HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. HaSdée. ZATERDAG 11 MEI 1912 Sisarlemsche ClautieCsveireeoiSgiag (Goedgekeurd bij Kon. Besl. van 12 Nov. 1889. J De Haarlemsche Handelsvereeni- ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In roer vele gevallen, raken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groot succes. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door ais lid dor Vereeni ging too te tredeu. Er zijn wel meer dan 000 ledeu, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om ten minste te laten voelen, dat inen het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handels- vereeni ging steeds opneemt, als doen de, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging bui ton hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijbsche contributie van f 3.50, die gevraagd Wordt. Da Haarlemsche Handelsvereni ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta- Iers voor ben tot betaling aan te manen cd informatiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrek ken advies der Vereemgmg te vragen die ook in proceduren en faillisse- menteu gratis voor hen optreedt, tuur lijk ulleen voor zaken betreffende deu haiulel en het bedrijf der leden. Als proef kunnen voortaan nieuwe leden voor een half jaar worden aan genomen, doen slechts bet 2e halfjaar {van 1 November tot en met 3Ü April) ud f 1,7b de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeni ging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Uugenholtz en A. H. J. Merens, Spaarne VJ4, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 24 uur des iia- middos zijn to spreken. Hot bureau der Vereeniging is ge vestigd Jausweg 1L Voor incasso s door bemiddeilug der Vereemgmg wordt een vast recht van 5 pLt. der vordering bere kend. j Bovendien moot 10 cent voor port •Bteeda worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen dooi- bemiddo- liug der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar buiten do stad woonachtige personen bedragen 60 ets. por informatie, pi us Vijf cents porto-vergoeduig. Informa tiën naar buinen de stad wonende persouen worden gratis verstrekt Pretentiëu op buiten de stad wo nando personen orden niet behan deld, wanneer met 10 ets. voor porto vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 Informatiën en rechts geleerde adviezen werden in het af- geloopen jaar gegeven. Aan het kantoor Jausweg 11, zijn thans coupons d 10 cent verkrijgbaar waarop men hij het Bureau van den Burgerlijken Stand op het Stadhuis Inlichtingen kan bekomen over het adres van hier op het bevolkingsregis ter ingeschreven personen. In Maart en April 1912 zijn 48 vor deringen tot een bedrag van f 1115.95 betaald; 13 vorderingen worden afbe taald; 18 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art, 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. In verband met de wijziging van art:kei 11 van het huishoudelijk regle ment van den Nederlandschen Bond van Onderlinge Informatie- en SchuldinvorderLng bureaus en Han- delsvereenigmgen, gevestigd te Haar lem, moet in het vervolg voor elke informatie die op vertoon van leg.ti- matiekaarten wordt gegeven, 25 cent worden betaald. Alle brieven, aanvragen. reclames of wat ook, moeten worden geadres- seert aan het Bureau, dat geopend is dagelijks van 8 tot 5 uur en waar ook verdere inlichtingen zijn to bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat nen, hoewel geen lid der H. II. V., toen van haar infor matiën kan