NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang, No. 8862 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 11 MEI 1912 D Tot de plaatsing van advertenttén en reclames van buiten het Arrondissement Hanrlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bnitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Teiephoon ir.terc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd fs (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland„1-65 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037H n de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Gosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advcrtentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zoider Baiteaspaarne 12. Telefoonnummer 122. VIERDE BLAD. OM ONS HEEN No. 1539 Fonteinenweo. Naar ik heb opgemerkt raken de menschen de foiiteinkluts kwijt. Geen wonder, want deze misère sleept van jaar tot jaar voort, maar zoo nu en dan gebeurt er wat in en daarna gaat liet ge\ul weer de zoete rust in en dommelt voort tot een volgende schok belangstellenden wakker roepen. Laat ik dus even nagaan, wat er in de laatste jaren met de fontein in den Hout Lij de muziektent, de eenige die er toen was, gebeurd is. Het is zaak om niet te veel in de grijze oudheid te roeten, dus niet verder terug te .man, dan bijvoorbeeld tot 1894. In dat jnur stelde de heer Sneltjos voor, paal tjes, die om de fontein stonden, niet 1 /eg te doen ruimen en er geen ijzeren l ek omheen te doen plaatsen, welke negatieve denkbeelden aangenomen werden. Muur een jaar later in October 1895, kwamen eenige Raadsleden met iets ineer positiefs. Zij wilden namelijk een post uittrekken op do begrooting lot verbetering van het aanzien der fontein Hier is blijkbaar niet van ge komen, da .ir het aanzien der fontein niet verbeterd is. In drie jaar tijd wordt er in den Raad over de fontein niet meer gesproken. Eerst in 1S98 komt de heer Leppen met een voor stel, óm op Zondag eenige uren daags door den fonteinwachter duinwater te laten verknopen, om te voorkomen, lat de jongens uit de fontein zelf drin ken, wat onsmakelijk is. Aan dat verzoek is, meen ik, gevolg gegeven. En de Raad, gerust gesteld, kijkt weer van de fontein af, totdat in 1900 li. en W. komen met een voorstel betreffend® oprichting van eeu nieu we. Ziedaar de knuppel in het hoen derhok. Het voorstel is te ingrijpend, dan dut er zoo maar dadelijk een be sluit over genomen zou worden der halve wordt het gesteld in handen van do Commissie voor den Hout en da Plantsoenen om advies, met de be doeling, dal ook de adviseur, die eenige maanden later in functie zal tilden, er over gehoord zal worden. Vijf maanden later krijgt de Raad liet weerom, voorzien van de ge- wênschte adviezen. Op voorstel van den lieer Stolp wordt nu besloten, den bestaanden toestand te bestendigen, een nieuw ietwat hooger hek er om heen te zetten en in de nabijheid een driukgolegsnlieid te maken. Ziehier dan althans een poging tot verbetering, maar die uitloopt op niets. Bijna twee jaar later, ja, ja, de fonteinhistorie markeert den pas, ko men B. en W. met een voorstel, om een hek te plaatsen voor f 1120. datverworpen wordt. Hierover is blijkbaar de hcele Raad gelucht geschrokken, althans we hoo ien in zeven jaar niets meer over fontein-aangelegeuheden. In 1909 vra gen B. en XV. gelden aan om een fontein op te richten tegenover het Paviljoen. Wordt toegestaan. Dit is het fonteintje, dat door een vriendelij ke beschikking van het toeval een jaar later