NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang, No. 8862 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 11 MEI 1912 C HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Builen het Arrondissement Voor Haarlem - J 1 Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. \oor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bi] Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) ]»*j0 AdvertentiCn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 l/JL 4 V. 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. 6' Ai/ondcrlijke nummers0.02Ji *-t SVyKc!w n Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem027H V >7 Redactie en Adtninistratie: Groote Hontstraat 53. de omstreken en franco per pos) ,0.45 IntercommunaalTeiefoosnuramer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lonrens Cosfer. Directenr J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zoider Buitenspaarae 12. Telefconnammer 122. Tot dj plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en BuiterUandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DERDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht Ds oorlog tusschen ItaliCen Turkije De consulaten te Salonika hebben ©en ambtelijke kennisgeving ontvan gen, dat de wederopenstel- ling van de Darda nellen vooronbepaalden tijd uit gesteld is. Dit besluit der Turksche regeerirg staat zoor zeker in verband met het krachtdadige optreden der Italianen in de Aogoische Zee. Bij de werkzaamheden tot verwijde ring der mijnen in de Dardanellen is een mijn ontploft, waarbij evenwel geen persoonlijke ongevallen zijn voorgekomen. Volgens een telegram nit Smyrna, is er officieel kennis van gegeven, dat 7000 Italianen binnen 14 dagen uitge wezen zullen worden. In Tripolis is weer wat gevochten. Een Italiaansch regiment heeft een uitval uit het fort Boekamos gedaan, om zich meester te maken van een Turksche karavaan. De Italianen moesten zich evenwel weer binnen hun verschansingen terugtrekken en verloren 21 dooden. De Turken had den 20 dooden en ook 20 gewonden. De Italianen zijn ook hij Homs niet ©en verlies van 23 dooden teruggesla gen. Uit Rhodos wordt gemeld, dat aan de Oostkust van het eiland door de Italianen 10 kleinere op de Klein- Azialische-kusten varende Turksche zeilschepen met, wapens en ammuni tie aan boord in beslag genomen wer den. Engeland en Ouitsehland. Het staat nu vast, dat graaf Wolff- Metternich zijn ontslagaanvrage heeft ingediend, en dus aftreedt als gezant van het Duitschc Rijk te Londen. En het is nog niet officieel, maar toch «ven vaststaande, dat baron Mar- schn.ll von Bieberstein thans Dwitsch gezant in Turkije hem daar zal opvolgen. Alle Engelsche blaxlen zijn het er- over eens, dat deze benoeming het ge volg is van den wansch naar verbete ring der Duitsch-Engelsche betrekkin gen. De onderhandelingen zullen wor den opgevat,, waar zij na bet bezoek van Lord Haldane zijn gelaten. Eerst zullen de handelspolitieke quaesties, dan de positie der Duitsche koopvaar dijvloot worden besproken. Verder zal do lie,slissing over het laatste gedeel te van den Bagdadspoonveg moeten ■worden genomen. En ten slotte zal het Afrikaansche koloniale vraagstuk worden behandeld. De Engelsche minister-president As- quith heeft dezer dagen een rede ge houden, waarin hij de vraag stelde of het niet mogelijk zou zijn. de kolos sale bedragen, die thans voor de vloot worden uitgegeven voor andere, meer vruchtdragende zaken te besteden, die meer in overeenstemming zijn met de wensehen en -verwachtingen van het Engelsche volk. Hij wees er op, dat de groote Britsche vloot slechts een verdedigingswapen is, en wel nooit voor een aanval zou worden gebruikt. Do Engelschen zei hij hebben zooveel overzeesche belangen te be schermen, dat zij hun overmacht ter zee steeds zullen moeten handhaven, wijl daarvan hun leven en bestaan af hangen. Hieruit blijkt duidelijk, dat do En gelsche