NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. s9e Jaargang, No. 8854 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. donderdag 2 mei 19<2 b ABONNEMENTEN PER DRiE MAANDEN: Voor Haarlem120 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.0214 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.3714 de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Gosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. advertentiën: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoe'sstraat 76—78, Amsterdam. Telc-phoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. OM ONS HEEN fl.- 1533 nabetrachting van flen Gemeenteraad. Het spreekwoord zegt, dat de aan houder wint en wanneer dat waar is beeft de Haarïemsche gemeenteraad Woensdag veel gewonnen, daar hij let belangrijkste aangehouden heeft. Allereerst het" havenplan. Hoewel de heer I-Iulswit het goed toelichtte en verdedigde was het duidelijk, dat hij dezen middag de meerderheid van den Baad niet op zijn hand krijgen zou. En wel omdat de bestrijding te veelsoortig was. De heer Spoor verte genwoordigde de categorie, die feite lijk van het heele plan niet wil we ten, zooals blijkt uit zijn denkbeeld, om het spoorlijntje van de gasfa briek „een beetje te verzwaren" 'en daar dan een flinke opslagplaats aan toe te voegen. De heer Invert, meet- man van zaken, vond de uilgekozen pi a a t s niet goed, de hoeren Van Rossum en Krelage gaven blij ken, dat ze er in beginsel geen bezwaar tegen hadden, maar uit voeriger wilden worden ingelicht en deze vier Raadsleden nu stol den als motie voor, een Raads commissie te benoemen. Het was dui delijk, dat eik van deze drie soorten bezwaren zijne aanhangers vinden zon, gezwegen nog van 's Raads nei ging^ om belangrijke zaken nog maar een beetje uit te stellen, 't Viel daar- om nog mee, dat het voorstel tot be noeming van de commissie maar een meerderheid van 1513 haalde. Wat er van die commissie te .ver wachten is Niets van beteekems. Lang© en breede volzinnen, neerko mende op wat door B. en W.. de Ka mer van Koophandel en de Commissie van openbar© werken is opgemerkt. Maar wij kunnen het besluit rustig beschouwen, omdat er nog geeai man mee overboord is. 't Zal, alleen wat langer duren, voila tout! En de Raad heeft den tijd, energie niet altijd, durf maar zelden, maar steeds tijd. Welnu, als door dien te ge bruiken het plan grooter kans op aan nemen krijgt, is het zaak er maar niet al te veel van te zeggen, dat de Raad even veilig althans B. en W. had kunnen nltnoodigen, nadere plannen in te dienen. Dan had hij evengoed gekregen (van B. en W.) wat hij nu wenscht van de Commis sie Heel beleefd is het niet, dat aldus aan de rapporten van vier Raadsle den plus dón wethouder meer waarde toegekend werd, dan aan de nadere plannon van B. en W. maar do Raad is nu eenmaal altijd onder den in vloed van een zonderling wantrou wen jegens de grootendeels door hem zelf gekoezn leden van het dage lijkse h bestuur en dezen middag was de meerderheid al bijzonder onbe leefd. Het is toch wel wat heel gek, dat wanneer de directeur van openba re werken verzekert een geruischloo- zen ventilator te kunnen maken, in den Raad wordt rondgevraagd, oi "daar, o, contradictio in terminis, mis schien iemand was, die gehoord had, dat zoo'n ventilator geen ge- draisch maakte. Eerst toen de heer Loosjes het op zijn woord en bij zijn ooren verzekerd had, scheen de angst wat te bedaren. Neen, beleefd Was de Raad niet. Als in mijn jeugd