Rpna Cacao Van Houten s werd echter oen zitting met gesloten deuren gehouden. Tijdens deze gehei me zitting werd door do vertegen woordigers der Alkumarsciie couran ten een viertal een adres tot den Raad gericht, dat als volgt luidde: Ondergetekenden, vertegenwoor digers der Alkmuarsehe bladen, ver klaren naar aanleiding van de belee- digende uitdrukkingen, beden in de Raadszitting door don hoer Fortuin, als lid van den Raad, gericht tot den hoofdredacteur der „Atkmaarncko Courantdat zij als protest de raads zitting van heden niet meer zullen bij wonen, tenzij de heer Fortuin de uit drukkingen heden in do openbare zit ting intrekt, terwijl zij zich voorbe houden hun verdere gedragslijn vast te stollen, indien de heer Fortuin tot intrekking zijner beleedigingon Iniet bereid is." Bij heropening der vergadering deelde de voorzitter mede, dat het adres was ingekomen; daar het punt was afgehandeld en het adres sluau- de de vergadering inkwam, kan het pas in de volgende zitting behandeld worden, liet komt dan onder de in gekomen stukken. In verband hiermede vertrokken alle vertegenwoordigers der Alkmaar- gche pers. DE SOLO. Naar de N. Ct. verneemt, hebben de experts, de he eren Deddes, Van Veen en Bernoski, die het stoomschip Solo na de stranding te Terheijdo onderzocht hebben, hun rapport uitge bracht. Do verwachting dat hot schip zou geabandonneerd worden is niet uitgekomen. De experts zijn tot de conclusie gekomen, dat het schip nog volkomen zeewaardig te maken is; zij taxeeren de schade op f 180.000, ter wijl de boekwaarde van het schip f 275 000 bedraagt. Assuradeuren hebben een klacht gediend dat tijdens de stranding een grooto hoeveelheid scheepsproviand ïis ontvreemd. DE POST. Verschenen is het jaarverslag over liet 20e bestaansjaar van den Neder- landscheu Bond van Post- en Tele graaf beambten „De Post' Het verslag loopt over het tijdvak van 1 Mei 1911-30 April 1912. liet aantal afdeelingon bedroeg 1 Mei 1912 114 dat is drie minder dan op 1 Mei van het vorig jaar. Hot ledental in de afdeelingon bleef dalend en stijgend doch vertoont in totaal en vergeleken met verletten jaar een daling van 3762 op 3580. Aan verschillende oorzaken wordt de da- üiig in het ledental toegeschreven vclkO bet grootst is in Noord-Brabant waarna Noord-Holland en Gelder land volgen. t'on uitvoerig overzicht volgt daar na over de gevoerde acties en de ver richtingen van den Bond. HERSTELLINGSOORD VOOR PER SONEEL DER H. IJ. S. M. Do herstoll ingsoord-veree n ig in g „Door en voor personeel der H. IJ. S. M die meer dan 5000 leden telt en zich over talrijke donateurs en den grooten steun van de directie der II. IJ S. M. mag verheugen, heeft voor haar herstellingsoord te Vorden, ge naamd „De Dccanije" waar persbnccl en hun huisge.nooten gedeeltelijk kos teloos. gedeeltelijk tegpn zeer matige vergoeding herstel van kracht en le venslust kunnen vinden, veel geld noodig: voor verschillende verbeterin gen die dringend noodig moeten wor den aangebracht in „Do Decanije" is ten groot bedrag vereischt. Er zal een loterij georganiseerd worden met 60000 loten van f0 50. RECHTERLIJKE MACHT. Rii koninklijk besluit zijn benoemd met ingang van 1 Juni 1912 -. tot pre sident van den Hoogen Raad jhr. nir Laman Trip, thans vice-president van gemeld collegetot vice-president van don Hoogen Raad jhr. mr, W. H. do Savornin Lobman, thans raadsheer gemeld college. VERGIFTIGING. Men meldt uit Delfzijl De toestand der vier kinderen. Dinsdag vergif hebben binnen gekre gen, is thans zoo, dat voor twee het levensgevaar geheel voorbij is en de twee anderen vooruitgaande zijn. IN DRIFT. Een 14-jarige jongen