minister-president wel ge neigd is om besprekingen te voeren over de vermindering der vloot-uit breiding, en over alle andere quaes ties, die daarmede samenhangen. On overkomelijke bezwaren voor een goe de verstandhouding zijn er van En gland's zijde dus niet- Von Marschall kan aan 't werk. Allerlei. DE RUMOERIGE ZITTING VAN 'T PRUISISCHE HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN. De heer Borchardt heeft een schrif telijk protest ingediend tegen de maatregelen, die de voorzitter op hem toepaste. Dit protest werd in 't. Huis voorgelezen. Een debat liierover is niet geoorloofd, slechts mag er over gestemd worden, of de verwijdering uit de zaal al dan niet gerechtvaar digd was. Deze stemming zal Maan dag plaats hebben. In dit protest betwijfelt de heer Borchardt allereerst do geldigheid van de bepalingen van bet reglement van orde, waarbij het mogelijk ge maakt is, de afgevaardigden met ge weld van een zitting uit te sluiten, op grond, dat deze bepalingen in strijd zijn met artikel 105 van het wetboek van strafrecht. Maai- al zouden deze bepalingen wettig zijn, dan nog hadden zij niet toegepast mogen worden, volgens den heer Borchardt, omdat hij zich niet schuldig maakte aan „bijzonder ern stige verstoring van de orde, waaron der de waardigheid van het Huis moest lijden". Een zoodanige versto ring zou eerst gestraft moeten zijn met het roepen tot de orde. En dit heeft de voorzitter niet, gedaan. De heer Borchardt zegt verder, dat, hij in een kring van 40 tot 50 afge vaardigden etond. van wie ook ande ren interrupties maakten. Geen hun ner is tot do orde geroepen. De „Vorwarts", het blad der so ciaal-democraten, schrijft,,De ge- heele scène is alleen uitgelokt door de zenuwachtigheid en de kleinzieli ge sehoolmecsterij van den presi dent." De socialisten houden protestverga deringen tegen de behandeling van den heer Borchardt. Er komt ook gelegenheid door den rechter te doen vaststellen, of de be palingen van het reglement van orde werkelijk in strijd zijn met artikel 105 van het Wetboek van Strafrecht. De sociaal-democraten zullen een aanklacht indienen tegen de politic- dienaren, die den afgevaardigde Lei- nert van zijn plaats trokken en den afgevaardigde Borchardt met geweld uit de zaal sleepten, op grond van overtreding van artikel 105, en tegen den president Von Erffa wegens aan stichting tot deze overtreding. DE DUITSCHE LEGERWETTEN. De Duitsche Rijksdag beraadslaag de in tweede lezing over liet wetsont werp, betreffende do uitbreiding van het leger in vredestijd. Na de algo- nieene debatten zal stemming over het geheel© ontwerp plaats hebben. De sociaal-democraat Gratnauer aansla toerde, dat de meerderheid van het Huis bereid is, nieuwe lasten op zich te nemen, hoewel van een voldoende financieel© dekking geen sprako is. Hij ging voort. Wij kunnen ons in ernstige gevallen niet verlaten op de leden van den Driebond en daarom moeten wij betrekkingen aanknoopen met volkeren dio ons nuttiger kun nen zijn dan de bondgenooten in den Driebond. Met Engeland in betere be trekking te geraken is beslissend voor de ontwikkeling van Europa. Do Centrum-afgevaardigde Erzber- ger zei Wij keuren oen ontwerp goed dat aan 't Duitsche volk en vaderland in de toekomst zijn positie als groote mogendheid verzekert,. Groote offers zijn oen groote garantie voor den vrede. De conservatief 'Ganiz verklaarde, dat de kracht von Duitsohland berust op de goede geoefendheid van het le ger. die alleen verkregen kan wonden door langere» diensttijd dan kunnen wij vertrouwensvol d© toekomst tege moet zien. Bassermann, nation aal-liberaal, zei dat het doel van het Duitsche volk, om. met het oog op den politieken toe stand, de strijdkracht te versterken, niet na zal laten Lu het buitenland in druk te maken. Ook na invoering van het nieuwe ontwerp is Duitschlaml nog niet in staat al zijn jonge man non in den wapenhandel te oefenen. De Rijksdag nam de sociaal-de