ïIonaI Cacao Van Houten's tigt er onze aandacht op, dat prof. Noordtzij 72 jaar is on den wet tel ij ken leeftijd voor een dergelij-ke benoe- ming dus heeft overschreden. INBRAAK IN 'T VREDESPALEIS. De politie te 's-Gravenliage heeft een onderzoek ingesteld naar aanleiding ran een poping tot inbraak, welke do zer dagen boproefd is in het in aan bouw zijnde Vredespaleis. Men is door oen klein raam binnen het gebouw gekomen en heofl be proefd do brandkast te openen. Dit Is echter niet gelukt. AHoon hoeft hot inox reien aan die ka9t teweegge bracht. dat zij eenigen tijd niet ge opend kon worden. Er is niets ont vreemd. Als verdachte bevindt zich oen van do vele werklicden, die bij den bouw betrokken zijn, in handen van de politio. TWEEDE KAMER. Na hetgeen ons over de Kamerzit ting van gisteren reeds per telegraaf werd medegedeeld, kunnen we mot een kort overzicht der debatten vol staan. Want eigenlijk is de gcheele dis cussie. die gisteren werd gevoerd en die heden evenals de volgende week reeds te half 11 uur wordt voort gezet, tamelijk wel overbodig. Het laat zich aanzien, dat, met of zonder medewerking van de Regeering, bet door Minister Wentholt aangevraagde pantserschip hoe urgent het ook vanwege de Regeering wordt geacht „in conservatie'' gelegd, opgebor gen zal worden tot.... ja, hoelang? Totdat door een Staatscommissie rap port zal zijn uitgebracht over de beste wijze van defensie van Indië en naar aanleiding daarvan voorstellen zullen komen voor de inrichting der Indi sche Marine, naar een vast plan. Dat is do bedoeling van de motie vo n orde, door de heeren De Savornin Lohman, Van Dedem, Van Wassenacr Cntwyck cn Van Idsinga voorgedra gen. en die aldus luidt ,.De Kamer, „van oordeel dat, alvorens te be slissen omtrent den aanbouw van het bij het aunhangige wetsontwerp voor gestelde panlseischip, het vvensche- lijk is door eene Staatscommissie te doen onderzoeken, op welke wijze, onder de bestaande omstandigheden cn in verband met de financiën van Nederland en Kolomen, onze Oost- Indische bezittingen bchooren te wor den verdedigd tegen eventueele aan vallen en de neutraliteit in den indi- sciu.n Archipel kan woruen gehand-' imatd, en aan die commissie op te ;eu, binnen een door de Kegecring te stellen termijn daaromtrent rap port uit te brengen, „gaat over tot de orde van den dos." el leverden, ook na de indiening dezer motie, de heeren Van Kauie- bcek, Jansen '.Den iiuagj, Du>inuer van Twist, Thomson en Van Vlijmen nog minder of meer uitvoerige be schouwingen, maar allen waren toch ouder den indruk van de eerst aan liet einde der zitting door deti heer Lob man toegelichte motie. Toegelicht als een vriendschappelijke motie voor de Regeering, die in de gegeven omstan digheden niet anders kou voorstellen dan een klein pantserschip, maar die, nu dit algemeen wordt aige- keurd, dooi sommigen zeker met poli tieke bij-oogmerken, maar door de deskundigen uin de technische bezwa ren, verstandig zou doen den schijn te ontgaan van dit voorstel met poli tieke bedoelingen, ter wille van" Ka binet uf Minister, door te drijven. Het was noodig, dat er vastheid komt in de plannen van defensie voor Indië, er. daarom moest een onpartijdige, niet-departementale Staatscommissie de zaak in vollen omvang, ook wat de financiën en de door lndiè te dragen kosten betieft, onderzoeken. Dat kon met spoed geschieden, in een jaar uf- loupen en dan wist men waaraan men zich vasthouden kan. Inmiddels kon de Minister het be schikbare geld voor nieuwen aan bouw besteden, voor klein materieel, torpedojagers, enz., die in elk stelsel noo tig zijn. Aldus gaf men van alle kanten