van't hoofd of den bestuurder wegens overtreding van deze wot, zoo daaruit hüjkt, dat in de ondernoming, an ders dan op grond dezer vergunning, in strijd gehandeld is met het voor schrift van art. 2 onder b of van art. 4, ,'e lid onder b, kan de vergunning door On-- n Minister worden ingetrokken. „Met 011 h-rnenelijke veroordeeling wordt gelijk gesteld hot betalen dor opgelegde boete." Dit amendement strekt om voor de gemengde bedrijven do mogelijkheid te openen, dat het bakken van be schuit, koek en banket er 's nachts worde toegestaan en dus geen onge lijkheid ontsta met ondernemingen waar die zaken uitsluitend worden geproduceerd. Hel bezwaar van do controle en de verleiding tot ontdui king schijnt voldoende ondervangen door het gekozen stelsel van vergun ning en scherp dreigende intrekking. Minister Talma had tegen dit amen dement geen bezwaar en zei dat het aanbeveling verdiende. En ook do heer Schaper had geen ernstige bedenking, omtrent de noodige waarborgen tegen liet langs dezen weg ook doen ver richten van anderen bakkersarbcid en voor de nakoming der bepalingen, ook hier, van de regeling van den arbeids duur der gezellen. De heer De Klerk achtte het art overbodig, omdat niet vast staat dut er in de gemengde be- di i'von nachtarbeid voor de beschuit-, kook- en banketbakkerij bestaat. Ook ;ia inlichtingen van den heer De Geer en den Minister hieven de tic-oren Schaper en De Klerk bij hun Dc commissie van rapporteurs be val mèt den Minister het amend, aan. Hot werd ten slotte met 47 tegen 8 stommen aangenomen. Dij art. 6, dat den alloenwerkenclen patroon met vergunning van den Mi nister, toestaat Zondags- en nachtar beid ie verrichten, deed de heer Ty- deiaan die t een puzzle noemde dat de dispensatie van de belemmering dar persoonlijke vrijheid, hier too te slaan, voor velen een nieuwe belemmering zal «orden, sterk uitkomen dat het in flagranteu strijd is met het gansohe, üoor hem veroordeelde stelsel der wet. Vooral I ad hij bedenking tegen 't systeem der regeling, een monopolie voor en kelen, niet tc weigeren wanneer do be- I.ïigon van anderen worden geschaad. Miur welke zijn die belangen? Alleen die van de concurrentie? Óf ook die van het gezin? Dat zal de Min. en hl' alleen beslissen. Het is geheel arbitrair zoowel vergunning als weigering. Tegen deze verouderde luildsvaderlijkc wijze van wetgeving, kwam de spreker op. Wat niet vaak gebeurt de heer .'Jclsriingen was 't daarmee in lioofd- zr ak eens. Door deze vergunningen worden de concurrentie voorwaarden v/ccr voor velen ongelijk gemaakt. Hij keurde dat om het belang van de 0 erniomische ontwikkeling van het bi drijf, scherp af. Daarentegen verdedigde de heer Aulbcrse het artikel. Want waar \oor ongelijke concurrentie-voorwaarden Reen gevaar is, had't alleen daarom in de v,ct opgenomen arbeidsverbod voor patroons geen reden van bestaan. 11 ij vond het art. dus logisch en ratio ned. Alleen beval hij aan de commis- >io (van art. 1») r.iet enkel bij het ver- leeii'.n, maar ook bij 't intrekken der wvgumi'r - te hooren. Door den heer Borgcsius werden de bezwaren wedor gedeeld en nader ont wikkeld. Dc Min. was z. i. niet de aun- g< wezen autoriteit om, zij 't ook niet advies eenor commissie, in de/c (juaesties van concurrentie cn (.economisch fcésloan, te beslissen En dat was te gevaarlijker omdat opvol- K r.iic Ministers verschillend over hét liek-.ot» van anderen zullen oordcelen. Spr. v. as niet zoo geheel zeker van on- 1 ;.rl.uiige beslissing (niet onder dezen Minister maar in de toekomst, bij de sl'.eds grooter wordende scheiding l aar politiek en godsdienst). Volgens den lieer bnoeck Henke- mans beschermde dit art. in schijn de klck'ë bedrijven, maar in werkelijk heid met omdat de man mei een gezel buitc-n 't artikel valt en de al le. n-vverkende patroon ziju vergun- ni. ft verliest als iiij, om der concur- rcntie-wille een knecht neemt. 