eenige dager, werd deze maatregel weer ingetrokken, maar toen bleek, dat de knaap wederom niet naar er' ">I ging. word een politiagent ge- eonden om hem mede te nemen. Zoo- dra de jongen den politieagent zag raderen, ging hij naar het open ven eter op de vierde verdieping cn sprong naar beneden. Hij bleet voor dood liggen. CONFLICT GEëINDIGD. Dc stakers bij de textielnijverheid ,n Leipzig zijn weer aan het werk ge gaan. Daardoor is de dreigende uit sluiting voorkomen. EEN CYCLOON beeft te Balvanyo Svarilla driehon derd huizen verwoest. Er zijn vier tnenachcn gedood. EEN SYMPATHIE STAKING egens het optreden der troepen ■tegeri de stakende werklieden der Lena goudwasscherijen. hebben ook te Warschau 8000 fabrieksarbeiders het werk neergelegd. DE POSITIE VAN SPITSBERGEN. De regeeringen van Noorwegen, Zweden en Rusland zijn het eens ge worden over een conventie, waarbij bepaald wordt dat Spitsbergen neu traal gebied zaf blijven, opengesteld voor dc economische en wetenschap pelijke onderzoekingen van alle na ties Het internationale bestuur zal wor den gevoerd door een commissie, uit vertogenwoordi"«rs der drie mogend heden samengesteld. De conventie, die telkens voor 13 Jaren wordt aance-gaan. kan binnen een bepaalden termijn voor het ein digen dezer periode worden opge zegd. Wanneer dit niet geschiedt, dan wordt de conventie stilzwijgend verlengd. DE SCHIPBREUK VAN DE TITANIC. De ..Times' bevat een langen brief van William White, den bekenden En- gelsehen scheepsbouwer, die de ont werpen van de meeste Engelsche oor logsschepen gemaakt heeft. White licht daarin de ramp der Titanic toe, daarbij hoofdzakelijk steunend op de getuigenissen voor de commissie uit den Amerikaanschen Senaat afgelegd. White verwerpt de theorie, volgens welke c'.c Titanic door midden is ge- br ken; hp acht het vaststaande, dat schip voorover is gezonken, doordien liet zeewater nel voorschip vulde, na dat de ijsberg de kiel aan stuurboord zijde opengereten had. De waterdichte schotten werden daardoor nutteloos. White is van oordeel, dat de groote vaart der litanie de schrikkelijke ge- v,.on van de botsing zeer verergerd heeft, maa~ de conclusie waartoe Wipte komt, is dat deze scheepsramp «tets bewijst legen bet thans gevolgde «leisel van schoeps-indeeling, dat ge handhaafd moet worden, zij het mis schien gewi;zigd. White is overtuigd, :L\t het stelsel der schotten ten slotte het veibgst is Rcddingbooten, hoezeer ancn hun aantal ook vergroot en ze .heter bomend blijven, volgens White, cp zich zelf toch alt'id onvoldoende Xf!dil,p'"U"ifidp1en. Do „Times" verklaart in een hoofd artikel dat zij het met de conclusie van White eens is. DE STAKING DER RIJNSCIJIP- PERS IN DUITSCHLAND Zondag werden in Mannheim, Frankfort, en Salzig dertig meetings gehouden, waarin besloten word, dat allen, bij die Rijnscheepvaart direct cf indirect betrokken personen, van Basel tot Rotterdam, in staking zullen gaan, zoo niet een overeenkomst tus- fodien de reeders en de stakende Rijn schippers wordt verkregen. Deze soli- daritèitsstaking zal niet alleen de ge- heele scheepvaart op den Rijn, maar ook op de zijrivieren, op het Rijn- Bhöne-Kanaal en op het Dortmund- Ems-Kanaal omvatten. Zooals wij reeds mededeelden, heb ben ook de kapiteins looneischen ge steld. Zondagavond werd een buiten gewone vergadering gehouden van tien Bond ..Rheingold" te Duisburg, een vereeniging van zetschippers en kapiteins, waarin die (juaestie aan de orde werd gesteld. Daarin werd een schrijven aan de Nederrijnsche ree- tlerijen voorgelezen, waarin loonsver- hooging voor de kapiteins en zet schippers werd gevraagd. Tevens