juist kwam te liggen binnen de grenzen van het terrein der ver maarde bloemententoonstelling. Hier mee is meteen weer de aandacht op de oude fontein gevestigd, want nauwe lijks een maand later komt het be stuur van de Y'ereeniging tot Ver fraaiing met het edelmoedig verzoek, om die oude fontein op kosten van die vcreenigiüg te mogen doen herstellen. De Raad, hoewel getroffen door dit nobele denkbeeld, verliest zijn beza digdheid evenwel niet, roept dus niet asjeblieft, graag 1", maar stelt het adres in handen van B. en W.. om bij het doen van nadere voorstellen om trent deze fontein daarmee rekening te houden. In 1910 is het nieuwe fonteintje ge sticht en doet zijn bestmeer is ook van een fontein niet te verlangen. Maar dcu Ssten Ma&ri 1911 stellen B. en XV. voor, de oude fontein weg te ruimen, omdat het water niet kan wegvloeien, zoodat de boomeu er van sterven. Daarover staken de stemmen. Den 29sten Maart wordt opnieuw ge stemd en het voorstel verworpen. Nu gaan dus B. en W. overleg ple gen met het bestuur der Y'ereeniging tot Verfraaiing. Etn jaar later, in April 1912, is men niet tot overeen stemming gekomen, zoodat B. en \V. opnieuw hun voorstel indienen, om de oude fontein te doen wegruimen. Dat voorstel is in de vorige Raads vergadering aangehouden en zal dus weldra weer op de agenda verschij nen. Wie deze historie uit zijn hoofd loeren wil en die dan bij onze redactie komt opzeggen, krijgt een pluimpje voor zijn geheugen. Maar wij vragen ons af wat nu De jeugd heelt den ouderdom over wonnen, want terwijl B. en W. op nieuw met het doodvonnis voor de oude fontein komen aandragen, staat de nieuwe nog rustig op hel grasveld voor het Paviljoen, is zelfs, als ik het zoo familiaar mag zeggen, bij het dagelijk3ch bestuur ,,in de kas". Het College toch verklaart „Deze fontein maakte, toen zij binnen de beperkte grenzen van het terrein der bloemen tentoonstelling was opgesloten," een zeer goeden indruk." Hoewel het niet vriendelijk schijnt, de vreugde van B. en XX'. te verstoren, inoet ik toch zeggen, dat liet College voor deze opinie weinig medestanders vinden zul. De fontein heeft op de be zoekers van de tentoonstelling nooit indruk kunnen maken en nu ze iede- ren achtergrond mist, is dat er na tuurlijk niet op verbeterd. Het denk beeld is opgekomen om haar te ver- groolen, maar daarvan zien B. cn W. om de kosten af. Gelukkig, want hoe zou, op dit wijde grasveld, de fontein wel vergroot moeten worden, om een machtig, grootsch en mooi effect te maken, zooals dan toch van een goede fontein mag worden verwachtX'oor de som, die daarmee gemoeid is, zou met veel meer succes een nieuwe fon tein kunnen gezet worden op de plaats, waai' nu de oude staat, aan het einde van de Dreef. En wat zal de Raad met de laatste doen Opnieuw aarzelen, besluiten nemen en terugnemen, zooals in de ufgeloopen jaren voortdurend is ge-; schied Ik hoop van beter. Zooals ze nu is mag ze niet langer blijven, en daar het vaststaat, dat zij de boomeu in de omgeving benadeelt, is het beste maar haar weg te nemen, zooals B. en W. dun ook voorstellen, zoodat daar geen fonteiu meer wezen zal. il de Raad dut niet, en we zagen, dat 's RSads beslissingen inzake de lontein-quaestie steeds onzeker en wisselend zijn geweest, dan zal er niets anders overblijven, dan een nieuwe, maar dan ook mooie en mo numentale fontein op dezelfde plaats op te l ichten. In dezen tijd, nu er zoo veel groote uitgaven voor da deur staan, is evenwel het besteden van een groote som voor pure