1-1ct art, beschermt allc-en liet slechte be drijf. Ook de heer De Klerk bestreed het art. Ér zou geen mogelijkheid zijn om in veto gevallen de commissie van art. 9 tc vol men en in tegenstelling met den heer Aalberse vond spr. nu het patroons verbod, door dezen bestreden, is opgenomen, liet art. onlogisch. lil t oog van den heer Elhorst wer den dt bezwaren te breed uitgemeten. Hel was eigenlijk onverschillig oLmcn liet art. aannam of niet. Neen, zei do Minister, dat is het niet. Als regel zal de alleenwerkendo bakker geen last hebben van 't nacht- vcrboJ, maar m bijzondere omstan- ügheden moet hij (om de wet niet te imU'.uiRen) recht hebben om vroeger met l werk te beginnen. Zoo maakt ïn-i.i de werking der wet rationeel voer duizenden bakkers. Principiöel had men bij 't amend De Geer over dc afwijking van het patroonsverbod ook beslist Men wilde 't niet verder dan nood'g uitstrekken en in den re gel zou men door het hier bedoelde verlof geen enkel belang schaden. De Min. vond liet art. noodig en volle dig, o! wilde Ie de commissie ook wel '/.'.r de intrekking hooren. Kr volguc nog eenig debat, waarbij de heer Limburg deed uitkomen dat het art. voor dc voorbijgaande ver gunning met baat en voor een blij vende aanleidig geeft tot willekeur en misbruik. Hij gaf den Min. in overwe ging het art. (dat iets goeds had) na der tc herzien. De verschillende sprekers hielden hun bezwaren vol en de Minister bleef 2e bestrijden. Hij verklaarde dat de ver'./unning, hoewel slechts bij tus- scheiuijden noodig, toch voor een be paalden tijd zal worden gevraagd cn p. vco. Voor de intrekking der ver gunning gaf de Minister toe in art. O ook advies te vragen aan dc commissie. De Min. zou echter nog een wijziging in overweging nemen. Daarom werd de vergadering tot heden te 11 uur verdaagd. Er wordt hedenavond geen zitting gehouden EEN BENDE DIEFJES. Herhaaldelijk werd den laatste» tijd ingebroken In verschillende club gebouwen van •voetbalvereenigingon te Watergraafsmeer, lïeca enkele maal gelukte het der politie een dader in honden te krijgen, maar al liet ont vreemde werd niet opgespoord. Thans zijn niet minder dan 7 Jon gens van 13—15 jaar aangehouden. Zij hebben erkend aan de ver schillende diefstallen schuldig te zijn. Het geslolene is opgespoord en in beslag genomen. STAATSCOMMISSIE VLOOTVERDEDIGING. Naar verluidt zou de Minister van Oorlog, de heer Colyn, tijdelijk Minis ter van Marine, bestemd zijn om op te treden als voorzitter der eerlang in te stellen Staatscommissie voor de vlc-otverdediging van Nederland en Ned.-JixLië. C. A. A. DUDOK DE WIT JR. Plotseling is overleden do beer C. A. A. Dudok de Wit Jr., te Amster dam, een bekend en zeer gezien figur in sportkringen, o. a op liet gebied van automobilisme, luchtvaart en vliegen. DE MOORD EN ZELFMOORD TE GRONINGEN. Nader meldt men aan de „Tel." nog omtrent den moord en de poging tot zelfmoord te Groningen, gepleegd door den huisschilder Miljoen De echtelieden Miljoen, die sinds vijf jaar getrouwd waren, konden het niet goed met ellmar vinden. Herhaal delijk moet de echtgenoote door den man zijn mishandeld, wat dan ook