een Interaatlonaul Congres voor „Nordischer FischMndler wnd Hoch- see-fischerei" uitgeschreven. Er is een eere-comitó gevoruid, tot welks leden zijn uitgenoodlgd reeders en viBCh- handelareu uit de voornaamste vis- scher ij tui veris van Denemarken, Noor wegen, Zweden, Duitschlund, Enge land, Holland en Frankrijk. Voor Hol land zijn daartoe uitgenoodigd de heeren11. Dirkzwager, reeder te Sctievenin^enN. Parlevliet, reeder te Katwijk aan Zee; G. T. von Oteren- dorp, directeur der N. V. Zeevisch- handel Von Oterendorp en Co., te IJmuiden, en Joh. van Raait, rccder te Vlaardingen. TUCHT-UNIE. Zaterdag houdt do rucht-Unie te Utrecht een vergadering. De be schrijvingsbrief vermeldt liet volgen de voorstel van het bestuur: De vergadering drage aan het be stuur op, in samenwerking met de pers-commissie en door uitnood'iging aan bekende schrijvers op het gebied der pucdagogie, zich in het bezit te stellen van korte opvoedkundige ver halen, opstellen en beschouwingen, door vorm en inhoud geschikt om algcmeene verspreiding te vinden in schoolboeken, in de pers enz. en machtige het bestuur daarvan zoo danig gebruik tc maken, als met zijn inzichten zal ovoroenkomen. Enkele voorstelleu zijn ingediend om een prijsvraag over tuchteloos heid uit te schrijven. Het prae-advies van het bestuur op deze voorstellen luidt: Door een commissio, benoemd door het Algemeen Nederlandsch Ver bond, om een onderzoek te doen aan gaande het „Verschijnsel der Tuch teloosheid", welke commissie zich met een zeer groot aantal vereeni- gingen en deskundigen in verbin ding gesteld heeft, is in 1007 een rapport opgemaakt dat voor belang stellenden verkrijgbaar is gesteld. Het bestuur" rneent, dat een nieuw onderzoek weinig nieuws zou opleve ren en dat de voorstellen moeten worden ontraden. Het bestuur stelt echter voor, gemeld rapport door een le benoemen commissie te laten ver gelijken met de oorspronkelijke stuk ken die in het archief der (Jnie be rusten, tc laten bewerken en aan vullen; het dan na verkregen toe stemming van het Alg. Ned. Ver bond le doen herdrukken en alge meen verkrijgbaar te stellen. Daar na kan het bestuur het bestaande programma van actio der Tucht- l'nio zoo noodig herzien en uitbrei den. VAN EEN WAGEN GEVALLEN. De landbouwer L. Benning, te Wit- telte (Dr.), is bij het opladen van takkenbossen, van een wagen geval len, waardoor hij zoodanig aan de ruggewervels werd gewond, dat hij isoverleden. VAN DEN STEIGER GEVALLEN. Gisteren viel de timmermansknecht i. Blaas, werkzaam bij den bouw van het station der II. E. S. M. te Aals meer van een ongeveer 15 meter 'ooogen steiger met het gevolg, dat de man na een paar uren overleed. VERDRONKEN. Te Maastricht is de 7-jarige knaap J. P, Courtens, wonende te Wijk, al spelende in de Maas gevallen en ver dronken. Een tweejarig jongentje van den landbouwer W. te Weerselo, eenige oogenblikken zonder toezicht zich buiten bevindende, is voorover In een kuip met water gevallen en werd daaruit levenloos opgehaald. AANVARING. Maandagmiddag heeft op het IJ te Amsterdam een aanvaring plaats ge had tusschen de Havenstoornhoot no. 7 en de Havenstoomboot no. 10. De eerste kreeg een gat vóór de machi nekamer. In zinkenden toestand werd de boot gesleept naar de IJ-ka- de. De zich aan boord bevindende passagiers, een 15-tal, werden door een andere boot overgenomen. Per- soonlijko ongelukken hadden er niet bij plaats. DE LEIDERS VAN DEN MACHI NISTEN- EN STOKERSBOND TE BUHRORT. Het lid van de Tweede Kamer 'de heer Hugenholtz heeft, naar „Het Volk'' meldt, aan den Minister van Buitenlandsclic Zaken de volgende vraag gesteld Is de Minister van Buitenlandsche Zaken bereid te onderzoeken, met wolk recht de politie te Ruhrort de beido leiders van den Machinisten-en Stokershond, G. Kerkhoff en J. van 't 11 off, van 2 tot 8 