Kit kist II liets nog heden B. en W. erkennen, dat zij die eon gering inkomen, behooren te worden ontlast, maar tevens, dat eene zwaar dere belasting van de grootere inko mens met omzichtigheid meet geschie den. Een belastbaar inkomen van f G00 .betaalt bij de bestaande verordening 5.25, volgens het voorstel 1). en W. f 3.10. Een werkelijk inkomen van f 1500 betaalt thans f 52.50, later f 51.02 Indien de belastingplichtige gehuwd en kinderloos is. Een inkomen van 2500 betualt volgens het voorstel van B .en W. f 8.92 1/2; f 500!) f 32.07 1/2; f COOO I 42 17 12, f 10.000 f 80.17 1/2; t 20.000 f 175.17 1/2; f 80.000 t 745.17 1,2 móór dun volgens de bestaande hef fing. Het aanhangige voonrfel der drie »oc.-deiu. raadsleden gaat veel verder en wordt door B. en W. ernstig ont raden. Naar het voorstel van B. en W. zal het percentage, dat thans 4.9 bedraagt en voor 1912 wol 5.25 zal worden, stij gen tot 6.36. DE S. D. A. P. IN EEN GEMEENTE GEBOUW. Uit den Ilaag schrijft men aan het Hbld.: Het bestuur der afdeellng Den Haag van de S. D. A. P. had aan B. enW gevraagd, voor den tijd van 11 nioan- d ii de voormalige ambtswoning van de gemeenteschool aan de Rernbrandt- straat te mogen huren ten einde deze te bezigen als kantoor en voor be- stuursbijeenkomsten. B. en W. praeadviseeren gunstig op dit verzoek eu verbinden geeuerlei belemmerende voorwaarde aan de huur dan alleen dat het perceel niet zal mogen worden onderverhuurd. Neemt de Raad het voorstel van B. en W. aan, dan zal dus de zetel van de Haagsche afdeeling der S. D. A. P. in een gemeontegebouw worden gevestigd. Ons komt het voorstel volkomen re delijk voor. Stadsnieuws KONINKLIJKE MILITAIRE ACADEMIE. Dezen zomer zullen enkele ca detten uit het le en 2e studiejaar naar het garnizoen alhier gedetacheerd worden. Het zijn: C. Iloogcrs, W. C. Roest van Limburg, J. A. Vcrkuijl, N. C. J. Drost. K. Drost, jhr. J. van iBuchtelen. Rubriek voor Vragen Geabonueerden Lebbe» bet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits v<-or beantwoording vatbaar, iu te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naarr woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Ileeft de Kerkeraad der Ned. Herv. Gein het recht een doop lid wegens kerkelijke belastingschuld to vervolgen? ANTWOORD. Die vraag wordt door de juristen in verschillenden zin boantwoord; omdat ir art. 2 van hel algemeen reglement der kerk gespro ken wordt van hen die vooralsnog al leen door den doop in hare gemeen schap zijn ingelijfd. Dit is een voor zichtige uitdrukking. Wel is waar Llijven ook zij volgens art. 3 tot de kerk behooren, tot zij duidelijk ge toond hebben zich van haar af te scheiden; maar de vraag i3 hoe men gehouden kan wezen zicli van iets af to scheiden, waartoe men zonder vrije wilsuiting behoort? Misschien zal ook hier de rechter binnenkort wel eens t"l eene beslissing worden geroepen. Het is nutteloos daarop vooruit te loopen. VRAAG. Ik ben van de lichting 1906 10e regiment infanterie en ik moet 27 Augustus opkomen. Wordt aan ons ook het tehuis sla pen en eten gegeven, net als bij de Landweer? Aan wie moet ik dat aan vragen? ANTWOORD. Ja. Hun. die voor herhalingsoefeningen onder de wape nen moeten kouien, kan worden ver gund thuis te overnachten en te eten, mits de belanghebbende dit zoo spoedig mogelijk aanvraagt aan zi'ncn Korps-commandant, onder ver melding van de compagnie, lichting en contróleuummer. VRAAG: Zoudt u mij ook kunnen opgeven het adres en naam van den Ned. consul in Londen? Kan corres pondentie met dezen consul in het Hollandsch geschieden? ANTWOORD: Consul is de heer H. S. J. Maas, wien