aanleiding gaf tot aanvrage om echt scheiding harerzijds. De rechtbank te Bochem in Westfaleu be\al, dat het kind gedurende het proces aan de moeder zou worden toegewezen. Dezer dagen kreeg ze bericht, dat ze het kind tweemaal per maand aan den vader moest afslaan, wat nu Zondag voor den eersten keer plaats had. De moeder vreesde, dat de man er met het kind van door zou gaan, vandaar dat zij den man liet volgen door een agent van politie. Miljoen was daar over in den beginne verstoord, maar schikte zich ten slotte in het onvermij delijke. Zijn vader was er bij toen hij en dc agent met het kind gingen wan delen. Toen het kind teruggebracht zou worden bleef de vader, om scènes te voorkomen, een eind achter. De schoonouders waren zeer verheugd, toen Miljoen met het kind terug kwam. De politieagent zag, dat Mil joen zeer nerveus was en vond het niet geraden, dat de moeder en de vader vu» het kind elkaar zouden ontmoeten. Daarom ging de agent naar de deur om de grootmoeder te verzoeken, het kind in. ontvangst te nemen. In dat onbewaakte oogenbllk beging Miljoen de verschrikkelijke daad. Ilct kind kreeg een ontzettend groote wonde aan den slaaj) en was onmiddellijk dood. Toen richtte hij Je revolver op zichzelf en trof zich deer lijk aan den linkerslaap. Zijn toestand is op het oogenblik niet hopeloos. Een tragische bijzonderheid is, dat de rechtbank te Bochem Zaterdag be sliste, dat er geen redenen waren om den eisch tot echtscheiding in te wil ligen, zoodat de wanhopige daad van den vader lederen grond mist. Boven dien werden er door derden pogingen in het werk gesteld, man en vrouw weer tot elkaar te brengen. Hc-t vorig jaar kwam Miljoen ook eens bij zijn schoonouders opgewon den bmneidcopen en dreigde met een revolver. Men riep de hulp der politie in, die de revolver afnam, waarop Miljoen beloofde, nooit meer vuurwa pens te zullen dragen. DE LOODGIETERSSTAKING TE AMSTERDAM. De „Tel." meldt: Naar wij vernemen is de instructie in de zaak van de loodgieters, be schuldigd van het werpen van een bom in de Wolvenstraat tijdens de jongste loodgietersstaking, met dertig dagen vprlengd. Twee van de drie beklaagden in deze zaak zuilen tevens op 2i Mei te recht moeten stsan, beschuldigd van het werpen met vloeibare phosphorus tijdens dezelfde staking. MINISTER WENTHOLT. De aftredende Minister van Marine de heer Wontholl, heeft gister aan het departement afscheid genomen van de burgerlijke en militaire hoofden van afdeel ingen aan het ministerie. De tijdelijke Minister van Marine, de lieer Colijn nam de portefeuille van zijn ambtsvoorganger over. Naar 't Hbld. verneemt zal vice- ndnilraal Wentholt na zijn aftreden als Minister ziju ontslag aanvragen uit den dienst der Marine. SAMENWERKING VAN VRIJ ZINNIGEN. Met het oog op de Tweede Kamer verkiezingen in 1913 zal dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer voor Win schoten, op Hemelvaartsdag als spre ker optreden voor den Proviucialen Bond van Vrijzinnigen in de provin cie Friesland en wel te Leeuwarden, met het onderwerp Samenwerking der Vrijzinnigen. BELASTINGHEFFING TE HIL VERSUM. Als gevolg der besprekingen ge houden bij de behandeling van de ge- meentebegrooting voor dit jaar, heb ben B. en W. eon onderzoc-k inge steld naar een wijziging in do bclas- tinghelfing. Zij verklaren zich in beginsel voor een matige progressie, maar hoewel liet mogelijk blijkt de lagere inkomens te ontlasten, zon der dat dit van invloed is op de be lasting van de meergegoeden, ter wijl uitsluitend de