toe behalve de heer Van Vlijmen, die de motie m don aanhef ontzielen wilde, ïn het schip, dat hij nog zoo kwaad niet vond, ook in afwachting van het onderzoek der Staatscommissie, wilde toe .taan. De belangrijkste redevoering van gisteren was zeker die van den lmer Van Ivarnebeek, die na den heer De long liet woord voerde, ondanks de inmiddels ingevoerde motie, en die na een onderzoek, als in de motie beoogd, deur middel van een speciale a 1 /2 in 23 jaren ai te lossen leening, een flink eskader van groote schepen (van 13.000 tons) wilde zien aanbouwen, deels door lndiè bekostigd, zoodat het Nederland niet meer zou kosten dau we ook nu besteden. De spreker weerlegde al de bezwa ren, die ook de heer De Jong had be- streden, ten opzichte van den aan bouw van eroote schepen. Door deu heer Jansen, die het aan gevraagde schip, in tegenstelling met den heer Duymaer van Twist, scherp afkeurde om gemis van snelheid, on voldoende hewapeiuDg en absolute minderwaardigheid tegenover gruote strijders, werd alleen in het uiterste geval berust in het toestaan van gel den voor torpedo-materiaal al schatte hij dit niet gering omdat bij voor een artillerie-vloot was. Wat den lieer Van Twist betreft, deze wilde liet schip aan Minister Wentholt toestaan, als deze duide'yk maakte, dat het later voor Nederland bruikbaar is en als de 4,2 millioen voor nieuwen aanbouw tegenwoordig besteed, er niet door werd overschre den. De heer Thomson gins: m*et de motie mede en wilde ook het aangevraagde geld voor klein materieel besteden. Hij l«loogde, dat degenen, die vroe ger de kleine pantsers-diepen hadden toegestaan, die nu waardeloos bleken, thans het loon oogsten voor hun fout. Maar daarom ook was de oppositie tegen den Minister onbillijk van hun zijde. Spreker echter was steeds' en nóg voor een torpedov loot geweest, omdat schepen van 10.500 of 15.000 tons toch, door geringe capaciteit, snelheid en bewapening, niets tegen de groote Dreadnoughts vermogen. Daarentegen meende de heer Van Vlijmen, dat ze reeds genoeg waarde hebben, als ze den vijand schade be rokkenen en ons gemakkelijker bond- genooten verzekeren, doordien we ook iets kunnen aanbieden in den strijd. Men heeft op do Regeering vrij krachtige nressie uitgeoefend, om zich bij de motie neer te leggen. Zal zij het doen Wellicht vernemen we dat he den nog misschien ook eerst Dins dag. want er zullen vandaag nog wel eenige sprekers volgen. DE SCHOUWBURG TE ALKMAAR VERBRAND. Gistermorgen omstreeks elf uur ontstond een felle brand In het schouwburglokaal „Diligentia", staan de op de Nieuwesloot te Alkmaar. Waarschijnlijk is de brand ontstaan op het tooneel, want daar begon het in eens bijzonder fel te branden. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, bleek direct, dat het gebouw niet meer te behouden was. Om kwart over twaalf was het dan ook geheel uitgebrand en viel met donderend geraas de voorgevel neer. Eenige oogenblikken later stortte de zijgevel op het dak van de woning van de wed. P. Schoen, waardoor dit dak verbrijzeld werd. De bewoners hadden bijtijds de woning verlaten. De naast het gebouw „Diligentia" gelegen kgelbann, benevens de daar boven gelegen woning van den eige naar van Diligentia. den heer Joohem Harp, brandden eveneens geheel uit. De naast en achter liggende woningen bekwamen waterschade. Het gebouw „Diligentia" is ongeveer 30 M. diep en 20 M. breed, 't Was tegen brand schade verzekerd. In het gebouw was tevens gevestigd de „Bioscope Moderne" van de hee ren Harp en Strous. Door den vonkenregen die van het gebouw „Diligentia" neerviel op het pakhuis van den heer Paleari, staan de in