NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. HaSdé®. 29e Jaargang, No. 8861 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 10 MEI 19:2 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENT IËN: per drie maanden: Jiwtf ^ran reS^s Cis.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der «3$*^ Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) L§9 i\ Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1-65 vr/ ifST ^0 Cts. voor 3 plaatsingen contant. cSSïZoTdTlbla'd,'vo'ot Haarlem' 037H jJüÊMlttÈÊ&^X, MtcOt ca Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intereonnmiaaal Telefooammimer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Gosfer. Directear X C. PEEREBOOH. Drnkkerij: Zuider Bnitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buitel het Arrondissement Haarlem in dit btad is uilskiiteid gemachtigd het Algemeen Bin nee- en Baitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Turkseho ministerraad heeft be sloten alle Italianen, die in het villa jet Smyrna en onderhoorigheden wo nen, uit te zetten. Den Italianen wordt dagen gelaten om het land to verlaten. Men herinnert zich, dat da Ottomaansche regeering de mo gendheden reeds had doen weten, dat deze maatregel genomen zou worden, indien een der provincies in Europa of Azië aangevallen werd. Na den aanval op de oorlogsschepen in de ha- Ven van Beyroeth was de uitwijzing reeds voor de Syrische provincies af gekondigd. DeEngelscb-tiultschB betrekkingen De I.ondensche berichtgever van den „Echo de Paris" die reeds méérmalen goed op de hoogte bleek van wat er in de Engelsche regee- rvngskringen verhandeld wordt geeft eon uitvoerig overzicht van den stand der Engelseh-Duitsche onder handelingen, waarvan hier een uit treksel volgt Het oorspronkelijke ontwerp-ac- coord, bij of na het bezoek van lord Haldjojte opgesteld, hield in, dat de Duitsche staatslieden al hun best zouden doen zich le houden aan het vtootprogram van 1908, zonder nieu= we uitbreidingsplannen, en dat ze de speciale Engelsohe belangen in de Perzische Golf zouden erkennen. In ruil daarvoor zou Duitschland twee stukken grondgebied in Afrika krij gen. Het voorstel werd door het Engel- sche kabinet verworpen, daar dit vond, dat Engeland per slot van re kening in ruil voor een belangrijk stuk grondgebied niets kreeg, dan een belofte, die nooit bindend© kracht kon hebben, en van erkenning van belangen, die slechts waarde zou krij gen, wanneer ze ge teekend werd door den wettigen eigenaar Turkije. De En gel sche regeering was echter zoo wijs de weigering voorzichtig in te kleeden, en haar tegenwerpingen to richten niet tegen het principe der onderhandelingen zelf, maar tegen oen van de onderdoeion ervan. Door de rede van Winston Churchill werden einde Februari de onderhan delingen weer aangeknoopt. Duitsch land stuurt opnieuw aan op zijn doel: voor een gematigd vlootprogiram door Engeland met een kolonie betaald te worden. In Londen wilde men echter slechts toestemmen in do volgende formule voor eiken nieuwen aan bouw van een vloot-cenheid in Duitschland ondernomen boven het geen het vlootprogram vaststelde, zouden in Engeland twe© dergelijke eenheden worden aangebouwd. Elke reductie van het Duitsche program zou anderzijds automatisch een ver mindering van het Engel sche met zich brengen. Maar Duitschland nam daarmee geen genoegen, omdat het zoodoende; miste wat het als de hoofdzaak be- schouwde het „verwerten" van een. trageren vioolbouw in koloniën, Daarom werd het nieuwe vlootpro gram bij