NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang, No. 8861 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 10 MEI 1912 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: tr u-, i-.~ PER drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cis. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1-2U j> Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der B'i Abonnement aanzienlijk rabat gemeente).. „1.30 JJAdvertenüun van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing- Franco per post door Nederland1.65 jÏFw'iXs/i J"*i) 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Afzonderlijke nummers0.02 J-4 S w 4 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37I'!T *-j Keaactie en Administratie: Groote Hontstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intereommnnaal Teleloonnnmmer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeor J. C. PEEREBOOM. <&-e> Drukkerij: Znider Bnitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitshritend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bniteolandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon irrterc. 6229. DIT NI MMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 11 MEI. Brongebouw: Soirée Gym. Schermver. Concordia, 8 1/2 uur. OM ONS HEEN No. 1538 Wat is een straatbelasting? Bij de behandeling Sn den Raad van de asphalteering heeft Mr. Slin- geuberg gerept van de invoering cencr straatbelasting. En eenigen tijd later belichaamde hij dat denkbeeld In een motie van den volgenden in houd: De Raad overwegende, dat het wensche- lijk is, onder meer ter bestrijding van een belangrijk deel van de kosten van de asphalteering dei- hoofdstraten, eene belasting heffen als bedoeld in art. 2-40 dor gemeentewet, besluit B en W. uit te noodïgen met bekwamen spoed voorstellen t' doen tot het invoeren van een- belasting als bedoeld in art. 240 gemeentewet. In het algemeen 6chijnt mij de vorm van een motie niet de geluk kigste voor het behandelen var slissen over zulke zaken. Zij vergt van elk Raadslid afzonderlijk bestu deering van het onderwerp, wat niet te verwachten i3, en laat de toelich ting geheel aan de mondelinge ge dachten wisseling over, tenzij B. en W. in hun pracadvies uitvoerig op de zaak ingaan, wat niet verlangd mag worden. Maar ter zake. Art. 240 i behelst, dat bijzondere belastingen door de ge meenten mogen worden geheven: wegens gebouwde eigendom men die zelve, of wier aanhoorig- heden aan de openbare straten of wegen der gemeente belenden. Dit is zoo duidelijk als een Wetsartikel. Gelukkig, dat Prof. Op- penheim, dc kenner bij uitnemend heid van ons Nederlandsche gemeen terecht/" er in zijn bekend boek over dat onderwerp een commentaar op geeft. Die belasting dan is aan te merken als de billijke bijdrage van de belastingschuldi gen in de, ten laste der gemeente komende, kosten voor aanleg onderhoud der straten of wegen, voor hunne verlichting en voor af voer van water en vuil van de in de belasting vallende eigendom men. Het verband tusschen de gedachte van Mr. Slingenberg en zijn motie wordt nu duidelijk. Hij meent, dat personen, die gebouwen hebben aan geasplialtecrde straten gelegen, in ruil voor dat voordeel een extra bij drage kunnen betalen. Of, zooals Prof. Oppenheim het uitdrukt, dal deze belasting de strekking heeft tusschen de gebouwen in dezelf de gemeente onderscheid te ma ken naar gelang van het voor deel, dat zij uit de gemeentelijke zorg voor wegen en straten, rio- leering en verlichting en uit den aanleg door de gemeente van nieuwe wegen cu straten trekken. Volgt daaruit, dat Mr. Slingenberg alleen een belasting van de percee- len, die aan gcasphalteerde wegen lig gen, bedoelt? Ik geloof van niet Immers hij wil dc belasting heffen ONDER MEER ter bestrijding van een belangrijk doel van de kosten