HAARLEM'S DAGBLAD. DERDE BLAD. WOENSDAG 15 MEI 1912 Buiteiilandsch Overzicht 08 oorlog tusicben ItallSen TnrkUe Het oorlogsnieuws is gering. Alleen ;iin er enkele verspreide berichten. De Turksche minister vun buiten- lamlsche zaken heeft den vreemden gezanten te Konstantiuopel medege deeld, dat de Dardanellen nogdienzelfden avond weer opengesteld zouden wor- d e n. Op Rhodes zouden de Italianen reeds met 3 vliegtuigen de Turksche stellingen in het gebergte hebben doen verkennen. De Turken en Arabieren deden een aanval op twee Italiaansche compag nieën bij Derna. De Italianen verloren lü gesneuvelden en hadden drie ge wonden. De D ai l y Chronicle bericht, dat te Derna haar berichtgever Small- v. ood vesneuveld is. die zich aan de zijde dor Turken hevond. De Iluhanen hebben Small wood neergeschoten, moerende <lat hij een Turksch officier vis ITii 's de eerste journalist, die in den ILilinansch-Turkschen oorlog ge sneuveld is. Naar nanieiding van het vriend schappelijk protest van den Duitschen gezant heeft do Turksche minister raad do 7 'tik van de Italiaansche vis- Jclier.- in Smyrna, die krijgsgevangen rijn, behandeld naar verluidt zullen z' worden' vrijgelaten. Uit Saloniki zijn 8 Italianen, koop lieden. advocaten en doktoren, uitge- 't Duitsche en. 't Franscbe leger De Duitsche Rijksdag heeft in twee-, do lezing, tegen de stemmen der so-" cinal democraten, Polen en Welfcn, het nieuwe vlontonfwerp in zijn geheel aangenomen, benevens de aonvul- lingsbegrooling. nadat twee sociaal- democrntische sprekers het ontwerp 0[i politieke en financieele gronden bestreden hadden. De Fransche pers houdt zich ijverig rizig met de onlauys door den Duit- scheii l'.ijksdag aangenomen uitbrei ding van het Duitsche leger. Duitsch- la 11(1 toont Frankrijk de vuist I zoo heet jiet algemeen. Het .1 o u mal geeft een overzicht Van liet aangenomen ontwerp en schrijft da n Blijkbaar is de bedoeling, om de strijdkrachten, die in eeiste linie moe ten'optreden, zoo hoog mogelijk op te voeren. Deze krachtproef is dc grootste, die Duitéchland sinds 1870 verricht heeft. Wij inootep, hetgeen ginds geschiedt, zender zenuwachtigheid, maar met nauwkeurigheid nagaan. De Duitsche regeering verzekert, dat zij niemand bedreigt i .des te beter, Maar in elk geval zijn wij gewaarschuwd. De E e h o id e P a r i heeft ver nomen, dat in den laatsten minister- laad du nieuwe Duitsche legerwet, waardoor het Duitsche leger met tw ee legerkorpsenwordt uitgebreid, ter spr ien. Binnenkort zal de regeering over leggen, wal Frankrijk in de gegeven omstandigheden te doen staat. Opvoe- ung van liet aantal gewapendeu is niet mogelijk, aangezien daartoe een- vmdig de mensclien ontbreken. Hoog stens kan liet legerbestuur nog een le- gerkorps aan de oostgrens legeren, zoodat aldaar als hot ware een soort militair gebied wordt gevormd. Dit zou dan echter moeten geschieden ten keste van het overige gedeelte van Frankrijk, dat van troepen ontbloot zuil worden. Gcneraul De la Croix wijst in den 1 e in ps cr op, dat het Duitsche leger di or de laatste maatregelen belang rijk versterkt wordt, liet is blijkbaar (h bedoeling, vooral de offensieve luncht te doen toenemen. Du L i 1) er té schrijft De Duitsche legerwet is een bedrei ging tegen ons; maar wij zullen ons geen vrees laten aanjagen. Het aan tal is niet de hoofdfactor voor de beslissing. Onze innerlijke verdleld- held vormt veel grooter gevaar voor Frankrijk. Volgens don Figaro moet de open bare meaning de regeering dwingen, om middelen te zoeken en te vinden, ten einde een tegenwicht te geven aan die versterkingen van Duitsch- land, l'it deze perspolemiek blijkt weer, dat nog altijd de gespannen verhou-i ding tusschen de groote Eurcpeesche mogendheden niet geweken is. De Duitsciie