den Rijksdag ingediend, en kon men, omstreeks half Maart, ver nemen, dat de onderhandelingen op nieuw op niets uitgeloopen zijn. Da kanselier zoo vernam de cor respondent van den „Echo de Paris" toen van een zeer goed ingelicht hooggeplaatst persoon had mooi spel. Gegeven de conciliante gezind heid van Engeland kon hij een be hoorlijke koloniale compensatie krij gen, niet zooveel als men van Haida- ne had gevraagd, maai' toch iets flinks. Ongelukkig echter kwam hij hierbij in botsing niet een tegenover Engeland uiterst vijandige strooming onder het Duitsche volk, dat blinde lings, zonder- redeneeren, eischt dat op Engeland's houding gedurende de Marokkaanschc crisis door een ver meerdering dor bewapening geant woord zal worden. Hij heeft niet de kracht gehad, dit beletsel te ovenvin nen. Niettemin zijn de onderhandelingen heropend. Eenerzijds vreezen de En- gelscho liberalen een algeheel échec, dat van ongunstigen invloed zou zijn op de verhoudingen tusschcn hun land en hèt mededingende keizerrijk. Ze willen iets doen, al zijn ze beslo ten, niet veel uit te geven. En men kan zich gemakkelijk indenken, dat deze goede gezindheid te Berlijn het verlangen heeft gewekt opnieuw „Realpolitifc" te voeren. Afgesproken is dus, dat men voort aan met meer spreien zal over die lastig© vlootquaestic. Men zal zich houden aan een louter koloniale on derhandeling, waarvan het wacht woord zijn zalruil en economische samenwerking. Allerlei. HET DUEL IN DUITSCHLAND. Het Centrum heeft in de bogroo- tingscommissie van don Rijksdag een rnotie ingediend, gericht tegen den duel-dwang. In deze motie wordt vastgesteld, dat het weigeren van een duel om religieuze redenen niet het onderwerp kan zijn van een eere- gereohtclijk onderzoek. EEN RUMOERIGE ZITTING. In het Pruisische Huis van Afge vaardigden riep gisteren, bij de be handeling van de vestingwet, de pre sident don sociaal-democraat Hor- handt herhaaldelijk tot do orde, om dat hij andere sprekers in de rede viel, en dreigde hem ten slotte met uitzetting. Borchardt verklaarde, dat hij niet van zijn plaats zou gaan. Hierop sloot de president de zitting. Na do heropening weigerde Bor chardt te voldoen aan het herhaalde bevel van den president om zijn plaats te verlaten. Hij bleef met gekruiste armen voor do ministerstafel staan. Een officier van politie en vier man verschenen nu in de zaal en brachten Borchardt, dio heftig tegen stribbelde, uit de vergadering, Borchardt wees op 't wetboek van strafrecht," waarin hij las, dat ieder, die een rechtmatig gekozen afgevaar digde met geweld verdrijft uit de par- lementszaal, gestraft, kan worden met 5 jaar tuchthuisstraf. De politic-luitenant deed evenwel toch wat de voorzitter hem had opge dragen. Borchardt werd niettegen staande zijn verzet, met geweld uit de vergaderzaal gezet. Maar onkele ©ogenblikken latei' ver scheen Borchardt weer in de zitting van het Huis. Opnieuw weigerde hij zich te onderwerpen aan liet bevel van den president, om zich te verwij deren, en opnieuw moest hij door d© politie met geweld uit de zaal worden geleid. Borchardt hlpef in 't gebouw, maar de politicdienaren bewaakten hem, om te voorkomen, dat hij dien dag nogmaals in de vergaderzaal kwam. Er is twijfel gerezen of de president zich niet schuldig gemaakt heeft aan een overtreding van artikel 3 van het reglement van orde, waarin staat, dat hij om een afgevaardigde buiten de zitting te sluiten, de zitting kan schorsen, de zaal en de tribune ont ruimen, om eerst dan den afgevaar digde te doen verwijderen. IL'eruit blijkt dus, dat do afgevaar digde niet met geweld verwijderd had mogen worden t ij d e n s de zitting, hetgeen de president tot twee maai toe bevolen heeft. HOME RULE VOOR IERLAND. In bet Engelsche Lagerhuis wer den gisteravond de debatten over de tweede lezing van de Home Rule Bill, die zes dagen geduurd hebben, be ëindigd. Hel Lagerhuis nam de wet in twee- do lozing aan met 372 tegen 271 stem men. Er klonken luide toejuichingen dor regeer in gsgezind cn. Nu do derde lezing nog. En dan..