in het Hollandsch ge schreven kan worden. VRAAG: Mijn dochter werd het vo rige jaar dienstbode te Heemstede. Zij zou f 100 loon, f 5 Nieuwjaarsfooi en f 5 voor schoonmaken krijgen, Zij heeft echter met Februari haar dienst opgözogd tegen Mei. Zij is 3 Mei thuis gekomen. Zo had echter geen f 5 Nieuwjaarsfooi en ook geen f 5 voor schooiunaken gekregen. Wat moet ik hieraan doen? ANTWOORD: Dat ze geen Nieuw jaarsfooi kreeg was een bewijs, (lat rnen niet van plan wus haar te hou den. Is het voor bewijs vatbaar, dut zij bepaald die 2 maal 10 gulden zou hebben? Wat do nieuwjaarsfooi betreft, is dat al dadelijk heel twijfel achtig, on daarom kunnen wij u niet aanraden om werk van die zaak te maken. Wij kunnen er geou boil In VRAAG. Zoudt u mij ook de be palingen der verordening, vastgesteld bij het Raadsbesluit van 9 Maart 1898 no. 51 betreffende den aanleg van waterleiding, in 't kort kunnen mede- deelen, benevens den huurpriis per drie maanden en den prijs in eens? ANTWOORD. Dat zou te veel plaats in beslag nemen. Als u zich aan ons bureau vervoegt, zullen wij u gaarne het Rarul.sverslag van 9 Maart tor inzage geven. VRAAG. Kunt u mij oo!c zeggen welke categorie van dienstbetrekkin gen slaan onder liet departeinont van Justitie? ANTWOORD. Dio van liet depar tement van den Hoogcn Raad, Ge rechtshoven, Rechtbanken en Kan tongerechten, van do Gevangenissen en Huizen van Bewaring, Tuchtscho len en Rijkswerkinrichtingen. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen waar de Vereeniging van Mormonen vergadering houdt? ANTWOORD. In „Do Koren beurs'1 op het Spaarne. VRAAG. In hoeveel tijd kan men van Haarlem naar Scheveningen en HaarlemEnkhuizcn fietsen? ANTWOORD. Naar Sclievonin- gen iu 4 tot 5 uur en naar Enkhuizen ongeveer in dcnzelfden tijd zonder 1 uslen. VRAAG. Wanneer wordt het brood voor Moeronberg aanbesteed? ANTWOORD. in November of December, Pers-Overzicht DE CRISIS AAN MARINE. De (v. 1.) „Nieuwe Crt." schrijft: In de pers is do voldoening over de afstemming van het pantserschip al gemeen. De Standaard zwijgt. Een deel vou de rechtsche bladen legt ee nige obligate wanrdeering voor den heer WenthoK aan den dag en laat doorschemeren, dat het genoegen over zijn heengaun voor de rechterzijde (•enigszins bedorven wordt door de eenstemmig voldoening van links. Het bericht dat do heer Colijn het interim van marine zou op zich ne men tot de verkiezingen van 1913 heeft ons niet verwonderd. Immers, van 't eerste oogenblik af (December jl.) dat ecu marine-crisis dreigde, is nadruk gdegd op de groote moeilijkheid waar- ui het Kabinet zou verkeeren hij het zoeken van een op reiger voor den lieer Wentholt. Ondor de actief dienen de zee-officieren zou bezwaarlijk ie mand te vinden zijn, bereid om mi nister te worden, bij zooveel ernstige onzekerheid betreffende een behoor lijken duur zijner ambtsvervulling dan normaal het geval is. Men kan dan wel weer in den dienst terugtre den de lieer Cohen Stuart heeft het gedaan maar dat wordt toch niet aangenaam gevonden en in een klein korps als dat van de zee-officieren kan hel tot tnindor geweoschte ver houdingen ieideu. Evenwel, het bericht (indien het meer is dan een journalistiek voorba- nghoidjo) komt op dit oogenblik zeker te vroeg. Niet alleen is nog niet e bekend, dat de heer Wentholt zijn por tefeuille ter beschikking van Hare Ma jesteit gesteld heeft, maar ook met de oplossing der marine-crisis door middel van een interim vau meer dan een jaar slechts genoegen gono men mogen worden als noodmiddel. Eerst nadat ernstige pogingen van het ministerie om den heer Wentholt to vervangen mislukt