weelde niet verantwoord. Eu wat de nieuwe fontein voor het Paviljoen betreft, laat ze blijven waar en zooals ze is. Misschien zou er een bordje bij gezet kunnen worden met de woorden, die Lode wijk Napoleon, toen hij het Paviljoen bewoonde, in een der boomeu van den Hout moet hebben gesneden respectez in a s o 1 i t u d e 1 Eerbiedigt mijn een zaamheid. Zooals de arme Louis in het groote gebouw moet ook de arme kleine fontein zich eenzaam voelen op het wijde grasveld. J. C. P. Binnenland OPLEIDING OFFICIER VAN GEZONDHEID. De minister van Koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor twintig studenten in de genees kunde aan de Nederlandsche Univer siteit gelegerdK-id bestaat om in oplei ding te worden genomen voor de be trekking van officier van gezondheid bij het leger in Nederlandsch-Indié, onder genot van een subsidie van 4000, terwijl bovendien na de benoe ming tot officier van gezondheid nog een gratificatie wordt uitgekeerd van 1 1000, als tegemoetkoming in de kos ten van eerste uitrusting. Gegadigden zullen zich, onder over legging van de gevorderde bescheiden vóór 1 Augustus 1912 bij gezegeld re quest hebben te wenden tol het depar tement van Koloniën, alwaar op aan vrage kosteloos exemplaren zijn te "verkrijgen van het reglement betref fende de opleiding. Y'EREENIGING TOT BEVORDE RING VAN DF. NED. VISSCHERIJ. In de 23e algcmoene vergadering van do Y'ereeniging tot bevordering van do Nederlandsche Visscherij, on der voorzitterschap van mr. XV. A. Schippers, gehouden te Scheveningen, werd voorlezing gedaan van het adres van het hoofdbestuur dan den minis ter van Landbouw, inzake de onge vallenverzekering voor zeevisrehers en zeevarenden, naar aanleiding van een leiddraad, die gediend heeft als grondslag voor de bespreking van den minister met diverse belanghebben den. In het adres wordt de verzekering toegejuicht, de vrees uitgospitiken, dal de ontworpen regeling het bedrijf veel te zwaar zou drukken; de wensch ge uit, dat toegestaan zal worden een deel van de premie te laten betalen door de bemanning; bijdrage ge vraagd van don staat in de premiebe taling, de wenscllelijkheid uitgespro ken van liet dragen \an eigen risico, zooals in de Ongevallenwet van 1901 is toegestaan, liet hoofdbestuur acht het billijk, dat de staat althans do administratiekosten voor zijn reke ning neme. Den minister wordt ten slotte ver- zocht, met deze en andere in het adres genoemde bezwaren en wenschen re kening te willen houden. Herkozen werden de periodiek af tredende hoofdbestuursleden, .de hoe ren G. Dirkzwager Mzn., en II. J. II. Modderman, en in de plaats van de heeren F. A. O. dc Ridder en T. Meer burg, die bedankt hadden, gekozen de heeren N. Parlevliet en Th. Haas noot. De lieer De Ridder werd tot eerelid benoemd, nadat do voorzitter hulde had g.ebrachl aan zijn groote belangstelling in het bedrijf der viö- schCnj, da), heul tot slichting dezer vcreenigiüg iieclt geleid. Dr. Van Dorp, van Katwijk, hield vervolgens een voordracht over de vvenschelijklicid vuil een proetstation voor de visscherij. De vergadering vereenigde zich uict de mededeeling van het hoofdbestuur, betreffende het ontwerp-Taneïwet in verband met de visscherij, d.vv.z. dat eene commissie uit dit bestuur aan den betrokken minister mededeeling zal geven onder welken vorm de re geering zal kunnen tegemoet komen aan sommige bezwaren, welke voor de visscherij in de Tarielwet gelegen zijn en de voorgestelde liefliug van sommigo inkomende rechten. Hierna werd