do Pieterstraat, ontstond daar in brand, die een oogenblik dreigde ook een ernstig aanzien to krijgen, daar hier tonnen met teer opgesta peld lagen. Lustig slöegen de vlam men reeds uit dit bij uitstek geschikt brandmateriaal, toen de brandweer kwam om te blusschen, hetgeen haar na ongeveer een kwartier gelukte. Deze groote brand bracht honder den op de been. Rechtszaken EEN .CIVIELE ACTIE INGESTELD OM... 2 1/2 CENl'. Men meldt uit Leiden aan 't HblcL: De heer A. J. (.ten Hollander, lid van het algemeen bestuur van den Alg. Ned. Wielrijdersbond, te Leiden kwam met zijn rijwiel voor den be kenden en door toeristen gehaten tol aan de Haagsche Schouw, waar hem 5 cent tolgeld gevraagd werd. Hij bood 2 1/2 cent aan, het bedrag dat naar hij meende gevraagd mocht worden. Toen men hem daarop weigerde door te laten betaalde hij het verlangde bedrag, doch stelde nu een civiele actie in tegen de tolgaarders, de ge broeders II. C. L. Roelants en C. J. H. Roelants. Als geinachigde van den eischer treedt op mr. H W. C. J. de Jong en voor gedaagden mr. P. E- Briët, beiden advocaat te Leiden, De gemachtigde van den eischer stelde in de civiele zitting vhu het kantongerecht te Leiden den eisch, waarop Woensdag 21 Mei mr. Briet zal antwoorden namens gedaagde. DE MOORD TE RIJSWIJK. Voor 't Haagsche Gerechtshof werd gisteren liehandeld de zaak van de wed. v. II., door do Haagsche Recht bank veroordeeld tot 8 jaar gevange nisstraf, wegens doodslag op liaar echtgenoot. De beklaagde was zcor zenuwachtig en weende herhaaldelijk. Bekl. zei op de vragen van don pre sident, hoe ze haar man heeft kun nen dooden hoe is 't mogelijk, ik hield zoo veel van hem. Een ver bloedverwant verklaarde, dat de hoer v. H. zijai vrouw nooit re- don tot jalouzie heeft gegeven. Dr. Winkler, als deskundige ge hooid, achtte beklaagde volkomen onto-? re kenbaar. Deskundig© had den stellige» indruk, dat de heer v. II. den dood zocht, dat hij, na al do scè nes. die zich in zijn huwelijk hadden afgespeeld, dacht liever dood dan zoo'n leven. Hij mocht niet uithij mocht geen mooie jas aantrekken, want dan zou de ©en of andere vrouw naar hem kijken. Toon zou hij heb ben gezegd „Als je me doodgescho ten hebt. zeg je maar. dat je ziek bentdat kan een kind wel Z'en.1' D© lió-.-i v. 11. wist, dal zijn vrouw ziêk was en liet haar toch in het bozit van de revolver Op vragen van den verdediger, mr. J \Y. do Kanter, antw oordde de des kundige, dat het absoluut gemis van berouw eer wijst op ontoerekenings vatbaarheid dan op het tegendeel. Hij geloofde niet, dat een vroeger drama te Rijswijk, waarbij een dame werd gedood door een student, haar op het denkbeeld van doodslag op verzoek heeft gebracht. Maar daarover was door de deskundigen niet met haar gesproken .Dat bekl. zich het kind van de rekening acht en liet dooden van den man. van wien zij zooveel hield, absoluut negeert, is een sterk© aan wijzing voor haar ontoerekenbaar heid. Wat de argumenten voor haar verminderde ontoerekenbaarheid be treft, deze zouden voor medische cri- tiek geen stand houden, daar zij uit juridisch oogpunt zijn samengesteld. Dr. Plet, geneeslieer-directenr van het krankzinnigengesticht „Oud Ro- senburgh" te Loosduinen, vereenigde zich vrijwel met «ie verklaringen van dr. Winkler. Hij bleef bij zijn verkla ring, vroeger afgelegd „Als deze vrouw niet ontoerekenbaar wordt verklaard, is er geen reden nog iemand ontoerekenbaar te verkla- Gevraagd of zij iets te zeggen had, riep bekl. snikkend uit„Hoe is 't mogelijk te zeggen, dat ik niet ziek ben Ik bon wel ziek. Den ©enen dag wat beter, den anderen dag wat erger. Maar altijd, altijd