zonden zijn, wa re zulk oen oplossing aannemelijk; zij ware dan de eenige uitweg uit de „zakelijke ongelegenheid", waarvan de heer Heemskerk Dinsdag sprak. Zulke pogingen kunnen thans, bin nen tweemaal 24 uren na de crisis, nog onmogelijk zijn beproefd en ach tereenvolgens mislukt. Kerst Donder- dag begaf zich heer Heemskerk naar Amsterdam voor een buitengewone conferentie met de Koningin. Misschien zal gezegd worden, dat er voor een minister van marine in het jaar dat ons nog van de aJgemec- uo verkiezingen scheidt niet veel zal zijn te doen. l)e samenstelling van de te verwachten staatscommissie is meer een zaak van de gelicelo regce- nng dan van hem in 't bijzonder; gaat die commissie aan 't werk, dan breekt noodzakelijk een lijd van af wachting aan; de minister van inari- ue zul dus waarschijnlijk alleen den aanbouw van klein materieel hebben voor te stellen en zich voorts moeten beperken tot administreeren. Hierin is veel waars hoewel het, naar ons voorkomt, voor den geest in de marine, met name in het oi'iciers korps, geenszins onverschillig is of er weldra een frissehe kruchl aan het hoofd optreedt dan wel of het inwen dig bestuur voor geruimen tijd aan een interiuialren minister, d. w. z. aan „liet departement'wordt ovorge- laten. Maar bovendien zou van hot tijd perk van afwachting waarin marine thöns komt te verkeeren, door een krachtig minister niet gebruik ge maakt kuuuen worden om eeus flink de hervormingen, vereenvoudigingen en bezuinigingen aan te pakken en door te zetten, waarvan o.a. in de brochure van kolonel Umbgrove. on der zoo ruime toejuiching uit marine- kringen, de mogelijkheid en de won- scholijkheld word aangetoond? Wij hopen om deze rodenon dat de rcgcering geen moeite zal ontzien om den zetel van den heer Wentholt door een eerste-rangs-kracht te doen bezet ten. Mocht zij daarbij onoverkomelij ke bezwaren ontmoeten, eerst dau zou de tijd daar zijn voor een oplossing als in enkele rechtsche bladen werd genoemd. HET AFTREDEN VAN DEN MINIS TER VAN MARINE EN HET DE PARTEMENT VAN MARINE. Van hooggeachte en deskundige zijde ontving 't Algemeen Handels blad een schrijven over dit onder werp. Daaraan is ontleend: Daar de aftredende Minister van Marine bekend staat als bekwaam, zeer werkzaam en niet bang voor krachtig ingrijpen, rijst de vraag hoe liet mogelijk was: dat een ontwerp zóó slordig, als dat an het pantserschip van 7109 ton ..loter na het vernietigend advies van den Raad v. Defensie vergroot tot 7WKJ ton" zijn Departement heefl kun nen verlaten, dat de er hij betrokken Adviseurs ln functie Bijn gehand haafd, en dat daarna werd getracht het opgelapte ontwerp met een serie gebrekkige en uit den aard der zaak Steeds gebrekkiger argumenten uls voor alle bestemmingen geschikt goed te praten. Het Verweer in het Marineblad van Mei 1912 van den in 1911 Afgetreden Ch'.f van den Staf, die natuurlijk de kaart van het land kent, wijst ons in deze den weg waar hij schrijft „te „moeten aannemen dat er andere „minder bevoegde adviseurs zijn die „om welke redenen dan ook den „nisier er toe weten te brengen zijn „schip met zulke foutieve argiunon- „ten aan te prijzen". Dan verdedigt de schrijver een re organisatie van 't departement van marine, ter verkrijging van beter on derlegde adviseurs. Kerk en School GER. KERKEN. Beroepen te Ridderkerk de heer M. Schouten, eand. te Haren (Gron.). ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. (Vrije Universiteit). Ge slaagd voor het candidaatsexamen godgeleerdheid de heer Ph, Ch. Snij- man idem 2e ged. de hoer D. Sikkel. l/üiden. Geslaagd voor het artsexa men eerste gedeelte de heer A. Snethlage en mejuffrouw L. E. Da- vies. Bevorderd tot arts de heer 11. C. J. M. v. Dijk. Bev. tot doctor in de Staatswetenschap op stollingen de heer mr. A. J. C. Rethaan Mactué, geboren te Haarlem. Groningen. Bevorderd tol doctor in ile Ncderlaiwlsche letteren op proef schrift „Do Nederlandsehe Hanzeste den tol het laatste kwartaal der XlVe eeuw", de lieer P. A. Meilink, geboren te Kampen. INGEZONDEN MEDRDEELINGEN 30 Cts. per regel- WATER, geeft, vermengd met Limonade- of on dere Siropen, een HEERLIJKE DRANK. Wat man dient te W8ten. De nieren gelegen tor hoogte van het smalle gedeelte van deu rug, zijn onontbeerlijke levensorganen, door dat gij uw bloed rein en zuiver hou den en er alle onzuiverheden als uri nezuur enz. uit filtreeren, Wanneer de nieren vorstopt zijn, blijven de onzui verheden in liet lichaam achter en worden zij met het bloed naar alle doelen van het gestel gevoerd cn zult gij spoedig slechte hartsweirking, dui zeligheid, en voortdurende hoofdpijn kunnen opmerken. Zij zullen zich trachten te verzamelen iu de holle plaatsen van het lichaam en daardoor zwellingen onder de oogen, in de pol- n of enkels veroorzaken, liet urine zuur kristalliseert zich in do spieren en gewrichten en veroorzaakt rheu- maliek, lenden- en henpjicht, enz. De onzuiverheden kunnen zich ook op- hoopen in de urinewegen en nierzand, •gruis, niersteen of verschrikkelij ke uri nek walen veroorzaken. Hoe de ziekte optreedt hangt natuurlijk af het gestel van don patient, daar gewoonlijk het eerst de zwakste pun ten aangetast zullen worden. net zal ons duidelijk zijn van welk belang het is zorg te dragen voor een geregelde werking der nieren en der blaas, die de door de nieren afgeschei den onzuiverheden afvoert. Zwakke of zieke nieren kunnen niet uit zich zelf gezond worden. Het is noodig dat hun van buiten af hulp wordt gebo den door een speciaal nieren-genees middel. Voor dit doel is niets beters bekend dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij reinigen de nieren van de belemmerende onzuiverheden, zij her stellen dc ontstoken of verwoeste weefsels en doordat zij uw ziekte in haar oorsprong aangrijpen, geven zij volkomen en blijvende genezing. Ten einde u voor namaak te behoe den dient gij er op te letten, dat op elke doos de handteekening van James Foster moet voorkomen. Foster s Rug pijn Nieren Pillen zijn te Haarlem verkrijgbaar bij do lieeren J. J. Góp- pinger, Grootö Houls'tr. 147a; cn K. van Eden, Spaarne 38. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van post wissel fi f 1.75 voor 6én, of f 10.-— voor zes doozen. Winkeliers: zelfs de briefkaart weidt vergoed Schrijft dus Arnhem om gratis monster Eelaartine en prachtige reclameplaat Rechtszaken zekering van risico in Loterijen" een schadeactie instelde tegen den hoofd redacteur van het weekblad „De Con- Irolcur" te Utrecht wegens beleedi- glng. 't Hof verklaarde de gepleegde daad heleudigend, en wees den eisch toe tot een bedrag van f 300 met veroor deeling bovendien tot betaling van f 300 als kosten van het proces, ter wijl 't arrest op kosten van den ver oordeelde zal worden aangeplakt aan hot gerechtsgebouw. ZEDELIJKIIEIDSWET. De rechtbank te Breda veroordeelde L. A. A. uit Tilburg wegens het in bi bliotheek honden en uitlcenen van boeken aanstootelijk voor de eerbaar heid tot één maand gevangenisstraf. IN DRONKENSCHAP. Voor de rechtbank te Breda stond terecht do 28-jarige arbeider Joh. M. V. te Tilburg ter zake van levensge vaarlijke mishandeling van P. Ge- boers op 18 December te Tilburg. Zonder* dut Geboers er de minste aanleiding toe gegeven had, heeft be