bekomen, en brengt nu nogmaalB en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging informatiën door haar worden ver strekt, en dat voor informatiën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. Parijsche Brieven CCCXXVH. De vierjaarlijksche gemc-enieraads- vetkïezingen hebben, gedurende <le laatste twee weken, een aanzienlijk gedeelte der bevolking van ganseh Frankrijk danig beziggehouden. Niet het minst te Parijs roerden zich de kiezers en, A plus forte raison, de candidatcn. Tallooze veelkleurige af fiches verhieven hemelhoog de ver diensten der aanbevolen candidatcn, niet echter zonder tegelijkertijd de schandelijk heden" te openbaren v ornlere candidatcn. Ik vond de lectuur zeer onderhou dend en vermakelijk. Combineerde inen den inhoud van al die affiches, dan was er niet één candidaat, die volgens sommigen niet een model van deugd, volgens anderen daarentegen niet een ellendeling in optima forma was. De candidaat Camille Servat scheen te willen verklaren, dat zijn tegen stander stom als een visch was. Hij getuigde ten minste, ,dat hij zelf zegt wat hij wenscht te zeggen en niemand noodig heeft om in zijn plaats spreken." Met verkapte verwaandheid kreet hij verder „Door uw vertrou wen te ontnemen aan het afgetreden gemeenteraadslid, loopt gij slechts één gevaar, dat is iets beters te vin den." ,,De heer Dostruels kan niet lozen!" verklaarde een andere candidaat in hetzelfde arrondissement. Doch de anatphaheet, die blijkbaar wel schrij ven kon, riposteerde „Ik heb mijn bril opgezet, mijnheer, en heb uw les jes niot noodig." "Daarop ging hij voort„Tracht geen gips in de oogen der kiezers te gooien Gips in plaats van zand zou de analphabeet met selaar of beeldhouwer zijn Of mo dern litterator De partijgangers van den bakenden advocaat Andrè Paisant, voormalig secretaris van Raymond Poincaré, schenen verband te zien tusschen wel sprekendheid en burgerlijke deugden. Zij schreven althans van hem, dat hij, „gewoon zijnde te spreken, de belap- gen der wijk zal weten te behartigen." Vergis ik mij niet, dan weten de mees te welsprekende .menschon voorname lijk hun eigen belangen te beharti gen. Louis Besse, gewagend van den door zijn concurrent een afgetre den, doch herkiesbaar gemeente raadslid verrichten en door dezen zetven geëxposeerdcn arbeid ten stad- huize, kreet smadelijk „Iloe ijdel hoe middelmatig hoe onbenullig De concurrent liet zich echter niet on betuigd en schreef onder meer „De heer Besse veroorlooft zich, in zijn affiche, getiteld „Valstrik", te zeg gen, dat onze uitnoodiging tot onze bijeenkomst voor hem een persoonlijk gevaar zou zijn, indien hij <lie bij- die bijwoonde. Dat is valschWaar op de hartstochtelijke Louis Besse, in een... affiche met het opschrift: „Gro tesk en laf I", ten bescheid gaf„De candidaat van onze tegenstanders, wel beseffend, dat de gewoonte van zijn viieudeii liet laatste element heeft geleverd voor de golf, die hem op ma gistrale wijze zal wegbezemen, poogt te haarkloven." De beeldspraak in de politieke wereld is gemeenlijk verre van zuiver. De heer Ducos de la Haille, indach tig aan de lengte van zijn kwanswijs adellijken naam, schijnt van goede vormen te houden hetgeen een merkwaardige uitzondering is in deze heftige verkiezingscampagnes. Hij richtte zich als volgt tot zijn tegen stander: „Op hoofsche wijze heb ik u tot een debat uitgenoodigd. Het heeft u behaagd, u daaraan te onttrekken. Op droge wijze, gelijk iemand van een chagrijnig karakter, licht gij