werd besloten, dat de Bond Rhein gold'' zou samenwerken met den „Mannheiiner Schifferbund'waar door bij weigering der looneischen 1500 kapiteins op Rijuschepen 111 sta lling zullen gaau. STAKINGSQUAESTIE IN DE VEREENIGDE STATEN. Uit New-York wordt geseind De kolenmijn werkers hebben besloten bdü vertegenwoordigers naar de con ferentie te zenden, die »n Wilkesbar- re in Peunsylvanie 111 den loop van de volgende week zal plaats vinden. De stemming onder de arbeiders is tegen het aanvaarden van een bemid delingsvoorstel. Vooral de buiten landsche elementen onder de arbei ders ziiu onrustig. Dagelijks wordt er gevechten aan den ingang van de mijnen, waarbij het dikwijls tot schie ten komt. De beslissing over het sla- Kingsgeschil wordt in den loop van deze week verwacht. De staking aau de couranten heeft Kich nu ook uitgebreid tot de bladen \an Hearst, die buiten New-York en vooral in San Francisco, Atlanta en Chicago verschijnen. Het plan be staat. een staking van allen, die bij de Hearst-bladen in dienst zijn. te organiseeren. Hearst is besloten den strijd tot het einde te voeren, omdat een verhooging van loonen hij de uit gebreidheid van zijn bedrijf kolos sale kosten zou veroorzaken. DE HONCFRSNOOD IN' RUSLAND. Een bri-f uit Rusland aan hel Hon- gersnoodcomité te Londen, bevat, naast het verzoek om hulp, beschrij vingen var den toestand, die werke- I"k meer dan hachelijk is. „Er is volslagen gebrek aan voed sel in iO provincies van Rusland, in het gehoelo gebied van Nisjni Nowgo- rod tot Astrakan, in Zuid-Oeral cn in ■Wcst-Siberü Minstens do helft der 40 milliocn inwoners van die provin cies ziiu veroordeeld om van honger le sterven en dc kans om in andere dealen vin Rusland werk en voed sel te zoeken is gering. De bevolking is tot wanhoop en ondergang ge- bracht. Velen worden krankzinnig en begaan zelfmoord. Onder de Moham medanen zijn gevallen voorgekomen dat ouders hun kinderen verkoopen voor dc harems, omdat zij de kreten om voccisel niet langer kunnen aan- hooren; en voor het ontvangen geld kooncn z j brood. .liet onderwijs is volkomen ver lamd; de kinderen antwoorden op de vragen der onderwijzers slechts: „Ik heb honger!" Zoodra in de scholen voedsel vverdt verstrekt, worden de deuren belegerd, door kleinen en groo- ten, die om t egnng vragen, en om een sink brood „Onderwijzers schrijven dat hun hart breekt, als zij den kleinen deze geringe weldaad moeten weigeren; maar in vele gevallen hebben zij zelf 11 ieis. „De Economische Vereeniging (een soort van l'efdadigheidsgenootschap) heeft in 150 plaatsen in de 12 provin cies van Europeesch Rusland, gele genheid verschaft dagelijks 35000 por ties brood uit te deelen; maar ook haar ontbroken de middelen om meer te doen!'* Koloniën DE CHIN'EEZEN-QUAESTIE. De „Expres" vernam, dat de naas- to aanleiding tot de relletjes op Ba- likpapan was een gevecht tusschen een Chinees en een inlander om een plaats in de bioscooptent Er vorm den zich twee partijen, die ieder voor den landgenoot partij trokken. Eenigje Ghineezen v/erden door ide inlanders doodgeslagen. De geëm ployeerde bij de Bataafsche Petro- leum-maatsehappij Leydelmeyer schoot een Chinees neer, die hen met een lans verwondde. De toestand werd daardoor zeer gespannen; men vreqsde voor een uitbarsting van verbittering jegens de Europeanen. Leydelmeyer werd uit vrees voor wraakneming wegge zonden; do geëmployeerden werden gewapend en deden met de pradjoe- rits poiitïe-diensten tot de soldaten waren gekomen. Thans worden de inlanders streng gescheiden gehouden van de Chi- „N'aar wij vernemen, zijn de Chi- neesche feesten thans