klaagde dezen met groote kracht twee steken in den buik toegebracht, ten gevolge waarvan de lever werd. door boord on oene geweldige verbloeding in de buikholte outstond. Door oene tijdige operatie heeft inen den ge wonde in het leven kunnen houden. Een der steken is met zooveel bracht toegebracht, dat de punt van het mes tegen den wervelkolom gestooten is en dientengevolge is omgebogen. Van de mishandeling verklaarde be klaagde zich niets te kunnen herinne ren, wijl hij in den namiddag, dut de mishandeling geschiedde, zeer dron ken was. liet O. M. iu aanmerking nemende, dat beklaagde vroeger re-xls eenmaal tot een jaar gevangenisstraf veroor deeld was, oiscJite tegen hem 5 jaar gevangenisstra f. De toegevoegde verdediger, mr. Aug. Ileijbrook pleitte op de eerste plaats ontoerekenbaarheidsverklaring van bokl. en subsidiair, dat het opzet tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel niet bewezen was, en iu verband daarmede oplegging eener veel lichte re straf. Uitspraak Donderdag 23 Mei. LAAG GEZONKEN. Een 50-jarig man, vun beroep schei kundige, iemand, die, naar zijn ver dediger ïnedodeelde, liooger onderwijs genoot, is nl 15 maal veroordeeld we gens dronkenschap en kleine diefstal len. Eenigen tijd geleden was hij we der zwervende en stal in ren winkel in de Passage te 's-Graveiihuge, waar hij vsoeg pijpen te mogen zien, een si garenaansteker met de bedoeling in de gevangenis te komen. Het O. M. hij de Haagsche Recht bank, waar bij zich had te vorunt- woorden, vroeg hekl.'s veroordeeling tot zes maanden gevangen i est ra f. MOORD. Door het Hoog Militair Gerechtshof werd uitspraak gedaan in de zaak te gen W. P. II. J., korporaal bij de Ko- ioniale Reserve, die ln eersten aanleg door den Krijgsraad, te Arnhem W.i- veroordeeld tol vier manndeii gevan genisstraf ter zake dal hij te Nijme gen op 21 November 1911 »:i het bier huis van Van K den soldaat Va Heesch met oen dolkmes in het hart hnd doodgestoken. Het Hof verklaarde beklaagde schuldig aan zware mishandeling c-n vcrooideelde hom tot vier maanden gevangenisstraf, op grond dat gebleken was, dal Voji HcJesdh, die ook een buikwond had, ton gevolge van de lmrtverwonding was overle den en dat de slaat van opgewonden heid, waarm bekl. ten gevolge van verschillende omstandigheden ver keerde, grond opleverde tot het op leggen van deze lichte straf. De advocuat-fiskual had twee jaren gevangenisstraf en degradatie go- oischt. Gemengd Kieuws „LOTISICO" BELE'KDIGD DOOR „DE CONTROLEUR". De civiele Kamer van het Amsler- damsche gerechtshof wees het vonnis in de zaak, waarin de heer J. G. Haighton, directeur rail de tc 's-Gra- enhage gevestigde N. V. „de Eerste Nederlandsclie Maalsel schappij lot %er- DE PAR IJ SC HE BANDIETEN. Bill, de jong'* bandiet, die in Nancy den timmermansknecht Blanche! doodgeschoten heeft, ouidat, zooals men weet, IUanchet's mededeelingen aan de politie tot de aanhouding van liet echtpaar Iteinert geleid hebben, .s nog ailijd niet gepakt. Tocli blijft dc politie aannemen, dat Bill zich in do bosschen rond Nancy ophoudt, omdat hij geeu geld zou hebben, om weg tc komen. Juffrouw Bellot. van wie wij onze lc-zers al ineer gesproken hebl.en, is te Nuncy teruggekeerd. Zij liad, men zal hot zich herinneren, aan den rech ter van 'nstructie te Parijs verteld, dat de Reinerts dikwijls bezoek van Garnier ontvingen. Korten tijd nadat juffrouw Bellot terug was, kreeg zij een briefkaart uit Longwy, waarop stond geschreven: vindt den tijd maar niet lang. beste meid het zal gauw genoeg jou beurt zijn. liet. vroeger vrijwel onbekende ge hucht Choisy-Je-Roi, sinds 25 April, den