te BredeYOOrt (Geld.) gooide met spijkertjes naar een ouderen werkman, B. de V. Deze laatste, hierover vertoornd, wierp den knaap daarna een nijptang naar het hoofd, die zoo ieelijk aankwam, dat hij een diepe hoofdwonde be kwam en bewusteloos ineen zakte. L'it Aalten werd toan direct genees- kundige hulp gehaald. Ofschoon eerst gevaar voor zijn leven bestond, is dit nu geweken. BRANDSTICHTING. De 19-jarige W. W., die Maandag morgen de ouderlijke woning in Klis iheihatiaat te Leeuwarden Pettoen op oen bovenkamer brand was uitgebroken, en des avonds te Groningen werd aangetroffen Woensdag naar het buis van bewa ring overgebracht Zij moet hebben bekend den brand te hebben Bticht. EEN FRANSCHE TORPEDO JAGER. In de Amsterdamse!» haven «.ingekomen do Franscha torpedoja ger .Arquebu.se", komende van Port- ni ou lh. Aan boord be vindon zich 63 man equipage en twee officieren. Commandant is de luitenant A. Cor- tot TIMOR. De ..Gazette de Hollands" publi ceert he tdoor haar gevraagde oordeel van generaal Van Vlijmen en den beer Bakhuizen van den Brink, oud directeur van Financiën in Indi over de vraag, of Nederland het Por- tugeesche gedeelte van Timor moet koopen. Beiden vorkjaren zich voor aankoop o. a. op grond, dat een gemengde heerschappij op eeni betrekkelijk klein en beschaafd eiland schadelijk ia en ruat on oen'hoid pus verkregen lcuu- wordeii, wanneer het bestuur in één hand komt en, zegt de heer B., Nederland is het eerst aangewezen, om dat brokje grond aan zijn u venzee- sche bezittingen toe te voegen. MOORD EN ZELFMOORD TE GRONINGEN. Miljoen, die Zondagmiddag op de Noorderbegraafplaats te Groningen zijn drie-Jarig zoontje, doodschoot en daarna de luuid aan zichzelf sloeg, is Ln het ziekenhuis overleden, zonder tot bewustzijn teiuggekeerd te zijn. GROOTE GIFTSI.ANGEN IX ARTIS. Tot dusver waren in het reptielen huis van Artis geen giftslangen, om dat die dieren zoowel voor liet pu bliek als voor de verzorgers gevaar zouden kunnen opleveren. Een speciale inrichting kort geile den aangebracht, heeft dat gevaar evenwel uit den weg geruimd en tau zijn dan ook een aantal giftslangen in de diergaarde „geïnstalleerd." ONVOORZICHTIG. Bij do keersluis te Vlissmgen is een 32-jarige man uit de tram gespron gen voor dsene stilstond Hoewel de wagenbestuurder dadelijk remde, •erd de man door een aanhangwa- en overreden en onmiddellijk ge dood. DOOR HET ONWEER GEDOOD. Zaterdag is te Ixiosduinen een an door den bliksem gedood. Hij lag in den tuin te. wieden naast een jongetje, dat ongedeerd bloef. De man as afkomstig uit Scheveuingen. ZWARE MISHANDELING. Te Waalwijk is oen zekere J B.. leerling van de ambachtsschool te Tilburg, door D. S., een schoenma kersleerling te Waalwijk, levensge vaarlijk verwond. De dader is iu hechtenis genomen en heeft eeji vol ledige bekentenis afgelegd. VERDRONKEN. Te Warns (Fr.) is het 4-jarig kind ,an den arbeider C. J. verdrongen. Te Winterswijk is een 1 1 2-jarig kind in een kuip met water verdron ken. Bij liet uitzetten van netten ver dronk in het Lecker-Die, <ïo visscher P. Jonker. 11 ij laat een vrouw twee kinderen na. Stadsnieuws INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. in vierkante bussen ZANGW F.DSTRIJD VOOR KWAR TETTEN TE BAARN. Het heerlijke Baarn viert hoogtijd in moor dan één opzicht en aangeno men, dat zelfs zijne heerliike natuur niet iu staat is in doze lente het ieder een naar den zin te maken, mag het eene goede gedachte genoemd worden au Baar u's Mannenkoor een wed strijd uit te schrijven van kwartetten- zang. Bij voorbaat zij meegedeeld, dat de regeling, althans wat het eerste deel der wi-d li-mlen betreft, weinig te wenschon overliet. Eene jury. die klinkt als een klok: de hoeren Andriessen, uit Hilver sum; L. F. Brandt Buijs, uit Velp; Ja cob Hamel, uit Amsterdam, tevens di rectcur der jubileerende liedertafel; W. Robert, onze stadgenoot en Fred. J. Ro.