definitief vast gesteld op den 28en, 29en en 30an Juni a.s." schreef het N. v. d. D. v. N. I. De Java Rode schreef omtrent dit uitstel: Men vond, dat het geen pas geeft, feest, te vieren, waar er nog een groo te hongersnood in China heerscht. Kerk en School GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Kielwindeweer ds. J. S. Schaaisma te Emmer-Gompascuum. Aangenomen het beroo" to Asperen ds. E. Zwiers, te Raamsdonk. CHRTST. C.EREF. KERK. Bedankt voor het beroep te Woor den ds. L. de Bruyne te Bunschoten. Bedankt voor het beroep te Rijns- burg ds. If J. L. de Vries, te Hilver sum. OUD-GEREF. KERK. Aangenomen het beroep te Kampen ds. C. de Jong te 's-Gravenhage. Stadsnieuws GROOTE HOUTSTRAAT- VEREENIGING. In caté Neuf had Dinsdag-avond de algemeerie vergadering van bovenge noemde vereeniging plaats, onder voorzitterschap van den heer A. Meijer. In zijn openingsrede herinnerde spr. aan hetgeen de vereeniging in het afgeloopen jaar verrichtte. In het bijzonder wees hij op het 100-jarig ju- bilc- door de firma Veen dit jaar her dacht., L;: welk heuglijk feit de Ver eeniging door persoonlijk bezoek van het bestuur, door een bloemstuk en '11 oorKonde blijken van belangstelling gaf. Na voorlezing en goedkeuring der notulen der vorige bijeenkomst, werd voorlezing gedaan van een schrijven van den Nachtveiligheidsdienst, waar in aangeboden wordt een bewakings dienst voor de Groote Houtstraat in te stellen tegen een speciaal tarief van 10.15 per week en per perceel, mits alle bewoners zich aansluiten. De Voorzitter achtte deze zaak voor de Vereeniging van belang. Eersl had liii gemeend dat deze dienst alleen voor dc buitenwijken goed was, maar bij nader inzien is deze dienst voor de Groote Houtstraat ook nog wel iets goeds, al was het alleen maar om het avond- cn nachtrumoer te beperken. Spr. wekte dan ook allen gaarne tot aansluiting bij den Nachtveiligheids dienst op, hoewel liet zi. meer een persoonlijke dan een Yerccnigings- zaak is. De liter J. C. Peereboom vond deze zaak wel voor de Vereeniging van belang, wanneer de Nachtveiligheids- diensl het rumoer in de hoofdstraat Icon doer, verminderen, maar dan moest de dienst niet om 10 uur, maar vroeger aanvangen. Dc Voorzitter antwoordde daarop, dat hij dit rumoer wel hoorde tot des nacht« half één. De heer Dcnraadt geloofde niet dat die dienst tegen 't rumoer kan op- ticden, omdat niemand becedigd is. Tevens vestigde hij er de aandacht op, dat iedere man, voor wien een kwartje betaald moest worden, er zelf maar 121/2 cent van krijgt. Dat hindert hem. In andere steden zijn die personen becedigd. De lieer Scheer er de aandacht op vestigend dat wel eenige verbetering te constalecren is, doch de toestand in dc Groote Houtstraat nog verre van rooskleurig is, zeide dat de dienst ook wat vroeger zou beginnen. Ook li j voelde wel iets voor instel ling van dien dienst in de Gr. Hout straat, en zag daarvan het nut in. De Voorzitter vond dat een patroon aan zijn personeel wat moest verdie nen, dat in antwoord op het eweren van den lieer Donraadt. Maar daar gaat het niet over. liet begin moe', zijn aansluiting. De heer Pecreboorn meende dat de winst op het bedrijf nog niet van betcekenis is. Maar bovendien, dan moet men zich juist aansluiten om het bedrijf beter te doen maken, waardoor ecne hetere bezoldiging van het personeel wellicht mogelijk is Voorts moet men niet vergeten den goeden invloed, welken die surveillan ce kan meebrengen. Daardoor wordt wellicht veel voorkomen. En dan is reeds veel bereikt Men rr.oet niet te veel vasthouden aan den repressieven invloed, maar meer letten op de preventievon in vloed, welke van zoo'n bewaking uit gaat. Na nog enkele discussie werd beslo ten, dat hel bestuur deze zaak bij de leden zal aanbevelen, en zij ieder voor zielizelven daarin moeten beslui ten De heer Pothoven is voor cenc na dere uiteenzetting bereid. Uit de rekening en verantwoording van don penningmeester bleek dut de ontvangsten bedroegen 90225, de uitgaven I 3594 1/2, zoodat in kas blijft 1866. 