voel Ik mij INGEZONDEN MGDEDEELINGEM 30 Cts. per regel. _TAan het publiek kan hetvj oordeel worden gel3ten, of inderdaad is De teste voor den prijs j 11 Kg. 11.50 T/s?, -0.80 ^Kj./0.42i Ho.. -0.18 ziok. Ho© ia 't mogelijk, hoe ia 't mo gelijk 1" Prof. Jelgersma achtte beklaagde niet sterk hereditair belast. Opneming in een gesticht achtte hij in 't belang der beklaagde. Dr. Deknatel handhaafde zijn vroe ger genomen conclusie over vermin derde toerekenbaarheid, maar helt moer over tot ontoorekenbaaneid dan tot toerekenbaar..eid. Hij acht plaat sing in ©en gesticht voor haar niet noodig, wèl in het belang van haar kinderen, als het Hof haar ontoereke ningsvatbaarheid mocht aannemen. Dr. P. 11. Rosenstein achtte bekl. ook ontoerekenbaar. Na dit verhoor bleef beklaagde bij haar beweren. Ze bekend© den dood slag wel, maar wist niet te verklaren hoe ze daartoe gekomen was. De adv.-gen., mr. Wentholt, meen de, dat aan 't verhaal van den droom door beklaagde gedaan ze zou ge droomd hebben, uat haar man langer zou leven don zij en later omgang zou krijgen mot een andere vrouw, waarom zij hem doodde niet aan nemelijk is, vooral waar beklaagde nu weer een andere lezing gaf, name lijk dal haar man naar zijn dood ver langde. Beklaagde is onbetrouwbaar en leugenachtig en simuleert ontoere kenbaarheid. Beklaagde toerekenbaar achtende, eischte de adv.-generaal 1Ü jaar gevangenisstraf. Beklaagde hoe is 't mogelijk 1 hoe is 't mogelijk 1 De verdediger Mr. J. W. de Kanter pleitte ontoerekenbaarheid der bo- klaagde. Uitspraak Donderdag a. s. UIT ZELFVERDEDIGING. Gister stond voor de rechtbank te 's- Hertogenbosch terecht P. A. 11., orgel draaier, beklaagd dat hij in den nacht van 19 op 20 Februari een der Caruavalsdugen te 's-Bosch opzot- tel.jk heeft mishandeld en met een jnes gestoken, geslagen of gesneden en daardoor bloedend heeft verwond, ten gevolge waarvan bet slachtoffer, de 19 jarige Wllem Pullen kort daarna is overleden. Beklaagde zei uit zelfverdediging gehandeld te iiebbcn. Toen eenige getuigen deze verdedi ging aannemelijk gemaakt hadden, vroeg iiet O. M. vrijspraak voor den beklaagde. DE DIEFSTAL TE DIEPENVEEN. De rechtbank te Zutpben veroor deelde W. W. tot 12 jaar gevangenis straf, wegens diefstal in het huis van baron Strateuus te Diepenveen, enz. De eisch was 16 jaar gevangenis straf. Gemengd Nieuws DE GEHEIME POLITIE IN RUSLAND. Bij het onderzoek van den moord op Stolypin is volgens het rapport van senator Troessewitsj gebleken, dat Bagrof, de moordenaar, helpers moet hebben gehad, en waarschijnlijk on der <ie geheime politie. Een dier hel pers zou, zoodia het schot gevallen was, de electrische leiding doorsnij den, om Bagrof gelegenheid te geven in de duisternis te ontvluchten. De leiding werd ook doorgesneden, maar op een verkeerde plaats. Buiten den schouwburg stond een auto te wachten, om Bagrof bij zijn vlucht behulpzaam te zijn. Reeds da delijk werd van een geheimzinnige auto gesproken, die snel wegreed, toen de dader gepakt was. Het is senator Troessewitsj niet mogen gelukken te ontdekken, wie de mun was, die de electrische leiding doorgesneden heeft, en evenmin is hij er in geslaagd de auto terug te vin den; maar wel schijnt hij te kunnen bewijzen, dat een der chefs van de geheime politie te Kief, Werigin, na het vallen van het schot een der nood uitgangen openzette, om Bagrof gelo- genneid te geven, te ontvluchten. NOG MEER STAKENDE KLEER MAKERS. Woensdag ia te Londen een sta king van kleermakers begonnen. Voorloopig worden voornamelijk de zaken in het Westend getroffen, maar men verwacht dat de staking zich zal uitbreiden. De eischen der