-, 't Hoogerhuis Dat be looft dan een nieuwen strijd tusscben llooger- en Lagerhuis. Binnenland DE MINISTERCRISIS. Gister heeft de Koningin minister Heemskerk ruim een uur in audiëntie ontvangen. AAN HET SCHEVEN1NGSCHE STRAND. Hoewel een herziening van de alge- mcene politieverordening van Den Haag nog in voorbereiding is, stelt de Commissie voor de Strafverordenin gen voor, deze verordening ten op zichte van enkele punten reeds thans aan te vullen en te wijzigen, liet verbod van venten, thans gel dende „tusschen stoelen en tenten", worde uitgebreid tot het gedeelte van het strand, dat voor het baden en voor het zitten in de badstoelen bestemd is. Ook'wensc-ht zij te verbieden het zoogenaamde pootjesbaden door per sonen boven 16 jaar op hetzelfde slrandgedeelte, daar dit in den regel op een zoo weinig smakelijke wijze geschiedt, dat vooral vreemdelingen er aanstoot aan nemen. UIT DE KLEEDINGINDUSTRIE TE AMSTERDAM. Naar van patroonszijde aan het ,,Hbld." meegedeeld wordt, is het per soneel van de firma Davidson, dat in staking was, ontslagen en heeft deze patroon nieuwe werkkrachten in dienst genomen. Heden, Vrijdagavond, vergaderen dc patroons, ten einde dc quaestie te be spreken. De Bond in de Kledingindustrie zal daarna, naar medegedeeld wordt, zijn houding vaststellen. ONDER DE STOOMTRAM. Tc Harlingen geraakte bij den over weg van de spoor dc 25-jarige zenuw- lijderes A. van der Veer onder de aan komende stoomtram. De ongelukkige was onmiddellijk dood en werd vree- selijk verminkt. Den machinist dei' tram treft niet het minste verwijt. HET „BIERKWAAD". In een adres aan den Minister van binnenlandsclic zaken zet dc Ncderl. ver. tot afschaffing van alcoholhou dende dranken uiteen, hoo het ge bruik van bier nadeehg werkt. Het adres herinnert, dat op wetenschappe lijke congressen is uitgemaakt, dat qualitatief noch gradueel onderscheid mag worden gemaakt tusschen het bier en den sterken drank als bron van het alcoholisme, en dat de gevol gen van liet biermisbruik zich wel licht in nog pijnlijker wijze manjfes- teeren dan die van het sterkedrank- gebruik. Adressant verzoekt den Minister maatregelen te ontwerpen en aanhan gig te maken, „waardoor krachtig zal kunnen worden opgetreden tegen het vooral in het zuiden van het land ge signaleerde bierkwaad". EEN SCHUIT GESTOLEN. Een schuit met 200 balen meel, lig gende in de Prinsengracht te Amster dam en toebehoorende aan de firma Luchsinger, werd in den nacht van Dinsdag op Woensdag g'eslolen. Het was wel een zeer brutaal stukje! Naar alle waarschijnlijkheid hebben de die ven of... kwajongens met de schuit geen raad geweten. Deze is n.l. in den Arnstel bij de Kerkstraat terugge vonden; op het erf van een steenko- leniiandelaar lagen ook de balen meel. DE RAAD WIKT, GED. STATEN BESCHHvKEN. Te Scheemda, (Gr.) is het kapitaal voor een electrisehe centrale sedert eenigen tijd volteekend. De bestaan de commissie voor de totstandkoming heeft reeds een gebouw aangekocht voor de stichting der centrale, terwijl