-ske, uit Amsterdam; het is voor zeker niet 'élk kwartet gegeven zijne gaven te mogen doen beoordeelcn door eene dergelijke jury. Hel scheen dan ook, dat de zangers, die Woens dagavond aan de beurt waren, dit waardeerden; volgens de jurv werd er vooral na de pauze goed gezongen. Voor de pauze zouden, in de con certzaal van Hotel Velaars, 8 raan- nenkwart-.-tten optreden, waarvan ech ter h'-t kwartet ..Kunstmin" uit 's-Gra- venhage u egbleef. Onder de 7 overige was het Ilaarlemsche kwartet „Or pheus" dat het eerst optrad en direct een gimstigen indruk maakte. Het vei" lichte kwartet „Sterrennacht" van Jacob Hamel, genoot eene zuivere, goed genuanceerde vertolking. Trou wens het koortje is niet al te moeilijk en vrij vnu concoursgrilligheden en dankbaar voor het gehoor. Na het 15 maal gehoord te hebben verveelde het nog ui het minst niet, en dat zegt nog al wat Als vrij nummer zong „Orpheus" Fr. Abt's „Avondlied". Ook nu was de samenzang goed en vooral de uit spraak zeer te loven. Dat „Orpheus" niet voor eene bekroning in aanmer king kwam, verwonderde ons niet al leen. maar zeer velen in de zaal, wier verbazing wij daarover hoorden. Waaraan deze teleurstelling toe te schrijven? Hoogstwaarschijnlijk aan dc opvat ting van het verplichte nummer, waarvan vooral het tempo in strijd scheen vts zijn met de bedoeling van den cómponist; over het geheel had het kwartet iets „zoetelijks". Nog eens: „Orpheus" moge zich troosten met de overtuiging gestreefd te hebben naar eene kunstuiting, die voorzeker alle toehoorders heeft be vredigd. De uitslag van den wedstrijd vóór de pauze was: lsle prijs met 41 st. voor ..Zaandamsch Vocaal kwartet", dat als vrij nummer zong „Ave Ma ria" van Fr. Wit; 2de prijs met 41 stem aan „Onder Ons" van Amster dam, dat als vrij nummer zong „Om hoog" van Heinzc; 3de prijs met 3—2 stemmen aan „Concordia" van Am sterdam, dat als vrij nummer zong „Zomeravond" van Roeske en de 4e prijs met 3—2 stemmen aan „Kunst- ruin" van Alkmaar, dat als vrij num mer uitvoerde „Ecce quomodo mori- tur" van J. H&ndl. De wedstrijd werd na de pauze voortgezet met 8 mannenkwartetten, die hetzelfde verplichte nummer van vóór de pauze moesten zingen. Wij zijn er trotsch op, te mogen vernielden dat een Haarlemsch kwar tet, „Kunst en Vriendschap" met 4—1 stem den lsten prijs verwierf met als vrij nummer: „I.andsknechtetand- ohen" van Orlando di Lasso. Welverdiend was die hooge onder scheiding zeer zeker. Er ging één roep uit over dit voortreffelijk ensemble; enoren en bassen blonken uit. zonder ilkaur te overtroeven. De nuances wa- oii voortreffelijk, de zuiverheid en uitspraak niet minder. Vooral de 2de en 1ste tenor deelden in de gunst der aanwezigeu. Een zeer groot succes had vooral het vrije nummer, dat stormacht'" werd toegejuicht en niet ten onrechte. Onze golukwenschen aan deze kunstzinvu'"" sladgcnootcn en hun lei der, den heer J. de Nobel. De 2e prijs werd toegekend aan: T. A. V. E. N. U. te Amsterdam (met algemeene stemmen). Dit kwartet zong als vri' nummer „Verbeidend" iu G. Rijken. De 3e prijs kwam met 3—2 stem men aan het ook hier bekende broe derkwartet „Gebroeders Prins", dat ooral succes oogstte met „lm Walde isl Ruh" van Victor Aalil. Ons trof hierbij in het bijzonder de zeer goede uitspraak van het Duitsch. De 4o prijs was voor „Kinheim" uit Beverwijk, dal dien prijs met 3—2 st. kreeg en als vrij