301/2. De heeren De Wilde, Ooievaar en v Santé zullen deze rekening nazien. in het door den heer AL Scheer uit gebrachte jaarverslag, werden eenige herinneringen gereleveerd uit het af geloopen jaar, en een schets gegeven van het heden, en van de toekomst, waarin voor de Groote Houtstraat-be woners nog zooveel door vereen igd te zijn, te bereiken valt. Betreurd wordt dat de heer Mr. H. Ph. 't Hoof' als secretaris is afgetre den. In zijn plaats werd de heer Boo- raan gekozen die echter eveneens we gens drukke werkzaamheden daar voor bedankte. Hulde wordt gebracht aan den lieer R. Langoveld, die niettegenstaande zijn dubbele werkzaamheden, zijn krachten aan de Vereeniging bleef geven. Het bestuur was nu samengesteld uit de heeren A. Meijer, voorzitter, B. Langevcld, nenningineester, C. F. Hen- ning, commissaris en M. Scheer, waai nemend secretaris. Hot aantal leden bedraagt thans 101. Maar het.kan 171 bodragen. Mo ge de nog niet-leden zich geroepen gevoelen alsnog toe te treden. Herinnerd wordt aan het adres tot asphalteering aan den Raad, en ge wezen op het feit, dat de ondergroud- sche werken een aanvang genomen hebben, waardoor bewezen is, dat Haarlem in deze niet achterblijft. Verder wordt in het verslag de vven- schelijkheid betoogd, dat de Mid denstander ook meer zijn stem doet hooren. Want zeker is het, dat de Handel en de Industrie de kern zijn van de welvaart, de kern van de Maatschappij. Veel is er nog te doen; veel voor verbetering vatbaar en daarom moet het oog gericht worden op de komende dingen en deze moeten niet alleen worden overgelaten aan hel bestuur alleen, maar elk lid moet individueel medewerken, clan zal de Groote Houlstraatvereeniging bloei en, dan kan zij strijden voor het al gemeen belang voor Haarlem, en worden een lichaam, waarmede re kening zal worden gehouden. Met dezen wensch werd het jaar verslag besloten. Met applaus weid het mooie ver slag begroet en den wnd. secretaris daarvoor dank gezegd door den voor zitter. Tot bestuursleden werden bij ac clamatie herkozen de heeren C. F. 1 leuning en M. Beheer en in de va cature Mr. 't Hooft gekozen de heer j. C. Peereboom. Allen namen de benoeming aan. De heer Meijer, die als voorzitter wcnschte af te treden, omdat hij te 1 weinig tijd voor de goede zaak had, kwam voorloopig op zijn besluit te rug, nadat uit de vergadering daar toe stemmen waren opgegaan. Daarna werd de feestviering in 1913 besproken, eene feestviering voor het geheele land, zeide de voor zitter. Wat in Haarlem zal gebeuren is nog een groot vraagteeken. Het initiatief wil het bestuur dan ook niet nemen, inaar eerst afwach ten, wat een andere commissie of comité zal doen. De lieer Peereboom zeide, dat Zater dag de Haarlemsche commissie door den heer v. d. Poll, voorzitter van "t Centraal Comité, is geïnstalleerd., en dat de namen der leden morgen ge publiceerd worden en binnenkort ook de plannen bekend zullen wor den gemaakt Besloten werd nu die plannen af te wachten, om daarna na te gaan hoe de Vereeniging in deze kan mede werken. Bij de rondvraag vroeg de heer Scheer of het niet gewenscht was bij den Raad nog eons op directe as phalteering der Gr. Houtstraat aan te dringen. De heer Henning geloofde