ze bereids een uitvoerder heeft be noemd* Gedeputeerde Staten weigeren nu echter toestemming tot die uitvoering te geven, met het oog op dc plannen voor de oprichting van provinciale centrales. Een commissie, bestaande uit zeven personen, heeft haar belangen in een vergadering vau Ged. Staten bepleit, maar zonder resultaat, wij] Ged. Sta ten geenerlei toezegging konden doen en de e.v. vergadering der Prov. Sta ten moest worden afgewacht. Onze Lachhoek ALTIJD ZAKELIJK. Koopman (wien een zoontje geboren is). Mina, haal m"n overjas even ik ga naar 't stadhuis, de kleine ma® moet nog geboekt worden. TELEURGESTELD. Paüoon. Vandaag ben je immer* jarig. Meier? Bediende (vol verwachting). Ja, mijnheer. Patroon. Nu, kom me dan mor gen weer niet een uur te laat, zooals verleden jaar, hoor! ZELFKENNIS. Wat, wil je me nog geen vijftig gulden leenen; mij, je ouden vriend, je tweede ik. Amice, die vijftig pop krijg ik nooit terug; ik ken mij zeiven. EEN GRAPJE VAN KEIZER WILHELM. Eens bezocht Z. M. met eenige offi cieren het beroemde dierenpark \an Hagenbeek. De heer Hagenbeek ver telde allerlei bijzonderheden over de moeilijke verpleging van wilde dieren en dat b v. de leeuwen en tijgers elke week behoorlijk „verschoond" .wor den. Het laatste trof den Keizer bijzon der en zich tot zijn gevolg keerend vroeg hij lachend: „Wie kan raden waarmee de dieren gewasschen wor den?" Natuurlijk zetten alle Marszoncn hun beste beentje voor, om het raad sel op te lossen. De een meende met zeep, de ander noemde soda, een der de harde borstels, maar steeds klonk liet keizerlijk „mis". Toen de keizer het dus eindelijk zeg gen mocht, verklaarde hij nuchter: „De dieren worden zeker in de eerste plaats met levensgevaar gewasschen!" Tusschen twee haakjes voegt de „Frankf.aan het bericht toe: ..Als iemand hier „au" zegt, is dat dan eene majesfeitsbeleediging?" TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht De oorlog tustcbea Italiêen Turkije Een der Berhjnscho bladen lsoml met een sensationeel nieuwtje, 't Ileet uit goedo geloofwaardige bron ont weid. Volgens dit bericht zou het vaststaan, dat de ltaliatuische regee- ruig tot do occupatie van Rhodes die gevolgd zal worden door de be zetting van Chios en Mytilcnc en twee andere eilanden is overgegaan in overeenstemming met Engeland, en dat Italië en Engeland van zins zijn deze occupatie tot een blijvende te maken. Italië zou ingezien hebben, dat het niets te verwachten heofi. van Duitschland cn Oostenrijk en zou zich daarom aangesloten hebben bij de En- geisch-RussiSChe politiek. De reis van den Duitschen gezant in Konstantino- pel naur Berlijn zou in verband staan met deze gebeurtenissen. 't Kan waar zijn, maar voorloopig gcloovon we van deze uitlegging nog niet veel, to meer daar van andere zij- do gemeld wordt, dat de Duitsche ge zant te Konstantinopat alleen naar Berlijn gekomen is, omdat hij ver moedelijk naar Londen zal worden overgeplaatst. Do geruchten over een nederlaag der Italianen op Ilhodos blijven aan houden, ook al wordt do waarheid daarvan door de officleele telegram men uit Italië geloochend. Nu wordt weer uit Koastantinopel geseind, dat de Turksche regeering een telegram kreeg, meldend, dat de Turken op Ilhodos een groot© overwinning op de Italianen behaald hebben. De Ita- liaansche verliezen bedroegen 760 dooden en zes stukken geschut. Men zegt, dat de Italianen bij een poging om een met opzet geïsoleerde Turk sche post te omsingelen, zuklelijk vau do hoofdstad, in den val geloopen zijn, hun gezet door