mocraten en de Polen stemden tegen de uitbreiding van het leger bij vre destijd aan en verwierp, overeenkom stig het besluit dei- commissie, een motie der sociaal-democraten, om den diensttijd te verkorten. Wij heb ben aldus zei de minister ieder en dag een tot gevecht bereid leger noo- dig. Dat is niet mogelijk als wij reke ning houden met het wegzenden der recruton na één jaar- diensttijd. De groote meerderheid van het Huis is inet ons overtuigd, dat de versterking van het leger absoluut noodzakelijK is. Deze overeenstemming tusschen Rijksdag eu regeering lreeft een bij- zondore betoekenis voor het welzijn van het vaderland. (Levendig ap- laus.) Het voorstel, om de debatten te sluiten, werd aangenomen. VERKIEZING IN DUITSCHLAND. Bij de tusschentijdsche verkiezing voor een lid van deur Rijksdag in het district Varel-Jever het district van den vrijzinnigen afgevaardigde Tri- gei- is de heer Wienier leider der vrijzinnigen, die in Januari bij de pe riodieke verkiezingen niet lier kozen werd gekozen met 15867 stemmen, na herstemming met den sociaal-de mocraat Hug, die er 13474 kreeg. UIT MAROKKO. Ilet to Tandzjer aangekomen be stuur van het Duitscho landgoed van Renschhausen bevestigt de berichten over don geheel ongegronden aanval van 150 man Sjerifijnsehe troepen, on der bevel van tweo Fransche officic- ron, benevens de plundering van de Duitsche farm on de gevangenneming van het iïvboorli ngcu,person eelDe inboorlingen werdon door de Fran sche officieren met kolfstooton mis handeld. In 't algemeen wordt zoo wordt uit Duitsche bron gèimeld in don laatsten tijd over do stelselmatig© geweldpleging op Duitsche bescher melingen door Fransche militairen le vendig geklaagd. Een Duitsche som- sar wordt sedert cenigen tijd in ke tens gevangen gohouden, zonder dat zijn vrijlating verkregen kan worden, DE GISTING IN ALBANIÖ. In weerwil van de tegenspraak van de Porte, die slechts een beweging onder de Albaueezan hij Ipek en Goes- sinje toegeeft, wordt nu uit Uskub be vestigd, dut Djakowa is uitgesloten door de opstandelingen en dat daar heen twee bataljons zijn afgezonden. Uit Peking wordt gemold, dat het corps diplomatique aldaar zich heeft bezig gehouden met d© vraag der er kenning van de Chineesche republiek. Daarbij kwam men tot het besluit, da" voor die erkenning de volgende hoofdvoorwaarden moeion worden ge ste-I d lo. D© mogendheden treden in ge meenschappelijk overleg op. 2© Er wordt een onderzoek ingesteld om na te gaan, in hoeverre China reeds de organisatie der republiek heeft ter hand genomen, en naar de gezindheid van bei volk ten opzichte van den nieuwen regoeringsvorm, 3e. Alle te veren gesloten verdragen moeten worden gehandhaafd. 4e. De door de mogendheden erkende hoofdstad mag niet zonder goedkeuring van de meer derheid der mogendheden worden verplaatst. 5e. De vreemd© gezanten te Peking zuilen den titel van ambas sadeur verkrijgen. 6e. De door de mo gendheden tot nu toe in China ver kregen voorrechten kunnen in geen enkel opzicht worden gewijzigd. 7e China moet voor da door de onlusten veroorzaakt© verliezen een billijke sciiadevergoeding betalen. 8e. China moet een volkomen toezicht op zijn troepen mogelijk maken en de noodi- ge waarborgen geven voor het voorko men van verder© onlusten. Yaa de Residentie en baar Inwoners. CLXII. Maandag is hior eerste Lyceum in ons land geopend. Dat een onder wijsinrichting als deze vroeg of laat zou worden oj>gericht, lag voor de hand na het ontstaan van do z.g. SehooivereeiigingenD© wijz© van onderricht geven was toch op dez© scholen nogal afwijkend vaa het tot dusver als gewoon bekende, ©n waar zooveel ouders deze nieuwere methode do beste voor hun kindoron vonden, kon het niet anders of ten slotte zou den ook voor leerlingen van 12- tot 18- jarigen leeftijd scholen komen, die volgens een gelijk program werkten. Het Lyceum merkwaardige naam waar de oprichters Latijn geen onver deelde