niet dat het adres veel succes zou hebben. De heer Peereboom meende, dat men met het verkregene tevreden moest zijn. De voorliereidende werkzaamhe den zijn aangevangen, asphalteering komt er van liet Station tot aan de Houtpoort binnen afzienbaren tijd. Er worden nu proeven genomen om te doen zien wat technisch de beste wijze van uitvoering is. Op het oogenblik is er geen aan leiding om op de zaak nu weer terug te komen. Wanneer over eenigen tijd nog geen asphalt in de Groote Houtstraat ligt, is de tijd voor een nieuw adres eerst gekomen. Nu niet. De voorzitter was het daarmede geheel een». De hoer Van Sanle drong aan op verbetering der trottoirs. Er gebeu ren nog al eens ongelukken. De heer Langeveld zeide, dat de trottoirs verbreed zullen worden, als do werken afgeloopen zijn. De voorzitter zeide, dat het ook in de bedoeling van den heer Dumont ligt om de trottoirs zoo breed moge lijk te maken. Omstreeks 11 uur werd de verga dering gesloten. Hinderwet. Op 28 Mei kunnen hij B en W. be zwaren ingebracht worden tegen het verleonon eener vergunning aan J. Jak, tot uitbreiding van de door stoom gedreven wasscherij en droge rij in hot perceel aan de Lange Ilee- renvest No. 136138. aoor het plaat sen van een locomobiel van 12 vierk. M. verwarmend oppervlak met stoom machine van 12 1' K., ter vervanging van de bestaande locomobiel, van 6 vierk. M. verwarmend oppervlak mot stoommuchiric van 6 P.K. on door het leggen van geribd ijzeren verwar mingsbuizen ter vervanging van de rookpijpen HOI.LANDSCHE MAATSCHAPPIJ DER WETF.NSCH APPEN. Een onzer medewerkers schrijft-. Deze week houdt de Hollandschc Maatschappij der Wetenschappen al hier haar lOOste jaarvergadering, een datum dus waarop met recht weder eens do geschiedenis kan worden her dacht dezer oude wetenschappelijke instelling, die steeds in zoon nauw verband hoeft gestaan tot ons vorsten huis. Bij verschillende herinnerings data der Maatschappij is hare ge schiedenis min of meer uitvoerig ver meld, het laatst bij het 150-jarig be staan, dat op feestelijke wijze werd gevierd binnen onze stad. Doch de vermeerdering onzer lezers geduren de de laatste 10 jaren is voor ona een reden thans weder iets te schrijven uit haar verleden. Zooals men weet is haar doel be vordering van de studie der weten schappen, iiizonderbteid der natuur wetenschap. Haar ontstaan is veel eenvoudiger dan de moeste onzer le zers zullen vermoeden en menige on beduidende vereeniging in onze dagen heeft dan ook een heel andere voor geschiedenis, dan dit over de geheele wereld bekend en beroemd lichaam. De Iiaarleni9che geschiedschrijver uit de 18e eeuw, Cornells de Koning, deelt ons daarover hot volgende me de. Twee Haarlemsche burgers, met elkaar in de omstreken der stad wan delende. geraakten in gesprek over sterrenkunde on beklang<ien er zich onderling over, dat zij van deze we tenschap zoo weinig afwisten. Zij uitten deze klacht ook tot een under stadgenoot, dien zij op lnin wande ling ontmoetten en 't .gevolg was, dat dit drietal besloot voortaan bepaalde samenkomsten te houden, teneinde zich door onderlinge oefening in deze materie te hokwamaan. Omstreeks denzelfden tijd kwam nog een onder gezelschap tot stond, met 't doel zich in de natuurkunde te oefenen, terwijl er tegelijkertijd nog een derde kring wml gevormd, dte zich meer met let terkundige studie wensch te bezig te houden. Deze drie .gezelschappen ver- eenigden zich en stelden de vraag of men, ovenals in het buitenland, in ons vaderland niet do kunsten en we tenschappen openlijk zou kunnen on dersteunen, door o.m. eereprijzen uit te loven voor hen, die de beste