nummer zong „Mijn Hof'van Philip Loots. Eigenaardig was wij zagen dit voor het eerst dat een zevental kwartetten hun directeur op het po dium tegenover zich zagen. Dat dit vastere leiding aan den samenzang schenkt, kan niet ontkend worden; overigens leek ons het voorbeeld niet navolgenswaardig en consequent door gevoerd, brengen straks solisten ook hun instructeur mede. Soms kwam het ons voor of een kleermaker zijn klant een nieuw cos- t iiiun stond te passen en de daarbij gebruikelijke buigingen en gebaren stond te maken. Misschien raken wij ook aan deze nieuwigheid gewend. De eerste afdeeling mag beslist als welgeslaagd beschouwd worden en de verceniging Baarn's Mannenkoor, met haar eere-comité mag trotsch zijn op cle viering van dit 5-jarig bestaan, mag bovenal ingenomen zijn met de v.oardeering, die zij in de gemeente Baarn geniet en waarvan niemand minder dan de burgemeester, de heer F. F. Baron D'Aulnis de Bouróuil in een openingsrede getuigde. Op Hemelvaartsdag werd de wed strijd voortgezet. Des namiddags te 1 uur ving de af deeling Dubbel Gemengde kwartetten aan, voor hen die nog geen lsten of tweeden prijs wonnen. Hieraan namen een achttal achttal len deel, waarvan uit Velsen: „St. Cae- cilia inter nos" onder leiding van on zen stadgenoot den lieer Anton Smit. Elk kwartet moest twee eigen geko zen nummers ten gehoore brengen, ter iuoordeeling van dezelfde jury van Woensdagavond. De meesteu kwelen zich daarvan op eene voortreffelijke wijze en het moet dan ook de jury niet gemakke lijk gevallen zijn eene uitspraak te doen. Of deze per slot van rekening strookte met het oordeel van het pu bliek, vermeenen wij op grond van eigen indrukken en van hetgeen wij hier en daar in de zaal vernamen, te mogen betwijfelen. Maar laat ons da delijk opmerken, dat de jury voor zich heeft partituren der te zingen nummers, terwijl publiek en verslag gever als hoofdfactoren te rade gaan met totaalindrukken, intonatie en uit spraak. De jury daarentegen weegt en overweegt nog moerdere gegevens, die slechts haar leu dienste staan. De meeste dubbelkwartetteu werden gedirigeerd door hun leider, slechts 'n enkele maakte daarop een uitzonde ring. Met een enkel woord willen wij de respectieve kwartetten noemen en ka- ra ktcri&eeren. ie. Amsterdamscli Dubbel Gemengd Kwartet, dat met 32 stemmen den 4den prijs kreeg. Het zong onder lei ding van den heer P. G. Jansen: ,,'s Morgens buiten" van J. Worp en „Avond" van S. van Milligen. Wij no teerden: middelmatig, geen mooi en semble, twijfelachtige intonatie. 2e: „Excelsior" te Amsterdam, onder leiding van den heer Joh. Meijer. Dit verwierf met „Waldesrauschen" van Ulrich en „Schiffersabcnd" van Abt, niet 32 stemmen den 2en prijs. Wij teekenden aan: mooie stemmen, zui ver op toon, pittige voordracht, goede uitspraak. 3e. „Mimosa" van Wormerveer, dat ouder leiding van den hoer M. Lörsen, met algemeene stemmen den 1ste prijs kreeg. Het zong „Die Vesper" van Beethoven en „Zomermorgen" van Isr. J. Olman. Wij vonden: samenzang goed, materiaal goed, voordracht mu zikaal, wel prijzenswaard, maar toch geen len prijs waard, d.w.z. naar ons inzicht. ie. „Onder Ons" van Utrecht, dat zonder directie optrad en met 3—2 stemmen den 3en prijs verwierf. Het zong: „Rustig ondergaan" van S. de Lange en „Oost West, thuis best", van Philip Loots. Onze aanteekeningen luidden: geen fraai ensemble, sommi ge stemmen klinken hard, veel ge- luidsontwikkeling, crescendo's forscli, veel succes bij het publiek. De vier overige kwartetten, die on- bekroond bleven en als 5, 6, 7 en 8 optraden, waren „Hulleluja" van Baarn, „Alkmaarsch Gemengd Kwar tet", „St. Caecilia