den Turkschen commandant. Zij werden plotseling door ©en overstelpende Turksche overmacht van alle kanton aangeval len en, na een wanhopig gevecht van 8 uur, werden zij gedwongen zich over to geven. De slag werd voortgezet na de aankomst van de Italiuansche ver sterkingen. De Italiaanseho berichten verzeke ren alleen, dat op Rhodos oen Turk sche post van 14 man gevangen geno men is. Men verneemt uit Athene, dat opva renden van daar binnenvallend© schepen melden, dat de Italiaansche vloot bij Rhodos bestaat uit 10 linie schepen, 15 torpedojagers en 10 trans portschepen, welk© laatste ongeveer 10.000 man troepen uit Tripolis heb ben ontscheept. Do Italianen oefenen een strenge blokkade voor Rhodos uit. Reizigers mogen niet landen. Do Dardancllen zullen toch geopend toerden. 29 yan de 60 mijnen zijn reeds verwijderd. Over enkele dagen zullen ook de overige opgevischt zijn. Uit Konstantinopel wordt geseind: Het programma voor de a s. door vaart van de schepen uit do Dand an el len is kJaar. De schepen kregen Don derdag nummers. Hun aantal is tot 180 geslegen. Dagelijks mogen 60 6chepcn passeeren, elk half uur vier. Nadat 20 schepen gepasseerd zijn, wordt 2 uur pauze gehouden. Aan den anderen kant van de Dardanelleu wachten 100 schepen om de Zwarte Ze© tc mogen binnenvaren. Feuilleton Naar het Engelsch door A. W. MARCHMONT. 421 Onderweg naar Stamboel was Ste- phani heel nieuwsgierig naar de bron van de groote officieele macht, die hij mij bad zien uitoefenen, en ik denk, dat hij onder den indruk ver teerde, dat ik zijn raad ter harte had genomen en mijzelf omhoog gewerkt had door de geheele samenzwering aan den Sultan te verraden. Het was mijn plan niet, hem alles mede te deelen en wel liet minst, dat ik beele- ir.aal gceu officieel© positie bezat en feitelijk tie macht, die Zijne Majesteit mij gegeven had, verre overschreden had. Liever ondervroeg ik hem over de bijzonderheden vau zijn arrestatie en i gevangenzetting door M&raboukh. Het was alles heel eenvoudig toe gegaan. Direct nadat hij mij verlaten nad, na ouzo heftige woordenwisse ling in het Witte Huis, was hij naar Maraboukh gegaan, en terwijl hij daar in een spreekkamer zat te wach ten, had Abdullah Bey zich bij hem gevoegd. Toevallig werd de naam van Enid tusschen hen genoemd, en toen bleek het feit, dat de valsche Pasha haar aan beiden had beloofd. De verklaring werd zonder vorm van proces gegeven. Omdat Stephani niet pieer Aan nut kon zijn, terwijl de Bey een van de assen moest zijn, waarom ziin plan draaide, werd de eerste door den Pasha aangevallen als een onbeschaamde pretendent en leugenaar, ter plaatse aangegrepen en zonder uitstel gebonden overgele verd aan de zorg van zijn medeplich tige, Rechid Bey, die hem in de gevan genis wel mores zou leeren, terwijl de andere man tevreden gesteld werd met hernieuwde beloften. Waarom pijnigden zij je, Ste phani aar om, wel, om mij een beken tenis te ontlokken van een misdaad, die ik nooit bedreven had een po ging tot moord op Maraboukh. Wat een schande riep ik uit. Maar dacht je dan, dat Maraboukh er ooit'ernstig over zou denken, om een rijk Amerikaansch meisje te rooven, en zich zoo de heftige vijandschap van de Vereenigde Staten en waarschijn lijk van ieder Europeesch gezant schap op den hals le halen vroeg ik hem. Moet ik dc waarheid zeggen antwoordde hij met een glimpje van zijn vroegere onbeschaamdheid. Je meent, of je dat zonder gevaar kunt doen? Ja. Weineen, dat dacht ik niet. Ik ben overtuigd, dat hij nooit van plan was iets van dien aard