ant woorden zouden inleveren od uitge schreven prijsvrageu. Deze vraag werd bevestigend beantwoord in de eerste vergadering op 21 Mei 1752 en hiermede was de grondslag gelegd der Ifollandsche Maatschappij van Wetenschappen. Aan den Lutherschen predikant te dezer stede C. C. II. van der Aa werd het secretariaat opgedra gen. Verscheidene aanzienlijke en verdienstelijke mannen wc-rden ver volgens tot loden benoemd en aldus namen de werkzaamheden een aan vang, die in hoofdzaak bestonden in het jaarlijks uitschrijven eener prijs vraag en hot geven van een gouden eerepenning voor het boste ant woord. Reeds van den aanvang stel de do Mnatscliappij zich op een we tenschappelijk standpunt door zich niet liezig te houden met dingen, die geen opzettelijk of rechtstreeks nut hadden. Als een der belangrijkste ge volgen van haar oprichting mag voor zeker wel worden genoemd het in 1777 ontstaan van de tegenwoordige Maat schappij van Nijverheid, aanvankelijk bekend onder den naam van „Oeco- nomfsche Tak der Hollandsche Maat schappij van Wetenschappen", omdat 1. g. instelling zich zelve en te recht nis de stamboom beschouw de, waaruit die ..Tak" was voortge sproten. Wij kunnen hier de lotgevallen der Maatschappij met beschrijven, zelfs een kort overzicht zou ettelijke ko lommen vorderen. Een enkel woord dus. Het eerste museum voor natuurlijke historie, door haar opgericht, bevond zich aanvankelijk in hot huis in de Groote Houtstraat, dat destijds werd bewoond door den toc-nmaligen secre taris der Maatschappij. M. ion Ma- rum, wiens naam ons dagelijks her innerd wordt in de Van Marumstraat. In Augustus 1841 werd het eigen ge bouw aan het Spaarnc gekocht, ter wijl 22 Mei 1852 het 100-jarig bestaan op feestelijke wijze werd gevierd in de Doopsgezinde Kerk Wij schreven hierboven, dat deze instelling sleeds in nauw verhand heeft gestaan tnt ons Vorstenhuis en dit dateert reeds uit de 13de eeuw. De genoemde Occo- noniische Tak, die eerst in 1797 een zelfstandig bestaan kreeg, mocht zich reeds als onderdeel der .Maatschappij verheugen in den steun en de bescher ming van Prins Willem V en nog heden ten dage zet Prins Hendrik de traditie voort als protector, waardoor ook een band is ontslaan tusschen onze inwoners en hem, die bijna ieder jaar de jaarvergadering bijwoont cn steeds blijken geeft van zijne groote belangstelling in het leven en werken dezer instelling. Zeer talrijk zijn de uilgaven der Hollandsche Maatschappij van We tenschappen, handelende over allerlei vakken van wetenschap en over vele belangrijke onderwerpen van kennis licht verspreidende Talrijke, zoowel blnnenlandsche als buitenlandsche. geleerden hebben hunne krachten aan de prijsvragen beproefd en werden be kroond of onder hare leden opgeno men. Daardoor werd ze in alle we- relddeelen bekend en hield de eer van Nederland op wetenschappelijk gebied hoogzij was en is nog steeds een sieraad van ons land en van onze stad. VOT/KS WEERBAARHEID. A s. Zaterdag zullen de afdeelingen Haarlem, Bloemendaal en Zandvoort gezamenl'jk een nachtelijke veld dienstoefening houden in de richting van Vogelenzang. De af-*1 Haarlem en Bloemendaal zullen dazrtoe verzamelen te 9.30 uur n.m. aan het station Overveen. Het geheel staat onder leiding van den Reserve Luitenant Van Seben. ONGEVALLENVERZEKERING. De Centrale raad van beroep te Utrecht deed uitspraak in het iiooger beroep van D S waschknecht chemi sche wasscherij te Haarlem, legen de uitspraak van den Raad van Beroep alhier, waarbij hij niet ontvankelijk is verklaard in z:jn beroep, voorzoover het strekt tot het bekomen eener tij delijke uitkeeriiig, cn voor