Inter Nos" van Vel sen en „Cantate" van Utrecht, Gaarne zouden we ook omtrent deze kwartetten iets meer vertellen, maar plaatsruimte logt ons eenige beschet denheid op. Vermelden we nog, dat onze stad genoot, de heer W. Robert als voorzit ter der jury de uitspraak mededeelde. Des avonds wachtte ons dc lsle af deeling Dubbel Gemengde Kwartetten, waarin 5 kwartetten dongen naar 4 prijzen. Een dezer kwartetten was hel ui onze veste vermaarde dubbel- kwartet „H. P.", dat onder leiding van don heer II Pielage optrad met het verplicht koor „Wiegeliedje" van Fred. J. Roeske en „Oost West, thuis best" vnu Philip Loots Eerstgenoemd nummer bood geen bijzondere moei lijkhedcn, maar eischic in alle par tijen goede stemmiddolen. Beurtelings trad elke stem op den voorgrond Als geheel een fijne, gevoelige composi tie, die zeer hooge cischcn stelt aan oen zekere uithoudingskunst, maar toch genoeg gelegenheid biedt tot nuanceoring, waardoor eentonigheid voorkomen wordt. De componist had geen enkol teckcn in zijn werkje ge zet, slechts vroeg het een rustige voor dracht en eene verschillende voor dracht der drie coupletten. „H. P." zong het „Wiegeliedje" zeer goed: op toon en mot de noodige sclia- kcoring, misschien in een tempo, dat voor 'n wiegelicdjo te vlug moet geacht worden. Toch kwam elke strophe goed tot haar recht cn na cle vertolking volgde een warm applaus. Als vrij nummer koos „H. P." hel bekende Loots-nummer „Oost West, thuis best", maar nauwelijks waren eenige malen gezongen, of de voorzit ter der jury, de hoer Fred. J. Roeske, belde af cn nu ontspon zich een iet wat pijnlijk debat tusschen podium en jurytafcl over het geval, dat dit werkje door den lieer Pielage in b ge zongen werd, zooals bleek door den componist veroorloofd, terwijl hel in b e 8 is geschreven. Dat cle zangeressen en zangers eeni- germate onder den indruk waren van dit incident, komt ons wel verklaar baar voor en de hooggestemde ver wachting van „H. P." leed cr wel onder. Met algemeene stemmen kreeg „II. P." den 2en prijs. De 1ste prijs werd met algemeene stemmen toegekend aan „Met ons ach ten" uit Sclieveningen, dat nevens eene uitstekende voordracht van het verplichte nummer eene verdienstelij ke vertolking schonk aan liet mooie werkje: „Du Ilirte Israels" van Bort- mansky. De 3e prijs kwam aan „Euphonia" te Amsterdam, met 41 stem. Dit kwartet zong als vrij nummer „Sand- raannchcn", volgens do bewerking van Fred. J. Roeske. Beide nummers le ken ons te forscli voorgedragen in ver band met don inhoud. De 4e prijs werd verleend aan „J- S. Bach" uit Watergraafsmeer cn wel met algemeene stemmen. Dit achttal had als vrij nummer ge kozen „Ecce quomodo inoritur" van Hindi. Een aangenaam te hooren kwartet, alleen wat te gernanieerd, niet natuurlijk genoeg, maar met mooie vrouwenstemmen. Niet bekroond werd „Met z'n ach ten" uit Stolwijk, dat toch een waar dig figuur maakte, hoewel het ons voorkwam, dat de zenuwen eene kwa de rol speelden. Ten slotte had een èère-wedslrijd plaats tusschen „Mimosa" uit Wor merveer en „Met ons achten" van Scheveuingen en verwierf laatstge noemd kwartet mot algemeene slem- men den eereprijs en een woord van rkenlelijkheid van cle jury- De prijzen bestonden uitsluitend in erguld zilveren, zilveren en bronzen medailles, welke ontworpen en ver- aardigd zijn door onzen stadgenoot, den heer W. F. Andrea. Den 2en Pinksterdag heeft het ver- olg van den wedstrijd plaats met twee afdeclingen dubbclmanneukwar tellen. Als dan ook de belangstelling van de Baarnsche ingezetenen zoo groot is als deze dagen, mag cle feestvieren de vereeniging met groote voldoening terugzien