stakers betreffen: betere inrichting der werkplaatsen, verhooging der loonen, minimum loon voor de arbeidsters. Woensdag bedroeg het aantal sta kers reeds GOOO. NOG EEN MEEVALLERTJE. Lloyd's heeft uit Philadelphia het bericht ontvangen, dat de drie paarlen halssnoeren van mevrouw George D. Widener, niet bij de ramp van fle „Titanic" verloren gingen, maar red zijn. Zij vertegenwoordigen een .vaarde van 140.000 pd.st. en waren /.waar verzekerd bij Lloyd's, zooaa*. nun verlies de toch teeds liooge som, iie met het schip verloren ging, aan merkelijk verhoogd zou hebben. ONGELUK MET EEN LUCHTSCHIP. Uit Berlijn wordt aan de Tel. ge seind: Het nieuwe luchtschip van do Sie mens Schuckert Werke moest wegens een motordefect een noodlanding uoen. Door het plotselinge dalen stiel net sch.p met aLle kracht legen de aarde. Het hoogtestuur, de schroeven eu het vooiste gedeelte van de ca- rosserio werden verbrijzeld. Hel schip erd mot de grootste moeite over een afstand van 4 K.M. naar de loods te ruggesleept. GROOTE BRANDEN IN DUITSCH- LAND. Aan de TeL wordt uit Berlijn ge- .eind: Door een eigenaardigen loop van omstandigheden braken in de laat ste dagen in verschillende streken van Duitschland groote branden uit. Zoo brandden in het district War burg, in het dorp Hohemrepel, 19 boerderijen af. Assurantie dekt ten deele de schade. De bewoners waren op het land aan het werk. De oorzaak van den brand is onbe kend. Te Hamburg brak in de margarine- fabriek van Schlinck Palmin-Werken brand uit in de zoogenaamde vetzu- ren-afdèèling. Ook de machinehal werd ten deele verwoest. Te Frankfurt brandde een groot ge deelte der naaimachinefabriek van Wirtheim af. Vermoedel.jk beeft men hier met brandstichting te doen. De water- en brandschade wordt op 4Ö0.Ö00 markt geschat. liet bedrijf kan worden voortgezet. Te Bremen werd het groote katoen pakhuis van de firma F. Cohen en Zoon een prooi der vlammen. De schade bedraagt 250.000 A 300.000 Mk. Verschillende brandweerlieden wer den gekwetst, één gedood. De groote verffabriek van de firma Dietsch te Goltschtal is geheel door brand vernietigd; 150 arbeiders zijn tijdelijk broodeloos; de schade is 200,000 mark. Waarschijnlijk heeft men ook hier te doen met een geval van brandstichting. Uit Keulen wordt gemeld, dat het paleis van den vorst van Salm-Salra in brand staat. De linkervleugel van het slot, waarin de schoonste kunst schatten bewaard werden, is geheel vernietigd. Men hoopte het rechter- cn middengedeelte van het kasteel te kunnen sparen. De vorst is met zijn vrouw op reis. Te Zwickau is de groote stoomza gerij van Mockel und Freitag ten deele afgebrand. Schade 159.000 Mk. Het bedrijf kon worden voortgezet. SPOORWEGONGELUK. De sneltrein van Parijs naar Calais is, juist toen hij de brug van La Bri- che bij St. Denis gepasseerd was, ont spoord. De trein reed met een vaart van 90 K.M. per uur ©n ontspoord© toen hij door een wissel ging. Vijf inenschen, drie reizigers en twe© treinbeambten, zijn gewond. De eer ste kok van den restauratie-wagon is liet ergst gekwetst. Hij ïs naar een ziekenhuis te Parijs vervoerd moeten worden. DE JUWEELENDIEFSTAL. Toen Maandagavond de hoor Max Rosenthal, een diamanthandelaar uit Londen met de stoomboot uit Bouiogno te Folkestone aankwam, deed hij aangifte dat hem vier paar len snoeren, elk 1400 pd.st. a 1500 pd.st. en 26.000 f; ancs in bankpapier ontstolen waren. Het geheel vertegen woordigde een waarde van ongeveer 200.000 francs. Toen de heer Rosen thal zich over de loopplank naar den trein begaf, had hij in elke hand een tasch, terwijl het pakket, waarin de kostbaarheden zaten, in de binnen