mij in, dat gij Vrijdag in de Rue Fessart zult zïin. Ofschoon gij er mij niet toe hebt uitgenoodigd, zal ik er ook zijn, mijn heer!" Daar zit de welhaast verdwe nen allure van dc achttiende eeuw in, wat? De heer Robaglia, die in het vijfde arrondissement als gemeenteraadslid was afgetreden, doch zich herkiesbaar bad gesteld, werd door de eigen partij vergeleken met niemand minder dan Hercules, door anderen met een. vleermuis. De Herculessars hebben hot pleit gewonnen: de heer Robaglia is herkozen. In mijn wijk (Quarlier de l'Odéon) deed cc-n der affiches een beroep op de vrouw. „Vrouw, laat uw man stem men op den socialïslischen candi daat." Die candidaat van de socialis tische pan' wasccn vrouw, met name madame Elisabeth Renaud, on derwijzeres. Helaas I krachtens do bcoze wet, die de vrouwen altijd bij de mannen achterstelt, zijn de op baar gevallen stemmen gewoonweg ongeldig verklaard, evenals trouwens die, mgeoogst door madame Made leine Pellc-tier, doctores in de medi cijnen, welke bekende aanhangster van het feminisme, zich in het vijfde arrondissement candidaat had gesteld met 'n „socialistisch cn feministisch" rogram. Men zou gansche boekdeelen kun nen vullen met dergelijke verkiezings literatuur, die op schitterende wijze de uitspraak van ik-weet-niet-meer- welkcn wijsgeer illustreert: „Onze po litieke mecningen hebben dikwijls onze belangen, onze hartstochten tot beginsel, en niet de liefde voor het vaderland." „Onze hartstochten"... Allons voirl Te Villefort werd do heer Almeras, burgemeester, door een tegenstander beschuldigd van het vervalschen van stembiljetten en genoodzaakt, het voorzitterschap van het stembureau aan een ander af te staan. Te Ailène gooiden eenige burgers de stembus aan stukken. Te Espagnac, Saint-Prcjèt-du-Tarm. Hazebrouck, Beauvais cn Aire-sur-la- Lys raakten de burgers met elkander handgemeen. .Op laatstgenoemde plaats werden er zelfs revolverscho ten gelost. Te Courvon-las-Carrières schoot Henri Jobier, deelgenoot van een wis selkantoor te Parijs, op een der open bare pleinen met zijn revolver op een zekeren Léon Saligot, die onmiddel lijk morsdood was, en vervolgens op een zekeren Barbier, wiens toestand hoogst ernstig Is, Waarom hij die daad beging? Omdat de beide onschuldige slachtoffers behoorden tot de partij van René Perreau, concurrent van pa pa Jobier, aan wiens verkiezingscam pagne zoonlief een werkdadig aandeel cn <lie kort vóór den dubbelen manslag had voorgewend, door een stokslag op zijn achterhoofd te zifn neergeveld. Voorgewend want tot nog toe is de geschiedenis van den stokslag een onoplosbaar mysterie ge bleven. De politiek verzacht de zeden blijk baar nog minder dan do muziek het heet te doen. Of het er beter op zaL worden, wan neer de suffragettes beur zin krijgen en zij niet slechts mogen kiezen, doch ook gekozen kunnen worden? Ik weet liet niet. De vrouw moge een zacht aardiger wezen zijn dan de man het is nog zeer de raag, of er van een groote verzameling vrouwen veel zachtheid kan uitgaan, liet gaat er, denk ik, net mee ais met de wijsheid der mannen. Neem een groot aantal verstandige mannen bij elkander, en ge zult er versteld van staan, tot welke domheden zij te zamen in staat zijn. Gedurende deze verkiezingscampag- e hebben de feministen ons in en thousiaste bewoordingen doen weten, dat er te Parijs ongeveer 173.000 meer en dan mannen zijn. Conclusie: de Parisiennes hebben veel meer recht om te kiezen en gekozen te worden dan de Pa rij zenaars. Er is