de bovenmeester af wezig was, waren wij rumoeriger on der het mindere gezag van den ramp zaligen ondermeester. Raadsleden met grijze haren en kale kruinen zijn al niet anders er wei-den lustig on der de betoogen d-oor particuliere ge sprekken gevoerd en de waarnemend voorzitter, Dr. Kruseman, die toch waarlijk niet slecht presideert, moest zelfs óên lid tot de orde roepen door hem bij zijn naam te noemen liet deed me weer donken aan den onder meester in mijn jeugd, die dan ten einde raad zei „jij Piet Jansen moet na schooltijd twintigmaal schrijven ik ben een lastige jon- g e n". Ik weet heel goed, dat je in den Raad het in aoht nemen van de vor men niet moet overdrijven, omdat er dan van pure correctheid nooit eens flink gezegd wordt, waar 't op staat. Maar als de burgemeester verhinderd is de vergadering bij te wonen en de waarnemend voorzitter in overwe ging geeft, een zaak aan te houden omdat de burgemeester die voor een belangrijk gedeelte zelf behandeld heeft, dan brengt toch, zou ik zeggen, de meest elementaire beleefdheid mee, om daarin toe te stemmen zon der er een woord over te zeggen. Maar neen, er werd geklaagd, dat het nu al van Maart 1911 af geduurd had, dus meer dan eon jaar. De spre ker vergiste zich er is al minstens tien jaar over deze fontein gepar- leerd. En dan zou het niet, ten gevalle van den burgemeester, veertien da gen langer kunnen duren Foei 1 Nog een ander staaltje. B. en W. stellen voor een propagandaboek voor Haarlem uit te geven, dat negendui zend gulden zou moeten kosten. De wethouder, de heer Loosjes, Jicht dat voorstel nader toe. Iedereen zwijgt. Dr. Kruseman, terecht doorgaande op den zeker voor een Baad gelden den regel, dat wie zwijgt toestemt, vraagt of de hoeren dus geen hoofde lijke stemming wen&chen dan gaan er op eens vele stemmen op, die blijk geven van verzet en met twintig tegen acht stemmen wordt het voorstel verworpen. Zijn dat manieren Wil de geen van de twintig tegenstanders zich verwaardigen, om te zeggen, w a a r o in zij van het voorstel niet gediend waren Daartoe waren toch zeker allereerst de voorzitter en se cretaris van de vereeniging voor Ver fraaiing en Vreemdelingenverkeer verplicht geweest. Afgescheiden daarvan is de verwer ping niet verstandig. Ik vermoed, dat in weerwil van gedrukt voorstel cm mondelinge toelichting verschil lende leden toch niet goed hebben be grepen, waarom het ging. Reclame- boekjes op slecht papier, met clichés van jaren her, hebben we genoeg, maar aan een serieus werk, dat ant woord zou gesven op vragen, die geen van deze geschx-iftjes beantwoordt, bestaat behoefte. Dat de meerderheid die niet gevoeld heeft, vloeit blijk baar hieruit voort, dat zij niet besefte, hoe noodig in dezen -tijd reclame -is voer een gemeente, die vooruit wil. Maar dan een, die ha,rer waardig is, niet met afgekeken prentjes en ad vertenties, die de kosten moeten dek ken. Menig Raadslid, die in zijn za ken alleen iets fraais zou willen ver spreiden tot bevordering van zijn af faire, heeft tegengestemd, omdat hij f 9000 te veel vond. Toch is een ge- meerit© m dezen tijd evengoed een on derneming. Eén afmaking, vele aanhoudingen (ook het voorstel betreffende het in stituut schoolartsen werd aangehou den) ziedaar het povere saldo van de zen middag. Gelukkig nog, dat de Raad zich beleefd toonde tegenover het scheidende Raadslid, den heer Middelkoop, door het officieele af scheidswoord van den waarnemendem voorzitter toe te juichen. En ja, er is ook