zak van zijn jas geborgen was. Waar schijnlijk is hem het pakket in de drukte bij de loopplank ontfutseld. De boottrein werd nauwkeurig nage zocht, maar er werd niets verdachts in gevonden; men veronderstelt dat de dieven hem uit Parijs nagereisd zijn, daar hij aldaar, op het terras van een café aan den boulevard gezeten, om ringd was geworden door een aantal mannen, die hem hinderden. Op zijn geroep kwam politie te hulp en vijf der mannen werden gearresteerd, maar moesten weer losgelaten wor den. Op de boot werd de heer Rosen thal erg zeeziek, en men denkt, dat in den drank, dien hij toen innam, iets gedaan is, dat de ernstige on gesteldheid veroorzaakte, waaraan hij te Folkestone leed en die het den dieven mogelijk gemaakt moet hob- hebben, hun slag te slaan. DE PARUSCHE BANDIETEN. Garnier en Vallet zijn nog steeds niet gevonden, Raimbaud, een anarchist, die ook gearresteerd is onder verdenking van te behooren tot de bende, heeft aan den rechter van instructie verklaard, dat binneu drie dagen een rijk© buurt van Parijs in zijn geheel in de lucht zal vliegen en dat men den pleger van deze daad nooit zal kunnen vinden. Het eenige, dat hij van dezen aanslag nog wilde zeggen, was, dat het het werk van één enkel wezen zal zijn. Er worden nog maar steeds meer menschen gearresteerd, verdacht van deel uitgemaakt te hebben van de be ruchte bandieten-bende. Nu is weer een echtpaar te Nancy gearresteerd. Men herinnert zich, dat Dieudonnéj, na zijn arrestatie, beweerde in Nancy goweest te zijn op het oogenblik dat de aanslag in de Rue Ordener plaats had. Dit alibi werd door verschillen de mensehen bevestigd en onder an dere waren zeer pertinent in hun verklaringen de beide personen, die iiu gearresteerd zijn. Het staat nu echter vast, dat hun verklaringen toen valsch waren en ook, dat zij Carouy, Raymond la Science, Gar nier en misschien ook Bonnot, een schuilplaats verleend hebben. De arrestatie van barnier wordt elk oogenblik verwacht, de chef van de veiligheidsdienst is er ran overtuigd, dat hij niet meer weg kan, maar men vreest ernstig verzet, daar Garnier nog in liet bezit moet zijn van ver schillende wapenen, afkomstig van de boulevard Haussman. Onder an dere moet de bandiet nog vier of vijf karabijnen bezitten. ONTPLOFFING. Te Cleveland is een tankschip van de Standard Oil Cy.t dat bezig was benzine in te nemen, door brand ver nield. Een onvoorzichtige rooker had door het achteloos weggooien van een brandenden lucifer den brand doen ontstaan. Aan boord vara het tank schip verbrandden zes menschen, ter wijl vier opvarenden, die in het wa ter sprongen, verdronken. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op proefschrift: „Het wetsontwerp tot wijziging van do rechtspleging bij de zeemacht", de heer J. P. van Bossum Jr., geboren te Helder. INGEZONDEN Van ingezoiidt'o slakken, geplaatst of uiet geplaatstwordt de kopie deu inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redeolie zich niet aansprakelijk. DIERENVRIENDEN. Een ieder dierenvriend zal wellicht de annonce in uw blad van gisteren niet gelezen hebben, en het zou hem zeer zeker tegenvallen, indien hem la ter ter oore kwam, dat het zoo goede doel der Amsterdamsche Commissie, welke aan H. M de Koningin een adres tot intrekking der Trekhonden- wet wensehte aan te bieden, zou fa len Hoe menigmaal hebben wij ons loo- pen te verergeren, da* het bloed soms karnemelk werd, als we in de omstre ken van Haarlem wandelden en ont moetten dan een hondenkar met zwa re (soms wel persoonlijke! vrachten beladen, en waar honden voorgespan nen waren, die meer dood dan levend langs den weg