misschien wel iets verheugends in het feit, dat Lutaetia meer leden van de schoone dan van de sterke sekse inhoudt. Edoch... zie, wanneer de suffragettes eindelijk hour zin krij gen, krijgen wij ook in den gemeente raad om niet van de volks'vertegen-1 woordiging te spreken een verplet terende meerderheid van dochteren Waar nu de feministen ijveren voor gelijkheid en gelijke rechten tus schen man en vrouw, zouden zij ten- zake lieur doei voorbijschieten eu het aanzijn geven aan een nieuwe onge lijkheid. Waar wij tot dusver een pa triarchaat van vroede mannen heb ben, zouden wij veeleer een matriar chaat van wijze vrouwen krijgen. Ik kon me best voorstellen, dat de v wen zouden uitroepen: „Niet meer dan billijk, dat nu eindelijk onze beurt van overheoreching is gekomen. Wij hebben er eeuwen achtereen op moe ten wachten." Welk kiesstelsel zou nu verzonnen moeten worden om de balans niet al te sterk naar de zijde der suffragettes te doen overhellen? Een vraag van groot belang, oen kwestie van groot gewicht... Eon nijdasserige vrouwenkenner stelt voor, heel gewillig en zelfs aan moedigend de vrouwen tot de stembus toe te laten, doch eerst op een bepaal den leeftijd, bijvoorbeeld 35, zegge vijf- en-dertig jaar. De geniepige vrouwen- doorgrondcr is, naar hij beweert, absoluut zeker van, dat don geen 5 pet. der dochteren Eva's dien aanvalli- gen leeftijd zou hebben bereikt Eu door deze algemeene verjongingskuur zou het gevreesde matriarchaat wor den vermeden. Ei, ei, die man moet een vuige las teraar zijn... OTTO KNAAP. Binnenland KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. H. M. de Koningin heeft gister een nict-officieel bezoek gebracht aan het Armenhuis in de Roetersstraat. Het bezoek was slechts enkele uren te vo ren aangekondigd. VAN HET LOO. Aan de Koninklijke vertrekken op het paleis Het Loo was sinds het ver trek van 11. M. de Koningin naar Amsterdam alles onveranderd gela ten, zoodat 11. M. te alle tijde daar zou kunnen terugkeeren. (Tel.) PRINS HENDRIK keert op 22 of 23 dezer op Het Loo te rug. MAATSCHAPPIJ VAN WELDA DIGHEID. In de maand Juni zullen do> leden der Eerste Kamer op hun tocht door de provincie Drente ook een bezoek brengen aan de Maatschappij van Weldadigheid te Fnederiksoord, ten einde nader kennis te maken met die instelling. EEN NIEUWE BELASTING. De Raad van Edara heeft een nieu we verordening vastgesteld tot hef fing van havengeld, die koninklijk werd goedgekeurd, Daarin is opgeno men de bepaling, dat 5 cents verschul digd is voor icderen passagier, die per boot wordt vervoerd en te Volendam dat, zooals men weet, tot Edam be hoort het openbaar middel van ver voer verlaat VEILIGHEIDSMAATREGELEN TER ZEE. De directie van (le Rotlerdamsdhe Lloyd deolt mee, dat hot beginsel, om ook op haar vrachtschepen de draad- looze telegrafie toe te passen, reeds lang vaststond met do Marconi- maatsohappij werden reeds geruimen t.iid onderhandelingen gevoerd. Op 1 Maart jl. kwam doze maatschappij met een afgerond voorstel, waarbij zij zich ook bereid verklaarde, den scheepsofficieren instructiën on voor lichtingen le doen geven voor 'de be handeling van de toestellen en ook oen opleidingscursus te openen. Ook de maatschappij Nederland zal haar vrachtschepen van draadloo- ze telegrafie voorzien daartoe was eveneens reeds vóór de ramp niet de Titanic besloten. KUNSTIJSBAAN. Men meldt uit Nijmegen aan de Tel.: N'a sluiting van de tijdelijke bloe mententoonstelling die van 1 tot en met 3 Juli u.s. in de