behandeld het voorstel van het hoofdbestuur, dc wensehelijk- heid uitsprekende dat als regel bij de haring visscherij van Zaterdag op Zondag niet wordt gcvischt, althans dat de bemanning gedurende elke ze ven dagen een rusttijd van 2i achter eenvolgende uren heeft. Het doel van dit voorslei was, dat bij eene cventueele regeling van re- geeringswege do uitspraak der ver- eeniging ter zake waarde kan heb ben. Verschillende bezwaren werden ge opperd tegen het laatste gedeelte van dit voorstel, waarna met 24 tegen 2 sieminen werd bcsloleu de woorden „althans dat de bemanning geduren de elke zeven dagen eeu rusttijd van 24 achtereenvolgende uren heeft", to schrappen. Zonder hoofdelijke stemming werd daarna liet voorstel van het hoofd bestuur aangenomen. De volgende jaarvergadering zal te Maassluis gehouden worden. MARINE. Naar wij voriiouiön zou als opvolger van Minister XX'entholt ernstig in aanmerking komen do schout-bij nacht Hoekwater. (Centr.). WETTEN THUIS LATEN. Nar.t aanleiding van oen vermeende fraude met het oxawan voor cundi- da at-gemeente-secretaris, althans liet vermoeden dat vele candidate;! bo- keird waren met de opgaven, zul hot, naar men aan 't Cei.tr. mededeelt, don examinandi voortaan verboden zijn oen verzameling wetten op het examen mede te brongen. Gemengd Nieuv/s ONRUST IN DE ARBEIDERS- WERELD LN ENGELAND. Minister Asquith is de gast ge weest aan, een feestmaal van de Cen tral Association of Bankers en heeft daar een rede gehouden, waarin hij o.a. ook sprak over de onrust in <le arbeiderswereld en de betrekkingen tusschejj kapitaal en arbeid, llij wees er op, dat Engeland een tijd van grooten voorspoed doormaakt, maar tevens een tijd van ernstige con flicten tusschen kapitaal en ar beid, een tijd waarvan het ein de nog niet te zien is; het was de tank van de regeering, maar ook van alle mannen van zaken om de oorzaken van die onrust in de ar beiderswereld na te speuren cn een oplossing van de bestaande moeilijk heden te verkrijgen. Dat de onrust nog niet is bedaard, toonen de nieuwe dreigende moeilijk heden in het transportbedrijf. XX'ol is de staking aan <le P. en O. opgehe ven, omdat de Londensche afdeeling van h-jt Verbond van Transportar beiders besloot de staking niet te steunen. Maar zooals de Times op merkt, dat is maar uitstel, geen af stel. De transportarbeiders willen van geen plaatselijke stakingen weten, maar willen een algemeene bev. cging voorbereiden. En zooals eeuigen tijd geleden de plaatselijke beweging der zeelieden te Liverpool den kop is in gedrukt, is dit thans ook geschied te Londen. De limes twijfelt cr dan ook niet aan, dat een algemeene beweging van zeelieden ou transportarbeiders wordt voorbereid, en om die niet te doen mislukken, worden ontijdige locale stukingen tegengegaan. Ook onder de mijnwerkers dreigt weer nieuwe onrust. De mijnwerkers in Zuid-Wules zijn. ontevreden over do beslissing, die do voorzitter van de districtscommissie, lord St. Aldwya, omtrent do vaststelling van het mini mumloon die voor do verschillen de districten bij de minimumloon wet immers aan de districtscominissiëu werdovergelaten heeft gegeven. Ir de districtscommissie voor Zuid- YX'ules, de eerste die met haar arbeid gereed kwam, kon men het niet eens worden over de regeling van het, mi nimumloon en de onafhankelijke voorzitter, lord St. Aldwyn gaf nu de beslissende uilsprauh. Hij bepaalde liet minimum hier op 4 ah. 6 d., maar dat bedrag is in liet algemeen ia eer dan de tot dusver gemaakte gemiddel de