strompelden, uit vrees \onr een flink pak slaag. Het was dikwijls, of men het de arme dieren kon aanzien, dat ze voor hun werken meer slang dan eten als belooning ontvingen. Hoe dikwijls zog men zoo'n afgetobd beest nog schoppen door melkiongens, of slaan door meer bejaarde men schen 'vodden'-oonlïedenh indien de arme-dieren hinken traven niet meer te kunnen trekken. Hoe menigmaal werden wii uitgescholden. als we den eizenaar eens kalm dachten aan le spreken, ter afkeuring van de wijze, waarop hij z'n hond behandelde. Hoe vaak zagen wii niet rond naar een veldwachter, om hem zulks mede te deelen, opdat zijne tegenwoordig heid dan meer invloed zou hebben dun de onze. doch dat alles gaf niets. Maar laat ons dan nu, als wij dan toonen oprechte dierenvrienden te zijn. allen ter handteekening komen, hetzij Groote Houtstraat 63 of Kruis straat 25, om langs dezen weg een zeer goed doel te bereiken en daar mede die arme beesten uit hunne be narde toestanden te redden. Ik wil dan tenslotte der Commissie mijn hartelijken dank betuigen voor taak, die zij op haar schouders neemt, in de hoop, dat haar doel spoe dig bereikt zal zijn. U, mijnheer de Redacteur, danken de voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend H. J. VAN GUL1K. Schouwtjesplein 13, Heemstede. den. De temperatuur biijrt norman!." Védrines heeft gistermiddag het Le gioen van Eer gekregen. Hij was ge heel bij kennis en zeide, dat hij de ridderorde misschien verdiend had, doch niet ditmaal. Hem werd geant woord, dat hij haar meer dan tien maal verdiend had. GEVALLEN. Woensdagavond is in Johannisthal bij Berlijn de vlieger Hösli uit zijn Gö- dekker-apparaat gevallen. IJij kwam uit een hoogte van 30 M. zoo ongeluk kig neer, dat hij een ernstige hersen schudding Kreeg. Hósli is gistermorgen overleden. Stadsnieuws VACATUR E-FEP<1'\ De leden van de rechterzijde van de Provinciale Staten van Noord-Hol land hebben gistermiddag besloten in de vacature-Ferf voor Gedeputeerde Staten te stemmen on jhr. mr. D. E. van Lenncp, burgemeester van Heem stede. Hbld. Examens L. O. Haarlem, 2 Mei. (ïeöx 8 man! cand. Geslaagd: J. F. H. A. c!e la Court. Lei den; A. Egmond, Kakhuizen; C. A. Francken, Beverwijk; J Q Borgwat, Haarlem; A. liool, Katwijk; A. Stoor vogel, Zaandam. Tentoongesteld. In do uitstalkast van den heer Ma thot in de Groote Houtstraat is di nieuwe banier van de sjiuorwegmu- ztekvereeniging „Crescendo", direc teur do heer Hofmeester, tentoonge steld. Geslaagd. De heer B. van Vèen, pianostemmet bii de firma Groet en Heek, slaagde gisteren te Utrecht als gediplomeerd pianostemmer met algemeene stem men. De heer Van Veen is blind. Toch behaalde hij op bijna alle punten do hoogste cï'fers. IJij is de eerste blinde pianostem mer die gediplomeerd is. DE POSTDUIVEN-VEREKNIGING DE LUCHTGIDS. heeft besloten haar 20-jarig bestaan te herdenken met Liet houden van een stedelijke vlucht van Doudam uit, 470 KMen wol op 26 Mei. HOLLANDSCIIE MAATSCHAPPIJ VAN WETENSCHAPPEN. De Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen vergadert dit jaar op Zaterdag 18 Mei. Prins Hendrik, dio protector is van de Hell. Maatsch. van Wetensch. zal, wegens ziin buitenlundsche reis, do vergadering niet bijwonen. Bij den op 1 Mei aangevan gen zomerdienst rijden tusschen Ara sterdam en Haarlem nu meer dan 130 treinen per dag. welk aantal 30 Juni weder met een tiental wordt vermeer derd. Op Zon- en feestdagen rijden er thans 11 treinen niet. I n er tr Burgerlïïke Stand HILLEGOM. ONDERTROUWD: P. van Ruiten en M. Turk; B. J. VogeS en M. IL Kauffman. BEVALLEN: P. LangeveldSmit z. A. M. Lange- veldBrouwer d. M. Winkelaar—Klop