te doen maar IK zou het doen. Hij kende de gevaren en ik ook - voor hem maar ik was van plan, hem maar voor zichzelf le laten zorgen. Ik was met liem over eengekomen, dat wij zouden zeggen, dat zij door struikroovers was wegge voerd, maar terwijl hij alleen maar die rol speelde, was ik in ernst. Ik heb vrienden in de heuvels, moet u weten, zei hij mot een zijdeling se hen blik op mij, en bun hulp was gemakkelijk te krijgen, daar ik kon zeggen, dat er een zeer hooge losprijs voor haar te krijgen zou zijn. Ten opzichte van iederen anderen man zou ik gelachen hebben cm zoo'n plan, als een duidelijk uitkomende absurditeitmaar ik wist niet alleen, dat hij volkomen in staat was om zco'n waagstuk op touw tc zetten, maar ook, dat het a aak voorkomen van struikrooverij in Turkije het vol komen aannemelijk gemaakt zou heb ben. Hoe verklaar je het dan nu, dat zij toch ontvoerd is? vroeg ik, na mijn verontwaardiging onderdrukt le hebben. Ik geloof, dat het heel gemakke lijk is te begrijpen. Die Abdullah Bey is een zeer gevaarlijk man om mee te doen te hebbencn zoo roekeloos als een man maar kan zijn. Hij was de eenige man in het complot, op wien volkomen vertrouwd Icon worden, dat hij kalm de gevaarlijke taak zou uit voeren, om Abdul uit Yfldïz te ontvoe ren. Een van de twee mannen zou ik misschien hebben moeten zeggen, want het zou mijn werk geweest zijn, totdat bij ook aandeel in het complot nam. Zijne Majesteit werd verraden door eenige menschen uit zijn naaste omgeving, en toen het Paleis in brand stond, moesten zij hem grijpen en aan de zorg vau den Bey overgeven. Daar om naar alle waarschijn 1 ijkheid wan trouwde hij na zijn gesprek met mij Maraboukh en gaf hem de keus om, vóórdat de brand was uitgebroken, Miss Grant aan hem te geven, of het geheele plan verraden en in duigen te zien vallen. Hij had tc veel vrienden om het veilig tc vinden, hem te mis leiden, en zoo waren Maraboukh de handen gebonden en was hij gedwon gen het gevaar te loopen van te doen wat ik overtuigd ben, dat hij nooit van plan was. Waar denk je, dat hij haar ge bracht zou hebben Waarschijnlijk naar de plaats, waar hij ook den Sultan brengen moest naar zijn eigen huls in de heuvels, Vurig dankte ik het toeval, dat ons dien nacht had aangespoord, ora op den Gouden lloren de wacht te hou den. ONZE VOORVADERS GEëERD. Eenigen tijd geleden is medege deeld, dat in de maand Juli uit En geland een wetenschappelijk© expedi tie zal vertrekken naar Jan Mayen- eiland. Deze heeft zich bereid ver klaard, indien de Nederlandsche re geering dit mocht wenschen, kosteloos daarheen te vervoeren en voor de op richting zorg te dragen van een ge denksteen ter nagedachtenis van de Hollanders, die in het jaar 1634 daar bij- een overwintering overleden zijn, en zich verder te belasten met op drachten nopens de graven van Hol landers nabij het vroegere Smeeren- burg, op Amsterdaai-eiland (Noord westkust van Spitsbergen). Het bestuur van het Kon. NeflerL Aardrijkskundig Genootschap heeft nu het initiatief genomen tot het doen vervaardigen van een gedenksteen van eenvoudigen vorm, Avaarop het feit A'an de overwintering zal worden vermeld. In den kring van het Genoot schap zelf is reeds een bedrag bijeen gebracht KAMERVERKIEZINGEN IN 1913. In het district Winschoten hebben ook de afdéelingen Nieuweschane en BI ij ham van de S. D. A. P. den heer L. M. Hermans, te Arnhem, canilidaat gesteld. Natuurlijk ken je dien Abdullah Bey, als je hem ziet Vergeet een Oosterling ooit een vijand bromde hij, en er werd niets