Kroonzaal op het Heideiberger-slotterrein wordt ge houden, zal in genoemde zaal een kunstijsbaan worden aangelegd. WINKELSLUITING TE AMSTER DAM. Door de nfdecling Amsterdam van den Ned. Bond van Boekverkoopers- bedienden is de volgende motie aan den burgemeester gezonden. „De afdeeling enz. gehoord de bespreking over het niet nakomen der politieverordening op de 9/jur winkelsluiting door verschil lende winkeliers; spreekt hare verwondering er over uit, dat zulks door de bevoegde auto riteiten lijdelijk wordt aangezien en door de politie niet worde gehand haafd; besluit deze motie aan den burge meester van Amsterdam, als hoofd der politie te zenden, en gaat over tot de orde van den dag". DOOR EEN AUTO GEDOOD. Onder de gemeente Heiloo is door een bestuurder van een Haagsche huurauto, waarin twee Alkxnaarsche jongelui waren gezeten met een ver tegenwoordiger der auto-maatschap pij, de 50-jarige Alkmaarsche scharen slijper Beeldrnau overreden. De onge lukkige was terstond dood. De justitie stelde een onderzoek in. Vaststaat (zoo meldt het Hhld.) dat met veel te groota snelheid is gereden, doch door welke oorzaak het ongeval is veroor zaakt, kon nog niet meegedeeld wor den. VERDRONKEN. Gisteren werd in den loop van den morgen op Winton's Scheepswerf cn Machinefabriek te Rotterdam ver mist de 17-jarige dckknecht G. L. van een der sleepböoten. Na den ganschen dag vergeefs ge zocht te hebben, is Donderdagavond omstreeks half 12 zijn lijk opgehaald uit de Fabriakshaven aldaar, waarin hij ongemerkt te water bleek geraakt te zijn. HET LEGER DES HEILS zal te Rotterdam Zondag zijn 25-jarig bestaan in ons land vieren, waarbij commandant W. Ridsdel de bijeen komst zal leiden. DE OPSTAND OP TIMOR. De correspondent te Lissabon der N. R. Crt. schrijft, cLd. 6 Mei De minister van koloniën ontving heden nieuwe telegrammen van den gouverneur van Timor en deelt in een officieel communiqué aan de dagbla den mede, dat de opstandelingen van Timor op alle punten van samentref fen door de Portugeesche troepen ge slagen zijn, en dat men hoopt de ge heel© beweging in Juni onderdrukt te hebben. Het communiqué zegt verder De algemeene toestand is goed. Te Okus- si heerscht echter nog dezelfde toe stand (men zal weten, dat het in op stand gekomen is, eoi de Portugeezen verjaagd zijn, eorr.), zoodat het nood zakelijk is, alvorens de operaties daartégen te beginnen, zich met de Nederlandsche regeering te verstaan, opdat deze geen wijkplaats biede aan de „moordenaars" en opstandelingen van ons gebied. Do 9de compagnie van Mozambique is te Dilly aangekomen met drie borg- stukken. Met het oog op de moeilijk heden om meer Europeescfae troepen naar Timor te zenden (het animo daartoe was hier maar flauwtjes corr.), heeft de gouverneur zijn laat ste aanvraag om twee compagnieën Europeesche troepen in dien zin ge wijzigd. dat er nu één compagnie wordt aangevraagd. Hij staat echter op het zenden van veel materiaal, speciaal karabijnen en ammunitie, "vaaraun veel gebrek is I PENSIOENEN. Aan de dezer dagen verschenen ïaam- "en ranglijst van gepension- ncerde officieren der landmacht is het volgende ontleend: Er zijn gepensionncerd- 41 luitenant- generaals met een totaal bedrag aan pensioen van f 120.007; 84 gen er aal- majoors met f 193.105; 127 kolonels met f 247.608, 160 luitenant-kolonels met f 292.460; 180 majoors met f 272.444; 359 kapiteins met f 473.981; SI eerste-iuitenants met f 67.214, 11 tweede-luitenants met f 7.154 Het totaal bedrag aan pensioen voor