besloten, dat er electrisch licht in de bibliotheek zal komen en meege deeld, dat B. en W. binnenkort een voorstel zullen doen om die 's avonds open te stellen. De volgorde is waf. vreemd, maar de bedoeling verdient te worden geprezen. Ook komen er twee ventilatoren in de Raadszaal. Hiervoor mijn dank en hulde. Tot dusver werd ik namelijk maar gedeeltelijk geventileerd als de deur van de zaal op een kier staat en die van liet leesmuseum wordt opengezet, dan blaast er een ijzig ge noeglijke wind in mijn nek en daar alleen. Dit is eenzijdig en alle eenzij digheid is uit den boozo. Wanneer dus althans één van de nieuwe venti latoren op mijn neus gaat blazen, wordt een zeker evenwicht verkregen en ik denk, dat daar kans od is, om dat ventilatoren gewoonlijk bij de persplaatsen worden aangebracht de Raadsleden zelf zijn er niet op ge steld. In de vroegere Raadszaal hebben we daarvan ook al ondervinding op gedaan. In den pershoek kon liet heerlijk waaien 1 Mij dunkt, er moet wel ergens een wetsartikel te vinden wezen, dat mij een eisch bot schade vergoeding toestaat, wanneer ik te avond of morgen door opzettelijk© en toevallige ventilatie in de handen van d&kt&r en apotheker vallen mocht. J. C. P. Lusteniaudscii Overzicht De neutraliteit van Nederland In de commissievergadering van den Duitschen Rijksdag voor dc leger- en vlootvoorstellen, is gesproken over de quaestie van de internationale over eenkomst tot vermindering van leger en vloot. Volgens liet korte oificieele erslag, dat van deze geheime beraad slaging gepubliceerd wordt, heeft een afgevaardigde van liet Centrum de vraag geopperd, of Belg ie en vooral Nederland in staat z i j n de neutraliteit te hand haven in geval van interna tionale verwikkelingen. Duitse li land moest er voor zorgen, dat dit moge 1' ij k zou z ij n. Een lid van de vrijzinnige volks partij was van meening. dat Neder land zijn neutraliteit moest bescher-; men, om zich niet aan liet gevaar' bloot te stellen, dat Nederland geko zen zou worden tot het tooneel van een oorlog. De minister van buitenlandsche zaken, Von Kiderlen-Wachter, ant woordde, dat de neutraliteit van Bel gië internationaal gewaarborgd was. Of hij iets over Nederland gezegd heeft, en, zoo ja, wat, is niet in het verslag vermeld. In de commissievergadering hebben de sociaal-democraten medegedeeld, dat zij bereid zijn te stemmen vóór een voorstel, waarbij een directe be lasting wenschelijk geacht wordt in- plaats van een indirecte, tol het op brengen van de gelden, noodig voor de leger- en vlootuitbreiding, met an dere woorden, dat zij dus hun stem zullen geven aan een successiebelas ting. De vrijzinnige volkspartij moet van plan zijn een voorstel in te dienen tot het invoeren van deze belasting. Itet zal dan blijken of de itgeering gelijk gehad heeft met haar verkla ring, dat in dezen Rijksdag tcch geen meerderheid bestaat voor de erflas- ten, en of ze 't aandurft in deze tegen de wenschen van hel Centrum in te gaan. De oorlog tusschenItallS enTurkija De sluiting der Dardanellen gaf voor den handel natuurlijk heel veel last. In de haven van Konstantinopel werden tot gisteren niet minder dan 99 stoombooten, met een lading ter waarde van drie b vier millioen pond sterling, vastgehouden. Elke dag, dat :1e Dardanellen gesloten hie ven, beteekende een direct verlies van meer dan 3000 pond sterling. Onder de schepen zijn ook 2 Neder- landsche. Vooral in Rusland ging men mop peren. De vergadering der vertegenwoor digers