sympathie toedragen ligt op een ptaals, die werkelijk het ideale nabijkomt, te midden van tuinen, tus schen Parkstraat en Nieuw© School straat Was aanvankelijk het plan het gebouw te doen verrijzen aan den Be- noordenhoutschen weg, achter den Dierentuin, onverwachte moeilijkhe den dwongen naar een andere plek om te zien, die boven alle verwach ting gevonden word. Thans zegenen de oprichters die bazwaren, welke tot veranderen brachten. Het ge bouw ligt zoo in '-t groen, ver van alle straatrumoer, dat men er zich in ©en tuindorp zou wanen of in een rustige villawijk van een groote stad. Het kost moeite to bedenken, dat de Park- slruat in het hartje van den Haag te vindon is. De opening had een typisch oogen- blik. Mr. J. Limburg, de feestredenaar, had de bezwaren tegen Latijn even aangeroerd en was geëindigd mei een wensch voor den bloei van het Ly ceum in het Latijn De minister van Binnenlandsche Zaken zou geen mr. Heemskerk geheeten hebben, als hij daar niet even het licht op laten vallen. flij deed het zonder een zweem van hatelijkheid, leuk langs zijn neus weg en een schater rolde door de zaal waar het gewicht van dc officiéolo opening een stempel van deftigheid op gedrukt had. Een ander gezegde van den minis» ter viel minder in den smaak. liet on- du-wijs dat aan het lyceum gegeven wordt is mt den aard der zaak bij zonder, als zunde niet openbaar c-»i nu maakte minister Heemskerk ge bruik van de gebruikelijke, ver door gevoerde font van bijzonder en chris telijk onderwijs identiek te noemen, door uil dc opening propaganda te maken voor 't bijzondere. Opvallend r.oemde hij het dat de oprichting der school begonnen was in kringen van verklaarde voorstanders van het open bare onderwijs. De leden van curatorium en direc torium, waarin mannen zitten als mr. Limburg, dr. Lely, de heer Deen, Jan Ligthart, de lieer IJzerman, allen o\ er- tuigde discipel ju voor openbaar on derwas, keken eenigszins zonderling bij deze onverwachte wending, welko de speech van mr. Heemskerk nam, en ik geloof wel dat bij eenigen van hen de vreugde over de aanwezigheid van den minister aan het dalen ging. De heer Heemskerk was Maandag buitengewoon in ziin humeur en de marine-moeilijkheden schenen hem niet al te zwaar op do maag to lig gen. Onder hen, die er bij tegenwoor dig waren, concludeerden eenigen uit die opgewektheid zelfs dc ver onderstelling, dat het pautserschip ii haven in zicht had gekregen. Wel zijn z© optimist geweest! Dins dag liep Excellentie Wentho.it nog Excellentie met een woedend ge zicht over het Binnenhof, na zijn val, terwijl zijn collega's den anderen kant uitgingen. Toeval, nadat de minis- terstafel tijdens de debatten zoo goed bezet geweest was? We hebben hier een opvoering ge» had van Leiden Ontzet, voor een stampvolle zaal. Voor Van der Linden lag in die belangstelling een voldoe ning, maar ook iets tragisch. Een vol doening omdat ondanks het stervende seizoen zoo velen uitgeloopen waren om weer eens een Hollandscho Opera bij te wonen; iets tragisch, waar v. d. Linden hier vroeger nooit veel pu bliek getrokken heeft en m©n hem 'komt huldigen nu het voer de verwe zenlijking van zijn ideaal te laat is. Vroeger liet men hem ondergaan, nu hijo ndergegaan is wordt hij bejubeld. De wilskracht van den 70-jarige is Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Tante Koosje, de vrouw van neef Wouter, en mijn beste vrouw hadden elkaar op een middag in de lunch room ontmoet cn daar uitgemaakt dat het zoo aardig wezen zou, wanneer we dezen zomer met ons vieren, na melijk de heer en mevrouw Wouter, en dc heer en mevrouw Fidelio, er gens en pension zouden gaan. Ik was er van geschrikt. „Mensch, wat verzin je", had ik in mijn ontstclte- ns gezegd, toen mijn vrouw met dat nieuws thuiskwam. „Wouter en ik sa men in een pension! Ik zal geen half aur plezier hebben in het voortduren de gezelschap van zoo'n brombeer. Iedere lach die wijkt Wanneer