Mei van hunne vrij heid heeft beroofd, en indien hem mocht blijken, dat daarvoor geen wet tige rodene hebben bestaan, de noo- dige stappen bij de Duitsche regeering te doen, cm aan deze Nederlandsche burgers genoegdoening te verschaf fen? ONWEER EN HAGEL. Do Brabuntschc en Achterhoeksclio bladen maken melding van geweldig onweer, vergezeld van hagelbuien, waardoor hier en daar veel schade aan veldgewassen en vruchtboomen is aangericht. Te Heusden zijn tuin-, vcld- boomvruchlen vernield. De.aange richte schade is niet te berekenen. Ook vele ruiten zijn stuk gehageld of gebarsten, terwijl bij de hoveniers al hot glas der broeiramen is 1 brijzeld. 't Is treurig om de verwoes ting to aanschouwen. Uit Ammerzoden wordt geschro- ven: Zondagmiddag ontlastte zich boven onze gemeente een hagelbui, zooals er hier bij menschenheugenis nog geen heeft plaats gehad. In pün. 5 minuten waren de straten bedekt met een flinke laag hagelkorrels, waarbij steenen met oen doorsnede van i ft 5 c.M. Bijna geen huis in de ze gemeente of er werden ruiten ver brijzeld door de vallende steenen; in sommige woningen zelfs 8, 9 of een tiental. En treurig treffend was de aan blik op het veld en in de boomgaar den. Erwten, boonen, jonge suiker bieten, alles is totaal vernield. De boomgaarden beloofden dit jaar een goeden fruitoogst, maar met wee moedige oogen staart men het aan, hoe in een minimum van tijd vruch ten, bladeren en takken werden af gerukt. Wij hebbon verschillende fruitboomen gezien, waaraan geen enkele vrucht meer te bespeuren viel, en die er bij stonden, als waron zij kaal gevreten. Ontzaglijk is de" schade, die er door deze hagelbui te weeg gebracht is, aan de bessen. Daarvan is er zoo goed als geen en kele meer aan do struiken gebleven. Geen wonder, dat velen van de lij dende partij hier de boeren weenden bij het aanzien van zulk verschrikkelijk verlies. Een tweetal runderen die zich be vonden in een weide te Overwetering onder de gemeente Olst werden door den bliksem getroffen en gedood. Uit Groesbeek: Het onweer van Zondagavond dreef groolendeels langs Groesbeek heen, doch er ontlastte zich eon ha gelbui, die in een ©ogenblik den grond met hagelkorrels, ter dikte van groote knikkers, sommige zelfs als duiveneieren, bedekte. Daar er aangerichto schade, behalve in moes tuinen en boomgaarden, niet zoo heel geen wind bij was, zal de daardoor groot zijn. Door den neervallenden regen werd de geheele dorpskom in één waterplas herschapen en leken do van de heuvels af3troomend@ wa terlossingen wel bergstroomen, die met zooveel geweld omlaag stortten, dat b.v. een kind werd meegesleept en eerst eenige honderden meiers la ger uit zijn hachelijken toestand kon worden gered. DE a.s. ÜAADSVERKIEZING IN AMSTERDAM VIII. Naar de Tel. verneemt, zouden in vrijz.-dem. kringen het meest in aan merking komen voor een randscan- didatuur in district VIII, (vacature- Ketelaar), de heeren mr. G. T. G. de Jongh, rechter in de arrondisse mentsrechtbank en dr. G. Bellaar Spruijt, voorzitter der Plaatselijke Commissie van toezicht voor het middelbaar onderwijs. EEN QUAESTIE OVER DE OVER DRACHT HENEIl MAATSCHAPPIJ. We lezen in 't Hbld. Maandagmiddag werd te Groningen ceri vergadering gehouden van verze kerden bij de Ortderl. Brandwaar borg Maatschappij te Groningen, ter behandeling van een voorstel tot be noeming van een commissie van 15 leden, aan welke machtiging wordt gegeven, de rekening en verantwoor ding van bet bestuur in te nemen, welke commissie daarna de vordeeling an het reservefonds ingevolge art. 60 an het reglement zal vaststellen. Aanleiding tot deze vergadering was het besluit der Maatschappij, waarbij de risico's werden overge dragen aan do Brandwaarborg- Maatschappij „De Nederlanden" en het resorvekapitaal ad 66.150 aldus was verdeeld f34.000 voor