verdiensten, al is het hooger don de tot dusver geldende minima. De arbeiders hadden honger loon ver wacht en zijn dus nu ontevreden. Het is natuurlijk mogelijk, dat de voorzit ters van andere commission een an dere wijze van berekening zullen vol gen en wel de gemiddelde verdien sten tot grondslag zullen nemen, maar de uitspraak in "Zuid-XX'ales opent nu toch weer de kans op nieu we moeilijkheden, en er gaan al ge ruchten-over nieuwen strijd. De Ti mes spreekt dan ook reeds van een mislukking van de minimuinloonwet. Heden zullen de mijnwerkers van Zuid-XV'alcs vergaderen om hun hou ding te bepalen. De mijnwerkers heb ben van hun actie hoogere looncn verwacht, in Zuid-XVales is die ver wachting niet vervuld, minister As quith on zijn collega's zullen dus waarschijnlijk weldra voer nieuwe moeilijkheden komen te staan, DE ONDERGANG VAN DE „TITANIC". Donderdag zijn de verhooren in zake de ramp van de „Titanic" voort gezet. Er werden weder verschillende leden van de bemanning gehoord, maar veel nieuws kwam hierbij niet aan bet licht. Alleen op een punt in de verklaringen zij even k«»rt de aan dacht gevestigd. Ouder de getuigen ui. bevond zich een koleiiUemmer, die met de „Titauic" in de diepte ging, niaur weer boven water kwam, zich twintig minuten zwemmende wist te houden en toen door een der reddingsbooten werd opgepikt Deze tremmer vertelde, dat liij tijdens de aauvanng zich in de machinekamer bevond. Dc machinisten ijlden naar de pom pen en de waterdichte deuren werden gesloten. Echter werden enkele dezer deuren weer geopend om de mannen door te laten. Dit was geschiedt op last van den hoofdmachinist, die ech ter hiertoe zooals door den verte genwoordiger van de YYhito "Star werd opgemerkt zich met de com mandobrug in verbinding had moeten stellen, daar eenmaal de deuren ge sloten deze slechts weer van de com mandobrug af konden worden ge opend. Naar het schijnt echter zijn deze wederom geopende deuren niet weder gesloten. Dat was althans de conclusie van den voorzitter der com- Een grooter gehoor, vooral van da mes, heeft gisteren de zitting van het hGf van onderzoek te Londen bijge woond, aangezien dc stoker llendrick- son verklaard had, dat de men schen m zijn boot, o.w. sir en lady Duff-Gordon, geprotesteerd hadden, toen getuige naar de 'litanie terug wilde roeien ten einde meer men schen te redden. Deze onthulling had velen gelokt,, omdat men verwachtte, dat Hendrickson verder verhoord zou worden. Dc opgekomenen zijn echter teleurgesteld, omdat de voorzitter aan Finlay, den advocaat van de XY'liile Star toestond het kruisverhoor van dezen getuige tot Dinsdag te verda gen, wanneer Ismay en andere getui gen van de Titanic zullen zijn terug gekeerd cn Hendrickson desnoods te gen kunnen spreken. Morris, de bakker van de Titanic, beeft getuigd, dat zijn boot naar de plaats van de ramp was teruggekeerd en slechts 3 om hulp roepende dren kelingen had opgenomen. Getuige had in 't water honderden menschen ge zien ,doch zij lagen stil, dood of be wusteloos. Sléchts de drie geredden hadden om hulp geroepen. Dc olieman Scott vertelde een op schudding wekkend relaas, dat n L vole, waterdichte beschotten een uur na de aanvaring weer geopend wer den ten einde er een zuigpijp uit te halen. Voorzoover aan getuige be kend was. zijn de toen geopende be schotten niet weer gesloten. Loing, ook een advocaat van dé XXTiite Star, merkte op, dat Scott's getuigenis on waarschijnlijk was; bij watcraan- drang sloten de deuren der beschot ten zich