op haar eerste vijftal levens jaren. ONDERWIJS. De heer S. R. W. ten Cate te Haar lem is benoemd tot openbaar onder wijzer te Amsterdam. Militaire Zaken. De majoor G. J. A. baron Van Har- denbroek van Ammerstol, van het 3de regiment huzaren, wordt overge plaatst van Deu Haag naar Haarlem en alhier belast met liet toezicht op de depóts-huzaren. EXAMENS L O. Haarlem, 15 Mei. Geëx. 8 vrouwe lijke candidaten. Geslaagd: A. H. Bondam, Haarlem; M- Hoekstra, Hoorn; B. J. de Langen, Leiden; A. J. B. Nepven, Helder; J. A. v. Pnassen, Haarlem; P. J Goedeljee, Leiden. BILJARTCONCOURS. Daar de leden van de Sociëteit Ver eeniging in hun jaarlijkscheu ouder lingen biljartwedstrijd volstrekt geen winkausen hebben, wanneer hunne medeleden, de heeren Van Linden Tol en De Grauw, meedoen, had het be stuur aan deze heeren verzocht, sa men een partij te spelen, waaraan zij gaarne hebben voldaan. Woensdag avond kwartier voor negen deed de heer De Crauvv den eersten stoot in een partij groot cadre van 400 caram boles, in een kring van belangstellen de toeschouwers, die telkens grooter werd. Aanvankelijk lieten de series zich wachten, de heer De Crauw begon met 0, 0. 2, 0, de heer Tol maakte het iets beter met 9, 0, 1, 0, totdat deze bij cle achtste beurt een mooie serie van 3U maakte, in de liegende door den heer De Crauvv met een van 27 beant woord. Daarop volgde de lieer Tol met resp. 9 en weer 30, zoodat hij bij de dertiende beurt 107 had tegen 86 van den heer De Crauw. Toen maakte deze evenwel in twee beurten 21 en 26. een uur was de stand De Crauw 155, Van Landen Tol 142. Met een serie van 37 had de heer De Crauw toen een voorsprong (192 tegen 148), die zijn partner niet meer inhaalde. Het sj>el van deu lieer De Crauw in groot cadre is korter, vaster ook wel, dan dat van deu heer Tol, die vaker genoodzaakt is tot liet caramboleeren op ver uit elkaar liggende ballen. Maar daar hij die elegant weet te ma ken, is zijn spet voor den toeschouwer vooral niet minder boeiend. Zijn se ries strandden dan ook niet op derge lijke caramboles, maar op de eigen aardige haarkleine tekorten, die de speler niet kan verhelpen en waarvan hij een heclen avond, builen zijn schuld, het slachtoffer kan zijn. De lieer Tol had pech. Na het tweede uur was cle stand De Crauvv 307 tegen 246. Dat haalde zijn tegenstander niet meer in. Wel behield hij, de sigaar voortdurend tusschen de lijipen, zijn kalm en rustig spel en wist. hij in cle 13ste beurt nog een mooie 29 te ma ken, maar de heer De Crauvv ant woordde in de 46ste beurt met 33 en speelde, na een 0. met 8 punten uit, in Wt beurten. De moyenne i*. dus niet hoog, acht en een derde. De lieer Van Linden Tol eindigde .net 327 in 47 beurten, een moyenne dus van zes, vijf en negentig lionderd- ole ruim. Hot gehecle verloop van de partij is als volgt De Crauvv: 0 0 2 0 8— 3 —13 7 27 - 9- 13 - 0 4 - 21 26 -5 1 16 37 -1 3- 2 7- 25—12 1 6 12 1 3 0 4 3 2 11 22 1 2 19 8 8 4 0 6 33 0 8. Van Linden Tol: 9-0 1— 0 3 8— 0- 30 9 30 1—0 16—0—4—6 13- 12 6 - 16 1 2 - 2 4 -0 12 2 6- 8 5- 2 15 14 5 5—10 0— 10 .5 1 29 0 0 9 12. De voorzitter der Sociëteit Vereeni ging, ür. Timmer, bracht bij het noe men der prijswinners van de verschil lende onderlinge wedstrijden, een woord van dunk aan de heeren De Crauw en Tol en aan den heer Fokker, die als scheidsrechter bij den wed strijd was opgetreden. Rubriek voor Vragen Geabonneerde» liebben het voorrecht, /ragen op voranhillend gebied, mils vc«ir beantwoording vatbaar, in tc zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloor gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandnoht geschonken. VRAAG. Zoudt