hij maar kijkt; Bij zijn komst gaat de zon zelfs (drossen. Elke spijs verzuurt,. In zijn nijdige buurt, Bij 't hooren van zijn zure glossen." „Wat overdrijf je," zei mijn vrouw verwijtend, „je weet heel goed, dat hij in zijn binnenste een brave man is." „Ik heb een man gekend, die daar ook de naam van had. Op die repu tatie teerde hij zijn heele leven lang, maar toen hij dood was, had niemand ooit een vriendelijk woord van hem gehoord. Ik heb dan maar liever te doen niet menschen, die ook aan de oppervlakte wal vriendelijk zijn." „Enfin." zei mijn vrouw, „ik heb er eenmaal met Koosje over gesproken en vanavond komen ze hier, om te overleggen, waar we zullen heen- Ik berustte in het onvermijdelijke, maar nam me deugdelijk voor aller lei zwarigheden te maken, zoodat het plan mislukken zou. „Hebben jelui een pensiongids?" vroeg mijn vrouw 's avonds, toen Wouter en Koosje bij ons op bezoek waren. „Neen," antwoordden Wouter en ik, als uit een mond. „Maar ik wel," zei tante Koosje, terwijl de goeie ziel mijn vrouw vrien delijk toeknikte cn een dagblad uit haar taschje nam. „In alphabelischc volgorde nog wel, het kan niet gemak kelijker." „Van A Abbenes tot Z Zwammer- dam," spotte Wouter. „Zwijg toch," zei zijn vrouw. „Waar willen jullie heen? Noem maar een plaats op, dan zal ik wel zeggen, wel- Ke hötels er zijn." „Met je welnemen," bracht ik in 't midden, „dat zou niet goed gaan. Ik zou zc liefst allemaal willen hooren, begin maar met Axel, dan eindig je va.i zelf met Zalk." Juist," zei Wouter met klem. En tante Koosje was zoo goed niet, of ze moest van het begin af beginnen en las met luider stem: ALKMAAR I" „Te kazig," vond Wouter. „Juist," zei ik. „Anders heel aardig gelegen," vond mijn vrouw, „vlak bij Bergen en Eg- mond." „Neen, veel tc kazig. Ga verder." „AMERSFOORT!" „Veel te keiïg," zei ik. „Precies," was Wouter's oordeel. „Prachtige wandelingen in den om trek," opperde tante Koosje verlok kend. „Neen, ga maar voort." „APELDOORN dan?" „Daar is het Hof," zei Wouter, „geen plaata voor burgermenschen 1" „Accoord," stemde ik in. „Een allerliefste plaats," vond mijn vrouw, „je kunt er heerlijk wandelen en rijden." „ARNHEM?" vroeg Wouters vrouw. „Daar ligt een oudoom van me be graven, die mij niets heeft nagelaten," zei ik, „zooiets wekt droevige herin neringen op." Mijn vrouw keek me aan. „Welke oudoom was dat?" vroeg ze wantrouwend. „Je kent den naam toch niet," zei ik onvervaard. „Ca maar voort, Koos." „ASSEN." „Zou mij niets passen. Niet groot genoeg." „BAARN dan?" „Veel te groot, ongezellig." Mijn vrouw keek van Wouter naar mij en omgekeerd. „Jelui houdt ons toch niet voor den gek7" vroeg ze. „Nooit van mijn leven ernstiger ge weest," verzekerde ik. „Wat hindert het? We z'ïn immers nog maar pas aan 't begin?" .3ARCHEMI" „Te veel dennen." „BEEK BIJ NIJMEGEN dan," zei Koos op een toon, alsof ze nu dcu steen der wijzen gevonden bad. ,Daar hou ik niet van", zei ik. „Een plaats is een plaats of het is geen plaats. Dat „bij Nijmegen" vind ik iets afhankelijks, iets onzelfstandigs. Daar ga ik niet heen! „Ik ook niet," bevestigde Wouter. „BENNEKOM," las tante Koos ge duldig verder. „Geheel nieuw, naar den eisch des tijds ingericht. Telefoon intercommunaal dag en nacht" „Dag cn nacht?" riep Wouter, „dat nooit! Als ze daar 'snachts ook al de telefoon gebruiken, wanneer moeten Ij dan slapen?" „BENTHEIM," zei de lezeres naar 't mij voorkwam ietwat mismoedig door onze aanmerkingen. Over haar schouder kijkende las ik: „Zeer romantisch en kanalisatie". „Hiervan ben ik volstrekt niet ge diend", verzekerde Wouter. „Zeer ro mantisch! Ik ben in 't geheel niet ro mantisch, maar practisch, altijd prac- tischl" Inderdaad had hij, met zijn glimmend kalen schedel en lange oudsche pijp in den inoud, niets van een romanheld. „En kanalisatie? Is dat een aanbe veling voor Nederlanders, die ïu huu heele land over de kanalen struike len? Ga verder". „BUSSUM". „Te