van asphalteering. Daar opbrengst zal dus ook tot beta ling van andere uitgaven der ge meente mogen dienen. Hier missen wij zeer des voorstellers toelichting. De mogelijkheid is natuurlijk niet uitgesloten, dat hij zich voorstelt een heffing, die bijvoorbeeld een ver- verhootrde bijdrage zal eischen van j aan geasphalteerdc straten gelegen I jperceelen en een geringer bedrag I voor gebouwen aan andere wegen. Maar uit de woorden ONDER MEER blijkt dan toch, dat Mr. Slingenberg een algemecne heffïDg op bet oog heelt. DE LOFSTEM. Men schrijft ons: Naar aanleiding van het gunstige verloop der onlangs gehouden eerste openbare uitvoering, vereenigden zich j.l. Woensdagavond dc kinderen van Prof. Oppenheim zegt dan ook, dat het Chr. koor „De Lofstem", directeur hoewel deze belasting, die in de wan- de ,hecr Hoogerwerff, te 5 1/2 uur j, m het gebouw der Haarl. Jongelings- deling straatgeld genoemd word!,.„cealot ecn gezellige feestelijke bij- uniform moet zijn voor alle deelen eenkomst. van de gemeente, waar de omstandig-j Nadat zij door den voorzitter, den heden gelijk zijn. dc mogelijkheid niet llM>' Metselaar, hartelijk welkom waren geheeten, werd na het zingen is afgesneden van classificatie, van ^an eenjge jie<jeren, de avond door- verschillende tarieven voor voorname gebracht met het opvoeren van ver en andere straten en wegen. J schillende kinderstukjes door de klei- Er doen zich nu twee vragen voor In? zangers en zangeressen zei ven. Me- hoe staat het met deze belasting in 1 ^ranUTeS andere gemeenten, en I hadden, door wie wordt zij opgebracht? I Zeer mooi werd'door een 4-tal het Op beide vragen is antwoord te''e<* «Nader bij u", met begeleiding vil,den in het week Gemeenteheheee. atak. uitgegeven ondei redactie van den jes door de tractatie niet van onpas heer Jan Gerritsz, alhier. En het* is kwam, laat zich begrijpen, zeer merkwaardig, te zien welk een I avond werd besloten ^met een lonte rii van ongelijksoortige ge-intoming van lichtbeelden, door den r-onte lij van ongeiijKsoonige ge broeder-wqkdiacoon Van Marsbergen, meenten van deze heffing heeft ge d-e de kleinen met een mooie seno bruik gemaakt. In bedoeld boek vind lichtbeelden, zoowel ernst als luim, ik de volgende gemeenten, met opgaaf van het bedrag, dat de belasting er opbrengt Dongen '644, Loon op Zand ƒ542, Katwijk ƒ7309, Rotterdam ƒ425.983, Alkmaar 12.816, Amsterdam ƒ746.717, I-Ioorn ƒ13.793, Wormerveer ƒ1734, Amersfoort 9750, Utrecht 131.237, Enschedé ƒ13.588, Hengelo f2662, Maastricht ƒ16.859 en Venlo ƒ12.704. Voor 't geheele Rijk dus 1.399.582. Daar dit cijfers zijn, ontleend aan de statistiek der gemeente-financiën over 1906, zal de opbrengst in het geheele Rijk nu wel hooger zijn. Niet overal heeft deze belasting het zelfde doelin Dongen en Loon op Zand is ze een trottoirbelasting, Venlo een rioolbelasting, in andere gemeenten dient zij tot onderhoud van de straat, enz. De heffing wordt berekend naar twee factoren, namelijk gevelbreedle en belastbare opbrengst volgens de grondbelasting. In Amsterdam wordt berekend naar de gevelbreedte, in verband met de huurwaarde. Het ta rief is daar bijv. per strekkenden me ter gevelbreedte voor een perceel van een huurwaarde van 500 tot 800 3.50, van 800 tot 1200 4.50, van 1200 tot 1600 ƒ5.50. Daarbij zijn eenige vrijstellingen gegeven de perceelen der gemeente en van het Rijk, kerken, scholen, gast huizen, musea, enz. „Bijna zonder uitzonderiug", zoo zegt het handboek van Gerritsz, „is de eigenaar de belastingschuldige." Het spreekt van zelf, dat dit, we gens de mogelijkheid van gemakke lijke invordering, de beste regeling is. Bij invoering Yan de belasting is dik- ijls de vraag besproken, of eigenaars de belasting niet kunnen afwentelen op de bewoners. Pierson in zijn Leerboek der Staathuishoudkunde ontgaat de