Keizsr en Eizas- LOtiiuiTngeii. Niet umieis dun met voorbehoud lam men melding uruken van liet olgende bericht, dat de L o k a 1 A n- teiger uit Stiuatsburg ontvangen! hui.it. Het luidt als volgt: „Naar wij uil de beste bron verue-' men, Jieeft de Keizer bij den maaltijd, die in liet poleis van den staatssecre taris, '/.Oin von Bulach, plaats vond, uiet den burgemeester «Ir. Schwander, een ge.sptek gevoerd over den puhtie- ken toeriund in EIzas-Lotharingen. Op zier ernstige wijze eu op nadrukkelij ke i! toon zei de Keizer daarbij Hoort gij eens, gij hebt ons hier to' nu toe slechts \an onze goede zijde loeren kennen, ik kan u echter zeg gen, dat gij ons ook van de andere zijiie zouat leeren kennen. Het kun zoo niet verder gaan. Als liet echter zoo blijft, heffen w ij eenvoudig de grondwet o p e ,i 1 tj v e n ubijPruiseni n." Du Keizer zehle deze woorden zoo luid en nadrukkelijk, dat zij ook in de omgeving door eenige heeien ver slaan werden." L iter het de Keizer zich het lid van de Eerste Kamer, dc gewezen l'.ijks- jaaafg, vaardigde dr. Von der Scheer, voorstellen en sprak hij ook met hem ap zeer ernstige .v ijze langen tijd over ru t zelfde onderwerp. Feu dergelijk bericht bevat de Pa- rijsche M u ti u. Het is teekonend, dat de B e r 1 i n e r 7. e i t u n r a in M i 11 a g het be richt van het Fransche blad opvat als een poging, om de gebeurtenissen in Elzas Lotharingen ten voordeele van Frankrijk te gebruiken. De meeste Duitsclic bladen weige ren alsnog aan de juistheid van het bericht geloof te hechten. Opmerkelijk is evenwel, dat een tegenspraak tot heden u'lbleef. Als de Keizer het bovenstaande dan ook werkelijk gezegd heeft, zal liet heel wat beroering tengevolge heb ben. De nationaal-liberale National Zeitung protesteert er reeds met veel nadruk tegen en verklaart offi cieus, namens haar partij, dat deze zich beslist verzetten zou tegen iedere poging, om zelfs met behulp van den Rijksdag de rechten, die Elzas Lotha ringen thans bezit, te verkleinen. De nationalistische Tagliche Rundschau begrijpt, dat de woor den van den keizer, als zij werkelijk gevallen zijn, veel kritiek zullen uit lokken het blad zou dit evenwel be treuren, omdat het aan den indruk van de vermaning afbreuk zou doen. Dit Marokko. Een telegram uit Oedsjda behelst, dat gisternacht talrijke scharen Ma rokkanen een plotselingen en hevigen aanval benroefd hebben op het Fran sche kamp te Merada. De aanvallers zijn met aanzienlijke verliezen terug geslagen. Aan Fransche zijde was er slechts 1 licht gewonde. Allerlei. HE.T INCIDENT IN T PRUISISCHE HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN. De voorzitter van het Huis heeft èen aanklacht ingediend tegen den soci aal-democraat Borchardt, wegens huisvredebreuk. De procureur-generaal in Berlijn heeft dit nog niet voldoende geacht en is van plan, èn den heer Borchardt, èn den lieer Leinert te vervolgen, we gens verzet tegen de politie, gepleegd bij het uitzatten van Borchardt uit de vergaderzaal. De minister van justitie heeft het Huis gevraagd, of het verlof geeft tot deze vervolgingen. Het verzoek is naar ne commissie verwezen. Het is zoo seint de correspondent van het ..Ilbld." waarschijnlijk, dat de meerderheid van de Kamer dit verzoek zal inwilligen. Het onver kwikkelijke incident krijgt dan een nog onverkwikkelijker aanhangsel. De huidige stand der voorloopige presidentsverkiezingen in de Ver- eenigde Staten is, dat Taft 450, Roose velt 272, senator La Follelte 36, sena tor Cummins 10 afgevaardigden voor de republikeiusche conventie heeft, terwijl vau 18 afgevaardigden de poli tieke richting niet bekend is. In het kamp der demoeraten heeft Clark, de leiding niet 225 -stemmen, terwijl Wilson er 130, L'nd'erwood 84, Marshöld 30, Balwin 14 èn Burke 