van het beurscomité, van de graan-exporteurs en -importeurs te Odessa, besloot zonder verwijl aan de regeering te doen weten, dat de voort durende sluiting der Dardanellen den handel en de industrie in een moei lijke positie brengt. In een groot ge bied heerscht, zoowel onder de haven werkers als onder andere arbeiders, er, .zelfs in de seheepscommando's, volslagen werkloosheid, en vele stoom bootmaatschappijen staan voor het gevaar, haar werkzaamheid te moeten siaken. De graan-exporteurs besloten we gens gebrek aan vrachten de voor April gesloten contracten ongeldig te verklaren. Blijkbaar heeft de Russische regee ring dan ook pressie in Konstantino pel geoefend. Gisteren is althans door den Turkschen ministerraad beslo ten de Dardanellen onmid dellijk te heropenen. Dit Konstantinopel seint men, dat het aantal zelfontploffende onderzee- sche mijnen in de Dardanellen, die bij het verschijnen van de Italiaansche vloot geleerd waren, ongeveer 60 be draagt. Bovendien werd de straat nog beschermd door een groot aantal galvanische mijnen, die door een electrischen stroom tot ontploffing ge bracht kunnen worden. De mijnen zijn evenwel zóó gelegd, dat de handelsschepen ongehinderd kunnen passeeren, indien ze maar binnen bet afgebakende gedeelte blij ven. De mijnen blijven liggen voor een mogelijke terugkomst der Italianen. Dan behoudt Turkije zich het recht voor, de Dardanellen weer te sluiten. De officieuse -Tribun a komt nog maals met klem verklaren, dat Italië zich onmoeelijk tot verdere beperkin gen, wat betreft zijn vrijheid van.ac tie, kan laten dwingen. Wij kunnen, zoo verzekert het rai- nisterieele blad, onmoe-e'iik het recht uit handen geven, Turkije op zijn gevoeligste plaats te treffen, ten einde onzen vijand tot den vrede te dwin gen. Het recht, de zeeëngte te forcee- ren en de mogelijkheid dit te doen, ;s ons beste aanvalswapen. Met welk recht zou inen ons dit kunnen belet ten? En dan betoogt de Tribun a, dat de aanwezigheid van de Italiaansche vloot in de Aegeische zee geen bedrei ging bedoelt te zijn. welke Turkije er met grond toe kan brengen, de Darda nellen te sluiten. Dit is een politieke en diplomatieke manoeuvre, niet het doel Europa te gen Italië uit te spelen. Dat blijkt ook hieruit, dat de Turksche forten het eerst gevuurd hebben en zoodoende de Italianen gedwongen hebben te ant woorden, hoewel de vlootvoogd in op dracht had, slechts voorbij te stoo- men. Met deze provocatie heeft Tur kije getracht een aanleiding in het leven te roepen, om een internationa len druk on Italië te doen uitoefenen. De Corriere d'I t, a 1 i a heeft een telegram uit Konstantinopel ontvan gen, volgens hetwelk bij het bombar dement van Koum Kale twee Duitsche officieren in Franschen diei)6t gedood zonden zijn. Over de scheepsramp te Smyrna wordt nog geseind: Van de 108 passagiers en 32 leden der bemanning van de „Texas" zijn 62 personen gered. Daaronder zijn 9 gewonden 78 reenschen zijn dus ver dronken. Volgens de laatste berichten is de „Texas" blijkbaar niet op een mijn gestooten, maar door een granaat ge troffen. Toen het schip te a er achter de Montana, die door loodsen be stuurd werd, voorbijvoer, werden 2 losse en 4 scherpe schoten op het schip gelost. Het vierde schot trof de „Texas" in het middenschip, waar door een ketelontploffing ontstond. Zekere berichten over het. vergaan van de „Texas" zijn evenwel nog niet te krijgen. 