de officieren van de landmacht bedraagt dus f 1.673.973. MINISTER VAN MARINE. Do vice-admiraal Wentholt heeft thans zijn ontslagaanvrage als mi nister van marine aan de Koningin ingezonden. Onze Lachhoek OP F.LN DLIÏSCH PASBURF.AU. Beambte (die zelf een roeden neut heeft, neemt het signalement vac iemand op, die eenzelfde reukorgaan bezit). Neus (na kort nadenken! ge woon! Bijzondere kenieekenen geone. Jonge dame. Geeft men over het algemeen de voorkeur aan natuurlij, ken of aan kunstmest, mijnheer? Heerboer. Dat is een kwestie van smaak, juffrouw. EEN LEVENSWIJS VENTJE. Meisje (voor de slangenkooi). Zie je dat, Emil. De mannetjesslang hueil een knoop in zijn eigen lichaam ga. legd. Jongetje. Ja, zeker om niet te vergeten wat zijn vrouw hem heeft opgedragen. MOEDER EN DOCHTER. Maar Anna, wat zou j.- t r- i wel zeggen, als ze je sigaretten zag rooken? Te keer gaan, zou ze. want het zïin de hare. BIJBELLEZF.N IN DF. KAZERNE. Men schrijft aan „Dc Std." uit Gouda: Op verzoek van de afdeeling Gouda der Nat Christen-Onderofficierenver. eeniging is door den commandeeren den officier, in het garnizoen alhier, bepaald': dat van 14 Mei a s. af, des morgens voor den aanvang der oefe ningen, aan olie militairen van den Profestantschen godsdienst gelegen heid 2al worden gegeven te luisteren naar het voorlezen van een gedeelte uit dec Bijbel. Dit voorlezen zal geschieden door de leden van bovenbedoelde afdeeling en andere personen, die daartoe urn- gezocht zijn, of 2ullen worden. GEEN LEVERANTIE AAN DE GEMEENTE. Men schrijft uit Bergen-op-Zoom aan 't I-lbld.: Zooal3 vermeld is, is Let Gemeente raadslid A. Juten door Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant als zoo danig gehandhaafd, omdat niet is gebleken dat hij, toen door de firma Gebrs. Juten ingeschreven werd voor de leverantie van drukwerk aan de Gemeente, deelgenoot was van die firma. Wel echter werd door Gedepu teerde Staten, afgekeurd dat hij met een naar andere drukkers vooraf was overeengekomen de inschrijvingssom met een zeker bedrag te verhoogen en daardoor aan de gemeentekas scha de te berokkenen. Dat met die uitspraak niet ieder in deze gemeente tevreden is, la ut. zkh denken. En dat men vooral in iemand, die op dit óogenblik zelfs de functie van wethouder uitoefent, een derge lijke handelwijze afkeurt, js te be grijpen. PROGRESSIEVE BELASTING HE F- FING TE DELFT. Herhaaldelijk Teerden in den Raad stemmen vernomen, die aandrongen op progressieve heffing van de inkom stenbelasting. Dientengevolge hebben B. en W. thans een ontwerp van deze strekking bij den Raad ingediend. Het totaal bedrag der heffing zal f 250.000 niet te boven mogen gaan. Het belastingplichtig inkomen blijft gehandhaafd op f 575; de som voor noodzakelijk levensonderhoud (thans voor allen f 475) zal bedragen voor n- gehuwden I 400 en voor gehuwden f 500; weduwnaars of weduwen met een of meer kinderen beneden 16 jaar worden met gehuwden gelijkgesteld. Kinderaftrek zal geschieden: voor elk kind beneden 16 jaar f 25 tot een maxi mum van f 100; ook voor befaoe'tige ouders wordt op den voet als voor kin deraftrek toegestaan. Het tarief, waarvoor de heffing zal geschieden, bepaalt het percentage 'an de toeneming op 1 van f 75 belast baar inkomen, wc-lk cijfer met een tiende stijgt voor elke f 50 boven f ICO, zoodat bij 600 belastbaar Inkomen bet cijfer 2 is bereikt. Dit. cijfer 2 blijft onveranderd en geldt tot zelfs voor de grootste inko mens. Het cijier waarmede het een maal vastgestelde