6 bezitten, en 101 afgevaardigden zich nog niet over hun politieke richting hebben uitcesprolcen In een redevoering verklaarde Roo sevelt, dat hij alleen de man is, die de rechten van hel volk kan beschermen. Daarom twijfelt hij niet, of hij zal ge kozen worden. Veel kans heeft hij evenwel niet meer. Taft heeft thans nog maar 90 stem men voor de vereischte meerderheid noodig. DE KONING VAN MONTENEGRO. Uit St. Petersburg wordt geseind In hofkringen alhier is bericht ont vangen, dat de koning Nicolaas van Montenegro ernstig ziek is. Binnenland TWEEDE KAMER. In eerste lezing is dan gisteren de Bakkerswet afgedaan. Er is nog heel wat over te doen ge weest. Artt. 610 bleven met 't oog op de ijzigingen die de Minister van Land bouw had aangebracht, voorloopig rusten. Op art. 11 werd, ook met goedvin den van Minister Talma, een amende ment aangenomen zonder stem ming zelfs dat door den heer El- horst uit naam der meerderheid van de rapporteurs voorgedragen, de strekking had om de beperkingen van den arbeidsduur van gezellen niet van toepassing te maken op den gezel die nel hoofd eener onderneming of den bestuurder bij ziekte vervangt of re- gcima'ig, als dat hoofd een vrouw is. Vooral art. 12, de wei-Kznamheden van gezellen op écn dag regelend, had hco! \vat voeten in de aarde. Dit art. luidde aldus: 1. De werkzaamheden van een bak kersgezel op één dag moeten zóó zijn geregeld, dat of tusschen begin en einde van de werkzaamheden niet meer dan 12 uren liggen; óf anders zijn arbeidsdag in tweeën wordt verdeeld door een onafgebro ken rusttijd van zóó langen duur, dat de tijd vóór en nè dien rusttijd teza men niet meer dan 11 uren is. 2. De tijden van 12 uren eu van 11 uren, bedoeld in het voorgaande lid, mogen 16 uren zijn: a. op de dagen, waarop in de brood bakkerij ingevolge artikel 3 in den nacht bakkersarheid mag worden ver richt; b. op de dagen,waarop in de brood bakkerij ingevolge art. 4, derde lid, onder a of c, in den nacht van 3 uur af bakkersarheid mag worden ver richt; c. op de dagen, waarop in de brood bakkerij ingevolge art 5 in den nacht bakkersarheid wordt verricht; d. op vijftien andere dagen in het kalenderjaar. 3. Als onafgebroken rusttijd geldt niet de tijd, dien de arbeider moet doorbrengen in dc inrichting, waarin de broodbakkerij is gevestigd. De heer Schaper en zijn medeleden van do socialistische fruclie. stelden daarop drie wijzigingen voor: le. al. 1 te doen iuidcifï „1, Dc werkzaamheden van een bak kersgezel op één dag moeten zóó zijn geregeld, dat tusschen begin en einde van de werkzaamheden niet moor dan 12 uren liggen." 2e. in al. 2, aanhef, te lezen: „2. De tijd van 12 uren, bedoeld in het voorgaande lid, mag 15 uren zijn", 3e. het 3e lid te lezen als volgt: „3. De arbeidsdag moet onderbroken worden door een of twee rusttijden van gezamenlijk twee uren, waarvan één onafgebroken rusttijd van ten minste 1 uur moet vallen in de tijd ruimte tusschen 12 uur de.s voormid dags en 3 uur des namiddags. Een on derbreking van de werkzaamheden van minder dan een half uur, zoo mede de tijd, dicu de bakkersgezel moet doorbrengen in de inrichting, waarin de broodaakkerij is gevestigd, gelden als arbeidstijd." liet was blijkens de toelichting, de bedoeling, om in den regel den 10- urigen arbeidsdag in te voeren, geen verdeeling van den arbeidstijd moge lijk te maken over 16 uren, met feite lijk maar 7 uur nachtrust en een tus- schcnpoos bij dag. van 5 i 6 uren, waar de werkman niets aan heeft en die moreel en voor zijn gezin schade lijk zou zijn; voorts de Zaterdagsar- beid tot 15 uren te beperken en eenige controle te scheppen op de rusttiiden. De Minister bestreed al deze voor stellen als onnoodig, verkeerd; hij zag in zijn regeling geen bezwaren en meende dat die in