dag van het beleg vun het „fort Fromentin", wereldvermaard, zal weer druk bezoek krijger.. Dezer dagen nl. zal de griffier van den vrederechter van het kanton Ivy in de huif vernielde garage overgaan tot den .openbaren verkoop na over lijden" van het meubilair en mate rieel toebehoord hebbende ian den anarchist Dubois Onder de te verkoopen voorwerpen bevinden zich o.a. do motorfiets, wel ke Dubois juist voor zijn gast Bon- not, in gereedheid bracht., toen de heer Guichard met zijn rechercheurs op bezoek kwamen. Men verwacht, dat de verkooping e-el geld zul opbrengen, daar dc lïef- nebbers \an „souvenirs" wel al het mogelijke zullen doen, om zich van eenig aandenken aan die giuwclijko gebeurtenis meester te maken. TER DOOD VEROORDEELD. Zes Ch.neezen, die bekend hadden, medeplichtig te zijn geweest aun den n oord op den Amei ikaanschen ge- eerrde li. Ilicks, nabij een der stroom versnellingen ni den bovenloop van dr Jang-tsc gepleegd, zijn ter dood ge bracht Do plaatselijke bestuurder van hel oord, waar de misdaad is gepleegd, ia ufgezet. AARDBEVING. Een nader telegram ilit Reykjavla meldt, dat de aardbeving op IJsland grooter schade heelt veroorzaakt dan men eeist dacht. Iu de buurt van de Hek la zijn negen boerderijen inge stort en vele andere zijn beschadigd. Er is ook veel vee omgekomen. In grootcu omtrek zijn er scheuren in den grond ontstaan. Zoover men weet heeft dc aardbeving zicli uitgestrekt van Akianes tot de Vcstmamiauer. EEN APACHENJACHT TE WEENEN Een rc-volvergevecht, dat in de bij zonderheden aan de seliieterij der Pa- rijsche b mdieten doet denken, werd in Weeiien geleverd. Drie inbrekers drongen in de Leo- poldstadt m ceil wijnhuis in de Ta- borstrasse binnen, liet was 'a nachts half twee, voorbijgangers hoorden la waai in het wijnhuis en waarschuw den den portier, die de hulp der po litie inriep. Een afdeeling politie rukte aan, omsingelde liet wijnhuis en poogde er binnen te kouien. De politieambtenaren hadden de gela den revolvers in de hand en maanden de inbrekers aan, zich over te geven. Als antwoord volgde een schot, spoe dig door een geregeld vuren gevolgd. De politieagenten beantwoordden het vuren. Zoo ontstond ecu vuurgevecht, dat door het aanrukken van politic- verste» km .- wciuia m hevigheid toe nam. Een dichte menigte had zich gelei delijk u.ibij do plaats van liet ge vecht veizameld; anderhall hui duur de liet vuren reeds, zonder'dat de po litie er in geslaagd was, do inbreker! le arrestooi'en. Eindelijk gaven de' in brekers het vuren óp. De politie, mec- nende dat de bandieten hun kruit hadden verschoten, drongen nu het wijnhuis binnen Daar vielen ploL-e- ling snel achter cU.aar eenige scho ten; een der inbrekers zukie bloedend ineen. Twee anderen hadden .ich in de toiletkamers verscholen. Zij wer den eruit gehaald, en naar het poli tiebureau gebracht; niet moeite kon de politie liet volk beletten deze hee- ren te lynchen. Dc derde was, na ver bonden te izijn, naar het hospitaal gebracht, maar stierf onderweg. Hij bleek een beruchte inbreker te zijn. Te Minersviile, in den Amerikaan- schen slaat Pennsylvania, had een ernstige botsing plaats tusschen de stakende mijnwerkers en de politie. Toen een troep vun ongeveer 1500 mijnwerkers de brandweerlieden trachtte te beletten naar de mijnen te gaan, kwamen de agenten tusschen beide. Dadelijk knalden er revolver schoten uit de rijen der stakers en er ontstond eeu handgemeen, dat spoe dig ontaarde in een geregelden. veld slag, toep meerdere agenten hun mak kers ter hulp kwamen snellen en even eens van hun vuurwapens gebruik maakten. Drie arbeiders weiden op