automatisch. Dezelfde getuige gaf een eenvoudig en indrukwekkend verhaal, hoe won derdadig hij, na een paar uur rond gezwommen te hebben, gered was. Hij had in het geheel geen onderscheid zien maken bij de redding van vrouwen van verschillende klassen. liet hof heeft zich tot Dinsdag ver- j daagd. DE STAKING DEIt RIJNSCHIPPERS Uit Mainz wordt gemeld dat. de boud van rc-eders besloten heeft, om met de stakende- Rijnschippers niet in onder handeling te treden, zoolang zij de arbcidsvvilligen blijven lastig vallen. Donderdagnacht kwam het opnieuw op verschillende booten tot allerlei on geregeldheden. Verschillende man schappen wei-den afgeranseld, terwijl de kapiteins door de stakers elk oo- genblik gemolesteerd werden. Posters komen 's nachts in kleine booten langs de. schepen en dreigen de arbeidsvvil- ligen met revolver en geweer, wan neer zij het werk niet neerleggen. Alle schepen varen daarom onder bewa king der politie. Op een vergadering van den Duit- schen transportarbeidersbond werd besloten op Maandag een algemeene staking te proclameeren zoowel voor het personeel der Zuidduitsche als voor dat de-r Ilollandsche reederïjen. Naar men méént zijn de havenarbei ders, kraanmachinisten en werklieden op de werken van alle havenplaatsen van plan Maandag het werk neer te leggen. SCHEEPSRAMP. Op het stoomschip „Snorre", afkom stig uit Odde bij Hardener en beladen met meststoffen, dat naar Stettin on derweg was, had op de hoogte van Kaap Kullen een ontploffing plaats. Acht man, waaronder de kapitein, verdronken. Vijf werden gered en naar Kopenhagen gebracht. DE ENGELSCHE KONING IN EEN ONDERZEEBOOT. Er worden thans bij Weymouth door de Engelsche vloot oefeningen gehouden op groote schaal, welke' door koning George werden bijge woond. Het weer werkt echter niet mede. er heerscht vrijwel voortdu rend een hevige mist, waardoor ver schillende manoeuvres onmogelijk zijn of moeten worden uitgesteld. De koning heeft een bezoek gebracht aan eeu der onderzeesche booten, waar mede b"' onder water een kleinen tocht volbracht. HET GEVAAR VAN IJSBERGEN. De Deensche ingenieur Helleham- mer te Kopenhagen heeft, naar Lon densche binden mededeelen, een uit vinding gedaan, waardoor elk schip in staat wordt gesteld de nabüheid van lisbergen eu klinnen op een af stand van 1200 meter in den don ker stmi nacht of zelfs bij mist vast te stellen. De uitvinding moet het zelfs mogelijk, maken de juiste ligging en de grootte van den ijsberg of bet ijs veld te bepalen. De hoogste autoriteiten van Dene marken op zeevaartkundig gebied hebben de uitvinding beproefd en baar voor zeer merkwaardig ver klaard. llciléhammer zei de aan ver schillende vertegenwoordigers der pers. dat hij zich niet verder over zijn uitvinding kon uitlaten vóór hij daar patent op had gekregen, doch de uit-, vuulin» was zoo eenvoudig dat zij in oen halve minuut geheel is te verkla ren. Gisteren is uit New-York geseind, dat de Atlantische stoomschepen tal rijke reusachtige lisbergen ontmoet hebben, ofschoon zij ecu veel meer Zuidelijken koers gevolgd hadden. Het bericht heeft in scheepvaartkringen onrust gewekt, omdat men meende, dat de nieuwe koers ijsvrij zou zijn Stadsnieuws HAARLEMSCHE KEGELBOND. Vrijdagavond had in de turnzaal van café Briiikmann eene voortgezet te jaarvergadering van 3 April j L plaats onder voorzitterschap van d-n heer B. Groenewegen. Na opening en voorlezing en goed keuring van de notulen der vorige bij eenkomst, had de installatie van da nieuwe bestuursleden, de heeren