het belang was, ook van het kleinbedrijf. Met den Min. was de comm. van rapporteurs er ook tegen en al het praten van den heer Schaper baatte niet; met 49 of 48 tegen 15 en 17 stem men werden de amend, verworpen en de artikelen 12 en al de volgenden, met eenige kleine \v:;-">in6ren goed gekeurd, behalve art. 36, het slot-ar- tikel. Men keerde toen tot art. 6 terug, luidende: 1. Het hoofd of de bestuurder van een onderneming, die in den regel zonder hulp van anderen bakkersar heid verricht, mag op tijden, waar voor de verbodsbepalingen van de ar tikelen 2 en 4 gelden, bakkersarheid verrichten, indien en voor zoolang hem daartoe door Onzen Minister ver gunning' is verleend. 2. Zoodanige vergunning wordt slechts geweigerd, indien togen liet verleenen er van naar het oordeel van Onzen Minister met het oog op de be langen van anderen bezwaar bestaat. Zij kan worden ingetrokken, indien blijkt dat het hoofd of de bestuurder in den regel met hulp van één of meer anderen bakkersarheid verricht. En nu had de Minister bij dit art. toegevoegd een termijn voor den duur van de vergunning: èèn jaar voor den eersten keer on vervolgens drie jaren; terwijl hij i» een nieuw art. 6a en verder in do artt. 7, 8 en 10 (9 ver viel) wijzigingen had gebracht, al leen met de bedoeling om de vergunnin gen te doen aanvragen aan den bur gemeester, de bezwaren evenzoo of aan den Commissaris der Koningin of ook aan den Minister, welke laatste steeds beslist, hetzij rechtstreeks of in hooger beroep; voorts behelzen de artikelen bepalingen nopens de open baarmaking van de aanvragen, het hooren van belanghebbenden en van de bakkerscommissie, die ook over in trekking adviseert. Met deze tegemoetkoming aan de eergisteren geopperde bezwaren, wa ren echter de heeren Schaper, Lim burg, Borgesius en Bos gansch niet tevreden; iict arbitraire recht des Mi- nisiers, de invloeden der concurrentie bij beslissing van den burgemeester, het afhankelijk maken van iemands bedrijf van 't advies van concurren ten men vond het zeer verkeerd. Maar dc Minister verdedigde zijn Stelsel met kracht en ontzenuwde dc bezwaren, terwijl de heer Lobman hem hier steunde, om de wet niet nog slechter te maken dan ze was. Hij voegde er echter bij dat de wet in be ginsel tegen alle beginselen van per soonlijke vrijheid indruischt en daar om ten slotte zijn stem niet krijgen zou. Het einde was dat het art.6 toch met 3S legen 32 stemmen aldus werd vastgesteld: dat in liet eerste lid de woorden: „indien en voor zoolang hem daartoe door Onzen Minister vergunning is verleend" vervangen zijn door „in dien hem daartoe vergunning is ver leend": uit den eersten volzin van het tweede lid vervallen do woorden „naar het oordeel van Onzen Minis ter"; c-n de tweede volzin van het tweede lid wordt gelezen als volgt: „Zij wordt verleend, voor de eerste maal voor niet langer dan één jaar, voor de volgende malen telkens voor niet langer dan drie jaren, doch kan steeds worden ingetrokken, indien blijkt, dat het hoofil of de bestuurder in den regel met hulp van één of meer anderen bakkersarheid verricht". En art. 6bis werd goedgekeurd in dezer voege dat het zal luiden: „1. De aanvrage van eene vergun ning, als bedoeld in artikel 6, wordt gericht tot den burgemeester der ge meente, waar de broodbakkerij ge vestigd is. Deze geeft van de aanvra ge kennis aan Onzen Minister en geeft tevens aan de aanvrage open baarheid op de wijze, bij ulgemeenen maatregel van bestuur vast te stel len. Bezwaren kunnen binnen een door bedoelden aigemeenen maatre gel van bestuur te stellen termijn mondeling of schriftelijk bij den burgemeester worden ingebracht. 