cijfer za! worden vermenigvuldigd wordt jaarlijks door den Raad vastgesteld. Feuilleton Naar het E g e 1 s c h door A. W. MARCHMONT. *3) Op dat oogenblik was ik werkelijk ontoerekenbaar. Ik kon aan niets an ders denken,-dan aan dat eene onder werp. Al was Grant stervend, bij hem konden mijn gedachten zich niet be palen. Het mislukken van ons trroote ■plan was voor mij minder dan niets. Dat ik tegenover den Sultan reken- Jchap zou moeten afleggen van het geen ik gedaan had, kon mij niets schelen. Ik had vele uren lang geen eten aangeraakt, maar de eischen der natuur gingen verloren in den alles overheerschenden angst, die door de .woorden van Stephani mijn ziel was binnen geslopen. Hot was Enid Enid in gevaar; Enid in de klauwen van lijden, angst en onzekerheid; Enid misschien zonder genade dood. liet was op dat oogenblik alles Enid, Enid, Enid voor mij. Wij moesten een eskader van do Turksche vloot gepasseerd zijn, want als In een droom hoorde Ik iemand, zeker Stenhani, daarover spreken. Maar ik merkte niets op, zag niets, voelde niets, en wist niets, behalve dat Enid gered of gewroken moest worden, en dat ik over het water vloog, om van aangezicht tot aange zicht te komen staan met den man, die haar in zijn macht had, en dc- waarheid van zijn onbeschaamde lip pen te trekken. Eindelijk, na een tijd, die mij een eeuw toescheen, ofschoon liet niet meer dan een uur was, zóó snel had den wij doorgestoomd, bereikten wij het eiland, en twee van de mannon order gevend, Stephani te helpen en mij te volgen, sprong ik aan wal. vóór dat de boot nog vasigemeerd was en snelde weg om mijn zending te vol brengen. HOOFDSTUK XXVII. Een roekelooze Turk. Ik had de twee gevangenen in ver schillende kamers, en zeer streng be waakt, opgesloten, en uit het verhaal, dat mijn mannen mij nu deden, was heel gemakkelijk op te maken, wie de roekelooze waaghals was, die Stepha ni beschreven had. Hij had een wan hopige en bijna welgeslaagde poging gedaan om te ontvluchten. De gevangenen waren eerst alleen gelaten met enkel gebonden handen, en een hunner was er in geslaagd, zich los te werken. Toen zijn bewaker liem liet periodieke bezoek bracht, was hij met plotselinge heftigheid door 'den gevangene aangegrepen en be wusteloos geworden door een slag op het hoofd, vóórdat hij nog een kreet kon uiten. De gevangene kroop toen de kamer uit, opende een venster in de gang er vlak bij, wist het huis uit tj komen, sloop naar den steiger, en was juist op het punt in een van de booijes van wal te steken, toen hij toe vallig ontdekt werd. Een hevig ge vecht volgde, waarbij de man, nu ge wapend met een 2waren ijzeren boot- haak, vocht met de woestheid en wan hoop van een roofdier, dat zijn prooi verdedigt. Hij bezorgde een paar ma trozen groote wonden aan het hooid, cn toen er daarop nog meer menschen bij kwamen, dook hij in het water om zichzelf óf te verdrinken, of meer waarschijnlijk om de wanhopige po ging te wagen, om naar het vasteland t; zwemmen. Het was echter een ijdele poging. De matrozen volgden in een boot en uit de manier waarop het verhaal ge daan werd. begreep ik, dat zij hem een heel moeilijk en gevaarlijk kwar tiertje bezorgd hadden. Zij lieten hem een poos doorzwemmen en hem daar op met een boothaok vastgrijpend, trokken zij hem mee en brachten hem half verdronken en door en door uit geput aan wal. U begrijpt, mijnheer, zij durfden hem niet in hun cano nemen, uit vrees dat hij zich zou verzetten, zei de man, dio het mij vertelde, en