d. M. M. Topperde Groot z. W. Ver- weij— de Jong z. J. van BeelenLange veld d. M. Warmerdam—de Groot z. H. Meijer—de Vos d. C. M. Hooger- vorstde Gruijter z. OVERLEDEN: W. W. Stokman, 15 maanden; G. Raaphorst, 6 jaren. G. van der Zon, 23 jaren. J. Walkers, 75 jaren; II—R. Stok man, 9 jaren. Sport en Wedstrijden VOETBAL. VETERANEN- VOETBAL. Do Duinoordsche Veteranen Veree- niging wil op 26, 27 Mei en 2 Juni sc- ricwedstrijden voor veteranen-elftal len organ iseeren. Reeds is een wisselbeker en een vas te prijs voor den eersten en medail les voor de drie volgende prijswinners beschikbaar gesteld. Spelers uitko mende in elftallen van den N. V. B. zijn uitgesloten. H. F. C. heeft een uitnoodiging, om on Zonde19 Mei a.s. te Düsseldorf een wedstrijd te spelen, aangenomen, i Haarlem, eerst uitgenoodigd, bedank te. De Duilsche club is dezelfde, bij wie Haarlem twee jaar geleden reeds op bezoek ging. LUCHTVAART. VéDRINES. In den toestand van Védrines is een zoo gunstige verandering gekomen, dat men liem buiten gevaar acht. De geneesheer van Védrines. Pic- quié, heeft gistermorgen het volgende Bulletin uitgegeven De gewonde j komt steeds Iieter bij kennis, doch de gTOotste voorzichtigheid is nog gebo ft» ng. Donderdagmiddag omstreeks 3 uui gleed een paard uit, bespannen voor een vrachtwagen van de Hollnndsche Spoor op de Kleine Hou thru g. liet paard liep de stoep op bij den kruide nierswinkel op den hoek van den Kampersingel en KL Houtweg. De wagen kwam daardoor in aanraking met den muur, waardoor de trekbo' m brak en de muur nogal besrh died werd. Met een anderen wogen weid spoed is een andere boom gebracht, maar met dit al was de wagen onge veer een uur in vertraging. HUISVLIJT IN DE KAZERNE. In de infantëriekazerne in dit gar nizoen is in den afgeloopen winter een cursus gehouden in huisvlijt, aan welken cursus door verschillende on derofficieren, korporaals en man schappen is deelgenomen Het onder richt werd gegeven door den heer W. Swart, hoofd van de Doopsgezinde school alhier, terwijl de kosten door de militaire cantine werden gedragen. Van de resultaten van het uitsteken de onderwijs van den heer Swart heeft men zich gisteren een denk beeld kunnen vormen op de tentoon stelling van de gedurende den cur sus vervaardigde kunstvoorwerpen, welke in de biljartzaal der cantine is gehouden. Wij zagen daar snij- en tarsowerk geëxposeerd, zóó knap en artistiek afgewerkt, dat men zich nauwelijks kon voorstellen, dat on- geoefenden het in zoo'n korten tijd tot zulk een hoogte kunnen brengen. Door de afdeeling Haarlem van den Volksbond tegen drankmisbruik welke bond zich bijzonder voorde be oefening van huisvlijt in de kazernes interesseert waren eenigo medail les en diploma's voor deze tentoon- stelling beschikbaar gesteld. Door de jury bestaande uit de heeren W'. Swart, A. van der Voort en J. B. Schuil, werden de volgende onder- scheidingen toegekend; Zilveren medaille aan de sergean ten Kampman en Koning voor larso- en snijwerk; bronzen medaille aan <!e sergeanten Weijenberg die bijzon- der mooi tarsowerk had ingezonden en Spronk. Eervolle vermeldingen aan de ser- geanten Beers, Blindeman en Maas en aan den korporaal Rap. ZAZA. In den schouwburg gaven gister avond de Rotterdammers Zaza met mevr. Marie van Eijsden—Vink in de titelrol. De hier, evenals overal elders, zoo geliefde actrice werd na elk be drijf herhaaldelijk teruggeroepen en moest na het derde bedrijf twee bloemstukken in ontvangst nemen. De zeer goed verzorgde voorstelling waarin vooral ook mevr. Coelingh- Vorderman uitmuntte als de moeder

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6