den direc teur, jlir. mr. Van Viersen Trip, ƒ4000 voor den president-commissaris, ƒ1300 voor do beambten, 3000 voor de Ver. v. Handelaren, zoodat er 23 161 zou overblijven voor do verzekerden, die dan 1.30 per ƒ1000 verzekerd bedrag zonden ontvangen. In do vergadering word dezé han delwijze van het bestuur schern go- gispt. De heer G. P. Smith noemde het een treurige zaak. De maalschap- pij stond zeer goed. Hij betwistte op grond van liet reglement de erfelijk heid van hot directeur-boekhouder- schap der familie Trip, De algemoene vergadering heeft recht een ander aan te wijzen. De heer Trip heeft naar pr.'s meening de maatschappij uit eigen belang_ verkocht atui „De Ne derlanden". Dok keurde spr. liet af, dat ui do udvertenu© tot do algo- meone vorgadering, die bovenge noemd besluit nam, niet was aange kondigd het voorstel om ie maul- schappij op to heffen. Hij stelde daar om een motie voor, waarin protest wordt aangetcekend tegen de wijze, waarop de directie gemeend heeft de maatschappij te moeten opheffen. Do- ze motie heeft echter geen betrekking op den president-commissaris jhr. mr. J. A. Foith, die eerst later ver nam, dat men hem als stroopop had gebruikt en die al het mogelijke hoeft gedaan om het gebeurde ongedaan to ma ken. De motie werd met bijna algemoene stemmen aangenomen. Aan het verzoek der vergadering tot voorlezing van het met „De Ne derlanden" gesloten contract, werd voldaan. Het bleek, dat die Maat schappij aan jhr. Trip Sr. zou beta len de sorn van 20,000, aan den heer Trip Jr. gedurende 20 jaren de som van 1000. De heer Smith constateerde nog, dat geen der commissarissen of be stuursleden van deze overeenkomst iets geweten heeft. Het oordeel der vergadering wo.3 verdeeld over de al of niet bevoegd heid van jhr. Trip om de overeen komst te sluiten. Iïr waren er. die meenden, dat het daarvoor ontvangen bedrag ook aan do verzekerden toe kwam, zoodat man aan de te benoe men commissie de bevoegdheid wilde geven om na te gaan wat er zal ge beuren met de ƒ20,000, die de heer Trip Sr. van ..De Nederlanden" heeft gekregen. Anderen meenden, dat do lieer Trip alleen heeft to beoordoelen of li ij dit bedrag weer ter beschikking an de verzekerden zal stellen. Ten slotte werd de bevoegdheid der commissie uitgebreid door toevoeging aan het voorstel van de zirfsnedo „en van de aan de Maatschappij ten gevolge der overdracht en liquidatie no? eventueel toekomende gelden." Daarna word tot benoeming der commissie overgegaan. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN èi 30 Ct. per regel. Sij Öabrek aan eetlust Dr. Hommels Haematogen. Snelle zekere werking! EO-jarlg susoes WAARSCHUVVINGI Men vraga uitdrukkelijk den naam Dr. HOMMEL. Sport en Wedstrijden 'den, die In stillen eenvoud de verce- niging een warm hart toedroeg. Met een aansporing om den kame- raadschappelijken omgang met elkaar voort te zetten tot bloei en groei van de vereeniging eindigde dit belang rijk verslag. De millioencnrede van den penning meester wordt stil aangehoord, want hoe goed ook bedoeld, de vereeniging is boven haar budget gekomen. Aan secretaris en penningmeoster werd dank gebracht voor hun moeite en zorg, ook weder dit jaar aan de vereeniging besteed. Do zomeroefeningen werden met een kleine wijziging geregeld als leden jaar. In clen nationalen wedstrijd van de vereeniging Generaal Joubert, zal - "-eeniging in twee groepen uitko men. Besloten werd eveneens uit te ko men in den wedstrijd van de Maas stad le Rotterdam. Besloten werd den nationalen wed strijd op buks bij gelegenheid van het 20-jarig bestaan der vereeniging te houden van half October tot einde No- ember. Als uitvoerend comité werden ver kozen de heeren H. J. Bouman, H. Sti llis en L. do Raad, aan wie dc sa menstelling van den wedstrijd wordt overgelaten. Te ruim 111/2 