u mij ook kunnen zeggen of liet gezang Nader, mijn Govt, bij U" werkelijk bij 1 iet vergaan dei „Titanic" gespeeld is ANTWOORD. Wij hebben al mede gedeeld, dat dit gezang, naar ver schillende schipbreukelingen ver klaard hebben, door het seheepsor kest van de „Titanic" gespeeld is. Waarom gelooft men dit niet VRAAG. Waar kan ik een breima chine op conditie koopeu met vast werk ANTWOORD. Dit is een viung, die in tie advertenUerubriek thuis hoort. VRAAG. Tot vvien moei ineu zich wenden voer een betrekking aan den Gem .Geneeskundigen dienst te Am sterdam, Den Haag of Rotterdam? ANTWOORD. Adresseer uw brief aan die diensten. VRAAG, Vaar (in of bij Haarlem) is een fabriek of inrichting, waar een jongmensch zich in korten tijd kan bekwamen tot chauffeur. Hoeveel tijd gaal hiermede verstreken en wat zijn hiervan de kosten ANTWOORD. Wend u lot een auto mobielhandelaar. VRAAG. Wat is de kortste weg por fiets naar Utrecht Hoe lang moet toen hierover fietsen ANTWOORD. Door de Haarlemmer meer, over Aalsmeer, De Kwakel, Mij drecht, Breukelen en Maarsen. Onge veer 5 uur zonder rusten. VRAAG. Iemand, die wenscht to huwen zonder toestemming zijner ouders. .Hoe oud moet die zijn? Als ihij binnen dien tijd wil huwen, boe moet liij dit aanleggen Gaat dit zon der kosten gepaard ANTWOORD. Wie 30 jaar is heeft geen toestemming tot hu wen noodig. Anders moet men met een z.g. „acte van eerbied" trouwen. Wend u in dit laatste geval tot den kantonrechter. Als men niet onvermogend is, moot men de kosten betalen. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen op welken dag én uur de ambtenaar van het Openbaar Ministerie te spre ken is? ANTWOORD. Daarvoor is geen ast uur. U moet schriftelijk uw on derhoud aanvragen. VRAAG: Een meisje is voor dag en nacht in betrekking, maar kan dit niet uithouden en nu zou ze tot Au gustus voor dagmeisje in die betrek king willen blijven, 's mevr. verplicht toestemming te geven? ANTWOORD: Volstrekt niet. Kan zij het niet volhouden, dan is dat een wettige reden van vertrek. VRAAG: Mijn zoon wil gaan trou wen, en is nog geen 30 jaar. Aange zien ik met heen in onmin leef ben ik van plan niet voor hem te gaan tee kenen op het stadhuis. Nu moet hij de hulp inroepen van deu kanton rechter. Voor wie zijn nu de onkosten en hoeveel bedragen deze? ANTWOORD. Deze komen ten laste van uw zoon. Wij meenen dat de kos ten ongeveer f 10 bedrogen. VRAAG: Kan een zoon van 25 ja al geheel zonder zijn vader daarin te erkennen een huwelijk sluiten, zoo niet, als dit dan reeds geschied is, het dan strafbaar? ANTWOORD: Neen, dit kan niet en het zal ook wel niet geschied wezen, zoodat wij de quaestie van strafbaar heid, clie trouwens den ambtenaar aangaat, buiten beschouwing kunnen lateu. VRAAG: Een dienstbode werd haar betrekking tegen half Juni opgezegd. Hier is 14 dagen vacautie inbegrepen, Is nu mevr. aan de dienstbode ver schuldigd 7 weken loon en 2 weken kostgeld? ANTWOORD: De dienstbode moet haar loon hebben, indien zij met in achtneming van den wettel ijken ter mijn is opgezegd, tot den dag van haar vertrek. Wat liet kostgeld betreft in geval van vacautie opeigen ver zoek; dit wordt niet altijd gegeven en het hangt dus af van cle gemaakte af spraken. Uit de Omstreken 1. hot j HEEMSTEDE. Openbare vergadering van den Raad der genie-nte Heemstede op Dinsdag, den 21sten Mei 1912, des avonds oin acht uur. Te Iwvhandelen onderwerpen: 1 Onderzoek dor geloofsbrieven van ni6uw-inkom ende lid, den lieer A. Walter. Voorstel van het Raadslid den heer Dr. E. A. M. Droog tot benoe- ing vuil eene 'Tramcommissie. oorstel tot aankoop van een ■rein aan den Driesprong. 