij beschikking van den EdclAcht- baren lieer Rechter-Commissaris m liet faillissement van JAN VAN WIJN GAARDEN koopman en winkelier in galanterieën wonende te Zaandam, is bepaald: lo. dat de inlevering der schuld vorderingen zal moeten geschieden óór 17 Mei 1912, ten kantore van den Curator, Spaarne 94 te Haai leur; 2o. dnt de vergadering tol verificatie -der schuldvorderin gen znl worden gehouden op VRIJ DAG 7 JUNI 1912, 's voormiddags ter elf uur in het Paleis van Justitie ta Haarlem. De Curator, Mr. A. II. J. MERENS. HUISHOUDSTER Een werkman (weduwnaar) met klein gezin en vaste betrekking, zoekt eene eenvoudige, fatsoenlijke vrouw, oa.l., welke tegen matige vergoeding de zorg zijner huishouding geheel op zich wil nemen. Br. met uitv. inl onder lelt. N. O. aan Bookh. Nut en Genoegen, Cein tuurbaan 201, Amsterdam. Keukenmeid P.O., huiswerk verrir. ndo. Hot loon is f 150. Muts dragen wordt verlangd. Brieven onder No. 5138, aan den Boek handel II. N. MUL, Kruisslr. 25, Haar lem

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 2