droog", zei ik. „liet Gooi zon wel mooi wezen, wanneer er maar wat water was". „DELDEN. Groot landgoed. Vrije wandelingen". „Als ik een landgoed had", zei ik, „dan zou ik er nooit iemand op toe laten. Ik wil dus ook geen vrije wan deling op andermans buiten, met al lerlei bordies van: „je mag hier niet loopen en daar niet loopen" en een jachtopziener die je aankijkt, of je een strooper was". „DURBUY in België. „Daar moet je Franscli spreken en dat kan Fidelio niet", beweerde Wou ter. „Beter dan jij", zei ik, „daar zou ik wel heen willen'' want ik was in mijn zwak getast". „Wij ook", zeiden de dames toen ze eindelijk een bondgenoot kregen. Maar Wouter schoof er gauw een schotje voor. „Naar 't buitenland, waar denken jullie aan Ik ben lid vaa het Alg. Nederlandsch Verbond en ga niet naar Durbuy, voordat ik in alle steden, dorpen en gehuchten van Nederland geweest ben Toen werd zelfs het goedige Koosje boos. Zij legde de courant neer en verklaarde, dot ze het opgaf, verder mot zulke lastige mannen te praten. Ik gevoelde me wel een beetje be schaamd, want we waren niet aardig geweest, maar Wouter nam zonder blikken of blozen de courant op en zei: „We gaan verder. EPE, ook al met telefoon, nog wel tot rust voor drukke zakenmenschen, zooals er staat. IIOOG SOERF.N, te dicht bij Apeldoorn. HUMMELO, vrije wande ling in de bosschen van 't kasteel Eng- huizen (daar kan Fidelio niet tegen). IIOORN over de Zuiderzee, wat zou je van Hoorn denken, waaide nicht?" „Och kom", zei mijn vrouw, die zich uit vriendschap voor Koosje zat tc ergeren, maar toch lachen moest bij de gedachte, dat we in Hoorn en pension zouden gaan. „LAAG SOEREN, te dicht bij Hoog Soeren, dat te dicht bij Apeldoorn ligt, dat niet geschikt is voor burger menschen. LEERSUM mooie fietswe- gen, maar ik fiets niet. LOCHEM ten- nishaan en zweminrichting achter t hctel, niets voor oude menschen. DE LUTTE, heuvelachtige streek, dat zou jou niet passen Koosje voor je hartaandoening-, MONTFERLAND eenig hotel in de streek. Dat gaat hee- lcmaal niet, want als je cn pension gaat, is een van de grootste genoe gens om de menschen uit andere pen sions te bebabbelen." „Dat jok je!" riepen mijn vrouw en Koosje eenstemmig. „Ik weet wat ik weet" betoogde Wouter. „Ga jij eens voort, Fidelio". „MOOK," las ik. „Dat is al te dwaas. Verbeeld je, dat je aan de kennissen moet vertellen: ik ga naar de Mookerheide. NIEUWERSLUIS, ideaal verblijf voor roeiers, visschers •a zwemmers. Daar hooren wijjfcniet bij. Ons past een hotel voor zïtters beter, niet waar Wouter?" „En voor liggers", zei hij, „je bent helaas eenmaal zoo schrikkelijk 'ui!" I-Iad hij niet juist in den kop van zijn pijp gekeken, dan zou mijn blik hem vast eedood hebben. „OOSTVOORNE aan zee". „Dezelfde zee, die we in Zandvoort zien", zei Wouter. „Dank je wel, die is toch overal nat en groen". „R11ENEN. Miserabele bestrating met veldkeien. Een ramp voor onze likdoorns. RUURLO. Te veel vliegen en muggen. SCHIERMONNIKOOG. TEXEL. „Op .een eiland ga ik me nie'. be graven", zei Wouter. Maar tante Koosje was boos geworden en zei, dat ik maar op moest houden, we hadden toch tegen alles bezwaar, 't Speet me om de brave vrouw, mant als ik dan weer naar het sarcastische gezicht van Wouter keek, verhardde ik mijn hart en beloofde mijzelf op» nieuw, nooit met zoo'n lastpost en pension te gaan. We praatten nog wat na en toen het tijd was stapten M outer en zijn vrouw op, tot in de vestibule door ons uitgeleide gedaan. Ik sloot de deur achter hen, maar het deurraampje stond open en terwijl zij langzaam heengingen, hoorde ik duidelijk Wou ter zeggen: „Neen Koos, dank je wel, met zoo'n verveleudeu vent wil ik niet weken lang onder hetzelfde dak wonen". „Hoor je 't?" vroeg ik mijn vrouw. Toeu vergaf ze me en over zes we» ken gaan we samen ergens heen. Er is in den Pensiongids genoeg, dat ons past. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 9