hoogste inkomens zwaarder belast worden achten B. en VV. het practisch beschouwd toch niet in het belang der gemeente tot een progressieve heffing over te gaan. Voor een goed' gemeenteboheer is het, zeggen B. en W. eisch, hen die een zeer hoog inkomen hebben, niet van vestiging in de gemeente af te schrikken of aanleiding te geven haar te verlaten, te meer wijl om liggende en gelijksoortige gemeen ten niet een progressie toepassen. B. en W. kunnen dus niet advi- INGEZONDEN MEDF.DEELINGEN L 30 Cis. per regel. scoren progressie in te voeren. Wel kunnen zij zich voreenigen met oen aftrek voor kinderen, wijl deze voor de laagste inkomens vooral van be- teekems zal zijn, terwijl het totaal belastbaar inkomen slechts met een gering percentage zal verminderen. DE DUITSCHE SCHEEPVAART RECHTEN EN NEDERLAND. De sociaal-democratische afgevaar digde Frank zul lieden in den Diiit- schen Rijksdag den Rijkskanselier vragen, of deze bereid is, mede te dce- leu of Nederland zijn toestemming gegeven heeft tot liet heffen van scheepvaarttollen op den Rijn? GEDWONGEN WINKELSLUITING TE LEIDEN. Naar aanleiding van de bij den gemeenteraad van Lenden ingeko men verzoekschriften, om over le gaan tot het bij verordening vast stellen van een sluitingsuur voor winkels en magazijnen is door B. en \V. advies gevraagd aan de Kamer van koophandel en fabrieken en de Kaïneis van arbeid voor de textiel nijverheid en van de winkel- en grossiersbedrijven. De Kamer van koophandel dio zich in 1907 toen haar oordeel ook was gevraagd, te gen een wettelijk sluitingsuur ver klaarde heeft nu nog geen advies uitgebracht, de Kamer van arbeid voor de textielnijverheid gaf als haar oordeel te kennen dat waar de meeste groote zaken reeds om 9 uur sluiten vooral de kleine winkeliers onder den maatregel zouden lijden, de Kamer van Arbeid voor do winkel en grossiersbedrijven daarentegen adviseerde tot inwilliging van de verzoeken. Zij acht een vastgesteld sluitingsuur zoowel voor de winke liers als hun bedienden wenschclijk. CATACOMBEN TE VALKENBURG. liet „Hbld." verneemt, dat op 2 Juli te Valkenburg (L.) de officieels ope ning plaats zal hebben van de dit jaar tot stand gekomen reproducties van de Romeinacho catacomben. Baron Kanzier, secretaris der commissie voor christelijke archeologie te Rome, I zal de openingsrede houden. IIET KASTEEL BAERLO. Het kasteel Baerlo, te Baarlo (L.), een van de oudste riddersloten in ons land, dagteekenend van de regeering van Willem van Juliers, hertog van Gelder, vóór 1388, zal zeer waarschijn lijk in den ouden stijl gerestaureerd worden. BOUWKUNST. De algemeene vergadering van de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst zal gehouden worden te Amsterdam op 21 en 22 Mei a.s. Het uit te brengen jaarverslag is opgenomen in het orgaan. Evenals in het vorige verslag wordt geconstateerd, dat de Maatschappij in bloei toeneemt en het vereenigings- leven opgewekt was. Het aantal leden bedroeg on 1 Mei 1912 90ö, tegen 804 het vorige jaar. ONWEER. Te Utrecht is Zondagavond de blik sem ingeslagen in perceel 16 Hazelaar straat. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Het brandje werd met emmers water gebluscht. Zondagavond is te Zuideschmarke, gemeente Lonnéker, de boerderij „Het Entering", bewoond door de weduwe D. J. Seggelink, toebehoorende aan de weduwe Varvik, door liet inslaan van den bliksem afgebrand. Het vee werd gered. Alles was verzekerd. Zondagavond sloeg ook de bliksem in de woning van A. van Ojen, te Wa rnet Hij sloeg een gat in den muur, verbrijzelde alle ruiten, maar richtte overigens geen onheil aan. HAGEL. Uit Zalt-Bommel schrijft men Deden de verschillende gewassen cn veldvruchten nog een rijken oogst ver wachten, een onweder, vergezeld van regen en een ernstigen hagelslag, heeft aan die illusie een plotseling en wreed einde gemaakt. Hagelsfeonen, waarvan dc grootste een middellijn van 2 c.M. hadden, vielen eenlgo mi nuten lang in groote mussa's neer en richtten overal verwoestingen aan. Ook in Twente viel hagelslag. Er 'ielen sleenen ter dikte van een dui ven-ei. De te veld staande vruchten en ook de vnichtboonien leden ernstige schade. TREURIG ONGELUK. Het 2 1/2-jarig dochtertje van Van S. aan het Assiesplein te Zwolle, had, toen het voor haar moeder een brei kous met naalden naar de buurvrouw zou brengen, het ongeluk te struike len op de stoep, waarbij een der brei naalden het kind in den neus drong, zcodat een hevige neusbloeding stond. Ofschoon men aanvankelijk dacht, dat het betrekkelijk goed a.fgcloopen was, begon het kind eenige uren daarna te klagen over hoofdpijn. Na der bleek, dat de hersenen geraakt waren. De kleine is overleden. VERDRONKEN. Te Zaandam is een kindje van 14 maanden, van Oelker, in een onbe waakt oogenblik te water geraakt en v erdronken. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 52-jarige landbouwer L. Roeter- dink van 't Hemeltje te Balhmen, die de vorige week door het breken van een der sleeten op den dorschvloer viel, is aan de gevolgen daarvan over leden. ALG. NED. AMBTENAARS- BOND. De Algemeene Nederlundsche Amb- tenaarsbond hield te Amsterdam on der voorzitterschap van den lieer M. J. Th. Vaz Dias de tweede algemeene vergadering. Blijkens het jaarverslag, uitge bracht door de secretaresse, mevrouw M. Niernieijer, klom bet ledental in 1911 van 215 tot 429. Daaronder zijn 85 rijksambtenaren, Cl provinciale-, 222 gemeen te-ambtenaren. Te Leiden, Castrieum en Haarlem werden afdeelingen opgericht, te Rotterdam werd do afdeeling opge heven. Tot leden van het dagelijksch be stuur werden bij enkele candidaat- sielling geKOzen de heeren M. J. Th. Vaz Dias, voorzitter; Broeksma, pen ningmeester, en mevr. M. Niermeijer, secretaresse, allen tc Amsterdam. Voorts werden in het hoofdbestuur gekozen de heeren Munek, te Bloe- mendaal Tolsma en Coltóff, in Den HaagWilken, te Castrieum. Tot redacteur van het orgaan „De Ambtenaar" werd herbenoemd de lieer G. J. A. Smit Jr., en tot administra teur de lieer A. H. Bernard, te Am sterdam. De volgende jaarvergadering wordt te Haarlem gehouden. MIDDENSTANDSVOORLICI1TING. Overeenkomstig de toelichting tot de Staatsbegrooting voor liet loopen- cfe jaar is door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel een Commissie uit den Middenstand ge vormd, in welker handen gesteld is de regeling van de voorlichting van den ba ndeldrij venden en industrieelen middenstand, die bij wijze van proef sedert twee jax-en door tusschcnkomst van den Middenstandsbond werd ge geven. Deze Commissie bestaat uit de heeren J. Das Dzn., M. van Iiout, H. K. Koppel, J. S. Meuwsen, W. Nicu- wcnhuizen eu J. A. A. Verbeek, die den heer Mr. .J. C. A. Everwijn heb ben verzocht als voorzitter der Com missie op te treden. Dezo Commissie voor de Midden standsvoorlichting heeft thans beslo ten, dat harerzijds medewerking zal worden verleend tot liet doen houden van voordrachten over de navolgende onderwerpen 1. Middenstands- en vakorganisatie. 