uur werd deze ver gadering gesloten. VLIEGERSSTAKING. In de aerodrome t© Johannisthal bij Berlijn is thans ©on staking uitgebro ken van aviateurs. Er wordt in 't ge heel niet gevlogen. De vliegers eischen, dat een dokter, voortdurend op liet vliegveld zal wor den gestationneeixl. Dit is bun gewei gerd. En nu weigeren zij te vliegen oor hun eisch is ingewilligd. DE ELFSTEDENTOCHT. Van don A. N. W. B. ontvingen we een practisch schetskaartje van den Elfslodentoch door Friesland, waarop verder allerlei gegevens voorkomen, die voor do fietsers van belang zijn. VOETBAL. Morgen gaat I-Ieemslede naar Zaan dam, om in de seriewedslrijden, uit geschreven door Z. F. C. Edo uit Haarlem tc bekampen. Daar Edo echter een 2de klasse Ned, V. B.'cr is, zal de kans op een overwinning al heel gering zijn. Do wedstrijd wordt gespeeld op liet Z. F. C.-terrëin aan de Ilenibrug, en zal ten 11.80 aanvangen, DE OLYMPISCHE SPELEN TE STOCKHOLM. NEDERLANDSCHE CLAY-PIGEON- DEELNEMERS. Door Nimrod zijn de heeren Jur- gens, Viruly, Moltzer en Smit van Gelder, aangewezen om Nederland te vertegenwoordigen, zoowel in den personeelen als team-wedstrijd van het Olympisch clay-pigeon concours, dat te Stockholm van 29 Juni—5 Juli zal worden gehouden. De heer Jurgens, te Hamburg woonachtig, en Nederlander van ge boorte, wordt gerangschikt onder de allerbeste Europeesche sc-hutters, zoodat ons land zeer zeker in dezen tak van sport op waardige wijze zal worden vertegenwoordigd, te meer, waar de drie andere heeren even eens in schitterende conditie zijn. CRICKET. ROOD EN WIT NIET NAAR BELGIS. Naar do Tel. verneemt, gaat de toer, die Rood en Wit gedurende de Pinksterdagen in België zou maken, niet door. „GEN. VAN MERLEN." Maandagavond hield dc schietver. Gen. von Merlen haar jaarvergade ring in de vergaderzaal van café L. C. J. Jonckbloedt, Stationsplein, al hier. De voorzitter, die allen een wel komstwoord toeriep, bracht tevens ter kennis, dat o.a. ingekomen waren 'n ragenlijst van de enquête-commissie inzake schiet- en weerbaarheidsveree- nigingen; zij werd ter afdoening in (inden van het bestuur gegeven. Met genoegen werd teruggezien op don wintercindwedstrijd on daarbij 'n woord van dank aan de baancomman- da riten gebracht. Met dankbaarheid werd herdacht do milde steun van dc bescherm vrouwe, evenals de groote belangstel ling van den eere-voorzitler. 1 t jaarverslag van den secretaris, dat niet daverend applaus werd be groet, geiuigl van een voor de verce-1 nigiug bijzonder gunstig jaar. I Naast de schietvaardigheid, is de kameraadschappelijke geest aanmer kelijk bevorderd. Herdacht werd het verlies van den Ecre-voorzitter. Baron F. M. van Lyn- Rechtszaken ZEDELIJKHEIDS WET. De Rechtbank te Alkmaar vernie tigde bet vonijis van den kantoiuech- ter aldaar, waarbij een tweedehands- boekhandelaar wegens overtreding •an art. 451 bis W. v. S. tot een paar geldboeten was veroordeeld. Over eenkomstig den eiscli van het O. M. erd de (boekhandelaar vrijgespro ken. EEN STUD EN TENR ELI .KT JE TE DELFT. Na afloop van den dies-dag der Technische I-Ioogeschool kwamen twee studenten in opgewonden toestand uit de „kroeg" cn werden nageloopen door eenige opgeschoten jongens. Een der studenten gaf een jongen, zekerc-n W. B., 'n draai om de ooren, waarop deze een mes trok en den stu dent een steek in het been en eenige schrammen aan de rechterhand en het gelaat toebracht. Deswege stond hij voor do Ilaagsche Rechtbank te- recht. Dc student kreeg een ernstige ver maning 2 den president, die op- merkte, dat ér wel eenige reden zou geweest zijn voor de jongens, om hen na te loopen. „Zoo gaat het op zoo'n dag; do hoe ren bedrinken zich, stellen zich aan op straal, en dan is het geen wonder als ze worden achterna geloopen. 