meer gezegd. Tijdens het overige van de reis zat ik te overwegen, wat hij mij verteld had. Het vergelijkende met wat Hai- tlée gezegd had omtrent het voor- wendsel, Avaarmee Enid van het Te huis was gelokt, zag ik, met pjjnigen- den angst, dat zij in de macht van dien roekeloozen kerel moest zijn ge- Aveest van den avond voordat de brand in het Paleis uitbrak tot het oogenblik, Avaarop hij zijn huis in de heuvels moest vei laten, om zijn rol in de samenzwering te spelen. Haar kennende zooals ik deed, greep een bange vrees mij aan, dat zij dood zou kunnen zijn en de gedachte aau hetgeen zij misschien had moeten lij den, scheen met roodgloeiende ijzers in mijn vleescn le braiiden. De doodsangst van den tijd van on zekerheid tot ik bij haar kon komen, was nauwelijks uit te staan, en ik liep de coupé op en neer. telkens mijn hoofd uit het venster stekend in de hoop, eenige torens van de hoofdstad te zullen zien, wat een bewijs zijn zou, dat de reis ten einde was. Eindelijk, gelukkig riep ik vol vuur uit, toen ik zc zag, en de se conden begon tc tellen, totdat wij het station zouden binnenrijden. Een naar minuten waren voor mij EEN BEDENKELIJK AANTAL! Zij. Een wiskundige heeft uitge rekend, dat een man, die 60 jaar oud wordt, voor het toeknoopen van zijn jas 3 jaar noodig heeft. I-Iij. Dan <zou ik wel eens willen weten, hoeveel jaar een vrouw van 25 jaar noodig gehad heeft om haar hoed op te zetten. FIETSONGELUK. De veehandelaar L. de Jong, te Win schoten, viel door het breken van den vork van de fiets, kreeg een hersen schudding en overleed. De overledene laat een weduwe met vier kinderen na. „LOTISICO" DOOR DE REGEERING VEROORDEELD. De Minister van Justitie heeft, inge volge koninklijke machtiging afrvij zend beschikt op. een verzoek om be williging op statutenwijzigingen der naamlooze vennootschap ..De eerste Nederlandsche maatschappij tot ver zekering van risico in loterijen'ge vestigd te 's-Gravenhage en in de wan deling genaamd „Loüsico". De afwijzing is gegrond op de over weging, dat mede blijkens in hoogste instantie bevestigde rechterlijke uit spraken, de naamlooze vennootschap bij herhaling haren werkkring heoft uitgebreid tot het houden van een bij voldoende, om Stuart de noodige in structies te geven. Hij moest de solda ten van mijn gevolg naar het Witte Huis brengen, zorgen, dat zij eten kre gen en moest binnen drie uur meteen rijtuig en twee of drie paaixlen terug- keeren en mij aan den steiger van Stamboel opwachten. Jk verzocht den kapitein van het gevolg ook. mij da ai- met nieuwe manschapnen en versche paarden op te wachten. Toen spoorde ik Sióphani aan, in een rijtuig te stappen en reed met el len mogelijken spoed naar de plants in Pera, waar onze jachten lagen en spoedig stoomden wij met volle kracht door het water van dc Bosporus, in zóó'n vaart, dat de andere menschen in sloepen en schepen ons met de groot si e verbazing nakeken. Maar hoe snel wij ook doorstoom den. toch eing het neg tc langzaam voor bet ongeduld, dat mij verteerde, en ik liep liet dek op en neer. telkens den manschappen toeroepend, dut bet sneller, altijd door sneller moest gaan. Ik was een en al spanning tol het oogenblik, waarop ik van aangezicht tot aangezicht kon komen tc staan met den man, die wist wat ik met zoo'n verterend verlangen wenschte te weten, en uit wien ik de waarheid zou weten te trekken, al moest ik er zijn hart voor uit het lichaam scheu ren en het zoo te weten komen. 'Wordt varvnliwlL

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5