2. Bedrijfs-coöpcratie (gemeenschap pelijke inkoop, gemeenschappelijk ge bruik van machines, gemeenschappe lijk gebruik van werkplaatsen, ge meenschappelijke productie, gemeen schappelijke verkoop). 3. Crediet-coöperatie. 4. Giro- en chèqucverkeer. 5. Warenkennis en vervalschingen. 6. Nut, van het boekhouden, prljftbe- ekëning. Moderne hulpmiddelen hl] lc administratie. 7. Oneerlijke concurrentie. 8. Uitstalkunde. 9. Machinale inrichting van liet be drijf, en middelen tot verkrijging van r benoodigde machines. 10. Organisatie van meester-cursus- sen, oprichting van vakscholen en leerlingwezen. De medewerking van de zijde der Commissie bestaat hierin, dat zij voor hare rekening neemt de vergoeding van reis- en verblijfkosten cn de even- tueele vergoeding van tijdverlies van den spreker. Bedoelde medewerking wordt slechts verleend op aanvrage an eene Middenstandsvereeuiging of een groep middenstanders, wanneer deze zich bereid verklaren, een zaal beschikbaar te stellen, toegang te ver leen en aan alle middenstanders ter plaatse en er voor zorg te dragen, dat 'n de vergadering geen propaganda 'oor oenc bepaalde vereeniging wordt gemaakt. DE STAKING DER GLAZBNWAS- SCHERS TE AMSTERDAM. Aan de vier groote patroons in het gluzenwasscheisbedrijf is door het N. A. S.-bestuur een schrijven gericht, waarin een conferentie wordt aangc- aagd. In het schrijven wordt, op grond van de betrekkelijke geringe eischen der stakers, er op gewezen, dat het toch niet aanging, den strijd >o ver te drijven. De patroons hebben een conferentie venwel gewe'gcrd. EEN ONTROUW AMBTENAAR. Omtrent de arrestatie vap den com mies der posterijen 1ste klasse te De- ■enter, J. le Gr. genaamd, valt volgens le „Tel." nog het volgende mede te doelen De aanhouding is geschied wegens het vervalschen A'an staten, betrek king hebbende op den buitenlandschen postwisseldienst. Ze werd ontdekt door de hoofd-administratie der pos terijen en loopt slechts over een ge ring bedrac, vermoedelijk voor zoover thans bekend (800. De aangehoudene bekende dadelijk na zijn arrestatie ten postkantore, en wel in liet vertrek van den directeur, waar hij binnengeroepen was, toen onverwachts de inspecteur der poste rijen en de adjunct-inspecteur waren aangekomen. Le Gr. was bekend als een hoogst bekwaam en welwillend ambtenaar. Zoowel bij zijn superieuren als bij het publiek stond hij hoog aangeschre ven. Naar men verzekert, heeft de ge arresteerde reeds eenigen tijd in fi- nancieele moeilijkheden verkeerd hij is gehuwd, doch heeft geen kinderen. Zondagochtend is Le Gr. ter be schikking van de justitie naar Zut- phen overgebracht. Rechtszaken WERKEN OP KERSTMIS. De Hooge Raad deed uitspraak In do zaak van den ambtenaar van hot O. M. bij het kantongerecht te Eindho ven tegen hel ontslag van rechtsver volging van drie personen, die op don tweedon Kerstdag onder Stratum, zonder schriftelijke, vergunning van do plaatselijke regeer in g van Stra tum, een schuit met zand hadden ge lost. De zaak üep over de bekende vraag of na het Motu Proprio do tweede Kerstdag nog als erkend Christelijke feestdag is aan le mer ken. De Hooge Raad achtte de beslis sing des kantonrechters, dat de be doelde feestdag door Z. li. den Paus is afgeschaft, feitelijk cu dus in cas satie onaantastbaar en de conclusie daaruit door den kantonrechter ge trokken, dat do tweede Kerstdag geen alge-meen erkende Christelijke feest dag meer is, juist. Mitsdien werd liet cassatiebei'oep verworpen. jtausnieuws niet te hoog worden voor de produc tie der stoffen. Want dit is liet kardinale punt. En