't Vergaan van de „Titanic" Volgens de berichten uit Washing ton heeft Ismay, de directeur van de White Star Line, die gisteyen weer voor de Senaatscommissie is gehoord, door zijn rondborstige verklaringen, waarbij hij de verdachtmaking van zijn rol op de Titanic volkomen op hief, een zeer guustigen indruk ge maakt en een algeheelen ommekeer bij het Amenkaansehe volk te zijnen bate bewerkt. Ismay sprak uitdrukkelijk legen, dat hij en kapitein Smith den avond van de ramp met een diner had door gebracht. Hij heeft alleen met den scheepsdokter gegeten. Ismay loo chende uudermaal, dat hij gedurende de reis eenigerlei invloed op den ka pitein heeft uitgeoefend evenzoo dat liet kantoor van de White Star Line te New-York het bericht van het ver gaan van de Titanic heeft achterge houden, teneinde herverzekering van het schip goedkooper te maken. Met verontwaardiging verwierp hij de aa- dachte, dat eenig bestuurder von de White Star daaitoe in staat was. Ten behoeve van de slachtoffers en de nagelaten betrekkingen «ter slacht offers van de „Titanic'- is thans rei-d? ruim 310.000 p. st. bijeengebracht. Uit Berlijn komt bericht, dot de in. ternationale scheenvaarlconfcrcuüe, waartoe de Duitsche regeering het initiatief genomen heeft, in het begin van den a.s. herfst in Be rl ij n z&t plaats vinden. Dus niet in 's-Gravenhoge Allerlei. SPANJE EN FRANKRIJK. Omtrent de Fransch-Spamsehe oiv derhandelingen betreffende Marokko, verneemt men uit Madrid, dat Enge land over de cjuaestie van «Je Ouerga- vallei een oplossing aan de hand hoeft gedaan, waarop Spanje is ingegaan, en welke ook door Frankrijk zal wor den aanvaard. In dit onzicht luiden de berichten dus gunstig. Maar tevens wordt ge meld, da.t de Spaansche ministerraad zich heeft bezig gehouden met de me- dedeeüng, door FÉankrijk aan J.et diplomatieke corps te Tan eer gedaan, dal: voortaan generaal Lyautey het ambt van gevolmachtigd minister van Frankrijk te Tanger zal vervuilen. De Spaansche regeering toont zich zeer verrast over deze mededoeiinr, daar zij van meening is. dat hierin een vestteing van het protectoraat ligt opgesloten, een nieuwe stand van zaken, waartoe Spanie nog niet zijn toestemming heeft verleend". DE FRANSCHEN IN MAROKKO. De kruisers „Gloire" en „Condé" zijn, nadat admiraal Fuverean een ivo cijfertelegrammen had ontvormen, in allerijl, met. aangevulde voorraden, naar Marokko vertrokken. Generaal Lyautey znl waarschijn, lijk Donderdag 9 Mei scheep gaan naar Marokko. WOELINGEN IN PORTUGAL. Uit Portugal komen weer telegram» men over bewegingen van konii gezinde strijders, die zich aan "de grenzen verzamelen. De recccring heeft republikeinsehe trnenen. Reeds moet het tot een treffen gekomen zijn (een voorgevecht), waarbij de konir.gs- gezinden de overwinning behaalden, INVOERRECHTEN IN SPANJE. De Spaansche regeering stelt voor, op verschillende artikelen een hoogm invoerrecht te leggen van 10 peseta's (goud) per KG. Binnenland OPLICHTER. Door de recherche bij de Haagsclie politie is aangehouden zekere P. C. .1. T., een 29-iarig persoon, die verdacht wórdt zich ten nadêele van een groot aantal zakenmenschen te 's-Graven- hage en elders aan oplichting te heb ben schuldig gemaakt. De verdachte bood namelijk hij hen zijn diensten aan om klanten te werven, vroe-daar voor bij vooruitbetaling een zeker be drag voor reiskosten, en liei, wanneer hij dat geld eenmaal had, niets mcci van zich hooran. WINKELSLUITING. In een algemeene vergadering van i de Hanze te 's-Hertogenbosch is, zoo 'wordt aan „De Tijd" gemeld, met op Feuilleton Haidée. Naar het Engelsch door A. W. MAKCHMONT. 