2. De burgemeester deelt de aan vrage en de ingebrachte bezwaren mede aan eene door Ons beuoemde commissie, welke, behalve uit den voorzitter, voor de helft bestaat uit personen, die als hoofd of bestuur de rvan eene onderneming, en voor de andere helft uit personen, die als arbeider in het broodbakkersbedrijf werkzaam zijn. 3. Dc commissie brengt over de aanvrage advies uit cn doet dit toe komen: aan den burgemeester, indien do bezwaren uitsluitend zijn ingebracht door inwoners der gemeente, waar de broodbakkerij gevestigd is; aan Onzen Commissuris in de pro vincie, indien bezwaren zijn inge bracht door inwoners van eene an dere gemeente, doch uitsluitend door inwoners der provincie, waar de broodbakkerij gevestigd is; in andere gevallen aan Onzen Mi nister. Deze heslissen over de hun toege zonden aanvragen. 4. Intrekking van eene vergunning, als in artikel 6 bedoeld, geschiedt door het gezag, dat in eersten aanleg over de aanvrage heeft beslist, ge hoord de in het tweede lid bedoelde commissie en nadat aan den persoon, wiens vergunning het geldt, gelegen heid is gegeven zijn bezwaren in te brengen. 5. Voor belanghebbenden en de in het tweede lid bedoelde commissie staat van de beslissing van den bur gemeester of Onzen Commissaris in de provincie binnen veertien da gen na hare dagteekening beroep open op Onzen Minister. 6. De bovenbedoelde beslissingen worden op de door Ons vast te stel len wijze openbaar gemaakt. Maar nu kwam er een verrassing. De hoeren Thomsou en 9 anderen stel den een nieuw art. 6ter voor, ten ein de de verbodsbepalingen van artt. 2b cn 4b (nachtarbeid) buiten werking te stellen voor eene onderneming „waar in dezelfde arbeider nooit langer dan ten hoogste 6 naciiten in drie weken des nachts en per etmaal nooit lan- ger dan 8 uren bakkersarheid ver- j richt." I Herleving dus van het voorstel-Bor- gcsius tot toelating van nachtarbeid bij liet drieploegenstelsel; en dit ter wille van de grootste, van de best ingerich te bedrijven, uls een daad van billijk heid tegenover de ruimte van bewe ging aan de kleine bedrijven toege staan. 1 Dit lokte eenxg verzet uit, omdat het een terugtreden was in art, 2. Iin uog meer was dat het geval toen dc hcor Snoeck Henkemans en 10 anderen nu een subuincnd. voorstelden, dat als twee druppels water geleek op 't ver worpen twee-plocgenstelsel: geen lan-1 ger arbeid dan 9 uur per etmaal en bovendien nooit langer dan 2 uur in den nacht of nooit meer dan C nach ten in drie opvolgende weken. Tegen dat sub-amend, kwam de heer Schéper op, maar met 't amend, wilde hij, althans aanvankelijk mee gaan, tótdat de Minister dit amend, onaannemelijk had verklaard, met en zonder "liet'subamend. Daarover volg de oen vrij scherp debat, vooral met de hooren Tliomson en Borgesius; maar de lieer Schaper verklaarde dat hij om do wet „een stuk werk der socialisten" niet in gavaar te bren gen na 's Ministers verklaring to gen zou stemmen. En zoo deden an deren, met den heer Duijnstee, om mot op de gevallen beslissingen terug te komen. liet slot was dat, dank zij woder de stemmen der sociaal-democ-raten, met 45 tegen 34 stemmen het sub amend. Henkemans en daarna (met 52 tegen 28 stemmen) het amend.- Thonison verworpen werd. Toen was alle gevaar vuil de lucht en werden de verdere artikelen aan genomen. In het slotartikel dat de invoering der wet op een nader te bo- palen dag, doch niet vroeger dan 6 maanden na de afkondiging vast stelt, werd op aandrang vun den heer Borgesius die voor do voorberei ding der bedrijven eon langoren tor mijn (wel 2 jaren) noodig achtte en van de Commissie van Ilapp. die ten aanzien der arbeidsregeling eenige verlenging aanbeval, de tijd van 6 maanden door den Minister op een jaar gebracht. Besloten is eerst na Pinksteren do eindstemming over de wet te hou den. De wet zal er, zij hel ook op het kantje af, komen. Gisterenmiddag is de Kamer be gonnen met