't Is dan ook geen manier om er maar op los tc slaan." vond Z.E.A. Do subsi-Off. van Justitie was even eens van meening, dal de studenten alle aanleiding hadden gegeven tot het gebeurde. Daarmeo zou hij bij zijn requisitoir rekening houden en niet zooolu anders bij het vechten met een mes ten minste 3 maanden gevange nisstraf eischen, Waar beide partijen voor dc aanleiding verantwoordelijk waren, meende het O. M. in dit geval slechts 6 weken gevangenisstraf te kunnen eifchen. Do president woes don bekl. nog op den ernsl van het feit. ,,'t Is nu nog goed afgeloopen, maar 't had veel er ger kunnen zijn. kZou mijn mes maar in 't Oude Delft gooien." EEN KWELGEEST. Voor de Amsterdamsche rechtbank had zich te verantwoorden de 57-ja- rige logementhouder J. I.. Z.. I»e- schuldigd, dat hij, ter uitvoering van zijn reeds o-enigen tijd te voren opge vat voornemen cn met het oogmerk om C. .T, Th. Selbach van het leven te berooVen, dozen met een Zweedsch mes, eon sleek in de maagstreek heeft toegebracht, ten gevolge waarvan de voorste en achterste maagwand, dc dunne darm on het net. zijn door- boord geworden en bedoelde Selbach hevig bloedend en levensgevaarlijk is verwond. Subsidiair is zware hisliandeling ten laste gelegd. De getroffene was van de wonden weer hersteld. Uit dc behandeling der zaak bleek het volgende Na den dood zijner moeder, die we duwe was, in bet najra van hel vo- i jaar, kwam do 18-jarige Selbach met zijn zuster inwonen bij zijn groot ouders, die te Amsterdam liet loge ment ,.D Gouden Leeuw" dreven. De 18-jarige Selbach was een paar jaren loopknecht geweest, maar voerde sinds zijn komst, bij zijn grootouders niets moer uit. Hij kreeg een zakgeld van 0.50 per dag, wat niet belette, dat liij zijn zieko grootmoedei steels op alle mogelijke manieren geld af perste. Gaf ze hef niet vrijwillig, dan l>egon hij op te spelen. En hoklaagdc- zelf mankte de jeugdige Selbach liet ook lastig, 't Spreekt van zelf. dat dit don beklaagde verdroot. Zelf moest de man hard werken voor den kost en zeer li reed hadden de mensehen 't- niet. Langzamerhand ontstond nu bij bekl. een wrok tegen zijn zoogonaain den kleinzoon, die zijn kwelgeest was. Dii was do aanleiding lof 't gebeur de. Op den bewusten dag kwam hij weer 4 gulden afdwingen om uit te gaan. Een woordenwisseling ont stond en beklaagde beging daarna zijn daad. Het O. M. was van oordeel, dat be klaagde zich had schuldig gemaakt aan poging tot moord. Hij liet het licht vallen op bekl.'s gunstig verle den en op het uit een menschkundig oogpunt te verklaren zijn van de wrok van bekl. tegenover zijn kwel geest. Wat hier is voorgevallen is een drama, waarvan liet gevolg moge zijn dat Selbach tot inkeer is ingekomen. Eisch 1 1/2 jaar gevangenisstraf. Gemengd Nieuws EEN MERKWAARDIGE VRIJSPRAAK. Door de jury van het Seine-Ge- rechtshof te Parijs is een vrouw vrij gesproken, die van een ernstige mis daad was beschuldigd. Marguerite Pcysonnot, de 'be schuldigde vrouw, had tot 1900 met haar neef Jules Pascal samengeleefd. Haar werd een dochtertje geboren, dat thans den leeftijd van 9 jaar lieeft bereikt. Nadat Pascal ©enigen tijd te Tonkin had vertoefd trad hij met Marguerite in het huwelijk. Hij kwam als nachtportier in betrekking bij een courant, waar hij zijn dienst uitoefen de van 7 uur 's avonds tol 7 uur 's morgens. Den 3en December 1911 keerde hij als naar gewoonte des och tends in zijn woning terug. Hij !