beantwoording daarvan, door de mee ning te opoeren, dat niet voor elke gemeente hetzelfde antwoord is te ge ven. En de schrijver van het artikel in .Modern gemeentebeheer" meent, dat onder de tegenwoordige omstandighe den een gemeenteraad niet spoedig besluiten zal tot heffing van een straatgeld en veeleer op de herziening der gemeentewet zal willen wachten, om dan den grondeigenaar te treffen door belasting op de waardevermeer dering zijner perceelen, die in het buitenland bekend zijn als better- menttax en werthzuwachs- st e u e r. Mr. Slingenberg is het daar blijk baar niet mee eens. Ik zal het bij deze algemecne beschouwing laten. Er is nog gelegenheid in overvloed, om op aangenaam wist bezig te houden. Aan het einde werd hem dan ook door een der bestuursleden hartelijk dank gebracht voor zijn welwillende hulp en na een aansporing tot de kin deren om weder getrouw de repeti- tiën bij te wonen, do bijeenkomst met dankzegging gesloten. Het koor zal op Hemelvaartsdag des morgens een wandeltocht maken naar Bloemendaal en omstreken en in liet Bloemendaalscho bosch .eenigo liederen ten gehoore brengen. CHRIST. ORATORIUM-VEREENI- G1NG. Gisterenavond hield de Christelijke Oratoriumvereenigmg haar jaarver gadering in het gebouw der Haarl. Jongelingsvereeniging. Nadat de verslagen van secretaris en penningmeester waren uitge bracht, werd het verdere doel van den avond gezellig doorgebracht. Zang, muziek en voordrachten wisselden elkaar af. Te ruim half twaalf werd de vergadering met gebed gesloten. „EIGEN HULP". Zestig leden van „Eigen Hulp" heb ben zich bereid verklaard hun winst aandeel, tegen een rentevergoeding van 4 te laten staan ter vorming van een kapitaal voor de uitbreiding van dc zaken. Een aantal anderen, die aan hun winstaandeel reeds een bestemming hadden gegeven, ver klaarden bereid te zijn, te beginnen met het volgende jaar, hun aandeel te Jaten slaan. Plannen om de nict-opgcvraagde gelden te besteden, zijn nog niet ge vormd. EEN LANDWEERMAN BEWUSTELOOS GERAAKT. Donderdagmiddag is de sergeant O., dienende bij de Landweer, tijdens de oefeningen in de duinen nabij IJmui- den neergevallen en bewusteloos ge raakt. Per brancard is de militair naar het Hospitaal te Haarlem overgebracht. Hedenmorgen was zijn toestand van dien aard, dat hij weder naar de ka zerne kon terugkeeren en zijn dienst hervatten. Heden werd door de Landweer de dag benut met het houden van schiet oefeningen in de duinen, en niet ti- railleeren. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij Bureau van pohtie, een ring met sleutels. J. Sandorp, Romolenstraat 17, een handtaschje met inhoud. R. Mulder, Julianapark 66, Schoten een medaillon met 2 portretten. A. Benjamin, Zijlweg 70, twee ba nen keper van een rok. Martin, Gr. Houtstraat 109, een zilveren tandenstoker in zilveren étui en een handschoen. Metmoederin de trouw- coupé. Een trouwcoupé, voldoende aan al le eischen, welke aan een moderne trouwcoupé kunnen gesteld worden, voorzien van bouquetotanda&rd de zaak terug te komen, wanneer bel koetsier en palfrenier ui dc kaplaar zoover komen mocht, dat B. en W. zen en witte pantalon, reed gisiermor- inderdaad een voorstel indienen, wat geu uur vo_or °P <?en Jf-nsweg natuurlijk nog lang niet zeker is. C. P. Stadsnieuws liet Hofje van Slaat. Veie gierigen, hopende een der hofdames te zullen zien instappen, begeleid door haai- aanstaanden gemaal, na men een afwachtende houding aan. Hun geduld weixl echter op zware proef gesteld, daar des bruigoms hoed nog niet was gearriveerd. Te half elf kwam men biermede kloek besluit en stapte met zijn moe der, een der bewoonsters van het Hof je, in de coupé. Alzoo werden de wachtenden toch voor hun moeite be loond dat liet geval echter de hila riteit der toeschouwers, niet het minst van de andere bewoonsters