de Interpellatie van den lieer Treub, naar aanleiding van de conclusie van het financieele gedeel te van het onderzoek der Staatscom missie, ingesteld bij Kon. besluit van 8 Sept. 1908, dat de Staat op liet spoorwëgkupitaul in 1909 ruim f 6.000.0ÜU heeft ingeteerd en van 1891 tot 1909 bijna f 45.000.000. De Interpellant toonde aan dat dit bedrag van 45 millioeu, geld van den Staat, ook naar de erkenning van de uitdrukkelijk voor verdediging van de spoorwogovereeukomsten inge stelde en daarnaar samengestelde commissie, is ingeteerd door het ge heel nalaten of onvoldoend toepas sen van do noodzakelijke regelen van afschrijving en hij vroeg de Mi nisters van Financiën en van Water staat die daarop heden zullen ant woorden: I. Kunnen de beide hoeren Minis ters zich vereenigen met do rentabi- liteitsborekeniugen der Nederland- sclio spoorwegen, in hun geheel be schouwd, en mei do beschouwing over de spoorwegfinanciën als on derdeel der Staatsfinanciën sedert 1890, voorkomend© op bladz. 63 tot 73 van het verslag der Staatscom missie, Ingesteld bij Kon. besluit vun 8 Soptcmbor 1908, no. 25, tot het on derzoeken van de vraag of en zoo ja, op welke wijze in het thans gevolg de bolcid betreffend© spoorwegen voraudering ware aan te brengen; welke berekening en beschouwin; voeren tot het resultaat, dat de Staat door de uitkomsten der spoorwegfi nanciën van 18911909 bijna f 4ö.0O9.(W0, en alleen in 1909 ruim f 6.000.000 heeft ingeteerd en met in teren voortgaat zoolang hij niet de geheelo spoorweghuur en nog f 2.000.000 uit de andere middelen bestemt voor extra-amortisatie of wel voor dekking voor werkelijk-bui- tengewone uitgaven (d. i. voor ver mindering voor het daarvoor te lee- nen bedrag)? II. Zoo neen, welke rectificaties moeten naar hun oordeel in die be rekening en die beschouwing worden aangebracht en welken invloed heb ben die rectificaties op het genoemde resultaat? III. Indien, eventueel na het aan brengen van rectificaties in de bere kening en de beschouwing der Staats commissie, door de beide Heeren Ministers wordt erkend, dat de Staat, in verband met den toestand der spoorwegfinanciën, jaarlijks ee nige millioenen inteert, zijn dan spoe dig voorstellen te wachten, om daar aan een einde te maken? TEGEN DE BAKKERSWET. Aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal is het volgende request verzonden Geeft met verschuldigden eerbied te kennen bet Bestuur van het Bakkers- Comité dat bij de mondelinge gedachten- wisseling in de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot beperking van Zondagsarbewl en nachtarbeid in broodbakkerijen en van den arbeids duur van bakkersgezellen is geble ken, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zich stelt op het standpunt, dat de nachtarbeid bij de bakkerij niet door een wezenlijk economisch belang is gemotiveerd (Hand. II blz. 2255) dat dit standpunt, naar de vaste en onwrikbare overtuiging van adres santen, onhoudbaar is, omdat het bakkersbedrijf zich niet gezond eco nomisch kan ontwikkelen, indien de nachtarbeid radicaal wordt afge schaft dat toch radicale afschaffing van den nachtarbeid het groot- en het middenbedrijf zoodanig zullen storen in hunne organisatie, dat van een loouende exploitatie geen sprake meer zal kunnen zijn dat de Minister wel heeft gezegd, dat van ondergang van het grootbe drijf geen sprake is en dat hij er geen woord van gelooft (Hand. blz. 2290), doch dat nimmer is aangetoond op elke wijze bij de voorgestelde rege ling voor het groot- en liet middenbe drijf een behoorlijke broodproductie mogelijk is dat adressanten zoolang zulks niet is geschied den. Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel het récht betwisten om in de Tweede Kamer te zeggen, dat van in de grondboring -an het grootbedrijf geen sprake is dat de stoornis in het groot- en middenbedrijf noodwendig de oprich ting van een groot aantal dwergbak- kerytjes ten gevolge zal hebben, hét geen ook de Minister niet met een ge zonde economische ontwikkeling van ons volksleven bestaanbaar acht (I-Iand. blz. 2255) dat adressanten niet willen en niet mogen aannemen, dat de Tweede Ka mer zich met een wetsvoorstel zal vereenigen, ten gevolge waarvan juist zij, die lot verbetering van de toe standen in het bakkersbedrijf het ste bijdragen, onnoodig uit hun ne broodwinning zullen worden ge- stooten Redenen waaróm zij Uwe vergade ring met den meest mogelijken na druk dringend verzoeken het wetsont werp tot beperking van den nachtar beid in broodbakkerijen en van den arbeidsduur van bakkersgezellen niet aan te nemen. 't Welk doende, enz., Het Bestuur von het Bakkérs- Comité, (w. g.) Dr. J. ROETERS VAN LENNEP, Voorzitter. (w. g.) Mr. H. RLAUPOT TEN CA TE, Secretaris. VERGIFTIGING. Te Delfzijl hebben vier kinderen van eenige gevonden broodjes gegeten, waarna zij sporen van arsenicum-ver- giftiging vertoonden. Hun toestand is zorgwekkend. Mgr. NOLENS. Volgens een bericht in „De Tijd" hebben gisteravond de Katholieke le den van de Tweede Kamer te 's-Gra- venhage den voorzitter van hun club, Mgr. Nolens, een maaltijd aangebo den ter gelegenheid van het onlangs door hem gevierde vijf-en-twintigjarig priesterfeest. Ook de drie Katholieke ïuisters zaten aan. De toast op den jubilaris hield generaal Van Vlijmen. OVERREDEN. Gisternamiddag is de zevenjarige A. O. te Ambt Almelo door een bleekers- wagen overreden, liet kind werd dood opgenomen. VERDRONKEN. Te SL Pancras is het i-jarïg zoontje van den heer D. te water geraakt en verdronken. INTERN. GRAPHISCHE TENTOON STELLING TE AMSTERDAM, liet comité dat zich ten doel stelt de inrichting van een internationale graphisclie tentoonstelling, van Juli tot September het volgend jaar te hou den in bet Paleis voor Volksvlijt le Amsterdam, heeft »n een rondschrij ven een eu ander over de plannen meegedeeld. Daar sinds 1S92 hier te lange tentoonstelling meer werd gehouden op hot gebied der grapliisohe vakken, meent het comité, dat er alle grond bestaat om in 1913 te toonen, wat de ze industrie op dit oozenblik beteo- kont. liet ligt in de bedoeling, niet alleen afgewerkte producten te cxjro seeren, maar ook en voornamelijk bedrijven lil volle werking te doen zien, wuardoor aan de tentoonstelling zoowel voor vakgenoot als le;k m ruime mate èen opvoedend karakter zal worden gegeven. Met voldoening kan worden medo gedeeld, dat reeds thans van verschil lende zijden in binnen- en buitenlui* in ruime inate belangstelling wem betoond en toezeggingen voor inzen dingen werden ontvangen. Het comité wenscht eebter, alvorens tot verdere maatregelen over te gaan, zc-kerheid te verkrijgen, dat de plannen ook op den noodigen geldelijke» Bteun mogen rekenen. Hel acht daartoe het bijeenbrengen van een waarborgfonds van ongeveet f 50,000 noodzakelijk. Men kan daar in deelnemen door te teekenen voor één of meer aandeelen van 100, waarvan voorloopig over 25 pCt. zal worden beschikt. KAMERVERKIEZING IN 1913. In het district Winschoten heeft de afdeeling Beerta van de S. D. A. P. voor de Tweede-Kamer-verkiezing in 1913 candidaat gesteld den heer L. M. Hermans te Arnhem. Gemengd Nieuws De Parijschs bandieten. GARNIER EN VALET OMSINGELD EN GEDOOD. Extra-nummers van de bladen, dis gisteravond met groot lawani in Pa rijs gevent werden, meldden, dut Gamier en Valet in een villa te No gent. het bekoorlijke plaatsje aan de Marne vlak bij Parijs, omsingeld zijn. Het was ongeveer 8 dagen geleden, dat Garnier, Valet en de geliefde van Go mier te Nogent waren aangekomen en de villa huurden, waarin zij nu