351 Het is heel duidelijk, dat er een schurkachtige on verraderlijke aan slag op het leven van Uwe Ma jesteit is gepleegd, die wij ge lukkig hebben kunne i verijdelen. En nu moet ik uw gensdigo permis sie vragen om mij terug to trekken. Ik be«n ziek en zwak. Verlaat mij niet, Mr. Grant, was vlug het verschrikte antwoord. Ik voel mij veilig als u in mijn nabijheid is Wees niet bang geen kwaad kan met mogelijkheid uw doorluc'hte per soon li.ikheid hier treffen en mijn vriend, Mr. Ormesby, die volkomen in mijn vertrouwen is, zal met. zijn leven voor uwe veiligheid instaan, evenals ik doen zou met het mijne. Zijne Majesteit deed m ij toen de eer mij van dichtbij ernstig onderzoekend aan te kijken niet ge-heel misschien zonder een gevoel van wantrouwen en zeker met, een beslisten voorkeur voor Grant's tegenwoordigheid zoo dat het hem niets beviel, toen hij Grant moest laten gaan. Ik heb uw hulp nog noodig, Mr. Grant, zei hij besluiteloos. Ik ben natuurlijk tot uw dienst, Majesteit, maar ik vrees, dat ik zelf weinig meer doen kan. Als u naar Yildiz wil terugkeeren, dan zijn mijn jachten tot uw dienstof zullen wij om een van uw raadgevers zenden V Als ik u een raad mag geven, dan zou het zijn, dat er dadelijk iets ge beuren moest., Ja, natuurlijk, maar wat? riep hij angstig uit. Ik kan irei naar bui ten gaan zonder mijn bewakers. Wat gebeurt er op het Paleis Wat heb ben die schurken gedaan'? Zijn mijn ministers veilig Ik zou naar mijn dood kunnen gaan als ik terugkeer de, vóórdat wij weten wat ©r gebeurd is. Ik ben hulpeloos. Ilij was te zeer in de war hij de vrees voor het mogelijke gevaar om in staat te zijn daaraan te denken en ik was nu zoo angstig met betrekking tot Grant, wiens laatste krachtsin spanning blijkbaar aan het afnemen was, dat ik met een bewering tus schen beidon kwam. Als Uwe Majesteit zich hier vei liger voelt totdat wij bepaald bericht ever den stand van zaken in het Pa leis hebben, dan zal ik er heengaan, mij overtuigen wat er gebeurd is en eenig© van uw raadgevers voor u mee brengen of ik kan bun de orders overbrengen, die u noodig mocht oor- de&len Hij lioorde mij kalm aan, en bleef toen zwijgend zitten, mij telkens zeer aandachtig aankijkend. Ik heb nagedacht, zei hij, maar mijn hoofd is nog niet helder. Ik zal hier zeiier blijven totdat alle schik kingen voor mijn veiligen terugkeer naar het Paleis gemaakt kunnen zijn. Intusschen lean u naar het Pa leis gaan en voor alles zorgen. Ik zal u alle noodzakelijk© macht en autoriteitsbewijzen geven, met ge heime teeltenen, dat ik in leven en gezond ben. Er zijn daar stellig da den van geweld gebeurd maar het uur der vergelding zal spoedig slaan, en zij die hun handen tegen mij heb ben opgeheven, zullen dat ondervin den. Iloe gauwer ik aan het werk ben, des te beter, Majesteit, zei ik vol ver terend verlangen om weg te komen, ter wille van Enid. Weet u iets omtrent deze sa menzwering, Mr. Ormesby vroeg hij het volgend oogenblik, Ik ben e.r iets van te weten geko men bijna ten koste van mijn leven, Majesteit en ik deed hem zoo'n ver haal omtrent hetgeen tijdens mijn bezoek aan Maraboukh gebeurde als mij raadzaam voorkwam en dat verbaal maakte een ze&r machtigen indruk. Dus het was een complot om mij van den troon te stooten. Dat kan blijken heel belangrijk te zijn en zoo als u zegt dan kam het geen uitstel lijden. L' kont onze taal zoo goed kent u ook onze wetten ik bedoel de wet, die over deze