van het Hofje, opwekte, behoeft niet gezegd. Jaloezie. Donderdagavond ongeveer half acht uur werd op de GecL Oude Gracht een persoon die met zijn meisje liep, on verwachts van achteren aangevallen en kreeg een harden slag op zijn hoofd. De aanvaller bleek een vorige minnaar van het meisje te zijn. Daar op wilde hij het verder uitvechten, maar op de nadering van een politie agent zocht hij zijn heil in de vlucht. Het geval lokte heel wat toeschouwers. BEDREIGING TEGEN HET LEVEN. De schilder L. uit Krommenie, reeds lang in oneeiügheid levende met zijne vrouw, werd Woensdagavond door de politie aldaar gesommeerd zijn vrouw, die twee dagen zonder zijn voorken nis was weg geweest, in zijne woning toe te laten. Dit weigerde L. Later kwam de burgemeester met de politie weder bij L. met hetzelfde verzoek. L. maakte zich toen zoo drif tig, dat, ware hij niet gegrepen, hij zijn vrouw zeker ernstig met een mes zou hebben mishandeld daar hij met een scherp mes in de hand op haar toesprong, onder do woorden: „Ik rnaak je kapot,". L. is ter be schikking van de justitie gesteld, doch weder in vrijheid gelaten. Drinkhui. De Drihkhal der Staalwaterbron is gisteren door 55 personen bezocht. GOED AFGELOOPEN. Do heer E. A. W. P. alhier, kwam Woensdagmiddag omstreeks half vijf uit den winkel van den drogist G. in de Grootó Houtstraat, en wilde over steken, juist otp het oogenblik, dat een Hatax in een flink vaartje passeerde. Door vlug achteruit te springen kon de heer P. gelukkig een overrijd ing voorkomen, maar hij kwam daardoor to vallen en zoo ernstig met een trot toirband in aanraking, dat een diope gapende hoofdwonde ontstond. Niet weinig ontdaan en hevig bloe dende is hij daarop naar zijn wo ning geloopen, waar Dr. Merens de wonde verbond. In dit ongeval vinden wij aanlei ding om eens te waarschuwen tegen de groote snelheid, waarmede de wei nig geruisch makende Hataxen door de hoofdstraten snellen. En vooral wanneer door opgebroken straten zooals hier het geval was de Hatax op de kleine steentjes langs de huizen moet rijden, is een vermindering van vaart toch wel dringend geweuscht, wil mem ongelukken voorkomen. Wij hopen, dat de directie in deze de chauffeurs eens zal instrueeren. De chauffeur in quaestie scheen van het geheele ongeval niets bemerkt te hebben, althans hij reed door. DRAAGPENNING VOOR MENSCH- L1EVEND HULPBETOON. Bij Kon. besluit van 11 April 1912 is ter vervanging van de gouden, zilveren en bronzen draagpenningen, uit te. reiken tot belooning van menschlievend hulpbetoon, ingesteld een draagpenning in goud, zilver en brons bevestigd aan ecn koninklijke kroon, nietende een totale hoogte j van 6 C.M. Aan de voorzijde vertoont de me daille het beeld der Naastenliefde en de woorden „Voor menschlievend hulpbetoon" en aan de keerzijde: „de koningin aan", waaronder telkens de naam van den begiftigde zal worden gesteld. Voorwaarts. In de gisteravond gehouden verga dering van de nuiziekvereenigmg „Voorwaarts" zijn de hoeren G. lloff- schlag on J. Tames respectievelijk ge kozen als voorzitter en muziekcom- uiissaris. Uit de Omstreken JUBILE. Aan den magazijnbediende Oudolf van „Eigen Hulp" is ter gelegenheid aandragen en was het tvvzwaar dus van zijn 12 1/2-jarige dienstvervulling opgeheven, maar o jammer, nu was met een toespraak, een cadeau ge- het volgrijtuig er mot. Goede raad schonken. I was duur, en daar er geen tijd meer i te verliezen was, nam do bruigom een BLOEMENDAAL. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Heden werden de heeren J. C. Laan en F. W. Eldering officieel candidaat gesteld voor het lidmaatschap van den Raad vacature-Van Hooff. De verkiezing heeft plaats op 21 Mei. HEEMSTEDE. B. en W. stellen voor \an don heer J. II. van Amstcl aan te koopen de perceelen sectio C 1045, 1046, 1047 en 1072 ter grootte van 5 A. 35 c A„ voor f 900. De grond, waarop die huizen staan is bestemd voor plein. De koop is nu reeds wenschelijk, om de scherpe bocht tusschen den Achterweg en Glipperweg te verbeteren, HAARLEMMERMEER. Gouden jubilé. Gisteren vierde bet echtpaar v. El- deren te N.