wij blijven gelooven, dat do plan nen van den heer Loke niet zullen verwezenlijkt worden, vóór hij dat heeft kunnen nanloonen. Mag men den heer Loke gelooven, dan is de geheele wereld legen hem samengezworen. De Nederlaiulsche geleerden willen niets met liem to doen hebben, de Amslendamaalue, Rotterdamsche en llaagsche ban kiers willen wel een paar ton fonds perdu geven, maar goen tien milli- oen, de ilollondsche ingenieurs la ten zicli niet vinden voor een sarnen- spreking met den heer Loke, de Ne- derlandsclie pers maakt zijn plannen verdacht en de Buitonlandsche gekF mannen willen geen geld geven, om dat do bankiers ton onzent -dit niet oen... Men zou meen en, dat geen enke! deskundige zich niet de zaak bezi£ houdt. W ij hebben gisteravond ochier in onze courant een resumé overgeno men van liet oordeel, dat de ingenieur Duijfjes in het „Handelsblad" gaf. Maar nu is liet de eigenaardigheid van den hour l oke, dal hij bij derge lijke ongunstige oordeelvellingen steeds beweert, dat de schrijver geen deskundige is. De hoer Duijfjes bv. is een jong mijningenieur, die niets van do metallurgie afweet Men moet des kundige zijn op liet gebied van de electro-metallurgie en dat zijn, vol gens den lieer Loke, alleen Prof. Borchers, die liet titaan-ijzer-be- reidingsproces in den hoogoven heeft uitgevonden, en de heer Loke zelf. Da Hollandsche professoren zijr niet bekend, zegt dc lieer Loke, Zelfs als ik bij de „Academie des Sciences" te Parijs komt, weten zij mij niet op een eenvoudige vraag le antwoorden. Die vraag, die een scherp licht werpt op de manier van -redeneeren van den heer Loke is deze „Als ik in twee electrische hoogovens titaan- ijzerzand smelt, wal krijg ik dan Volgens den heer Loke zeggen de Fransclie geleerden dan „Natuurlijk dezelfde producten". Mis, antwoordt de heer Loke, die producten zijn zeer verschillend. En dat is inderdaad zoo, maar de heer Loke heeft dan vergeten te ver tellen, dat het procédé van verhitting der ovens aeheel verschillend is Immers, den oenen oven verhit de heer Loke door electrische inductie cn den aanleren door een electrische lichtboog, die een veel hooger tempe ratuur ontwikkelt. Do heer Loke stolde dus in den nan- ang een onvolledige, liier een onjuis te vraag. De heer Loke. die nogal bloemrijk van stijl is, herinnert aan Büclmers uitspraak „Keinc God anke olxne Phosphor" en herhaalt dan de won derspreuk van een Engelsch geleerde, die zegt „lt. is all a question of tem perature", die hij nader uitlegt door de niet minder verbazingwekkende verklaring, dat koper bij een zekere temporatuur koper, maar bij een an dere temperatuur goud is. We blijven meonen, (lat de heei I.oko met dergelijke hoogdravende dingen goen solide maatschappij in- elkaar zet. Gisteravond was in do Bron geheel Noord-Holland uitgennn- digd er waren 35 personen met do llaagsche vrienden en de pers mee liet doel van den heer Loke is, om in die vergaderingen het volk voor le bereiden op een nationale inschrij ving. Want nu de bankiers poon geld willen geven, stelt hiï zich desnoods tevreden met het geld „van kne.