4 Vaststelling van het werklieden- reglement met bij beboetende beslui ten. 5. Benoeming van eene onderwijze- es aan de openbare lagere school. Voordracht: 1. Mej. A. M. C. Smeets; 2, Mei S. A. E. Anlonisse, Mej. J. B. Nlerop. 6. Voorstel tot grensregeling on demping gedeelte sloot langs den Bronst <'e weg. 7. Vaststelling van besluiten tot af- on overschrijving on tot het doen van ndgaven uit den posl Onvoor ziene ^Uitgaven, dienst 1911 en 1912. 8. Vaststelling van eene suppletoirs begroeting, dienst 1912. 9. Voorstel mot ontwerp voor den bouw van eeu dienstgebouw op Bosch en Vaart. 10. Voorstel met ontwerpen voor den bouw van oen brondspuithuls bij de C.lipperbrug en voor de verbou wing van het brandspuitm's hij den Koediefslol. 11. Kwijtschelding pacht grasge was aan II. I. Wubbe te Haarlem. 12. Onderhandsche aanbesteding straatverlichting met pelroleumlan- taarns, 13. Ingekomen stukken en mede- deelingen. SANTPOORT. Te Santpoort :s op tachtigjarigen leeftijd overleden de heer Johannes Wijs, emeritus-predikant dor Ge- stichtsgeme&nte Meerenberg. Ds. Wijs, dio een geboren Amsterdammer was, werkte twaalf jaren te Oude Nie- dorp (N.-H.) aleer hij predikant van Meerenberg weid Van 1870 tot 1903 heeft hij de Gesiiehtsgemeente trouw gediend. Negen jaren heeft ds. V ijs als rustend predikant op het lief ge legen I.ongwood I? Santpoort geleefd: II'j was ridder in de orde van Oranje. Nassau. (N. R. Ct.) VF.LSEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad van Velsen op Woensdag, 22 Mei 1912, voormiddags 10 1/2 uur ten geuieentehuize. Agenda: 1. Ingekomen stuk keu. Voortzetting behandeling 'amb- tenaarsverordening, 3. Adressen: Wed. D. Mijsbergvan Doorn, in zake afwijking van art. 2 der Bouw- clening; Vereeniging Vreemdelingenver keer Santpoort c a. in zake besproei ing, straatverlichting, wegvedbree- ding enz.; Dunnebior en D. Bais Jz., in zake huur van grond bij school B; Plaatselijke commissie van toe zicht op het Lager Onderwijs om wijziging der verordening voor die commissie; P. C. Cats inzake opdracht vaa gemeontewerkzaamheden; f. Konnemer Electriciteit-Maat- schappij in zake slrooinlevering voor de op te richten gemeentelijke water leiding. Suppletoir? begrooting, af- en overschrijving, onvoorziene uitgaven, erhoogiug leening kasgeld. 5. Wijziging begro'otïhg gemeente lijk gasbedrijf en vaststelling balans ea winst- en verliesrekening 1911. 6. Verslagen. 7. Benoemingen. 8. Verlenging termijn van ontrui ming onbewoonbaarverklaarde wo ningen. 9. Werkliedenreglement. 10. Belastingzaken. Vervolg Gemeenteraad De VOORZITTER deelt mede a. dat aan den Burgemeester met ingang van 3 Mei j.L drie weken ver lof is verleend wegens ongesteldheid; b. dut zijn gestold in haudon van en W. om advies le. verzoekschriften om subsidie te verleenen ten behoeve van lo den cursus in handenarbeid van de afd. Haarlem der Vereeniging tot bevordering van het onderwijs m handenarbeid 2e do Ilaarlemsche Toynbee-veree niging 3e de Nationale Vereeniging voor Handelsonderwijs 4e de Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool 5e liet Centraal Comité van Drank- bestrijdende vereenigingen 6e de Tcekenschool St. Joseph 7e de Ambachtsschool en de Avcnd- vo ktoekenschool 8e de Tuinbouw-wintercursua 2e. een verzoekschrift van het Co mité tot bevordering der beoefening van de gymnastiek door meisjes der afd. Haarlem van den Ned. Bond v. Lichamelijke Opvoeding, om bescidk- ba ar stelling van een gymnastieklo kaal; 3e. een verzoekschrift van A. L. Roozen inzake verlenging van de huur van grond nabij zijn hotel inden iHout

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6