omsingeld ziin. De bandieten, die daar gekomen waren in den waan, dat ze geheel vei lig waren, hadden niettemin voorzor gen genomen om niet herkend te wor den. 7.ij hadden hun haar geverfd en de villa gehuurd zonder van de tus- schenkomst van het verhuurkantoor gebruik te maken. De heide mannen gingen nooit uit. De geliefde van Gar nier deed de huishouding en de bood schappen. Men verzekert, dat in een filiaal xxi een crediet-instelling het snnnr van G'irnier en Valet is weergevon den. Zij hadden er zich heen begeven, om geldswaardige papieren te verkoo- pen, doch werden herkend door een beambte, die hen zou hebben laten na gaan. Ten gevolge van de door Guichard, het hoofd van den veiligheidsdienst, ontvangen inlichtingen, verliet deze gistermiddag om half zes plotseling den Quai d'Orfèvres in gezelschap van verscheidene, inspecteurs. Te Nogent aangekomen, begaf Guichard zich r.aar de villa Bonnoure, waar hij, zijn sjerp in de hand houdende, voor het huis uitriep: „In naam der wet, do commissaris van politie." Een indivi du in den tuin loste een revolver schot, dat niemand raakte. Guichard trok zich met de inspecteurs terug en liet daarop de villa omsingelen. Hij waarschuvyde ook den prefect van po litie, die talrijke agenten afzond en vergezeld van Hamard Touny, den procureur van de republiek, zelf on middellijk naar Nogent vertrok. Ge durende dezen lijd werden uok de gen darmes uit den omtrek en de zouaven van het fort van Nogent ontboden. Zij ontvingen wapens en patronen en be gaven zich naar de bewuste plaats, waarheeu spoedig ook een reusachtige menigte samenstroomde. Inmiddels hadden de belegeraars reeds de vijandelijkheden geopend. De inspecteurs, voorzien van schilden, die uit stukken plaatijzer vervaardigd waren, trachtten het huis naderbij te komen. Dc prefect Lépine v as bijna gedood door een kogel, die eenige centimeters boven zijn schouder voor- bijfloot. Ongelukkigerwijze werd do brigadier Fleury zwaar in den huik gewond. De inspecteur Lépine werd in de zijde getroffen, de inspecteur Cou- i-ouze werd ook, maar lichter, ge wond. Guichard kpn in weerwil van het geweervuur de woning naderen en verklaarde, dat het wel degelijk Gar nier en Valet waren, die zich daar met 1 of 2 vrouwen bevonden. De ge liefde vau Garnier toonde zich aan een venster eu werd herkend door Guichard. Deze gaf haar een teeke», om zich over te geven. Kort duaiop kwam zij ook naar buiten, om onmid dellijk in hechtenis genomen te wor den.' Om 6 uur 50 werd het dak van liet l.uis ingegooid niet reusachtige brok ken steen, die boven van de viaduct naar beneden werden geworpen. De belegerden houden op met vu ren. Om 7 uur 50 wordt het signaal ge geven, op te houden met vuren. Stren ge bevelen worden gegeven om het publiek op grooten afstand te houden. Om 8 uur 15 wordt een vrij krach tige ontploffing gehoord. De duisternis belet echter zich rekenschap te gcvcu van de uitwerking van het helsche werktuig. De luchtverplaatsing was geweldig. Het opgewonden publiek schreeuwde: „Ter dood!" De ontplof fing werd veroorzaakt 3oor een dyna- mietbom, die boven van de viaduct geslingerd werd. Na de ontploffing antwoordden geweerschoten uit de villa. De bandieten beginnen weer op nieuw het vuur op de gendarmes cn inspecteurs. Toen de later aangekomen agenten van de reserve-brigade uit Parijs voor het belegerde huis verschenen, wer den zij door het publiek langdurig toegejuicht. De bandieten, die eerst in den kelder waren gevlucht, klom men naar den zolder, vanwaar zij het schieten voortzetten, maar minder hevig dan eerst. Men veronderstelde, dat hun schietvoorraad uitgeput be gon te raken. Om 10.15 liet de prefect van politie van Parus om electrische zockbchtcn

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 9