>©- rispte zijn dochtertje, die slechte aan- tóekeningen van school had mede ge bracht, wat de oorzaak was van een scène tusschen do echtgenooten en waarbij do vrouw uitriep ,.Ik zal je dooden, jou en je tante Dezo bedrei gingen deed zij niet voor den eersten keer. Nadat haar man zich ter ruste had hegeven, kocht zij een revolver en eenige patronen, liet zich de behande ling van het wapen door don winke lier uitleggen on ging vervolgens met haar dochtertje in een naburig res taurant ontbijtten, waar zij de revol ver laadde. Tocai keerde zij naar huis terug, liet haar dochtertje bij don concierge en klom naar haar verblijf op de zesde verdieping, waar zij haar echtgenoot slapende vond. Zij loste ft bout portam twee revolverschoten up hein, die onmiddellijk den dood ver oorzaakten. Vervolgens ging zij naitri geneden, begaf zich naar 't station, nain don trein naar Savigny-Sur- Orge, waar de tante van haar echtge noot woonde. Op hel oogenbllk, dat deze dc deur voor haar nicht open- do. loste Marguorito Pcysonnot drio of vier schoten op haar, keerde daar op weer naar huis terug, omhelsde haar dochtertje en ging zich toen bij de politie aangeven. Dit zijn in het kort de feiten. Bij het verhoor gedroeg zich de be klaagde zoor zenuwachtig, schreidu aanhoudend cn brak somwijlen in luid snikken uit. Op een vraag vac don president, waarom zij haar echt. genoot had gedood, antwoordde zij, dat een bovenmenschelijke macht, die zij niet had kunnen weerstaan, haar daartoe had aangezet. Do tante van haar man had zij gedood, omdat zij haar verdacht van in betrekking te Slaan niet haar echtgenoot. Do beschuldigde werd door den psychiater voor niet geheel toereken- baar verklaard wegens haar builen- ge-wono nervositeit. Niettegenstaande eon tot tranenroe ronde scène; toen haar dochtertje vooi don rechter verscheen on waarbij zij uitriep„Ach, mijn lieve, klein» meid, vergeef uw arme moeder l", hield do officier van justitie een zeer streng requisitoir, waarbij hij vooral den nadruk legde op hot bespottelij ke argument van de lvoklnagdc. be treffende de verhouding van haar echtgenoot met diens tante, die een der fatsoenlijkste vrouwen van haar woonplaats was. Vervolgons woes hij er op, dut, hoewel de beklaagde ziek was. zij toch niet krankzinnig was ca geheel vrijwillig twee moorden had bedreven en eischte het minimum van 5 jaren gevangenisstraf. Maar de jury verklaarde haar on schuldig aan dezen dubbelen moord, dien zij onder verzwarende omstan digheden cn met voorbedachten rade bedreven hoeft. De „Journal" vraagt zich af, of de juiyleden recht hadden de beschul digde vrij te spreken Of zij wol aan do belangen der samenleving liebbea gedacht EEN BOSCHÜRAND. Zondagmiddag is er brand uiige oken iu het beroemde bosch van Fontainebleau. De brand begon bij het restaurant Franchart. Er woel ©en hevig© wind en dra versproiddeu zich de vlammen naar alle kanton. Er was niemand aanwezig om het bluschwerk te leiden en toen togen vier uur brand weerbrigades opjaag den stónd reeds een groot dool van het bosch in brand. EEN AANVARING. Ten oosten van Dun-goness is Zon dagmorgen het Engolschc oorlogs schip „London", het vlaggeschip van rice-admiraaï Cradock. tijdens mist, in aanvaring gekomen met de „Don Benïto", een stoomboot van de Bueno» Ayres and Pacific Railway Co., groot 3,749 ton. De -London" betiep geen schade, doch de „Don Benito", die nog slechts op de waterdichte schoften dreef, moest naar Dover gesleept worden EIGENAARDIGE KOOPLUST. In Choisy le Roi zijn onder grootcn aandrang \an het Parijsche publiek de voor li dagen door den brand in dc auloinobielloods beschadigde mo- chlnedeeleii, benevens kleecen van Bonnot en Dubois, verkocht. De zaken werden togen hoogc prijzen van do hand gedaan. EEN VREESELIJK ONGELUK am voor bij een duel te Gross warde in in Hongarije. Nauw hadden de twee vechtersbazen hun sabels ver- heven of ©en hand. die een sabel vast hield, viel tusschen hen in. Beiden dachten, dat de andere gewond was ea sta akten het gevecht. Toen eerst bemerkt© men. dat een der secondan ten. die hij het commando om het ge vocht te l>eginnen, niet gauw genoeg teruggesprongen was, van zijn eigen duellisl een lievigen slag gekregen had, die hean de hand bij de pols had afgeslagen. Het