net overige is bevestigd de beslissing der Rijks verzekeringsbank, waarbij hem scha deloosstelling is geweigerd ter zake van een ongeval (ontsteking van den rechterpink bij het schoonmaken ee ner centrifuge waardoor een abces zou zijn ontstaan), wijt niet gebleken is, dat het aangegeven letsel t gevolg is geweest van een ongeval. De Cen trale Raad bevestigde de uitspraak. KNAPENVEREENIGING. Door de Knapenvereen. „Obadja", onderafd. der Haarl. Jongei. Vereen., zullen dit jaar enkele jongens, leden der vereeniging, uitgezonden worden naar het jongenskamp te Hoenderloo, teneinde eenigen tijd aldaar te kam peeren. Voor dit doel zijn verschillen de bijdragen ingezameld. Rubriek voor Vragen (Jeabonneerden hebben bet voorrecht, /ragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Eedactie van Haarlem's Dagblad. Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo -poedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG Miin dochter heeft met Februari haar betrekking opgezegd, om met. Mei te vertrekken, doch 5 we ken voor Mei krijgt zij een ontsteking in de kr.ie zoodat zij 14 dagen thuis is gebleven. Heeft zij nu recht op 14 dagen kostgeld? ANTWOORD. Bii z.iekte gaat het loon voor korten tijd door. Voor wel ken tijd moet voor partijen overeenge komen worden. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Kiezerslijst. Op de heden van kracht geworden kiezerslijst komen 1149 namen voor. Pers-Overzicht TEN GEVOLGE DER TARIEFWET. We lozen in De Tijd Als een bijzonderheid wordt ons uit Limburg gemeld Door groote buitenlandsche indus- trieelen zijn bereids gronden aange kocht met het oog op de komst der Tarief wet, tot vestiging der vreemde industrie ook op Nèdcrlandsch ge bied, om dan de concurrentie met de Nederlandsche industrie te kunnen volhouden. Indertijd verplaatsten zich ook b.v. uit Tilburg naar Frankrijk Nederlandsche industrieelen en fa brieken met hetzelfde doel. De Tarief- wet beteekent voor Limburg een ver meerdering van werk en een opbloeien der industrie, die hier door den vrij handel totaal geknakt en vernield is. AFSTEMMING VAN IIET PANT SERSCHIP. De „Nederlander" schrijft: Waarom de Kamerleden voor, <Van wel tegen het pantserschip hebben gestemd, kunnen wij niet nagaan. Hartekenners zijn wij niet. Indien ten onrechte aan de leden van links wordt aangewreven, dat zij om persoonlijke redenen, ja uit een gevoel van haal, tegen een voor stel hebben gestemd, dat zij anders zouden hebben aanvaard, dan is dit te wijten aan de uitlatingen van hun eigen per3! Maar indien nu de voorstelling gegeven wordt, dat ,.de Kamer'dus ook de rechtsche leden die tegen stemden, zich door links op sleep touw hebben laten nemen, en dat al- zoo passie het won van bezinning en beleid, dan moeten wij toch op drie ërlei opmerkzaam maken- le dat zelfs dc helft van rechts niet voor 't schip heeft gestemd, en dal or.der die helft leden waren, die des Ministers beleid in zake den vlootpredikant hadden gesteund: 2o. dat de actie in de Kamer, vóórdat die van de marine officieren begonnen was, is uitge gaan van den heer Van Wassenaer van Catwijck. die toch zeker niet zich heeft laten bezielen door den haat van „links"; 3e. dat hij liet af- deelingsonderzoek blijkbaar ook tal van rechtsche leden het voorgestelde schip, als deel van een Indisch es kader, ten stelligste hebben afge keurd, terwijl ook de Raad van De fensie liet niet heeft verdedigd. FAILLISSEMENTEN. Uitgeeproken: Arnhem. G. H. Wanders, slager, destijds wonende te Nijmegen, thans zonder bekende woonplaats. Rechter commissaris: mr. P. F. A. Cremers; curator: mr II. J. C. van Scherpen- be-rg te Nijmegen. 