zij durfden hem nog veel minder laten rn daarom zat er niets anders op. hij had het drie hunner toch al moeilijk genoeg gemaakt. Hij gedroeg zich als een dol geworden wild beest, en later oordeelden wij hel 't beste, om een paar man in zijn kamer te la ten, om hem te bewaken. Zoo vond ik, toen ik de kamer bin nenkwam. twee van onze mannen met geladen revolvers de wacht hou den bij den gevangene die languit op een sofa in een houding van blijkbaar lustelooze onverschilligheid over hun tegenwoordigheid terneer lag. Hij had eon poging gedaan cn zij was mislukt, en daarom was hij als een ware zoon van Islam besloten het onvermijdelij ke le aanvaarden. Hij keek bij mijn binnentreden zelfs niet eens op. Ge kunt de kamer verlaten, zei ik tot de mannen. Hij is een gevaarlijke klant, mijn heer, waagde een hunner op te merken. Geef mij dan je revolver en blijf dicht onder mijn bereik, antwoord de ik, terwijl ik de kamer overstak eu vlak bij de sofa bleef staan. U is immers Abdullah Boy? vroeg Ik hem. Hij deed alscf hij mij niet hoorde. Het zul wel zoo verstandig zijn, als u mij antwoord geeft, voegde ik cr kortaf aan toe. Daarop antwoordde hij mij op een geheel onverwachte wijze, die, als ik minder op mijn hoede geweest was,1 treurige gevolgen voor mij gehad zou hebben. Met een plotselinge, krachtige poging sprong hij op mij of en slaag de er bijna in, de hand te grijpen, die de revolver vasthield. Alleen een snel achteruitspringen redde mij en het volgende oogenblik was ik in staat,-mijn revolver op hem aan te leggen. Uw bloed zal op uw eigen hoofd neerkomen, zei ik bedaard, en schouderophalend en vloekend ging idj naar zijn plaats terug en nam zijn vorige onverschillige houding weer aan. U is Abdullah Bey vroeg ik weer, en weer weigerde hij te ant woorden. ik zal wel middelen vin den om u aan het spreken te krijgen, zei ik dreigend. Ik had Stephani nu binnengebracht en de twee mannen tegenover elkaar gezet Kent u dezen man Het is Abdullah Bey, zei Ste phani en op dat punt tevreden gesteld, zond ik hem weer weg. Nu heb ik u iets te zeggen. Ik ben op de hoogte van uw aandeel in het complot van Maraboukh Pasha, om Zijne Majesteit af te zettenden vorigen nacht werd u gesnapt, ter wijl ge bezig waart Zijne Majesteit naar uw huis in de heuvels te brengen en ge kent de soort van straf, die een man wacht, die zich in uw land /on der genade tot zoo'n daad heeft laten verleiden. Ik ben gekomen oir- u een kans aan te bieden om voor die pijni ging en den dood beveiligd te worden. Nog gaf hij geen antwoord, alsof hij vermoedde, dat een bekentenis hem in een val zou brengen, die voor hem was neergezet. Ik weet hiervan, omdat ik een van degenen was, die den Sultan u t uw sloep haalde, en omdat ik in de tweede plaats bij Maraboukh Pasha was, toen hij stierf, en al zijn docu menten en papieren in handen van de politie kwamen. Het bew ijs van uw misdaden is gegeven, maar er is cg één ding. dat u het leven zou kunnen redden. Ik bied u daartoe de kans aan. Hij ging toen rechtop zitten en keek mij aan. Wie is u? vroeg hij scherp Ik ben een Engelschtuan mijn naam is Ormesby. Hoe kan u doen wat gij zegt Dat doet er niet toe. Ik kan en zal het doen. Was het op uw orders, dat ik hier zoo slecht behandeld ben U werd hier op mijn orders ge vangen gehouden, en toen u trachtte te ontsnappen bracht ge over uw eigen hoe fd wat ge sinds dien tijd hebt moeten verdragen. Wat wcnsclit u, dat ik deen zal

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5