duel word onmiddel lijk gestaakt, want het schijnt, dat aan de „eer" ook voldaan is, wan tij vergissing hef bloed van eer secondant gevloeid heeft. EEN SCHOLIER DRAMA TE BFCLTJN. Dezer dagen speelde zich le BerlijL wederom een dier drama's af. die dc laatste jt.ren onder dc studcerendo jeugd reeds zoo dikwijls plaats von- den. Een twaalfjarige leerling van do gemeenteschool moest op bevel der stedelijke schoolautoriteiten, dagelijks door een politieagent naar school gc- 1). cht worden Tot voor kort gold do knaap als een ijverig leerling, maar plotseling, om onbekende reden, ver anderde l ij van opvatting en weiger de zich naar school te begeven; daar om werd deze maatregel genomen. Na heeft mij diep getroffen. Maar u heeft misbruik geruaukt van uW macht en geholpen bij do vlucht van een ver rader, zoo groot als or ooit geleefd heeft on dat kan ik noch vergeten noch vergeven. Ik maakt© u tot een van mijn Paslias, en dat moest ten minste gemaakt hebbon, dat mijn vij anden dc uwe worden. liet staat aan Uwe Majesteit, om de eer, die u mij uit eigen beweging bewees, in te trekken of te bevesti gen. Ik heb haar al ingetrokken, mijn heer, zei hij boos. Dan ontheft, mij dat van mijn of- ficieele en persoonlijk© verplichting om de vragen van Uwe Majesteit te beantwoorden, zoi ik, niet weinig ver heugd over dezen loop van zaken. Ik herhaal, dat ik bij olies wat ik deed geen alternatief had. U deed heel verkeerd, mijnheer, antwooidd© hij streng. Het loven van Miss Grant was in gevaar. Dat was geen roden voor u om het ontsnappen te bewerken van den man, die de hand op mij durfde leg den. En ik meende het zoo goed rnet u. Ik zal altijd een levendige her innering bewaren van de gunst en ongenade van Uwe Majesteit, ant woordde ik. Eii met die woorden vroeg ik vprlol hoen (e gaan en ging buigend de -kamé)- uit, verontwaar- fÖKiJ. neiging om ter wille van persoonlijken wraak Enid op tc offeren. Ik ging toen naar de kamor van mijn vriend on vond hem er beter uit zien dan den vorigen dag. Ilij ver welkomde mij met een van zijn vrien delijk betooverend© glimlachjes, ter wijl ik hem dc hand drukte. Enid en de Griekin waren bij hom en stonden ieder aan een kant van het bed. Bon je boter, Cyrus, zei ik opge wekt. Ik hen gelukkiger, want wij zijn au allen hier en allen vrienden. Ik ben je veel «hink verschuldigd, Mer vyn, zei hij bedaard. En je kunt mij daarvoor beloo- nen zoo gauw jo woor geheel boter bént. Je bent gedeeltelijk al beloond, hoor ik en hij keek naar Enid, die op haar beurt glimlachte. Ik hoop, dat go gelukkig moogt zijn, zei hij ernstig. Het zal mijn schuld zijn als Enid liet niet Is, antwoordde ik. En nu is er nog maar één ding, waaraan wij moeten denken om jou hierdoor hoen te helpen. Ik wensch alleen met Morvyn te spreken, zei hij kalm tot de anderen, die ons dadelijk alleen lieten. Je moet over niets tobben. Cyrus. Ik tob niet, Mervyn. Maar jij on ik behoeven elkaar niets wijs te ion-, ken. Haidée en Enid denken, dat ik niet weet, dat het einde nabij isj pn: ik wensch haar ge on schrik aan te ja gen. Maar jij en ik weten het. Hij sprak ©ven bedaard cn flink als in zijn meest gezonde dagon. Ik geloof niel, dat hot zoo erg is. Nu, wij zullen hopen van niet. Ik zou natuurlijk graag blijven le ven. Het is hard om Haidée te moe ten verlaten en alles en iedereen. Alles is nog zoo onaf. Maar tofh ga ik sterven. Uit zijn stem klonk absolute over tuiging. De kalme gelatenheid van con dapper man, die het onvermij do- lijk© onder do oogen ziet. De dökter ziet het zoo nog niet in, Ik geloof het wel, Mervyn, want hij weet wat het is. Maar .wat ik zeg gen wil, nu heb ik geen testament gemaakt en daarover wensch ik met jc te spreken. Ik maak mij bezorgd ter wille van Haidée. liet is niet noodig daarover t© spreken, maar als Je het