's-Gravenhage. K. Valken, te 's- Gravenhage. Rechter-comm.: mr. J. G. Gratama; curator: mr J. Anker- man, W M. de Waal, Den Haag, R.- Commissaria: nir. P. Polvliet; cura tor: mr. J. Muller. G. Hopkooper, bleeker te Leiden. Recht er-comm.: mr. J. v. Gelein VI- tringa; curator: mr. C. H. Beekhui». Geëindigd: D. Peller, meubelmaker, te Nijme gen. Opgeheven: J. Warner, behanger en stof foor. der, te Amsterdam. M. W. Lock, te Scheveningen. Marktnieuivs BEVERWIJK. Spinazie, per m.'uxl f 0.40. Raapstelen. 100 bos f 4 Zuriug. per Heet f 0.15. Radijs, KA) bos, 6. Rapen, per Heet. f 4. Worteleu. per 100 boa 20. Bieten, per too 15. Komkommers, per 100 1 IC. Asperges, p.bos f 0.40—f 0 39. Schorseneeren. p. bos f 0.15. Aardap. klei, per Heet f 3 60. Id. zand d Ilect. f 4.EO. Bloemkool per 100 f 30—f 20. Uien. per Heet. f 5. Prei, |>er bo3 f 0.20. Sla. p. 100 krop f 7. Rabarber, per 100 bns f C. Pieterselie, per bas f 0 05. Selderie per bos f 0.05. Stoomvaartbericliten Het st. Madura, van Batavia naar Amsterdam ver 1 rok 13 Mei van Co lombo Het st. Nios, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 13 Mei van Suez. Het st Vendel, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 13 Mei van Al giers. Het st. Flores, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 13 Mei Pantel- laria. Het st. Oranje, van Amsterdam n. Batavia, arriv. 14 Mei te Port-Said. liet st Prins Maurits, arriv 13 Mei van Amsterdam te Paramaribo. Het st. Zeciandia, van Amsterdam naar Buenos-Ayres, vertrok 13 Mei v. Santos. Het st Noordam vertrok 14 Mei van New York naar Rotterdam. j liet st Rijndam arriv 14 Mei vm. van Rotterdam te New-York. Ilct st. Lutzow, van Japan naar Amsterdam, vertrok 13 Mei v. Napels. Het st. Ternate. van Hamburg naar Java. arriv 13 Mei te Sahnng. liet st. Zaandijk, arriv. 14 Mei vm. van Rotterdam te Philadelphia. t Het st. Pissa (Canada Lijn), van Rotterdam naar Quebec en Montreal, pass. 14 Mei v.m 9 uur Pangenesis PREDIKBEURTEN DONDERDAG 16 MEI. (Hemelvaartsdag). EGLISE WALLONNE. Jour de l'Ascension. 10 1/2 heures, Mr. Martin Du pont GEREFORMEERDE KERK. (Ged. Oude Gracht). Voorin. 10 uur, Ds. Mulder. EBEN-HAëZER-KERK, (Klein-Heiligland). Voorm. 10 ure, Ds. Ttbben. CIIR. GEREF. GEMEENTE, (Zu derstraat). Voorm. 10 uur, Ds. Geels. NOORDERKEHK (Ridderstraat). Voorm. 10 uur, Ds. W. Rlngnalda. LUTHERSCHE KERK. Geen dienst. KERK DEK VEREEN. DOOPS GEZINDEN. Voorm. 10 ure, Ds. Plantenga. Doopsbediening. REMONSTRANTSCH GEREFORMEERDEN, Voorm. 10 ure, Ds. Haentjens. KERK DER RKOEDERGE' iNTE. Voorm. 10 ure, Ds. Hellström. VEREEN, v. VRIJZ. HERVORMDEN in het GEBOUW VAN DEN PRO TESTANTENBOND. Geen dienst. GEMEENTE VAN GEDOOPTE CHRISTENEN. Lokaal Lange Wijngaardstraat 28. Voorm. 10 ure, Openb. Samenk. EVANGELISATIEGEBOUW. Jacobijnestraat 26. Voorm. 10 ure en 's avonds 6 ure, de heer J. M. Straub, uit Zeeland. BENNEBBOEK. Voorm. 10 ure. Ds. Gerth v. Wijk. BEVERWIJK. Voorm. 10 ure, Ds van BemmeL BLOEMENDAAL. Voorm. 10 ure, Ds. v. Leeuwen, heemstf.dk. Voorin. 10 uur. Ds. Wolters. HOUTRIJK P.N POLANEN. Voorm 10 ure. Ds. de Sopper, van Amsterdam. SANTPOORT. VooYm. 10 ure, D3 Bax, EVANGELISATIE. Voorm. 10 ure, Ds. Verwaal. pred. te Alkmaar. SPAAR NDAM. Voorm. 10 uur, Ds. Baljon. LOKAAL COLENSOSTRAAT. Voorm. 10 uur, Ds. Brandsma. VELSEN. Voorm. 10 ure, Ds. Eggink. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Voorm. 10 ure. Ds. Berkelbach val der SprenkeL IJ MUIDEN. Voorm. 10 ure, D. Crev.tzberg, DOOPSGEZ. GEM. en PROTESTAlf TENBOND. Geen opgave ontvangen. ZANDVOORT, Geen opgave ontvangen

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7