-hls en keukenmeiden", naar hij zelf zeïde. En wanneer die kleine aandeeltjes namen in de maatschappij van den heer Loke, dan zouden zij niet eens genoegen behoeven lo nemen mot 20 pCt. dividend, want dan zouden zij nog door de vennootschap worden be stelen, meende de heer Loke. Waar mee hij dus zoggen wilde, dat het di vidend nog ver over <lo 20 pCt. zou zijn. NOG EENS JOHN LOKE s MILLI- OENENDROOM. Do heer John Loke uit Den Haag reist thans de Provinciale hoofdste den af, om het Nederlandsche volk wakker te schudden, om de overtui ging to vestigen, dat men niet alleen loonend, maar zelfs met ontzaglijke winst, uit het titaan-ijzerzand, dat door de vulkanen op Java en elders is uitgeworpen en daar in ontzag lijke hoeveelheden ligt, drie produc ten kan maken. Primo het allerbeste giet- en speciaalstaal, secundo kostbare ferro-titaan (verbinding klaaSde heeft gezegd: „Ik zal dc lo- I-. i.„, ,7 coraoticf over den wissel heenzetten. van titaan en ijzer) en ttitio liet I Maar nu verklaart hij dat hij reeds taan-arbid, een stof, dio aangewo- dadelijk bij het defect-i aken van den Uit de Rechtszaal Het Spoorwegonfleluk op 12 Januari. (Voortzetting van het getuigenverhoor van gisteren.) Mr. Tideman merkt op, dat deze getuig". de machinist Jlernies, van deu heer Greidanus heeft verklaard, dat hij na het defect- raken van den wissel tegen den be zen luuel zijn, om de plaats steenkool als brandstof te vervan gen. Dit en andere zaken, die de hoor Loke gewoonlijk pleegt te vertellen aan zijn gehoor, hebben we al meer malen breedvoerig besproken, o.a. in de Rubriek „Van onzen Reizenden Redacteur", waar we in het artikel: „Nieuwe Indische millioenen?" het oordeel van een onzer hoogleeraren gaven, tot wien we ons om inlich tingen hadden gewend. Vorder hebben we in die rubriek in het artikel: „John Loke's millioenen- droom" oen uiteenzetting gegeven van de demonstraties in Den Haag. Wat de heer Lolce ons gisteravond kvvum vertellen was niet meer dun een herhaling van het reeds-bekende. En wat den ingenieur Maltha betreft, deze, een in-Amerika-werkzaam- geweesl-zijnd ingenieur, aan wiens technisch bureau de heer Loke do zaak in handen lieeft gegeven, hij heeft al niet meer gezegd, dan dut zijn waarachtige overtuiging is, dat do plannen van den heer Loke sla- genskans hebben. We willen dit allemaal graag ge looven, maar merken op, dat door de deskundigen steeds <lit op den voorgrond is gezet: „Bewijs ona, dat de productie van die drie stoffen loonend is," m. a. w. geef ons (le overtuiging, dat de bedrijfskosten w issel door den wissel is gereden. Getuige lier mos zege dat hij de Uitdrukking van liet over-den-wissel zetten dadelijk heeft gebezigd. Hij stond reeds dadelijk met de locomo tief, d.w.z. met de voorwielen over den wissel. Toon stond de locomotief niet meer vrij. Beklaagde ontkent dit. De lo comotief stond na het wisseldefcel nog niet onvrij. President: Ja, natuurlijk, dat if uwe verdediging. Maar hoe is dan do botsing ontstaan? Beklaagde: Door liet eigendun kelijk optrekken van de locomotief, dio uit Haarlem kwam. Getuige Hennes blijft ontkennen dat hij de locomotief later hoeft op getrokken. Ilij blijft er bij, dal do lo comotief uit Haarlem dadelijk onvrij stond. De leerling-machinist B er tens heeft evenals de machinist Hermes n gevoeld, toen dc wissel defect raakte. Hij bevestigt, dal dc locomotief da delijk al is opgetrokken, vóórdat Fïb- be er bij kwam. Toen deze uit het seinhuis kwam, stond dus dc Haar- lcrnsche locomotief niet vrij. Hij is wcggeloopcn toen de trein uit Amsterdam kwam, omdat hij bet ongeluk zag aankomen. Hij noch de machinist hadden er aan er-dacht, dat de trein uit Amsterdam op deze lijn lijn zes -- zou binnenkomen. Beklaagde blijft ontkennen, dat de Jlaarlcmsche locomotief verder o\er den wissel stond, dan met de beï- i de voorwielen. 1 Getuige B e r ten s houdt vol, dal

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6