wenscht, zal ik er nu een schrijven en dan kun jc het teeltenen. Ja, ik ben er bepaald op gesteld. Als ik ben heengegaan, dan zul je al le zaken hier wel zoo goed mogelijk afwikkelen. Ergens tusschen mijn pa pieren zul j'c alle bijzonderheden vin den van mijn geld en eenige aanteeke- rnngen over wat ik altijd van plan was met een gedeelte er van te doen. Wil Je zorgen, dat dat wordt uitge voerd Ja, zeker. Daar geef ik Je mijn woord op. Daarmee zal het grootste gedeel te van wat ik heb, heengaan en wat er overblijft verdeel dat gelijkelijk onder Haidée, Enid en jezelf. Ik zou dat liever niet doen, be gon ik. ik wensch hot zoo, Mervyn, zoo viel hij mij op zijn ouden overheer- schendcn toon in de rede. Zul ik -hel hier en op dit oogen- bl-ik schrijven Neen. Schrijf liet ergens anders en laat Haidée nu bij mij komen. De atmosfeer schijnt koud ais zij or niet ls. Zij heeft mij 'verteld, lioe jo haar gevonden hebt. O, beste vriend, wat hel) ik daarom alleen al veel te dan ken En hij drukte mij weer de hand. Laat Haidée nu alleen komen. Enid zul blij zijn als zij mot jou samen kan wezen. Ik was hevig ontroerd en ging de Griekin zoeken, diie ik alleen de gang vond op en neer loopen vlak bij de kamerdeur, gelaat, oogen en bewe gingen vertrokken als van iemand, die in doodsangst verkeert. Wil u naar hem toegaan, made moiselle? Hij heeft naar u gevraagd. O, genade, ik kan het niet uit houden, Mr. Ormesby, riep zij op snel fluisterenden toon uit, haar armen omhoog slaand en toen liaor gebalde vuisten tegen het gelaat drukkend. Of h.et wroeging was over de rol, die zij iu de catastrophe gespeeld had, of he vig verdriet over het verlies van den man, diltn zij beminde, zou ik niet kunnen zeggen. Maai- haar doods angst bleek duidelijk zij omklemde plotseling mijn arm en keek mij met lraar holle, starende, begeengo oogen aan on vroeg Kan er niets gedaan worden Niets, vrees ik. Wij kunnen niets anders meer dan, dan afwachten en hopen. Hopen herliaale zij met een slem vol wanhoop en ontmoediging, Er is geen hoop in mijn hart. Wil u naar hem toe gaan Hij wacht op u, herinnerde ik haar na oen pauze. Kon ik mijn leven maar geven voor het zijne fluisterde zij, mij ui teen latend. Mij zou het leven niet waardee- ren. dat hem tón koste daarvan ge geven werd. Zij lieerde zich snel om, haar go- laat stralend met een glimlach, haar oogen schitterend van het vocht dei- tranen. Bijna de eenige vriendelijke ge dachte. die u ton opzichte van mij ooit geuit heeft, Mr. Ormesby. U weet wat wij voor elkaar zijn. O. als hij maar kon blijven leven. U moet hem niet laten zien. <lat u verdriet beeft Ben ik daarvan niet overtuigd Heb ik niet voortdurend oen masker godragen en geglimlacht geglim lacht, als niijn hart in mijn boezem scheen te zwellen, tot ik dachi en hoopte, dat het zou breken en ik het eerst zou kunnen sterven. Hij wacht op u, mademoiselle, zei ik weer. Zij keerde zich om en trad de ka mer binnen en ik hoorde haar op haar zuchten, liefkoozenden, vriend©- lijken toon tot hem spreken. Eiiid wachtte beneden op mij. en ik vorieldo haai- wat zich tusschen mij cn Grant, had afgespeeld, en terwijl ik <le papieren zocht, om dadelijk het testament te schrijven. )>©schreef ik haar het tooneel met Haidée Zij lijdt er hevig onder, zei ik. Wat ook de reden mag zijn van haar doodsangst I antwoordde Enid zacht. Ik heb medelijden met baar. .T© bedoelt, dat zij weet. dat liet alles door haar komt Indirect door haar niet rechtstreeks. Ik weet nu hoe verkeerd ik het eerst opvatte, en hot doet mij innig lood, dat, ik mij ooit zoo scherp heb.uitgelaten, Hot moet haar onuitsprekel ijk wreed heb ben toegeschenen, als ik bedenk, hoo* zeer zij Cyrus liefhad. Ik begrijp n u hoe wreed. Ik had het toen behooren te begrijpen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6