slag ge dood, een vierde werd zwaar gewoud e:i een viouw halfdood geslagen door een keisteen, die voor een agent b,e- stemd wa's. Veilig en wel het Amerikaansche meisje, Miss Grant, die door u gevan gen gehouden wordt, in mijn handen overleveren. Hij wierp mij een heel slimmen blik toe en glimlachte. Och kom, is dat de verklaring U moet zich al heel ongerust gemaakt hebben over haar, waarde mijnheer de Engelschman, zeide hij onbe schaamd. Ik ben in geen stemming om grappen te maken, antwoordde ik kortaf. Neen Nu, dat maakt op mij geen indruk. Nu, wat is zij wanid Meer dan uw leven, anders zou ik nu met hier zijn. Waur is zij Niet zoo haastig, ais t u belieft. Kn hij glimlachte zóó onbeschaamd iu luchthartig, alsof hel uiiju leven was en niet het zijne, dat op het spel stond. Er zijn nog andere manieren, zei ik veelbeteekenend. Lang, onzeker, moeilijk zijn die wegon soms. Ik ben hier om mijn rechten te laten gelden, niet om te marchandee- ren, en mijn geduld is kort. Als ik er wat aan doen kon. zou Ik hier beeleinual niet zijn, bij den Profeetmaar uu ik bier eenmaal ben en merkwaardig genoeg de macht in handen heb, ben ik ook van plan, te ni.n rhandeeren, mijnheer de En gelschman. En zooals u zich herinne ren zal. handelen wij in Turkije onze zaken af onder het gebruik van koffis en cigarotton. Zijn kalme onbeschaamdheid was onverdraaglijk munc ik deed wat hij wenschte en liet koffie en elgaretten komen. Ik dacht, dat het er toe bij kon dragen om hem te doen inzien, dat ik in zooverre meester op dit terrein was, dat ik in staat was te doen wat ik zei. Dat was die vervvenschte schurk, die zicli Graaf Stephani noenit, die mij herkende. Is hij dun teruggeko men Ik heb hem zelf uit de gevangenis gehaald om u te horkennen. Hij moest daar dooi maken, wat ook een deel van uw lot zou kunnen zijn, als ge mijn aanbod afslaat, en ik gaf hem een heel realistische beschrijving van deu toestand, waarin ik Stephani ge vonden had. Maar als ik heui al bang maakte, bij vertrok geen spier van zijn gezicht, en legde het gcvul heel slim in mijn nadeel uit, Dat had hij ook verdiend, zei hij, schouderophalend en glim lachend. Maar dat gij er zooveel moeite voor over hebt, mijnbeer de Engelschman, dat toont mij, dat mijn gijzelaar nog kostbaarder is, dan ik dacht. Bij den Profeet, wat een af schuwelijke koffie, riep hij uit, met een gebaar van tegenzin. Hij speelde zijn rol van onverschil lige uitstekend. Het is geen wonder, dat gij Engel- schen onaangename rnenschen zijl, als ge rlit kunt drinken. Ik zou liever een kop koffie willen hebben, jzooals voor Zijne Majesteit wel klaar ge mankt zat moeten worden. Dan zou ik tenminste van dat gevoel van walging afkomen. Kom, nu moet het uit zija niet die gekheid. Wat stelt u dan voor Dat u mij zegt waar ik Miss Giant kan vinden en mij de noodige volmacht oecft, dat men haar aan mijn handen wil toevertrouwen. Als zij veilig is en men haar met geen vinger heeft aangeraakt, dan zal u het middel aan de hand gedaan worden om te ontsnappen. Is zij veilig En wat gebeurt er iutusschen met mij Hij negeerde mijn vraag volkomen. L' zal bier blijven. En op liet woord van een Wester ling vertrouwen i antwoordde hij mot, oen vloek. En wat zou het be drag van den losprijs zijn Uwe vrijheid de waarde die ge aan uw leven hecht. Zoo, maar de waarde, die gij er aan hecht, is veel minder dan voor mij en waar het hier oin gaat, (lat is niet de waaide van mijn leven, muur van dat van Miss Grant. Dat is u meer waard dan mijn leven en hoeveel meer en hij keek mij lis tig en onbeschaamd aau. Jc bent de brutaalste schurk, dien ik ooit ontmoet