-Vennep zijn gouden brui loft. Van de meeste woningen wapper de de driekleur en gaf aan de omge ving een feestelijk aanzien. Vele in gezetenen kwamen hen gelukwen- sohen, o.a. ook de Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente, waarvan de beer v. Elderen sedert een dertigtal jaren kerkvoogd is. Ernstige mishandeling. Zekere T. B., arbeider, wonende aan den IJweg, nabij den Kruisweg, is in één der laatste nachten zoodanig i handeld goworden, dat zijn toestand, volgens den behandelenden genees heer, hoogst ernstig is. Een politie-on- derzoek naar de oorzaak van de mis handeling en naar den dader of da ders is reeds in vollen gang, doch het resultaat is nog niet beleend. Vergadering van den Raad te Haar lemmermeer op Donderdag j.l. Tegenwoordig alle leden. Voorzitterde heer Mr. A. Slob, burgemeester. Wordt overgegaan tot beëediging en installatie van den heer Jobs. Verkuyl Pzn., als lid van den gemeenteraad. De Voorzitter deelt mede, dat verband met de zegelkwestie, even be sproken in de vorige vergadering, de uitbetaling dier gelden op één rol zal geschieden en dat verder zijn inge komen eenige goedgekeurde raadsbe sluiten betreffende af- en overschrij vingen. Wordt besloten tot het aangaan van een tijdelijke geidleenlng ad ƒ5009, ter voorziening in de behoefte aan kasgeld. Worden vastgesteld eenige supple- toire begrootingen, dienst 1911 en 1912. Wordt goedgekeurd het voorstel tot aankoop van een cyclostyle en een tweede schrijfmachine, ten dienste van de secretarie, met ontwerp-besluit tot a{- en overschrijving van den be- treffenden post, dienst 1912. Wordt besloten het vergunnings recht van W. de Jong te brengen van' 37.50 op 25. Js ingekomen een adres van den heer H. Groenenberg, om een steen te mogen' plaatsen op een koopgraf te Hoofddorp. Wordt goedgevonden. De Voorzitter deelt mede, dat nog is ingekomen een adres van A. Kraak, inzake de rooilijn van een te bouwen huis. Na eenige besprekingen wordt be sloten het adres niet in behandeling te nemen, daar reeds vroeger afwij zend is beschikt. Hierop wordt de openbare vergade ring gesloten, om over te gaan in een vergadering met gesloten deuren, ter behandeling van het kohier van den lioofdelijken omslag, dienst 1912. ZANDVOORT. In ons 2de blad staat: Laatstge noemde moet van den heer Zwaan praatjes hebben rondgestrooid; dit woord moet wcnschen wij te vervan gen door zou. Binnenland DE KONINGIN-MOEDER. Gisteravond tegen 10 uur is H. M. de Koningin-Moeder te Heidelberg aangekomen. H. M. neemt voor eeni gen tijd haar intrek in het Schloss- hoteL TWEEDE KAMER. LAND WEER WET. de afdeelingen van de Kamer blijkt door verscheidene leden afkeu rend te zijn gesproken over het wets ontwerp tot nadere wijziging van de landweerwet De politiek van den mi nister van Oorlog om den diensttijd in te korten, zou, meenden zij, leiden tot vermindering onzer weerkracht Landstorm kon niet opwegen tegen landweer, daar eerstgenoemde in vre destijd niet georganiseerd i? en er geen oefeningen bij plaats hebben. Een tweetal landweeroefeningen is allernoodzakelijkst volgens hen. Anderen hadden daarentegen de af schaffing van de tweede landweeroe fening met vreugde begroet. Dat de oefening ten hoogste zes da gen zal duren, werd ook toegejuicht door hen, die overigens de afschaffing van de tweede oefening betreuren. Er waren echter leden, die met den raad van defensie 10 dagen noodig acht ten. Er werd op aangedrongen het ka der wat vroeger op to roepen dan de manschappen. Ook wengclite men opneming van een bepaling