quaestie loopt Voor zoover Zijne Hoogheid den Sheikh-ul-Islam bedoelt ja, Majes teit- De wet, waarop hij zinspeelde wa.s een heel merkwaardige. De Sul tan had absolute macht om alle staatsbeambten aan te stellen en af te zetten de twee voorna am sten hier van waren de dignitaris, de Sheikh- ui-Islam feitelijk het hoofd van de wettelijke en godsdienstige lichamen, en de Groot Vizier terwijl een ©enigs zins van den regel afwijkende wet voorschrijft, dat geen Sultan kan worden afgezet zonder de schriftelij ke toestemming van den eerste. Toen Sultan Abdül Aziz door Midhat Pasha van den troon werd gestooten, zorg de de Pasha goed zich vooruit van die toestemming te verzekeren. Zonder dat, zou het leger heel waarschijnlijk geweigerd hebben in de afzetting toe te stemmen, en een ie vol ut ie zou het gevolg geweest zijn. Als dus nu de Sheikh-ul-Islam niet in de samenzwe ring betrokken was, dan zou hetgeen hij deed, de spil zijn, waarom alles draaide. Daarom was het gebiedend noodzakelijk hem dadelijk op te zoe ken en hem van de veiligheid van den Sultan od de hoogte te bremgen. Daarom werd er besloten, dat ik hem eerst zou opzoeken, zelfs vóór dat ik naar het Paleis ging, en na hem den Groot Vizier en de bevelen van Zijne Majesteit, aan beidon wa ren niets te doen dan de Regeering te handhaven, totdat zij meer van hem hoorden. fk moest dan naar Yildiz gaan, ze keren bevelhebber opzoeken en hein volkomen vrijheid geven iederen maatregel te nemen, dien hij noodig mocht oordeelen, om de orde te her stellen. De verblijfplaats van Zijne Majesteit móest volkomen geheim ge houden worden, er zou zoo noodig een bulletin gegeven worden, dat hij ziek was. Een groot, gedeelte van de troepen der lijfwacht moest zicli ge- 'reod houden om ieder oogenblik op te kunnen marcheeren, en drie krui sers moesten in den Horen voor an ker liggen, halverwege tusschen het vasteland en het eiland. Al deze dingen werden tot in de kleinste kleinigheden besproken en ik nam daarop de gelegenheid waar. om ovc-r mijn vrees voor de veiligheid van Enid to spreken en wat ik mor betrekking tot haar van Maraboukh had gehoord, daarbij zorg dragende (He zaak met het complot in verband te brengen. Haar veiligheid zul een zaak van mijn speciale zorg zijn. Mr. Ormesby, en u zal om dor vinden, dat ik met mijn vijanden hard kan omgaan, maar ook weet, hoe mijn vrienden ie behandelen. Uw volmacht zal onbe perkt zijn. Op zijn woorden, kon men vertrou wen. Het gereedmaken van de nood zakelijke documenten en bewijzen nam ©enigen tijd, en toen li ij zo mij gegeven had en zorgvuldig zijn in structies herhaald, gaf hij mij een eigenhandig geschreven volmacht om bij mijn onderzoek naar Enid te ge bruiken. Ilierin stond, dat ik was aangesteld om dringende zaken in Staatsdienst af te handelen dat alle beambten van iedoren rang verplicht waren mij op alle wijzen, die ik mocht vragen, bij te staart, en onmiddellijk hadden te gehoorzamen aan de orders, die ik gaf dat ik als zijn on middellij ken plaatsvervanger beschouwd moest worden en da.t ieder, die ongehoor zaam of onwillig was tegenover mijn bevelen zich zijn onmiddellijk mis noegen op den hals zou halen en bloot zou staan aan boeten en gevan genschap. Toen deze speciale volmacht klaar was .zweeg hij, en zei niet grooten nadruk. Dit is een onderpand van mijn vertrouwen en gunst. F.xee'icntie. Uwo Majesteit bed ooit vroeg ik getroffen door zijn plechtige hou ding. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5