heb, riep ik woedend uit. Ik weet niet wie uw kennissen zijn, antwoordde hij met onbe schaamde bedaardheid. Ik zal u vijf minuten geven om te beslissen; en ik stond op. Dat behoeft niet. Ik heb al een besluit genomen. Ik weiger dat Han- bod. Ik ben niet van plan op uw woord te vertrouwen eu hier te blij ven. eu ik zal mijn gijzelaarster niet anders loslaten dan tegen oen losprijs van vijf en twintig duizend liras. Vijf en twintig duizend duivels, riep ik driftig uit. Je zult geen piaster hebben. Dun zal u ook de dame niet heb ben. antwoordde hij; met de grootste kalmte zijn schouders ophalend en lachend. Ik kende het gevaar dat ik liep door doze dame onder mijn hoede te nemen. Zij is veilig en er is haar geen liaur aan het hoofd gekrenkt,. Ik zeg u dat, omdat ik zie hoe ongerust u is, maar als ik niet terugkeer op de plaats wuui zij is en er eenige poging wordt gedaan om naar haar te zoe ken, dan heb ik orders achtergelaten, dat zij niet te vinden mag zijn. En mijn dienaren weten hoe ze mij moe ten gehoorzamen. De man was de duivel zelf als het zijn eigenbelang gold, en hij begreep dadelijk, dat, ofschoon hij mij licht had met hot bericht \an du ligheid van Enid, hij mij ook grooten angst had bezorgd door or op te zin spelen, dat er gevaar voor haar zou dreigen als ik nog langer uitstelde. Maar ik hiokl mij zoo dapper moge lijk. Dan is het noodig, dut ik onmid dellijk mijn maatregelen neem, ant woordde ik. lk ben gewapend met een volmacht van Zijne Majesteit om alle maatregelen te namen die ik noo dig mocht vinden en op mijn woord ik zeg u, dat als u niet dadelijk op mijn voorstel ingaat, ik mijn mannen zal laten binnenkomen en ik de waar heid uit u zal trekken met. eenige van de in uw land zoo bekende duivelach tige pijnigingsmiddelen. Deze bedreiging, of mijn blijkbare wanhoop, trof hem. Hij zat een oogen blik peinzend en toch met schijnbare nonchalance aan zijn sigarette trek kend, voor zich uit le staren, en dwong zich lot oen glimlach, toen hij mei. het eerste blijk van zenuwachtig heid, dat ik had opgemerkt, ant woordde: Gij hebt een mooi eergevoel met betrekking tot een overeenkomst, /ei hij op slekeligcn toon. Een man met pijniging te dreigen die het over een koop niet met u eeus is, is een Vi'es- terlincr waardig. In dat opzicht ben ik echter in uw macht evenals gij in d.' mijne met betrekking tot. de Aine rikuiuische. cn ik ben bereid dal feit. te erkennen. Maar or zijn nan beid»* zijden grenzen. Ilct complot van Ma- raboukh is blijkbaar mislukt, en mijn leven stond daarbij op het spel. IU speeldé evenzeer om rijkdoinmon te krijgen en ben nu geruïneerd. Ik heb geen geld nagelaten, en als ik dus uw aanbod aannam dan zou dal be ttekenen dat ik eeu voortvluchtige bedelaar was geworden, een soort van landlouper, met niet6 dan Iomjien aan zijn lichaam, een wrak van een luensch; eu eerlijk gezegd dan prefe reer ik den dood. Geef mij Miss Grant terug en ik zal u twee duizend lyra's jn handen geven, antwoordde ik, vol verlan gen om een einde aan deze zaak te maken. Zijn volkomen zelfvertrouwen keerde terug op het oogenblik waarop ik de som noemde en hij trachtte met een taaie volharding, een Armeniaan- schen woekeraar waardig, mij over te halen, die som te vergrooten, niet toe gevende voordat hij mij er toe gedre ven had mijn mannen binnen te roe ien en order tc geven, om hem te pijnigen. De rest was spoedig afgeloopcn. ik stemde er in toe hem mee te nemen, maar om zeker van hem te eijn, had ik hem door eeu van mijn mannen de boeien laten aandoen en zoo begonnen wij onzen tocht. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6