nopens den werkkring van de landweer bij grens- en kust bewaking en -verdediging. Bij de artikelen werd o.a annmor* king gemaakt op dc verplichting van den verlofganger orn zich steeds „in persoon" te komen aanmelden. LANDSTORM. Blijkens het afdelingsverslag be* treffende het wetsontwerp tot regeling van de verplichtingen ten aanzirn van den landstorm, verklaarden eeni ge leden de indiening met voldoening te hebben gezien en de ontworpen re geling, wat hare hoofdlijnen betreft, toe te juichen en gaven verscheidens anderen te kennen, dat zij de beteeke- nis van het tot stand komen der wel voor de landsverdediging gering oor deelden. Eenige leden betreurden het voorts, dat het wetsontwerp zich bepaalt tot voorschriften van zeer algomeeno strekking en op de eigenlijke organi satie van den landstorm zoo goed nis niet ingaat. Ook misten deze leden bepalingen, die voor de landslorminun- nen de gelegenheid openen in vredes tijd vrijwillige oefeningen te houden. Verschillende leden vroegen inlich tingen omtrent de geldelijke gevolgen van de wet. De Regeering is, naar verluidt aldus het verslag voornemens «te zg. Beaumont-geweren, vroeger bij 'I leger in gebruik, voor den landstorm beschikbaar te houden. Verscheidene leden oordeelden dit plan aanbeve lenswaardig Anderen meenden ech ter, dat daaraan niet geringe bezwa ren zijn verbonden. Eenige leden koesterden de vrees, dat na eenige jaren de eisch zal wor den gevoeld, voor den landstorm meer moderne geweren beschikbaar te stol len, waarmede naar hun berekening een uitgaaf van 9 millioen zou zijn gemoeid. Verzwaring van personeels lasten in vredestijd zal de instelling van een landstorm volgens dit wetsontwerp niet brengen. Echter verklaarden en kele leden er geenszins gerust op te zijn, dat niet na eenigen tijd zulke lasten, in den vorm van verplichte oefeningen wel aan den landstorm- dienst zullen worden verbonden. Aangezien deze ledeu anderzijds het nut van de instelling van een land storm zeer twijfelachtig oordeelden, hadden zij ernstige bedenking, met het wetsontwerp mede te gaan. STAKING VAN GLAZENWAS- SCHERS TE AMSTERDAM. Gisteravond werd in een vergade ring door de G lazen wasschers vereen i- ging „Nieuw Leven" belegd, besloten, hedenochtend bet werk neder te leg gen bij alle glazenwasscherijen daar ter stede, ten einde eene loonsverhoo- ging van f 1 per week te verkrijgen. NED. TOURISTENKAMPEERCLUB. Naar wij vernemen zul bovenge noemde club op Hemelvaartsdag te Zeist een demonstratie houden va» ka mp eermateriaal. KOSTELOOZE RECLAME TENTOON- STELLING TE JOHANNESBURG. Men meldt ons: Het is gebleken, dat dank zij den vooruitgang van den Nederlandschen handel op Zuid-Afrika, de localiteit der Nederlandsche Monsterkamer te Johannesburg, welke aanvankelijk aan bet doel beantwoordde, niet meer in overeenstemming is met de thans te stellen eischen. Daarom werd besloten tot hare ver plaatsing naar het drukste en hoste gedeelte van Johannesburg in ruime aan de straat gelegen lokalen, waar gelegenheid zal bestaan, Nederland sche producten en handelsartikelen, zichtbaar voor de voorbijgangers, op flinke schaal voor den handel en het publiek in het algemeen ten toon te stellen. De Nederlandsche Monsterkamer zal hare nieuwe behuizing met 1 Juni a.s. betrekken en noodigt belanghebbenden in Nederland uit haar ruime collec ties te doen toekomen. Voor nadere inlichtingen zich ie wenden tot de commissie voor den Nederlandsch Zuid-Afrikr.nnschen Handel. Lange Houtstraat 36, 's-Gvo» venhage. DE ROTTERD V.MSCHE PRIJS VRAAG. Volgens de Bouwwereld zou de heef Van der Steur, uitgenoodigd mee te dingen in de prijsvraag voor Rotter dam's Raadhuis, bedankt hebben, om dat hij geen vergunning tot mededin» gen kon verkrijgen van het Carnegie- bestuur.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1