J. Paulen en L Henneman, plaats. De voorzitter heette beiden hartelijk welkom en sprak den wensch uit. dat zij hun beste krachten aan dan Bond zullen geven, aan den Haarlemsclien Kegelbond die een goed figuur maakt in de kcgeiwereld Spr. hoopte dat zo jarenlang bestuurslid mochten zijn en met kracht, lust en energie zouden medewerken om den Bond. niet alleen te doen houden op dc plaats, welke bij thans inneemt, maar dezen ook ir bloei te doen toenemen. Beiden verklaarden hun be te krachten aan dei Bond te zullen ge ven. (Applaus) Tot secretaris werd gekozen de beer C. van Vreeden, die deze benoeming aanvaardde. Na aanneming van een voorstel tot uitbreiding van liet bestuur met 3 le den, werden achtereenvolgens be noemd de heeren G. G Bies, tot 2de secretaris; Joh. Jung, tot 2de penning meester en J. XV. van der Steur, tot lste commissaris. Inzake een voorstel tot royeering van eenige wanbetalende leden, werd voorgesteld, dit slechts in het uiterste geval toe te passen, met dien ver stande, dat dan eerst aan de betrok kenen daarvan wordt kennis gegeven, opdat zij weten wat bun te wachten staat, althans in de gelegenheid zije een dergelijk besluit nog to voorko- Dit voorstel werd aangenomen. Na royeering van enkele wanbeta lende leden werd vervolgens de heer P. Zipp tot lid der ballotage-comuiis sc gekozen. Ten slotte werden nog 10 afgevaar digden voor de Bondswedstrijden ta Utrecht en Arnhem benoemd. Na rondvraag werd dc vergadering gesloten. Bevordering. Bij Koninklijk besluit is benoemd bij het reserve-personeel dor land macht, bij de infanterie der land weer, tot reserve-luitenant-kolonel ui zijn tegenwoordig district, de reserve- majoor de iieer 'i. L. van XX agtcudonk to Haarlem, commandant in hot 2lste landweerdistnct. Te wild rij den. N. T. kluagt over een auto G 3278 welke met zulk een vaart langs da Heerenvest snorde, dat de veiligheid in gevaar kwam. De politie stelt een onderzoek in. EERSTE-HULP-VEKEENTGING SNELVERBAND. In een vergadering van de Eerste- hulp-vereeniging „Snelvelband" sprak Dr. J. van Schunlenburgh gisteren avond over de werking van alcohol op het menschelijk lichaam in „Het Blauwe kruis De heer Couwenhoven opende de vergadering eu leidde den spreker in. Dr. X an Schuijlenburgh sprak acii- tercenvolgens over den alcohol ais ge notmiddel, over alcohol als voedings middel en over hetgeen het klinisch onderzoek leerde bij acuut, bij chro nisch en latent misbruik. De spreker bestreed den alcohol alt genotmiddel en ontkende de waarde daarvan als voedingsmiddel. Zoowel uil medisch als uil sociaal oogpunt ontraadde hij het alcoholgebruik. XVot de gevallen van acuut alcoholgebruik betreft, wees Dr. X'an Schuijlenburgh óp het gelukkig verschijnsel, dat dit acuut misbruik zeer afneemt. liet chronisch misbruik is echter meer verbreid, dan men gewoonlijk denkt. De spreker zette uiteen welke orga nen bij chronisch misbruik worden aangetast en welke ziekten dit tenge volge heeft, zoowel in physisclicn als in psyclilschen zin. B'i bet latente gebruik van alcohol vermindert het v.eerslandsvermog' n zoodanig, dat het lichaam vatbaar wordt voor allerlei ziekten. Zijn conclusion samentrekkende, herinnerde spreker aan bet op schrift van den Grieksehcn tempel t« Delphi: „Men hoede zich voor over drijving 1" Gebruik van alcohol nu en dan, zoo dat het geen gewoonte wordt, kun nen de menschen wel verdragen De lieer Couwenhoven dankte den heer Van Schuijlenburgh voor zijn

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 13